Echte werk in Cairo is nog niet Spionagezaak West-Dnitsland leidt tot parlementaire enquête Engelse liberalen trouw aan Labour Breznjev zegt afspraken af Welkom in Oeganda Polisario gaat acht Fransen vrijlaten STAAT DER NEDERLANDEN DONDF.RDAG 15 DECEMBER 1977 BUITENLAND BONN (SP) - Een parlemen taire commissie van on derzoek gaat zich bezig houden met het spionage- schandaal op hetminis- terie van defensie, dat de afgelopen dagen in de Bondsrepubliek groot op zien heeft gebaard. Op aandrang van de christelijk- demoeratisehe oppositie zal de bondsdagcommissie voor defen siezaken als commissie van on derzoek optreden. De CDU acht dit onvermijdelijk, nadat de poli tiek verantwoordelijke, sociaal democratische minister van de fensie Georg Leber voor de commissie van defensie gisteren niets nieuws heeft toegevoegd aan wat h(j dagen tevoren al op een persconferentie had ver klaard. Zoals gemeld werden reeds in juli 1976 de DDR-spionne Renate Lutze, haar man en een derde ambtenaar van defensie gearrres- teerd. nadat het drietal ver moedelijk meer dan duizend, deels streng-geheime Bundes- wehr-en NAVÓ-documentenaan Oost-Berlijn had doorgegeven. Minister Leber poogde ook giste ren de zaak ietwat te bagatellise ren en beriep zich bovendien op de procureur-generaal die op het ogenblik de zaak in handen heeft. De ware omvang van het spionage- schandaal werd pas anderhalf jaar na de arrestatie van de Lutzes bekend door de publikatie van een geheim gehouden defensie rapport over deze zaak in de Frankfurter Allgemeine Zeitung. De parlementaire commissie van onderzoek wil nu pogen de ach tergronden van deze zaak aan het licht te brengen om de verant woordelijkheden te kunnen vastleggen. CDU-worzitter Kohl heeft reeds verklaard dat Leber als politiek verantwoordelijke fi- guur in ieder geval het veld zal moeten ruimen. Op de persconferentie van dinsdag baarde Leber groot opzien met z(jn onthulling dat hij van de ware omvang van deze spio- nage-affaire pas door het artikel in de Frankfurter Allgemeine Zeitung op de hoogte was geko- In Bonn wordt de juistheid van die verklaring sterk in twijfel ge trokken. Zou zij juist zijn, dan zijn Lebers medewerkers er zeer goed in geslaagd voor hun chef geheimen verborgen te houden waarover hu zo spoedig mogeluk had moeten worden ingelicht. Was hij daarentegen al wel lange tijd op de hoogte van de beteke nis van deze spionagezaak dan heeft de bewindsman over de fei ten ontoelaatbaar lang gezwegen zowel tegenover parlement en kabinet als tegenover de NAVO, wier belangen bij deze aangele genheid ten nauwste betrokken zun. Tndens de kabinetszitting van gis teren heeft Leber kort verslag uitgebracht. Uit verklaringen van de woordvoerder van de rege ring. Bolling, valt af te leiden dat ook bondskanselier Schmidt van de omvang van deze spionage zaak niet of onvoldoende op de hoogte is geweest. MOSKOU BONN (Reuter) - De Russische leider Leonid Breznjev is gisteren niet verschenen op een belangrijke zitting van de opperste Sovjet. Bovendien heeft Breznjev een ontmoeting met de vroegere Westduitse bondskanselier Willy Brandt, die morgen zou plaatsvinden, afgezegd. In Moskou gingen gisteren onmiddellijk speculaties over de gezondheid van de Russische leider, die maan dag aanstaande 71 wordt. Westerse diplomaten waren in ieder geval uiterst verrast dat Breznjev de opening van de belangrijke winterzitting van de opperste Sovjet (parlement) niet bijwoonde. Zij meenden dat de bekendmaking van het annuleren van het ge sprek met Brandt kan inhouden dat er met de Russische