Doel van uitgave is vanzelfsprekend commercieel Paallied" kbo-school LLe/cfee agenda JVassenaarse sloper kraakt „Beloofde Land Boekje over historisch Leiderdorp veroorzaakt verwarring 99 „Bleekgezicht" geboren in Dierenpark Bouw overdekt zwembad Oegstgeest van start iike stand WOENSDAG 21 DECEMBER 1977 Door Roel Zaadnoordijk Woensdag LEIDERDORP - Dezer dagen rolde bij de inwoners van Leiderdorp een blauw boekje in de bus. "Historisch Leiderdorp" was de wijdse naam voor het 20 pagina's tellende slap gekafte werkie, waarvan een kwart advertenties. Het werkje schiep nogal wat ver warring. Het is in Leiderdorp niet onbekend dat binnenkort een boek van de hand van gemeente secretaris Hobo over de historie van Leiderdorp zal verschijnen, naar. wordt verwacht ietwat de gelijker van opzet. Evenmin is onbekend, dat een aantal his torici zich op dit moment over het verleden van leiderdorp buigt in het kader van het 1200-jarig be staan van deze streek. Maar ook uit die hoek komt het boekje hiet. Belangstelling Was men er bij de gemeente van op de hoogte dat dit bureau het plan koesterde een dergelijk boekje uit te geven? "Jawel", zegt ge meentesecretaris Hobo. "Ik ben een keer benaderd door een ge pensioneerde man, die mee deelde belangstelling voor his torie te hebben en dat hij vanuit die interesse een boekje over oud Leiderdorp wilde uitgeven. Hij wilde informatie hebben over het verleden van Leiderdorp, maar ik heb hem verwezen naar mijn boek dat binnenkort verschijnt. Daarna heb ik niets meer van hem vernomen. Volgens Hobo zijn er dan ook een aantal historische onjuistheden in het verhaal van Lamm en Lamm geslopen. Wat het doel van de uitgave zou zijn? "Com merciële motieven vanzelfsp rekend", antwoordt Hobo zonder aarzelen. Er zit tegenwoordig brood in geschiedenis.. Ook bij de afdeling voorlichting van de gemeente Leiderdorp was men er van op de hoogte dat een WASSENAAR - Het Dieren park Wassenaar is de enige dierentuin in Nederland die gastvrijheid verleent aan een Saki-paartje. Saki's zijn zeer zeldzame langharige apen, die in de oerwouden van Zuid-Amerika nog maar hoogst sporadisch voorko men. Deze week is het Saki- paar in Wassenaar uitgebreid door de geboorte van een baby-saki. Met deze geboorte is de zorg beloond die het Dierenpark aan de twee Saki-apen besteedde. Die zorg bestaat onder andere uit het onderbrengen van deze apen in het Junglehuis, waar een tropische en vochtige oerwoudsfeer hangt, zodat zij zich qua klimaat en omgeving volkomen thuisvoelen. Ook kunnen de Saki's (die altijd in bomen leven) hun klim- gewoonte volkomen uitbui ten in het Junglehuis. De Saki-apen hebben door hun ietwat bizarre uiterlijk de bij naam "bleekgezicht" gekre gen. Het mannelijk exemplaar is zwart behaard en heeft een wit gezicht. Het vrouwtje is helemaal grijs, ook in het gezicht. De "bleekgezicht"-babydie zich hier nog koestert in de armen i de moeder-S aki, kan nu al op haar rug en schouders klimmen. LEIDERDORP - Gisteravond, omstreeks half negen, is de keet van de Leiderdorpse ruitervereniging "Liethorp" door brand geheel verwoest. De brand is volgens brandweercommandant Van Vliet door oververhit ting van een zich in de keet bevindende oliekachel ontstaan. "Dit bete kent voor ons een schade van zeker vijftienduizend gulden", aldus "Liethorp"-bestuurslid Lau." Een bittere pil.nu we pas over een half jaar naar onze n teuwe manege "De Bloemerd" zullen verhuizenWe zullen dat half jaar dan ook met een soort noodbehuizing moeten overbruggen. Misschien dat we door geldelijke acties een paar houten keten kunnen aanschaffen".Zuchtend: "Maa r voorlopig hebben we niets meer. Behalve die ene bierpul dan .die we altijd als spaa rpot gebruiktenDie vonden we tussen het afgebrande meubilair. Was weliswaar roetzwart, maar al het opgespaarde geld zat er nog in. Misschien, dat dit geld de aanzet tot een nieuw begin is"... Automobilist zag bromfietser niet LEIDEN - Een 45-jarige bromfiet ser werd gisteravond door een auto aangereden en moest in het Academisch Ziekenhuis worden opgenomen. De bromfietser reed op het fietspad langs de Willem de Zwijgerlaan bij de uitrit van de Groenoordhallen. Een automo bilist die op dat moment de uitrit verliet zag de bromfietser over het hoofd, zodat de twee met el kaar in botsing kwamen. Controle op