Er durft geen Rus in Vietnam de straat op Dierendienst succes met PUBLIEK katten-actie Gezondheidsmarkt voor Noordwij kers? Chinezen plukken - heel geduldig - de vruchten door Herman van Amsterdam Ruimtevaart- ingenieur legt laatste hand aan Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Het door mevrouw Meiboom opgezette "poezentransport" is ook nog niet wat het wezen moet. De opzet was aanvan kelijk om Lissenaren die hun kat willen laten steriliseren maar niet over eigen vervoer beschikken een gratis rit aan te bieden vice versa diere narts. Zon "poezen- transport" zou een paar keer per week plaats vinden. Maar De actie van de vereniging Dierendienst Lisse om het aantal zwerfkatten in deze plaats binnen de perken te houden levert succes op. In korte tijd zijn er zestien gevangen en door een dierenarts gesteriliseerd. Vol gens voorzitster mevrouw Meiboom is dat nog maar het begin. De vang-acties concentreren zich hoofdzakelijk rond de bollenbedrijven waar katten worden ingezet bij de bestrij ding van muizen. De vereni ging, die na de sterilisatie de katten weer op de plaats te rugzet waar ze zijn gevangen, maakt gebruik van katteval- len, grote kubussen van gaas waar de kat wel in, maar (zon der hulp) niet meer uit kan. Er is vergunning van B en W nodig om kattevallen te mo gen gebruiken. De Dieren dienst Lisse heeft die toe stemming, echter wel onder de voorwaarde dat de kat tevallen regelmatig moeten worden gecontroleerd om te voorkomen dat de gevangen zwerfkat langdurig (zonder voedsel) opgesloten komt te zitten. Minder voortvarend gaat het met het vinden van nieuwe eigenaars voor de zwerfkat ten die bij de voorzitster thuis voorlopig zijn ondergebracht. Naast haar vijf eigen poezen en twee honden heeft ze daarom nu ook de verplichte zorg over negen zwerfkatten. "Toen ik deze dierendienst be gon", zegt ze "dacht ik dat ik er voldoende vraag naar zwerfkatten zou zijn in Lisse en omgeving, maar de animo is niet groot". Met als uitgangspunt dat de organisaties in Noordwijk die werkzaam zijn op het ter rein van de gezondheids- en welzijns zorg nogal eens langs elkaar heen wer ken, is op initiatief van Interkruis Noordwijk een coördinatiecommissie opgericht die zo snel mogelijk verbete ring in die situatie zal trachten te bren gen. Met name vindt momenteel overleg plaats met de gemeente Noordwijk, die in het verleden, zo vindt Interkruis, op het ge bied van de plaatselijke gezondheids- en welzijnszorg teveel op eigen houtje heeft ondernomen. Voorbeelden daarvan zijn bijvoorbeeld de door de gemeente op touw gezette onderzoeken naar baar moederhalskanker en de diverse inen tingen, die vaak plaats vinden in het ge bouw van Interkruis. Voorzitter Fasé: "Als over zulk soort zaken van tevoren geen overleg is, komen we op het moment dat zo'n onderzoek of inenting moet worden uitgevoerd, met onze eigen werkzaamheden in de knoop te zitten. Dat zou te voorkomen zijn als de gemeente de moeite neemt ons ruim schoots op tijd over één en ander in te lichten, zodat ook wij er binnen onze or ganisatie rekening mee kunnen houden. Maar helaas komt het nog maar al te vaak voor dat de gemeente buiten ons om met zaken bezig is, waarvan we eigelijk wel op de hoogte zouden moeten worden gebracht". De coördinatiecommissie heeft zich zelf nog een andere taak toebedacht. Ze wil zich ook bezig gaan houden met het dichter bij de bevolking brengen van za ken die betrekking hebben op de ge zondheids- en welzijnszorg. Er is nog niet definitief besloten hoe dat zal worden aangepakt. De gedachten gaan bijvoorbeeld uit naar het jaarlijks or ganiseren van een zogenaamde gezond heidsmarkt, waar belangstellenden in een gemoedelijke sfeer hun licht kunnen opsteken over de meest uiteenlopende aspecten en belangengroepen binnen de gezondheids- en welzijnszorg. Eén en ander zou begeleid kunnen worden met daarop betrekking hebbende films en cabaret, zo stelt de commissie zich voor. In overweging is eveneens genomen het regelmatig laten verschijnen van een Noordwijkse gezondheidskrant, waarin naast de landelijk ontwikkelingen op het gebied van de gezondheids- en welzijns zorg ook op Noordwijk toegespitste on derwerpen aan de orde komen. Om artsen, wijkverpleegsters, sociaal werksters e.d. wat dichter bij elkaar te brengen heeft de coördinatiecommissie de een paar jaar geleden opgerichte en bijna ter ziele gegane sociale sociëteit weer nieuw leven ingeblazen. Twee