"Vergeldingsrecht nu een achterhaalde zaak' Schietpartij in Rotterdam: zelfmoord Proeven met militaire krijgstucht MENTEN KAN IN BEROEP Zoutverdrag weer bedreigd door vertraging DADER VAN STEEKPARTIJ IS BEKEND Uit in de Randstad DONDERDAG 15 DECEMBER 1977 BINNENLAND PAGINA 7 ROTTERDAM (SP) - De 31-jarige Marokkaan Shaoli H., die giste ren na een schietpartij met de Rotterdamse politie dood in het toilet van een pand aan de Jo- sephstraat is gevonden, blijkt zelfmoord te hebben gepleegd. Hij heeft zich een kogel dwars door het hoofd geschoten, nadat de politie hem in het clubhuis van een duivensportvereniging had gelokaliseerd. De Marokkaan werd gezocht nadat hij enkele uren eerder bij een vuurgevecht een politieman in de voet had ge schoten. Tijdens het onderzoek is het de po litie duidelijk geworden, dat H. betrokken is geweest bij een transactie van heroïne. Hij had 10.000 gulden bij zich, maar kreeg ruzie met een Surinamer en schoot die in het been. Daarna vluchtte H. en liep tegen een toe vallig passerende politiewagen op. Door zijn vreemde gedrag wekte de man argwaan bij de agenten, die hem eens aan de tand wilden voelen. Dat mondde uit in een schietpartij. Na twee uur zoeken had het Bureau Bijzondere Opdrachten (BBO) van de Rotterdamse politie ont- dekt, waar H. zich schuil hield. In het pand kwam het weer tot een schietpartij, waarbij twee poli tiemannen op een haar na werden geraakt en ijlings, onder dek- kingsvuur van collega's een veilig heenkomen zochten. Toen er vanuit het pand geen gelui den meer klonken, ging de politie voorzichtig op zoek naar de man en trof hem dood aan in het toilet. Shaoli H. had een schotwond van een politiekogel in het been, maar bleek door eigen hand te zijn overleden. Het BBO is een speciaal arrestatie team, dat in Rotterdam is gefor meerd na de terroristische acties door RAF-leden in Den Haag en Utrecht. Rotterdam is daarmee volgens recherche-commissaris J.A. Blaauw de eerste stad in Ne derland die beschikt over spe ciaal voor gevaarlijke arrestaties getrainde krachten. Minister Stemerdink DEN HAAG (ANP)- In de gehele krijgsmacht zal binnenkort een proef beginnen met het niet meer opleggen van arreststraf- fen in het kader van het militair krijgstucht. By de bestraffing van krijgstuchtelijke ver grijpen zullen in die periode alleen de berisping, de straf- dienst, de verplichting om op een bepaalde tijd in de kazerne terug te zijn of de geldboete worden gehanteerd. De straf fen licht arrest en verzwaard ar rest worden dan bij wijze van proef tijdelijk niet opgelegd. Deze proef begint in de loop van 1978 en zal naar verwach ting op 31 december 1978 eindigen. Een en ander heeft minister A. Stemerdink in een memorandum meegedeeld aan het centraal georganiseerd overleg militairen. Begin augustus maakte de minis ter bekend dat het zijn bedoe ling was de proef bij een aantal eenheden te houden. Door de proef nu voor de totale krijgs macht te laten gelden voor komt men rechtsongelijkheid tussen militairen bij eenheden die wel en militairen bij eenhe den die niet aan de proef deel nemen. Om de proeven te kun nen begeleiden wordt per 1 ja nuari gestart met het verzame len van gegevens. De com mandanten registreren deze gegevens telkens als zy optre den als tuchtrechter. Op deze wijze wordt volgens het minis terie een inzicht verkregen in het functioneren van het sanc tiepakket met arreststraffen in de periode voor de eigenlijke proefneming. Gedurende de proefperiode wordt