kerk moet en kan energie besparen Tentoonstelling van kerst kribben Van der Helm redt eer Wiersma moet opnieuw punt afstaan Leidse koster Van Diggelen: LSG 3 OP VOORSPRONG De Carambole neemt leiding van Rijnstreek over Kerststal uit Moravié (Tsjech o- Slowakije) Wie in de komende maanden richting Brabant-Limburg gaat, moet vast even aanleggen bij het gemeen temuseum van Roermond, Andersonweg 8, waar (tot 2 februari) de hele collectie kerstkribben van de Utrechtse kunsthistorica dr. Maria Elisabeth Houtzager te zien is. Volkskunst Het Roermondse museum is elke doordeweekse dag, behalve maandag, geopend van 10 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur. Op zondag, de beide kerstdagen en met Oud en Nieuw alleen van 2 tot 5 uur. Mevrouw Houtzager heeft in de loop der jaren een grote vezameling kerstkribben uit vele landen opgebouwd. Kerstkribben als creaties van volkskunst. Aan ds. H. J. Hemstede (Leiderdorp), vlootpredikant, vertelde zij - voor een kerstverhaal in het blad van de geestelijke verzorging bij de marine - dat zij eigenlijk door een toeval tot deze verzameling is gekomen. In de oorlog studeerde zij kunstgeschiedenis in Utrecht, en omdat zij door de omstandigheden niet regelmatig naar haar ouders kon reizen, wilde ze in de kersttijd graag haar eigen kerstkribbe hebben. Aan een vriend vroeg zij, een aquarel van zo'n kribbe te maken. Met dat voorbeeld heeft zij toen van sigarendoosjes een kribbe in elkaar gezet. Dat is het begin geworden van een uitgebreide verzameling. Centraal Nederland kent. vooral door de invloed van de Reformatie, geen eigen kerstkribbetraditie. Vandaar dat mevrouw Houtzager haar ideeën vooral in het buitenland opdeed. In ons land staat de kerstboom centraal. Maria Houtzager heeft daar geen bezwaar tegen, maar wel tegen de plaatsing van een kribbe onder een boom temidden van cadeaus. De kribbe moet volgens haar centraal staan. Dié is een verwijzing naar het eigenlijke gebeuren. Zij ziet haar tentoonstelling dan ook als een soort getuigenis. Nu zij zo'n verzameling heeft, wil ze het ook een beetje uitdragen. Theologie-opleiding. Een com missie van juristen onder leiding van prof. mr. W. C. L. van der Grinten heeft de Nederlandse bisschoppen voorgesteld, in de theologie-opleidingen van Am sterdam, Utrecht, Tilburg en Heerlen de bepaling op te nemen, dat de aanstelling van weten schappelijk personeel de goedkeuring behoeft van de bis schoppenconferentie. Een an dere bepaling luidt, dat de ar beidsovereenkomst eindigt als de betrokkene de kerkelijke ambtsbevoegdheid verliest. Dat verlies kan bijvoorbeeld berus ten op afwijkingen van de leer of huwelijk/ambtsverlating. Adventsconcert. Vrijdagavond 23 december, om kwart over 8 geeft de Leidse cantorij onder leiding van Joop Brons haar jaarlijkse ad- ventskerstconcert in de Hooglandse kerk. Het programma vermeldt onder meer onberijmde (Engelse) psalmen en een aantal Christmas ca rols. Medewerking verlenen de hoboïst Han Kapaan en de fluitiste Mijke de Ru. Almere. In Almere, de stad in opbouw in de zuidwestelijke IJsselmeer- polder wordt vrijdag de eerste paal geslagen voor een gemeenschappe lijk kerkcentrum, waarvan rooms-katholieken, hervormden en gere formeerden gebruik gaan maken. Pastor D. Visser van de rk parochie slaat de paal. Een rijdend carillon, bespeeld door de Amsterdamse beiaardier Wim Daim, zal de dag, die met een kerstconcert van het Weesper mannenkoor wordt besloten, opluisteren. Sponsors "Mensen in nood". De kerstactie van de stichting "Mensen in nood - Caritas Neerlandica" richt zich dit jaar op de werving van nieuwe spon sors voor het hulpprogramma "Neem een kind voor uw rekening". Dit programma wordt op het ogenblik ondersteund door 8000 sponsors, die samen zorgen voor meer dan 70 welzijnsprojecten ten behoeve van kinderen in de derde wereld. Hieraan is tot nu toe vier miljoen gulden besteed. Een sponsor is iemand die borg wil staan of verantwoordelijk wil zijn voor iets of iemand, zij stellen per maand, kwartaal, halfjaar of jaar een bedrag beschikbaar voor de verzorging of opvoeding van een kind. Een adoptie dus op afstand. "Mensen in nood" steunt in het kader van deze actie nu 34 projecten in Azië, 12 in Midden- en Zuid-Amerika en 28 in Afrika. