Volksstemming op westelijke Jordaanoever Filippino's kunnen nog alleen maar jaknikken Duitse hof tegen nieuwe wet dienstweigering Schade door spionagezaak deels onherstelbaar voor NAVO Vredesplan Begin zou bevatten: m Stuntverkoop kerstbomen VRIJDAG 16 DECEMBER 1977 BRUSSEL (SP) - Bij de NAVO is men verbij sterd door de schade die de drie Oostduitse spionnen in het West- duitse ministerie van de fensie de verdragsorga nisatie hebben toege bracht. Westduitse strijdkrachten. Het is ervan op de hoogte welke sterke en zwakke punten NAVO-oefeningen hebben aangetoond en het weet hoe de bondgenoten aan brandstof komen en die verdelen in tijden van spanningen. Sinds het spionnen-trio in juni werd opgepakt heeft de West duitse inlichtingendienst de NAVO een serie rapporten ge stuurd over de gevolgen van de activiteiten van de groep. Elk rapport was nog alarmerender dan het vorige en een NAVO- expert stelt vast: „Het is weinig minder dan een ramp". Voor zover de spionnen gegevens hebben doorgespeeld over permanente installaties van de NAVO in Midden-Europa, is daar niets meer aan te doen. Aan de strategie die daarop is gebaseerd is twintig jaar ge werkt en geschaafd, en die zal en kan niet gewijzigd worden. We moeten die faciliteiten nu eenmaal gebruiken en op de die het Warschau-pact nu kent, aldus een zegs man bij de NAVO. Veiligheidsmensen van het At lantisch bondgenootschap on dervragen nu in de diverse hoofdsteden de opstellers van de rapporten die nu in Oost-Be- rlijn op tafel liggen. Ze hopen er zo achter te komen hoe ernstig de schade is en hoe die nog kan worden beperkt. De NAVO heeft meer spionage- gevallen achter de rug. Maar de zaak-Lutze baart extra onrust, omdat de informatie betrek king heeft op de frontlijn van de NAVO. Het Westduitse leger in het centrale NAVO-gebied, dat in geval van oorlog met het Oostblok de eerrste klap zal moeten opvangen, overtreft de Amerikaanse troepen in het gebied in aantal. Al heeft Bonn niet geprobeerd de schade te bagatelliseren, veel functionarissen in het NAVO- hoofdkwartier zijn woedend om de kennelijk eenvoudige wijze waarop Renate Lutze aard en gedetailleerdheid van de informatie die dit keer naar Oost-Berlijn (en daarmee naar Moskou) is weggevloeid, is zo fantastisch dat het volgens NAVO-mensen tien jaar zal kosten om de schade te her stellen. In sommige gevallen is die schade zelfs onherstelbaar. Het Warschau-pact weet dankzij Renate Lutze, haar man en een collega hoe West-Duitsland - de frontlijn van de NAVO - zal reageren in een crisissituatie. Het kent de paraatheid van de topgeheimen gewoon kon op vragen en fotocopieren, nota- bene op het kopieerapparaat van het ministerie zelf. De zaak is het belangrijkste ge spreksonderwerp tijdens de wekelijkse vergaderingen van de ambassadeurs bij de NAVO, de NAVO-raad. Een bron bij deze raad zegt: „Het is moeilijk de preciese schade vast te stel len, maar het is onmogelijk de omvang van de schade te o\ drijven". Observer-dienst NEW YORK (Reuter/AFP/UPI) - De Israëlische elgef^enF vrc,de^erdrae''< Dit r-x j heeft de Egyptische woordvoer- premier Menachem Begin heeft een vredes- der, Morsi Saad Eddin, gisteren plan mee naar Washington gebracht dat onder in Cairo verklaard. Men beperkte r T zich niet tot de procedurekwes- meer voorziet in een samenleven van Israeli s ties maar men heeft tijdens de en Arabieren op de westelijke Jordaanoever tweten^nhaifïurduurle^de onder Arabisch bestuur. Dit meldt de Ameri- kern" van de dingen aangeroerd, kaanse omroepmaatschappij NBC. Het overleg verliep in een sfeer van In een bericht vanuit Tel Aviv zegt correspondent Hilary vraagstukken"van deUpól!