dan infor matie verzameld over een sanc tiepakket zonder arreststraf fen. De proefneming zal beslist niet leiden tot vertraging in de voorbereiding van de nieuwe wetgeving voor het militair straf- en tuchtrecht, zo zegt het ministerie in een mededeling. De ambtelijke voorbereiding daarvan gaat normaal door. De wetsontwerpen zullen zo snel mogelyk bij het parlement worden ingediend ook al zou den de resultaten van de proefneming nog niet bekend zijn. Mochten die resultaten daartoe aanleiding geven, dan kunnen nadien nog wijzi gingen in de wetsontwerpen worden aangebracht. In januari zal met de centrale commissie georganiseerd overleg militairen over de proefneming overleg worden gevoerd. De vereniging van dienstplich tige militairen (WDM) voelt niets voor de proef met het mi litair tuchtrecht. De WDM vreest dat die proefneming er toe zal leiden dat de herziening van het militair straf- en tucht recht op de lange baan zal wor den geschoven. De WDM houdt er ernstig rekening mee dat de nieuwe regering eerst de resultaten van de proefneming zal afwachten. Bijzondere Strafkamer komt niet tot doodstraf voor Menten SCHIEDAM (ANP) - Uit het onder zoek van de politie te Schiedam is gebleken dat de 34-jarige Italiaan G.F. de dader is van de steek partij die dinsdagavond plaatsvond in een woning in Schiedam. Hierbij werden twee personen levensgevaarlijk ver wond. De Italiaan is de vroegere echt genoot van het vrouwelijke slachtoffer. Hij heeft haar in het verleden reeds ernstig mishan deld en is daarvoor tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij werd na het ondergaan van die straf ons land uitgezet, waarna een echtscheidingspro cedure. volgde. Een en ander heeft de Schiedamse politie mee gedeeld. F. kwam dinsdagavond in de wo ning, waar hij de vrouw een groot aantal messteken toebracht. Toen haar 26-jarige vriend te hulp kwam, werd hij ook neerge stoken, waarna de dader de vlucht nam. Omwonenden kon den een goed signalement van hem verschaffen. Omdat de toe stand van de vriend iets is verbe terd, kon de politie hem een ver hoor afnemen. Dit leidde tot de identificatie van de dader. De toestand van de vrouw is nog steeds zorgwekkend. Het is de Nederlandse en Duitse re cherche na maandenlange inten sieve arbeid gelukt de moord op te helderen op de 31-jarige Ham- burgse zeeman Franz Komander, wiens lijk op 17 februari in de omgeving van Akersloot in Noord-Holland werd gevonden. Voor de moord zijn aangehouden de Hamburgse sleutelmaker Karl-Heinz S. (35) en zijn stad genoot Joachim M. (28). Ook te gen de 28-jarige echtgenote van het slachtoffer is een arresta tiebevel uitgevaardigd. De beide mannen hebben een bekentenis afgelegd. AMSTERDAM (SP) - De Bijzondere Strafkamer van de Amsterdamse rechtbank had Pieter Nicolaas Menten, geboren te Rotterdam op 26 mei 1899, volgens het Be sluit Buitengewoon Strafrecht ook tot de doodstraf kunnen veroordelen. Zij heeft dat niet gedaan. Ook een levenslange gevangenis straf of een gevangenisstraf van twintig jaar kwam volgens de rechtbank niét in aanmerking. Zij koos voor vijftien jaar en mo tiveerde die keus uitvoerig: "Hoewel de op te leggen straf een aspect van generale preventie in zich bergt, omdat zij ook voor de toekomst voor anderen dan ver dachte een waarschuwing moet inhouden tegen het plegen van oorlogsmisdrijven en misdrijven tegen de menselijkheid, kan zij in hoofdzaak niet anders beogen dan vergelding. Het recht om te vergelden heeft nu, 36 jaar