Opdracht voorSpasski: "Maak de verrader af KNVB blijft een vreemd rommelend boeltje PAPPAS: "IK WIL WAT GRAAG TERUG V Rl IJ l-U IIT 't Is een filter, 't Blijft een Camel. Basketbal- coach even in Leiden DINSDAG 20 DECEMBER 1977 Knudde De manier waarop de Konin klijke Nederlandse Voetbal bond zich op de wereld kampioenschappen in Ar gentinië prepareert is van een dusdanige organisatorische armzaligheid dat het woord knudde er eigenlijk nog een lieve benaming voor is. En de heren aan de top hadden vier jaar terug, met al die mis sers rond München - 1974, toch kunnen weten hoe het niet moet. U herinnert zich nog wel: het op het allerlaatste moment voor grof geld engageren van Mi- chels om hem boven die goeierd van een Fadhronc te plaatsen; de te laat gestarte en mislukte acties van het reclamebureau van Van Wamelen e.a.Maarja, in de gloed van de in West- Duitsland behaalde tweede plaats, werden alle toen ge maakte rare schuivers kenne lijk aan het gezicht onttrokken. Tenminstevoor wie ze toch al niet gaarne meer wilde zien. Vary- daar dat de KNVB opnieuw op indrukwekkende wijze soep maakt van de voorbereiding. Weer bestiert een coach vanuit het buitenland het Nederlands elftal. En omdat het bonds- bestuur omtrent de (gecom pliceerde) gang van zaken rond de WK-sponsoring geen visie ontwikkelde, wierp het zich gemakshalve (uiteraard weer op het laatste moment) in de armen van het bureau Inter Football. Dat had zijn tijd nut tig besleed en precies gedaan wat Hogewoning cs. had na gelaten. Maar de rechter heeft er al eens op gewezen dat IF op illegale wijze aan arbeidsbemiddeling doet. Dus is dat nu net het bureau waarmee een onder koninklijke vlag varende bond niet in zee behoort te gaan. Dan dat gehannes rond Jack van Zanten als chef d'equipe in Ar gentinië. De man heeft zeker or ganisatorische bekwaamheden gezien de wijze waarop hij de toernooien Amsterdam 700 tot en met 702 realiseerde. Een be kwame regelaar in dat legertje morsers zou geen kwaad kun nen. Maar Van Zanten mag per se niet mee. Hogewoning en Zwikstra verzetten zich er te genkant jaren geleden schijnt Van Zanten iets niet zo goed te hebben gedaan. Ik zou nog wel even verder kun nen gaan, maar ik vertik dat, wat ik word er zo doodmoe van. Er zijn mensen d$e roepen: je moet niet te veel organiseren in de voetballerijDat is goed voor de Duitsers, maar niet goed voor ons. Wij moeten het hebben van improvisatie. En dan wijzen ze maar weer naar München-1974 toen uit de knoeiboel toch maar de vice-wereldtitel te voorschijn kwam. Ik heb daarop maar één ant woord: m'n zolen. Telstar Nog zestien wedstrijden zijn er te spelen in de eredivisie van de vaderlandse voetbalcompeti tie, maar Telstars lot lijkt al ze ker. Uit achttien wedstrijden grabbelden de IJmonders zegge en schrijve vijf puntjes bijeen; veertien partijen werden er verloren. Hoe moedeloos de stemming daar in Velsen inmiddels is gewor- Jack van Zanten .eens een fout gemaakt den, laat zich alleen maar ra den. Voor de coach die zo'n ontredderd elftal weer veerkracht geeftzou ik het petje diep afnemen. Dieper in elk geval dan ik ooit bereid zou zijn te doen voor Mi- chels, Rijvers, Ivic, Weisweiler of hoe die trainers van al die kapitaalkrachtige clubs ook he ten. Betalen Het weekblad Accent van vorige week bevat een boeiend verhaal over de Assenaar Klaas Oos terhof (35),eigenaar van een se rie juwelierszaken in het noor den des lands, vroeger voetbal ler in ACV (zaterdagamateur) Heerenveen betaald)Be Quick (zondagamateur), SC Assen (zondagamateur). In dat ar tikel doet hij een aardig boekje open over dat "glaszuiver" amateurisme in de voetbal