Procureur niet op de vingers getikt Brenk Frankrijk Zuid-Afrika groter Bon voor veel keus uit hoge, vaste rente Lezers schrijven Beleggings bewijzen tot postgiro en rijkspostspaarbank 1 Spaar deposito's tot Sojoez 25 kwam in botsing met Saljoet In energieraad geen plaatsvervangers WOENSDAG 21 DECEMBER 1077 OPTREDEN IN ZAAK-KALMA DEN HAAG (SP) - Procureur-generaal Van der Feltz wordt niet door de regering op de vingers getikt voor zijn optre den in de zaak-Kalma. Vlak voor zijn aftreden heeft minister De Gaay Fortman van justitie hem in bescherming genomen tegen kritiek van de PvdA. PRETORIA (REUTER) Frankrijk heeft Zuid-Afrika meegedeeld dat het bepaalde defensiecontracten met Zuid-Afrika niet kan honore ren. Dit heeft de minister van defensie, Pieter Botha, giste ren in Pretoria meegedeeld, n een in zorgvuldige bewoor dingen gestelde verklaring aan de pers, waarop hij niet nader wilde ingaan, zei de minister dat Zuidafrikaans defensiepersoneel in fasen uit Frankrijk zou worden terug getrokken na het Franse be sluit geen wapens aan zijn land te leveren. Waarnemers menen dat de mi nister zinspeelde op marine personeel dat opgeleid wordt op schepen en onderzeeboten die in Frankrijk waren be steld voordat het wapenem bargo was afgekondigd. Daartoe behoren twee aan- vals-onderzeeboten en twee oppervlakteschepen. In augustus breidde Frankrijk zijn beperkte wapenembargo jegens Zuid-Afrika uit tot alle soorten uitrusting, maar Franse functionarissen zei den dat de contracten die al getekend waren voor de leve ring van de onderzeeboten en oppervlakteschepen zouden worden nagekomen. In november, na het dwingend verbod van de veiligheids raad tot het leveren van wa pens aan Zuid-Afrika, herzag de Franse regering haar standpunt inzake deze con tracten. Het PvdA-kamerlid Roethof was er niet zo erg over te spreken dat de procureur-generaal bij het straf fen van hoofdinspecteur Kalma verder wilde gaan dan bur gemeester Van der Louw van Rotterdam. Baron Van der Feltz, procureur-ge neraal bij het Haagse gerechts hof, wilde Kalma schorsen we gens zijn gedrag tijdens een sym pathiebetuiging voor RAF-ter- roristen. Burgemeester Van der Louw volstond met een beris ping. De minister legt de Tweede Kamer uit dat de procureur-generaal de bevoegdheid heeft om van het standpunt van de burgemeester af te wijken. "Hij heeft een eigen, specifieke verantwoordelijkheid in de zaak-Kalma". De procureur-generaal moet zich met de vraag bezig houden of hoofdinspecteur Kalma - gezien de spanningen die de laatste tijd door zijn toedoen in het Rot terdamse korps zijn opgetreden - nog wel gehandhaafd kan blijven op zijn post. Kalma's gedragingen zijn volgens de minister door de berisping (een disciplinaire straf) veroor deeld. Maar dit staat los van de vraag of er door zijn aanblijven nog wel doelmatig gewerkt kan worden bij de recherche en vreemdelingendienst van de Rot terdamse politie. Weliswaar is de burgemeester het hoofd van de plaatselijke politie, Prijswinnaars Vogelvrienden LEIDEN/VOORSCHOTEN - Tij dens de Zuidhollandse district swedstrijden georganiseerd door de "Vogelvrienden" uit Leiden en Voorschoten, vielen veel ex posanten uit de Leidse regio in de prijzen. Het waren; zangkanaries, harzers, mevr. P. Colle van Duu- ren (Leiden), kleurkanaries, pig ment met rood, stammen: A. A. v.d. Lucht (Leiden), kleurkana ries, mozaïeken, stammen: W. van der Geijn, (Leiden), kleurka naries, mozaïeken, J.J. la Lau (Leiden), kleurkanaries, vetstof met rood, A. v. Seggelen (Oud Ade) bastaarden zonder kana- riebloed, G. v. Duyn (Katwijk aan Zee), zebravinken, poppen, J. Th. M. Lubbe (Leiden), kwartels: P. Piket, Bodegraven, Een van de drie jeugdkampioenen werd R. V. Beelen jr. uit Leiderdorp met