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Nieuwveen kan didaat H. O. Molenaar Scheveningen: aangenomen naar Purmerend A. Pronk Heinkenszand, bedankt voor Schoonhoven A. Talsma Sprang. Geref. Kerken: aangenomen naar Dalfsen H. Postma Ee, bedankt voor Haarlemmermeer Oostzijde C. Zeeman Birdaard. Geref. Kerken Vrij gemaakt Buiten Verband: bedankt voor Arnhem A. H. Algra Sliedrecht. Geref. Gemeenten: bedankt voor Kalamazoo (Ver. Staten) J. van Haaren Amersfoort. LEIDEN - Koster P. van Diggelen van de Zuiderkerk, Lammen- schansweg, vindt, dat de kerken meer energie - licht en warmte, wel te verstaan - moeten kunnen besparen. In zulke praktische za ken zouden ze zelfs voorop moe ten lopen. Ze kunnen nu wel hun diepe twijfels hebben over het gebruik van kernenergie en in oproepen aan de overheid aan dringen op energiebesparende maatregelen, maar als ze zelf niet het goede voorbeeld geven, is dat ook maar een slag in de lucht. Hoe is Van Diggelen, die pen ningmeester is van de protes tants-christelijke kostersvereni- ging en in het maandblad "De Koster" zijn collega's een paar bruikbare tips voor zulk een be sparing gaf, op deze gedachte ge komen? "Nog niet zo lang geleden heeft president Carter van de Ver enigde Staten zich enkele keren tot het Amerikaanse volk gericht met het dringende verzoek om veel zuiniger met de nu nog be schikbare energie om te gaan. Ook in de senaat stelde hij allerlei maatregelen voor die ertoe moe ten leiden het verbruik zoveel mogelijk te beperken. Maar niet alleen in Amerika, ook in de rest van de wereld maakt men zich zorgen - en terecht - over het in de naaste toekomstdreigende energietekort. De bestaande bronnen zullen langzamerhand uitgeput raken, en zolang er geen alternatieven zijn, is uiterste zuinigheid geboden. Als iedereen nu z'n steentje bijdraagt, zijn we misschien in staat, de zaak nog een beetje te rekken." Voorop lopen Wat hebben de kerken daar nu mee te maken? Van Diggelen: "Meer dan men op 't eerste gezicht zou denken. Ook de kerken zijn energiegebruikers en hebben als zodanig, net als iedere burger, een zekere ver antwoordelijkheid. En als op de gehele burgerij een dringend be roep wordt gedaan om zuinig met energie te zijn, dan geldt dit zeer zeker ook voor de kerken. Ze moeteh in dergelijke zaken zelfs voorop lopen. Wij kosters verke ren in de bijzondere positie, hier aan het nodige te kunnen bij dragen". Polen. In een communiqué zeggen de bisschoppen van Polen, een nor malisering van de betrekkingen tussen kerk en (communistische) staat Geeft u eens een paar voorbeelden, té willen, maar dat de staat de openbaar-rechtelijke status van de kerk dan wel moet erkennen. Zij roepen de gelovigen op, actief bij te dragen het gemeenschappelijke welzijn van het land. Alle burgers moeten er echter zeker van zijn, dat hun grondrechten worden gewaarborgd. De bisschoppen vragen om de instelling van een katholieke studentenor ganisatie. De academische jeugdorganisatie die er nu is, komt volgens hen niet overeen met de levensovertuiging van de meeste studenten. Van Diggelen: "Over het algemeen is er in onze gebouwen een over vloed van licht. Dat zou best wat minder kunnen, door bijvoor beeld niet overal alle lampen aan te doen, en in de gangen