"Een redelijke maar geen zachtmoedige oppositie" Nederland telt bijna veertien miljoen inwoners Staatssecretarissen -op twee na- rond Camera meet snelheden auto's en drukte op weg Extraatjes van de PTT Fusie organisaties voor alleenstaanden Den Uyl met pijn in het hart weg als premier DEN HAAG (SP) - Nederland telt bijna 14 miljoen inwoners. Het CBS heeft dat becijferd. Als de bevolking in 1978 net zo groeit als in dit jaar, wordt aan het einde van het komende jaar de grens van 14 miljoen inwoners over schreden. Hoewel er in 1977 minder kinderen werden geboren, nam de bevol king met 100.000 zielen toe tot 13,9 miljoen. Opmerkelijk in de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek is de daling van het aantal mensen dat aan kanker of aan hart- en vaatziektes overleed. De sterfte aan kanker vertoonde een daling van twee procent, het aantal dodelijke slachtpffers van hart- en vaatziekten nam met vijf procent af. De daling van het geboortecijfer (dat wil zeggen dat er minder kinderen worden geboren) weerspiegelt zich duidelijk op de scholen. Nogf maar 466.000 kindèren bezoch ten de kleuterschool, terwijl vo rig jaar nog 499.000 en in 1975 zo'n 519.000 peuters er heen gingen, ook op de basisscholen nam het aantal leerlingen iets af, maar bij het voortgezet en wetenschappe lijk onderwijs kwamen meer leerlingen. Vermaak De Nederlanders gingen volgens het CBS dit jaar meer naar een museum. Ook werden meer boe ken geleend uit de bibliotheken. Het aantal bezoekers aan toneel- en concertvoorstellingen bleef gelijk. Op de wegen in ons land werd het een stuk drukker. Het verkeer nam met zes procent toe. Dat ging tevens gepaard met een stijging van het aantal verkeersongeval len: van 54.300 tot 55.000. Ook het aantal doden steeg. De criminaliteit blijft sterk toene men. Er werden dit jaar 62.000 zogeheten aggressieve mis drijven gemeld bij de politie. Dat waren er achtduizend meer dan vorig jaar en 14.000 meer dan in 1975. Sinds 1970 is dit soort mis drijven verdubbeld. Brand De brandweer had het dit jaar min der druk dan in het "topjaar" 1976. Toen moesten de spuitgas ten 33.000 maal de kazernes uit rukken, terwijl dat getal nu op 23.000 blijft steken. Niettemin steeg het bedrag aan brand schade van 422 miljoen naar 520 miljoen gulden. Het reele nationaal inkomen nam met iets minder dan twee procent toe, nadat het in 1976 met een kleine vijf procent was geklom men uit het recessie-laagtepunt van 1975. Onze consumptie aan goederen en diensten steeg met een kleine drie procent. De bruto verdien sten per uur lagen gemiddeld op 20,48 gulden. Vorig jaar was dat 19,10 gulden. De uitkeringen vol gens de sociale voorzieningen, de pensioenen en de aow bereikten dit jaar met 71,1 miljard gulden, dertig procent van het nationaal inkomen. In 1976 was dat 62 mil jard gulden of te wel 29,1 procent van het nationaal inkomen. Op het ministerie van cultuurrecreatieen maatschappelijk werk heeft mevrouw Gardeniers gisteren de wacht overgenomen van oud-minister Van Doorn. DEN HAAG (SP) - Op twee na zijn alle staatssecretarissen in het kabinet-Van Agt gevon den. Alleen voor de posten economische zaken en finan ciën wordt nog een staatssec retaris gezocht. Drie staatssecretarissen uit het kabinet-Den Uyl keren in het nieuwe kabinet terug. Het zijn de CDA'ers: De Jong (ARP) op onderwijs, Van Lent (KVP) op defensië en Hazekamp (KVP) op econo mische' zaken. Het ziet er naar uit, dat zich on der de zestien onderministers drie vrouwen zullen bevin den. Het Tweede Kamerlid voor de WD Smit-Kroes