kleurkanaries (pigment met rood). LEIDEN - Aan de Leidse universi teit zijn geslaagd voor het doc- 'toraal examen Nederlands recht mevr. E. J. Klinket, mej. M. A. Kappeyne v. d. Capello, P. A. W. Mulder, N. N. Wijburg, J. W. N. Droog, H. S. Post, J. W. Th. Si mon, A. Chr. Loeb, A. v. d. Luit, mevrl R. van Leeuwen-Toren stra, A. P. Kaland, mevr. H. Grootveld-Teune, mej. G. B. M. Ebus, mej. A. C. C. van der Broek, F. P. L. M. Venix, mevr. E. Be- verly-Werth, doctoraap klassieke archeologie mej. M. H. F. Wierda (Leiden), doctoraal geschiedenis mevr. J. T. H. Verhees Van Meer (Leiderdorp), doctoraal scheikunde N. T. M. Klooster (Leiden) en M. W. Vonk (Leiden), doctoraal wiskunde A. L. Stougie (Leiden) en F. P. C. Plevier (Lei den). Aan de Erasmusuniversiteit in Rot terdam zijn geslaagd voor het doctoraal examen economische wetenschappen W. Scheffer (Leiderdorp) en S. de Graaf (Bos koop). FUSIE VAN ENERGIE BEDRIJVEN WEL NODIG?" LEIDEN - De heer Kakebeeke, lid van de gemeenteraad van Oegstgeest is bang dat bij een fu sie van de energiebedrijven in Zuid-Holland het democratisch proces geweld wordt aangedaan. Hij zei dit gisteravond in een ver klaring in de Algemene Raad van het Streekenergiebedrijf Rijn land. Een dergelijke fusie komt aan de orde in een interimrapport van een ambtelijke werkgroep van de gemeenten Delft, Dordrecht, Gouda en Leiden. De heer Kake beeke vroeg zich af of zo'n fusie waarbij 128 gemeenten worden betrokken, wel noodzakelijk is. Hij drong er op aan spoedig in de raad van gedachten te wisselen over de betrokkenheid van de raad bij het rapport. maar de wet geeft de procureur- generaal de bevoegdheid uit te maken of een politieman vervan gen of geschorst moet worden. De regering voelt er niets voor te voorkomen dat - nu de procu reur-generaal en de burgemees ter van mening verschillen - ba ron Van der Feltz gebruikt maakt van zijn wettelijke bevoegdhe den. LEIDEN - Wethouder Van Aken economische zaken) heeft gis termiddag de eerste paal voor het nieuwe restaurant van de Groen oordhallen de grond in geheid. Een paal die vrij snel in de drassige bodem was verdwenen. In zijn toespraak zei een ver heugde Van Aken dat de Groenoordhallen nimmer die functie die ze als veehallen hebben gekregen zouden kun nen hebben zondereen restau rant, waarin zich een groot stuk van de veehandel zal af spelen. Voor wat de voorgeschiedenis van het restaurant betreft zei de wethouder van die "niet geheel de zijnewas geweest. "We zijn nu in ieder geval de toezegging van een paar jaar geleden nagekomen om niet alleen een runderhal maar ook een nieuw restaurant te bouwen". Blij was de wethou der ook met de snelle toestem ming van de raad voor wat het voorstel over de exploita tie van het restaurant betreft. Zoals bekend zal die exploita tie per 1 januari in andere handen overgaan. De wet houder zei beslist door te wil len gaan met de lijn van Groenoordhallen-directeur André ds Jong om een com merciële basis te behouden en het multi functionele karakter van de hallen zoveel mogelijk uit te buiten. Trots was hij op het feit dat het jaarlijkse tekort van 1 2 miljoen gulden in en kele jaren was geslonken tot "enkele tienduizenden gul dens". Overigens betrof het niet de echte eerste paal die gister middag de grond in ging. Bouwmaatschappij Noor- lander was maandagmorgen al gestart met het heiwerk omdat de strubbelingen rond de bouw van het restaurant al tot vertraging in de bouw had geleid. Het restaurant zal om streeks de 14e april opgele verd moeten worden om de Tour de France-delegatie op passende wijze te kunnen ontvangen LEIDEN - Er komen voorlopig geen plaatsvervangende leden voor de leden van de Algemene Raad van het Streekenergiebe drijf. Een motie van de bur gemeester