Wijnglas helemaal uitgekiend Opoe's deur knarst weer Orchidee nu ook als kamerplant Textiel op de muur heeft wel voordelen Deense keuken Blouses voorde lente Kerrie Voor een tientje wordt uw klacht behandeld DINSDAG 20 DECEMBER 1977 Orchideeën spreken de mensen nog steeds aan. Waren deze bloemen vroeger alleen weggelegd voor de mensen met een erg dikke geld buidel, tegenwoordig is al beneden de tien gulden een bloemstukje verkrijgbaar met daar minstens een orchidee in of een takje met wat kleine orchideeën. Meer mensen dan ooit kunnen dus nu ge nieten van deze mooiste onder de bloemen. De orchideeën-familie is bovendien zo enorm groot dat veilig kan worden aangenomen dat er geen ander plantengeslacht is met zulke fraaie bloemen, dat zo uitgebreid is als deze. Minder zien we de orchidee als kamerplant, maar toch zijn er soorten bij die zelfs veel gemakkelijker in een kamer te houden zijn bij voorbeeld een cyclaam. Misschien dat ook wel de gedachte dat deze planten erg duur zijn meespeelt maar ook dat is verleden- tijd. Natuurlijk zijn er nog heel wat bijzonder dure exemplaren, maar die zouden het in een kamer zeker niet uithouden. Dat doen wel bij- voorbeel de Cymbidiums, en dan in het bijzonder de mi niatuuruitgave daarvan. De grote soorten, zoals de C. giganteum doet het ook wel binnenshuis, maar groeit wat erg stevig door. Vereist is altijd voor de Cymbidiums een lichte en ook luchtige standplaats. Dat luchtig lijkt misschien een probleem, maar als men weet dat de wintertemperatuur tussen 7 en 12 graden moet liggen wordt het al geen probleem meer want die luchtige kamer is dan wel gevonden. Die winterse periode is voor deze orchidee al aangebroken. Dus nu net zoveel water geven als nodig is om de pseudoknollen niet te laten verschrompelen. In de zomermaan den, nadat al vroeg in het voorjaar de watergifte wordt opgevoerd, rijkelijk gieten. Gebruik echter uitsluitend en alleen kalkvrij wa ter. Dus zal regenwater opgevangen moeten worden want de kraan levert het juiste vocht voor deze orchidee niet. Dat het gietwater op kamertemperatuur moet zijn behoeft geen betoog. De plant vraagt maar weinig voedsel. Alleen in de zomer spaarzaam om de twee weken iets geven. Hoe weinig maar nodig is blijkt ook uit de potgrond die nodig is om de plant, als de uitlopers tegen de potrand komen, te verpotten. Neem desnoods pure turfmolm. Dat mag. Maar ook is een mengsel van wat tuingrond, scherp zan- d en turfmolm uitstekend. Nog twee dingen. Zorg voor vochtige lucht en een plaatsje met lichte schaduw en in de zomer mag deze orchidee best in de tuin. De twee Nederlandse Consumen tenorganisaties, de Consumen tenbond en het Konsumenten Kon- takt, hebben de behandeling van klachten van consumenten ge stroomlijnd. Iedereen, ook het pu bliek, dat niet bij een van deze twee clubs is aangesloten, kan er met zijn problemen terecht. Bij allebei moet u een tientje betalen, als u advies wilt hebben. In het verleden bestonden er nogal wat verschillen tussen beide con sumentenorganisaties als het over het helpen van kopers-met-pro blemen ging. Konsumenten Kontakt hielp iede reen. Of je op het blad dat ze uitge ven (Koopkracht) geabonneerd was of niet, dat deed er niet toe. En deze klachtenbehandeling was nog gratis ook. Dat is dus nu veranderd. Abonnees blijven wel gratis hulp krijgen, maar wie niet is geabonneerd op Koopkracht moet dat tientje beta len. De Consumentenbond hielp vroeger alleen leden. Dat kostte voor die leden meestal een rijks daalder. Nu kunnen dus ook niet- leden bij de bond terecht, tegen be taling van een tientje. De adressen van de consumen tenorganisaties, waar u uw larief- met-klachten naar toe kan sturen zijn: - Consumentenbond, Leeghwaterplein 26 in Den Haag, - Konsumenten Kontakt, Leeuwen- daallaan 10 in Rijswijk (ZH) voorjaarscollectie over hemdblouses van La Kerko is ge baseerd op pasteltinten. In een aantal modellen zijn wat speelse uitwerkingen toegepast zonder dat de typische overhemd-blouse geweld is aangedaan. Bij het dessin is gekozen voor bloemetjes, kleine ruitjes, fijne streepjes, en een aantal uni's in, struktuur-stoffen. Als kwaliteit is 100 pet. katoen gebruikt, maar ook bouclé-zijde meningen. De klassieke overhemd-blouse heeft een verandering gekregen door de stiksels te verfijnen, met smal lere borstreep te bewerken, terwijl in een aantal gevallen ook de manchet versmald is. In de sportieve sektor zijn