„Ambtenaar moet onkreukbaar zijn" Alphense film-theater móet morgen 'draaien' FILM-..COMPUTER' VOOR VIER ZALEN Tijdperk van grootste gemeente zonder bioscoop voorbij Afscheid Van Gelder Buitenboordmotoren jachtwerf gestolen WOENSDAG 21 DECEMBER 1H77 DEN HAAG/KAAG - Twee maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar en duizend gulden boete. Dat is de straf die de officier van jus titie gisteren voor de Haagse rechtbank heeft geëist tegen ze ven van de acht voor fraude terecht staande Kaagse vee rlieden. Tegen de achtste veerman, door de gemeente Alke made pas enkele maanden voor de ar restatie zonder waar schuwing op de pont gezet, luidde de eis 500 gulden boete of twintig dagen hech tenis. Met uitzondering van deze vee rman heeft officier Blok tegen elk van de veerlieden eenzelfde straf geëist omdat hij fraude in alle ge vallen bewezen achtte zonder dat aangegeven kan worden welk bedrag per veerman is ver duisterd. Noch het openbaar mi nisterie, noch de rechtbank wilde gisteren dan ook rekening hou den met het bedrag van 40.000 gulden, dat de gemeente Alke made heeft genoemd. Evenmin vond de rechtbank het getuige- verhoor van drs. K. Vos, weten schappelijk medewerker aan de rijksuniversiteit in Leiden, nodig omdat het rapport waarin Vos de 40.000 gulden om statistische re denen aanvalt ook niet als be wijsstuk zal worden gebruikt. Voor alle acht veerlieden achtte de officier van justitie verduistering Eis veerlieden Kaagpontje: twee maanden voorwaardelijk en 1000 gulden in dienstbetrekking bewezen. Naast een aantal bekentenissen wees de officier daarbij met name op de getuigenverklaringen van de politiemannen, die op het vee rpont alle acht veerlieden geld hebben zien aannemen zonder daar een kaartje voor terug te ge ven. Als overweging bij het be palen van de strafmaat zei de of ficier te vinden "dat van een amb tenaar. ongeacht de rang, een grote mate van onkreukbaarheid geëist mag worden". "Een frauderende ambtenaar schaadt het gezicht van de gemeen schap". Verder zei de officier wel rekening te willen houden met de schorsing van ruim een jaar, die de veerlieden nu reeds hebben ondergaan, maar eveneens de slechte omstandigheden waarin de veerlieden moesten werken te willen relativeren. Uitlokken De verdediging bepleitte in alle acht gevallen nietigverklaring van de dagvaarding, vrijspraak en ontslag van rechtsvervolging. Naast een gezamenlijk pleidooi voerde de verdediging een indi vidueel pleidooi voor iedere af zonderlijke verdachte. In het ge zamenlijk pleidooi bepleitte mr. L. Hamer dat het bewijsmateriaal niet bruikbaar was. Volgens Ha mer gebruikte de politie in het proces-verbaal een getuige, aan geduid als NN, die tijdens de steekproeven op het veer steeds welbewust tegen de veerlieden zou hebben gezegd "laat maar zit ten'". Hamer bekritiseerde een dergelijke manier van doen als "uitlokken van een strafbaar feit". Collega Keereweer voerde vervol gens aan dat de tenlastelegging fout zou zijn en dat om die reden de dagverklaiing nietig moest worden verklaard. Keereweer: "De veerlieden hebben geen ge meentegeld verduisterd, maar als persoon geld aangenomen "om iets te doen of iets na te laten". In dit geval wel overzetten maar geen kaartje afgeven. De recht bank, onder leiding van presi dent Rigters, hield Keereweer echter voor dat tegenover het in casseren van geld een dienst stond van de gemeente, namelijk het overzetten. Het geld daarvoor in eigen zak steken was volgens hem derhalve wel verduistering van gemeentegeld. Het accent van zowel het gezamen lijk als elk individueel