LEIDSCH DAGBLAD Folkerts veroordeeld tot twintig jaar cel vandaag Schilderijen bij toeval gevonden Indonesië laat gevangenen vrij Extra bewaking Beatrix en gezin -NELDHOVEN MSHIONS Westduitser gaat waarschijnlijk in hoger beroep HOOFDVERDACHTE IN HAVEN KOSMONAUT WANDELT IN DE RUIMTE AARDBEVING IN IRAN: 300 DODEN Warm water a la minute? Cévé Leiden biedt uitkomst. Bel: 071-765500 de WD in de regering DINSDAG 20 DECEMBER 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35428 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN RAF-leden in en om Lech gezien LECH (SP) - Als prinses Beatrix en haar gezin na de kerstda gen voor een wintersport vakantie naar Lech gaan, zullen zij begeleid worden door een groter aantal veilig heidsmensen dan gewoonlijk. Gisteren is bekend geworden dat vier leden van de Rote Armee Fraktion in de Oosten rijkse ski-oorden Zürs, Lech en Sankt Anton zijn gesig naleerd. Het zou gaan om Brigitte Mohnhaupt - die ook gezocht wordt voor de schietpartij in Utrecht waarbij Knut Fol- kerts werd gearresteerd, Su zanne Albrecht, Willy Peter- stoll en Adelheid Schulz, allen ook verdacht van de moord op de Duitse bankier Jürgen Ponto. De Oostenrijkse recherche vreest, dat de RAF aanslagen voorbereidt als rond Kerstmis prominente vakantiegangers in het gebied zullen zijn. In een aantal Zuid-Duitse en Oostenrijkse kranten stond gisteren een foto van het gezin van prinses Beatrix en prins Claus onder koppen als "Ter- roralarm um Skipromizenz" alsof het alleen om het prin selijk gezin zou gaan. In het gebied rond Vorarlberg zijn de laatste tijd een groot aantal telescoopgeweren uit clubhuizen van schietvereni gingen gestolen. De Oostenrijkse politie heeft in elk geval voorzorgsmaa tregelen genomen. Sinds het weekeinde staan bij de twee toegangswegen naar het bijna 2000 meter hoog gelegen Lech controleposten en skilif ten worden tot ver in de om trek bewaakt. Wij laten het niet bij de beste wensen alleen Vanzelfsprekend: fijne feestdagen! En onze beste wensen voor een goed jaar 1978 Maar.1977 kan voor u zeer goed eindigen en het nieuwe jaar voortreffelijk beginnen, want onze prijzen zijn nu zeer interessant, als u begrijpt wat wij bedoelen! Kom maar snel snuffelen Winkelcentrum "Lange Voort" Irislaan 53, telefoon 071-151658 Oegstgeest UTRECHT (SP) Wegens moord en poging tot moord heeft de Utrechtse rechtbank vanmorgen het Westduitse RAF-Iid Knut Folkerts (25) veroordeeld tot een gevang enisstraf van twintig jaar. •k ROTTERDAM- Na eerste onder zoekingen aan boord van de Noorse chemicaliëntanker Rubirose noem den specialisten het vanochtend twijfelachtig dat dit schip inder daad de schuldige is geweest van de stankgolf waarmee Dordrecht en wijde omgeving gisteren te kampen hadBovendien wordt het bijzonder lastig geacht om het eventuele be wijs rond te krijgen. De mogelijk door de Rubirose ge loosde acrylaten (een basisproduct voor de bereiding van kunststoffen) verdampen snel, terwijl bovendien de stof snel door het water wordt afgebroken. De tanker liep vanochtend de Eem- haven in Rotterdam binnen om bij de werfNiehuis en Van de Berg af te meren. Meteen kwamen enkele des kundigen aan boord om het onder zoek op de mogelijke boosdoener te starten. Volgens diverse instanties is de stankoverlast toe te schrijven aan de lozing van acrylaten en is de Ru birose wel degelijk de hoofdver dachte omdat de kapitein van deze tanker zondagnacht aan Ant werpse en Rotterdamse haven-au toriteiten vergeefs de toestemming had gevraagd om te mogen lossen. De eerste klachten over een hin derlijke geur, die misselijkheid en benauwdheid veroorzaakte, kwa men kort na middernacht bij di verse politiekorpsen in Dordrecht en omgeving binnen. Al snel werd vastgesteld dat de stankbron in Noord-België moest liggen. Vanuit Antwerpen worden berichten te gengesproken dat de stank door de