'Vernieuwing kerk permanente ontwikkeling' Kerkelijk rapport:„Hulp nadelig voorarmen Kortsnoj probeert Spasski tot nieuwe blunder te verleiden ALLES OF NIETS VOOR P/LEIDEN Schaakteam Alphen op weg naar winst Vriesekoop wint; Popova in wanhoop 11 VRIJDAG 16 DECEMBER 1977 QEGSTGEEST - De theologische inzichten over de ver nieuwing van de kerk staan haaks op de veranderings praktijk en zijn niet in staat deze werkelijk te sturen. Daarom roept het vernieuwingsproces de vraag op naar een kerkelijke planning waarbij theologische gezicht spunten en praktisch handelen meer op elkaar zijn afge stemd. Er komt - het gaat nog steeds over Amsterdam - een pastoraal plan voor een bestuurlijke en pas-, torale eenheid van de kerk in de binnenstad. Door de parochie structuur zit de kerk gevangen in een dorpse mentaliteit en tradi tionele pastorale vormen, waar- - door ze vooral de nog „kerkse"' gelovigen bereikt. De oude parochie-indeling moet geheel worden vervangen en de autonomie der parochies opge heven. Daarvoor in de plaats komt de nieuwe pastorale een heid „citykerk", een functionele eenheid, gericht op het leven van de city en zelf ook een functie daarin vervullend. Binnen die eenheid onderscheidt dr. Commissaris drie secties: een voor kerkelijk vormingswerk over actuele vragen van mens en samenleving, een voor pastorale service aan bezoekers en bewo ners van de binnenstad en een derde voor sociale dienstverle ning door maatschappelijk werk en vrijwillige hulp. Omdat het plan voorstelde, zeven van de twaalf kerkgebouwen in de binnenstad te sluiten, riep het felle protesten op. Maar ondanks die kritiek werd het door de bis schop aanvaard. Dat is een conclusie in het proef schrift' „Planning van kerkelijke vernieuwing", dat de heer Jo hannes Commissaris te Oegstgeest (37), medewerker voor kerkelijk vormingswerk bij de stichting Oud-Poelgeest, gis teren aan de katholieke universi teit van Nijmegen verdedigde. Deze studie over de betekenis van planning in een kerkelijke gemeenschap bezorgde hem de graad van doctor in de god geleerdheid. Het pastorale plan voor de bin nenstad en de rooms-katholieke citykerk van Amsterdam diende dr. Commissaris ten voorbeeld. De kerk daar ervaart de cityvor ming, met haar ingrijpende so ciale veranderingen, vooral in de negatieve gevolgen: in de twaalf grote rk parochiekerken van de Amsterdamse binnenstad loopt het aantal kerkgangers, door ver schillende oorzaken, sterk terug; de parochies raken in ernstige fi nanciële moeilijkheden. Ingrij pende veranderingen kunnen niet uitblijven. Dorpse geest De kerk worstelt met een tweele dige problematiek. Enerzijds zijn er ernstige moeilijkheden van or- ganisatorisch-structurele aard',, die om spoedige sanering van het kerkelijke apparaat vragen. An derzijds wil men zich opnieuw oriënteren op de veranderde ste delijke samenleving, en pastorale doelen zoeken. kelijke planningspraktijk te overbruggen door middel van een doelgerichte kerkelijke planning die zowel rekening houdt met de evangelische waar den en heilsdoelen als met de ei sen van de concrete sociale en kerkelijke situatie. Planning is een instrument voor vernieuwing van de plaatselijke kerk. Dr. Commissaris ziet het specifieke karakter van ker kelijke planning daar aan het licht komen waar het perspectief van het komende Godsrijk de doelen en strategieën van ker kelijke verandering gaat beïnv loeden; anders gezegd: waar die kerkelijke planning een echt pro fetische planning wordt. Deze planning zal steeds de vernieu wing van de kerkelijke gemeen schap beogen. En van kerk vernieuwing is er sprake als men heilsdoelen wil realise- Dat veronderstelt een geest en nieuwe structu- Profetisch De aanleiding tot de kerkelijke planning, de planningsproce dure, de opbouw van de citykerk, de invloed van de theologie op het opbouwproces, de doelein den van de