Centrum Milieukunde straks aan Rapenburg STUDENTENSTOP VOOR TIEN STUDIES Vraagtekens rond Schuttersveld Post werkt zich weer blijmoedig door bergen heen Beroep op ministeries om steun voor Grof Raad behandelt ontwikkelingsschets binnenstad 'Zakencentrum op Schuttersveld' DINSDAG 20 DECEMBER 1977 Nieuw instituut binnen Leidse universiteit LEIDEN - De Leidse universiteit krijgt begin volgend jaar een Centrum voor Milieukunde. Dit centrum krijgt tot taak het wetenschappelijk onderwijs en onderzoek op het gebied van de milieukunde te bevorderen. Daarbij zal het centrum zich richten op concrete maatschappelijke pro blemen, zoals de waterwinning, de recreatie en het na tuurbehoud in de duinen etc. Het centrum is een gezamenlijk ini tiatief van de faculteiten wis kunde en natuurwetenschappen, rechtsgeleerdheid, sociale we tenschappen, geneeskunde en de centrale interfaculteit, Het idee is afkomstig van de vakgroep mi lieubiologie, die zich al een jaar of zes, bezighoudt met het organise ren van interfacultaire mi lieucursussen en studiegroepen. Het pand aan het Rapenburg wordt gevestigd Onder de vlag van het nieuwe Centrum voor Milieukunde zul len deze cursussen en stu diegroepen worden voortgezeten zo mogelijk verder worden uit gebouwd. Bij de milieucursussen, die aan vankelijk een concreet onder werp behandelden (bijv. land schapsparken), wordt voorna melijk aan kennisoverdracht ge daan ten behoeve van doctoraal studenten uit verschillende stu dierichtingen. Zo wordt er mi lieurecht gedoceerd, milieu-eco nomie, milieu-biologie en toxicologie, terwijl ook de sociale kanten van het milieu worden belicht. Daarnaast zullen er voorlopig twee studiegroepen gaan draaien, die milieukunde zich met concrete projecten zul len gaan bezighouden. Op het Leidse Universiteitsraad: 95 55 LEIDEN - De Leidse uni versiteit wil het komend studiejaar voor tien stu dierichtingen een studen tenstop ingesteld zien. Dat betreft farmacie (maximum- aantal toe te laten studenten (95), biologie (140), Nederlands (115), Frans 85), Duits (45), Engels (100), ADVERTENTIE Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie raden. geschiedenis (165), kunst geschiedenis (80), pedagogi sche/andragogische weten schappen (200) en geneeskunde (260). De universiteitsraad ging daar gis teravond mee akkoord door in te stemmen met de nota meerjare nafspraken voor de periode 1978-'81. Deze afspraken zullen straks worden gemaakt tussen het college van bestuur aan de ene kant en de faculteiten en diensten aan de andere kant om het totale budget van de universi teit naar behoefte te verdelen. In die meerjarenafspraken wordt ook vastgelegd voor welke stu dierichtingen er een studen tenstop nodig is. De studentenstops komen te zijner tijd aan de orde in de Academi sche Raad (overleg- en adviesor gaan van alle universiteiten en hogescholen), die vervolgens ad vies uitbrengt aan de minister. Deze bepaalt dan uiteindelijk voor welke studierichtingen er een studentenstop noodzakelijk teitsraad het dit keer eens zijn geworden, is, dat er in de ko mende periode stevig bezuinigd zal moeten worden Wat dat be treft heerst er in de Leidse gele deren steeds meer onvrede met het bezuinigingsbeleid dat in Den Haag gevoerd wordt. "Het water staat de Rijksuniversiteit te Leiden tot de lippen", zo schrijft Het het college van bestuur in de nota meerjarenafspraken. "Na een pe riode van vijfjaar waarin onafge broken pogingen werden onder nomen om gerezen problemen zelf op te lossen, moeten wij con stateren dat parlement, regering en