tegen hoofdluis Nieuw middeltje Vernietigende kritiek op de Engelse horeca-bedrijven Lijm in flesjes trekt geen draden Liever een ander merk dan klagen Telefoonestafette tegen winkeldieven niet goed Druivensap Twee-liter melk in pak Tochtband goedkoop strip en kit beter WOENSDAG 21 DECEMBER 1977 PAGINA 19 Er komt een "hoofdluisfolder" van het ministerie van volksgezondheid. Die brochure gaat naar schoolartsen, kindertehuizen, consultatiebureaus van de kruisverenigingen en naar gemeentelijke gezondheidsdiensten. In die folder wordt aangeraden bij de bestrij ding van hoofdluis geen middelen meer te gebruiken waarin lindaan zit. De hoofdluis is tegen dat middel intussen opgewassen. Lindaan moet vervangen worden door mala- thion, dat niet alleen de luizen maar ook de neten doodt. Malathion kan je niet zo kopen, het wordt in de handel gebracht in de vorm van Prioderm-lotion. Gerard ter Borch (Mauritshuis, Den Later zal ook Prioderm-shampoo in de handel worden gebracht. De lotion die zonder recept bij apo theker of drogist te koop is zit in een 55 ml flesje. Je kan er vijf be handelingen mee uitvoeren. Misverstanden Overigens bestaan over de hoofd luis heel wat misverstanden, on juistheden en geruchten. Het is bijvoorbeeld niet waar dat luizen zich alleen nestelen op hoofden met lange, vette of on gewassen haren. Luizen voeden zich met bloed uit de hoofdhuid, daarom blijven ze dicht bij hun voedselvoorraad. De eitjes of neten, worden dicht bij de hoofdhuid afgezet op de haren. Luizen en neten kunnen zich dan ook heel best handhaven op gecentimeterd haar. Mogelij k komt er ooit een twee-liter verpakking voor melk. Het Pro ductschap voor Zuivel onder zoekt de mogelijkheden om zo'n verpakking hier op de markt brengen. Richtlijn bij dat onderzoek moet vooral de ontwikkeling van een grotere verpakking in Scandina vië zijn. In Zwedep bijvoorbeeld heeft zo'n twee-liter verpakking een vaste positie verworven. De grote verpakkingen worden in Zweden voornamelijk door grote gezinnen gekocht. Voor de con sument kan de grotere verpak king soms 1 tot 3 cent per liter voordeliger zijn dan literpakken. De heer C. Hazevoet van Tetra Pak (fabrikant van o.m. melkverpak- kingen) zegt, volgens het blad Het Levensmiddelenbedrijf, dat er ook nadelen zijn. Het karton moet voor een groter pak dikker worden, zodat zo'n prijsverho ging er naar zijn idee niet inzit. Wel is het zo dat bij een lange haardracht gemakkelijker be smetting optreedt en dat het zich ook lastiger laat ontdoen van de luizen. Dat is de enige verklaring waarom de hoofdluis, die een veel onschuldiger klinkende we tenschappelijke naam heeft, na melijk: pediculus humanus capi tis, meer voorkomt bij langharige mensen. Vuil En uit het voorgaande blijkt dan ook, dat een vuil hoofd niets met luizen te maken heeft. Luizen le ven van bloed en niet van stof of huidschilfers. Maar allicht is het zo, dat als je een beetje schoon op lijf en hoofd bent, je eventuele luizen sneller zal ontdekken en dan kan je ze ook beter bestrijden. Luizen krijg je doordat de luis „overstapt" van het ene men senhoofd naar het andere. Huis dieren verspreiden- dus geen hoofdluizen. Kleding In Amerika is wel weer gebleken dat - via mutsen en sjaals - kinde ren elkaar luizen toespeelden. Kinderen die hun kledingstuk ken niet op de gezamenlijke kap stok hingen maar ze apart hadden opgeborgen hadden minder last van luizen dan de andere kinde- Voor de bestrijding van luizen wordt de netenkam, ook wel de nisska-kam gebruikt. De stofkam verwijdert echter alleen de lui- Dat is geen bezwaar-als je regel matig kamt, want na twee weken komen de jonge luizen uit de ne ten voort en die