"Van Alphen stad maken waar de mensen lief zijn voor eikaar..." ARBEIDSCONFLICT BU "CLEYN DUIN" NVV-VROUWENBOND WIL TELEFOON-CIRKELS OPZETTEN Plaats voor glastuinbouw in polders rond Ter Aar 'Bild'-film in Mallegat Bestemming JONGEN ONDER AUTO telefoon centrale Belasting op sta-caravans? Gemeente gaat toezicht op wintersport vakantie van scholieren verscherpen ALPHEN AAN DEN RIJN- De NVV- vrouwenbond wil in Alphen zogeheten "telefoon cirkels" op gaan zetten. De cir kels,' hebben tot doel een tiental alleenstaanden elke i ochtend telefonisch met elkaar in contact te brengen Op die manier kan voorkomen wor den dat mensen dagenlang ziek of dood in huis liggen, zonder dat iemand dat weet. Het systeem werkt als volgt: elke cirkel j heeft een "leidster," die 's morgens vroeg als eerste nummer één in de kring belt, hem of haar goedemorgen wenst en informeert of alles in orde is. Nummer één pakt vervolgens de tele foon om nummer twee te bellen. Dat gaat zo door tot nummer negen of tien van de cirkel (de laatste) de leider van de cirkel belt, waardoor de kring rond is. Op het moment dat één van de deelne mers aan de cirkel de telefoon niet op neemt (en niet bekend is dat hij of zij een weekend weg is bijvoorbeeld), wordt een telefoontje gepleegd met de leidster van de cirkel die dan bij de be trokken man óf vrouw een kijkje gaat nemen en eventueel maatregelen treft. Zo ongeveer luidt het plan, zoals dat gis termorgen door het bestuur van de NVV-vrouwenbond werd gepresen teerd. Het is de bedoeling dat de och tendlijke telefonade zeven dagen per week plaatsvindt en verwacht wordt dat het "volmaken" van de cirkel on geveer een half uur in beslag zal ne men. Daarna staat het de deelnemers aan de cirkel altijd vrij om onderling nog eens een gezellig babbeltje via de telefoon te maken. Met dit initiatief wil de NVV-vrouwen bond "alleenstaanden in Alphen het gevoel geven dat er in elk geval iemand is die elke dag even aan ze denkt ver telt voorzitster Tini Berkemeier-Allon. "Hij (of zij) heeft in elk geval de zeker heid dat hij niet van de honger omkomt en dagenlang alleen en hulpeloos in huis ligt". "Kees Waagmeester (fractievoorzitter van Progressief Alphen) wil van Alp hen een fietsstad maken, wij willen van Alphen een stad maken, waar de men sen lief zijn voor elkaar", stelt Tini Be rkemeier. Ze voegt er overigens direct aan toe: "Wij zijn geen maatschappelijk werkers. Dit is vrijwilligerswerk. Geschikt voor mensen die zeggen: "Ik zou zo graag iets willen doen maar ik weet niet wat en wanneer je ze dan een voorstel doet, zeggen ze, ja maar, ik heb het zo druk....Dit vraagt maar een halfuur per dag van je tijd, tenzij er met één van die mensen uit de cirkel iets aan de hand is natuurlijk...." Het idee voor deze telefooncirkels (die de Vrouwenbond niet alleen in Alphen, maar ook in Aarlanderveen en Zwam- merdam wil opzetten) is afkomstig van "Humanitas", een organisatie die in Rotterdam dergelijke cirkels heeft op gezet, waarvoor veel belangstelling be staat. Een televisie-uitzending daar over zette het bestuur van de NVV- vrouwenbond aan het denken met als resultaat het plan om half januari ook zo'n "service" in Alphen te starten. De NVV-vrouwenbond heeft zich bereid verklaard er haar schouders onder te zetten, maar dat neemt niet weg dat andere vrouwen, die belangstelling hebben voor de functie van leidster van harte welkom zijn, laat woordvoerdster Tini Berkemeier