verlichting LEIDERDORP - De politie van Leiderdorp zal in de week tussen kerst en oud en nieuw met een grootscheepse "verlichtingsac tie" beginnen. Hierbij zal de fietsverlichting worden gecon troleerd. Geregeld wordt geconstateerd dat deze verlichting onvoldoende is. De politie wil door middel van deze actie vooral ouders er op wijzen dat dit voor hun kinderen die in dit jaargetijde veelal in het donker naar school toe fietsen een levensgevaarlijke situatie is. De politie zal streng optreden in dien de verlichting bij deze con troleactie onvoldoende blijkt te zijn. Het "haastige boekwerkje" van reclamebureau Lamm en Lamm dergelijk boekje zou verschijnen. Lamm en Lamm hadden daar naar de overheersende kleuren in het wapen van de gemeente geïnformeerd "om het boekje of ficieel karakter te kunnen ge ven". Juist om deze reden ver schafte het bureau voorlichting de gevraagde informatie niet. Wantrouwen Wantrouwen stak ook elders de kop op. Banken en bedrijven, door het reclamebureau voor een ad vertentie aangezocht, informeer den her en der naar de bedoelin gen van Lamm en Lamm. De in formatie die bureau voorlichting en de heer Hobo konden ver schaffen was voor een aantal van hen voldoende om geen mede werking aan de totstandkoming van het drukwerkje te verlenen. HOOFDSTRAAT 11 mORRDORP TH..: 071 -11.61.07 Tenslotte de visie van de uitgever. Eerst d^ heer Lamm sr. bena derd. Het predikaat "senior" ach ter zijn naam wekte het vermoe den dat we hier te doen hadden met de uitgever van het boekje, de "gepensioneerde, in geschie denis geïnteresseerde man" die destijds bij Hobo aanklopte. Se nior verwees echter naar zijn zoon. Toeval Het commentaar van Lamm junior "Het berust allemaal op toeval. Zowel dat een verdere aandui ding van de uitgever ontbreekt als het tijdstip waarop het werd uitgegeven. We hebben veel meer van zulk soort boekjes gemaakt". En inderdaad, op aanvraag wordt een pakketje toegestuurd. Een paar dingen vallen op. Het taal gebruik is in de andere boekjes stukken beter. Verder staat in het voorwoord vermeld dat "de uit gave geen enkele wetenschappe lijke pretentie heeft", en tens lotte, lest best, wordt de uitgever er met naam en toenaam in ver meld. Toeval? "Ik ben al door iemand op gebeld over het slechte taalge bruik in deze uitgave", vertelt Lamm jr. desgevraagd. "Een vreemde zaak. Het zal wel vaki diotie zijn. De man in kwestie was neerlandicus". En wat de rest van het verhaal be treft? "Ik kan u niet vertellen wie het boekje heeft geschreven", vertelt Lamm jr. die het voor woord tot "historisch Leider dorp" met "de uitgever" heeft ondertekend. "Ik kan u er verder ook niets over zeggen: zelf heb ik het boekje nog niet gelezen".... Kennedylaan 11, Oegstgeest, infor matieavond Baha'i gem., 20 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur alg. Ned. Invaliden Bond, do. van 9-11 uur; open huis bejaarden, do. van 14- 16.30 uur. Witte Poortkazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, do. van 10.30-12.30 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, volks dansen; zeefdrukken; jazzballet; gitaar cursus; goochelen, pottenbakken; teke nen en schilderen, 20 uur. 't Breehuys, Breestraat 19, gitaarcursus, 15.30 uur; vegetaries eethuis, 18 uur; kreatieve werkavond, 20 uur; gespreks groep Praxi, 20.30 uur. Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechts kundige dienst leden van het CNV Lei den, 19.30-20.30 uur. Romanuszaal (achter Hartebrugkerk), Mare, bijeenkomst belangengroep al leenstaanden, 20 uur. Morsweg 10, vergadering werkgroep leefbaarheid en stedelijk wonen en werkgroep monumenten, 20 uur. Vrouwenhuis, Nieuwe Rijn 20 a, kerst stukjes maken, 14-16 uur. Rijksherbarium, Schelpenkade 6, kerst stukjes maken, 20 uur. Mensa, Kaiserstraat, informatieavond plannen Kaiserstraat, 20 uur. Donderdag 77 VOORSCHOTEN - Het slaan van de eerste paal voor de nieuwbouw van de Emmaus- basisschool en de Titus Brands- makleuterschool werd een vro lijk feest met leerlingen, ouders en gemeentebestuur. Aan de Elstlaan op de plaats van de vroegere zgn. Finse school komt de eerste school die gebouwd wordt als kbo-gebouw, de integ ratie kleuter- basisonderwijs. De voorzitter van de Stichting Ka tholiek onderwijs Voorschoten, ir. F. van Oorgouw, bracht iede reen in herinnering dat al in 1965 