zouden best wel wat zwakkere lampen gebruikt kunnen worden. Ook met de verwarming kan het zuiniger aan. Ik denk aan het af zetten van de verwarming in lo kaliteiten die niet in gebruik zijn. Verder zou men kunnen overwe gen, zondags het kerkgebouw met een iets lagere temperatuur dan gebruikelijk te verwarmen. Ik weet wel, dat dit bij de kerk gangers de nodige heisa kan te weegbrengen, want, geloof me er is geen verwender publiek dan kerkgangers. Iedere koster zal het in zijn loop baan wel eens hebben meege maakt - en zo niet, dan staat hem dat nog te wachten -, dat uitgere kend van zaterdag op zondag de verwarming het liet afweten en hij de mensen in een koude kerk moest ontvangen. Nu, ze kijken je dan aan - om van het gemopper dan nog maar niet te spreken -, alsof jij het bent die de verwar ming met opzet onklaar hebt ge maakt. In zo'n geval heb je een beroerde zondag". Kerken dicht Koster Van Diggelen wil echter nog veel verder gaan in zijn bezuini gingsstrategie, waarbij hij zich er terdege bewust van is, vooral in eigen kerkelijke kring een ge voelige snaar te raken. "Een plaatselijke kerk, die over een aantal kerkgebouwen beschikt, zou eens moeten overleggen om voor de avonddiensten niet meer élle kerken open te stellen. Als je ziet hoe matig deze diensten worden bezocht - soms gaat het om enige tientallen mensen -, dan kan dit toch niet een ingrijpende beslissing worden genoemd. Ik pleit niet voor afschaffing van de tweede dienst, maar wel voor een concentratie daarvan, en uiter aard alleen daar waar de geringe deelneming aan de avonddienst dit mogelijk maakt. Het spreekt vanzelf, datje dan van zondag tot zondag moet wisselen, om ieder die dat wenst in de gele genheid te stellen 's avonds ook nog in de eigen buurt naar de kerk te gaan. Voor wie een tweede dienst wil, kan een gro tere afstand toch geen bezwaar zijn. En voor de oudere mensen die moeilijk kunnen lopen, is er vast wel een auto te regelen. Koster Van Diggelen ziet nog meer voordelen in kerkelijke zelf beperking. "Voor de avonddiensten zijn er dan óók minder predikanten nodig. Als die van elders moeten komen - wat vrij regelmatig gebeurt -, be tekent het nog een financiële be sparing ook, want een gastdomi- Koster van Diggelen(in receptiesfeer): kerkgangers zijn verwend nee moet nu eenmaal z'n honora rium en vergoeding van kosten hebben". En als een kerk nou maar over één kerkgebouw beschikt? "Dan zou je het kunnen gaan zoe ken in de richting van gemeen schappelijke diensten met een andere kerk, waarmee al goede betrekkingen bestaan. Het mes snijdt duidelijk aan twee kanten: besparing van energie en kosten en bevordering van de oecume nische gedachte". Alleen aanpassing Denkt Van Diggelen nu zelf, dat zijn suggestie haalbaar is? "Och, het is natuurlijk een zaak van de kerkelijke beleidsorganen en van de gemeente zelf. Ik heb al meermalen dié gedachten uitge sproken, maar het lijkt alsof men het nog niet aandurft. Als je aan de avonddienst gaat tornen, is dat dan niet het begin van het eind? Wat eenmaal weg is, komt niet te rug. Maar ik heb het niet over af schaffing. Ik zeg alleen dat jé je ogen niet voor de werkelijkheid moet sluiten. De cijfers wijzen uit, dat het avondbezoek nog steeds terugloopt. Vroeg of laat moet je je daaraan tóch aanpas sen. Maar waar het mij nu om gaat is dit, dat naar mijn mening de kerken de plicht hebben, aan dacht te besteden aan het enr- gievraagstuk en maatregelen te nemen om onnodig verbruik te gen te gaan. Ook, in het maat schappelijk verkeer moeten ze een voorbeeld zijn". DEN HAAG - Het publiek had er een staande ovatie voor over. Zo razend enthousiast was men over de toegift van de Chinese tafeltennisers, dat het applaus minutenlang aanhield. De korte demon