krijgt de post verkeer en wa terstaat en het CDA-kamerlid Kraayeveld-Wouters neemt op het ministerie van CRM emancipatiezaken onder haar hoede. De derde vrouwelijke staatssecretaris is hoogstwaarschijnlijk het vroegere CHU-Kamerlid, Haars. Zij wordt genoemd voor justitie. Het lijstje van de staatssecreta rissen komt er - naar alle waarschijnlijkheid - als volgt uit te zien: CDA: -buitenlandse zaken: het CDA-kameriid Van der Mei (CHU). -justitie: mevrouw Haars (CHU) -financiën: nog niet bekend. Deze post valt toe aan een CHU'er. Wim Scholten, lid van de Raad van State en oudstaatssecretaris van fi nanciën in het kabinet- Biesheuvel, heeft hiervoor bedankt. -Volkshuisvesting en ruimte lijke ordening: mr. G. Brokx, oud-penningmeester van de KVP, oud-gedeputeerde van Noord-Brabant en KNVB- bestuurslid. -defensie: Van Lent (KVP). -onderwijs: De Jong (ARP) en Hermes (KVP). -economische zaken: Haze kamp (KVP). -CRM: mevrouw Kraaye veld-Wouters (ARP). -sociale zaken: CNV-secretaris De Graaf. WD: verkeer en waterstaat: Kamer lid Smit-Kroes -defensie: het Kamerlid Ploeg -binnenlandse zaken: Kamerlid Koning -volksgezondheid en milieuhy giëne: directeur Mansvelt van het Elisabeth ziekenhuis in Haarlem. -CRM: Kamerlid Evenhuis. -economische zaken: nog on bekend. Op de eerste vergadering van de ministerraad, komende don derdag, zal de kwestie van de staatssecretarissen definitief worden afgerond. UTRECHT (SP/ANP) - Zestien or ganisaties die de belangen van alleenstaanden behartigen zijn bereid in maart volgend jaar met elkaar te gaan samenwerken. De basis voor deze samenwerking werd gisteren in Utrecht gelegd op een studiedag over het onder werp "alleenstaanden". Ons land telt 1.7 miljoen al leenstaanden. Op de studiedag werd gisteren een waslijst van problemen opgesteld, waar deze mensen mee worstelen. "Ze ma ken geen deel uit van het gezin. Dat gezin is in onze samenleving nog steeds het oriëntatiepunt bij uitstek", vatte de sociologe dr. J. de Jong-Gierveld de problemen samen. "Ze worden niet minder, maar an ders behandeld. De samenleving is afgestemd op het "normale" gezin. Bij huisvesting vallen al leenstaanden vaak uit de boot. Ze zijn aangewezen op dure huurkamertjes", zei dr. De Jong. Het samenwerkingsverband van belangenorganisaties voor al leenstaanden - dat in maart van de grond zou moeten komen - zou zich vooral moeten richten op de algemene belangenbeharti ging van de alleenstaanden ter wijl de aangesloten organisaties zich zouden concentreren op de specifieke problemen van een bepaalde "categorie" al leenstaanden. Doordat ze het zo druk hadden met die "catego rale" belangen kwamen de or ganisaties aan die algemene be langenbehartiging vaak amper meer toe, zo was de grief op de studiedag. De strijd moetngebonden tegen discriminatie van de al leenstaanden en hun emancipa tie moeten bevorderen, moet worden bevorderd, zouden moer ten zijn de (im)materiële belan genbehartiging, dienstverlening aan de aangesloten organisaties en vereniginggen en verenigin gen optreden als overlegpartner met bijvoorbeeld de overheid. DEN HAAG (SP) - Joop den Uyl heeft met pijn in het hart afscheid genomen van het premierschap. Gistermiddag moest de nieuwe oppositieleider op het ministerie van algemene zaken plaats maken voor zijn vroegere mede stander Dries van Agt. Den Uyl is de eerste premier, die aan het eind van zijn rit weer te rugkeert maar de Tweede Kamer. Als fractievoorzitter van de PvdA zal hij een „redelijke, zakelijke, maar niet zachtmoedige" opposi tie voeren. "Wij zullen