pleidooi lag feitelijk op de omstandighe den waarin de veerlieden moes ten werken. Zware onderbezet ting, bedreigingen en de lakse houding van de gemeente die de controle volledig aan de veerlie den overliet "zonder dat", zo werd voor drie van hen bepleit, "zij als kassier, noodzakelijk om kasgelden te mogen innen, waren aangesteld". Dat waren de voor naamste ingrediënten van de aangevoerde slechte omstan digheden waaronder de veerlie den hun werk moesten verrich ten. In dat verband werd als getuige a decharge de heer J. Castelein, vakbondsman van de Kabo (Ka tholieke Bond voor Overheids personeel), uit Roelofarendsveen gehoord. Deze vertelde de recht- Lauwe gevoelens van opluch ting. "Dat hebben we ook weer gehad" verzucht één van de veerlieden. Wat moede loosheid, onverschilligheid beheerst het achttal: Er zit een lange zitting op. Niemand weet wat nog volgt. Ja, het hoger beroep van de ge meente Alkemade tegen het besluit van het ambtenaren gerecht dat de schorsing en inhouding van loon onterecht is. Maar wat verder. Vrij spraak? Weer een hoger be roep? Ruim een jaar nu al. Plotseling van "gewone" veerman tot verdachte. De schande, de beledigingen, de bedreigin gen. Enkele van hen teren nog in op hun eigen kapitaal. Eén van de veermannen heeft zelfs echtscheiding overwo gen om het moeizaam opge bouwde vermogen - een eigen huis - niet helemaal "op te Moedeloos eten". Een ander leeft nog steeds van een lening en van de inkomsten van zijn kinde ren. Wilde geen bijstand heb ben, overtuigd als hij is van zijn eigen onschuld. Sommi gen gaat het beter af. Hebben alweer een baan. Spanningen in het gezin ook. Na de rechtszitting een meisje met ingehouden tranen van woede: "Het is niet eerlijk. Ik ben het er niet mee eens". Waarmee weet ze zelf ook niet precies te omschrijven. Tijdens de rechtszitting laat één van de 'verdachten' het pleidooi van zijn advocaat verkrampt over zich heen gaan. Een ander houdt de ogen gesloten, zit doodstil. De rechter voelt de spanning ook. "Ik begrijp dat wel hoor", als een veerman zegt dat hij met de geeiste boete op een boete van tienduizend gulden komt. "Dat ben ik dit jaar al kwijtgeraakt." bank, dat er reeds geruime tijd voor de ontdekte fraudes bespre kingen met de gemeente waren over verbeteringen van het dienstrooster. Volgens Castelein waren de veerlieden zeer ontev reden over het maximum van veertig zondagen per jaar waarop zij moesten werken. Verder vroeg één van hen een bromfiets vergoeding, daar het afgelegen pontje bij weer en wind te allen tijde moest worden bereikt. Ook waren er besprekingen over schafttijden en eventuele koffie pauzes, die geheel ontbraken. Op aandrang van de verdediging verklaarde Castelein te menen "dat de gemeente nu gelukkig wel hard bezig is dat soort zaken te regelen om fraude in de toe komst te voorkomen". Volgens Castelein, die een vrij feitelijk en onbevooroordeeld betoog hield, "lag er duidelijk een stuk onbe hagen bij de veerlieden over de weinige aandacht die de ge meente aan hen schonk". Wanbeleid Voor de verdediging een reden te meer om de gemeente Alkemade van "wanbeleid" te betichten. De gemeente zou dermate slechte werkomstandigheden toelaten dat de veerlieden, die zelf de te korten moesten aanzuiveren en daarom wel eens wat in eigen zak staken, geen schuld verweten kon worden. In enkele van de acht gevallen kon volgens de verdediging overi gens helemaal geen verduiste ring worden aangetoond omdat al het geld, voor kaartjes, fooi en ander geld, in éen en dezelfde tas verdween. Mr. Veenendaal toonde, namens één van de ver dachten, een