later, aan kracht ingeboet." Het vonnis, dat rechtbankpresi dent mr. J.A. Schroder gisteren voorlas, telde 58 bladzijden. In een tijdsbestek van negen maan den zijn 25 zittingen aan de af- faire-Menten gewijd. Officier van justitie mr. A. Habermehl had de Blaricummer Pieter Menten ge dagvaard op grond van de be schuldiging dat hij "als Neder lander in een door Duitsers bezet gebied opzettelijk en met voor bedachten rade op 7 juli 1941 in Podhorodce twintig tot dertig en op 27 augustus 1941 in Urycz 130 tot 140 Poolse staatsburgers heeft doodgeschoten dan wel laten executeren." De rechtbank achtte alleen "Pod horodce" bewezen, en sprak Menten vrij van "Urycz". Zij te kende daarbij aan dat zij geensz ins uitsloot dat Menten ook in Urycz massa-executies had uit gevoerd. "Maar", aldus het von nis, "er zijn onvoldoende wettige bewijsmiddelen aangedragen om de rechtbank tot de overtuiging te brengen dat verdachte zich als dader of als medeplichtige heeft schuldig gemaakt aan de hier te- lastgelegde feiten." De rechtbank ging in haar vonnis ook in op de stellingen en verwe ren die de verdediging naar voren had gebracht. Zowel raadsman mr. L. van Heijningen als Pieter Menten hadden vele malen laten weten dat aan bewijsmiddelen die vanachter het IJzeren Gor dijn kwamen, geen enkel geloof mag worden gehecht. De recht bank daarover "De enkele om standigheid dat getuigenverkla ringen en andere bewijsstukken uit Polen en Rusland komen wet tigt allerminst de conclusie dat daaraan geen waarde mag wor- DEN HAAG (SP) - Als Pieter Menten, die gisteren is ver oordeeld tot 15 jaar gevang enisstraf wegens zijn betrok kenheid bij de massamoord in Podhoroce, een beroep in' cassatie instelt bij de Hoge Raad, is dit een unicum in het buitengewoon oorlogsstraf recht. Vroeger was er daarvoor de bij zondere raad voor de cassatie maar die is enkele jaren gele den opgeheven. De Hoge Raad heeft die taak overge nomen maar heeft er nog nooit mee te maken gehad. Even zag het daar wel naar uit. Dat was in het geval van de tot levenslang veroor deelde Limburgse oorlogs misdadiger L. Hij heeft echter van beroep afgezien. De Hoge Raad moet in een be roep in cassatie oordelen of de wet goed is toegepast. Ook kan het in dit bijzondere geval de strafmaat wijzigen. Een woordvoerder van de Hoge Raad zei gisteren dat er mis schien nog wel andere moge lijkheden zijn, maar dat die eerst moeten worden bestu deerd. "De zaak zou ook naar een an dere bijzondere strafkamer kunnen worden terugverwe zen. Maar aangezien de Am sterdamse rechtbank als enige zo'n bijzondere straf kamer heeft, wordt dat moei lijk", aldus de woordvoerder. PARIJS - De Hilversummer Henk Sleeuw, die te paard naar Parijs wilde rijden, heeft zijn doel inderdaad zonder panne bereikt. Na een tocht van enkele weken kon hij trots met zijn ros poseren voor de Eiffeltoren. en tenslotte zijn controleerbaar onjuiste verklaringen over zijn afstamming en familierelaties, hebben bijgedragen tot de over tuiging van de rechtbank dat aan de door verdachte volgehouden betuigingen van zijn onschuld geen waarde moet worden ge- Totllot'zegt de rechtbank: "Niet meer, maar ook niet minder, de betrokkenheid van de Neder landse politie en justitie bij het verkrijgen van die bewijs middelen niet uit het oog worden verloren. Een aantal getuigen is in Nederland gehoord. De ver dachte en zijn raadsman hebben hen zelf ook vragen kunnen stel len." Behalve dat de rechtbank vindt dat er voldoende bewijs is voor een