het kabi net met argumenten bestrijden wanneer daartoe aanleiding is", zei Den Uyl gisteren op zijn af- scheidspersconferentie. "Ik vrees alleen dat die aanleiding er vaak zal zijn", voegde hij eraan toe. De PvdA zal het CDA niet sparen om de weg naar een coalitie open te houden. Hoewel men rege ringssamenwerking met de christen-democraten in de toe komst niet uitsluit, zal de PvdA de fouten van het kabinet-Van Agt niet met de mantel der liefde bedekken". Den Uyl verwachtte wel, dat de nieuwe regering dicht naar de PvdA toe zal kruipen, "om te kunnen schuilen bij de socialis ten en zo de bui van het FNV af te houden". De regeringsverklaring zal wel weer bol staan van de progressieve kreten. Een taal van de VVD die je niet voor mogelijk had gehouden", aldus Den Uyl. Niet voldaan Oud-premier Den Uyl kijkt niet geheel voldaan terug naar de af gelopen vier en half jaar. "Wij hebben lang niet alles gedaan wat we hadden moeten doen of in het vooruitzicht hadden gesteld". Vooral op het wetgevend terrein is minder tot stand gekomen dan was verwacht. "De mensen die zeiden dat we teveel tegelijk wil den, hadden gelijk", gaf Den Uyl toe. Volgens Den Uyl is het een en an der ook te wijten aan een aantal gebeurtenissen van buiten die het kabinet in de afgelopen jaren 'ophielden'. De energiecrisis, de kapingen en gijzelingen, de Lockheed-affaire hielden het kabinet Den Uyl van het 'echte' Tot werk af. Toch heeft de wijze vê waarop dit soort zaken door het vorige kabinet werd agedaan, "het gezag van ons land in het buitenland vergroot", aldus Den Uyl. In relatie met de Derde We reld sprak de oudpremier van de 'voortrekkersrol', die Nederland op dit gebied heeft gespeeld. Toch geloofde Den Uyl dat "ter dege iets van de vernieuwingsge zindheid van de jaren zestig door het beleid van het kabinet ge stalte heeft gekregen". Daarnaast heeft zijn kabinet een stijl van re geren gebracht, die door zijn voorzichtige en openbare han delwijze" een dimensie toevoegt aan het democratisch proces". De grote opkomst bij de verkiezin gen was volgehs Den Uyl een lo gisch gevolg daarvan. Van die hervormingsgezindheid vindt Den Uyl niet veel terug in het regeerakkoord van CDA en VVD. Over Van Agts uitlatingen voor de Duitse televisie merkte de toekomstige oppositeileider op: "Ik twijfel er niet aan, nee, ik ben er voor honderd procent van overtuigd, dat Van Agt het niet allemaal zo bedoeld heeft. Maar wat iemand uit zijn mond laat vallen zegt vaak meer over zijn intenties dan doordachte for muleringen". Goede raad Joop den Uyl had op de valreep nog wel goede raad voor het nieuwe kabinet. Ondanks alle economi sche ellende heeft Nederland door een verstandig gebruik van de aardgasvoorraad kans het nog enige tijd uit te zingen. Den Uyl achtte het mogelijk door een wat kleinere exploitatie van het aard gas zeker nog dertig jaar van de opbrengsten van de gasbel te kunnen profiteren. Vorige rege ringen zijn te hard van stapel ge lopen bij het benutten van de aardgasvoorraad, maar het kabi net-Den Uyl is begonnen met een meting van de exploitaie. "En het beleid dat wij hebben ingezet kan zeker nog vijftien jaar worden doorgezet". i algemene zaken. Zijn voorganger ENSCHEDE (SP) - De Tech- nischeHogeschool Twente heeft op verzoek van rijkswaterstaat een tv-camera-installatie ont wikkeld waarmee de snelheden van auto's en de drukte op de weg kunnen worden gemeten. Met deze camera's kunnen snel files worden gesignaleerd, zodat au tomobilisten tijdig kunnen wor den gewaarschuwd. toe werd voor de bepaling van