~ Brown dat in het plan ook is opgenomen de teruggave van tieke problemen te scheiden bijna de gehele Sinai aan Egypte, onder voorwaarde dat heeft men besloten een Egypti- het gebied wordt gedemilitariseerd. sche-Israëlische werkgroep van De Israëlische delegatie hij het voorbereidend vredesoverleg in Cairo heeft gisteren een bezoek gebracht aan de beroemde pyramide van Cheops. Op de foto links dr. Meir Rosen, Eliahu Ben-Elissar en Abraham Tamir (rechts). Verkiezingsfarce van Marcos MANILLA (UPI)- De Filippino's gaan morgen verplicht en met lome schreden naar de stembus omdat het president Ferdinand Marcos heeft behaagd hen andermaal te "raadplegen" over een voldongen feit - zijn eigen, onge breidelde macht krachtens de al vijfjaar geldende staat van beleg. NBC citeert een hooggeplaatste functionaris in Tel Aviv volgens wie het Israëlische plan niet voorziet in de oprichting van een Palestijnse staat nu - of de terug keer van Palestijnse vluchtelin gen uit andere Arabische landen. In plaats daarvan, zo vertelde de betrokken functionaris, roept het plan op tot een volksstemming op de westelijke jordaanoever binnen 20 jaar, waaruit een be paalde vorm van zelfbeschikking zou moeten voortvloeien. Israël zal voorstellen dat noch de joodse staat, noch Jordanië soevereiniteit kan uitoefenen (over de westelijke oever). In plaats daarvan lanceert het de idee van een regeling tussen Is raël, Jordanië en de lokale bewo ners, zowel joods als Arabisch", aldus NBC. "De joodse nederzet tingen op de westelijke oever zouden moeten blijven en Israël zou een militaire aanwezigheid langs de Jordaan handhaven zo dat strategisch gezien de veilig heid van de westelijke oever een Meer beroepen voor zwarten in Z.-Afrika PRETORIA (DPA) - Twintig van de vijfentwintig beroepen die tot dusver in Zuid-Afrika alleen door blanken en kleurlingen mochten worden uitgeoefend zijn voort aan ook voor zwarten toeganke lijk. De gedeeltelijke afschaffing van deze vorm van apartheid is gisteren door de Zuidafrikaanse minister van arbeid, Botha, be kendgemaakt. De maatregel heeft betrekking op functies in de textiel-, leer- en meubelindustrie, in de groot handel voor dranken en vlees, alsmede op beroepen als kraandrijver en chauffeur op zware vrachtwagens. De bedrijfstakken waar zwarten nog niet tot alle functies worden toegelaten liggen op het gebied van de woningbouw, de weg- en waterbouw, de mijnbouw en be paalde takken van de ijzer- en staalindustrie. In een toelichting op zijn besluit zei de minister dat de uitsluitingen in het verleden stoelden op de "absolute noodzaak" arbeids plaatsen voor blanken en kleur lingen te beschermen. "Men moet zich thans echter afvragen of een dergelijke reservering van arbeidsplaatsen voor minderhe den nog wel zinvol is", ^ldus de bewindsman. zuiver Israëlische zaak blijft. Jordanië en de lokale Palestijnen zouden het gebied besturen. Evenals in de Sinaï zouden de grenzen volledig open zijn", al dus het bericht van NBC. Sinaï De Amerikaanse omroepmaat schappij meldt verder dat Begin een voorstel bij zich heeft op grond waarvan praktisch de ge hele Sinaï wordt gedemilitari seerd en aan Egypte teruggege ven. Israël wil slechts twee kleine stukken in de Sinaï-woestijn be houden. Een van de stukken zou een voortdurende Israëlische aanwezigheid bij Sjarm El-Sjeik aan de golf van Akaba moeten waarborgen. Het andere stuk be treft een keten van joodse neder zettingen die bekend staat als de Rafia Salient. In de voorstellen van Begin die hij in de loop van