Sadat en Begin op eerste kerstdag bij elkaar Belgrado-conferentie lijkt vlot getrokken wm NAAST HET NIEUWS Iran kreeg rol van waakhond in olie-staten" Bonn kan vrijlating Hess niet verlangen TOCH AANDACHT VOOR DE MENSENRECHTEN Hervatting gesprek VS en Vietnam DINSDAG 20 DECEMBER 1977 ADVERTENTIE BONN (SP) - Het proces voor de vrijlating van de tot levenslang veroordeelde vroegere plaatsvervangende Führer, Ru- dolf Hess, is gisteren voor de Keulse administratieve recht bank op een mislukking uitgelo pen. Het geding was aangespan nen door Hess' enige zoon, Wolf Rüdiger. Maar de rechtbank be vond dat de vrijlating van Hess een zaak van de geallieerden uit de Tweede Wereldoorlog is en de regering in Bonn niet tot gerech telijke stappen gedwongen kan worden. Dat was namelijk wat Hess junior had verlangd: de bondsregering te verplichten de gevangenschap van de 83-jarige Hess aan de kaak te stellen als een misdaad tegen de rechten van de mens en bij de geallieerden zowel als bij de Ver enigde Naties aan te dringen op zijn vrylating uit de gevangenis Spandau (West-Berlijn). Reeds vele jaren voert de ingenieur Wolf Rüdiger Hess tezamen met zijn moeder een veldtocht ten behoeve van de vader, die in 1946 in Neurenberg wegens het aan stichten van een oorlog tot le venslang werd veroordeeld. Hess junior, zelf een gematigd en re delijk man, is er in de jaren niet in geslaagd zich te weren tegen valse bondgenoten. De cam pagne "Hess moet vrij" vond vooral bijval en steun in rechts- radicale kringen, die zyn streven in diskrediet brachten en moge lijk sterk hebben bijgedragen tot de vastbeslotenheid van de Sov jet-Unie de oude nazileider tot het eind van zijn dagen in de ge vangenis te houden. Ook de advocaat die Hess junior gisteren naar Keulen had gezon den heeft de zaak ongetwijfeld meer geschaad dan goed gedaan. De verdediger Eberhard En- gelhardt uit Neurenberg maakte van zijn pleidooi een strafrede te gen de overwinnaars uit de Tweede Wereldoorlog. De von nissen van Neurenberg noemde deze rechtskundige een aanflui ting en ook verraste hij de ad ministratieve rechtbank met de onthulling dat niet Hitiers Duitsland, maar Engeland en Frankrijk de oorlog waren be gonnen. Engelhardt pleitte er voor dat er een eind moest komen aan alle lopende en nog te voeren naziprocessen. De vertegenwoordiger van de rege ring hield het kort: de regering heeft al verscheidene malen dis creet om Hess' vrijlating om re denen van menselijkheid ge vraagd. Aan de formele verplich ting die vrijlating te eisen kan de regering zich echter niet onder werpen. Een opvatting die de rechtbank deelde. Met zijn ver keerd gekozen advocaat was Hess junior verder dan ooit van zijn doel verwijderd. Bovendien werd hij veroordeeld tot de kos ten van dit geding. LONDEN (Reuter) - Premier Menachem Begin van Israël en president Anwar Sadat van Egypte, beiden erop ge brand er ten aanzien van de positieve ontwikkelingen in het midden oosten de vaart in te houden, komen volgens welingelichte kringen in Londen, op eerste kerstdag te zamen voor overleg in Egypte. De samenkomst in de stad Ismaüia aan het Suezkanaal, is een vervolg op de historische ontmoeting in Jeruzalem en Begins jongste bezoek aan Washinton. bijna 1 miljoen aan prijzen ".IT" Set rode BOSCH fanfarehoorns in doe-het-zelf-verpakking. Met bevestigingsmateriaal en duidelijke montagehandleiding. Een ge schenk van WILLEM VAN RIJN ter waarde van 70, t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten New York een gesprek met de secretaris-generaal van de Ver- De conferentie van Ismailia zal naar men in Londen verwacht, de doorbraak verschaffen voor de voorbereidende vredesbespre kingen in Cairo, tussen Egypte, Israël, de Verenigde Staten en de Verenigde Naties. Deze