we ten. Op dit moment zijn zo n tien leidsters be reid om een eigen telefooncirkel te be ginnen. Over de belangstelling voor deze vrijwillige hulpverlening kan het bestuur van de vrouwenbond geen zinnige voorspelling doen. "Ik reken wel een beetje op een grote toeloop. Ik heb het idee dat het een maatregel is, die noodzakelijk is. Maar misschien zie ik dat helemaal verkeerd, ben ik te sen timenteel wat er uit zal rollen. Dit is nog zo nieuw, dat we zelf niet weten wat er uit zal rollen." Belangstellenden voor deel name aan één van de telefooncirkels kunnen zich schriftelijk aanmelden op het secreta riaat van de NVV-vrouwenbondVan Genderenstraat 18 in Alphen. Voor waarde is wél dat geïnteresseerden over telefoon beschikken, "want wij kunnen ze daar niet aan helpen", stelt Tini Berkemeier nadrukkelijk. Positief Op de vraag of mensen geen schroom zullen hebben om zichzelf als "hulp zoekend" aan te melden antwoordt de voorzitster van de vrouwenbond; Ze krijgen niet alleen hulp, ze verlenen ook hulp aan anderen. Ze helpen el kaar. Je kunt dit heel positief benade ren: je activeert mensen om anderen te helpen." TER AAR - De Vierambachtspolder, Aardamseweg, Ringdijk en Leids- chevaart noemt het gemeentebestuur van Ter Aar dè aangewezen plaat sen voor het vestigen van glastuinbouw. Volgens burgemeester en wethouders zijn de gebieden aan de Korteraar- seweg en Oostkanaalweg ongeschikt voor het vestigen van nieuwe be drijven, hoewel zij individuele vestigingen met bepaalde cultures niet uitsluiten. KATWIJK - In Katwijk wordt op woensdag 21 december de film "Infor- mationen aus dem Hinterland" van Gunther Walraff vertoond. In de film is te zien hoe de schrijver Walraff binnendrong op de redactie van het Duitse blad "Bildzeitung" en wat hij vervolgens in deze werkkring meemaakte. De vertoning is vanaf 20.15 uur in 't Mallegat aan de Voorstraat 83,'ingang Zuidstraat te Katwijk aan Zee. Het Kerstfeest wordt in 't Mallegat als volgt gevierd: op zaterdag 24 de cember is er om 21 uur een optreden van de zes man sterke soft-rock- formatie "Full Moon": op zondag 25 december is er om 15 uur theemid dag en om 20 uur filmhuis met de film "Next stop, Greenwich Village"; op tweede Kerstdag is er vanaf 15 uur een wijn- en kaasmiddag en 's avonds vanaf 20.15 uur disco. ALPHEN AAN DEN RIJN - De 14-jarige C.M.J. de G. uit Hazerswoude moest gistermorgen met vermoedelijk een lichte hersenschudding en inwendige kneuzingen worden opgenomen in het Rijnoord-ziekenhuis. De jongen stak de Van Boetzelaerstraat over, juist op het moment dat de 26-jarige J.M. uit Alphen met zijn auto naderde. De knaap werd door de auto geschept. ALKEMADE - De al jaren leegstaande telefooncentrale in Roelofarendsveen krijgt een be stemming. De ruimte wordt schaftlokaal voor werknemers van de sociale dienst in Alphen aan den Rijn. De gemeenteraad trok gisteravond vijfduizend gulden uit om de centrale op te knappen. Al eerder weigerde de bibliotheek en de peuterspeelzaal Mammoef de ruimte om daarin hun activi teiten te ontplooien. De ge meente ontvangt 465,- huur per maand voor het onderkomen. WASSENAAR - Het onafhan kelijke raadslid E. H. Schuyer heeft gisteren in de gemeente raad namens de fracties van de Partij Wassenaar en de Partij van de Arbeid een motie ingediend waarin het college werd gevraagd een belasting op sta-caravans in te voeren en met de opbrengst daarvan de door enkele instellin gen te betalen