Kritiek op ontbreken van concreet beleid "Ondoordacht plan kost gemeente geld Over besteding zeven miljoen nader beraad agenda I Nieuw raadslid wil Derde Wereld helpen B en W neemt taken Culturele Raad waar Felle woorden tijdens begrotingsvergadering Wassenaar WASSENAAR - Tijdens de begrotingsbehandeling van de gemeente Wassenaar is gisteren nogal wat kritiek geuit op het beleid van het college van B en W, of beter gezegd, op het ontbreken van een concreet beleid. PvdA-raadslid Greep liet duidelijk weten veel meer initiatieven te heb ben verwacht van het CDA en de VVD in de raad en het college in het afgelopen iaar. "Wij vinden het te gek dat ver schillende nota's er nög altijd niet zijn. Verder is de PvdA uiterst somber gestemd over de sociale woningbouw en de stagnatie van de woningbouw aan "de Spin- baan" aldus Greep. Hij diende bij zijn algemene beschouwing een motie in waarin gevraagd werd om een meerjarenplanning ten aanzien van de woningbouw. "Het uitblijven van nota's is een beleid van achter de feiten aan lopen. We hebben vorig jaar duidelijk gevraagd om een be leidsnota. Die is op zich wel ge komen, maar de beleidsvoorne mens ontbraken" zei Greep. Eenmansfractie Kritiek ook van de kant van de Werkend Wassenaar-fractie, de Partij Wassenaar en de eenmans fractie van Schuyer (Onafhanke lijk):,"Het college ontbeert een raad die duidelijk aangeeft waar Wassenaar naar toe wil. Enerzijds wordt gepraat over Wassenaar als recreatiegebied voor de Rand stad en anderzijds als woonge- meente voor de inwoners" merkte Schuyer op Volgens hem zouden in elk geval de hoofd lijnen voor een beleid op mid dellange termijn moeten worden aangegeven. Schuyer meent dat het college en de raad onvoldoende hebben in gezien dat een zwaardere per sonele bezetting nodig is. „Wil er meer op welzijnsgebied plaatsvinden, dan moet er een personeelsuitbreiding plaatsvin den", aldus Schuyer. Hij wees er verder op dat het beleid van wethouder Klaauw onder werp was van felle kritiek. Wet houder van Dijk noemde hij „geen stimulerende figuur om wethouder te zijn" en verder liet hij weten burgemeester Staab liever kwijt dan rijk te zijn: „We hebben geen normale bur gemeester" en „Onder de i minister van binnenlandse zaken wil ik de burgemeester volgend jaar dan ook succes toe wensen met het solliciteren naar een nieuwe burgemeesterpost elders in het land". In zijn antwoord op de beschou wingen van de raadsleden liet wethouder Van Dijk weten dat alles wat in de sfeer van de wo ningbouw gedaan kon worden in Wassenaar inmiddels al gedaan Beperkt „De mogelijkheden zijn uiterst be perkt. Ook een ander college van B en W zou niet verder komen met woningbouw omdat de be schikbare ruimte is opge soupeerd" zei Van Dijk. Mevrouw Van der Heiden (Wer kend Wassenaar) vertelde dat de woningbouwplannen waar de gemeente Wassenaar nu mee be zig is geen soelaas bieden voor de toekomst. „De plannen waar we nu mee bezig zijn vormen gewoon het inhalen van een achterstand van zes jaar waarin weinig van de grond ge komen is. Het Wassenaarse wo ningbouwbeleid is voor de mid dellange en lange termijn te weinig onderbouwd", aldus mev rouw Van der Heiden. Zij diende daarop namens Wer kend Wassenaar en de PvdA een motie in, waarin een woning bouwplan gevraagd werd met Over de Hoge Klei had ook de PvdA i hun stoelen om een verklaring enkele minuten de vergadering komen. Het enige bestem mingsplan wat trouwens nog niet is vastgesteld is dat van de Hoge Klei. Daar moet nog eens geke ken worden naar de mogelijke woonbebouwing", aldus mev- r Van der Heiden. bandjes en andere groepenBurgemeester Staab schorste v daarin opgenomen de prognose van de toekomstige woning behoefte en op welke wijze in deze behoefte kan worden voor- Sociaal Verder zei mevrouw Van der Hei den de gedachte te hebben dat het plan Wiegmanweg zich ui termate leent voor sociale wo ningbouw. „De nood is groot, we zullen dan ook offers moeten brengen. Ik kan mij bijvoorbeeld voorstellen, dat ook in het plan Ter Weer nog een verdere uit