chemischefabrieken van BASF in Zandvliet zou zijn geproduceerd DORDRECHT (ANP) - Een aantal in Dordrecht gestolen schilde rijen is bij toeval teruggevonden in Breda, nadat een vrouw uit die stad om geheel andere redenen de hulp had ingeroepen van de politie. De schilderijen, waaronder werken van David Bles, Rubens, H.W. Mesdagh en Verbeeck, waren in de nacht van 23 op 24 november gestolen in Dordrecht. Zij verte- MOSKOU (AP) - De Russische kosmonaut Georgi Gretsjko heeft vandaag bij het ruimtes tation Saljoet-6 een ruimtewan deling gemaakt van ongeveer an derhalf uur, aldus heeft het pers bureau Tass bekend gemaakt. Volgens Tass heeft Gretsjko ge probeerd vast te stellen of een van de twee koppelingsme chanismen bij de mislukte po ging in oktober van de beman ning van de Sojoez-25 om vast te maken beschadigd werd. "De bemanning heeft de bruikbaar heid van het mechanisme en an dere onderdelen van het station bevestigd", aldus Tass. Gretsjko en gezagvoerder Joeri Romanenko kwamen op 11 de cember met hun Sojoez-26 bij de Saljoet aan. Het bericht van Tass was de eerste aanwijzing dat de Sojoez-25 in oktober contact met het ruimtes tation gemaakt heeft en niet, zoals eerder door Tass gemeld werd, op slechts 120 meter gena derd was. genwoordigen een verzekerde waarde van 150.000.-. De schilderijen in de woning van de vrouw wekten de argwaan van de rechercheur op. Bij een nader onderzoek werden in een kast nog meer schilderijen ontdekt. Onder de in totaal zeventien schilderijen waren ook de twaalf schilderijen van de Dordtse fa milie. De vrouw verklaarde dat zy eigen dom waren van de eigenaar van het huis met wie zij ook een rela tie had, de 48-jarige Bredase an tiekhandelaar M. de Z. Deze bleek, na door de politie te zijn opgehaald, niet bereid iets over de afkomst van de schilderijen te vertellen. Hij volstond met de bewering dat iemand van wie hij alleen de voornaam kende hem had verzocht, de doeken lijdelijk op te slaan. De politie heeft kun nen vaststellen dat de vrouw niets met de affaire te maken heeft. Zij verklaarde het niet vreemd te hebben gevonden dat De Z. de schilderijen zo lang bij haar had opgeslagen. De Bredase en Dordtse politie zet ten het onderzoek in de zaak voort. Stuntverkoop zolang de voorraad strekt kerstbomen Alle maten zelf uitzoeken 10,— iedere dag van 9-22 uur Jupiter B.V., Rijndijk 296, Hazerswoude-Rijndijk, telefoon 01714-3878, Officier van justitie mr. T. van Dijk had twee weken geleden dezelfde straf geëist. Volgens de raadslieden van Folkerts is het waarschijnlijk dat hun cliënt in hoger beroep gaat. De rechtbank achtte bewezen dat Knut Detlev Folkerts in koele bloede de Utrechtse rechercheur Arie Kranenburg (46j had dood geschoten en diens collega Leen Pieterse (37) zwaar had verwond. Dat was gebeurd op 22 sep tember, toen Folkerts moest worden aangehouden. Rechtbank-president mr. K. S. Bieger zei vanmorgen: "De rechtbank is in het bijzonder ge troffen door de kille en volmaakt onverschillige houding die de verdachte aanneemt tegenover het door het aangerichte leed en tegenover het recht op leven van een medemens, die wellicht zijn visie niet deelt. Op grond van die houding heeft de rechtbank de overtuiging gekregen dat Fol kerts bereid en in staat is soortgelijke feiten wederom te begaan als hij weer op vrije voe ten komt". De rechtbank verwierp het beroep dat raadsman mr. P. H. Bakker Schut had gedaan op het oorlogs recht. Ook verwierp de recht bank het betoog van de andere raadsman, mr. A. Willems, dat in hield dat de daden van Folkerts eigenlijk gezien moeten worden als verzetsdaden. Mr. Bieger. "De rechtbank laat daarbij in het midden of de be zwaren die de Rote Armee Frak tion heeft tegen de door de Ver enigde Staten en de Duitse Bondsrepubliek gevoerde poli tiek, al dan niet een grond van waarheid bevatten. Het is vol strekt onaanvaardbaar dat