vermakelijkheids belastingvoor 1978 te restitueren. De invoering van een bèlasting voor sta-caravans (van mensen van elders, die een groot deel van het jaar in Wassenaar verblijven) sprak de meeste raadsfracties wel aan. Alleen had men twijfels over de vraag of het heffen van deze belasting wel gekoppeld moet worden aan de voorgestelde res titutie van de vermakelijkheids belasting, die in 1978 voor het laatst geheven zal worden. Met ingang van 1979 zal in Wassenaar namelijk de onroerend-goed-be- lasting geheven worden en zal onder meer de vermakelijk heidsbelasting komen te verval len. verzoek verzoek van de wethouder van financiën drs. A. W. J. Caron besloot indiener Schuyer daarna de motie aan te houden tot dat deze na behandeling van het to taal der belastingen aan de orde zou komen. RIJNSBURG - In de "Voorhof' in Rijnsburg houdt de vereniging van "aangespannen paarden in het gareel" morgen een film avond. Er worden twee films ge draaid: de film "Nederlandse tuigpaarden" en een kleurenfilm van de wereldkampioenschap pen vierspannen op het landgoed van 't Loo bij Apeldoorn. Aanvang 20,00 uur. Kaarten ver krijgbaar aan de zaal. HAARLEMMERMEER WETERINGBRUG - Een duikeling van een meter of drie. Het hoort er allemaal bij in het circus van het hedendaagse verkeer. De chauffeur van deze vrachtwagen overkwam het gistermorgen rond een uur of elf nadat zijn auto op de Lisserweg, nabij Weteringb- rug, door een andere vrachtwa gen was geramd. De schade voor de chauffeur zelf bleef overigens beperkt tot een stel natte voeten. Het overladen van het ijs was daarna een koud kunstje. De gitarist Harry Sacksioni heeft gisteravond na een concert in het Amsterdamse theater Carré twee gouden Ip's ontvangen voor de produk- ties van 'Vensters' en Harry Sacksioni'. De populaire musicus, die nog in het afgelopen weekeinde met veel succes is opgetreden in de Leidse Stads gehoorzaal, heeft één van de exemplaren weggeschonken aan de actie Colombinedie zich ten doel stelt mensen in de Derde Wereld te helpen. HAARLEMMERMEER - Ouders die hun kinderen mee op wintersportvakan tie willen nemen zullen, voor zover deze kinderen in de Haarlemmermeer naar school gaan (en leerplichtig zijn), voor een werkgeversverklaring moeten zorgen. Die verklaring moet dan melden dat het "gezinshoofd" bijvoor beeld door seizoensdrukte uit sluitend zijn vakantie buiten de schoolvakanties om kan opne men. In dat geval is er volgens B en W van de Haarlemmermeer sprake van een "gewichtige om standigheid", die opnemen van vakantie buiten de schoolvakan ties voor een leerplichtig kind rechtvaardigt. B en W wijzen er op dat in de meeste gevallen dat ouders met hun leerplichtige kinderen op vakan tie gaan buiten de schoolvakan ties geen sprake is van een ge wichtige omstandigheid Tóch gaan betekent dan: overtreding van de leerplichtwet en dat kan leiden tot strafvervolging. familie, zeer slechte standigheden of zware ziekte van de ouders, is het schoolhoofd be voegd een leerplichtige buiten de schoolvakanties om maximaal tien vakantiedagen per jaar toe te kennen. Buiten die tien dagen-regeling staan zaken als sluiting van de school, besmettelijke ziekte thuis of op school, schorsing van het onderwijs of van de leerling, ziekte, godsdienstplichten, jubi lea in het gezin, de begrafenis van naaste familieleden of het huwe lijk van een gezinslid. KATWIJK - Bij sporthal Cleyn Duin in Katwijk is een conflict in de personeelssfeer gerezen, dat twee ontslagen tot gevolg zal hebben. Per twee januari 1978 is de heer JJPeters ontslagen door sporthaldirecteur D.P.H. Tim mermans en heeft G. de Lange ontslag genomen. Beiden werk ten zij in W.S.W.