leider iets ernstigs aan de hand is. Russische en Westduitse functionarissen hadden de afgelopen we ken niet onder stoelen of banken gestoken dat beide partijen de ontmoeting tussen de twee mannen (die een goede persoonlijke relatie zouden onderhouden) van aanzienlijk belang achten. Brandt zou naar Moskou zijn gegaan als hoofd van de onlangs ge vormde Noord-Zuid-commissie, die moet bemiddelen tussen de geïndustrialiseerde landen en de Derde Wereld over de kwestie van de grondstoffen. De oud-bondskanselier had bij zijn benoe ming al gezegd dat hij graag de communistische landen meer bij de discussies over deze kwestie wilde betrekken. Volgens ingelichte kringen in Bonn zou dit ook een van de onderwerpen zijn geweest die hij met de Russische leider had willen bespreken. CAIRO (SP) - De niet-Egyptische en niet-Israëlische toe schouwers bij de "voorbereidende conferentie van Ge- nève" -zoals het ding hier officieel genoemd wordt- be ginnen erg vermoeid te raken. Historische ogenblikken zijn heerlijk om mee te maken, maar je moet er niet te veel van krijgen, en zeker niet in kort bestek. Na het eerste Israëlische pas sagiersvliegtuig dat ooit in Cairo landde, bestuurd door piloten die in drie achtereenvolgende Israë- lisch-Egyptischs oorlogen krijgsgevangenen werden ge maakt en met twee stewards die in Egypte waren geboren, heb ben we nu ook de eerste Israëli sche vlag gezien die door Egyp- tenaren vrijwillig op Egyptischs bodem werd gehesen. Dat gebeurde klokslag half twaalf gisterochtend, toen de conferen- Toen tie werd geopend door de Egypti sche delegatieleider, dr. Esmat Abdel Meguid. De vreugde en de ontroering van de Israëliërs werd wel een beetje getemperd toen ook de vlaggen van de andere uitgenodigde gasten gehesen werden; niet alleen van de aan wezige, maar ook van de afwezige gasten -Syrië, Jordanië, Libanon, de Sovjet-Unie en de PLO. Gestreken LONDEN (SP) - In de En gelse politiek is een dreigende rel met moge lijk verstrekkende gevol gen in de kiem gesmoord. Want na een dag en een nacht waarin ze eigenlijk niet wisten waar ze het zoeken moesten, hebben de 13 liberale afgevaardig den in het Lagerhuis be sloten alsnog hun toch al zo omstreden pact met de minderheidsregering van premier Callaghan voor lopig in stand te houden. Gedurende de afgelopen negen maanden heeft dit pact het wan kele Labourbewind van "eerlijke Jim" herhaaldelijk overeind ge houden. Maar wat er nu precies tegenover staat is de meeste libe ralen tot hun groeiende ergernis niet meer duidelijk. De grote explosie kwam eerder deze week toen er in het Lage rhuis besloten moest worden over algemene verkiezingen voor het Europese parlement, al of niet op basis van evenredige verte genwoordiging. Dit laatste is nu "oor de liberalen, die bij de laatste algemene verkiezingen zo'n vijf miljoen stemmen be haalden, maar via het Engelse systeem waarin per kiesdistrict alleen de meeste stemmen gel den, slechts 13 zetels kregen, een heilige zaak. Tevoren was met premier Callaghan overeenge komen dat hij voor de evenredige vertegenwoordiging zou kiezen, dat het weliswaar zou gaan om een vrije stemming en dus iede reen zijn keuze kon maken, maar dat hij persoonlijk alles zou doen om zoveel mogelijk socialistische afgevaardigden voor zijn koers te winnen. Tevoren stond eigenlijk al vast dat door toedoen van de conservatie ven de evenredige vertegen woordiging het toch niet zou ha len. Maar aangezien het hier gaat Nieuw gesprek V.S.