sport. Allereerst over zichzelf: "In twee amateurjaren bij Be Quick verdiende ik meer dan in drie jaar betaald voetbal". Verder gaat Oosterhof uitvoe rig in over zijn handel en wan del als inkoper van ama teurvoetballers. „Toen het mij als zakenman steeds beter ging ben ik begon nen zelf spelers aan te trekken. Inde eerste plaats voor ACV uit Assen. Op een gegeven ogenblik meldden zich door mijn bemid deling wel tien spelers aan. De voorzitter moet er van geweten hebben, maar hij vond het al lemaal wel bestOfficieel was ik niet eens lid, maar op vrijdag avond werd ik altijd door een bestuurslid over de gang van zaken, de opstelling en derge lijke opgebeld. Later ging ik hetzelfde doen voor Sportclub Assen. Totaal heb ik voor ettelijke tienduizenden guldens spelers gekocht en be taald". Hij is bereid met namen op de proppen te komen, aldus het verhaal in Accent, mits de KNVB geen strafmaatregelen tegen de bewuste voetballers neemt. Maar de bond peinst daar niet over, die zou met de huidige onthullingen van Oos terhof al genoeg in zijn maag zitten. De juwelier uit Assen, die over tuigd is dat bij 70 tot 80 procent van de amateurhoofdklassers Door Ruud Paauw wordt betaald, heeft inmiddels zijn inkoop-van-voetballers be zigheden gestaakt. Hij sponsort nu vrijwel alle sporten in As sen, d.wjz. hij geeft geld aan be sturen en die zien dan maar. "Het werd me wat te veel. Al dat gezeur aan je hoofd. Die wilde ineens een nieuwe brommer of een nieuwe winterjas. Een derde had geen geld om te ver huizen en een vierde begon al halverwege het seizoen om op slag te zeuren onder het dreigement dat hij anders weg zou gaan". Een prachtig verhaal, ik kan niet anders zeggen. Daarbij verge leken verbleekt een affaire als met Cor Sip volledig. Om maar te zwijgen van die vreemde, zij het hardnekkige geruchten die aan het begin van het seizoen de ronde deden over bijv. de Lug- dunum jeugdspeler Henk Brand en de UVS-er Koos Han- naart. Dat zijn dan toch niet meer dan kleutertje luister ver halen. Sportstichting Vorige week heb ik onder de kop "Waarom Piet Biegstraaten zo bedrukt kijkt" een stukje ge wijd aan het verdwijnen van de Leidse Sportstichting. Ten minste, als de plannen van B en W in april volgend jaar door de raad worden goedgekeurd. Ten grondslag aan dat plan, dat aanzienlijk meer dan alleen de Sportstichting omvat, ligt de gedachte dat je aan niet-poli- tiek-democratisch gekozen or ganen niet het beheer moet ge ven over miljoenen guldens overheidsgeld. Dat beheer en het beleid behoren volgens het huidige college van BenW aan de raadsleden, via een gemeen telijke commissie voor sport en recreatie. Een sportraad kan dan van advies dienen. Ik heb bij die gelegenheid geschreven dat ik het triest vond voor Biegstraaten, die altijd hard gewerkt heeft met Gé Philipse trouw aan zijn zijde), maar dat ik nooit een hoge pet heb op ge had van de raad van beheer van de Sportstichtingeen fan tasieloos lichaam. Anderzijds: de kennis die het gros van raadsleden van sport heeft is-zo miniem dat ik vrees voor het van-de-regen-in-de-drup ef fect. Van zijn ziekbed af heeft Joop Kamphuis, directeur van de Welzijnsraad, mij daarover een briefje geschreven. Hij zegt daarin dat de gemeentewet de wettelijke mogelijkheid biedt om niet-raadsleden in die ge meentelijke commissie voor sport en recreatie te laten be- "Kwantitatief en kwalitatief kan zo'n raadscommissie dus wor den versterkt met mensen als Biegstraaten"Kamphuis is daarnaast ook sterk geporteerd voor een Sportraad: als uiting van het maatschappelijk ini tiatief. Zonder dat kan de ge meente volgens hem niet goed functioneren. Kamphuis