vandaag aan presi dent Carter heeft voorgelegd, wordt nauwelijks de kwestie Je ruzalem aangesneden. Ook be vatten ze geen verwijzing naar de hoogten van Golan wegens het verzet van Syrië tegen de huidige besprekingen in Cairo tussen Egypte, Israël en de Verenigde Staten, aldus NBC Uitnodiging President Anwar Sadat heeft een uitnodiging van president Carter voor een bezoek aan Washington gekregen maar hij zag af van een bezoek op dit ogenblik. Dit heeft het Egyptische dagblad Al Akh- bar gisteren gemeld. De krant zei niet wanneer Sadat de uitnodiging had gekregen, maar schreef: "De president is op dit moment niet van plan naar Was hington te gaan. Hij zal dat te ge legener tijd doen". Al Akhbar had Sadat vragen ge steld over het bezoek van de Is raëlische premier, Menachem Begin, aan de VS. Hij ant woordde: "Ik wist er van en ik geloof dat het een impuls geeft aan het vredesproces. President Carter is volledig op de hoogte van het Egyptische standpunt en een ontmoeting tussen Carter en de Israëlische premier moet nut tig zijn". Sadat zei nog een dra matische ontwikkeling in de si tuatie in het Midden-Oosten te verwachten die "de zaak van de vrede zal dienen", maar hij ging hier niet verder op in. Vredesverdrag De afgevaardigden naar de "Mena House-conferentie" in Cairo hebben gisteren kwesties be sproken "met betrekking tot de eventuele ondertekening van een algemeen vredesverdrag". Dit heeft de Egyptische woordvoer der, Morsi Saad Eddin, gisteren in Cairo verklaard. Men beperkte zich niet tot de procedurekwes ties maar men heeft tijdens de bijeenkomst die ongeveer twee-en-een-half uur duurde, "de kern" van de dingen aangeroerd. Het overleg verliep in een sfeer van veel begrip. Teneinde de juridi sche vraagstukken van de poli tieke problemen te scheiden heeft men besloten een Egypti- sche-Israëlische werkgroep van juridische deskundigen te vor men, aldus de woordvoerder. "Is het uw wil, dat president Fer dinand E. Marcos staatshoofd en regeringsleider blijft na de tot standkoming van de Batasang Pambasa (een "volksvertegen- woordiging"-ad-interim), zoals geregeld bij artikel 3 van de amendementen op de grond wet?" Zo luidt de enige vraag van dit referendum. Het antwoord zal "ja" zijn, want voor de 44 miljoen Filippino's is er geen alternatief. Marcos heeft de oppositie tegen zijn bewind in de meeste gevallen monddood, maar in alle gevallen volslagen machteloos gemaakt. Zijn bereidverklaring om bij een "nee" af te treden is dan ook niet meer dan een farce in een farce. Marcos is nu 12 jaar president. De eerste zeven jaar werd zijn macht ingetoomd door enigermate de mocratische structuren. Sinds 1972 beschikt hij echter over praktisch dictatoriale volmach ten krachtens de staat van beleg. Die werd afgekondigd toen de centrale regering het hoofd moest bieden aan een (overigens nog voortziekende) afschei dingsoorlog van moham medaanse bevolkingsgroepen in het zuidelijk deel van de archipel. Sinds september 1972 heeft Marcos het Filippijnse volk vier maal eerder geconfronteerd met een "aanbod dat zij niet konden weigeren". Waarom dan, waar hij toch muurvast in het zadel zit, deze nieuwe lippendienst aan de democratie? Als Marcos hoopt de tegenstanders van zijn volmachten te overtui gen, heeft hij het bij het ver keerde eind. Wat er van de oppo sitie nog kan of durft spreken noemt dit nieuwe referendum een "schaamteloze vertoning" en dringt aan op een nationale boycot. Veel aannemelijker is het, dat Marcos met een scheef oog naar Washington kijkt. Met deze vijfde volksraadpleging, vermoeden waarnemers, pro beert