-Vietnam WASHINGTON (UPI) - De Ver enigde Staten en Vietnam zullen maandag en dinsdag weer in Pa rijs praten over nauwere di plomatieke betrekkingen, zo heeft het ministerie van buiten landse zaken in Washington gis teren meegedeeld. In mei en juni waren de delegaties ook al bij elkaar. De maandag be ginnende derde ronde was aan vankelijk bepaald op 7 en 8 de cember, maar werd op verzoek van Vietnam uitgesteld. Eén van de punten die door de Amerika nen bovenaan op de agenda zijn geplaatst, is het geval van drie Amerikanen die in Vietnam wor den vastgehouden wegens het illegaal binnenvaren van hun jacht in de Vietnamese wateren. om een kwestie waarom buiten de politiek geen Engelsman zich druk zal maken, zouden de libe ralen zich al tevreden tonen als een flink aantal Labour-afge- vaardigden zich voor hun pres- tigezaak van evenredige verte genwoordiging zou uitspreken. Welnu, de eerlijkheid gebiedt te zeggen dat dit wel degelijk is ge beurd. Premier Callaghan kreeg 145 Labour-afgevaardigden ach ter zich. De 116 die zich - zoals dat bij een vrije stemming mag - niets van hem aantrokken, werk ten als een rode lap op de liberale stier. De hele Lagerhuisploeg barste in een geweeklaag uit, voelde zich door zijn socialisti sche bondgenoten verraden en vernederd en wilde zich binnen de kortst mogelijke tijd wreken door de opheffing van het pact. Wat in allereerste opwinding een uitgemaakte zaak leek, lag met wat dieper nadenken en afwegen tegen de realiteit nadrukkelijk anders. Bij stukjes en beetjes drong de gruwelijke werkelijk heid in ieder geval tot de meeste liberalen door. Wellicht nog meer dan Labour nu hebben zij belang bij het in stand blijven van het pact De opiniepeilingen en tussentijdse verkiezingen van de laatste tijd hebben maar al te pijnlijk duide lijk gemaakt dat er bepaald geen sprake is van bruikbare thermiek als het gaat om liberale populari teit onder de kiezers. Het aan vankelijke gejammer in alle toonaarden, gevolgd door het merkwaardige terugkrabbelen, dat wel heel sterk doet denken aan het bekende: "Omwille van de smeer, likt de kat de kan- deleer", heeft de liberale zaak ook beslist geen goed gedaan. De jonge energieke leider David Steel heeft gelijk als hij verklaart dat het onder de gegeven om standigheden nog maar het beste is om er onder en met Labour uit te halen wat er in zit. Het zal hem niet ontgaan zijn dat premier Callaghan hem in de crisis van gisteravond en vannacht geen enkel reddingslijntje heeft toe geworpen. In het socialistische kamp voelt men zich steeds ster ker worden en wijst men blozend van weelde op de aanzienlijk ver beterde betalingsbalans, die nu voor de vierde achtereenvol gende maand een hogere export dan import te zien geeft en on danks de wereldrecessie een ui terst hoopvolle ontwikkeling Israël wilde, getrouw aan Begins Israëlische delegatie dreigde weg te lopen en een pro test indiende tegen het hijsen van een "niet nader geïdentificeerde vlag", werden alle vlaggen in de middag gestreken. Ze hadden aan hun ceremoniële doel beant woord: Egypte had de afwezige Arabische gasten laten zien dat deze nog steeds van harte wel kom zijn en opnieuw onder streept wat president Sadat een dag eerder aan een delegatie van Palestijnen -uit de Gazastrook had gezegd: dat Egypte nooit de Palestijnen in de steek zal laten en dat het (voorlopig?) nog steeds de PLO als een vertegenwoordi ger ziet van de Palestijnen. Al op de dag van aankomst waren er kleine problemen gerezen over de PLO.,Wat de Egyptenaren met de vlaggen wilde zeggen wilden ze ook nog eens aantonen met bordjes en tafelvlaggetjes voor de delegatieleiders. Maar de