maal per maand is er een bijeenkomst in het Trefpunt. Kaap Hoorn Momenteel is hij alweer bezig met de voorbereidingen voor een tocht per rubberboot rond Kaap Hoorn. Hij ver wacht dat er zeker twee jaar aan voorbereidingen over heen zullen gaan voordat aan dat waagstuk kan wor den begonnen. "We moeten eerst aan sponsors zien te komen", zegt hij, "en dan gaat er zeker nog ruim een jaar inzitten om aan de benodigde documenten te komen en om de boot te tes ten". Mevrouw Meiboom: "Nu ook de zorg over negen zwerfkatten sche eilandjes, zullen cen traal staan in een boek dat over enige maanden van de pers komt. In het Frans, maar ook in het Nederlands. Ruimtevaartingenieur Ciccio Constanzo, (hij woont al een jaar of wat in een villa op het Kagereiland) heeft in de af gelopen weken de financiële balans opgemaakt van het zeeavontuur. Alles bij elkaar heeft de reis 100.000 gulden gekost, een bedrag dat spon sors voor hun rekening zul len nemen. De bij de ESTEC in Noordwijk in dienst zijnde ruimte vaarttechnicus Ciccio Constanzo legt in de komende week samen met een Belgische reisgenoot de laatste hand aan een manuscript over de tocht per (gemoto riseerde) rubberboot die hij vorig jaar samen met nog vier andere expeditieleden maakte langs een groot aantal Indonesische eilanden met als einddoel Dar win in Australië. boek over tocht per rubberboot er zijn nog maar weinig men sen die van die aanbieding gebruik hebben gemaakt. De dierendienst Lisse is des tijds voortgekomen uit de vereniging dieren bescherming Lisse. Een con troverse lag daaraan ten grondslag. Beide partijen kunnen elkaar nu weer goed In totaal 8000 (natte) kilome ters door weer en wind. De ervaringen tijdens die tocht opgedaan, zowel de gedra gingen van bemanning en rubberboot alsmede hun studie van het leven op en rond de tientallen Indonesi- Ciccio Constanzo ...nu naar Kaap Hoorn... vinden. Er is zelfs sprake van samenwerking. "Mogelijk dat in de toekomst onze dieren dienst overbodig wordt", zegt mevrouw Meiboom. SINGAPORE - Het communistische Vietnam en het anti-communistische Singapore gaan wer ken aan normale betrekkingen. Het zal in Pe king genoteerd worden als een nieuwe diploma tieke overwinning op de Russen. De aankondiging kwam kort na een bezoek van Vietnams partijleider Le Doean aan Peking, waar hij zei dat Vietnam in vrede wil leven met zijn buren. Zonder zelfs de routineuze verwijzing naar „de revolutionaire strijd in Zuidoost-Azie" schaarde de Vietnamese leider zich daarmee achter China's welwillende hou ding jegens de ASEAN, de club van vijf niet-communistische sta ten in Zuidoost-Azie. Tot nu toe herhaalde Hanoi altijd netjes de woorden van Moskou: „De ASEAN is een marionet van het Amerikaanse imperialisme". Het moet diegenen verbaasd heb ben die zeiden dat Le Doeans be zoek aan Peking eens te meer aantoonde dat de koele-, maar correcte verhouding tussen Pe king en Hanoi eigenlijk weder zijdse vijandigheid verhult. Er gaat echter ook een subtiel, tradi tioneel wederzijds begrip achter schuil, waar de Russen huiten staan. Zeker, Le Doean kreeg niet het goed georganiseerde spontane welkom dat de meeste hoge gas ten ten deel valt. Inderdaad, Le Doean prees aan een diner de Russen, nadat China's par tijleider Hoea Koeo-fong Rus land ronduit voor gevaarlijke ag ressieve supermacht had uitge maakt. Maar Le Doean was wel al de derde hoge Vietnamees die dit jaar naar Peking ging: generaal Giap (in april) en premier Pham Van Dong (in juni) gingen hem voor. Bovendien reisde hij op uitnodi ging van de Chinese communis tische partij, de grote vijand van de Russische. Voor de Chinezen waren de bezoe ken een gelegenheid om de Rus sen in Hanoi de voet dwars te zet ten. In die voortdurende machts strijd tussen de communistische giganten past ook China's steun voor de ASEAN. Maar als ze Le Doean al te nadruk kelijk hadden ingehaald en een al te grote overeenstemming had den geetaleerd, zouden de Chine zen hun doel zijn voorbijge schoten. Het zou de Russen nog kwader hebben gemaakt (ze heb ben Vietnam al ondankbaarheid verweten), en Hanoi zou er de Chinezen ook niet dankbaar voor zijn geweest. Want de Vietname- zen hebben elke cent nodig die ze uit Moskou kunnen loskrijgen. Ze proberen immers de gevolgen van dertig jaar oorlog te boven te komen en genoeg rijst in 50 mil joen monden te stoppen. Verblind De Chinezen hebben met dezelfde problemen geworsteld en zijn de