con ferentie werd gisteren hervat en beluisterde plannen voor een agenda die volgens een Ameri kaanse zegsman geschikt is voor een tweede conferentie van Ge- Volgens Egyptische kringen zijn er in de vredesvoorstellen die Begin in Washington heeft ontvouwd, ingrijpende veranderingen no dig, maar houden ze wel de be lofte van wezenlijke vooruitgang op de weg naar vrede in. De voor stellen zijn gisteren wel heftig gekritiseerd door Libië en de PLO, en zijn ook in het algemeen vijandig ontvangen door Arabi sche leiders op de door Israël be zette westelijke Jordaanoever. De voorstellen zoals ze zondag avond door Begin op de Ameri kaanse televisie uiteengezet wer den, zijn ook niet zo goed geval len onder de exponenten van de rechtervleugel in het Israëlische regeringsblok van de Likoed, die vinden dat er teveel in wordt weggegeven aan de Arabieren. De Libiërs verklaarden dat de voorstellen niets nieuws bevat ten, afgezien van de artikelen die, naar wat zij vinden, de "zionisti sche bezetting" van Arabisch grondgebied vereeuwigen. De PLO noemde Begins plan voor de autonomie van de Palestijnse Arabieren op de westelijke oever "onaanvaardbaar" en verklaarde dat zij zou blijven strijden voor "ons recht een onafhankelijke Palestijnse staat te stichten, terug te keren naar ons vaderland en volledig zelf te beslissen". Volgens welingelichte kringen in Jeruzalem heeft Israël geenszins de bedoeling de Palestijnse Ara bieren volledige verantwoor delijkheid voor hun defensie of buitenlandse zaken te geven. „Eiland van vrede" Begin en Sadat zullen elkaar zon dag ontmoeten op het Ridderei land in het Timsah-meer, dat door een brug van zeven meter met het vasteland is verbonden. Het vliegtuig met Begin zal landen op de luchtmachtbasis Aboe Soeeir op 15 kilometer van Is mailia, om elf uur 's morgens. Hij zal vervolgens overstappen in een helikopter, voor verder ver voer naar president Sadats va kantiehuis El Nakheel in Ismai lia, waar de twee staatslieden zullen lunchen. Daarna gaan ze per auto naar het Riddereiland, voor hun onderhoud. De Israëli sche premier verlaat het eiland vóór zonsondergang. De voorzitter van de Suezkanaaldi- rectie, Masjoer Achmed Masjoer, heeft tegen verslaggevers gezegd dat het Riddereiland zal worden herdoopt in "eiland van de vrede", ter herdenking van het vredesoverleg tussen Sadat en Begin. Radio Moskou heeft in een com mentaar op Begins vredesvoor stellen, gezegd dat zij betekenen dat de Arabieren in Gaza en op de westelijke Jordaanoever, "zoge naamd intern zelfbestuur krijgen". De presidenten Carter en Sadat zijn er volgens de Russen "ongewoon optimistisch" over, want de voor stellen "zijn het middel waardoor de Israëlische bezetting van Ara bische grondgebied wordt voort gezet". Televisie Sadat en Begin zullen ten besluite van hun besprekingen in Ismalia een gemeenschappelijke pers conferentie houden die door de televisie zal worden uitgezonden. Er zijn negentien autobussen ge charterd om alle journalisten die de conferentie van Cairo bij houden, naar Ismailia te brengen, een rit van een kilometer of 135 noordoostwaarts van de Egypti sche hoofdstad. "De stem der Arabieren", een ra diozender in handen van de Egyptische regering, heeft giste ren verklaard dat premier Begins jongste vredesvoorstellen "niet overeenkomen met de beginse len van recht en rechtvaardig heid". Egypte zal het ten aanzien van zijn eis dat Israël zich geheel uit Ara bisch gebied dat het bezet houdt terugtrekt en er een Palestijnse staat komt op de westelijke jor daanoever, niet op een akkoordje gooien, aldus de zender. BELGRADO (SP) - De con ferentie over veiligheid en samenwerking is vlot ge trokken. Een voorstel van neutrale landen om van daag te beginnen met de voorbereiding voor een af