moei lijkheid was om de afwezige Pa lestijnse delegatie een naam te geven. Egypte stelde voor om hen met "PLO" aan te duiden of met "Palestina" of met "Palestijnen", met voorkeur aan het laatste. aangeeft. Het zou best wel eens kunnen we zen dat premier Callaghan on danks zijn parlementaire min derheid de liberalen niet meer nodig heeft. Zeker, de conserva tieven zouden bij verbreking van het lib-lab-contract onmiddellijk tot de aanval overgaan met het doel algemene verkiezingen af te dwingen. Maar het staat nog lang niet vast dat zij de gezamenlijke oppositie volledig achter zich krijgen. De nationalisten willen onder La bour zo snel mogelijk de evolutie in Schotland en Wales bereiken. En de protectantse Unionisten hopen op Ccii andere indeling van Noord-Ierland, waardoor zij en niet de katholieken meer par lementaire zetels in het Lage rhuis krijgen. Het is deze ontwik keling die de liberale zaak steeds onduidelijker maakt en eigenlijk is het al pijnlijk genoeg dat vele Engelsen vandaag de 13 wanho- pigen in Westminster maar een beklagenswaardig groepje vin den. NAIROBI (AFP) - President Idi Amin van Oeganda heeft de burgers van Nederland uit genodigd voor bezoeken zyn land om met eigen ogen de ontwikkeling van Oeganda te aanschouwen. In een onderhoud met de Ne derlandse ambassadeur in Kenia en Oeganda (stanplaats Nairobi), Fem, zei Amin dat zun regering alle onkosten van Nederlands bezoek zun land voor haar rekening De Nederlanders, zei hij tegen de ambassadeur, kunnen dan constateren dat de werkeluk- heid anders is dan door perialistische en zionistische propaganda" wordt voorge steld. Radio Oeganda berichtte dat in Oeganda 140 Nederlanders werkzaam zijn. President Amin nodigde ook ,de Nederladse journalisten, uit naar zijn land te komen e met de Oegandese burgers van gedachten te wisselen. NÈW YORK-Terwijl m Cairo de conferentie tussen vertegenwoordigers van Israël, Egypte, Washington en de VN begonnenarriveerd Israels pre mier Begin onder een druilerige regen in New York. Op het vliegveld Kennedy hield hij een korte toespraak, waarin hij zei met "concrete voor stellen" naar Carter te gaan. DARMSTADT - Deze foto van de aarde is gisteren vrijgegeven door het Europese Ruimtecentrum in het Westduitse Darmstadt De opname werd gemaakt door de eerste observatie-satelliet van Europa "Meteosat 1". Afrika en het Midden-Oosten zijn zeer duidelijk zichtbaar, terwijl Europa onder een dik wolkenpak ligt. beginselen, hen alleen "Palestijnse Arabieren" als er dan toch zo nodig bordjes voor de diverse delegaties moes ten komen. Geen bordjes Gisterochtend mochten We dan ge tuige zijn van een nieuw histo risch moment een conferentie zonder bordjes of vlaggetjes om de partijen te benoemen. Uitleg van de Egyptische woordvoer der "Als er zo weinig partijen aan een conferentie deelnemen, zijn dergelijke uiterlijk tekens niet nodig omdat men elkaar toch wel kent". Tot zo ver is alles goed gegaan, be houdens enkele oneffenheden. Een van de kosmetische foutjes die de conferentie begeleidden, was dat de vlag van Jordanië al in geen jaren verschoond was, wat heel duidelijk aan het smerige doek te zien was. Bovendien bleek de vlag van Syrië die van Noord-Jemen te zijn. De Egypti sche woordvoerder ontkende een paar uur later de vraag van een Amerikaanse journalist of men die laatste vergissing politieke bekentenis diende toe te kennen. De openingszitting duurde erg kort. De Egyptenaar, de Israëliër en de Amerikaan spraken onge veer zeven minuten per man en de VN-vertegenwoordiger pre cies één