rol niet-gebruikte kaartjes ter waarde van 200 gul den als bewijs van diens on schuld. "Als er werkelijk ge zwendeld was, had dit op veel grotere schaal kunnen gebeu ren". aldus Veenendaal. De rol kaartjes stond overigens als be wijsstuk bij het betoog van de verdediging dat de veerlieden vaak zelf het kaartje verscheur den als er een passagier was die zei "laat maar zitten". Op die ma nier zou toch officieel worden af gerekend. Dat er wel eens mensen werden overgezet die niet of te weinig be taalden verklaarde de verdedi ging met de opmerking dat, om dat de veerlieden zelf hun zaakjes moesten opknappen, de veerlie den geen vragen meer stelden als iemand niet of te weinig wilde be talen. Bedreigingen zouden daar onder meer aan ten grondslag liggen. Schandalig Het duidelijkst kwamen de ver wijten aan het adres van de ge meente tot uiting in het pleidooi van mr. Teekens, verdediger van de veerman die het kortst in dienst was en tegen wie ook het minst werd geëist. "De gemeente heeft schandalig gehandeld door hem zonder enige waarschuwing of instructie van de grasmaaier op de pont te zetten". Aldus Teekens die zei het jammer te vinden dat de gemeente geen partij is in het rechtsgebeuren. "Maar misschien komt de ge meente nog wel aan de beurt". Officier Blok tikte Teekens op de vingers met de opmerking dat het hier niet ging om de gemeente maar om het strafbare feit dat de betreffende veerman als amb tenaar had gepleegd. "Daar moet hij zich persoonlijk voor verant woorden". In een laatste woord zei één van de verdachten een geldboete van tienduizend gulden wel wat hoog te vinden. "Door het inhouden van mijn salaris ben ik er het af gelopen jaar al negenduizend gulden bij ingeschoten. Met de geëiste geldboete komt dat op tienduizend", aldus deze ver dachte, die voor zijn standpunt enig begrip kreeg van president Rigters. Uitspraak op dinsdag 3 januari 's morgens om half tien. Techniek regelt „alles...' ALPHEN AAN DEN RIJN - "We zouden in alle vier zalen met een filmkopie dezelfde film kunnen vertonen. Commercieel is dat niet nodig en het zou ook niet aantrekkelijk voor de mensen zijn, omdat je dan geen keuze meer kunt bieden". Aan het woord Nieuwkoper Rob Westra (40), technisch leider voor het district Den Haag/Alp hen Hilversum van Jogchem's Theaters, die enthousiast vertelt over het Interlock-systeem dat het mogelijk maakt om met één film desnoods vier, maar in de praktijk meestal twee zalen tege lijk te bedienen. Bij dat systeem worden alle stuk ken film tot één programma van 3.300 tot 3.500 meter aan elkaar geplakt. Op die hele lange film strook komen op bepaalde plaat sen aanduidingen die voor de projectie-machine bepaalde commando's inhouden. Na het starten van de film hoeft de operateur dan ook alleen maar te letten oo de scherpte van het beeld. De rest. het licht zachtjes laten opgloeien of uit laten gaan, het starten van het reclame-dia apparaat, het afstemmen van de breedte van het filmdoek op het normale wide-screen of het bre dere cinema-scope-beeld en der gelijke gebeuren allemaal auto matisch. De operateur hoeft zelfs niet eens bij de machine te staan, want ook vanuit de zaal kan de zaak gestart worden. Die vele meters film komen vanaf een grote plaat (zie foto) en als de film maar in een zaal hoeft te worden vertoond komt die weer netjes opgerold te liggen op de onderste plaat van de projector. Moet de film in twee zalen draaien, dan wordt de strook niet naar de onderste plaat geleid, maar naar de tien meter verderop staande projector voor de andere zaal en daar tussen lamp (een Xenon filmkolf