Gegevens van de actie in Mogadisjoe naar Nederland Interkruis werkt aan zwaargewichtproble em Broers hebben er een hal van 5000 m bij Zelfmoord in Japan wordt familiezaak Alleen „noodgevallen in gespreksgroep VRIJDAG 16 DECEMBER 1977 TOKIO (SP) - Een moeder met haar baby in de armen springt voor een trein in To kio. In een voorstad sterft een gezin van vier mensen in een met gas gevulde auto. In Noord-Japan doodt een va der zijn twee kinderen en vervolgens zichzelf. In de afgelopen twee maanden werden in Japan meer dan twintig zelfmoorden van ouders en kinderen bekend. „Het zou wreed zijn tegen over de kinderen als ik zelf zou sterven en de kinderen achter zou laten" schreef een moeder en vergaste zichzelf en haar drie kinderen. „Ik ben bang voor de toekomst" luidde een briefje dat gevon den werd nadat een moeder haar twee kinderen had ver stikt en zelf voor een trein was gesprongen. De Japan ners waren hard op weg ge wend te raken aan zelf moord. Eeuwenlang was het een manier om er met ere uit te stappen. Maar veel men sen waren met afgrijzen ver vuld toen een vader onlangs zijn drie kinderen dood schoot die wanhopig pro beerden te ontkomen aan een gezins-zelfmoord. Een vooraanstaande com mentator scheef: „Er zijn veel oorzaken voor deze zelfmoorden. Ziekte en werkloosheid; gezinnen die hun kostwinner verliezen door ziekte of een ongeval; er zijn huwelijksproblemen, echtgenoten die drinken en gewelddadig worden, vrou wen die weglopen. Maar hoeveel begrip je ook kunt opbrengen, deze daad mag niet geidealiseerd worden." De golf van meervoudige zelf moorden heeft een uitge breide discussie in de kran ten teweeg gebracht. En het was opvallend hoeveel inge zonden brieven met sym pathie spraken over kinde ren die hun wanhopige ouders volgen in de dood. Het meest aangevoerde ar gument daarbij was dat het wreed zou zijn een weeskind achter te laten. Want in Ja pan kun je alleen op bloedverwanten terugval len: adoptie wordt gezien als „een vreemde in huis halen". Briefschrijvers noemden het zelfzuchtig kinderen achter te laten als een last voor an deren of voor de staat. Het zou een schande zijn, een smet op de goede naam van de familie, terwijl zelfmoord op zichzelf dat nadruk kelijk niet is. Van maart tot augustus dit jaar pleegden 398 minderja rigen zelfmoord; de jongste was negen. Het aantal zelf moorden van lagere school- leerlingen stijgt de laatste vijf jaar voortdurend. Dat aantal van 398 is niet eens opmerkelijk. In de afgelopen tien jaar pleegden tussen de 750 en 900 jongeren per jaar zelfmoord. De druk van het onderwijs, studieproblemen, falen bij examens waarvan ouders en leraren de kinderen hadden ingeprent dat die van vitaal belang waren voor hun toe komst, is in een kwart van alle gevallen de achtergrond van zelfmoord. Bij jongens speelt ook liefdes verdriet een erg grote rol. En naarmate de leeftijd van zelfmoord-plegers lager wordt, worden de redenen voor zelfmoord onbenul liger. Het lijkt wel of kinde ren zich niet realiseren hoe „permanent" zelfmoord is. Tien- en elfjarigen hangen zichzelf op of springen van het dak na een ruzie met een broertje over welk televi sieprogramma er bekeken moet worden. Het resultaat is dat er nu stemmen opgaan die van de overheid maatregelen eisen. Maar het kernpunt is dat het gehete Japanse denken over de dood op de helling moet. Maar weinig Japanse kinde ren krijgen een godsdien stige vorming in de westerse zin van het woord. Verering van voorvaderen maakt van de dood iets abstracts. Kin deren groeien op naast de „butsudan", de „dodendoos" in de woonkamer, een altaar met foto's van overleden fa milieleden. Veel gezinnen leggen dagelijks offers voor het altaar en praten met de doden alsof ze nog in de ka mer zitten. Je kunt dat zien in televisieseries die er de nadruk op leggen hoe de do den deel van het gezi- n uit blijven maken. Volgens velen is dat er de oor zaak van dat kinderen zich niet realiseren dat de dood geen benijdenswaardige toestand is, maar het tegen gestelde. En.voor die fout in de vorming van kinderen be taalt Japan een hoge prijs. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Oma v.d. Voet uit Roelofarendsveen zal morgen onge twijfeld met veel trots de opening verrichten van het 5000 vierkante meter beslaande nieuwe garagecom plex van het toeringcarbedrijf BOVO-tóurs. Haar zoons Arie (32) en Abraham (38) staan nu aan het hoofd van een miljoenenbedrijf waar hun vijf jaar geleden overleden vader vlak na de oorlog de basis voor legde. Veel touringcarbedrijven uit de omgeving hebben in de afgelopen jaren het loodje moeten leggen. Metaal uit Leiden, Van der Meer uit Oude Wetering, Elbo uit Voorburg. Bovo-tours is ech ter uitgegroeid tot bijna de grootste in Zuid-Holland. "Wil je tegenwoordig het hoofd boven water houden dan is groei de enige reme die",zegt Abraham v.d. Voet, "ook in deze branch. De pe riode dat je het af kan met een bus of zes is verleden tijd. Er moet nu een veel gro tere omzet worden ge maakt". BOVO-tours heeft momenteel 23 bussen in gebruik, begin volgend jaar komen er nog 5 bij. Er wordt veel aan groepsvervoer gedaan, zo wel in binnen- als buiten land. "Dat buitenlandse ver voer, meestal ritten met Amerikanen en Jappanners langs Europese steden, is voor de meeste touring carbedrijven tegenwoordig een onmisbare bron van in komsten. Zou dat wegvallen zo is de overtuiging van de BOVO-directeur, "dan zou dat de nekslag betekenen voor zeker 30 procent van alle bedrijven." De Roelofarendsveense fami lie-onderneming heeft mo menteel 38 werknemers in dienst, van wie er nog veel in de wintermaanden, dus bui ten het seizoen, een andere baan hebben. Daar komt mogelijk verandering in. Wellicht dat in de nabije toekomst touringcarbe drijven zullen worden inge zet om de pieken in het openbaar vervoer gedurende de wintermaanden op te vangen. Een mogelijkheid voor de touringcarbedrijven dus om hun diensten uil te breiden. Vol denken De vader van Arie en Abraham heeft het in zijn begin periode moeten stellen met tweedehands bussen. Pas in '53 kocht hij zijn eerste nieuwe, een Bedford. Zijn zoons kopen nu ook wel eens kneussies op, maar zij ex porteren ze naar Italië en Su riname, waar een bus vol deuken en zonder ramen vaak nog een prima lijn dienst kan onderhouden. De twee hebben nu ook contact met Pakistan dat geïnteres seerd is in 2000 afdankertjes. Reisbureaus Het is een andere manier van winst maken dan oprichter Abraham (Bram) v.d. Voet destijds deed Hij spaarde geld bij elkaar onder meer door in omgebouwde auto's werklozen te vervoeren naar werkverschaffingsprojecten en een lijndienstje op te zet ten naar het door een wa tersnoodramp getroffen Zee land. Om "bij te blijven" denken de twee broers er hard over in de nabije toekomst ook twee reisbureaus uit de grond te stampen. DEN HAAG (SP) - De Nederlandse terreurbestrijders krijgen alle gegevens van de bliksemactie die de Duitse grenspolitie uitvoerde in Mogadisjoe. De GSG 9 (Grenz Schutz Gruppe 9) maakte op 18 oktober met een bestorming een einde aan de kaping door Pales- tijnen van een toestel van de Lufthansa. Volgens Volgens een hoge politie functionaris kunnen Neder landse terreurbestrijdingsteams door zorgvuldige bestudering van het Duitse informatie-mate riaal wellicht doeltreffend optre den als zich ook in ons land een vliegtuigkaping mocht voor doen. „Hoewel we een grote erva ring hebben