LEIDSCH DAGBLAD Rijscholen dreigen met harde acties huis genoot; caravan rai HeeimS Uitstel voor president Cyprus SUPERKLAP OP OCEAAN zonnige perioden Europa handhaaft vangstverbod haring Meer dan honderd sollicitanten voor een baan als schaapherder Kerslshow van de Meeuwis eiken meubels IE2H MBffl vandaag Maandag beëdiging kabinet vrijende parkiet zingende kanarie klefs-papegaai huppel-konijn vriendelijke cavia doenerige hamster kijk maar eens bij +3 alles VERKOOP FABRIEKSPARTIJ VLOERBEDEKKING [|ancia| Op de kiek 10 tlm 18 december VRIJDAG 16 DECEMBER 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35425 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN •k President Kyprianou NICOSIA (AP Reuter) - De ont voerders van de zoon van de Cypri sche president hebben de regering van het eiland tot vannacht de tijd gegeven om aan hun eisen te vol doen. Hiermee heeft president Spi- ros Kyprianou 24 uur uitstel gekre gen. De ontvoerders, vermoedelijk leden van de Eoka, zouden naar verluidt hebben gedreigd hun slachtoffer te onthoofden als de regering geen al- De zoon van de Cyprische president is woensdagavond ontvoerd. De ontvoerders hebben voor de vrijla ting van Kyprianou junior amnes tie geëist voor gevangenen, ver dachten in huizen van bewaring en gezochte personen, aldus een of ficiële bekendmaking in Nicosia. Gisteren hadden zij laten weten dat ze Achilleas Kyprianou zouden do den, tenzij de regering vóór negen uur gisteravond (onze tijd) amnes tie zou hebben verleend aan een aantal gevangenen. Volgens voor aanstaande politiemensen in Nico sia heeft de eis betrekking op ver oordeelde, opgepakte en gezochte leden van Eoka-B,de ondergrondse organisatie die campagne voert voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland. President Kyprianou zat gisteren een spoedbijeenkomst voor van re geringsleden, politiefunctionaris sen en militaire leiders. In een of ficiële verklaring na afloop werd op de ontvoerders een beroep gedaan "de ernst van hun actie in te zien" en luitenant Kyprianou vrij te la ten. De vrouw van de president ver scheen later op de televisie om te pleiten voor vrijlating van haar zoon. WESTERBORK (ANP) Niet minder dan 125 gegadigden hebben zich aangemeld om de vacature van de gemeente lijke schaapherder in Wes- terbork te gaan vervullen. Volgens de gemeente woordvoerder gaat het om een kudde van 200 schapen waarvan een klein gedeelte is ondergebracht in het mu seumdorp Orvelte. Voor de rest van de kudde zal bin nenkort een schaapskooi worden gebouwd. Onder de sollicitanten bevinden zich een middelbare-school- leraar, een bouwkundig teke naar, een gymnasiast, een huisvrouw, een aantal agrariërs en ook een oud-schaapherder van 71 jaar. De uitverkorene zal dagelijks - ook tijdens de weekeinden - met de kudde de hei op moe ten. Alleen 's winters is er de mogelijkheid om een aantal vrije zaterdagen en zondagen op te nemen. De bezoldiging komt overeen met die van een voorman bij gemeentewer ken. Zaterdag 17 dec. tym31dec. (zondags gesloten) Kom kijken naar de massief eiken meubels van Meeuwis. Maak er een uitstapje van. cci iijrv emeu Oirschot 04997-1775 Nieuwkoop 01725-2278 Nieuwe Rijn 50. Tel. 120824 (07 llllllBilMIIIHii WASHINGTON -President Carter van de Verenigde Staten bekijkt met DEN HAAG - Mevrouw Anneke DEN HAAG (SP) - Ongeveer honderd rijschoolhouders uit de omgeving van Rotterdam en Den Haag, die zich heb ben verenigd in de Belangengroep Rij-instructeurs, heb ben gedreigd het ministerie van verkeer en waterstaat te bezetten, het terrein van het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR) in Rijswijk te blokkeren of de examenzalen te bezetten. Zij overwegen deze acties omdat ze De Belangengroep eist behalve 'n vrije vakantieregeling ook de ga rantie dat de rijschoolhouders die zaterdag vrij zijn, niet op zaterda gen worden opgeroepen om aanwezig te zijn bij examens van