veroordeling met betrekking tot "Podhorodce" heeft zij ook de overtuiging van Mentens deel name aan de executie aldaar. Uit het vonnis: "De vele niet als juist te aanvaarden ontkenningen van Menten en zijn plotseling en meermalen veranderde en wis selende standpunten, zoals ten aanzien van zijn nationaliteit en het door hem gedragen uniform, ADVERTENTIE komen vast te staan het door ver dachte eenmaal medeplegen van een massa-executie, waarbij twintig tot dertig burgers zonder vorm van proces zijn gedood. Zijn medeverantwoordelijkheid daarvoor staat vast, al bleek zijn exacte rol na zo lange tijd niet meer te achterhalen." "Er is geen vreugde in mijn hart nadat ik heb gehoord dat Menten veroordeeld is. Ik heb nooit wraak gezocht. Mijn gedachten verwijlen op deze ogenblikken bij de mensen die mij dierbaar zijn en door Menten zijn ver moord". Nuchter en voldaan reageerde de Israëlische journa list Habib Kenaan gisteren op de uitspraak van de Amsterdamse rechtbank in de zaak-Menten, die door hem anderhalf jaar geleden opnieuw aan het rollen is ge bracht. Voor mevrouw Cygielstreich uit Ramat Gan, die als zuster van de door Menten in Podhorodce vermoorde gebroeders Pistiner tijdens het proces in Amsterdam als getuige optrad, is het niet be langrijk tot hoeveel jaar gevang enisstraf Menten werd veroor deeld. "Voor mij is het van bete kenis dat hij als een misdadiger en niet als een vrij man zal ster ven. Het spijt mij alleen dat het zo lang heeft geduu.d tot men tot die conclusie is gekomen en de zaak is gaan behandelen. On danks het verlate tijdstip is het goed dat hij zijn verdiende straf krijgt. Ik ben nu weer tot rust ge komen. De spanning is gewe ken", aldus mevrouw Cy- gielstreich-Pistiner. ROTTERDAM (SP) - Opnieuw wordt gevreesd dat het zoutver drag voor de Rijn niet op de afge sproken tijd tot uitvoering zal komen. De Nederlandse delegatie naar de vergadering van de Rijn commissie, die dinsdag en giste ren in Rotterdam werd gehou den, houdt in elk geval rekening met een vertraging. In het verdrag dat december vorig jaar in Bonn werd gesloten, ver plicht Frankrijk zich uiterlijk op 1 januari 1980 per seconde 60 ki logram afvalzout uit de Elzasser kalimynen minder op de Rijn te lozen. Nu is echter gebleken dat Frankrijk een nieuw project voor de opslag van afvalzout in studie wil nemen. De Nederlandse leden van de amb telijke Rijncommissie hebben er in Rotterdam bij de Fransen op aangedrongen in de eerste helft van volgend jaar met een plan te komen. De Franse delegatie heeft gezegd daartoe bereid te zijn. Overigens ziet het er naar uit dat de eerste fase van het verdrag, de opslag van 20 kilogram zout per seconde, wel wordt gehaald. Dit moet eind volgend jaar gebeuren. Tijdens de tweedaagse vergadering in Rotterdam is uitvoerig ge sproken over een verdrag met be trekking tot de thermische ver vuiling, het warmer worden van de rivier als gevolg van het lozen van opgewarmd water dat als koelwater is gebruikt. Alle Rijnoeverstaten - Zwitserland, Frankrijk, Duitsland, Luxemburg en Nederland - ble ken het erover eens dat er een dergelijk verdrag moet komen. Maar eerst zullen nog enkele stu dies worden verricht. Bijvoor beeld naar de wenselijkheid van de bouw van meer koeltorens, waartegen overigens bezwaren bestaan als geluidsoverlast, luchtverontreiniging en energie verbruik. ADVERTENTIE bijna 1 miljoen aan prijzen Deze grill van Moulinex is een royale zelfreinigende gezinsgrill met vele acces soires. Een