departement tot op heden voor de resultaten in hoge mate ongevoelig blijken." Het college doelt daarmee op het systeem van de meerjarenafsp raken dat gevolgd is om intern zo doelmatig mogelijk met de cen tjes om te springen. ogenblik betrett dat het zoeken van alternatieven voor de water winning in Zuid-Holland en rela tie tussen recreatie en natuurbe houd in de duinen. Goedgekeurd Het plan voor het centrum werd 16 maart van dit jaar aan de betrok ken faculteiten voorgelegd en gisteravond bij de behandeling van de meerjarenafspraken door de universiteitsraad goedge keurd. De meerjarenafspraken zijn afspraken tussen het college van bestuur aan de ene kant en de faculteiten en diensten van de universiteit aan de andere kant over de verdeling van het budget voor de komende vier jaar. Het initiatief voor de oprichting van het centrum sloot goed aan bij het standpunt dat de Acade mische Raad (overleg- en advie sorgaan van alle universiteiten en hogescholen) heeft ingenomen voor wat betreft de milieukunde. Deze raad sprak zich er al eerder voor uit dat de milieukunde krachtig bevorderd moet wor den. Direct daarop werd er uit de Aca demische Raad een commissie gevormd, die nu als overlegor gaan fungeert voor de ver schillende milieu-centra of -in stituten van universiteiten en ho gescholen in het land. Op het werkniveau is er eveneens een landelijk overleg, waarbij o.m. gesproken wordt over de taak verdeling Milieu-instellingen zijn er nu bij de Universiteit van Amsterdam, de Vrije Universiteit, de Groningse universiteit en de Technische Hogeschool in Delft. De eerste houdt zich voornamelijk bezig met energie en grondstoffen en de tweede met milieuhygiëne. Het Leidse Centrum voor Mi lieukunde zal zich in het alge meen gaan richten op natuur- en landschapsbeheer. Samen werking is er op dat gebied met Delft en Rotterdam, waarbij hoogleraren in voorkomende ge vallen als begeleider zullen op treden. centrum, dat voorlopig vier jaar mag draaien, heeft, on danks de forse bezuinigingen aan de universiteit, drie for matieplaatsen gekregen voor een directeur, een administratieve kracht en een aantal part-time wetenschappelijk medewerkers. Er is ruimte voor het centrum ge reserveerd op een etage boven het pand van architect H. Kro- neman aan het Rapenburg 127. Deze ruimte is onlangs vrijge komen door de verhuizing van een afdeling van de rechtenfacul teit naar de Hugo de Grootstraat. LEIDEN - "Een jaar of vijftien geleden had je dat nog hele maal niet, kerstkaarten. Toen schreef iedereen op tweede kerstdag zijn kaartjes voor nieuwjaar en kregen we na kerst de drukte pas. Het duurde wel tot zes of zeven januari voor alle post bij de geadresseerden was.Nuis{iat30of31 december al". Chef expeditie op het postkantoor aan de Gerestraat de heer Weerts zit weer middenin de berg gecombineerde kerst- en nieuwjaarskaarten. In het ex peditielokaal lopen mensen met karren vol geladen met post el kaar voor de voeten. In kan toortjes die normaal voor de administratie zijn, liggen de tafels vol post die wordt 'opge zet'. Het is zeven uur in de avond. Alle zakken en karretjes komen net binnen. De post voor Leiden gaat naar de bestellingde an dere post komt op de sorteer- tafels terecht. Eerst wordt opge zet: gesorteerd naar soort, kaarten bij kaarten en brieven bij brieven. Er worden keurige stapels van gemaakt met de postzegels boven. Die stapels worden machinaal gestempeld. Alleen bij pakjes gebeurt dat nog met de hand. Daarna het sorteren op plaats van bestem ming, in grote kasten met voor elke grotere