Groen boven volkstuintjes Klaagavond van wijken en buurten in stadhuis Klant zette raam open: café nu zonder muziek OMSTREDEN GROND BU VAN HUISWEG Tafeltje Dekje bezorgt elke week 225 maaltijden FLEUR OP WOENSDAG 21 DECEMBER 1977 LEIDEN - De leden van de com missie politionele aangelegenhe den zullen burgemeester Vis nog voor het einde van deze week ad viseren over het beroep dat café houder Jan Blonk heeft aange spannen tegen het intrekken voor drie maanden van zijn mu- ziekvergunning. Burgemeester Vis nam een besluit hiertoe, na dat de politie tot drie keer toe constateerde dat Blonk's café aan de Lokhorststraat voor geluidso verlast zorgde, doordat de ge luidsinstallatie te hard aan stond. Sinds vorige maand wordt er om die reden geen muziek meer ge draaid. Volgens Blonk levert dit verbod hem in die drie maanden een omzetderving van f 20.000 op. "Ik heb ook nog een restaurant, dat nog niet zo loopt als het moet", zo stelde hij gistermiddag tijdens een commissievergade ring. "Daar moet geld bij, dat ik in het café verdien. Als de omzet daar nu ook terug loopt, kan ik beide zaken wel sluiten", aldus Blonk, die overigens toegaf in overtreding te zijn geweest, maar die de schuld gaf aan zijn klanten, die zonder dat de barkeepster daarvan wist, het raam hadden opengezet, waardoor de muziek tot de straat doordrong. Blonk maakte duidelijk dat hij in middels een grotere ventilator had aangeschaft voor een betere luchttoevoer en dat hij ook van plan was de ramen dubbelwan dig te maken, om geluidsoverlast tegen te gaan. Het WD-raadslid Schoute stelde zijn beroep een "moeilijke zaak" te vinden omdat hij de overtre ding wel toegaf en slechts van wege zijn door zijn restaurant moeilijke financiële positie tot een beroep was overgegaan. Van der Horst (PvdA) wees op het grote aantal klachten dat in het verleden al over overlast van ca fés in de Pieterswijk op de com missietafel is beland en stelde dat Blonk voorzichtiger te werk had moeten gaan. Brigadier Peet van de afdeling bij zondere wetten én de man die de laatste overtreding constateerde wees er gistermiddag op dat op de avond van 23 oktober in eerste instantie werd volstaan met een proces-verbaal, maar dat toen een half uur later bij een tweede con trole bleek dat er niets aan de mu ziek was gedaan, niets anders meer op zat dan een verzoek tot schorsing. Hij noemde het een "vreemde zaak" dat de café houder zich zo weinig van de komst van de politie had aange trokken. k De volkstuintjes aan de Tasmanstraat zullen moeten verdwijnen en plaats maken v< LEIDEN - Er viel een beslissing al was die niet voor iede reen even duidelijk. De strook grond tussen de wisselwo ningen aan de Van Huisweg en de Tasmanstraat krijgt definitief de bestemming van openbaar groen. Daarmee moeten de nu aanwezige volkstuintjes verdwijnen. De bestemming over de kleine strook grond leidde gisteravond in de raadscommissie volkshuisvesting tot grote discussie. Bewoners van de wisselwoningen pleitten omstandig voor openbaar groen en bewoners van de Tasmanweg betoogden even fel voor behoud van de volkstuin tjes. De discussie werd gevoerd in een sfeer van onduidelijkheid en misver standen. Beide partijen claimden toezeggingen die van de kant van de gemeente waren gedaan. Het slepende karakter van de zaak zorgde daarbij voor voortdurende verwarring. Bij de bewoners van de wisselwoningen leefde het idee dat de beslissing over het groen allang was gevallen. "Waarom moeten we hier nu op nieuw over mekkeren. Wij willen groen en geen peen en uien", vertolkte opbouwwerkster Brommeijer de gevoelens. Bij de volkstuin ders bestond de gedachte dat hun tuintjes konden blijven.De raadsleden lieten de balans doorslaan naar het openbaar groen. De weinig leefbare situatie rondom de wisseloningen gaf daarbij vooral de doorslag. Op voorstel van Marie-Anne Koning (PvdA) besloot de commissie daarbij bewoners van wisselwoningen en Tasmanstraat gezamenlijk aan de ge kozen oplossing te laten werken. Voor menig van de in veelvoud aanwezige bewoners bleef de beslissing onduidelijk. De benaming "openbaar groen" bleek nog voor velerlei uitleg