sluitend document kreeg in Belgrado de steun van Koude oorlog de communistische en de westelijke landen, en ver brak aldus de verstarring. nageleefd. Er had de afgelopen maanden in Belgrado wel een uitwisseling van gedachten plaats inzake de kwestie van de mensenrechten, inclusief de vrij heid van denken, godsdienst en geweten, zo voegt men daaraan niet helemaal zonder tevreden heid toe. Westelijke waarnemers wijzen erop dat Moskou tot voor kort voorop liep met het herhalen van de Hel- sinki-besprekingen, maar ni der de indruk van verwijten schendingen van de akte kenne lijk een jaar wil uitstellen. Daar aan valt toe te voegen dat in 1981 president Carter, felle verdediger van de mensenrechten, mis schien niet meer in het Witte Huis zit, omdat er in '80 verkiezingen zijn. BEKIJK HET MAAR Een Zwitsers wintersportplaatsje heeft een nieuwe manier uitge kiend om te trachten vakantiegangers te trekken: niet de hotel houders, maar de gast schrijft aan het einde van zijn wintersport vakantie de rekening uit. In het Zwitserse dorpje Graechen hebben veertien hoteliers de han den ineen geslagen en besloten hun gasten van 8 tot en met 28 januari een wat zij noemen uniek aanbod te doen. Bij aankomst wordt afgesproken op welke basis men in het hotel wil verblijven. Verder doet het er niet toe wat men bestelt. Rekening houdend met het comfort, de bediening en kwaliteit van de maal tijden stelt de gast zelf vast welk bedrag hij hiervoor betalen wil en ook werkelijk betaalt. Het Zwitserse plaatsje presenteert zich met de mededeling, dat het gedeeltelijk autovrij is en 300 zonnedagen per jaar heeft. 'MISTER TIENPROCENT' Mister Tienprocent", een anonieme Westduitse zakenman, heeft voor de tiende maal tien procent van zijn inkomen beschikbaar gesteld voor hulp aan de Derde Wereld. Naar de persdienst van de Evangelische kerk bekendmaakte, gaat het om 30.000 mark (ruim f 30.000) die echter pas dan besteed mogen worden, als 100 mensen eveneens 10 procent van hun in komen voor het goede doel afstaan. Toet dusver hebben zich 30 "medestrijders" gemeld. Sinds 1968 hebben ongeveer 250 Westduitsers uit ruim 60 steden naar het voorbeeld van "Mister Tienprocent" m totaal een miljoen mark geschonken voor het hulpwerk "Brood voor de wereld" en "Misereor". MEER ALCOHOL r alcohol, zo blijkt De Britten geven minder voor eten uit en meer vo uit een door de regering gesteund onderzoek. Voor hét eerst sinds meer dan vijf jaar is deze zomer het bedrag dat een gemiddeld gezin voor voeding uitgeeft, gedaald. In vergelij king met 20 jaar geleden drinkt de gemiddelde Brit, volgens een afzonderlijk onderzoek, echter anderhalf maal zoveel bier, bijna driemaal zoveel gedestilleerd en vier maal zoveel wijn. De daling van het bedrag dat per week aan voeding wordt uitgegeven - circa 40 ct - wordt voor een groot deel toegeschreven aan prijsverminde ringen, maar ook aan het verbouwen van eigen groente e.d. Wel moest het oosten slikken dat de deelnemers de resterende zes weken zich het recht voorbehou den zodra dat hun schikt over mensenrechten en andere tere onderwerpen te spreken. Tot ve ler verrassing gingen de Sovjet- Unie en haar partners daarmee akkoord zodat de al twee weken durende impasse hier nu is door broken. Vanaf vrijdag tot half januari zyn de afgevaardigden uit de VS, Ca nada en 33 Oost- en West-Euro- pess landen in hun hoofdsteden. Tussen half januari en 10 feb ruari, zo is overeengekomen, wordt er vervolgens groepsge wijze en plenair verder gewerkt aan de voorbereiding van het slotdocument. Op aandringen van het Westen komen er voor de drie onderdelen van Helsinki - veiligheid, economische en hu manitaire samenwerking - af zonderlijke werkgroepen. De mensenrechten-affaire blijft al dus afzonderlijk