de "mo dellen wat ruimer gesneden, ter wijl de kraag verkleind is. Het beeld van de chemisiers is hierop aansluitend, waarbij in het bijzonder de wijde, luchtige rokken opvallen. Op de foto: sportieve blouse met driekwart mouw. Samenstelling Henriette v.d. Hoeven De tijd is voorbij dat wijnglazen al leen voor het mooi werden ont worpen, en voor de aangenaam manier waarop ze de lippen van de drinkenden beroeren. Ze stonden vroeger te pronk in gla zenkasten, werden afgepoetst en opgewreven, allemaal dingen die de glasfabrikant vandaag de dag niet meer zo makkelijk van zijn klanten verwacht. Glazen zijn nu drinkgerei-zonder- veel-meer. Ze worden bij elkaar in afwasmachines of af- druipbakjes geladen, er moeten maar liever niet teveel druppels aan blijven hangen, ze moeten te gen een stootje kunnen. Daar wordt bij het ontwerpem duchtig rekening mee gehouden, getuige een ontwerptekening van een nieuw glasservies van "Leer dam". Als je zo'n nieuw glas op een rij ziet staan met modellen van lang geleden, dan kun je je voorstellen dat het in de afwas, in het wandmeubel, en voor dage lijks gebruik op tafel beter han teerbaar is. Maar toch, wat waren ze vroeger mooi... Op de foto boven het nieuwe uitgekiende wijnglas dat een stevige drink- rand heeft, rand heeft, een laag zwaartepunt en een binnenlijn waarbij rekening is gehouden met afwassen in de afwasmachine. Foto eronder drie wijnglazen in de oude stijl. Textiel op de wand biedt voorde len. Behang, hout en verf bieden allerlei mogelijkheden voor wandbekleding. Een ander mate riaal om de wanden mee te be kleden is textiel. Textiel wan dbekleding is niet nieuw, maar de belangstelling ervoor ondervindt wel een opleving. De meeste natuurweefsels, die in de textielwandbekleding zijn verwerkt zijn linnen, jute en ka toen. Textielwandbekleding kan nogal wat voordelen bieden ten op zichte van gewoon behang. Een textielwandbekleding is vrijwel onverslijtbaar. De structuur ver andert niet. Het scheurt vrijwel niet. En dat is vooral een uit komst op muren die nog niet uit gewerkt zijn of waar een scheur vaak in terugkomt. De textielweefsels zijn soms, zoals bij „Marlin" op een papieren on dergrond geplakt. Het weefsel heeft daarvoor bij de fabrikant eerst nog een behandeling gekre gen in een bad met een kleurloos, vuilafstotend impregneermiddel. Het materiaal kan nu geen vlek ken meer opnemen en eventueel opliggend vuil kan zonder pro blemen met een doekje warm wa ter worden verwijderd. Als de kleur na een paar jaar begint te vervelen, dan kunt U het tex tiel zonder probleem met een an dere kleur-syntetische muurverf overschilderen. De textielwandbekleding op papier kan net als bij behang op de muur geplakt worden. Als de wanden zo slecht of onregelmatig zijn dat plakken niet mogelijk is, dan kan men het textiel ook op latten aanbrengen. Op die manier ont staat tussen de wand en de be kleding een soort luchtkussen dat isolerend en geluiddempend werkt Bij het plakken van een zuivere tex tielwandbekleding moet een speciale lijm worden gebruikt. Een eerste vereiste is dat de mu ren volkomen vlak, schoon en droog zijn en dat er geen verfla gen opzitten die loslaten. De prijs van de textielwandbekle ding, die in vele kleuren wordt geleverd, kan variëren van 8 tot 30 gulden per strekkende meter. Messing Maar niet alleen in smeedijzer is dat alles te koop, ook in massief mes- Samen wandelen in de regen kan gezellig zijn. Gevochten om een plaatsje onder de paraplu hoeft er ook niet meer te worden. Een Duitse fabrikant bracht daarvoor deze tweeling paraplu op de markt. Alleen voor windvla gen is het nu dubbel oppassen. Mensen op dé nostalgie-toer heb ben op niet geringe schaal na maak houten balken aan hun pla fonds aangebracht, die in wer kelijkheid van piepschuim zijn beplakt met plastic met houtmo tief. Dat is nu weer "uit". Nu maakt men die balken toch liever van hout na, maar vanwege het gewicht natuurlijk hol. Er waren nogal wat bevestigingsproble men met die plastic "balken", al dus een doe-het-zelf bedrijf, en dan kwamen ze weer omlaag. Tot de nog steeds heersende hang naar vroeger, behoort al weer een poos het ver vangen van onze soepel draai ende scharnieren en deurkruk ken door messing en wapenblank smeedijzeren beslag. Natuurlijk gaan onze deuren en ramen door dat ouderwetse hang- en sluitwerk wat minder licht en cp de duur wat knarsend dicht, maar dat hoort nu eenmaal bij dat