van Alkemade, drs. P. J. Bolten, waarin om zo'n rege ling werd gevraagd is gister avond door de raad met 34 tegen 15 stemmen verworpen. In de raad zitten vertegenwoordi gers van 22 gemeenten die geza menlijk hun energievoorziening regelen. De raad werkt pas sinds 1 januari van dit jaar. Burgemeester Bolten vindt dat vooral de kleine gemeenten in het gedrang komen wanneer de le den geen plaatsvervangers mo gen aanwijzen. Het dagelijks be stuur van de raad, het college van bestuur staat echter op het standpunt dat het niet goed is voor de bestuurskracht van de raad wanneer er telkens nieuwe gezichten zijn. Bovendien verga dert de raad maar vier tot zes keer per jaar, zodat het niet zo'n pro bleem is de vergaderingen zoveel mogelijk bij te wonen, betoogde de heer van Montfoort namens het college van bestuur. De heer van Aken, voorzitter van de raad van bestuur, zei wel toe de zaak opnieuw ter discussie te stellen wanneer de nieuwe raad in sep tember van het volgend jaar ge kozen wordt. Stichting Gezinsverzorging Leiden verhuisd LEIDEN - Vooruitlopend op de verhuizing naar een nieuw kan toorpand is het kantoor van de Stichting Gezinsverzorging Lei den per 20 december opgeheven. Vanaf 21 december worden alle activiteiten van de stichting van uit het kantoor aan de Haarlem merstraat 133 verricht. Sinds en kelejaren was daar al de afdeling tijdelijke hulpverlening en afde ling langdurige hulpverlening regio mors en binnenstad zijn als volgt 149441 en 149442. Voor de overige afdelingen; 149443 en 149444. n uw uitgave van donderdag 8 de cember jl. stond een artikel met als titel; "Meter met twee maten is straks voorbij". Hierin werd melding gemaakt van de invoe ring van het S.I.-stelsel per 1 ja nuari 1978. Vetgedrukt stond hierbij een lijstje van eenheden, die vanaf die datum niet meer ge bruikt mogen worden, en door welke zij vervangen worden. Hierin stonden echter enkele foutjes, die naar mijn mening in een dergelijk artikel niet voor mogen komen. Er stond o.a. "Toeren per minuut wordt ver vangen door Hertz per minuut." Dit moet zijn: wordt vervangen doör Hertz, hetgeen betekent: toeren per seconde. Voorts werd gezegd, dat de millibar verdwijnt. Deze eenheid blijft echter (in ieder geval voorlopig) wel be staan. Over de afschaffing hier van wordt op internationaal ni veau nog gediscussieerd. Wat ik ook miste waren de omreke- ningsfaktoren; het is wel nuttig om te weten dat bijvoorbeeld de Kalorie wordt vervangen door de Joule, maar dan moet men ook weten hoeveel Joule overeen komt met 1 Kalorie. Vandaar het volgende lijstje; 1 Kalorie- ca. 4,2 Joule 1 paardekracht - ca.735 Watt 1 atmosfeer - ca. 101 kilo Pascal 1 mm kwikkkolom - 133 Pascal 1 kilogramkracht - ca. 9,8 Newton lcc -1 kubieke centimeter 1/1000 liter Ing.-A. Gerritsen Ridderspoorlaan 29 Oegstgeest Nieuwe buiten universitaire leden UR LEIDEN - Tot buitenuniversitair lid van de Leidse teitsraad zijn benoemd r mr. L.A. Barendsen-Cleveringa uit Oegstgeest, raadsheer in het gerechtshof van Den Haag, J.H. Pleiter, huisarts in Leiden, mr. P.C. Porrey uit Rotterdam, chef van de eerste afdeling van de provinciale griffie Zuid-Holland, en drs. E. van Tongeren uit Am sterdam, voorheen directeur van Elseviers wetenschappelijke uit geverijen en lid van de Raad van Bestuur van de NV Uitgeverij El sevier. Herbenoemd zijn drs. C.J. Kuyen uit Warmond, oud-lid van de Tweede Kamer, en drs. J.P. van der Reyden uit Oegstgeest, algemeen secretaris van het Ver bond van de Nederlandse Groot handel in Den Haag. Tot de (her)benoemingen is besloten door de Kroon op voordracht van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Koninginnedag volgend jaar op 1 mei DEN HAAG (ANP) - Aangezien de verjaardag van koningin