hij "mensenrechtenkam- pioen" Jimmy Carter ervan te overtuigen dat een ruime meer derheid van de Filippino's hem steunt. Men mag betwijfelen of dat lukt. Ook Carter heeft nota genomen van de bikkelharde veroordeling die de Internationale Commissie van Juristen over het Marcosbe- wind heeft uitgesproken. Dat li chaam vond de staat van beleg in 1972 nog wel verdedigbaar, maar de handhaving ervan een bewijs dat Marcos, zijn vrouw Imelda en hun getrouwen de macht om de macht gebruiken. Sinds dat vernietigende rapport - dat geensdeels alleen staat - heeft Marcos zich nogal wat moeite ge troost om de wereld ervan te overtuigen dat er in zijn borst toch een warm en democratisch hart klopt. Hij zinspeelde zelfs op "echte" presidentsverkiezingen, hoewel het natuurlijk weer jam mer is dat zijn enige uitdager van niveau, oud-senator Benigno Aquino, onlangs door een militair tribunaal ter dood veroordeeld werd. Nee, maakte Marcos zichzelf via zijn presidentiële adviesraad wijs, een referendum zou voorlo pig wel genoeg van het goede zijn. Een groepje tegenstanders van Marcos uit de tijd dat hij politieke opponenten nog dulden moest, is georganiseerd in de "Filippijnse Unie voor de Burgerrechten". Macht hebben ze niet, maar spre ken doen ze nog, klagen liever ge zegd over het ontbreken van "mechanismen via welke het volk zijn grieven tegen de rege ring publiekelijk kan uitspre ken". Kortgeleden gaf de Unie een ver klaring uit waarin werd gezegd: "De staat van beleg heeft al die mechanismen vernietigd en ver vangen door hun geperverteerde vorm - een gemuilkorfde pers voor een vrije pers, dwang-coöp- eraties en buurtorganisaties voor vrije volksorganisaties, door de overheid opgelegde parades en manifestaties voor vrije bijeen komsten en demonstraties, aan de leiband lopende rechters voor een onafhankelijke rechterlijke macht, militaire tribunaals voor civiele gerechtshoven en be- spotttelijke referendums voor vrije verkiezingen". Daarmee geconfronteerd, zou Mar cos ongetwijfeld verwijzen naar de verkiezingen die hij in de loop van 1978 heeft beloofd. Daarbij zou een tussentijds parlement moeten worden samengesteld en deze Batasang Pambansa zou voorbereidingen moeten treffen voor het verkiezen van een vol waardige Nationale Vergadering. Naar het heet zou een interim- parlement zelfstandig de ver kiezingsdatum voor zijn vol waardige opvolger mogen vast stellen. Maar er zit ook hier een ware adderkluwen onder het gras. Krachtens de amendemen ten op de grondwet van 1973 (die overigens dode letter is gebleven) BONN (SP) - Tot grote verrassing heeft West-Duitslands hoogste rechtscollege, het hof voor grondwetszaken in Karlsruhe, door een beschikking in kort ge ding de nieuwe wet op de dienstweigering voorlopig bui ten werking gesteld. Door deze wetswijziging, die op 1 augustus met de stemmen van sociaal-democraten en liberalen in de Bondsdag werd aangeno men, werd het onderzoek naar gewetensbezwaren tegen ver vulling van de militaire dienstplicht in feite buiten wer king gesteld. Een briefkaart was praktisch voldoende om een aan staande dienstplichtige in aan merking te doen komen voor vervangende burgerdienst. De christelijk-democratische op positie had het hof in Karlsruhe verzocht deze wet in strijd met de grondwet te verklaren, omdat de inhoud ervan volgens de CDU zou neerkomen op algehele op heffing van de dienstplicht. Het definitieve oordeel van het Karls- ruherhof zal pas op 1 maart wor den uitgesproken. Maar alle acht rechters waren van mening dat als gevolg van de nieuwe wet de kan Marcos elke volksvertegen woordiging