van 1.000 Watt) en lens doorgevoerd. In de tweede zaal begint de film in verband met de transport snelheid precies twin tig seconden later dan in de eerste. ALPHEN AAN DEN RIJN - „Donderdagmid dag kwart voor twee gaan we draaien. Dat moet". Adjunct-directeur, Bliekendaal van Jog- chems Theaters zegt het met een rust en kalmte, die in volledige tegenspraak zijn met het gedoe rondom hem. Koortsachtig leggen bouwvakkers vele laatste handen; sleutelen technici aan gecompliceerde ap paratuur; zijn anderen stoelen aan het plaatsen. Plaats van al die handelingen: de Euro Cinema's één tot en met vier; de vier bioscoopzalen die vanaf morgen een eind maken aan de "faam" van Alphen als "grootste ge meente zonder bioscoop". Goede zit Normaal gesproken redenen ge noeg voor een feestelijke ope ning. Het ontbreken van een lift en de daartegen gevoerde actie door gehandicapten hebben ech ter gezorgd voor uitstel van dat feest. Zoals genoegzaam bekend. Geen feest dus, wel morgen gaan draaien voor het publiek. Hoe onwaarschijnlijk het ook lijkt als je je de chaos voorstelt die giste ren en eergisteren nog leek te heersen in het gebouw. Waaraan toch al wel af te zien was, dat het een strak, modern en vrij sober zalencomplex is, dat aan de Van Boetzelaerstraat is verrezen. Dat "sober" slaat dan op de bouwkundige uitvoering van de zalen, maar bepaald niet op het door Jogchem's Theaters be loofde zitcomfort. De robuuste stoelen garanderen een goede zit en de been ruimte is vergeleken bij oudere theaters riant. De kleu ren van de zetels zijn in overeens temming met de hippe kleuren van verwarmingen, balken en sommige wandgedeelten. Twee van de zalen hebben een gezellige posterwand en de normale zaal verlichting wordt aangevuld me e, ouderwetse theaterlich ten. De vier zalen van Euro Cinema lig gen gegroepeerd rondom ee de eerste etage gelegen hal. Bo ven elke zaal wordt aangegeven welke film er draait, maar boven dien zullen oevreuses de be zoekers naar hun plaats begelei den. Die hal is te bereiken via een een trale trap. die vanuit de beneden hal, ofwel de foyer naar bover voert. In die foyer komt het buf fet; een byffet waarboven vie monitors aangeven hoe ver d filmvoorstellingen in de vei schillende zalen zijn gevorderd. Dick Marks, bedrijfsleider "Som mige mensen stellen geen prijs op reclame- en voorfilms, maar drinken liever eerst nog een kop De vier zalen zijn elk berekend op ongeveer honderd mensen. Om te voorkomen, dat het in de twee hallen en bij de kassa een over stelpende drukte wordt, liggen de aanvangstijden van de ver schillende voorstellingen een kwartier uit elkaar, evenals de pauzes. Zo wordt niet alleen een te grote drukte voorkomen, maar kan ook met minder personeel worden volstaan. n vaste dienst zijn behalve de be drijfsleider een operateur/tech nisch leider en één con troleur/technicus; in part-time dienst werken bij Euro Cinema vier ouvreuses; drie caissières; twee werksters en twee aflos- controleurs. James Bond Voorlopig gaat de bioscoop van start met drie filmtitels, waaron der de nieuwste James Bond-film "The spy who loved me", die juist vorige week zijn nationale pre mière beleefde. Binnen afzienbare tijd hoopt men in Alphen dan nog iets oudere succes-films als "Soldaat van Oranje", "Airport '77" en "The Deep" (opvolger van de film "Jaws") te gaan draaien. Dan zal trouwens het aantal filmtitels ook zijn uitgebreid, want eind januari brengt Euro Cinema elke zater dagavond een aantal nachtvoor stellingen en elke woensdag-, za terdag- en zondagmiddag kin derfilms. Hoe de programmering van de