Toekomst Maastrichtse zesdaagse zekergesteld Köln verplettert Essen Ambitieuze (bouw)plannen van FC Utrecht STAD ONTWIKKELT PLANNEN VOOR EEN PERMANENTE WIELERBAAN Wagt mans nieuwe begeleider Bericht uit heelal voor Rus Spasski Trainer Schalke aan de dijk gezet Oranje 'te duur' voor Israel Dammer Clerc gaat nu alleen aan kop WOENSDAG 21 DECEMBER 1977 SPORT PAGINA 13 Utrecht er uit UTRECHT- Kan FC Utrecht bij u terecht?", is de titel van een beleidsnota, die de ere-divi- sieclub gisteren overhandigde aan de gemeente en het be drijfsleven van de stad Utrecht. Naast de normale structuur- plannen zoals organisatie, jeugdplannen, rellenbestrij- dtng etc., staat in de nota de bouw van een hypermodern nieuw stadion op dezelfde plaats van het inmiddels 41 jaar oude stadion centraal. De club ontwikkelde hiervoor zelf de plannen, vond een bouwer en bood gisteren trots een fraaie maquette aan. FC Utrecht kwam eigenlijk met twee sta dions op de proppen. Eén sta dion, bouwkosten 11 miljoen gulden, louter en alleen ge schikt voor voetbalDat stadion brengt een jaarlijks exploita tietekort van ruim een miljoen gulden met zich mee. Het tweede stadion, dat volgens de Utrecht-voorzitter Cees Werkhoven zichzelf kan "be druipen" is identiek aan het eerste, maar bei: at naast voetbalveld en volledig over dekte tribunes rondom te ver huren bedrijfsruimten De huur van die bedrijfsruimten zou de kosten volledig dekken. De bouw van dat stadion kost 23 miljoen gulden. De gemeente moet toestemming verlenen voor de afbraak van het oude stadion en de wijzi ging van het aanvankelijke be stemmingsplan. Dat wilde na melijk dat op die grond alleen voor sport doeleinden gebouwd mocht worden. De firma Bal last INedam, die de stadions ontwierpis bereid gevonden de bouwkosten volledig te finan- In zijn toespraak maakte de am bitieuze Utrecht-voorzitter de plannen en uitvoering sluitend. De vraag bleef alleen, geeft de gemeente toestemming en wor den de huurders voor de be drijfsruimten gevonden? Die moeten namelijk jaarlijks 2.835.000 gulden opbrengen. De aanwezige Utrechtse sport wethouder Pot kon hierover nog geen uitsluitsel geven. Hij be loofde alleen de club een faire kans bij de beoordeling van de nota. Een gisteren ondernomen poging het Utrechtse bedrijfsleven te interesseren mislukte. De club verstuurde 50 uitnodigingen voor een bijeenkomst in de be stuurskamer van het stadion GalgenwaardEr kwamen drie afzeggingen binnen en verder waren er slechts twee komen opdagen. Niettemin behield het clubbestuur, dat in de nota ook de belangen van de wielersport niet wegcijferde, alle hoop op een goede afloop. MAASTRICHT.- Het grote nieuws, dat de Maastrichtse zesdaagse zal blijven bestaan, werd door het nijvere stich tingsbestuur bewaard voor vandaag, de laatste dag van de tweede uitgave. Want na de negatieve eerste produktie moest nog maar worden afgewacht hoe het Limburgse publiek op de tweede zesdaagse zou reageren. Dat is de afgelopen dagen goed geweest, waardoor weer met be langstelling wordt uitgekeken naar volgend jaar. En eigenlijk ook verder in de toe komst, omdat Maastricht mo- mênteel plannen in ontwikkeling heeft voor een groot sportcen trum, waarin een permanente wielerbaan één van de belang- Door Hans Collegen rijkste onderdelen is. Met het niet slagen van de Maastrichtse 'six' zouden deze plannen voor een wielerbaan wel eens op losse schroeven kunnen komen te staan, omdat in het nabijgelegen Sittard door een particulier even eens aan een sporttempel wordt MAASTRICHT - De Neder landse wieleramateurs zullen vanaf volgend jaar onder lei ding staan van Rini Wagt- mans, die de taak van bonds coach Joop Middelink gaat overnemen. Wagtmans, die onlangs door de KNWU voor deze functie is benaderd, zal in 1978 nog nauw samenwer ken met Middelink, die 18 jaar de amateurs onder zijn hoede heeft gehad. Hoewel gisteravond door func tionarissen van de wielrenu- nie nog volop werd verga derd, heeft Rini Wagtmans ondanks de toezeggingen zijn aanstelling