stratie tiLSsen Lu Yuan-Sheng en Fu Yung-shin mocht er met al die adembenemende ral leys en fijne taktische vond sten dan ook zijn. Het fraaie stukje showwerk van die Chinezen vormde het sluitstuk van verrukkelijk avondje ping-pong in de Haagse sporthal Overbosch. Zo'n 1800 liefhebbers verkeer den gisteravond twee uur in de ban van de Aziatische bal- goochelaars. Nico Jansen: "Nooit meer linksbuiten" ROTTERDAM - Nico Jansen heeft Vujadin Boskov de beslissing om hem tegen FC Den Haag als linksbuiten op te roepen alles be halve in dank opgenomen. Het ex-lieverdje maakte na afloop van de met 1-3 verloren partij met veel misbaar duidelijk dat hij er voortaan voor past om op een voor hem zo ondankbare plaats te spelen. Jansen: "Feyenoord heeft me als een centrale spits gekocht en daarom vertik ik het nog één keer op zo'n rotplaats te spelen. Het kostte me mooi een gele kaart. Een grap, die me zeker twee wed strijden oplevert. In de rust zegt Boskov tegen me: eruit jij. Ik vraag nog waarom? U wilde me toch als linksbuiten laten spelen? Geen discussie, zei de trainer echter. En ik had het juist zo goed willen doen. Met het oog op Ar gentinië. Daarom doe ik het niet meer als linksbuiten. Als ik zo nog twee keer speel ben ik straks geen 50.000 gulden meer waard In een bijzondere sfeervolle sporthal Overbosch zagen zij hoe Nederland ook in de derde wedstrijd in de reeks van vier kansloos was. De dames ver loren dit keer met 5-0, terwijl de heren het genoegen smaakte om voor het eerst te gen te scoren (5-1 Bert van der Helm was daar verantwoordelijk voor. Tegen Wei Ting-sheng, was hij der mate op dreef, dat,zijn tegen stander met 21-17 en 21-14 van de tafel werd geslagen. Hoe geweldig belangrijk een goede opslag is, werd ook gis teravond door de Chinese dames en heren weer duide lijk gemaakt. Indien nodig Nico Jansen ...boos op Boskov... Karstens en Pijnen terug aan kop MAASTRICHT - Na een geweldige jacht heeft het koppel René Pijnen en Gerben Karstens de leiding van de Maastrichtse wielerzesdaagse heroverd. In een adembenemend tempo werd de concurrentie - Merckx/Sercu en Clark/Allan - van hun leiders plaatsen weggefietst. Het koppel Pijnen/Karstens kon bij de neutralisatie gisteravond bo gen op 621 punten. Het Australi sche koppel Allan/Clark ligt nu, met 470 punten, op de tweede plaats, terwijl het Belgische ster koppel Merckx-Sercu met 451 punten als derde geklasseerd staat. weten zij steeds het volle ren dement uit hun service te ha len. Bettine Vriesekoop bij voorbeeld werd er het slach toffer van in haar partij tegen Tung Ling. In de beslissende derde game bleef zij tot 18-18 knap bij, maar toen buitte de Aziatische verdedigster haar opslag volledig uit. 'Daarom ben ik blij", haakte Bert van der Helm in, "dat er vorige week video-opnamen zijn gemaakt tijdens een trai ning van de Chinezen. Bo vendien heeft Dusan Tige- rman langdurig gepropt met de coaches en de trainers. Erg nuttig allemaal, want daar kunnen wij in de toekomst ons voordeel mee doen". LEIDEN - De vierde ronde van de LSB-competitie heeft voor wat de eerste klasse betreft in eerste instantie geen enkele beslissing opgeleverd. Dit omdat ook de derde wedstrijd, die tussen Leiderdorp 1 en LSG 3, onbeslist bleef, en in een voorlopige 2-5 eindigde. Daarmee heeft LSG 3 alvast één belangrijk matchpunt binnen. Leiderdorp zal het on derste uit de kan moeten gaan halen, want de afgebroken par tijen staan weliswaar alle drie in LEIDEN - De Carambole 1 heeft in de tweede klasse (de eerste klasse had een vrije ronde) van de Leidse biljartcompetitie de Ifei- ding overgenomen van Rijn streek 2. Het eerste viertal van de Carambole kwam in eigen huis weliswaar niet verder dan een 4-4 gelijkspel tegen TOP 1, maar dit was toch