vatbaar. "Misschien komen er ook nog wel betonnen paaltjes", schamperde iemand met een verwijzing naar de situatie rondom de Sumatrabrug. ETHERPIRAAT REED ROND IN EEN AUTO MET ZENDER LEIDEN - Op de Nieuwe Rijn is gisternacht een 26-jarige Leidse automobilist aangehouden die een zend- en ontvanginstallatie in zijn auto bleek te hebben. Ook in zijn woning had de man nog zo n installatie staan. De beide instal laties werden in beslag genomen. Een winkel in mode-accessoires in de Maarsmansteeg werd maan dagavond beroofd van een shawl Cf 60,-), een handtas 130,-) en enkele armbanden, halskettin gen en oordoppen. De artikelen werden na forcering van een ruit uit de etalage weggenomen. LEIDEN - Grootmoeders tijd herleeft deze week aan de openbare Lorentzschoolwaar 36 leerlingen van de zesde klas rondhuppelen in de kledij van Ot en Sien. Dat gebeurt in het kader van de ge schiedenislessen, waarbij de hele week een project over de tijd rond de eeuwwisseling wordt behandeld. De zesdeklassers dragen daarvoor allerlei materiaal aan. En doen op de speelplaats ook echteouder wetse spelletjes, zoals (zie foto) het nog altijd gangbare touwtje sprin gen. Vrijdag wordt de projectweek afge sloten met een kerstviering voor de hele school Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippert jesklokken. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Interessante collecties antieke klokken. Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig LEIDEN - Dat eten is nog niet eens het belangrijkste. Het is de geruststelling dat er op je gelet wordt, dat er in ieder ge val twee keer per week iemand langskomt die vraagt hoe het gaat". "Je kunt niet meer winkel in, winkel uit om boodschappen te halen. Daarom is het een uitkomst, die kant en klare maaltijden aan huis". "Goed, je zelfgemaakte potje vindt je soms lekkerder. Maar 't is echt heel smakelijk hoor. Alleen die macaroni vindt ik niks. Geef mij maar gewoon aardappeltjes, vlees en groente". De vrijwilligster van Tafeltje Dekje knikt, schrijft de 'klacht' op en draaft weer verder naar het volgende adres waar één of meer be jaarden vaak met gedekte ta fel) zitten te wachten op een warme hap. Zout- of vetarm, wel of juist geen macaroni, liever geen kool en gehakt, donderdag nog een maaltijd en dan twee weken niet. pap of een vrucht toe. Het kost de vrijwilligsters, zeventig in ge tal, heel wat hoofdbrekens om het elke bejaarde naar de zin te maken op culinair gebied. Tafeltje Dekje is het orgaan dat er voor zorgt dat 225 maal tijden per week, voornamelijk bij bejaarden, worden rond gedeeld. Maar ook jongere mensen (zieken of degenen die net uit een ziekenhuis zijn ontslagen) kunnen voor de, in folie verpakte maaltijden, bij Tafeltje Dekje terecht. Er wordt zoveel mogelijk reke ning gehouden met de speci fieke wensen van de bejaar den. Dat er af en toe wel eens macaroni op het menu staat heeft een financiële achter grond, want de ingrediënten daarvoor zijn heel wat goedkoper dan die van een maaltijd met vlees, aardap pelen en groente. Op die ma nier compenseert men de "wat duurdere" maaltijden. De Tamboerijn Clubhuis De Tamboerijn aan de V aleriusstraat organiseert zaterdag 24 december een aantal kerstactiviteiten. Om twee uur 's middags wordt begonnen met de vertoning van de film 'Zes beren en een clown' voor kinderen van 5 tot 12 jaar. Om vijf uur begint er voor het hele gezin een brood maaltijd, die tot kwart voor zeven zal duren. Daarvoor moet men zich uiterlijk van daag opgeven op telefoon- num mer 760315's Avonds om half negen begint de verto ning van een film van Louis de Funes, terwijl er na afloop gelegenheid is voor een gezel lig praatje en een drankje. Kindercantine De Stichting Kinderdag verblijven in Leiden opent op woensdag 11 januari 1978 de achtste kindercantine in Lei den. Deze is gevestigd in de openbare lagere Lorentz school aan de Lorentz-kade 61. Van deze kindercantine kan ook gebruik worden ge maakt door kinderen, die scholen bezoeken in de naaste omgeving. Nieuwjaarsreceptie De gemeente Leiden wil de jaarlijkse nieuwjaarsrecep tie een zodanig open tintje ge ven, dat hel