nog niet schrifte lijk bevestigd gekregen. De nieuwe part-time coach: "Ik ben niet eerder positief, dan dat ik de aanstellingsbrief op zak heb. Natuurlijk zijn ervan verschillende kanten ge sprekken en toezeggingen geweest. Maar ik wil toch maar liever dat het zwart op wit staat". Rini Wagtmans, die in tegen stelling tot zijn voorganger wel meent dat er volop talent onder de jonge wielrenners zit ("je moet alleen de wil hebben om ze te ontdekken") zou als belangrijkste taak krijgen een goede ploeg sa men te stellen voor de Olym pische Spelen in 1980. "Er is gesproken over een periode tot aan de spelen van 1984, maar Moskou is vooralsnog het eerste hoogtepunt. Om mij het eerste jaar bij te staan, zou Middelink volgend seizoen als supervisor optre den. Ik vind dat niet zo gek, omdat het een goede zaak is een opvolger in te werken. Dat heb ik zelf ook voor 1983 geéist en bestaat er niet in eens een vacuüm als ik ver dwijn". De 31-jarige Brabander, die in 1973 door een hartafwijking zijn professionele wieler- loopbaan moest opgeven, stelt zich veel voor van zijn nieuwe functie. Als eerste belangrijke punt wil Wagt mans komen tot de opbouw van een .trainersapparaat, waardoor hij door regionale mensen wordt geïnformeerd over de prestaties van ren net is ondoenlijk om zelf alles te doen. Ik wil namelijk niet alleen op uitslagen afgaan. En als ik met een Nederlandse ploeg naar het buitenland ben kan er ineens een renner ko men. die door zijn prestaties in de Nederlandse ploeg thuishoort. Zo'n jongen be hoort dan direct een kans te krijgen". gedacht, waarin een demon tabele wielerpiste zou komen. Twee banen zo dicht bij elkaar 'zou teveel van het goede zijn, waardoor het nu een strijd zal worden, wie het eerste een ac commodatie uit de grond stampt. Dat een permanent sportpaleis in de nabije toekomst moet worden verwezenlijkt, is voor het stich tingsbestuur van de Maastrichtse zesdaagse hoogst waarschijnlijk. Peter Post, ook in Limburg met de technische leiding belast: 'De kosten om een baan en tribunes op te bouwen zijn enorm. De in komsten houden geen gelijke tred met de uitgaven, dus is men in Maastricht nog meer op spon sors aangewezen. Die laten ons nu nog niet in de steek, maar hoe zal het in de toekomst zijn?' Hoelang? Een vraag, die ook kan worden ge projecteerd op het publiek, dat wat beter de weg naar de Eurohal vond om naar het wielerfestijn te kijken. Hoelang zal echter de op voeding van het zesdaagse-pu- bliek duren? Kost het vijf of meer jaren voordat een bezet tingsgraad van 90 procent wordt bereikt, zoals in Rotterdam de laatste jaren gewoonlijk?. Lim burg ademt meer sfeer zoals tij dens de Duitse zesdaagsen. Veel showwerk rondom de piste met blaaskapellen en schaars geklede meisjes. Maar of juist daar de toe schouwers op afkomen, moet worden afgevraagd, omdat bij elk Limburgs evenement die ingre diënten worden gehanteerd om er een aardig showtje van te ma ken. Op de piste trachten de gecon tracteerde coureurs er het beste van te maken. Dolt Gerben Kar stens als vanouds en presteerd de Brabander het ook met kop- pelgenoot René Pijnen een voor name rol te spelen. De Neder landers zijn favoriet. Maar de concurrentie van de succesvolle Belgische formatie Merckx- Sercu en de Australiérs Allen- Clark is niet uitte vlakken. Even als de aanwezigheid in de spits van de Duitsers Peffgen-Fritz, die bijna onopvallend de mono tone rondjes wegmalen. Maertens Freddy Maertens wil niet starten in de Rotterdamse zesdaagse. De oud-wereldkampioen, die enige tijd geleden een verbintenis had gesigneerd, heeft na een groot medisch onderzoek van de dok toren vernomen, dat hij zich voor het nieuwe wegseizoen in de eerste maanden van het nieuwe jaar niet al teveel moet inspan nen. Rotterdam, eind januari, zou hem derhalve erg slecht uitko- Of Peter Post in Rotterdam ook over de andere Belgische trek pleister Eddy Merckx kan be schikken is afhankelijk van het feit of Merckx op korte termijn nog een nieuwe sponsor vindt. Peter Post: 'Merckx heeft een voorbehoud in zijn contract staan. Als zijn sponsor wil heb ben dat hij zich helemaal toelegt op het weggebeuren, dan komt Rotterdam voor hem te vervallen. 