nachtfilms gaat worden in nog niet hekend en is ook deels van de smaak van het publiek afhanke lijk. Bliekendaal daarover. "We zullen bekijken of het haalbaar is om in één zaal een zogenaamde betere film te draaien. Verder denken we aan komische films, films in het genre van actie en sensatie en komische sex-films. In de kinderfilms zullen geregeld kinderhelden als Sjors en Sjim- mie, Kuifje en Pietje Bell op het witte doek paraderen, terwijl ook Dik en Dun, tekenfilms en rolp renten van Walt Disney zullen worden gedraaid. Bedrijfsleider Dick Markx in één i Duik-ploeg zwemt met kerstboom langs ziekenhuis ALPHEN AAN DEN RIJN-Een twintigtal duikers en duiksters van de onderwa tersportvereniging "At lantis" gaat het kerstfeest op tweede kerstdag op voor on derwatersporters specifieke wijze vieren. Om 11 uur pre cies gaan zij bij café De Heul (grens Hooft- straat/Oudshoornseweg) te water met een versierde en verlichte kerstboom. Hun route door de Oude Rijn voert dit keer langs het ziekenhuis Rijnoord. Een ge ste waarvan men verwacht dat die zal aanslaan bij de zieken, "voor wie dit toch al moeilijke dagen zijn", aldus Atlantis. De duikers en duiksters van Atlantis zijn gestoken in zo geheten "natte pakken", waarbij een laagje van het ijzig koude water (ongeveer 2° celsius) in contact komt met het lichaam. Dat water neemt snel de lichaam stemperatuur aan. zij het slechts voor een minuut of tien. De verwachting is dan ook dat deze traditionele kersttocht van "Atlantis" een klein kwartier zal duren. Voor belangstellenden is het danook zaak om elf uur pre cies langs de route present te zijn. r zalen van de Alphense Euro Cinema. Verbetering leefbaarheid Groenestein HAZERSWOUDE - Het gemeen tebestuur van Hazerswoude is bereid om in contact te treden met het provinciaal overlegor gaan om aan te dringen dut er een onderzoek wordt ingesteld naar een verbetering van de leefbaar heid in de wijk Groenestein (buurtschap Groendijk). Gister avond tijdens de tweede ronde van de begrotingsdebatten, is voor dit onderzoek nog geen geld uitgetrokken. Burgemeester en wethouders zijn overigens van mening dat er sprake kan zijn van een "opleving" als er in de wijk huizen worden gebouwd. BOSKOOP - Politie-adjudant Van Gelder heeft gisteren officieel af scheid genomen van Boskoop. Dit gebeurde in de raadszaal van het gemeentehuis waar onder andere aanwezig waren de bur gemeesters van Boskoop en Reeuwijk en kolonel Paul. dis trictscommandant van de rijks politie in Den Haag. Deze drie sprekers prezen unaniem de werklust en het doorzet tingsvermogen van de schei dende politieman. Burgemeester Reinders gaf een beeldende ka rakterisering van de houding die Van Gelder aannam tegenover zijn taak: "De indruk, die ik heb, is die van een politieman, waarbij een klein kind vol vertrouwen zijn handje in de grote knuist legt". oud-burgemeo>ter Van Dedem Hij sprak de hoop uit dat de ad judant. die een verwoed ama teur-schilder is. ooit nog eens een expositie zou houden bij hem in Overijssel. Hij overhandigde een litho. ROELOFARENDSVEEN - Uit de showroom en een bergruimte bij de jachthaven van Arie de Boom in Roelofarendsveen i.veen aantal buitenboordmotoren gestolen. De dieven gingen aan de haal met zowel splinternieuwe als ge bruikte motoren, die zij van iachties sloopten. De rijkspolitie in Alkemade kon (nog) niet vertellen om hoeveel motoren het in totaal gaat. Over de waarde, die het materiaal ver tegenwoordigt. kon zij evenmin mededelingen doen. omdat het onderzoek nog in volle gang is.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21