snelheden uitsluitend ge- Een dode bij auto-ongeval MARKELO (ANP)- Bij een botsing op de Provinciale verbindings weg Rijssen-Goor zijn tenminste één dode en twee zwaar gewon den gevallen. Bij het ongeluk is omgekomen de 29-jarige A. J. Wilrink uit Beek bergen (gem. Apeldoorn). Twee vrachtwagenchauffeurs raakten zwaar gewond. Het ongeluk ontstond toen twee vrachtwagens met aanhangers op de provinciale weg botsten. Eén van beide combinaties moet vol gens de rijkspolitie teveel op de andere weghelft gereden hebben. In de ravage die ontstond - beide trucks sloegen om - kwam de heer Wilbrink terecht met zijn personenwagen. bruik gemaakt van zogenaamde "inductielussen" die in het weg dek moeten worden onderge bracht. Het nadeel daarvan is dat een rijstrook voor het verkeer moet worden afgesloten bij het inslijpen van deze lussen en dat eenmaal geplaatste lussen niet kunnen worden weggehaald om elders te kunnen worden ge bruikt. De nu ontwikkelde video-camera kan op een 8 meter hoge tele- scoopmast van de reeds be staande meetwagens van rijks waterstaat worden gezet. De beelden van de camera worden door een mini-computer in de meetwagen vertaald waarbij de gegevens over snelheden en af standen tussen auto's op mag neetbanden worden opgeslagen. De camera kan beelden van twee rijstroken opnemen. Het principe van de meting is een voudig. Alle kleur van de omge ving en het wegdek wordt weg- gefilterd. Een voorwerp met een afwijkende kleur dat door het beeld gaat, wordt zwart weerge geven. Zo ontstaat een beeld van zwarte auto's die door het beeld schieten. De camera levert 50 beelden per seconde, waardoor de positie van de auto elk vijf tigste deel van een seconde kan worden geregistreerd. Door ver gelijking van die beelden kan de snelheid worden gemeten. Het systeem is ontworpen voor au- Proef voor aantal telefoon-abonnees HILVERSUM (SP) - De PTT gaat een proef nemen met zes ex traatjes voor telefoonabonnees. Het gaat om de mogelijkheden om zich op een afgesproken tijd te laten wekken, de centrale te in strueren om een mislukte oproep te herhalen, zijn afwezigheid door de centrale te laten melden, moeilijke of veel gebruikte nummers door een verkort nummer te vervangen, onmid dellijk na een gesprek de opgave van de kosten te krijgen en de centrale te melden dat men niet gestoord wil worden. De proef wordt genomen in Heer enveen en Amsterdam-noord, waar de abonnees zijn aangeslo ten op een semi-electronische centrale, zdeze abonnees moeten volgend jaar beslissen of en met welke onderdelen men doorgaat. Eventueel kunnen die extraatjes dan in 1980 op grote schaal wor den toegepast. Dit is gisteren bekend gemaakt door ir. A. Verwoerdt, plaatsver vangend hoofddirecteur tele communicatie van de PTT, ter gelegenheid van het in gebruik stellen van de 500.000ste tele foonlijn op een computer- bestuurde telefooncentrale. Voordelen van deze nieuwe cen trale zijn een belangrijke kos tenbesparing, minder hoge prijs stijgingen voor de abonnee, tijd winst, betrouwbaarheid kleinere behuizing vi centrales. In 1982 zullen er 1.7 -miljoen mensen zijn aangesloten op de nieuwe centrales. Maar dan zullen er nog altijd enkele mil joenen aangesloten zijn op de huidige elektro-mechanische centrales. Ir. Verwoerd kwam tenslotte nog met een goed nieuwtje. Eind 1980 hoeft men minder lang te wach ten Voordat men bij 008 een tele foniste krijgt, die informatie geeft over binnenlandse telefoon nummers en tarieven. De telefo nistes kunnen dan via beeld schermen sneller dan nu gege vens opvragen. tosnelwegen