een ontmoetings plaats voor het Leids vereni gingsleven wordt. Tussen acht en tien uur 's avonds op maandag 2 januari 1978 zal de verdieping van het stad huis, die grenst aan het bordes in de Breestraat voor iedere belangstellende toegankelijk zijn. Burgemeester Vis zal om kwart over acht 's avonds een korte nieuwjaarstoespraak houden. Hengelsport (1) DVS hield de achtste viswed strijd van het seizoen in de Ringvaart. De vangst was matig: 26 man vingen 185 vis sen met een gewicht van 25315 gram. De uitslag: l.J. Moenen 2760 (22), 2. W.v. Loon 2710 (18) 3. H.v. Loon 2240 (19), 4. F.Zanbergen 2090(13) 5. F.v.d. Woerd 1700 (8), 6. J. Helverstein 1190 (11), 7. J. den Os 1100 (11), 8. M. Bronmeyer 1130 (8), 9. J.v. Loon sr. 1000 (8), 10. H. Staphorst 995 (7). Hengelsport (2) De Ruisvoom viste de zevende wedstrijd in de Heiman swetering en in de Rijn bij Koudekerk. De vangst was zeer slecht. De uitslag: 1D.v. Ginkel 920(10), 2. Th. Voskuil 800(10), 3. J. Nieuwenburg sr. 550 (6), 4. J. Nieuwenburg jr. 520 (6), 5. Th. van Daalen 490 (6). 6. A. Hageman 470 (5). 7. W.v. Weizen 300 (4), 8. W. Weenink 220 (3), 9. A.C.v.d. Meer 170 (3), 10. S. Dubbelde- man 160 (2). Hengelsport (3) Hengelsport" viste een wed strijd in de RingvaartDe uit slag was: l.A. Sinteur 2690 7),2.A.v.d.Bos 1780(9),3. Ph. Verstraten jr 1690 (7), 4. R.v. Egmond 1610 (7), 5.1. Jansen 1290 (5), 6. J. Boef 880 (2), 7. W.v. Westbroek 690 (2), 8. Ph. Verstralen sr. 650(2), 9. P. De- vilee 570 (2), 10 R.v. Leeuwen 570 (2). LEIDEN - Het afgeladen zaaltje ziet snel blauw van de rook. Het licht lijkt gedempt en de at mosfeer wazig. Niét gedempt is de toon van de aanwezigen en al lerminst wazig de teneur van hun verhalen. De koffiekamer van het stadhuis was gisteravond bij voortduring het podium van on tevreden buurtcomité's en wijk bewoners. De ontevredenheid richt zich op de gemeente en spitst zich toe op de betrokkenheid van bewoners bij de toekomst van hun woningen. Van zeer verschillende kant en in totaal verschillende zaken krijgen raadsleden en ambtena ren van de gemeentelijke com missie volkshuisvesting een stortvloed van kritiek te verdu- De eerste harde noten worden ge kraakt door het buurtcomité D-gebied uit Noord. Zij vragen meer informatie en toegang tot de planvergadering voor de wijk- verbetering in Noord Ambtena ren en wethouder Verboom hou den de boot af, de buurt was al vertegenwoordigd op wijk- Het buurtcomité wil dan wel de no tulen. Wethouder Verboom: Die krijgt het wijkcollectief Buurtcomité: "Maar wij willen ze zelf ook hebben". Wethouder: "Dan moeten je naar het wijk collectief'. Wijkcollectief: "Maar wij zijn geen postbode in de wijk, kan de gemeente dat niet zelf'. Verboom: "Daar is het wijk collectief nou juist voor". Het buurtcomité blijft morrend achter. Woordvoerder toont zich zeer verbolgen: "Is dat nou de mocratie, is dat nou inspraak", roept hij de commissie toe. "De mocratie kent ook z'n grenzen", repliceert de wethouder. "En dat bepaalt meneer Verboom", bromt de woordvoerder. Het buurtcomité D gaat af, de be wonerscommissie Transvaal- buurt komt op. Zij zijn gegriefd over uitstel van de renovatie van hun huizen. De aanvankelijke opzet van augustus 1978 is door de gemeente verschoven naar 1979. Woordvoerder Van der Leest noemt het "onbegrij pelijk", voelt zich "in de boot ge nomen" en zegt "bedonderd" te zijn. Wethouder Verboom: "Het is niet de bedoeling van de gemeente om wie dan ook in de maling te nemen". Dat is niet in ons voor deel denk ik altijd, voegt hij er schertsend aan toe". De oorzaak van de vertraging blijkt niet bij de gemeente te liggen. De betrokken eigenaar van de wo ningen - de Vereniging tot be vordering van de bouw van Werkmanswoningen - heeft nog steeds geen rapport over de staat van de woningen - het zoge naamde schouwrapport - ingele verd. Zolang kan de gemeente niet aan de gang. Commissieleden constateren dat de bewoners het slachtoffer zijn van gebrek aan begeleiding. Wethouder Verboom bestrijd dat. Hij signaleert later dat de plannenmakers voor "Werkman swoningen" zich niet aan de spel regels hebben gehouden. Nog voor het