zal er zich sterk voor maken. Dat is mooi. Maar zou de direc teur van de welzijnsraad nou eerst niet eens aan zijn eigen welzijn denken? Het is tenslotte geen kleinigheid waarvoor hij te bed ligt.Kalm aan nou maar. Joop. Ik trek hierbij de gele kaart. Gekissebis Ik kreeg nog een reactie op het stukje van vorige week. Dat ging over een door Wout Ber gers voorgesteld fonds om de Leidse sport in de breedte te steunen. Hij dacht dat je wel 25 Leidenaars kunt vinden die ieder 1000 gulden voor dat doel zouden overhebben. Ik trok dat in twijfel en wees op het trieste einde van de Club van 101 die destijds hetzelfde had beoogd. Eén der ex-bestuursleden van de Club is van oordeel dat die ver gelijking niet helemaal deugt. "De Club van 101 ging niet ten onder aan onvoldoende finan ciën. Toen we ermee stopten hadden we nog 7500 gulden in kas. We konden dat geld eigen lijk niet eens goed kwijt; de animo was niet erg groot. De zaak verzandde door organisa torische, bestuurlijke proble men. Wat zeker ook ontmoedi gend heeft gewerkt was de naijver van de Leidse clubs als je eens wat organiseerde. Zorg den we voor een voetbalwed strijd (bijv. tegen Haiti) op het LFC-veld dan kreeg je meteen de andere clubs die riepen: waarom bij LFC, waarom niet iets bij ons. Een eindeloos gekis sebis was het." BELGRADO - De elfde ronde van de tweekamp Spasski - Kortsjnoj stond weer bol van de protesten. Voor de partij wenste Spasski andere speelstukken. De tot nu toe gebruikte waren te re flecterend, waardoor de Rus verblind raakte. De Joegoslavische scheids rechter Kazic ging hierop in. Daarna vroeg Spasski om een ander schaakbord, want ook het bord weer kaatste teveel licht. Hierop ging Kazic niet in. De cap riolen van de Rus waren nog niet ten einde, want in het verloop van de partij handhaafde Boris zijn ge dragspatroon van de laatste dagen door na een zet onmiddellijk het strijd toneel te verlaten en de coulissen op te zoeken. Ruim 200 toeschouwers verlieten uit protest tegen deze onspor tieve handelswijze demonstratief de zaal. De 'psychologische oor logsvoering' van Spasski heeft nog een ander gevolg. Het aantal toeschouwers loopt met elke partij terug. In de elfde ronde wa ren nauwelijks vijftig procent toeschouwers van de eerste da gen aanwezig. De elfde partij kende tot de elfde zet een gelijke verloop aan de ze vende, die door Kortsjnoj na 48 zetten werd gewonnen. Met de twaalfde zet week Kortsjnoj met ld3 af. Op de negentiende zet ver raste Spasski, zoals hij na afloop zou verklaren, met a5. Tot en met de 25e zet stond de ex-Rus uit Le ningrad beter. Met Pe5 (de 26e zet) dwong Kortsjnoj Spasski naar een scherpe afwikkeling. Door concentratieverlies ver richtte hij daarna een paar zwakke zetten, die Spasski zeer reële winstkansen bood. Na de 36ste zet gaf Kortsjnoj op. Een dreigende torenafwikkeling be tekende zonder meer het eerste verlies. Apentheater Na het duel protesteerde de dissi dent in scherpe bewoordingen bij de wedstrijdleiding tegen het ge drag van Spasski. "In dit apent heater kan men toch geen schaak spelen" zei Kortsjnoj, "deze speelwijze van mijn tegenstander accepteer ik niet meer. Ik wens in een afgesloten zaal te spelen of Spasski moet als iedere andere schaker normaal achter zijn bord studeren en niet de coulissen op zoeken". Kazic, de Joegoslavi sche scheidsrechter, is de wan hoop nabij. Nergens staat in de reglementen, dat het aan Spasski verboden is de coulissen op te zoeken. Spasski begon zijn 'capriolen bij de eerste zet van de tiende partij, die werd afgebroken en vandaag zal worden uitgespeeld. Het ver nietigende telefoontje (via een loslippige