in een democratisch land, en dat zijn zowel de Verenigde Staten en West-Duitsland als ons land, in dividuen die het niet eens zijn met de in hun land gevoerde poli tiek op grond daarvan overgaan tot gewelddaden. Dat tast de meest fundamentele beginselen van de rechtsstaat aan". De rechtbank vindt dat de mis drijven die Folkerts in Nederland heeft begaan nooit goedgepraat of vergoeilijkt kunnen en mogen worden met een beroep op het lidmaatschap van de RAF. Evenals tijdens het tweedaagse proces van veertien dagen gele den waren ook nu in en om het Utrechtse gerechtsgebouw uit gebreide veiligheidsmaatregelen getroffen. Knut Folkerts zelf was wel overgebracht van het huis van bewaring in Maastricht naar Utrecht, maar hij liet weten dat het vonnis niet wilde aan horen. TEHERAN (AP) - Bij een aardbe ving in de streek Zarand, onge veer 700 kilometer ten zuiden van de Iraanse hoofdstad Tehe ran, zijn vanochtend vroeg zeker 300 doden en 500 gewonden ge vallen, aldus een bekendmaking van het Iraanse Rode Kruis. De aardbeving had een kracht 6,2 punten op de schaal van Richter. Olieminister Yamani Saoedi Arabië is een van de voorstanders van bevriezing van de olieprijzen. Het jaar lijkse overleg hierover is vandaag begonnen in Cara cas, de hoofdstad van Ven ezuela. De grote vraag is of de OPEC-landen hun eens gezindheid kunnen handha ven. Sommige radicale lan den willen een prijsverho ging van meer dan twintig procent. Toch wordt een unanieme beslissing ver wacht Over een dag of twee weten we meer. PAGINA 19 Jos Stelling is moe en teleurgesteld PAGINA 5 Den Uyl gaat 'redelijke, maar geen zachtmoedige' oppositie voeren PAGINA 7 Sadat en Begin kerstdag tezamen PAGINA 9 Opdracht voor Spasski: 'Maak de verrader af PAGINA 11 'Kerk kan en moet zuiniger zijn met energie' PAGINA 14 TANJOENG KASAN (Reuter) - Indonesië heeft vandaag 10.000 politieke gevangenen in vrijheid gesteld, die verdacht werden van medeplichtigheid aan de mis lukte communistische coup van 1965. In het kamp Tanjoeng Ka- san op Noord-Sumatra ging de vrijlating gepaard met een sym bolische plechtigheid, waarbij 1.300 vrijgelaten Indonesiërs trouw betuigden aan president Soeharto en de communistische ideologie afzwoeren. Lagere temperaturen Droog weer met opklaringen, maar vooral aanvankelijk ook plaatselijk nog mist. Meest zwakke wind tussen zuid en oost. Minimumtemperaturen van 3 graden in het noordwesten tot min 3 graden in het zuidoosten van het land. Maxima circa 4 graden. (opgemaakt om 11.15 uur) 21 december Zon op om 8.46, onder om 16.30 uur. maan op om 14.17, onder om 4.24 uur. Hoogwater te Katwijk 0.13 en 12.47 uur, laagwater 8.20 en 20.40 uur. Aanwezig waren onder andere het hoofd van de nationale veilig heidsdienst, admiraal Soudomo, en buitenlandse diplomaten on der wie ook vertegenwoordigers van communistische landen. De 10.000 vrijgelaten gevangenen behoorden tot de b-categorie: volgens de autoriteiten doorge winterde communisten, die rechtstreeks betrokken waren bij de staatsgreep maar tegen wie onvoldoende bewijzen bestaan om ze berechten. De vrijlating wordt gezien als een poging van de regering-Soeharto om de betrekkingen met com munistische landen te verbete ren. De Indonesische regering zegt dat de gevangenen op hu manitaire gronden worden vrij gelaten. Volgens een plaatselijke militaire woordvoerder gaan de ex-ge- vangenen nu naar huis voor ge zinshereniging. Ze krijgen onder een reclasseringsprogramma een huis en twee hectare grond. Zal zich ervoor inzetten: - de werkloosheid werkelijk aan te pakken; - de koopkracht van zoveel mogelijk burgers veilig te stellen; - de mensen in achterstand-situaties te helpen; - het eigen woningbezit krachtig te bevorderen. Steun ons daarbij: door lid te worden van de 1877, Den Haag. (geen postzegel) tel.: 070-614121.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1