schouwrapport bij de gemeente is, is men al verder ge gaan met de definitieve plannen. Tegenover de bewoners belooft hij een bijeenkomst met de woning bouwvereniging te beleggen. Hij kan dan nadere toelichting en uiteenzetting geven. Niet iede reen van de bewoners heeft daar vertrouwen in. Verhaaltjes "Al die verhaaltjes geloven de men sen niet meer. Die hele renovatie, daar klopt geen sodemieter van, de organisatie deugt helemaal niet. Als het zo doorgaat dan kunnen de laatste bewoners ge lijk door naar het oudeman nenhuis", kritiseert een oudere bewoner. Wethouder Verboom zegt nog maals een buurtbijeenkomst toe, maar het maakt geen indruk: "Wat hebben we daar aan, iede reen spreekt elkaar tegen tot in de gemeenteraad toe", bromt de be- Geen winstgevend bedrijf je, dat Tafeltje Dekje. Bejaarden die het kunnen missen betalen vier gulden vooreen maaltijd, inclusief toetje. De anderen (het merendeelzijn per maal tijd twee gulden vijftig ver schuldigd. De gemeente Lei den legt er per keer (het pre- ciese bedrag willen de leids ters niet kwijt) een bedrag bij dat tussen de één en de drie gulden zal schommelen. Animo voor de door Tafeltje Dekje verstrekte maaltijden is er genoeg. Volgens een staatje dat in het onderkomen aan de Hooglandse Kerkgracht hangt werden er in het afge lopen kwartaal bijna zesdui zend maaltijden aan bejaar den verstrekt. Tweemaal in de week, op dinsdag en don derdag worden de maaltijden of in particuliere auto's of met busjes die de gemeente be schikbaar stelt rondgedeelt. Het maximum aantal maal tijden per bejaarde per week is bepaald op vier stuks. "Ze moeten het tenslotte ook góed kunnen houdengeeft mev rouw Teske, leidster bij Tafel tje Dekje, als reden daarvoor op. De trokkene. Hij heeft voor de wet houder maar één mededeling: "Wij houden vast aan 1978". "Desnoods zetten we er zelf de bijl in", valt een ander hem bij. Morrend verlaten de bewoners de zaal. De laatste groep bewoners komt uit de Oranjestraat in Noord. Zij be pleiten behoud van een tweeënt wintigtal woningen dat op de lijst staat voor sloop. Rapporten heb ben later uitgewezen dat ze nog goed zijn. In de raadscommissie blijkt een grote meerderheid die mening te delen. Toch valt er geen beslissing. De commissie moet wachten op het eindrapport voor de wijk verbetering in Noord. De Oranjestraat-bewoners kunnen er geen begrip voor opbrengen. "Wat zitten we hier dan te doen, de zaak is toch duidelijk", wer pen zij tegen". De commissiele den kunnen alleen maar herhalen dat het niet anders kan. Pas vol gend jaar valt het definitieve oor deel. die elke maaltijd aflegt vóórdat deze bij de bejaarde wordt bezorgd is als volgt: vanuit de fabriek ran Iglo, Groko of (voor wat de dieet- maaltijden betreft) de keuken van Endegeest komen ze naar de Hooglandse Kerkgracht. Daar worden ze verwarmd in ovens, vervolgens gecodeerd en in geisoleerde kisten ge stopt. Een groot deel van de bejaarden die ivarme maaltijden van Talfeltje Dekje betrekken is alleenstaand. Daardoor heeft de instelling een sociale func tie gekregenDe vrijwilligster willen zoveel mogelijk tijd nemen voor 'een praatje' met de bejaarde. Zijn er signalen die erop wijzen dat er iets mis is, dan worden de betreffende instanties (GG GD, het Dienstencentrum) gewa schuwd Echt bekend werd Tafeltje Dekje pas vier jaar na de oprich ting, in '65. toen de ver schillende instanties ver trouwd waren geraakt met de instelling. Overigens werd t destijds speciaal een Leidse UW (Unie Vrouwelijke Vrij willigers) opgericht om Tafel tje Dekje gestalte te kunnen geven. Nu. twaalf jaar later, zijn nog vele vrijwilligsters afkomstig van het UW. ADVERTENTIE Tenslotte vergadert de over de voortgang van de wijk- verbetering in de Kooi, zonder bewoners. Een ambtenaar meldt dat het overleg en de samen werking voortreffelijk is. Wet houder Verboom zegt helemaal op te klaren: "Ik dacht vanavond ?ven dat we niets meer goed de den Kerstman moe? 't Zal 1600 Fleurop- bloemisten niet gebeuren. Zi| bezor- Fleurop Interflora -.taal ervoor in. Koninginnegracht 135,'s-Cravenhage.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3