telefoniste onthuld) uit Moskou - "Maak de verrader af' - was er verantwoordelijk voor. Het zal Spasski de nodige hoofd brekens hebben bezorgd. Kortsj noj was namelijk een goede vriend van hem. Niettemin toog Spasski aan het werk. Op een hoogst ongebruikelijke r Voorteken Dat hij daarbij, in plaats van fel gekleurde kleren, ditmaal in een donkerblauw maatkostuum ver scheen en zijn tegenstander de handdruk weigerde, was een voorteken van hetgeen te gebeu ren stond. Hiertegen echter pro testeerde Kortsjnoj al bij wed strijdleider Kazic uit Joegoslavië. "Noemt deze man zich groot meester", zo vroeg Kortsjnoj zich af. Daarna voerde Spasski een in de schaaksport waarschijnlijk on gekend toneel op. Hij deed, staande, de eerste zet en verwij derde zich vervolgens direct van het podium, waar wordt ge speeld, naar de catacomben, nog voordat Kortsjnoj zijn eerste zet had gedaan. Na enkele minuten dook de oud-wereldkampioen weer het podium op, met één hand in zak, slenterde hij naar het bord, om schijnbaar ongeïnteres seerd en wat meewarig naar Kortsjnoj kijkend - de volgende fcet te doen. Deze 'show' voerde Spasski gedurende het gehele verloop van de partij, ongeveer vijf uur en een kwartier op. Kortsjnoj was woedend. Met een vuurrood hoofd zat hij aan de speeltafel, terwijl zijn stelling steeds slechter werd. Ondertus sen had Keene dertien keer bij Kazic geprotesteerd tegen het gedrag vgn Spasski. Echter, Ka zic kon hem niets anders vertel len dan dat er geen reglement be staat, dat het geregeld wegblijven van speeltafel en bord verbiedt. In totaal was Spasski zo'n vijftien minuten op het speelpodium aanwezig, hetgeen er op neerkwam dat hij voor elke zet niet meer dan 28 seconden be de iktijd gebruikt zou hebben. Desondanks kwam Kortsjnoj in grote moeilijkheden, een situatie die hem bijna tot razernij bracht. De afgebroken stelling bood ech ter nog mogelijkheden. Dankzij een voortreffelijke 37ste zet. Laconiek Overigens maakte Spasski, na zijn eerste overwinning, een laco nieke indruk. "Ik heb vooraf ge zegd, dat ik in de tweede helft van de kandidatenfinale zou toeslaan. Welnu, dit was mijn eerste zege en niet mijn laatste", aldus de in Frankrijk wonende Rus. Victor 'de verschrikkelijke' had echter het laatste woord. "Deze neder laag is zuiver een incidenteel ge brek aan concentratie, veroor zaakt door het gedragspatroon van Spasski, dat niet te tolereren is. Ik speel nu alsof ik simultaan speel, waarin mijn tegenstander een geest is". Volgens de secon danten van Kortsjnoj wordt het tijd, dat Kazic maatregelen neemt. WIT; Kortsjnoj, ZWART: Spasski 1. c2-c4 e7-e6, 2. Pbl-c3 d7-d5, 3. d2-d4 LfB-e7, 4. Pgl-f3 Pg8-f6, 5. Lcl-g5 h7-h6, 6. Lg5-h4 0-0, 7. e2-e3 b7-b6, 8. Tal-cl Lc8-b7, 9. Lh4xf6 Le7xf6, 10. c4xd5 e6xd5, 11. b2-b4 c7-c6, 12. Lfl-d3 Tf8-e8, 13. 0-0 Pb8-d7, 14. Ddl-b3 Pd7-f8. 15. Tfl-dl Ta8-c8.16 Ld3-bl PfB-e6.17.a2-a4 Lb7-a8, 18. Lbl-a2 Tc8-c7. 19.Db3-bl a7-a5, 20. b4xa5 b6xa5. 21. Dbl-b6 Tc7-b7, 22.Db6xd8 Te8xd8. 23. Pf3-el Tb7-b6, 24.Pel-d3 Td8-b8. 25. h2-h3 La8-b7, 26. Pd3-e5 Lf6xe5, 27. d4xe5 Tb6-b4, 28. F2-f3 Lb7-a6, 29. Tdl-d2 La6-c4, 30. f3-f4 Pe6-c5, 31. Td2-d4 Pc5-d3, 32. Tcl-dl Pd3-b2, 33. Tdl-cl c6-c5, 34. Td4xd5 Lc4xd5, 35. La2xd5 c5-c4,36. Pc3-e4 Pb2xa4, Kortsjnoj geeft zich gewonnen. Overgebleven stelling: Wit: Kgl, Tel, Ld5, Pe4, pionnen op h3, g2, f4, e3 en e5. Zwart: Kg8, Tb8, Tb4, Pa4, pionnen op h6. g7, f7, c4en a5. Stand na 11 wedstrijden 6,5 - 3,5 en een afge broken partij uit de tiende ronde. Deze wordt vandaag om 16.00 uur gespeeld. Harry Pappas: "Men is elders bezig 99 Oranje oefent 22 februari ZEIST - Het Nederlands elftal zal