draaispit voor het gril len van rollade of kip. pen nen voor het maken van saté of shaslik en een braadkorf voor het grillen van b.v lamsbout, gevo gelte. wild en vis. ,v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 16 en 18 dec., 20.15 uur, Concertge bouworkest o.l.v. Bernard Haitink; 17 dec., 15.00 uur, Groot Omroep Mannenkoor en het Radio Filh. Orkest o.l.v. Lukas Foss; 18 dec., 20.15 uur, Amsterdams Gemengd koor en Ned. Bach Orkest o.l.v. Willem Wisenhahn; 20 dec., 19.30 uur, Ned. Handelver. en Ned. Kamerorkest o.l.v. Jack Loorij. Kleine zaaL' 17 dec., 20.15 uur, Amsterdams Philh. Orkest o.l.v. Hans Vonk; 17 dec., 20.15 uur, Quartetto Esterhazy; 18 dec., 11.00 uur, Ned. Harpensemble; 19 dec., 20.15 uur, The Academy of ancient music o.l.v. Christopher Hogwood; 20 dec., 20.15 uur, Ruud v.d. Meer, bariton en Rudolf Jansen, piano. Stadsschouwburg: 16 en 17 dec., 20.15 uur, Publiekstheater met „List en liefde" van Schiller; 18 dec., 20 uur, Ned. Opera Stich ting met „Katerina Ismajlova" van Sjostakovitsj; 19 dec., 20 uur, Ned. Opera Stichting met „Caprico" van Richard Strauss; 20 dec., 20.15 uur, Zuidelijk Toneel Globe met „De rovers" van Schiller; 22 dec., 20.15 uur, Publiekstheater met „Vuile han den" van Jean Paul Sartre. RAI-Congrescentrum: 20,21 en 22 dec., 20.15 uur, "De verlegen versierder" met Johnny Kraaykamp sr. en jr. Paradiso: 16 dec., 20 uur, Tyle Gang; 20 dec., 20 uur, Graham Parker en Clover; 21 dec., 20 uur, Rodeo. Carré: 16 t/m 22 december, (behalve 19 dec.), 20.15 uur, "Fox trot", musical van Annie M.G. Schmidt; 19 dec., 20.15 uur, Harry Sacksioni, gitaar. De Brakke Grond: 16 t/m 22 dec. (behalve 18 dec.), 20.30 uur, Toneelgroep Sater met "De juf van de Czaar Peterstraat". Nieuwe de Ia Mar: 16 t/m 20 dec., 20.15 uur, "Herfst in Riga" van Alexej Arbusow, met Ko van Dijk en Marry Dresselhuys; 21 en 22 dec., 20.15 uur, Wim Kan. Klein Bellevue: 16 t/m 22 dec., (behalve 19 dec.), 20.30 uur, One-Man-Show Frans Halsema. Werktheater: 16, 21 en 22 dec., 20.30 uur, het Werktheater met "Je moet ermee leren leven"; 20 dec., 20.30 uur, het Werkthea ter met "Als de dood". ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 16 en 17 dec., 20.15 uur, "Bitter Le mon", blijspel van Dimitri Frenkel Frank; 21 dec., 20 uur, het Scapino Ballet. De Doelen: Grote zaal: 17 dec., 15.00 uur, orgelconcert door Arie J. Keijzer; 17 dec., 20.15 uur, Rott. Philh. Orkest o.l.v. David Zinman; 18 dec., 19.00 en 21.00 uur, koor- en volkszang met het orkest van het Leger des Heils en het koor van de Interkerke lijke Jeugdevangelisatie; 20 dec., 20.15 uur, Philh. Toonkkkunstkoor m.m.v. het Rott. Bachorkest; 22 dec., 20.15 uur, Chr. Zang- en Oratoriumver. Sursus Corda en het Gewes telijk Orkest voor Zuid-Holland o.l.v. Joop Schets. Kleine zaal: 16 dec., 20.15 uur, Ned. Kamerorkest o.l.v. Vasary; 16 dec., 24.15 uur, Harry Saksioni, gitaar; 18 dec., Ned. Kameror kest o.l.v. Vasary; 21. dec., 20.15 uur, pianorecital door Daniel Wayenberg. Hofpleintheater: 16 t/m 18 en 20 t/m 22 dec., 20.15 uur, "Niemand weet, niemand weet, dat ik Repelsteeltje heet", met o.a. Gerard Cox. Piccolo Theater: 16 en 17 dec., 20.30 uur, de Internationale Nieuwe Scène met "De jongleurs, vroeger en nu"; 17,19,20 en 22 dec., 12.30 uur, "Mysterie op de Lijnbaan" van Vonne v.d. Meer; 18 dec., 13.00 en 15.15 uur, Kindertheater Wiedus met "De club", jeugdmusical; 21 en 22 dec., 20.30 uur, Julien Schoenaerts met "De Apologie van Socrates". De Lantaren: 16 dec., 20.30 uur, Louis Ferron leest uit eigen werk; 16, 18, 19, 20 en 22 dec., het Beeldend Theater met "Broodsporen"; 17 dec., 20.30 uur. Stamp-concert; 18 t/m 22 dec., 20.30 uur, Hauser Orkater met "Het vermoeden". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 16 dec., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Een maand op het land" van Toergenjev; 17 dec.. 20.15 uur. Haagse Comedie met "De Waaier" van Goldini; 18 dec., 14.00 uur. Haagse Comedie met "Hedda Gabler" van Ibsen; 18 dec., 20.15 uur. Haagse Comedie met "Beschuit met muisjes" van Heijermans; 19 en 20 dec., 20.15 uur, Publiekstheater met "List en Liefde" van Schiller; 21 dec., 20.15 uur, Toneelraad Rotterdam met "Het huis van Labdakus". HOT-Theater: 16 dec., 20.30 uur, Haagse Comedie met ""Eliza beth I" van Paul Foster; 17 dec., 20.30 uur, Haagse Comedie met "Spoorloos" van Rob Bognar; 18 dec., kindertheater Ps- sstt met "Piccolo en de droomsoezer". Congresgebouw: 16 en 17 dec., 20.15 uur, Theater van de Lach met "In de kast, op de kast" van Michael Pertwee; 17,21 en 22 deel, 20.30 uur, Residentie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; 21 en 22 dec., 20.15 uur, Ton van Duinhoven en Ina van Faas- sen in het blijspel "Volgend jaar, zelfde tijd". Circustheater: 17 dec., 20.00 uur, Ned. Operastichting met "Capriccio" van Richard Strauss; 22 dec., 20.15 uur, Nationaal Ballet. Diligentia: 16 en 17 dec., 20.15 uur, "De verlegen versierder" met Johnny Kraaykamp sr. en jr.; 18 dec., 11.30 uur, Danzi Kwintet"; 18 dec., 14.30 uur, The Academy of ancient music; 19. dec., 20.15 uur, toneelgroep Carrousel brengt 2 eenakters van Sartre; 20 dec., 20.15 uur, Haags Artsenorkest. Appeltheater: 16,17 en 22 dec., 19.30 uur, toneelgroep De Appel met "Oresteia". Theater in de Steeg: 16 en 17 dec., 20.30 uur, cabaret Blamix; 18 dec., Haags Sprookjestoneel met "Spotje en de monsterma niak". Theater Pepijn: 16 en 17 dec., 20.30 uur, cabaret Yvonne Groeneveld; 18 dec., 15.00 uur. Junior Cook/Bill Hartman Kwintet; 18 dec., 20.15 uur, Groningsch Salonorkest Pluche. De Uithof: 16 dec., 20.00 uur. 17 dec., 16.00 en 20.00 uur, 18 dec., 12.30 en 16.00 uur, IJsshow Holiday on Ice. LEIDEN Leidse Schouwburg: 16 dec., 20.15 uur, toneelgroep Noorder Compagnie met "Allebei je ellebogen", muzikale comedie; 17 dec. 20.15 uur. Liselore Gerritsen met "Een klem concert 3"; 19 en 20 dec., 20.15 uur, pantomime-theater Rob van Reijn met "Christmas Carol" van Charles Dickens. LAK-Theater: 16 dec., 20.15 uur, "Claustrofobie" door Annelies Vaesen Jaap Vissenaeke; 17 dec., 20.15 uur, vier balletten van Werkcentrum Dans; 18 dec.. 15.00 uur, poppentheater Otto van der Mieden "De verschrikkelijk verlegen vogelverschrik ker". Stadsgehoorzaal: 18 dec., 11.30 uur, koffieconcert door Koos Verheul, fluit en Jan v.d. Meer. piano; 18. dec., 20.15 uur, optreden van de gitarist Harry Sacksioni; 21 dec., 20.15 uur, kerstconcert door het Gewestelijk Orkest o.l.v. Georges Rot ter. Zuiderkerk: 16 dec., 20.15 uur, concert door het Leids Studen ten Koor en Orkest "Collegium Musicum," o.l.v. André Kaart. Willihrorduskerk, Oegstgeest: 17 dec., 20.30 uur. kerstconcert door London Choral Society o.l.v. Leon Lowett. Vrijetijdscentrum: 17 dec.. 20.00 uur. IRIS-avond met de pop- groepen Secret Service. Touch Wood, Doop, mimegroep Ma- trogoth, Kaberet Met zonder met, straatzanger Lampie, dans groep Lilian Dool en films.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7