kam je danook weg. Met een nisska-kam haal je ook de neten weg die aan de haren ge plakt zitten. Gewone kammen doen dat niet. Geen azijn Het is een misverstand dat neten door azijn losgeweekt worden. Dit middel werd vroeger ge bruikt, voordat er werd gekamd. Petroleum, nog zo'n oud middel, is erger dan de kwaal, zeggen des kundigen. Ongevoelig Na de oorlog kwamen de insectici den zoals DDT en lindaan. Maar al in 1971 kwam uit Engeland het bericht dat de helft van de luizen resistent (ongevoelig) werd voor lindaan. Ook in Nederland werd dit later vastgesteld. Toen ging men in Engeland over op malathion en met succes. Het middel doodt luizen en neten en het is veel minder giftig. Nauwkeurig Met malathion is de wetenschap de luis een stap voor. Dat is belang rijk omdat het ongevoelig zijn van de luis voor bestrijdingsmid delen een tijdsprobleem is. Alle stadia van de luis worden met dit nieuwe middel bestreden en bo vendien gaat het spul een binding aan met het behandelde haar, waardoor een nawerking ont staat. Was een van de oorzaken van de toeneming van de hoofdluis in de afgelopen jaren het bestand zijn tegen lindaan, een andere oor zaak van de uitbreiding was het „vergeten "-zijn van de luis. Ouders en onderwijzend per soneel waren er niet meer op ver dacht dat die ouderwetse hoofd luis terug zou keren. Besmette kinderen bleven zo langere tijd onopgemerkt. Schaamte Een derde oorzaak is van psycholo gische aard. Besmette personen en ouders van besmette kinderen schaamden zich en wachtten te lang met de behandeling. De luis kreeg zodoende opnieuw een gelegenheid om zich verder- te verspreiden. De opleving van de hoofdluis in verscheidene westerse landen heeft weer eens de aandacht op het probleem gevestigd. In Nederland helpt de landelijke werkgroep „Hoofdluis" krachtig bij de bestrijding. Het ligt volgens medici voor de hand te concluderen dat met de hulp van het nieuwe middel Prioderm, dat dus malathion be vat, de bestrijding heel wat ef fectiever zal zijn dan in het verle den mogelijk was. Een groot pak past meestal ook al niet in onze koelkast. Een Zweedse koelkast is gewoonlijk 180 tot 220 liter. Onze koelkasten hebben meestal een inhoud van 130, 140 of 150 liter. Een twee-literpak komt in Zweden trouwens beter tot zijn recht, omdat de Zweden meer melk drinken dan wij, namelijk 190 li ter gemiddeld per persoon tege nover bij ons 143 liter. Tenslotte nog: een twee-liter pak schenkt lastig. Je hebt er je beide handen voor nodig. Kortom, men zal grondig moeten studeren voordat besloten wordt tot zo'n superpak. Griekenland had in de eerste helft van dit jaar al ruim tien pro cent méér toeristen ontvangen dan in dezelfde maanden van 1976. In totaal waren, het er dit jaar in zes maanden 2.631.597. De voor Griekenland belangrijkste vakantiegangers zijn Amerika nen. Daarna komen Joegoslaven, Duitsers en Engelsen. De Ne derlandse toeristen bezetten met bijna 64.000 de tiende plaats op de ranglijst. Wie aan modelbouwen doet of zomaar iets van de kunststof polystyreen aan elkaar wil lijmen heeft speciale lijm nodig: polystyreenlijm. De Consumentengids heeft flink wat merken onderzocht en stelt vast dat nagenoeg al die lijmen hinderlijk draden trekken. Maar bij Hesjes lijm kwam dat euvel niet voor. Polystyreenlijm in flesjes zijn er van de merken: Kibri en Mo-bo-fix in onbrandbare samenstelling en van Re veil. Dat laatstgenoemde spul is wel brandbaar. Wie beslist lijm in een tube wil, kan het beste een kleine tube kopen want naarmate de tubes ouder waren en langer hadden opgestaan werd het draadtrekken erger. Twee lijmen van het merk Faller zijn weliswaar brandbaar, maar hebben als