plaats een vakje. Twaalf maal per dag wordt die gesorteerde post afgevoerd; de laatste rit om kwart over acht heeft aansluiting op de nacht posttrein. In normale tijden rijden er 23 auto's en werken er rond de der tig mensen in verschillende diensten op de expeditie. Nu is er een extra auto ingezet van 15 tot 30 december en werkt het dubbele aantal mensen op de eocpeditie. Van zondag op maandag jongstleden heeft een ploeg van 35 man eenmalig een nachtdienst gedraaid, van elf uur 's avonds tot zes uur 's mor gens. Die extra mensen komen allemaal uit het eigen midden van de posterijen, een groot aantal van hen is parttimer in vaste dienst. "Je kunt ze er nooit toe dwingen", zegt de heer Weerts: "Maar ze zijn allemaal erg gemotiveerd. Er heerst hier een reuze gezel lige sfeer. Dat mag ook wel eens vermeld worden, dat de mensen zich stuk voor stuk inzetten om alles zo snel en soepel mogelijk te laten verlopen". Vorige week dinsdag begon de drukte, die tot kerst zal voort duren. Op de hoogtedagen be reikt het aanbod van post het tien- a twaalfvoudige van het normale. Het beleid in zulke tijden is om de briefpost veilig te stellen. Bovendien zijn alle drukkers in Leiden aange schreven met het verzoek fami liedrukwerk persoonlijk aan het loket af te geven zodat het niet tussen de kerstpost te recht komt. Elk jaar wordt het een beetje drukker. Maar de mensen van de post zitten er niet mee. De heer Weerts: "Dit jaar hingen er op 1 december al aankondigin gen: 'U stuurt uw kerstwensen toch wel op tijd?'. Maar je kunt de mensen toch niet vragen dat voor Sinterklaas al te doen!" LEIDEN - De Leidse gemeente raad heeft een dringend beroep gedaan op de ministeries van economische zaken en sociale zaken om alles te doen om de werkgelegenheid bij de Grofs mederij te bevorderen, vooral terwille van het behoud van ar beidsplaatsen in de Leidse agg lomeratie. De gemeenteraad nam gisteravond een motie van wethouder Van Aken met algemene stemmen aan. Daarin werd bovengenoemd beroep verwoord. Van Aken reageerde daarmee op vragen die het CPN-raadslid Hoeven hem in verband met de urgentie in een vorige gemeenteraadsvergade ring had gesteld. De directie van de Grofsmederij heeft ontslag aangevraagd van 54 werknemers. Het bedrijf wil, na een structuur wijziging, nog doorgaan met honderd man, maar ook hun po sitie is in de toekomst allerminst verzekerd. Hoeven had ook een motie gefor muleerd, waarin hij bij de minis teries aandrong om zodanig fi nanciële steun te geven, dat ook de werkgelegenheid van de 54 voor ontslag voorgedragen werknemers behouden zou blijven. Toen bleek dat daar in de raad geen meerderheid voor te vinden was, trok het CPN-raads lid zijn motie in, zodat het voor stel Van Aken met algemene stemmen kon worden aangenomen. Belangrijk kenmerk renafspraken lege van bestuur de meeija- het col- de universi- Burgerraadsman De Leidse burgerraadsman Frits Quadekker is vanaf 20 december tot 9 januari afwe zig. In alle stilte werkt hij dan de opgelopen achterstand weg en handelt de lopende geval len af. En als er dan geen ach terstand meer is, hoop de bur gerraadsman ook nog een paar dagen van zijn welver diende rust te genieten. Op 9 januari is hij weer paraat in de Hoornbrug steeg Gevonden Bij de Leidse politie zijn de af gelopen maand weer diverse gevonden voorwerpen ge bracht. Zoals een buitenspie gel, een agenda, een parker ballpoint, herenhorloge, sportschoen, dekzeil, rij bewijs, kindertrui, dames- portemonnaiegouden rin getje, handtas, zilveren da meshorlogefoto