bespreekbaar. Officieel moet de conferentie op 15 februari eindigen, maar het zal wel wat later worden. Dat Oost en West, daarbij wellicht weer geholpen door de niet ge bonden, zogenaamd neutrale landen, nog water in hun wijn zullen moeten doen, staat wel vast. Gisteren werd namelijk een document van vijf bladzijden verspreid, waarin de negen lan den van de Europese Gemeen schap hebben vastgelegd hoe zij de toepassing van de slotakte van Helsinki in de voorbije jaren beoordelen. De DDR veegde het stuk meteen van tafel als zijnde geen basis voor eventuele discus sie. De Sovjet-Unie hield zich nog koest, maar het staat wel vast dat ook Moskou het overigens be trekkelijk vage stuk van de Ne gen absoluut niet lust. De EG-landen verwijten bepaalde staten (namen of nadere aandui dingen ontbreken verder geheel) dat zij de hand lichten met de beloften van Helsinki. Daar zyn in 1975 reeksen maatregelen voor de veiligheid, de samenwerking en het dagelijks leven in Oost-, en West-Europa, de VS en Canada overeengekomen. Sommige on derdelen van de slotakte van Hel sinki zijn volgens de Negen de af gelopen twee jaar niet volledig De EG-landen merken verder op dat de instituten en individuen de voorbije twee jaar soms de mo gelijkheid is ontnomen om over eenkomstig de tekst van de slo takte te opereren. Dat is een ver wijzing naar de acties in Moskou, Warschau, Praag en andere plaat sen waar dissidenten zich tever geefs op de akte beroepen. Zorg wordt uitgesproken over de ge ringe voortgang bij de weder zijdse ontwapening. Op het ter rein van de onderlinge contacten tussen burgers in Oost en West (bijv. huwelijk, familiehereni ging) is wel vooruitgang geboekt. De uitwisseling van informatie (kranten) verloopt nog bijzonder stroef, aldus het verslag dat tezij- nertijd opgenomen zou moeten worden in het slotdocument van de conferentie. Behalve de Negen van de EG-lan den hebben ook Noorwegen en de VS zich achter deze beoorde ling geschaard. Polen doet een felle aanval op de Negen, de ge heel ten onrechte suggereren dat zij het Europa van vandaag "waartoe bijv. ook Polen be hoort" vertegenwoordigen. Vol gens de Poolse woordvoerder is de benaming Europese Gemeen schap een term die past in de koude oorlog, omdat men eraan voorbijgaat dat de meeste Euro pese landen daar niet bij zijn aan gesloten. De conferentie werkt nu verder op basis van voorstellen van de Fransen en van de altijd graag bemiddelende neutrale landen als Oostenrijk, Joegoslavië en Zwitserland. Het slotdocument zou na de gebruikelijk inleidende hoofdstukken een opsomming moeten geven van de conclusies en de voorstellen ter verbetering van de uitvoering waarover men het hier overigens nog eens moet worden. Daartoe ligt er een stapel van ongeveer 90 voorstellen. Tenslotte moet er, zeer tegen de wil van de communisten georiënteerde deelnemers in, ook een paragraaf met klachten van de afgelopen twee jaar worden opgenomen, waarna de datum van de volgende bijeenkomst de zaak afsluit. Tot veler verrassing stelde de Sovjet-Russische dele gatieleider Vorontsov gister avond voor om niet in 1980, maar pas een jaar later op 15 mei 1981 weer bijeen te komen. Madrid gooit hoge ogen als vergader plaats. WASHINGTON (UPI) - De Ver enigde Staten hebben Iran indi rect - bijvoorbeeld door enorme wapenleveranties aan de Sjah - aangesteld als politieagent voor hun eigen belangen in het olierijke gebied rond de Perzi sche Golf. Behoudens de bijzin staat het bo venstaande in een gisteren ver schenen rapport van de Ameri kaanse senaatscommissie voor energiekwesties. De rapporteurs hebben bekeken hoe de Ver enigde Staten blijvend verzekerd kunnen zijn van olie uit dat ge bied, welke maatregelen daartoe al zijn genomen en wat de te vol gen koers in de toekomst zou