eigenschap zelfdovend te zijn. Als je er vuur bij houdt branden ze, maar haal je het vuur weg dan doven de vlammen. Tweederde van een groep ondervraagde Amerikaanse consumenten bleek wel eens levensmiddelen te hebben gekocht waarover ze klachten had den. Ze besloten dan vaak dat produkt niet meer te kopen, of ze kozen een ander merk of ze kochten in het vervolg in een andere zaak. De meeste produktklachten betroffen, volgens het vakblad Het Levens middelenbedrijf, gekoelde produkten. Achttien van elke honderd ko pers blijkt daar wel eens ontevreden over. De tweede categorie betrof diepvries en droge kruidenierswaren. Van de verpakkingen betroffen de meeste klachten de spuitbussen. Bijna een op de drie kopers had daar wel klachten over. In blik verpakte produkten waren volgens veel consumenten moeilijk te openen. Als het om produktklachten gaat zegt bijna de helft van de ondervraagden geen acties te ondernemen en bij verpakkingsklachten houdt bijna zes van de tien consumenten zich stil. Als er klachten geuit worden komen ze bij de winkelier terecht en zelden bij de fabrikant. Uit vergelijkingen met vorige onderzoeken blijkt dat steeds meer con sumenten niet klagen maar gewoon een ander produkt gaan kopen. Winkeliers in het centrum van Zaandam werken samen bij de bestrijding van winkeldiefstallen. Ze doen dat. zo schrijft het vakblad De Drogist, door middel van een zogenaamde telefoonestafette, waaraan ruim veertig winkeliers deelnemen. Het systeem werkt zo: Ziet een winkelier een verdacht persoon dan meldt hij dat met een signalement aan de doorlopend bemande telefooncen trale van Vroom Dreesmann. De centrale belt twee andere winkeliers en het signalement wordt doorgegeven. Die twee middenstanders bel len weer twee collega's enzovoort tot er tenslotte vier „eindstations" zijn Die bellen ter controle V&D weer op om het signalement te controleren. Het blijkt dat binnen acht minuten alle aangesloten winkeliers het sig nalement hebben ontvangen. En het resultaat? In de eerste maand van samenwerking werden 23 sig nalementen uitgewisseld en 18 daarvan leidden tot het „pakken" van een winkeldief of dievegge. De Consumentengids geeft overigens als advies tijdens het lijmen niet te roken en bovendien goed te ventileren. Sommige lijmen geven stoffen af die je maar beter niet kan inademen. Lijm uit een tube u> vaak draderig. De Hongaarse voedselexpert Egon Ronay heeft formidabele kritiek ^uitgestort over de Britse horeca. Ronay, die samenstellen is van tientallen „eetgidsen" heeft in het bijzonder van de weg restaurants weinig heel gelèten. Hij heeft er geen goed woord voor over. Als hij die restamants be schrijft gebruikt hij voortdurend woorden als „armoedig" en „af schuwelijk". Volgens onze Londense cor respondent Haye Thomas, richt Ronay zijn aanval vooral op de grote hongerstiller van de Britse automobilist: „The Banger", of tewel het bekende braadworstje, dat volgens Egon volledig kopje onder gaat in een bord vol drab bige, slappe, soms zelfs grijze frieten. De onvermijdelijke erw ten drijven futloos rond in een vies onsmakelijk groen sapje. De worstjes zelf zijn dun, afzich telijke en meestal aangebrand, aldus Ronay, die vaststelt dat het de hoogste tijd is voor drastische maatregelen van de overheid. Want die toch is verantwoorde lijk voor de verstrekking van ver gunningen voor wegrestaurants en cafetaria's. Niet alleen Zijn kritiek beperkt zich overigens niet tot de wegrestaurants. Ook andere eetgelegenheden neemt hij op de korrel. De betere restaurants zijn, zegt hij, zo duur geworden dat de Engel sen zelf er niet meer aan te pas komen. Het zijn alleen nog de toeristen en de buitenlandse