minuut, zodat de verga dering na een half uur reeds af gelopen was. De vergaderzaal was niet al te groot, zodat de journalisten slechts in groepjes het vertrek werden binnenge- perst. Droog De openingsspeeches waren, zoals verwacht kon worden in de huidige politieke constellatie en Verlies voor partij Demirel ANKARA (AFP) De Turkse coali tieregering van premier Su leiman Demirel heeft gisteren haar meerderheid in het par lement verloren door het neer leggen van hun functies van twee afgevaardigden van Demirels rechtvaardigheidspartij. Dit bracht het aantal sinds de ge meenteraadsverkiezingen van zondag uit de boot gestapte par lementaire vertegenwoordigers van de Rechtvaardigheidspartij op zes. van de delegatieleiders. De rede van de Egyptische vertegen woordiger was even droog en za kelijk als de man zelf, terwijl die van zijn Israëlische tegenhanger de bloemrijke gedachten weerspiegelde en premier Begin, maar mooier en gepolijster dan deze het in zijn Knesseth-speech tijdens Sadats bezoek had ge daan. Maar een paar resultaten zal ook deze persconferentie moeten boeken of tenminste latep zien. Daarom hebben de Egyptenaren reeds laten doorschemeren dat er ook buiten de officiële zittingen wordt onderhandeld. "Als je in hetzelfde huis met elkaar zit, kom je elkaar tegen en dan praat je over het een en ander", merkte de Egyptische woordvoerder op. Op die manier hoeft dan ook gene raal Siilasvuo. die volgens de Verenigde Naties in New York als "waarnemer" optreedt maar volgens de Egyptische woordvoerder als "deelnemer", ook geen vervelende pottekijker of lastpak te zijn. En als de Egyp tenaren en Israëliërs het wensen, kunnen ze eveneens de Ameri kaanse delegatieleider Atherton vermijden, indien ze elkaar "toe vallig tegen het lijf lopen". Hoe het politieke spel nu verder wordt gespeeld, is nog onduide lijk. Maar het gaat door, dat staat vast ALGIERS/NEW YORK (AFP/UPI) - Het Polisario-front, dat strijdt voor de onafhankelijkheid van de westelijke Sahara, heeft gisteren aangekondigd de acht Franse- burgers die het gevangen houdt te zuilen vrijlaten. De aankondi ging staat in een communiqué dat gisteravond aan de pers in Al giers ter hand werd gesteld. In het communique wordt niet in gegaan op de datum waarop de vrijlating zal plaatshebben. Het front zegt in zijn communiqué dat het "in principe tot de vrijla ting van de acht gevangenen heeft besloten" omdat het zich "bewust is van zijn volledige poli tieke verantwoordelijkheid" en om "zijn zorg de banden van vriendschap, achting en solidari teit met het Franse volk te hand haven". ADVERTENTIE LENING 19"7"7 PER 10-7 9X1393 bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op dinsdag 20 december 1977 vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen waarvoor is ingeschreven (tendersysteem) rente jaarlijks op 15 januari aflossing in 15 jaarlijkse termijnen van 15 januari 1979 af vervroegde aflossing is vanaf 15 januari 1988 mogelijk tegen de koers van 103% schuldbewijzen nominaal f 1.000 (CF of K) schuldregisterinschrijvingen van tenminste f 100.000 inschrijving 20 december 1977 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen storting 19 januari 1978, onder bijbetaling van 4 dagen lopende rente toewijzing uitsluitend aan inschrijvers die hebben ingeschreven tegen de vastgestelde koers (gereduceerde toewijzing mogelijk) of tegen een hogere koers (toewijzing ten volle) afrekening vindt plaats tegen de vastgestelde koers prospectus kosteloos bij banken en commissionairs

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9