naar huis sturen wanneer die zich naar zijn smaak niet correct van haar taken kwijt. Zolang Marcos op die manier alle touwtjes in handen houdt, kun nen de Filippino's alleen maar ja-knikken. Westduitse staat zo grote schade zou kunnen ondervinden, dat ambtshalve onmiddellijk in grijpen geboden was. Het hof voor grondwetszaken is kennelijk zeer, geschrokken van het sterk oplopende aantal jonge ren dat voor vervangende dienstplicht in aanmerking wil komen. Alleen al in de maand no vember overschreed het aantal dienstweigeringen per briefkaart de 10.000. Het hof vreesde dat over het gehele jaar gezien een kwart van een dienstplichtige lichting, 130.000 man, ci- vieldienst zou verlangen, terwijl er in feite voor deze plaatsver vangende dienst maar 34.000 plaatsen beschikbaar zijn. Bovendien zou het uitdunnen van een dienstplichtige lichting ertoe kunnen leiden dat het ministerie van defensie genoodzaakt was ter verkrijging van de wenselijke mankracht kneusjes op te roepen die anders niet in aanmerking zouden zijn gekomen. De nieuwe wet op de dienstplicht is dus slechts enkele maanden van kracht geweest. Tekort, aldus teleurgestelde sociaal-democra ten en liberalen, om haar effect werkelijk te kunnen beoordelen. Het sterk gestegen aantal dienstweigeringen kan volgens hem daaraan worden toege schreven, dat vele jongelieden vóór een eventueel ongunstig uitvallende beslissing van het ge rechtshof wilden zorgen als dienstweigeraar te zijn erkend. Een deel van hen heeft daarbij succes. Degenen die sinds 1 augustus een functie bij een plaatsvervangende dienst heb ben toegewezen gekregen, blijven verder buiten schot. Maar alle andere potentiële dienstweigeraars zullen zich weer aan het moeizaam persoon lijk onderzoek naar de gegrond heid van hun gewetensbezwaar moeten onderwerpen. Overigens heeft het hof in Karlsruhe al laten weten niet tegen een nieuw en be ter systeem voor gewetensonder zoek te zijn gekant. Het defini tieve oordeel op 1 maart volgend jaar kan mogelijk nog de verrui ming voor principiële dienstweigeraars brengen die de Karlsruhe beschikking van giste ren althans voorlopig grondig ongedaan heeft gemaakt. Vooral voor minister van defensie George Leber, die door het spio- nageschandaal op zijn depar tement toch al onder sterke druk is geraakt, betekent de beslissing van het hof voor grondwetszaken een nieuwe harde slag. Voorlopige goedkeuring EG-begroting O O STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft giste ren in Straatsburg de begroting 1978 van de Europese Gemeen schap goedgekeurd. Deze gaat ongeveer 280 miljoen gulden uit boven wat de ministers van de negen EG-landen bereid zijn uit te geven. De komende dagen zullen par lement en ministerraad moeten gaan overleggen om te trachten hun meningsverschil te over bruggen. Lukt dit niet, dan moet de Europese Gemeenschap in 1978 gaan werken met maande lijkse begrotingen die hetzelfde zijn als die welke voor de over eenkomstige maanden van dit jaar werden vastgesteld. Maar in Straatsburg had men goede hoop, dat ministers en parlemen tariërs hun meningsverschil zou den kunnen bijleggen. Ziektekostenverzekering?? Weet U het niet meer met al die verschillende ziekte kostenverzekeringen? Wij wel! Als U het ook wilt weten, vraag het ons dan gerust. Lid NVA i. Leiden. 071-134052. Hoge Rijndijk 264 ADVERTENTIE Morgen van 9.00 tot 19.00 uur grote partij nieuw aangevoerde 1e kwaliteit Luxemburgse Alle maten lage prijzen Jupiter B.V., Hoge Rijndijk 296. Hazerswoude-Rijndi]k, telefoon 01714-3878.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11