breiding van woningbouw kan nog een opmerking in petto. Greep (PvdA): „De raad is ken nelijk in meerderheid niet bereid een lokatie voor sociale woning bouw te realiseren. De VVD wilde de Hoge Klei agrarisch houden als alternatief voor wo ningbouw. Ik heb verder nog niets van die bestemming ge hoord". Het terrein van de Hoge Klei was aanvankelijk bestemd voor de bouw van enkele honderden wo ningen, maar moet nu volgens de beslissing van de raad van enkele jaren geleden een agrarische be stemming krijgen. B en W van Wassenaar hebben becijferd dat er nog ongeveer 700 woningen in de woningwetsfeer en pre miesfeer in Wassenaar kunnen worden gerealiseerd. Ir. K. Nieuwzwaag (VVD) wees op de moeilijkheid om wat de wo- ningwetbouw betreft beneden de door het ministerie gehanteerde curveprijs te blijven. Het zal wel licht nodig zijn om zich meer te richten op premie-koopwonin gen en woningen in de vrije sec tor. zo stelde hij. Wethouder Van Dijk bevestigde dat de beide wo ningbouwverenigingen de groot ste moeite hebben om plannen voor woningwetwoningen te pre senteren die aan de huidige eisen voldoen. Opofferen De woningbouwvereniging St. Willibrordus heeft nu echter het gemeentebestuur gevraagd een aantal woningwetwoningén te mogen „opofferen" voor het bouwen van vrije sectorwonin gen om het bouwplan financieel rond te kunnen krijgen. Te ver wachten is, dat de Wassenaarse Bouwvereniging, die woning bouw in het plan Spin baan voor bereidt en met dezelfde finan ciële moeilijkheden te kampen heeft, met eenzelfde verzoek zal komen. Het college wil daarover op korte termijn met de raadscommissies voor financiën en technische diensten overleg plegen. Een langere termijnplanning op papier zetten zag wethouder Van Dijk voor de woningbouw niet zitten als de raad geen aanwij zingen geeft over plaatsen waar nog gebouwd kan worden. Hij duidde aan dat na verwezenlij king van de plannen voor de Hil- lenaarlaan, Ter Weer en de Spin- baan de beschikbare bouwgrond vrijwel is uitgeput. Wijkgebouw Leiderdorp overhaast neergezet de Hoogmadeseweg zal nu definitief worden OEGSTGEEST - De heer K.J. Be ckers (PvdA/PPR) heeft niet lang na zijn herbenoeming tot raadslid van Oegstgeest al een brief met een vrij apart idee bij het college van B en W en de raad op tafel gelegd. De heer Beckers vraagt zich in zijn brief af wat Oegstgeest als gemeente geeste lijk en materieel zou willen en kunnen doen voor Derde We reldlanden. "Er zijn vele mogelijkheden: sub sidies aan groepen die zich hier voor inzetten, een duurzame band aangaan met een dorp of stadje in een ontwikkelingsland, Aankoop grond Goede Herder ZOETERWOUDE - Het gemeente bestuur van Zoeterwoude zal de raad donderdagavond voorstel len het terrein 'De Goede Herder' van Noorlander Bouw bv te ko pen. De gemeente kan het geld voor deze aankoop, een bedrag van bijna 2 miljoen gulden, nu voldoen, omdat het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening Zoeter woude een voorlopige bijdrage van 1.380.000 gulden heeft toege kend als krotopruimingssub- sidie. voorlichting over de ontwik kelingsproblematiek geven, hulp aan vluchtelingen etcetera", zo schrijft Beckers in zijn brief. "Al zou ik persoonlijk sterk voelen voor een duurzame band tussen een hulpvragende gemeente in de Derde Wereld en de gemeente Oegstgeest met daarnaast vor mingsprojecten in Oegstgeest, lijkt het me wel wenselijk daar over pas later uitspraken te doen" aldus het progressieve raadslid. Hij wijst er op dat op de begroting in ieder geval ruimte is voor zulk een verbintenis. Met zijn brief wilde Beckers slechts een globale aanduiding geven. Binnen twee maanden wil hij met een uitvoe rige notitie over dit idee komen. Zijn individuele idee wil Beckers dan polsen in de eigen fractie en de houding van onder andere de andere fracties, de Raad van Ker ken, de Raad voor de Zending en de werkgroep Nieuwe Levens stijl nagaan. "Sinds de vragen van de ARP-ka- merleden Scholten en Vermaat in 1972 aan de minister van Bin nenlandse Zaken mr. Geertsema en de