kandidaten. Een aantal rijschoolhouders uit Leiden en omg. liet weten in te stemmen met de bezwaren van de Belangengroep. In aansluiting bij de Belangengroep zag men vooralsnog geen heil. Een woordvoerder van het CBR vindt dat de Belangengroep een "grote mond" opzet en zegt dat men bij het CBR niet onder de indruk is van de protesten. "Vo rig jaar hadden we vakantiepe riodes van vier weken. Hierdoor werd de wachttijd nóg groter. Omdat er veel protesten van kan didaten binnenkwamen, hebben we besloten de vakantie te bekor ten tot drie weken". Wat betreft de eisen voor een vrije zaterdag, zegt hij dat dat onmo gelijk is wegens de lange wacht tijd. "Als we een vrije zaterdag zouden toestaan, zouden er per jaar 50.000 examens minder kun nen worden afgenomen, de kan didaten zouden dan ruim twee weken langer moeten wachten voordat ze examen kunnen doen. het niet eens zijn met een mede deling van het CBR dat kandida ten en rij-instructeurs in de va kantiemaanden juli en augustus maar drie weken vakantie op mogen geven. Wanneer ze een langere tijd opgeven, wordt daar geen rekening mee gehouden. Wordt de kandidaat in zijn vakan tie of in die van zijn instructeur opgeroepen, dan moet hij op nieuw een examen aanvragen. De rijschoolhouders yinden dat ze hiermee in de vrijheid die ze nu eenmaal als kleine ondernemer hebben, worden beknot. "Ook de leerlingen kunnen hiervan de dupe worden. Wanneer ze bij voorbeeld van vakantie terug komen en een paar dagen daarna examen moeten doen. Daarmee is ook de verkeersveiligheid niet gediend", aldus de Voorburgse rijschoolhouder G.R.Y. Du- qeusnoy, de woordvoerder van de Belangengroep. Nij hof f prijs 28 PAGINA'S Van Agt heeft zijn kabinet rond. Gisteren werden de laatste ministersstoelen be zet, morgen heeft de con- stitutionerende vergadering plaats en maandag wordt de nieuwe regeringsploeg beë digd in Soestdijk PAGINA 7 De gevoelige gitarist Harry Sacksioni PAGINA 5 Filippino's kunnen alleen maar "ja" zeggen PAGINA 9 Schaatsploeg maakt een geweigerd Kerkvernieuwing vraagt om permanente ontwikkeling PAGINA 15 I Besparing op energie hard nodig PAGINA 23 r het Witte Huis werd NU uw Opel koopt, leveren wij deze in januari '78 af tegen de NU NOG GELDENDE PRIJS dus U bent de prijsverhoging vóór kom even langs om de nieuwste modellen te zien! Het Motorhuis Leiden/Katwijk/ Leidschendam/Voorschoten Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bet dan. Maandag t/m vrijdag van 18 00- 19.30 i Zaterdags van Uitsluitend te 210221. of de agent ii Brassinga heeft de Martinus- Nijhoffprijs voor vertaling in het Nederlands (groot 5.000,-) ge weigerd. Zij vindt dat de jury zich vorig jaar voorgoed heeft ge compromitteerd door de prijs niet toe te kennen. De prijs voor vertaling uit het Nederlands is toegekend aan de Tsjechoslo- waakse mevrouw Julia Maje- kova. Of zij de prijs aanvaardt, is nog niet bekend. Zij vertaalde li terair werk in het slowaaks. Mevr. Brassinga vertaalde „The gift" van Vladimir Nabokov. Twee tankers in botsing óókir geeft ae toon aan. KAAPSTAD (Reuter) - Twee gigantische super tankers zijn vanochtend 20 mijl uit de Zuidafrikaanse kust met elkaar in aanva ring gekomen en in brand gevlogen Beide tankers varen onder Libe riaanse vlag en meten 330.000 ton. Als namen worden opgege ven "Venoil" en "Venpet". Zij zijn beide eigendom van een Amerikaanse maatschappij. Na de klap vatten beide tankers onmiddellijk vlam. Opvarenden sprongen in zee, kennelijk niet in staat op het strijken van bo ten of vlotten te wachten. De Venoil was met volle tanks op weg naar Europa. Het zuster schip Venpet stoomde leeg op naar de Perzische Golf. Volgens de havenmeester van Port Elizabeth ligt rond de brandende schepen een laaiend olietapijt op het zeewater. Gevreesd wordt voor een enorme vervuiling van de stranden aan de Indische Oceaanzijde. Volgens een voorlopige opgave hadden de schepen samen 84 bemanningsleden