'Na de afgesproken onderhande lingen met Wilkinson heeft Merckx nog geen nieuwe sponsor gevonden. Inmiddels heeft Peter Post voor het Rotterdamse kasstuk niet stil gezeten De Amstelvener heeft al bijna 26 renners gecontracteerd, waaruit de verschillende forma ties worden samengesteld. Van de Nederlanders zullen Pijnen, Karstens, Knetemann. Venix Raas, Priem, Bal en Schuiten starten. De belangrijkste buiten landse renners zijn: Merckx, Sercu. Allan, Clark. Pef'fgen. Fritz, Ritter, Frank. Haritz, Hem- pel, Bracke en Debosscher. Gerben Ka rstens.die hier ploegmaat Pijnen aflostis i de grote attracties van de Maastrichtse zesdaagse. BELGRADO - De twee Russische kosmonauten, die zich momen teel in de ruimte bevinden, heb ben Boris Spasski een felicita- tieboodschap gestuurd voor zijn eerste zege in de tweekamp met Viktor Kortsjnoj. In het telegram, met als afzender "heelal", stond: "Kameraad Boris: wij hebben de zetten van je partij gekregen en nagespeeld. Schitterend ge daan". Gisteren kwam de Russische mi nistervan Cultuur, Viktor Ivonin, Spasski persoonlijk een bood schap van het Kremlin overhan digen. De voortzetting van de tiende, af gebroken partij in de finale van het kandidatentoernooi tussen Victor Kortsjnoj en Boris Spas ski, die gisteren op het prog ramma stond, is door de officiële wedstrijdleiding verzet naar morgen. De wedstrijdleiding wil eerst trachten de geschilpunten, die sedert het einde van vorige week tussen beide spelers be staan, op te lossen. Voornaamste punt van bespreking is het ge drag van Spasski. De Rus ver dwijnt na iedere zet van het to neel om in de coulissen het denkwerk voort te zetten. Kortsjnoj heeft hiertegen scherp geprotesteerd. DUSSELDORP - De groot ste verrassing in de kwart finales van de strijd om de Westduitse voetbalbeker was gisteravond de uit schakeling van Borussia Mönchengladbach. Met 1-2 verloren de spelers van UDO Lattek in Bremen van Werder. FC Köln, dat in de Bundesliga de rang lijst aanvoert, verpletterde Schwarz Weiss Essen met 9-0. overwinning (1-0) op Hertha BSC. Eén duel moet worden overgespeeld: Schalke-Fortuna Dusseldorf eindigde, ook na twee maal vijftien minuten verlenging, in 1-1. De vier wedstrijden in het toernoo: om de Westduitse beker trokke 61.000 toeschouwers. Iets dan de helft (32.000) was aanwe zig in het Weser-stadion»in Bre men. Dat het vertrek van ee trainer een ploeg zeer kan mot veren, bewees Werder Bremen Trainer Hans Tilkowski, d vroegere doelman van het natio nale elftal, stapte maandag op Gisteren versloeg zijn oude ploe landskampioen Borussia Mön chengladbach in een gelijk op gaand duel. Na de hervatting opende Werder de score, maar de "Borussen" kwamen door een af standsschot van Rainer Bonhof in de 59e minuut terug: 1-1. Ze ven minuten voor het einde viel de beslissing. Höttges benutte een strafschop, toegekend we gens het onderuit halen van Min- singer. In Keulen scoorde de thuisclub er lustig op los. Drieduizend toe schouwers bejubelden negen Keulse doelpunten, waaronder vier van Dieter Müller. Hertha BSC, vorig jaar bekerfina list, verloor met 0-1 in Duisburg van MSV door een vroege treffer van Brusscher in de veertiende minuut. JERUZALEM - Voor Israël is het Nederlandse voetbal een kostbare zaak. De KNVB heeft voor het spelen van een vriendschappelijke wedstrijd van het Ne derlands elftal op 22 februari 1978 in Israël 100.000 dollar gevraagd, waar dan nog reis- en verblijfs kosten bijkomen. De Israëlische voetbalbond had voorgesteld dat de KNVB de helft van de inkomsten uit de vriendschappelijke interland zou ontvangen. De Israëli's hopen dat de KNVB haar prijs drastisch zal verlagen. Vanuit Den Haag werd telefonisch een "positieve benadering" van het Israëlische voorstel toegezegd. Als de KNVB bij haar oorspronkelijke vraagprijs zal blijven worden