album, bril, schooletui, zonnebril, vest, geldbedragzilveren ringetje, foto, hondenriem, zilveren kettinkje, fietstas, muts, lege- rjas, handschoenen, gor dijnen, spaarpot, tas met ge reedschap, polstas, gouden sterrebeeld, giropas. Inlich tingen over deze voorwerpen van maandag tot en met vrijdag van 14 tot 17 uur aan Hengelsport VOP '74 hield in Rijpwetering een kerstviswedstrijd op maatse vis. De uitslag was: 1 H.v. Houten 44 stuks, 2. A. Se- gijn 34,3. F. Veltman 32, 4. J. v. d. Kaay 19,5. A. Dubbelde- man 18,6.H.v.Tongeren 16, 7. S.Kukler 15,8. J. Kerkvliet 13, 9.N. Liebert, ll,10.J.v.Kam pen 11. Kerststukjes (1) Op woensdag 21 december kun nen er tussen twee en vier uur 's middags kerststukjes ge maakt worden in het Vrouwenhuis aan de Nieuwe Rijn 20a. Het materiaal is aanwezig, evenals de begelei ding. De kosten zijn f2.- Deel nemers kunnen eventueel hun kinderen meebrengen. Kerststukjes (2) Evenals voorgaande jaren kunnen er ook dit jaar weer kerststukjes worden gemaakt in het Rijksherbarium aan de Schelpenkade 6 in Leiden. Dat gebeurt morgenavond vanaf 8 uur. De leden van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde be talen 7 J50 gulden en niet leden een tientje. Ze krijgen daar voor een volledig pakket voor het maken van een kerst stukje, alsmede deskundige begeleiding. Mesje of oude schaar i LEIDEN - De toekomst van het Schuttersveld en de vraag waar in de bin nenstad een concentratie van parkeerplaatsen moet worden aangebracht. Dat zijn de politieke twist punten in de gemeente raad als het gaat om de vraag hoe de binnenstad zich verder moet ontwik kelen. Dat bleek gisteravond in de laatste gemeenteraadsvergadering van dit jaar. De raad behandelde de ontwikkelingsschets voor de binnenstad die gemaakt is door een projectgroep van gemeente ambtenaren en gespecialiseerde adviseurs. Deze schets geeft zeer globaal aan in welke richting de binnenstad zich volgens de pro jectgroep en volgens het college van B en W) zou moeten ontwik kelen. De schets is een voorloper op het volgend jaar vast te stellen struc tuurplan voor de binnenstad dat gedetailleerder zal moeten zijn. Het structuurplan moet vervol gens uitmonden in een bestem mingsplan dat de toekomst voor de binnenstad in feite vastlegt en daartoe ook een juridisch machtsmiddel is. In de ontwikkelingsschets staat in grote lijnen dat de nadruk in de binnenstad op de woonfunctie moet worden gelegd. Volgens de schets concentreert het kern- winkel-apparaat zich vooral in de gedeelten van de Haarlemmer straat en Breestraat die nabij de Donkersteeg en de Hoogstraat gelegen zijn. Parkeerconcentra- ties zijn op de schets te vinden in de omgeving van de Beesten markt, Langegracht (Krantz complex bv.), Ir. Driessenstraat en Garenmarkt. Voor het Schuttersveld duidt de schets behalve op een gedeeltelijke kan toorbestemming vooral op een versterking van de woonfunctie. Onduidelijk Juist achter dit laatste zetten di verse gemeenteraadsleden vraagtekens, zo bleek gister avond. In feite staat een aantal raadsleden niet duidelijk voor ogen wat er met het Schutters veld moet gebeuren, omdat di verse gegevens ontbreken. De WD-fractie diende daarom een voorstel in om het Schuttersveld op de schets 'n geheel aparte ar cering te geven, die zowel de mo gelijkheid van kantoor- als wo ningbouw openlaat. Wel vindt de WD dat de raad een uitspraak hierover moet doen bij de vast stelling van het structuurplan en wel vóór de bespreking van het zg. verkeerscirculatieplan. De gemeente moet, aldus WD- raadslid Kuijers, vastgesteld hebben wat de Leidse