aan boord. Ze zouden op twee vermisten na al lemaal door andere schepen zijn opgepikt. Men houdt rekening met een van de grootste catastrofes uit de tan kervaart. zo bevestigt de scheepsverzekeraar Lloyds. Thans is er in Leiden een uitste kende gelegenheid om aan al uw tapijtwensen tegemoet te komen. Service Tapijten b.v. Oss-Ros- malen komt 2 dagen naar Leiden om u van deze grandioze gele genheid te laten profiteren. Ser vice Tapijten b.v. wist zich te ver zekeren van een grandioze hoeveelheid wollen en nylontapijt van uitstekende kwaliteit in meer dan 300 dessins, welke thans te gen fabrieksprijzen aan de con sument worden aangeboden. Ondanks de zeer lage prijzen vol ledige fabrieksgarantie van 3 tot 5 jaar. Hier enkele voorbeelden en prijzen uit het Service Tapijten b.v. as sortiment. Nylon vilttegels 40x40 zelfklevend 0.89. Dikke hoogpo lige tapijttegels, los te leggen, per stuk 6 90. Vinyl op vilt 200 cm breed. 8.95, Nylon vilt 2 m. breed, per str. meter 9.50 o.a. nylontapijt in 3 modieuze tinten 4 m. breed vanaf 29.50 p. str m Pr. fraai ge dessineerd origineel Engels bloemtapijt, kamerbreed, vanaf 59,- per m. 100% wollen berber 400 cm. breed vanaf 99.- per str. m. Zuiver wollen hoogpolig tapijt speciale prijs 139.- p.m. 400 cm breed. Verder huiskamertapijten v.a. 34.90. 39.90, 49.90 enz Te veel fabrieksaanbiedingen om hier te vermelden. Ook berbertapijt van 400 cm breed 72.50 p.m. Deze sublieme verkoop fabneks- partij vloerbedekking vindt plaats op vrijdag 16 december van 14.00-18.00 uur en zaterdag 17 december van 10.00-17.00 uur in de RONNIEHAL, gelegen naast de Groenoordhal. Reserveringen en levering op la tere termijn mogelijk, betaling ge schiedt na aflevering. Kom vrijdag en zaterdag en profiteer van dit unieke aanbod. SERVICE TAPIJTEN B.V. Kruisstraat, gem. Rosmalen. Tel 04192-4098. Hoofdshowroom 1800 m2 Kantoor: Oss Thorbeckestraat 89. Tel. 04120-22006. KOREVAARSTRAAT 19 - LEIDEN TELEFOON 071-142146 ADVERTENTIE De treden naar het paleisbordes kunnen worden schoongebor- steld. Er komt dan toch nog een kabinet,al leek het er even op of de heer Van Agt van zijn formatie maar beter een open sollicitatie zou kunnen maken, zo vaak stootte hij zijn neus bij anti-re volutionaire kandidaten. Het zijn echter niet louter promi nente anti-revolutionairen die in de club van Van Agt ontbreken, ook bij de liberalen kan men niet van eerste keus spreken. In Den Haag gaat het grapje dat Van Agt voor Buitenlandse Zaken, tenslotte maar de eerste heer in streepjespak die ervaren het Lange Voorhout overstak, heeft aangesproken. Onbekend en vóór zijn inauguratie bij menigeen al onbemind, zo gaat het kabinet-Van Agt met de majesteit op de kiek. Men moet echter niet overdrijven. Bekend heid is op zichzelf geen garantie voor bekwaamheid. Ook in het kabinet van Den Uyl waren er be kende broeders en zusters die niet vanwege hun bekwaamheid met grote regelmaat de publiciteit haalden en onder hen rangschik ten velen de naam van de aan staande katholieke premier zelve Een kabinet van politieke un derdogs kan inspiratie putten uit het bombardement van negatieve kwalificaties, waarmee het wordt bejegend. Juist als de verwach tingen niet hoog zijn kan het al leen maar meevallen. In dit ver band wijst men nog wel eens op het kabinet-De Jong uit de late ja ren zestig. Geen goede vergelij king: het trad op nadat de so cialisten een fikse nederlaag hadden geleden, in een tijd van grote economische groei, het ver heugde zich bovendien in een re delijk comfortabele parlemen taire meerderheid. Van dat alle maal is ditmaal geen sprake. Beslissend voor de levensduur van het kabinet-Van Agt zal zijn in hoeverrè men de innerlijke ver deeldheid bij de confessionelen redelijk binnen de perken kan houden. De voortekenen zijn niet gunstig: zie opnieuw de enigszins stuitende vergeefse tocht van de formateur langs vele anti-revolu tionaire