za kenlieden met hoge onkos tenvergoedingen die bereid zijn om daar "per menu 100 tot 120 gulden uit te geven. Ook het Engelse hotelwezen krijgt er van langs. Zo is Egon Ronay ook niet meer te spreken over de lange tijd onaantastbaar geachte service van het dure Savoy aan de Londense Strand. Hij stelt ook vast dat de werkelijke eerste klas-hotels in Londen voor ruim 200 gulden per nacht, tot de aller duurste ter wereld moeten wor den gerekend. Ook lof Lovende woorden heeft hij over voor de Gravetye Manor in East Grinstead, een oud gerenom meerd hotel dat volgens hem de diepe betekenis van de Engelse gastvrijheid in de allerbeste vorm uitdraagt. Dat is derhalve zijn ho tel van het jaar geworden. genheid is Carrier's voor de slanke lijn Noordlondense Camden Pas- sage. Het is een voornamelijk Franse keuken gezien de culi- Het Belgische consumentenblad Test Aankoop heeft tien merken rood naire reputatie van zijn eigenaar. druivesap en acht merken wit druivesap onderzocht. Slechts bij twee Maar onze man in Londen, Haye merken rood sap (Bernard Massard en Pampryl) werd het antigis- Thomas, waarschuwthaastig.dat tingsmiddel zwaveligzuurhydride gevonden. Voor het overige waren nieuwsgierigen daar wel voorbe- alle flessen druivesap puur natuur, zonder toevoeging van chemische reid moeten zijn op een stevige stoffen. rekening. Dat antigistingsmiddel is trouwens helemaal niet nodig, want het sap wordt voor het bottelen al gepasteuriseerd. Die behandeling moet vol doende zijn om gisting te voorkomen. Druivesap is volgens dit consumentenblad goed voor de spijsvertering en het bevordert de eetlust. Uit het onderzoek is voorts gebleken dat het sap uit reformwinkels niet gezonder, vitaminerijker of lekkerder was dan uit andere winkels. Het was alleen bijna viermaal zo duur. Overigens maakt druivesap wel dik, want in een glas zitten 200 calorieën. Als tochtwering voor ramen en deuren is tochtband goedkoop en gemak kelijk, maar tochtstrip die gespijkerd of geschroefd wordt, gaat veel langer mee. Goed is ook de voegkit die onder de naam siliconenkit door diverse fa brikanten in de handel wordt gebracht. De beste tochtstrips zijn die van Da-Fa en van Ellen. Onderaan de deur voldoen de dorpelstrips goed. De best, goedkoopste en duurzaamste keuze is Ellen ADS en PDS. Dit blijkt uit een onderzoek van de Consumentenbond naar soorten tochtwering. Tochtstrip kan men, aldus het onderzoek, het beste recht kopen. In opge rolde vorm wordt het afsluitprofïel zo gerekt dat het niet mooi strak meer is aan te brengen. Sommig tochtband heeft weliswaar een goede tochtwering, maar de hech ting is niet altijd best. Er is tochtband dat net ao goed de tocht tegenhoudt, dat beter blijft plakken en dat bovendien nog goedkoper is dan de mindere soort. Dat is allemaal af te lezen uit de tabel. De Duitse Stiftung Warentest heeft losse pompjes onderzocht die op boormachines kunnen worden aangesloten. Twee van de zes pompjes werkten best. Bij 2300 omwentelingen van de boormachine konden pompjes duizend liter per uur wegpompen, bij 750 omwentelingen driehonderd liter wa ter. Hoe goed de pompjes ook mogen werken het vasthouden is een groot probleem, want de pompjes gaan bij het starten meedraaien. Vastzetten van de machine geeft dan ook moeilijkheden. Let er in elk geval op dat de boormachine niet met water in aanraking kan komen. De onderzochte pompjes waren van het merk Lux. In Nederland zijn pompjes van andere merken te koop. De werkelijk eerste klasse hotels in Londen moeten volgens Ronay tot de duurste ter wereld worden beschouwd. Hier het Ritz hotel op Picadilly.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19