de gemeenteraad medewerking verleende aan deze bouw. Dat het toch nog 12'/2 jaar geduurd heeft voordat de werkelijke bouw eindelijk begon, komt voort uit veranderde inzichten, teruglopen van het leerlingental en terug houdendheid bij het gemeente bestuur. Wethouder L. Marselis was blij thans verlost te zijn van een mooi politiek klusje. Hij prees de werkzaamheid van het school bestuur, waardoor thans een ge bouw neergezet kan worden voor de prijs van f 2,2 miljoen. Gezien het huidige prijspeil een goedkope bouw. De leerlingen zongen een „paal lied", een kleuter en een leerling van de lagere school sloegen daarna de officiële eerste paal (in werkelijkheid de laatste) de grond in. Ballonnen werden op gelaten en in verband met de dubbele overgang van oud i nieuw waren er oliebollen iedereen. Half juni volgend jaar zal het ge bouw opgeleverd kunnen wor den. OEGSTGEEST - Lang gewacht, niet gezwegen, toch gekregen. Deze woorden zijn van toepas sing op het nieuwe overdekte zwembad van Oegstgeest waar gistermiddag de eerste paal voor in de grond werd geslagen. Bur gemeester Van Eysinga van Oegstgeest viel de eer te beurt deze officiële start aan de bouw van het eerste binnenbad van Oegstgeest te geven. Naast het college van B en W van Oegstgeest" waren ook talrijke raadsleden en een paar en thousiaste zwemsters aanwezig op het mistige terrein ten noor den van het openluchtbad. Het project, waarnaar volgens wet houder Thorn "jaren is uitgeke ken", gaat zo'n vier miljoen gul den kosten. In het nieuwe bin nenbad aan de Warmonderweg komt naast een normaal instruc- tiebad een bad met een afmeting van 12,5 bij 25 meter met een be weegbare vloer. Door de be weegbaarheid van de bodem kan een tweede instructiebad ont staan. In het nieuwe gebouw wordt ook een kleine kantine in gericht. Al jarenlang is met name door de zwemvereniging Poelmeer met haar 2000 leden aangedrongen op een overdekt zwembad. Afgelopen september zou dan eindelijk de eerste paal de grond in gegaan zijn, maar moeilijkheden binnen de interne organisatie heeft het gehele zaakje opgehouden, waardoor het bad niet in oktober 1978 vol gens eerdere plannen klaar komt. Als alles een beetje meezit kun nen in januari of februari 1979 de eerste zwemmers gebruik gaan openluchtbad. Het buitenbad heeft trouwens afgelopen zomer haar tiende seizoen gehad, maken van het binnenbad, dat gebouwd wordt op een gedeelte van de ligweide van het LEIDEN - GEBOREN: Alexander zv Brittijn en Zandvliet; Marcus zv Berg en Zwier; Ivanka dv Van Velzen en Kneze- vic; Dennis dv Slijkhuis en Vermeer; Tiese zv Lens en Van Egmond; Jolanda dv Koomen en Lammerse; sandra dv Griekspoor en Meeuwissen; Sonja dv Witteman en Van Duijn; Esther Alida dv Niehot en Van Bemmel; Monique dv Ouwehand en Imthorn; Maria dv Wit- senburg en Den Hollander; Chi Hang zv Pang en Liu; Sabrina dv Van den Berg en Van der Tuin; Femke dv Meppelink en Sijtzema; Maarten zv Van Duiven voorde en Souverijn; Machteld dv Cor nets de Groot en Op den Akker; Adriana dv Hensing en van Plasmeyer; Alexander zv Buisman en van Jansen; Martijn zv du Prieen van Van Ravestein; Chantal dv Van Kervinck en van Rem merswaal; Patrick, zv Mulder en van Van Dijk; Kevin zv Geskus en van Van Teylingen; Sanne dv Becker en van Kuilenburg; Danny zv Belt en van Del- OVERLEDEN: Straks gehuwd geweest met van Ginkel; Rijnhout (59) gehuwd geweest met Van Dorp; Parcjon (75) gehuwd ge weest met Taverne; Van Dam (76) ge huwd geweest met Lagerman; Boom (69); Verhaar (83); De Ru (82; Bavelaar (65) gehuwd met Vijlbrief; Van der La ken (87); Lommerse (58); Sau Prat (46). GEHUWD: Buhsinaen Mestour; Stolen Zweistra; Humme en Beekman; Rietkerken en Trajkovska; Pouw en Landwehr; Delegiannes en Van Kins. Troef, Noordeinde 2 a, voorlichtings avond werkgroep dienstweigeren, 20- 21.30 uur. Pieterskerkhof 19, Architektenburo, gratis advies, 20-21 uur. Nieuwe Rijn 20 a, werkgroep homofilie, open-café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur Alg. Ned. Invaliden Bond, 19-20 uur. Troef, Noordeinde 2 a, nederlands voor buitenlanders, 19.30 uur; project Leiden; handenarbeid, 20 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, sport- café; toneel workshop; gitaarcursus; Go, 20 uur. Leembrugge, ruilavond philatelica, 19.30 uur. Stadhuis, cie. beroepschriften, 15.45 en 16.45 uur; cie. sociale maatschappelijke aangelegenheden en cie. onderwijs, rec reatie, samenlevingsopbouw en sport, 19 uur, vanaf 21 uur allen cie. orsas. LAF-kantine, Os en Paardenlaan, in formatieavond Spoortje, 20 uur. Apotheken De avond- nacht- en zondagsdienst der apotheker in de regio Leiden, wordt van 9 tot 16 dec. waargenomen door Doeza Apotheek, Doezastraat 31, Leiden, tel. 121313 en Apotheek R. van Breest Smallenburg, Loevestein 6, tel. 899211. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. .en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00 uur. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur,, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Dierenhulpdienst den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden," Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden Aan vragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging, Haarlem merstraat 133, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur en 13.00-14.00 uur. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur. Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di 10.30-11.30 uur, Morskwartien Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuinstadwijk: Herenstraat 45, vrydag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071- 153652. Gemeente trok toezegging in 77 WASSENAAR De autosloper Hannus Zwakhoven heeft gisteren achter zijn woonwagenstandplaats aan de Ruige- laan in Wassenaar een stuk gemeenteg rond gekraakt, door daarop enkele sloopauto's te stallen. Hannus wil hier mee het gemeentebestuur dwingen tot het nakomen van een twee jaar geleden gefloten overeënkomst, waarmee hem een groter terrein werd toegewezen. Hij heeft tot zijn actie besloten na een be zoek aan wethouder Van der Klaauw. "Die man vroeg me alleen maar om wat geduld. Dat kan ik nu echter niet meer opbrengen. Zeker niet nu diezelfde wet houder vorige week aan een andere zo genaamde sloper (de heer Willem Jansen -red.)zo maar 1750 vierkante meter grond heeft gegeven bij Maaldrift", al dus Hannus Zwakhoven. Vooral over dit laatste is Hannus woedend: "Dit is zonder meer je reinste discrimi natie van woonwagenbewoners. Meneer Jansen is zo'n mooie burgerjongen in een burgerlijke wijk. Ik moet zeggen dat hij het slim gespeeld heeft. Hij zet zijn auto's gewoon aan de Narcislaan voor de rijke lui hun deuren en dat namen die mensen natuurlijk niet. Zij gingen pro testeren en dat wordt nu door de ge meente doodleuk beloond". Levensonderhoud Het sloopterrein van Hannus, dat al vele jaren als zodanig in gebruik is aan de Ruigelaan, is 13 bij2 25 meter. Naast de woonwagen kunnen slechts een tiental auto's geplaatst worden. Herhaaldelijk heeft hij het gemeentebestuur laten we ten dat dit oppervlak niet voldoende is om in een normaal levensonderhoud te In oktober 1975 had hij met zijn pogingen succes. Zwart op wit kreeg hij van de burgemeester een brief, waarin de ge meente schreef dat het terrein dat tot dan toe in gebruik was by zyn buurman. voortaan van Hannus zou zijn. Was senaar heeft sedertdien niks meer aan deze uitbreiding gedaan. Sterker nog, burgemeester Staab liet in een brief aan Hannus weten, dat er om planologische redenen weinig ruimte was voor uitbrei ding van zijn bedrijf. "Ik word op die manier gedwongen tot de steun. Dat is toch belachelijk. Alles wat ik heb opgebouwd, mijn woonwagen, de inboedel, mijn spullen, heb ik met eigen handen verdiend. Ik heb die uitkeringen niet nodig. Ik wil gewoon hard werken maar dat wordt mij niet toegestaan." Hannus maakt duidelijk dat hij nu van plan is tot het uiterste te gaan om zijn "recht" te halen. Het verwijderen van de afscheiding van zijn terrein en het plaat sen van auto's op het daarachter lig gende weiland noemt hij slechts een be scheiden begin. De woorden van wethouder Van der Klaauw heb ik goed in mijn oren ge knoopt. Toen ik vroeg waarom anderen wel grond kregen en ik niet was zijn antwoord: Mijnheer Zwakhoven, U bent misschien wel te gemakkelijk. Okay dan, ze zullen nou weten hoe gemakke lijk ik ben", is voorlopig Hannus laatste woord. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: LeidscH Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f 226,90 Losse nummersf 0,60 Abonnementsgelden by voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2