betrokkenen, de rela tie tussen de in het plan voorge stelde veranderingen en de uit voering daarvan, dit alles- en nog veel meer - krijgt in de studie van dr. Commissaris een uitvoerige belichting. Een van zijn conclusies is, dat de verbinding van een interne sane ring van de kerkelijke organisatie met een inhoudelijke heroriënta tie op de Amsterdamse city tot In deel 2 van zijn boek probeert de gevolg heeft, dat geen van beide promovendus de kloof tussen naar behoren wordt aangepakt, theologische theorie en ker laat staan gerealiseerd. Er wordt geen inhoudelijk veranderings- beleid geformuleerd en de her oriëntatie beperkt zich tot reorganisatie. De theologische inzichten die men huldigt over de vernieuwing van de kerk staan haaks op de verandering praktijk en zijn niet in staat deze werkelijk te sturen. Instemming In principe zijn alle gelovigen bij de beleidsplanning betrokken. Hun deelneming zal moeten steunen op vrijwillige instemming met de nieuwe heilsdoelen en op de be reidheid deze ook te verwer kelijken. Aan een strategie van permanente ontwikkeling voor kerkelijke vernieuwing geeft dr. Commissa ris de voorkeur. Dat vraagt om experimenten waarbij de nieuwe doelen op hun realiseerbaarheid worden getoetst. De sociale we tenschappen en de praktische theologie hebben vanuit de prak tijk pastorale modellen en ge meentetypen ontwikkeld die een belangrijk hulpmiddel kunnen zijn bij het kiezen van een beleid. Jongerenkoor. De heer Rijk Jansen (20 jaar) te Voorschoten is benoemd tot dirigent van het Leidse jongerenkoor (Vredeskerk) Emoena. Hij studeert nog aan het Sweelinck-conservatorium te Amsterdam. Dit wordt het eerste koor, dat hij gaat leiden. Hij komt in de plaats van Mike van Booren onder wiens leiding het koor is opgericht en die zich genoodzaakt zag zijn werk te beperken. Van Booren zal het koor nog dirigeren tot 8 januari, wanneer het medewerking verleent aan de dienst waarin ds. R. Steenstra afscheid neemt. Hel koor doet ook mee aan de oecumenische kerstzang op woensdag 21 december om half 8 in de Petruskerk aan de Lammenschansweg. Advent-zangdienst. Ds. G. Toornvliet gaat zondagavond 18 december om half 8 voor in een advent-zangdienst in de Marekerk in Leiden. Van kwart over 7 af is er samenzang met Teke Bijlsma aan het orgel. Het koor „Exultate Deo" onder leiding van Sander van Marion verleent mede werking. Ds. Toornvliet preekt oven „Als de koning het teken wei gertkomt...." The Lord's Folks. Zondagavond om 7 uur verzorgt het jongerenkoor van de Herensingel-parochie (Leiden), The Lord's Folks aJ- ventszang in de kerk De Menswording (Gallaslaan) te Leiderdorp. Op 24 december (kerstavond) verleent de zanggroep medewerking aan de mis sen van 8 en 12 uur 's avonds. TV uit Leiden Nachtdienst voor TV. De kerstnachtdienst in de Hooglandse kerk uit gaande van de Leidse studentenecclesia, volgende week zaterdagavond om 11 uur, zal rechtstreeks door de TV worden uitgezonden. Wie daar heen wil, wordt aangeraden, al rond 10 uur aanwezig te zijn. Er bestaat alleen om die tijd nog kans op een zitplaats en bovendien moet er „ingezongen" worden. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - benoemd tot bijstand in het pas toraat te Drachten J. Annema, hulpprediker te Dedemsvaart. Eerste zwarte. Bisschop Desmond Tutu, anglikaans bisschop van Les otho. is benoemd tot algemeen secretaris van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken. Hij wordt, per 1 januari, de eerste zwarte op deze post. De meeste leden van de bij de raad aangesloten kerken zijn niet-blank. Tutu is ook lid van de commissie „geloof en kerkorde" van de Wereldraad van kerken. Geen geweld Antwoord op geweld. Twintig bisschoppen uit negen Latijns-Ameri kaanse landen zijn op een besloten congres in de Columbiaanse hoofd stad Bogota tot de conclusie gekomen dat het evangelische antwoord op