opgedaan met het beëindigen van gijzelingen in treinen, scholen en in de gevang enis, zijn we tot nu toe niet ver trouwd met de problemen van een vliegtuigkaping", aldus deze politieman. Vooral nu er vredesbesprekingen op gang lijken te komen tussen Egypte en Israël houden de veiligheidsdiensten rekening met nieuwe terreuracties. Die worden verwacht van de kant van extreem Palestijnse organisaties, die de vredespolitiek van Egypte met betrekking tot Israël ver werpen. Mogelijk wordt een der gelijke actie op touw gezet met hulp van leden van de Rote Ar mee Fraktion (RAF). Dat er - vaak nauwe - connecties zijn tus sen Palestijnse organisaties en de RAF is al enige tijd gebleken. De Duitse rapporten over de opera- tie-Mogadisjoe zullen vooral be studeerd worden door de leiders van het Landelijk Bestrijdings- team Terreur, dat een infor merende en assisterende taak heeft ten opzichte van de poli tiekorpsen, en van de Bijzondere Bijstands Eenheden (zowel die van de mariniers als die van de rijkspolitie), die eventueel een terreurdaad zullen moeten beëindigen Wat het uitwisselen van informatie over dit soort za ken betreft lijken Nederland. West-Duitsland en Engeland voorop te lopen. Zo hebben de Duitsers al enkele malen een ten. "Maar ik zet grote vraag tekens bij hun deskundig heid. Wat zij doen is vaak te veel een wedstrijd in het af vallen. Dat heeft niets te ma ken met het aanleren van ge zonde eetgewoontes" Andragoge mevrouw Krug denkt er al net zo over. "We hebben minder plezierige er varingen met sommige af- slankclubs", zegt ze. "Ze hebben ook als nadeel dat ze zo duur zijn. Voor eenvoudige voedingsvoorschriften bij voorbeeld moet vaak grif worden betaald". In de bollenstreek heeft de laatste jaren met name de Weight Watchers' club voet aan vaste grond gekregen. In sommige plaatsen draait de club nog, elders is 'ie alweer verdwenen. Mevrouw Nagel uit Oegsfgeest is leidster van de WW-clubs. "Het initiatief van Interkruis zie ik niet zo zeer als een wantrouwen te genover wat wij doen", zegt ze. "Per slot van rekening zijn er artsen die te dikke mensen naar ons doorverwijzen. Een voldoende bewijs dacht ik dat de inhoud van onze cursus verantwoord is. Vreemd "Het vreemde is dat ik nog niets van dit initiatief heb verno men. Dat zou wel normaal zijn. Mijn cursus draait in veel gevallen ook in een kruisge- bouw. Straks krijg je de situa tie dat in zaal A de nieuwe me thode wordt onderwezen en in zaal B wij bezig zijn. Twee systemen in hetzelfde ge bouw is mijns inziens aan de mensen om wie het gaat moeilijk te verkopen". Lufthansa gebeuren. De gegevens moeten grondig geanalyseerd worden. Door de mensen van het front, mensen die in de praktijk te ma ken hebben of kunnen krijgen met het bestrijden van terreur." ,Zo'n internationale evaluatie- groep met politie-officieren uit alle negen lidstaten van de EG, moet zich dan meteen na het ge beurde over een zaak buigen, de feiten analyseren en die vervol gens beschikbaar stellen aan wie dat nodig heeft." .Daarnaast denk ik aan een soort denk-tank bij een terreuractie. Dat zou een groep ervaren poli tiemensen moeten zijn, uit ver schillende landen, die meedenkt terwijl er een terreuractie aan de gang is. Dat moet dan natuurlijk wel een zinnige inbreng zijn, bij voorbeeld op het gebied van af luisterapparatuur of van nieuwe wapens." Bewoners van Noord- wijkerhout en Hil- legom, die in het verle den tevergeefs hebben geprobeerd af te reke nen met hun veel te zware lichaamsgewicht kunnen begin volgend jaar in een soort her kansing nogmaals een poging in het werk stellen er definitief wat kilo's af te krijgen. rouw Krug: "Wat wij met deze gespreksgroepen voor ogen hebben heeft