interpellatie enkele maan den later door de Gaay Fortman jr (PPR) en Fransen (PvdA) aan de daarop volgende minister van Binnenlandse zaken mr. De Gaay Fortman sr. is de discussie over mogelijkheden voor gèmeente- besturen wat dit betreft aange zet" zo schrijft Beckers. LEIDERDORP - In de gisteravond gehouden raadsvergadering van Leiderdorp is besloten het voor malige R C L - gebouwtje aan de Hoogmadeseweg te slopen. Met dit besluit is een eind gekomen aan de onzekerheid over de be stemming van dit in slechte staat verkerende gebouw. Nadat het gesloopt is zal worden bekeken of het mogelijk is om op deze plaats een gebouw voor schietvereni ging De Vrijheid neer te zetten. "Het gebouw dat deze vereniging nodig heeft is net een pijpela. Er gens anders plaatsen is moeilijk omdat het gewoon lelijk is. Op dit terrein heeft niemand er last van", aldus wethouder Tichler. Andere mogelijkheden bijvoor beeld het plaatsen van een ge bouwtje van de K N V B op de reeds bestaande fundamenten, of restanten van het gebouw ge bruiken om er een woonhuis van te maken, zijn afgewezen. Aanpassing Behalve geld voor de sloop van het R.C.L -gebouwtje stelde de ge meenteraad ook een bedrag van 22.700 gulden beschikbaar voor het multifunctionele gebouw in het Zijlkwartier. Dit bedrag is nodig voor de aanpassing van de elektrische - en cv-installatie waardoor een multifunctioneel gebruik van het wijkgebouw pas werkelijk mogelijk wordt. Het plan voor het multifunctionele gebouw destijds wat overhaast klaargemaakt om nog binnen de door het ministerie van CRM ge stelde termijn met de bouw te kunnen beginnen. Hierdoor kon de gemeente Leiderdorp een maximale subsidie van 350.000 gulden binnenhalen. Door deze haast zijn echter wat beoorde lingsfouten in de oorspronkelijke raming geslopen. "Het is gewoon een ondoordacht plan geweest", vond de heer Ver- dier (KVP). "De technische afde ling heeft mijns inziens gefaald bij de beoordeling van de kos ten". Volgens de heer Verdier had het bedrag dat voor grond verbetering nodig is voorzien kunnen worden. Kluiven Burgemeester Van der Have ant woordde dat niet alleen het tech nische apparaat, maar ook het ambtelijke door de voor de plan nen vereiste haast niet naar beho ren heeft gefunctioneerd. De ar chitect zou door gebrek aan tijd de veelzijdigheid van het gebouw enigszins uit het oog hebben verloren bij zijn onderzoek naar verschillende installaties. "Voortaan moeten we ons niet ver kijken op de vette kluiven die ons worden voorgehouden", aldus de burgemeester, die daarmee doelde op de subsidie van CRM, die uiteindelijk de oorzaak is ge weest van het haastige beleid ten aanzien van het multifunctionele gebouw. WASSENAAR - Zoals te ver wachten was hebben de frac tievoorzitters in de Was senaarse gemeenteraad in hun algemene beschouwin gen die voorafgingen aan de behandeling van de begrotin gen voor 1978, zich vooral ge concentreerd op de vraag, wat er gebeuren kan met het be drag van ongeveer f7 miljoen, dat "besteedbaar" is uit de tot ongeveer 12 miljoen opge lopen saldireserve. WD-woordvoerder Mr A van Vuure noemde als mogelijk heid een cultureel centrum, waarbij hij de suggestie deed eens te bekijken of Huize Nieuw Rijksdorp - onlangs door de gemeente aange kocht - daarvoor geschikt te maken is. Verder, een renovatie van het zwembad en een aantal kleine dingen die het leefmilieu in de gemeente kunnen verbete ren zoals een verfraaing van woonbuurten Kerkehout Oostdorp en het dorps centrum. Ook voor het jeugd- en jongerenwerk en een goed bejaardenbeleid vroeg hij de aandacht. Terloops deed hij de suggestie het busvervoer van scholieren naar en van het zwembad kosteloos aan te bieden. Hij deed het voorstel binnen enkele maanden een informele raadsvergadering te beleggen waarin de beste ding van de reserve-miljoe nen aan de orde komt. Prioriteiten Ook Mr R.M.J. Breukers, voor zitter van de CD A-fractie kwam met suggesties. Hij vroeg aandacht te schenken aan de wensen die door de burgerij kenbaar zijn ge maakt, zoals ten aanzien van het