maar kan heel goed worden gebruikt binnen de be bouwde kom. Met name het ge drag bij verkeerslichten kan goed worden onderzocht. Met het systeem kunnen ook over treders van de maximumsnel heid worden opgespoord. Voor waarde is wel dat de gegevens van de video-snelheidsmeting moeten worden gekoppeld aan het geheugen van de centrale kentekenregistratie in Veendam. Duisenberg kandidaat IMF-directeur BRUSSEL (SP) - Oud-minister van financiën, Willem Duisenberg, (PvdA), is officieel kandidaat voor het directeurschap van het internationale monetaire fonds (IMP). Hij (IMF), daarmee een gooi naar de opvolging van de Nederlander Witteveen die deze functie in de loop van volgend jaar zal neerleggen. De ministers van financiën van de negen EG-landen hebben deze kwestie in Brussel besproken. Daar is gebleken dat het niet mo gelijk was een kandidaat voor deze hoge post in Washington naar voren te schuiven. De tegen speler van Duisenberg is de Fransman La Rosiere, een hoge functionaris van het ministerie van financiën. Wim Duisenberg had aanvankelijk laten weten de functie in Was hington te willen laten vallen, wanneer hij in het tweede kabi net-Den Uyl minister zou wor den. Tuberculose in Hollandscheveld HOLLANDSCHEVELD (ANP) - Vijf personen uit één gezin (va der, moeder en drie kinderen) uit Hollandscheveld zijn met tube rculose in het senatorium Beat- rixoord in Haren opgenomen. De besmettelijke ziekte werd vrijdag na een jaarlijkse doorlichting ontdekt bij twee van de kinderen, leerlingen van de gereformeerde basisschool in Hollandscheveld. Gisteren is een onderzoek begon nen naar meer eventuele tbc-ge- vallen bij leerlingen en leerkrach ten van de school, die niet is ge sloten. Ex-CIA-agent hoopvol dat hij hier g blijven ma DEN HAAG (ANP) - Philip Agee. ex Cl A-agent heeft goede hoop dat hij toch in Nederland mag blijven. Hij zei dit gisteren op een pers conferentie in Den Haag na dat hij voor de advies commissie vreemdelin genzaken was verschenen. De vroegere staatsecretaris van justitie, Zeevalking, besliste op 7 september, enkele dagen voordat hij aftrad, dat de ver blijfsvergunning die Agee op 14 april voor drie maanden had gekregen niet zou wor den verlengd. Zeevalking was gisteren niet aanwezig op de bijeenkomst van de adviescommissie die de minister van justitie (niet- bindend) adviseert over het verblijf van buitenlanders in Nederland. De commissie had laten weten dat zij de oud-staatssecretaris niet zelf zou uitnodigen, maar dat hij, indien hij wilde getuige zou kunnen doen. Donderdag zal de commissie Agee opnieuw horen. Mr. Van Bennekom. de advocaat van Agee, overweegt oud-premier Den Uyl en oud-minister Van der Stoel als getuigen te vra gen. Agee vond het van groot belang, dat de vertegenwoordigers van de ministeries van justitie en buitenlandse zaken in de adviescommissie verklaar den dat geen klachten zijn ontvangen van "bevriende landen" over zijn activiteit. Na veel aandringen, aldus mr. Van Bennekom, kwam er uit, dat een artikel over Am sterdam in het Engelse blad "The Leveller" de grond voor het besluit vormde, Agees verblijfvergunning niet te verlengen. Uit het besluit van Zeevalking, de verblijfsvergunning niet te verlengen, zou men kunnen concluderen dat dit is ge beurd omdat Agee Frankrijk is uitgezet (op gronden die hem zelf nooit zijn meege deeld). De adviescommissie was het er gisteren over eens dat dit geen grond vormt voor het besluit Agee Nederland uit te zetten, aldus mr. Ven Bennekom.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7