het toenemende geweld en de onderdrukking in Latijns Amerika de radicale kracht is van een geweldloze houding en methode. Ondanks de begrijpelijke bekoring om geweld met geweld te beantwoorden, schrijven de bisschoppen in hun verklaring dat alleen geweldloos verzet voor een christen aanvaardbaar is en uiteindelijk ook de meeste resulta ten boekt. Maar zij wijzen ook de gelatenheid af. De bisschoppen zien drie belangrijke actievelden: de toestand van boeren en landarbeiders (tegenover de grootgrondbezitters), het bewind van „nationale veiligheid" (dat in alles communistische agitatie ziet) en de meningsverschillen onder christenen over de zin van geweldloos verzet. Volgens een rapport van de commissie Ontwikkelingssamenwerking van de Gereformeerde Kerken in Nederland is de Nederlandse ontwikkelingshulp die in de vorm van kredieten aan de Zuidamerikaanse staat Columbia wordt verleend, nadelig voor de armste groepen in dat land. Veel hulp komt het Nederlandse bedrijfsleven ten goede in de vorm van orders. Het rapport is gebaseerd op een onder zoek van het economisch en sociaal in stituut van de Vrije Universiteit in Amsterdam dat ten doel had, na te gaan of de hulp inderdaad het lot van de ar men verlicht. De ruimte om tot een op deze groepen gericht hulpverleningsbeleid te ko men, noemt de commissie Ontwik kelingssamenwerking bijzonder smal. Daarom stelt ze voor, hierover een con sultatie (beraad) te houden tussen de overheid en kerkelijke en particuliere organen. Uit Columbia moeten verte genwoordigers van de arme bevol kingsgroepen, met name arbeiders en boeren daaraan deelnemen. De consultatie heeft ten doel, aan te stu ren op een nieuw beleid voor techni sche en financiële hulp. Mocht dat niet zijn te realiseren, dan zou Columbia als "Concentratieland" voor ontwik kelingshulp moeten afvallen. Maar lukt het wel, dan zou geprobeerd m< ten worden, ook op internationaal i veau hiervoor aanhang te Hulpmachinerie Een van de aanmerkingen die de com missie Ontwikkelingssamenwerking op het Nederlandse hulpverleningsbe leid, in dit geval ten aanzien van Co lumbia, heeft is, dat terwijl het denken over nieuwe vormen langzaam voort gang vindt, de oude "hulpmachinerie" gewoon doordraait. Daarin blijft de nadruk liggen op de technisch-econo- mische problemen en blijven de be voorrechte minderheidsgroepen de prioriteiten voor de samenwerkings programma's vaststellen. De onderzoekers constateren, dat het be drijfsleven een sterk dominerende rol speelt in de Nederlandse ontwik kelingssamenwerking en dat het den ken over maatschappelijke ontwik kelingsprocessen bij de beleidsinstan- ties en de uitvoerders onvoldoende is. Door die nadruk op de technisch-eco- nomische aspecten van ontwikkeling pakt de hulpverlening heel anders uit dan wordt verondersteld, en bezorgt ze De Nederlandse instanties die bij de ka nalisering van de hulp een belangrijke rol vervullen, voeren, aldus de com missie Ontwikkelingssamenwerking, vooral een "reactieF' beleid; dat wil zeggen: de aanvragen en voorstellen moeten uit het ontwikkelingsland zelf komen. Daar is weinig tegen in te bren gen, maar aan eigen beleidsprincipes mag het niet ontbreken. Aan de manier waarop de aanvragen en voorstellen hier worden behandeld is van een eigen beleid weinig te merken. BELGRADO - De voortzetting van de negende partij tussen Viktor Kortsjnoj en Boris Spasski, in de finaletweekamp van het kandidatentoer nooi, was bij het afbreken reeds gedoemd een zinloze bezigheid te worden. Toen namelijk had Kortsjnoj wel iswaar een pion meer op het bord, maar remise als resultaat stond niettemin voor 99 procent vast. De 400 bezoekers van de Dom Sinditika hebben beide spelers gisteren nog wel 28 zetten zien doen, maar daarna moest Kortsj noj berusten in een puntende- ling. Hij deed na 70 zetten zelf het voorstel daartoe, hetgeen Spas ski