eersten om die te begrijpen. Daarom verloor niemand in de Grote Hal van het Volk z'n ge zicht: Hwa veroordeelde de Rus sen en liet het aan Le Doean over ze te verdedigen. Het is gemak kelijk verblind te worden door de meningsverschillen tussen beide landen. Al snel werd gecon cludeerd dat Le Doean naar Pe king ging als tegenwicht tegen een eerder bezoek van Cam- bodja's premier Pol Pot eind sep tember. Vietnam en Cambodja hebben de laatste tijd sporadi sche, maar felle gevechten aan hun grens geleverd. Er zouden niet minder dan tweeduizend Vietnamezen bij zijn gesneuveld. Terwijl de Russen Vietnam steu nen, geven de Chinezen veel hulp aan Cambodja. In Peking verze kerde Pol Pot dat Cambodja zijn grenzen vastbesloten zal verde digen - met name tegen de Vietnamezen, zo viel uit zijn- woorden op te maken. Met even veel recht kan gezegd worden dat Pol Pot naar Peking vloog om tegenwicht te geven te gen de bezoeken van generaal Giap en premier Pham Van Dong. Want terwijl Peking Cam bodja met welgevallen be schouwt als een obstakel tegen een door Vietnam gedomineerd Indochina, zou het er de voorkeur aan geven een eind te maken aan de machtsstrijd door eerst Vietnam bij de Russen weg te trekken en vervolgens Vietnam en Cambodja te verzoenen ten gunste van de communistische solidariteit in Azie. Ruzie Kwaadaardiger is waarschijnlijk de Vietnamees-Chinese ruzie om de Paracel- en Spratley-eilanden in de Zuidchinese Zee, liever ge zegd om de olie die daar in de zeebodem zit. In 1974 verdreven de Chinezen de Vietnamezen van de Paracel-archipel en de Vietnamezen pikten op hun beurt verscheidene Spratley- eilanden in. „Schending van de Chinese territoriale integriteit en souvereiniteit", aldus Peking. Vorig jaar publiceerde Hanoi een kaart waarop zowel de Spratleys als de Paracels als Vietnamees gebied staan aangegeven en zo wel Vietnam als China hield vlootoefeningen in de omstreden wateren. Maar strijd om eilanden en vrees bij Peking voor een dominerend Vietnam zal niet tot vervreem ding leiden: allebei hebben ze re denen om die te vermijden. Het zou Vietnam slechts sterker naar Moskou drijven. En in het verle den hebben Peking en Hanoi veel talent getoond in het redden van een ieders gezicht als het alter natiefbloedvergieten betekent of gewoon niet nuttig wordt geoor deeld. Vietnam is de Chinees-Russische tweestrijd zat. Het wil geen partij kiezen. Toen de Russen via eco nomische pressie dit jaar door drukten dat ze een consulaat in Ho-Tsji-minh-stad (vroeger Saigon) mochten openen, kregen de Chinezen prompt toestem ming dat ook te doen. Door Dennis Bloodworth Hanoi steunt tactvol Russische ini tiatieven op verre continenten maar zweeg toen Brezjnjew met zijn geliefde plan kwam voor een collectief Aziatisch veiligheid spact. Geduldig Peking wacht geduldig tot de Vietnamezen de Russen hele maal zat worden. Een jaar gele den al werd gemeld dat Vietna mese functionarissen het steeds erger dwars zit dat de Russen proberen Vietnams grondstoffen uit te melken in ruil voor hun technische bijstand. Vorige maand beschreven buiten landers in voormalig Zuid- Vietnam hoe er stenen naar hen werden gegooid, naar hen ge spuugd werd en zelfs iemand met een mes gestoken werd. Niet om dat ze blanken waren - maar om dat ze voor Russen werden aan gezien. Russen in Ho-Tsji-Minh- stad wagen zich overdag niet al leen op straat en 's nachts hele maal niet, zo luiden de verhalen. Om minder afhankelijk van Mos kou te worden wendt Vietnam zich tot elk land dat bereid is tot handel en hulp. En maandag be gint de derde ronde in de bespre kingen tussen Vietnam en de Verenigde Staten over normali satie van betrekkingen. De Chinezen weten dat Hanoi van zo veel mogelijk donorlanden af hankelijk wil zijn om van elk van hen apart onafhankelijk te zijn en dat de gevaarlijkste band met Vietnam is om de enige wel doener van Vietnam te zijn. Wrijving in 't verleden tussen China en Vietnam kan nu heel eenvoudig in de schoenen wor den geschoven van de ..Bende van Vier". Als Peking blijk geeft van z'n gebruikelijke tact en be gaafdheid kon toch nog wel eens die speciale relatie China- Vietnam tot stand komen die de Russen per traditie nooit tot stand zullen kunnen brengen. arbeider in Haiphong rust even uit. Ook in het nieuweVietnam wordt het meeste werk in dC Observer-dienst Vietnamese havens nog met spierkracht verzet.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4