waarschijnlijk op 22 februari, in het kader van de voorbereiding op het wereldkampioenschap voetbal, een oefen-interland spelen tegen Israël. Plaats van handeling zou Tel Aviv zijn. Al leen over de financiële voor waarden bereikte de KNVB nog geen akkoord. LEIDEN - Harry Pappas te rug in Leiden. Zaterdag avond leidde de verschij ning van de voormalige Leidse basketbalcoach in de stampvolle Vijf Meihal tot speculaties over het vertrek van Henny Blom. Een gesprekje tussen Pappas en sponsor Bockweg versterkte de verhalen, maar de mogelijkheid dat de Griekse Amerikaan weer het heft in handen krijgt bij Lei den is uitgesloten. Harry Pappas zelf heeft er wel oren naar. "Ik wou dat ik terug was. Het team is tien keer zo goed als in mijn tijd en Leiden heeft een super-pu bliek". Handen schudden met oud-spelers en nieuwe sterren, een onder onsje met Bill Sheridan van Den Bosch (je controleerde de hele wedstrijd, Bill), maar ook een goed woord voor Henny Blom. Pappas heeft nog niets aan jo vialiteit en onberekenbaarheid verloren na tweëenhalf seizoen in Griekenland. Ook de scheids rechters worden "ingepakt": "Ik wou dat jullie in Griekenland flo ten, goede wedstrijd"! Tegen Harrv Stol: "Ik mis de tijd met jullie". Het is duidelijk. Harry Pappas zou het graag wil len: het overhaaste vertrek uit Leiden zou nu gevolgd moeten worden door een even flitsende terugkeer. "Niet hier, maar men is elders bezig" fluistert Pappas. Pappas, met zijn ploeg Ionikos tweede in de Griekse competitie, is de afgelopen jaren ver schillende keren (vooral rond de kerst) teruggekeerd. Het verlan gen in Nederland te blijven werd nooit in daden omgezet, hoewel hij als showman bij uitstek lange tijd werd genoemd als kan didaat-coach voor Kinzo. Een van zijn bank vallende Pappas, juichend en huilend in de mid dencirkel: een beeld dat Leiden toch niet terug zal zien. Misschien ziet die club wèl Hans van Rooden in de toekomst nog een keer terug. De in Amerika spelende Van Rooden heeft zich overlaten schrijven van DL Am sterdam naar de Leidse eredivi- sieploeg. Parker beschouwt die overschrijving echter louter als een administratieve handeling. Hans van Rooden had zich vlak voor zijn vertrek naar Amerika in 1976 aangemeld als lid van de hoofdstedelijke vereniging om niet langer gebonden te zijn aan Leiden en om een thuishaven te hebben bij een eventuele terug keer. Na twee jaar vindt Hans dat niet de Amsterdamse ploeg als thuishaven moet dienen, maar Leiden. In een telefoongesprek vertelde hij: "Ik heb dit seizoen bij Westmin ster nog geen competitiewed strijden mogen spelen in verband met de strenge Amerikaanse overschrijvingsbepalingen. Als je van een college naar een small college gaat, zoals ik van Western Kentucky naar Westminster moetje een half seizoen wachten voordat je mag spelen. Dat was voor mij ook een reden om na Western Kentucky, waar ik persé weg wilde, niet naar een ander groot college te gaan. Dan had ik een jaar niet mogen spelen. Het seizoen duurt hier tot eind feb ruari, dan bekijk ik opnieuw wat ik ga doen. De spelers van West- minster zijn niet zo sterk, dat had ik al eerder bedacht toen Barry Hecker (de coach, red.) mij twee jaar geleden een plaats in de basis beloofde. Het team draait wel lekker, op een toernooi in Cali- fornië werden we tweede. Het is leuk te horen dat het in Lei den goed gaat, maar verhalen over terugkeren zijn uit de lucht gegrepen. Ik maak hier het werk af, en ben alleen teruggestapt omdat dat makkelijker is. Je moet er dan ook niets achterzoe- ken, dat doe ik ook niet". HANS JACOBS lieHaer voMT&e.-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11