accepteerde. Daarmee leidt Kortsjnoj de twee kamp met 6.5 tegen 2.5 punten. De speler, die het eerst 10.5 pun ten heeft verzameld, is winnaar van de tweekamp en heeft daar mee het recht veroverd wereld kampioen Anatoli Karpov uit te dagen voor een strijd om de we reldtitel. De reden dat Kortsjnoj Spasski nog even wilde bezighouden, was er uitsluitend in gelegen dat de sta tenloze oud-inwoner van Lenin grad hoopte dat de oud-wereld kampioen nog eens een blunder zou maken, zoals hij in de achtste partij deed. Kortsjnoj won toen dank zij deze grove fout. Raymond Keene, één van de twee Britse secondanten van Kortsj noj, vertelde over de "tactische manoeuvre": "Volgens onze analyse moest deze partij, ob jectief gezien, in remise eindigen. Kortsjnoj speelde uitsluitend om te zien of Spasski misschien een fatale blunder zou maken. Ik ge loof ook dat hij Spasski ook wil uitputten. Bij de achtste partij had Spasski ge tracht zijn collega te irriteren door het dragen van een knalrode das en het hinderlijk aanraken van de vlag van de Sovjet-Unie, die naast het bord stond. Het zinloos voortborduren op een femiseachtige stelling, was het antwoord van Kortsjnoj op deze "plaagstootjes". Jan Timman, Nederlands sterkste schaakgrootmeester, zal in feb ruari van 1978 deelnemen aan een zeer sterk bezet grootmeester- toernooi in de Joegoslavische plaats Bugojno. Naast wereldkampioen Anatoli Karpov en oud-wereldkampioen Michael Tal, zullen verder de vol gende spelers uitkomen: Vlas- timil Hort (Tsj), Lajos Portisch (Hon), Bent Larsen (Den), Tony Miles (Gbr), Robert Hübner (Wdl), Robert Byrne (VS) en de Joegoslavische grootmeesters Svetozar Gligoric, Bora Ivkov, Ljubomir Ljubojevic, Enver Bu- kic en Milan Vukic. Oud-wereld kampioen Boris Spasski houdt zijn invitatie nog even in beraad. LEIDEN - Wordt het voor Parker alles of niets? Het antwoord op die vraag moet basketballend Leiden in de komende dagen krijgen. Hoewel de eerste plaats in de eredivisie aan het einde van het seizoen niet automatisch de landstitel oplevert (die wordt veroverd door de winnaar van "play-offs) is de positie aan de kop van de ranglijst natuurlijk wel een graadmeter. Daarom moet Leiden in ieder geval één van de twee wedstrijden met de kersverse lijstaanvoerder Den Bosch winnen om tenmiste iets te bewaren van de na zeven achter eenvolgende zeges opgebouwde glans. Tegen Den Bosch moet de draad van succes, onderbroken door nederlagen tegen Rotterdam- Zuid en Donar, weer worden op gepakt. Leiden heeft zoals gezegd twee kansen: aanstaande zater dag voor eigen publiek en vol gende week woensdag in Den Bosch. De eerste kans is zonder twijfel de beste. In Groningen kreeg Leiden aan het einde van de tweede helft weer iets terug van de eerder zo kenmerkende Flair. De Vijf Meihal is de juiste omgeving (er zyn nog maar een honderdtal kaarten in de voor verkoop verkrijgbaar) om dat herstel door te trekken. De spelers van het op een gedeelde tweede plaats staande Leiden hebben vertrouwen in de goede afloop. Wim Weemhoff: "We moeten hu iets doen en ik denk dat het voor eigen publiek zal lukken". Leiden moet zich be wijzen, tegen een tegenstander die op papjer sterker is. Vijf hele en halve Amerikanen telt de ploeg van (de Amerikaanse) coach Sheridan te weten Crews, Kirkland, Faber, Pluim en Van Vliet en daarnaast heeft Den Bosch de beschikking over de topinternationals Kees Aker boom en Jan Dekker. Een ploeg gezegend met kwaliteit, maar niet onverslaanbaar zoals eerder Donar en Slavia Praag bewezen. Voor Leiden wordt het alles of niets. Jan Timman: eervolle uitnodiging LEIDEN MIDDELBURG - Valentina Po pova had het voor zichzelf al he lemaal uitgemaakt. Zij, indertijd in het Franse Vichy als eerste ge plaatst voor de Europese jeugdti- tel tafeltennis, maar tijdens dat toernooi op een onthutsende ma nier door Bettine Vriesekoop