-verband bij de sporthal (Wet Sociale Werkvoor ziening). De kwestie draait rond het maken van overuren door de twee en de beloning die daar al dan niet tegenover staat. De heer Peters ontkent overigens tegenover ons dat hij is ontsla gen. Hij zegt net als de heer De Lange zelf ontslag te hebben ge nomen. Peters: "Over en weer konden de directeur en ik niet met elkaar werken. Als je dan op een gegeven moment zo veel trammelant krijgt dat je er ge woon ziek van bent is het maar het beste om op te stappen. Wij moesten veel uren maken in de sporthal, maar daar stond niets tegenover. Toen ik tegen de heer Timmermans laatst weer eens zei KATWIJK - Ingenieur Gerrit Marle heeft gistermiddag in gemaal in Katwijk afscheid nomen als hoofd ran het dist Katwijk van het Hoogheemraad schap van Rijnland. Hij zal nie worden opgevolgd. Het strever van Rijnland is de verschillend tn districten tin totaal vierop te la- cl ten gaan in twee of drie sectoren. 'e~ Tijdens een drukke bijeenkomst Ct werd de scheidende functionaris d- toegesproken door onder andere et dijkgraaf J. baron van Knobel- sdorff, i r. Nienhuis van sectie Wa terstaatkundig Beheer en ir.H.de dat ik het daar niet mee eens was, zei hij dat ik dan maar het beste kon gaan. Dat vond ik toen ook. Ik heb geen kwade gevoelens over mijn vertrek, van een ern stige conflict-situatie is geen sprake". Tijdens de commis sievergadering voor jeugd en sportzaken, gistermiddag is deze kwestie aan de orde geweest. PvdA-er D. van Duijn vroeg naar de achtergronden de ontslagen. Wethouder H. Haasnoot (PvdA) erkende dat er wrijving bestaat tussen de W.S.W.'-ers en de direc teur. maar vond een openbare commissievergadering niet de plaats om dieper daarop in te gaan. Sporthaldirecteur Timmermans, die tijdens de vergadering aan wezig was. vertelde dat de ar beidsvreugde van de twee werk nemers de afgelopen tijd sterk is verminderd doordat de werk zaamheden in de sporthal zich aanzienlijk hebben uitgebreid. De sfeer werd beduidend minder, aldus de directeur, toen hij zich genoodzaakt zag de touwtjes van de arbeidstijden strakker aan te halen. Dat leidde tot ontslagname van de heer De Lange. Over de heer Peters zei Timmermans: "Een tweede heb ik aan de dijk moeten zetten, omdat er met hem niet meer te werken viel". Het commissielid Van Du^n was on tevreden over de opmerkingen van de sporthaldirecteur. Hij meende dat deze flink tekort is geschoten in zijn beleid. Hij kon digde daarom aan bij een andere gelegenheid opheldering te vra gen over de kwestie. Groot, directeur van de techni sche dienst van RijnlandDe heer Van Marle is bijna veertig jaar werkzaam geweest bij het Hoog heemraadschap van Rijnland. Op de foto links het echtpaar Van Marle.dat gisteren een.flink aan tal cadeau's in ontvangst nam. Westduitse bokser Joerg Eipel, die zaterdagavond in Parijs in het gevecht om de Europese titel in het weltcrgewicht tegen de Fransman Alain Marion knock out ging en daarna in coma raakte, is onveranderd slecht. Eipel was gisteren nog niet bij bewustzijn. Tini Berkemeier (voorzitster NW-vrouwenbond Alphen) G. Noorlander (vice-voorzitster NVV-vrouwenbond Alphen)

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17