Juliana (30 april) in 1978 op een zondag valt, zal - zoals gebruikelijk - Ko ninginnedag de daaropvolgende dag, maandag 1 mei, worden ge vierd. Dit heeft de Rijksvoorlich tingsdienst meegedeeld. Wilt u zeker zijn van hoge, vaste rente over spaargeld dat u langere tijd kunt missen? Bij ons hebt u keus uit 5 spaardeposito's en 3 beleggingsbewijzen. U kunt de bon insturen of bellen (C20) 5 89 3137 of 0017 (gratis), als u meer wilt weten over deze aantrekkelijke spaarmogelijkheden. Of ga naar het postkantoor en vraag naar de folders 8% Verkrijgbaar in coupures van f 1.000,- en f 5.000,-. Vaste rente bij looptijd van 3 jaar, 7!4%, 4 jaar 7'/è% en 5 jaar 8%. Bij een beleggingsbewijs krijgt u rente-op-rente: aan het einde van de looptijd ontvangt u automatisch uw aankoopbedrag plus de totale rente. Tussentijds opnemen zonder renteverlies voor de aankoop van een eigen huis in Nederland is toegestaan. 81% Minimum storting f 1.000,-. Bij elke storting keus uit looptijden van 2 tot 6 jaar met een vaste rente van 7lA% tot SlA% Deposito's komen na de looptijd automatisch vrij. De rente is jaarlijks beschikbaar. Voor de aankoop van een eigen huis in Nederland kunt u ook tussentijds zonder renteverlies geld opnemen. LEIDEN - De bestuurder van deze auto raakte gisteravond rond half negen vermoedelijk door een black out de macht over het stuur kwijt. De 56-jarige man uit Hoek van Holland reed op rijksweg 4 in de richting Leidschendam, komend uit de richting Amsterdam. De auto sloeg enkele malen over de kop, waarbij een andere auto geraakt werd en een deuk in heh lin kervoor spatbord opliep. Daarna raakte de wagen van de weg af en belandde in een sloot drie meter lager. De bestuurder kon na behandeling van enkelO schaaf wonden huiswaarts keren. MOSKOU (AFP) - Het Russische ruimtevaartuig Sojoez 25 kwam in oktober van dit jaar in botsing met het ruimtestation Saljoet 6 waardoor de Saljoet werd be schadigd en een koppelingsma noeuvre moest worden afgelast. Dit meent men in Moskou te kunnen opmaken uit een mel ding van het Russische pers bureau Tass. 11 december wel met succes een koppeling met de Saljoet tot stand bracht, zich in de ruimte had begeven "om de buitenkant van het ruimtestation te controle ren bij de plaats van het kop pelingsmechanisme, en even tueel reparatiewerkzaamheden te verrichten". Het persbureau voegde eraan toe dat "in de struc tuur van het koppelingsme chanisme eventuele schade kan zijn veroorzaakt als gevolg van een verschil in snelheid bij de na dering van de Sojoez 25 tot het ruimtestation in oktober". Deze lezing van een eventuele bot sing tussen de Sojoez 25 en de Saljoet komt voor waarnemers in Moskou als een grote verrassing. De officiële Russische lezing tot nu toe was dat de koppeling werd geannuleerd "als gevolg van af wijkingen in het voor de ma noeuvre opgestelde schema" of "als gevolg van een schema dat afweek van de berekeningen voor de manoeuvre", wat volgens westerse deskundigen te wijten kon zijn aan een overmatig brandstofverbruik tijdens de na dering of aan een defect in het elektronisch systeem van het ruimtestation. Tass meldde toen zelfs dat de koppelingsma noeuvre begonnen was "vanaf een afstand van 120 meter". Men kan in Moskou moeilijk be grijpen hoe, onder deze omstan digheden, het vaartuig de Saljoet kan hebben beschadigd. Tijdens de lancering van de Sojoez 26 en de koppeling met de Saljoet heeft de Russische pers niet ge preciseerd of het ruimtevaartuig aan het eerste of het tweede kop pelingsmechanisme heeft vast gemaakt. De Saljoet 6, die sinds 29 september in de ruimte is, is het eerste Russische ruimtes tation waaraan twee ruimtevaar tuigen tegelijk kunnen vast koppelen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17