natuurlijk geen zin als een jaar later de kilo's er weer aan zitten". Het lesprogramma bestaat voornamelijk uit het stap voor stap aanleren van nieuwe, gezondere eetge woontes. Daarnaast zullen de oorzaken van het te zwaar zijn worden besproken en ook de Hoe groot de behoefte is aan onder auspiciën van de kruisverenigingen opgezette afslank-gespreksgroepen, zal nog moeten blijken. Het voor de bollenstreek unieke initiatief is nog maar pas ge lanceerd. Er hebben zich tot nu toe zeven gegadigden aan gemeld. Voor hen en ook voor Die kans wordt hen geboden door de vereniging Interkruis Zuid-Holland die de uitwer king van dit plan in handen heeft gegeven van het Bureau Gezondheidsvoorlichting en -opvoeding Bollenstreek. Vetrolletjes HEEFT U PROBLEMEN nETUW GEWICHT Het gaat om hulp aan "noodge vallen" en niet, zo benadrukt project-begeleidster andra goge mevrouw Krug, "om mensen die een paar ve trolletjes willen wegwerken omdat ze in de zomer op het strand er zo nodig weer vols lank willen uitzien". Eén van de toelatingseisen is dat deelnemers vele kilo's te zwaar zijn. Een pré is ook als men geestelijk gebukt gaat onder het dik zijn. Mevrouw Krug: "We stellen wel als voorwaarde dat gegadigden serieus de adviezen van de groepsleiding opvolgen en ook de wil hebben om alle bij eenkomsten bij te wonen". Na in totaal vijftien gesprek- savonden, uitgesmeerd over een half jaar, hoopt men met de "zwaargewichten" zicht bare resultaten te hebben ge boekt die het meeste nut heb ben als ze blijvend zijn. Mev Uit affiche van Interkruis. problemen die bij afvallen om de hoek komen kijken. De ge spreksgroepen, waarin voor maximaal 15 mensen plaats is, zullen onder leiding staan van een diëtiste en een ge spreksleidster. Daarnaast houden achter de schermen zich nog een sociaal psy choloog en een andragoog be zig met de evaluatie van dit afval-project. Als de resultaten gunstig uit vallen zal worden bekeken of ook in andere plaatsen in de bollenstreek iets dergelijks op touw kan worden gezet. In Noordwijkerhoutgaat de eerste bijeenkomst (steeds 's middags) op 19 januari van start in het kruisgebouw aan de Maandagse Wetering. Hil- legom begint twee dagen eer der in Villa Remina. die zich nog aanmelden geldt overigens dat er een verwijsb- rief van de huisarts nodig is. Het in georganiseerd verband proberen (blijvend) af te slan ken is niets nieuws. Heel wat op commerciële basis ge schoeide particuliere organi saties in Nederland bewegen zich al heel wat langer actief op dit terrein. Slank-Fit, Weight Watchers, Slimming International, om er maar eens wat te noemen. Schieten zij tekort in hun activiteiten. 'Ze zullen ongetwijfeld hun best doen", zegt diëtiste mev rouw Sirks, die in Noordwij kerhout en Hillegom de ge spreksgroepen gaat voorlich Passagiers van het gekaapte vliegtuig bij hun terugkeer in Frankfurt. symposium gehouden over gij zeling en kidnapping. Dat ge beurde in Hiltrup. waar het stu diecentrum voor hogere politie ambtenaren is gevestigd. Al hun kennis en ervaring, opgedaan in de praktijk, brachten de- Duitsers daarbij in. Die bijeenkomsten werden ook bijgewoond door Nederlandse politiemensen, onder wie de Rot terdamse commissaris J. Blaauw Hij zei dat het hoog tijd wordt dat er een permanente evaluatie- groep terreurbestrijding binnen de EG komt Recherche-chef Blaauw: ..Zeker binnen de EG moet het uitwisselen van dit soort gegevens gemeengoed worden. Nu ben je nog teveel afhankelijk van wat de ander kwijt wil. Ter rorisme kan je preventief be strijden door een goed inlieh- tingennet, en repressief door het uitwisselen van eikaars ervarin gen. Dat moet op een goede basis

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4