ontluisterd, moest en zou gister avond revanche voor die neder laag nemen. Opnieuw moest zij echter tijdens de interland Ne derland-Sovjet Unie (uitslag 3-4) - een duel in het kader van de Europese superligacompetitie - in de Hazerswoudse haar meer dere erkennen. Vriesekoop en Popova hebben er in alle opzichten een prestigeslag van gemaakt. Bezeten als zij door haar revanchegedachten was, werkte Popova in de eerste game op energieke wijze een achter stand van 13-9 weg. Zette die toen in een 13-14 voorsprong om, waarna Bettine Vriesekoop op haar beurt naar een hogere ver snelling accellereerde. Zij trok het initiatief opnieuw naar zich toe, waarna zich een duel met prachtige rallies ontspon. Bij een 19-19 stand kreeg Vriesekoop het geluk aan haar zijde. Twee net- ballen bezorgden haar met 21-19 de eerste game. Die slag bezorgde de Russin een mentale klap, die zij eigenlijk niet meer te boven is gekomen. In de tweede game had zij geen enkel verweer meer tegen het man nelijke tafeltennis van Vriese koop. Met 21-11 droop Popova als een zielig brokje wanhoop af Ook Bert v.d. Helm was gisteren trouwens goed in vorm. Tegen Sarkhoyan bereikte hij constant een hoog spelni veau. Het was een gelijkopgaande strijd, waarin Van der Helm de Rus constant met zijn eigen wapen, de aanval, bestreed. In de eerste game ging het tot 17-17 gelijk op. Toen wilde Van der Helm de zaken forceren, wat hem een 17-20 achterstand opleverde. De Rus volgde echter het voorbeeld van de vroegere Zoeterwoudenaar, zodat Van der Helm tot 19-20 wist op te halen. Die miste echter een uitstekende kans om de game naar zich toe te trekken door naast de tafel te slaan: 19-21. De tweede game was daarna een formaliteit. Mentaal aangeslagen Van der Helm wist nog maar weinig weerwerk op te brengen, waardoor de Rus met 11-21 won. Jitslagen van de overige partijen: Van der Helm-Sopolov 21-14, 21-13, Van Slobbe-Sarkhoyan 13-21. 18-21. Van der Helm'Van Slobbe-Sarkhoyan/Sjevjenko 11-21, 21-12, 12-21. Van Slobbe Vriesekoop-Sark- hoyan Popova 12-21, 14-21 en Van Slobbe-Sopolov 21-4, 19-21, 21-14. DEN - Het eerste schaaktiental van Alphen heeft een forse stap gezet in de richting van de tweede klasse KNSB, door in de sleutel wedstrijd tegen Philidor 3 een voorlopige 4-3 voorsprong te ne men. De drie hangpartijen lijken voor Alphen voldoende om de definitieve winst op te leveren. Philidor 4 tegen Katwijk 1 bleef op een voorlopig 3'/2 -3'/2 steken, met kleine winstperspectieven voor de Katwykers, die eerder volgens verwachting met 8-2 van Philidor 3 verloren. Een Philidor 3 dat bij een zege op Alphen zeer dicht bij het kam pioenschap. zou zijn gekomen, gezien het royale bordpunteno- verschot van de Leidenaars. Alp hen verraste het team echter, nam een voorlopige voorsprong van 4-3 en aangezien de drie af gebroken partijen sterke remise- trekjes hebben is de prognose 44'/2 - 5'/a voor Alphen. Uitslagen: K. van Steenwijk (z) - W. Donker (w) afg; G. Gerritsen - R. de Brouwer 0-1L. Jongsma - P. de Jong afg.; L. Barendse - J. Lambooy l/2- '/2; W. Binnendijk - K. Idzerda llz - '/2; M. Vergeer - J. de Wit 0-1; A. Lubotskv - J.v.d. Tol - I. Oei - P. Raumann 1-0; J.v.d. Wijngaard - R. de Boer afg; G.v.d. Zijden - H. de Kleynen Na het debacle tegen Philidor 3 kwam Katwijk tegen het vierde team van de Leidse schaakclub beter voor de dag. Het duel werd voorlopig afgesloten op 3'/2 - 3'/* en wordt waarschijnlijk 5-5 of 4'/a - 5'/2 voor Katwijk De gedetailleerde uitslag: M. Okkes (z)- M. v.d. Plas 1-0; P. Koster-C. Koelewijn afg; 3 S.v.d. Bult - B. Smit 0-1; P. Braggaar - W Haas noot '/2 - lh: C. Paardekooper - P Admiraal 0-1; A. de Ru - H. v Duyvenbode 1-0; C. de Korte - H. Ouwersloot afg; H. Gerritsen - G v.d. Wiel 1-0; F. Kloppenburg - G.v.d Bent 0-1; A.v. Ingen Schenau - G. Haasnoot afg.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17