terrein- behoefte voor de secundaire werkgelegenheid (kantoren e.d.) is en de kantorennota, die het college al aan de raad had moeten aanbieden, behandeld hebben. Ook binnen de PvdA-fractie bleek behoefte om de ontwikke ling van het Schuttersveld nog niet vast te leggen. Raadslid Ranner bepleitte een bebouwing in fasen. Langs de Oegstgeesterweg zou be gonnen kunnen worden met kan toorbouw en bij de Marislaan met woningbouw, aldus het PvdA- raadslid. De noordpunt van het Schuttersveld zou gebruikt moe ten worden door bedrijven, waarvan het gewenst is dat ze uit de binnenstad verdwijnen, maar die wel een duidelijke binding met de binnenstad hebben. Het CDA meent dat het Schutters veld gebruikt moet worden "om nieuwe impulsen te geven aan de Leidse werkgelegenheid", zo zei Bleije. Van der Meij (SGP/GPV) deelde het standpunt van de CVD, Hoeven (CPN) was voor stander van kantoorgebouw op 't LEIDEN - De Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijn land en de Stichting Leidse Bi- nenstad betreuren dat in de ontwikkelingsschets het Schuttersveld voor het meren deel de functie "wonen" heeft gekregen. De Kamer en de Stich ting geven op die plaats de voorkeur aan een zaken centrum. Vraagtekens worden ook ge plaatst bij de geraamde be hoefte aan kantoorruimte in de toekomst. Rekening houdend met het effect van de komst van de Schipholspoorlijn komt de kamer tot een tottale vraag naar kantoorruimte van circa 20.000 m2 per jaar. De ontwikkeling van het zakencentrum zou gefa seerd moeten worden uitge voerd. Bovendien zou er in het centrum een klein pakket dage lijkss voorzieningen aanwezig moeten zijn, zoals PTT-kantoor, banken, horeca en wellicht een vergaderruimte. Ontwikkeling van een zaken centrum aan de Langegracht komen de kamer en de stichting minder gewenst voor. Ook een parkeergarage op die plaats vindt men niet juist omdat dat een voorwaarde schept voor een ontwikkeling van het kern- winkelapparaat in noordelijke richting. Wat de omvang van het kern- winkelapparaat betreft zeggen de kamer en de stichting, dat men in tegenstelling tot de pro jectgroep, vindt dat het gedeelte van de Haarlemmerstraat tus sen Turfmarkt en Pelikaan straat in zijn geheel daartoe moet worden gerekend. Schuttersveld en eventueel langs de Plesmanlaan ("liever daar dan aan de Langegracht"). PPR/D'66 stond evenals de Pvda een fasegewijze aanpak van het Schuttersveld voor, zonder veel nadruk op kantoorbouw te leg gen en de PSP was overtuigd voorstander van woningbouw op het Schuttersveld. Hilda Pas- schier. "Wij vinden dat alleen de grond langs de Schutterveldweg naar het station toe voor zo laag mogelijke kantoorbouw moet worden gereserveerd". Hotel Vry algemeen was de raad wel in de opvatting dat op het Schutters veld straks plaats moet zijn voor een hotel, met het oog op de komst van de Schiphollijn. Ran ner PvdA: "We hebben dan een directe verbinding met Schiphol. Er is een hotel nodig dat zich daar op richt, met een accomodatie van minstens honderd bedden". Een van de moties die gisteravond werd ingediend was van PvdA- raadslid Mentzij. Daarin wordt uitgesproken dat by de Bees tenmarkt "in geen geval" een parkeergarage mag worden ge bouwd. De gemeenteraad kwam gister avond by lange na niet aan een afronding toe van de behandeling van het voorstel. Het college van B en W zal in een vergadering in januari reageren op de in eerste instantie gemaakte opmerkingen voordat de ontwikkelingsschets definitief door de raad zal worden vastgesteld.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3