jeugdwerk, de bezetting van de plantsoenendienst, de vergoeding van de door het Dierenpark betaalde verma kelijkheidsbelasting Hij pleitte verder voor het bou wen van bejaardenwoningen omdat daarvan een zekere doorstroming verwacht kan worden. Ook de CDA-fractie heeft behoefte aan een nader beraad over het stellen van prioriteiten wat de besteding van de gereserveerde miljoe nen betreft. De heer C. Kelder van de groep Werkend Wassenaar stemde in met de suggestie op korte termijn een bijzondere raadsvergadering te wijden aan .het vaststellen van de prioriteiten, waarbij hij bijzonder dacht aan vc ningen op het gebied van sport en recreatie, huisves ting van jeugd- en jongere norganisaties, sociaal-cul turele voorzieningen en een dienstcentrum voor bejaar den. Hij sprak zijn grote onge rustheid uit over het woning bouwbeleid. Wassenaar telt nu 1100 erkende gegadigden voor huisvesting, terwijl er al in 5 jaren niets meer gebouwd is in de sociale sector en het inwoneraantal dalende is. zijn fractie staat nog steeds op het standpunt, dat het gebied van de Hoge Klei de oorspronkelijke wo- ningbouw-bestemming moei behouden. Mariabeeld onthoofd DINSDAG 20 DECEMBER 19771 Dinsdag Gerard Brandtstraat 1, informatieavond Baha'i gem., 20 uur. Nieuwe Rijn 20 a, vrouwencafé, 21-01.00 Troef, Noordeinde 2a, koken, 18 uur; druktechnieken; Engels; brugdiploma verplegende beroepen, 20 uur; jazz- ballet. 21 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, yoga; zelf kleren maken; jazzballet; foto/film- club; tekenen en schilderen, 20 uur. 't Breehuys, Breestraat 19, kleiclub, 16 uur; volksdansgroep, 19 uur; Repelsteel- tje, 14-17 uur. Morsweg 10, vergadering werkgroep stedelijke ontwikkeling en werkgroep verkeer en vervoer, 20 uur. Leidse Schouwburg, pantomime-thea- ter Rob van Rijn met "Christmas Carol" van Dickens, 20.15 uur. Stadhuis, energiebedrijf Rijnland, 20 uur; cie. volkshuisvesting, 20 uur. Woensdag Kennedylaan 11, Oegstgeest, infor matieavond Baha'i gem., 20 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur alg. Ned. Invaliden Bond, do. van 9-11 uur; open huis bejaarden, do. van 14- 16.30 uur. Witte Poortkazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, do. van 10.30-12.30 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, volks dansen; zeefdrukken; jazzballet; gitaar cursus; goochelen, pottenbakken; teke nen en schilderen, 20 uur. 't Breehuys, Breestraat 19, gitaarcursus, 15.30 uur; vegetaries eethuis, 18 uur; kreatieve werkavond, 20 uur; gespreks groep Praxi, 20.30 uur. Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechts kundige dienst leden van het CNV Lei den, 19.30-20.30 uur. Romanuszaal (achter Hartebrugkerk), Mare, bijeenkomst belangengroep al leenstaanden, 20 uur. Morsweg 10, vergadering werkgroep leefbaarheid en stedelijk wonen en werkgroep monumenten, 20 uur. Vrouwenhuis, Nieuwe Rijn 20 a, kerst stukjes maken, 14-16 uur. Rijksherbarium, Schelpenkade 6, kerst stukjes maken, 20 uur. Mensa, Kaiserstraat, informatieavond plannen Kaiserstraat, 20 uur. Donderdag Troef, Noordeinde 2 a, voorlichtings avond werkgroep dienstweigeren, 20- 21.30 uur. Pieterskerkhof 19, Architektenburo, gratis advies, 20-21 uur. Nieuwe Rijn 20 a, werkgroep homofilie, open-café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur Alg. Ned. Invaliden Bond. 19-20 uur. Troef, Noordeinde 2 a, nederlands voor buitenlanders, 19.30 uur; project Leiden; handenarbeid, 20 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, sport- café; toneelworkshop; gitaarcursus; Go, 20 uur. koffiebar, 20 v 3e Binnenvestgracht, kantine Clos en Leembrugge, ruilavond philatelica, 19.30 uur. Stadhuis, cie. beroepschriften, 15.45 en 16.45 uur; cie. sociale maatschappelijke aangelegenheden en cie. onderwijs, rec reatie, samenlevingsopbouw en sport, 19 uur, vanaf 21 uur allen cie. orsas. LAF-kantine, Os en Paardenlaan, in formatieavond Spoortje, 20 uur. Apotheken De avond- nacht- en zondagsdienst der apotheker in de regio Leiden, wordt van 9 tot 16 dec. waargenomen door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, Leiden, tel. 121313 en Apotheek R. van Breest Smallenburg, Loevestein 6, tel. 899211. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkhedén verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00 uur. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. bij inbraak Dierenhulpdienst LEIDEN - B en W zullen de ge meenteraad voorstellen om het college de taken te laten waar- Burgerlijke stand LEIDEN: Geboren: Jeroen, zn. v. F.A. van Huis en E.H.de Jong, Esther Maria Elisabeth, dr.v. A.W.Q. Raithel en M.E.A. Koster, Nieo- line, dr.v. R.O. Cossee en H.J. Bakker, Bianca Meino, dr.v. D. Schoneveld en A.G. Piket, Antonius Hendrikus Wil helmus, zn.v. W. Heemskerk en A.G.A. Smits. Overleden: C. Korving, (1923) J.W.G. Vlasveld, (1933) J.de Jong, (1919) Getrouwd: H. Brus en C.C. de Groot, R. Crama en J. Webbers, H. Ruis en D.L. Verwey. Morgenmiddag om half drie wordt een openbare vergadering gehouden van de Stichting Drinkwaterleiding 'De Tien ge meenten'. In deze stichting ne men deel de gemeenlen Benthui zen, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs, Bleiswijk, Moerka- pelle, Nieuwerkerk aan den IJssel, Noortdorp, Pijnacker, Ze venhuizen en Zoetermeer. De vergadering wordt gehouden in het gebouw 'Kruispunt', Osylaan 2 te Zoetermeer. nemen van de Culturele Raad, nu de bestuursleden van deze raad twee maanden geleden hun ont slag hebben ingediend. Dat blijkt uit de antwoorden van het college op een drietal vragen waarmee het PPR/D'66 Gemeenteraadslid Frits van Oosten om opheldering vraagt over de reden van de ont slagaanvrage en de gevolgen daarvan voor het functioneren van de Culturele Raad. Het besluit van het bestuur van de Culturele Raad ziet het college als "merkwaardig". B en W zien niet in dat het beheer van de subsi- diepot "stimulering van plaat selijk amateurisme" voor de Cul turele Raad van groot belang is, omdat het hier, aldus het college, gaat om de blote uitvoering van een regeleing die amateurgezel schappen een vastgesgeld bedrag in het vooruitzicht stelt". Het terugdraaien van een B en W besluit waarin deze subsidiepot uit handen van volksuniversiteit K en O zou worden gehaald en bij de Culturele Raad zou worden ondergebracht, was voor het be stuur van de Culturele Raad een belangrijke reden om op te stap pen. Dit nadat al eerder om an dere redenen (het ontbreken van goede samenwerking met het college) deze stap was overwo gen. LEIDEN - In de dependance van de scholengemeenschap St. Ag nes aan de Potgieterlaan werd men na het weekend gecon fronteerd met de sporen van een inbraak. Een Mariabeeld in de hal werd onthoofd aangetroffen, het hoofd werd later in een aquarium teruggevonden. De vernieling werd gepleegd door inbrekers die bij het binnendrin gen van de school niets van hun gading konden vinden. De da ders reageerden hun mislukte kraak af met dit staaltje van van dalisme. Bij de politie werd gisteren verder aangifte gedaan van een inbraak uit een auto aan de Morssingel. Uit de auto, die vermoedelijk met een valse sleutel werd geopend, verdween een sporttas met in houd. Een eigenaar van een tuinhuisje op het complex Ons Buiten bij de Willem de Zwijgerlaan deed aan gifte van diefstal van een klok met speeldoos. D'66 blijft in progressief Zoeterwoude ZOETERWOUDE- De Zoeter- woudse afdeling van D'66 heeft besloten het samenwerkingsver band met PvdA en PPR in Prog ressief Zoeterwoude voort te zet ten. Dit betekent, dat de drie par tijen met één lijst de verkiezingen zullen ingaan. Verschillende D'66-ers zijn bereid zich voor deze lijst kandidaat te stellen. Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. m de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden Aan vragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging, Haarlem merstraat 133, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur en 13.00-14.00 uur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f 226,90 Losse nummersf 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2