woonsteden. De katholieken, wier middel puntzoekende KVP het casco van het CDA is, hebben zich uitste kende posities verworven. Van Agt premier, Andriessen finan ciën en wellicht ook Lubbers als CDA-fractievoorzitter. Begrij pelijk ook wel, want de beoogde leider Aantjes gebonden, maar niet verbonden"of omgekeerd - heeft zich langzamerhand der mate in een kluwen woorden ver strikt dat zijn voortdurende aanwezigheid aan de top deinde knop staande controversen alleen maar sneller tot wasdom zal hel pen komen. Voorlopig zitten de katholieken, zij het in andere outfit, net zoals vroeger op de beslissende kussens van de macht. Of dat nog heel lang zal duren is een anderezaak De deconfessionalisering gaat onverdroten verder en is vooral in Limburg en de Noordbrabantse steden zeer snel. Twaalf jaar te rug haalden de confessionelen nog de helft van de stemmen. Interessant zal zijn wat de WD met de haar toch nog onverwachts toegevallen regeringsverant woordelijkheid gaat doen. De li beralen kennen de langdurige af kalvingstendens bij de confessio nelen evengoed als wie en weten dat straks zelfs de minieme en meest optimistisch becijferde meerderheid van twee met het CDA kwestieus kan zijn. Het zal voor de liberalen doelmatig kun nen zijn, sociaal-economisch naar het midden op te schuiven Op het gebied van de zedelijk heidswetgeving zit de WD na tuurlijk in de buurt van de PvdA Sinds 1959 sluiten beide partijen elkaar uit als partner. Aan die verstarrend werkende weder zijdse uitsluiting van beide non- confessionele democratische par tijen zou best eens een einde mo gen komen. Van Agt als opmaat van een alternatief zonder con fessionelen? Wie zal het zeggen? Intussen moet een nieuwe regering nu spoorslags aan de gang: een peloton zonder vedetten. Eerder een speling van het lot dan van de stembusuitslag. Geef het voordeel van de twijfel, zegt men in zulke gevallen. Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind draaiend naar zuidwestelijke richtingen. Vannacht plaatselijk mist en minimumtempera turen rond twee graden. Maxima mor gen ongeveer 6 graden. (opgemaakt om 11.15 uur) 17 DECEMBER Zon op 8.42 uur; onder: 16.29 uur Maan op: 12.36 uur; onder: uur. Hoogwater te Katwijk om 8.16 en 20.47 uur, laagwater om 3.51 en 16.21 uur. STRAATSBURG (ANP) - Het Europees parlement heeft zich vandaag in Straatsburg üitge- sproken voor handhaving van het haringvangstverbod in de Noordzee en de Keltische zee ge durende het volgende jaar. Het tweede Kamerlid en toekom stige minister Jan de Koning (CDA) had voorgesteld dat het parlement zich weliswaar zou uitspreken voor handhaving van de "vangstbeperking", maar dat gespecialiseerde haringvissers beperkte hoeveelheden zouden Een meerderheid van het par lement was echter van oordeel dat er te weinig haring is, en dat de hoeveelheid die zou kunnen worden gevangen zonder dat de haring dreigt te worden uitge roeid zo klein is dat men haar onmogelijk over alle geïnteres seerde vissers zou kunnen ver delen. De Koning had ook voorgesteld dat het parlement het Ierse en En gelse streven naar het instellen van exclusieve 50-müls zones ten behoeve van de eigen vissers zou "betreuren". Zijn voorstel werd verworpen, evenals dat van En gelse en Ierse afgevaardigden dat het parlement zich ten gunste van deze zones zou uitspreken. Het resultaat was een nietszeggend compromis: het parlement "er kent" dat bepaalde EG-landen exclusieve 50-mijls zones willen instellen, en meent dat meer aan dacht moet worden besteed aan de problemen van plaatselijke gemeenschappen die sterk af hankelijk zijn van de visserij en aan de noodzaak om zönes in te stellen waar het visbestand weer op peil kan worden gebracht. AMSTERDAM geopend 10-17 uur en 19-22 uur zaterdag en zondag 10-17 uur toegang f 6.-. kinderen tot 14 jaar f 4.- rdelige Trem-Toegang-bil|etten bij NS-stations

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1