voldoende om het niet Leiderdorps voordeel, maar er is geen garantie dat ze ook alle drie gewonnen zullen worden. De gedetailleerde uitslag Leider- dorp-LSG 3: H. de Goede-J. Ser- dijn 1-0; J. Selier-J. Postma afg.; H. Goeman-J. Taal 1-0; P. Se- lier-W. v. Putten 0-1; J. Pool-Th. v. Rijssel afg.; H. v. Osnabrugge-A. Kuiper 0-1; J. Toorman-W. Bak ker 0-1G. Goedhart-A. v. d. Drift 0-1; C. v. Sandtvoort-H. Joziasse 0-1; A. Spoel-A. Roose afg. spelende Rijnstreek 2 voorbij te stevenen. De Carambole 1 kwam hiermee op een totaal van 42 uit 8 wedstrijden, Rijnstreek 2 staat op 40 uit 8. Landzicht 2 voert met 37 punten een groot achtervolgend peloton aan. De uitslagen: Land zicht 2-'t Zuid 1 2-6; De Waag 1- Carambole 2 2-6; Carambole 1- TOP 1 4-4; Between 1-Wachtje 1 In de 3e klasse C gaven de nr's 1 en 2, Roelofarendsveen en VTL, el kaar geen duimbreed toe. VTL klopte Noordwijk 3 met 71/z-21/2. Roelofarendsveen won met de zelfde cijfers van Leimuiden en gaat stevig aan de leiding met 6 matchpunten en 22'fe b.p., VTL staat op 5 en 21. De uitslagen: VTL 1-Noordwijk 3 7»/a-2>/2; Roelofarendsveen 1-Leimuiden 71/2-2,/2; Leithen 2-Koudekerk 2 71/2-21/2; Voorschoten 3-Katwijk 3 4-4; Rijnegom 1-TOG 1 8-0. In de derde klasse namen het Wapen van Voorschoten 4 en 't Wachtje 2 door overwinningen enige af stand op de rest van het deelne mersveld; de ploegen hebben resp. 46 en 45 punten uit 9 ont moetingen vergaard. De uitsla gen: Wachtje 2-De Waag 2 6-2; Cleyn Duin 1-Carambole 3 2-6; AMSTERDAM - De drie spelers, die zondag hun partijen in de eerste ronde van het suiker- damtoernooi wonnen (Drost, Clerc en Jansen), zijn gisteren in de tweede ronde, niet verder geko men dan remise. Daarentegen voegde Nimbi zich bij de leiders, dank zij een overwin ning tegen Gurvich. Wereld kampioen Harm Wiersma moest ook in de tweede ronde, ditmaal tegen Hans Jansen, een remise toestaan. In de jeugdgroep behaalden Skliarov en Odintsov uit de Sov jet Unie alsmede de Nederlander Bies hun tweede achtereenvol gende overwinning. Lenie Geurts en Jelena Michaiovskaja uit de Sovjet-Unie zegevierden bij de dames voor de tweede keer. Uitslagen Tweede ronde Grootmeestergroep Hisard (Fra) - Kaplan (Vst) 1-1, VOP 1-Wapen van V. 3 6-2; Wapen van V. 4-Landzicht 3 8-0; Vriend schap 3-Landzicht 4 2-6. Uitslagen vierde klasse: Wapen van V. 5-Zwaantje 1 0-8; UVS 2-DOS 1 1-7; Rijnegom 2-TOG 2 4-4. Vijfde klasse: De Waag 4-DOS 2 6-2; Rijnstreek 3-Landzicht 6 4-4; DOS 3-'t Zuid 2 2-6; Landzicht Nimbi (Kon) - Gurvich (Vst) 2-0, Jansen (Ned) - Wiersma (Ned) 1-1, Drost (Ned) - Soumaoro (Mal) 1-1, N'daye (Mal) - Ge- ndlerman (Isr) 2-0, Baba Sy (Sen) -Clerc (Ned) 1-1, stand; 1/4 Clerc, Drost, Jansen en Nimbi 3 punten, 5. N'Daye, Wiersma, Hisard, Ka- plan en Baba Sy 2,10. Gurvich en Soumaoro 1, 12. Gendlerman 0. Jeugdgroep: Cruz (Bra) - Kamaric (Joe) 1-1, Harmsma (Ned) - Brouwers (Ned) 1—1, Smeets (Bel) - Bies (Ned) Q^Dembele (Mal) - Odintsov (Sov) 0-2, Skliarov (Sov) - Malik (Tsj) 2-0, Guimard (Fra) - Shulman (Isr) 2-0, Stand aan kop: 1. Skliarov, Odintsov en Bies 4 punten, 4. Brouwers, Cruz, Guinard 3. Dames: Christine Claes (Bel) - Bar bara Graas (Ned) 0-2, Lenie Geurts (Ned) - Jadranka Nizic (Joe) 2-0, Jelena Michailovskaja (Sov) - Romoealda Vit- kajoeskajta (Sov) 2-0, Giselle Rijckaert (Fra) - Ljoedmilla Sotsjnenko (Sov) 0-2. Stand aan kop: 1. Geurts en Michailovskaja 4 punten, 3. Graas en Sotsjnenko 5-Carambole 4 6-2; Wachtje 3- Vriendschap 4 4-4. Zesde klasse: TOP 2-De Waag 5 7-1 Vriendschap 5-De Heul 1 6-2; 't Zuid 3-UVS 3 2-6; Carambole 5-R(jnegom 3 2-6. Zevende klasse: Wapen van V. 6-TOP 3 6-2; VOP 2-Carambole 6 4-4; De Heul 2-UVS 4 4-4; Between 3-Mor- spoort 2 8-0.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 14