ver langen naar vroeger. Kneepjes Weliswaar wordt bijvoorbeeld het smeedijzeren beslag op een mo derner manier dan vroeger ge maakt, maar echt ouderwetse ambachtslieden zorgen voor de fijnere kneepjes van het afwer ken. Maar het zijn toch weer mo derne materialen en speciale anti-roestbehandelingen die de artikelen weerbestendig maken. Ouder dan opoe Dat wapenblanke beslag zijn re- produkties uit de 16de en de 19de eeuw, dus een deel ervan heeft "opoe" zelfs nog nooit gezien. Er worden scharnieren en schijn- scharnieren gemaakt in het En gelse Walsall en ook beves tigingsnagels (een moderne spijker of schroef is natuurlijk taboe), brievenbusplaten, voor- deurknoppen, beldrukkers, huisnummers, grepen, deurket tingen, kapstokhaken en ogen voor touwleuningen. sing worden al deze artikelen gemaakt. Dan is de bron niet En geland, maar Portugal. Daar worden de veelal oude modellen op traditionele wijze in zand ge goten. Overigens is er ook weer heel wat namaak van dit namaak in de handel, maar daarvan zeggen de deskundigen, is ook de kwaliteit heel wat minder. Dat goedkopere spul komt voor een belangrijk deel uit India. "Het is gewoonlijk stampwerk uit messing plaat dat breekt veel sneller", zegt de heer Delfortrie van het Barneveldse importbedrijf Dundick. Namaak Natuurlijk, je kan je vol walging af keren van al dat namaak spul, maar een feit is dat het door veel mensen erg mooi gevonden wordt. De bouwmarkten, doe- het-zelf-zaken, warenhuizen en ijzerwinkels hebben er dan ook veel schapruimte voor over, want het wordt goed verkocht. Bij het kopen is het wel zaak even goed op te letten want er zijn weliswaar adviesprijzen voor de produkten, maar de ver koopprijzen lopen nogal uiteen. De een houdt zich aan die geadvi seerde prijzen en een ander zit er met sommige artikelen flink on der en met een ander artikel weer boven. Goed opletten Een voorbeeld: een touwleuning- oog in messing en in bewerkte uitvoering heeft een adviesprijs van 8,75 per stuk, maar in een groot warenhuis liggen diezelfde ogen voor 12,50 bij een ijzer winkel voor 8 gulden bij een bouwmarkt voor 7,50 en bij een doe-het-zelf-supermarkt voor 6,95. De doe-het-zelf-supermarkt was in bovenstaand voorbeeld dus de goedkoopste. Maar voor een stel Kerrie is een mengsel van krui den. Dat zullen de meeste kerrieliefhebbers wel weten. Maar welke kruiden worden er nou voor gebruikt? Meestal kurkuma, koriander, kruidnagel, karwij, gember en Spaanse peper. In het spe- ceryenbesluit van de Waren wet is vastgelegd dat er mi nimaal vijftien procent kur kuma in kerrie moet zitten. Kurkuma is een tropische wortel (die bij ons ook wel geelwortel wordt genoemd), afkomstig uit Azië, Afrika en Australië. De vorm mag dan ouderwets zijn, voor een moderne verpakking van massief koperen deurkrukken wordt niet teruggeschrokken. De krukken zijn compleet met alle onderdelen en bevestigingsmaterialen in een doos van piepschuim met plastic deksel, zo raakt er niets weg. Het is dus zeker niet onverstandig om in elk geval een paar soorten zaken te bezoeken voor u besluit de door u verlangde artikelen te kopen. En al is het soms wat om slachtig: leuningen bij de ene zaak en deurkrukken bij een an dere kopen kan heel wat geld be sparen. Houten kruk Intussen wordt zelfs de namaak an tieke deurbeslag van messing of ijzer al weer achterhaald. Nu be gint die belangstelling weer uit te gaan naar eivormige perenhou ten deurknoppen. Ze komen uit een Nederlandse fabriek en die maakt met grote spoed voorraad om aan de door de handel ver wachte grote vraag te kunnen voldoen. rijkelijk bewerkte messing deurkrukken vroeg dit zelfde be drijf 25,95 terwijl de adviesprijs 25,50 blijkt te zijn. Het grote wa renhuis was nu met deze knop pen echter ruim vier gulden goedkoper dan de adviesprijs. In messing n,aar een oud model. Maar let op de prijs, het kan u guldens schelen. Het Plaza Hotel in Kopen hagen heeft sinds kort een speciaal oer-Deens restau rant waar bijvoorbeeld eendenei wordt geser veerd, voor elf gulden. En zwezerikkroketten in ma-' deirasaus, voor twintig gulden. En ook niet te ver geten, gebakken schol met veenbessensaus. De mu ren zijn er helemaal bete geld met afbeeldingen zo wat van alle bloemen die in Denemarken groeien. Bestaat er een "typisch Deense keuken"? Wis en waarachtig. Het Deens Verkeersbureau onthult daarover het volgende:

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15