de totale kosten van de wedstrijd voor de Israëlische voetbalbond 130.000 dollar.die met geen mogelijkheid door de inkomsten kunnen worden gedekt. Ter vergelijking met de prij zige Nederlanders wijzen de Israëli's erop dat het Italiaanse elftal voor 30.000 dollar bereid is volgend jaar maart in Israël te spelen. Schalke en Fortuna Dusseldorp gaan op herhaling. Morgen zal dit duel in het Rheinstadion in Dus seldorp overgespeeld worden. In het parkstadion kwamen beide ploegen na 20 minuten niet ver der dan 1-1. Bij Schalke speelde Wim Suurbier mee in de plaats van de Zweed Larsson. De nieuwe vereniging van Wim Suurbier. is overigens op zoek naar een nieuwe trainer. Met on middellijke ingang heeft de Westduitse bundesligaclub zijn trainer Rausch op de straat gezet. Oorzaak: de geldboete die de Westduitse voetbalbond Rausch had opgelegd, omdat deze zich tijdens het "omkoopschandaal" van enige jaren geleden, onspor tief zou hebben gedragen. De boete van 15.000 mark zal nog door Schalke worden betaald. "Maandagavond", zo zei Schalkes voorzitter Huetsch. "héb ik in een persoonlijk ge sprek met Rausch hem zijn con tract opgezegd. Hij maakte weinig bezwaar. De goede naam van onze club is in het geding. We zullen hem natuurlijk dit seizoen nog uitbetalen. Tot 30 juni 1978 stond Rausch bij ons onder con tract". alleen aan kop-- AMSTERDAM - Na de derde ronde in het internationale Suiker- damtoernooi te Amsterdam heeft Rob Clerc alleen de leiding. Hij won van de Fransman Michel Hi- sard en zag daarbij tot zijn genoe gen alle overige partijen in remise eindigen. Iets merkwaardigs had de zege van de Amsterdammer echter wel want in een zeker niet oninteres sant duel was de Fransman met passief spel in het voordeel ge komen, tegenover Clerc, die met een onevenwichtige schijven- verdeling kampte. Hisard be nutte echter zijn kansen niet om dat hij te lang bleef volharden in zijn verdedigend concept. Dit gaf Clerc gelegenheid zich te herstellen en hij kon overgaan tot het opbouwen van een geweldige aanval die de Nederlander posi tioneel fraai afwerkte naar de winst. Harm Wiersma noteerde zijn derde remise in successie. Tegen Frank Drost had hij een hekstelling- formatie ingenomen waartegen over de speler uit Franeker een voorpost in Wiersma's linies had geplaatst. Toen de posities ver anderden hield de wereld kampioen wel een iets betere stand over. Het slot was toch een gelijkwaardige remise. Hans Jansen had voordeel behaald in een aanvalspartij tegen Goervisj, maar de ex-Rus verde digde zich bekwaam en winst was voor de jonge Drent dan ook niet te bereiken. Baba Sy kwam slecht uit de ope ning tegen Gendlerman, die ech ter ook het sterkste spel niet wist te vinden. Tegen het einde van de partij heeft de Senegalees mis schien wel gewonnen gestaan, maar Sy werkte een en ander zwak af. Ook in de partijen Soumaoro tegen n'Diaye en Kaplan tegen Nimbi werd allesbehalve vlekkeloos ge speeld en verscheidene kansen om tot een positieve score te ko men werden onbenut gelaten. Bauke Bies won in de strijd om het jeugdwereldkampioenschap voor de derde achtereenvolgende maal. Deze speler gaar hierdoor samen aan de leiding met de Rus Odintsov, die zijn landgenoot, jeugdwereldkampioen Skliarov. versloeg. Toine Brouwers uit Roosendaal volgt op een punt. In het toernooi om het dame swereldkampioenschap versloeg Barbara Graas haar landgenote Lenie Geurts uit Lent. Hierdoor kwam de Wormerveerse speel ster aan de leiding met de we reldkampioene Michalovskaja, die met haar landgenote Sotsj- nenko de punten moest delen. Uitslagen: Clerc (Ned) - Hisard (Fra* 2-0, Ge ndlerman (Isr) - Baba Sy (Sen) 1-1, Soumaoro (Mal) - n'Diaye (Mal) 1-1, Wiersma (Ned) - Drost (Ned) 1-1, Curvich (Vst) - Jansen (Ned) 1-1, Kaplan (Vst) - Nimbi (Kon) 1-1. Stand: 1. Clerc 5 pnt, 2 3 4. Drost, Jansen. Nimbi 4 pnt, 5 6 7 8. Wiersma. Sy. Kaplan, n'Daye 3 pnt, 9 10. Hisard, Soumaoro 2 pnt, 11 12. Curvich, Gendlerman 1 pnt.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13