moeten zijn. Het strategische belang van Was hington, aldus de rapporteurs, blijkt grotendeels samen te val len met de belangen en aspiraties van de Sjah. De Iraanse vorst wil de regio zowel militair als eco nomisch domineren. Ook Was hington blijkt heel wat op de kaart van een sterk Iran te heb ben gezet, aldus de rapporteurs. Zou de Sovjet-Unie in het gebied - in Iran of in de andere Perzische Golfstaten - gaan wroeten, dan moet de Sjah een betrouwbaar tegenwicht bieden. "Als het aan Iran is om in de bin nenlandse aangelegenheden van de een of andere Golfstaat tus senbeide te komen", zegt het rapport, "dan moeten de Ver enigde Staten op voorhand er kennen dat dit de rol is waarvoor het land momenteel wordt toege rust. Men mag het Iran straks niet euvel duiden als het zich kwijt van een impliciet opgedragen taak". Maar, zeggen de rapporteurs, die Iraanse hang naar de hegemonie houdt ook een gevaar in. Met name voor conflicten met Saoedi-Arabië. FUNCHAL (ANP) - Twee duikers brengen nabij Madeira een drenkeling in veiligheid. De man behoorde tot de 21 overlevenden van de vliegramp met een Zwitserse Ca- ravelle, die zondag bij het eiland in volle zee een noodlanding moest maken. Het is inmiddels vrijwel ze ker geworden dat 36 mensen bij de ramp het leven hebben verloren. Het vliegveld Santa Catanna bij Funchal is berucht bij de inter nationale vliegersgemeenschapDe enige baan is slechts 1600 meter lang en de grootste machine die er nog veilig kan neerstrijken is de be trekkelijk kleine Boeing 727. Tap is de enige maatschappij die een lijndienst op Madeira onder houdt. De Tap-piloten komen daar tegen echter in het geweer. Naar verluidt hebben ze gisteren besloten Madeira te bbycotten zolang de technische omstandigheden er niet zijn verbeterd. Al in de nacht van zondag op maandag - enkele uren voordat de Caravelle verongelukte - weigerde een Tap-piloot op het eiland te lan den.Hij zette zijn Boeing-727 opeen buureiland aan de grond en liet zijn passagiers daar verder aan hun lot over. HHI PARIJS (UPI) - De Verenigde Sta ten en Vietnam hebben gisteren in Parijs het eerste van twee nieuwe gesprekken gevoerd over het aanknopen van normale be trekkingen, zowel diplomatiek als economisch. De onderhande lingen werden gevoerd op de Vietnamese ambassade door de twee onderministers van buitenlandse zaken Richard Holbrooke en Pham Nien. Geen van beiden deed na afloop mede delingen over de vorderingen. Vandaag was er nog een tweede gesprek. Naar verluidt staan er niet langer alleen bilaterale onderwerpen op de agenda, maar ook diverse bre dere ontwikkelingen in Azië en Indochina. Vietnam is in eigen gebied een grote militaire mo gendheid, terwyl de V.S. zich nogal zorgen maken over de communistische guerrilla in Thailand en Maleisië. Voor het overige wordt gesproken over dezelfde dingen die eerder in mei en juni dit jaar ter discus sie stonden: De Vietnamezen willen 3.25 miljard dollar aan Amerikaanse herstelbetalingen voor de geleden oorlogsschade (die Washington tot dusver niet wil betalen) en de V.S. willen op heldering over ongeveer 2500 Amerikanen die nog als "ver mist" te boek staan. Overigens hebben de Vietnamezen sinds het begin van de normalise ringsbesprekingen 33 Ameri kaanse stoffelijke overschotten gerepatrieerd. In ruil daarvoor verzette Washington zich niet langer tegen het Vietnamese lid maatschap van de Verenigde Na ties (inmiddels een feit). Diplomatieke kringen in Parijs houden rekening met de moge- lykheid dat Vietnam zijn eis tot Amerikaanse schadevergoeding zal matigen of laten vallen. Hanoi kampt met zware economische problemen en volgens Paryse kringen willen de Vietnamezen ook Amerikaanse investeerders aantrekken.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9