Nieuwveen: vier raadszetels weg door verhuizing Bernhardlaan voor tweede keer "blank" "Meer stabiliteit nodig in het bloembollenvak Voedingsbond wil regeling rond seizoen werk nit wet 11 Oplichter besteelt Noordwijkse bejaarde 'Problemen Groenendijk nauwelijks oplosbaar' Van zwakzinnigen-inrichting DONDERDAG 15 DECEMBER 1977 NOORDWIJK - "Wij moeten naai meer stabiliteit streven in ons vak, zodat dieptepunten kunnen worden vermeden. De twee goede tulpepjaren zijn snel ver leden tijd". Dit drukte voorzittei P. J. van Went de Noordwijkse leden van de Koninklijke Alge mene Vereniging voor Bloembollencultuur op het hart in zijn openingsrede van een gis teravond gehouden vergadering in het "Hof van Holland". Omtrent de herstructurering van de organisaties in het bloembol- lejvak merkte de voorzitter op, dat de overheid weliswaar een aanzienlijk deel van de kosten van het onderzoek voor haar re kening had genomen, maar wel met de gedachte dat de belang.» hebbenden in het vak de aanb£ velingen in het structuurrapport niet naast zich zouden neerleg gen om op de oude voet door te gaan. "Wij zullen gezamenlijk tot 'een oplossing moeten komen, te neinde de problemen, welke zich zeker zullen aandienen, het hoofd te bieden". Hoe moeizaam de onderhandelin gen binnen de organisaties ver lopen, bleek uit een lateré discus sie in de vergadering. De kersvers gekozen afdelingsbestuurder P. Th. Warmerdam drong aan op een uitspraak van de aanwezige leden van Bloembollencultuur Noord wijk of zij bereid waren een hogere contributie te betalen om tegemoet te komen aan de be zwaren ven vakgenoten, die te vens lid zijn van een standsorga nisatie en dientengevolge een dubbele contributie betalen. Afbreken Volgens Warmerdam was het con- tributievraagstuk mede aanlei ding geweest tot het afbreken van de besprekingen tussen Bloembollencultuur en de cen trale landbouworganisaties. In* feite gaat het om de vraag of de leden van Bloembollencultuur bereid zijn wat meer te betalen om één organisatie mogelijk te maken, betoogde het bestuurslid en hij maakte bedenkingen tegen het standpunt van voorzitter Van Nispen tot Pannerden, die ge meend had reeds conclusies te moeten trekken zonder raadple ging van de achterban. Voorzitter Van Went wees er op, dat bij de rondvraag van de algemene ledenvergadering op 19 decem ber a.s. deze kwestie wel ter sprake kan worden gebracht, maar dat voorstellen dienaan gaande eerst op de vooijaarsver- gadering aan de orde gesteld zouden kunnen worden. Hij be nadrukte nogmaals de noodzaak om binnen de organisaties van het bloembollenvak tot een structuurwijziging te komen. Als men geen afbrokkeling wil van het vak, dan zal het binnen de EG meer body moeten kunnen to nen. Thans wordt het ondermijnd door tegenstrijdige belangen en van hogerhand gaat men er van uit dat de belanghebbenden in de bollenwereld eerst in eigen huis orde op zaken dienen te stellen. Positief "Als het maar niet zo wordt, dat de tulp een gulden gaat kosten waarvan de kweker vijftien cen ten krijgt en de rest naar Den Haag gaat", merkte een kritisch lid op. Overigens kon uit de dis cussie als totaalbeeld worden op gemaakt dat de leden van Bloembollencultuur Noordwijk over het algemeen positief ston den tegen het brengen van meer eenheid in de organisatie van het vak en dat een contributieverho ging geen knelpunt bij de onder handelingen behoorde te zijn. In zijn openingswoord ging voor zitter Van Went ook in op de voor het tweede achtereenvolgende jaar ongekend hoge prijzen voor tulpenbollen. Hij wees daarbij op het uit cultuur raken van zwak kere soprten en als gevolg daar van, behalve bij de Darwinhybn- den, een doorgaande verschra ling van het assortiment. Er zijn een aantal nieuwere cultivars no dig om de gaten te vullen, meende de voorzitter. Bij de behandeling van de be schrijvingsbrief voor de alge mene vergadering stelde de af deling Noordwijk zich achter de kandidatuur van J. P. M. de Jonge (Nieuwerkerk aan de IJssel) als voorzitter en die van J. J. van Velzen-Vink uit Onderdijk (NH) ter voorziening in de vaka- ture C. Visser. De heren Jaap Hoogeveen en Stef de Groot Mulder zullen Noordwijk op de algemene vergadering vertegen woordigen. In de bestuursvaka- ture C. J. L. van der Meer werd de heer P. Th. Warmerdam gekozen. Tussenkomst Bij gelegenheid van de rondvraag werd nog verzocht ten behoeve van de agrariërs de tussenkomst van de provincie in te roepen met het oog op de sluiting van de vuilnisstortplaats te Noordwij- kerhout per 1 januari a.s. Het af voeren van afval naar de VAM komt de kwekers op hoge kosten te staan en de vrees is gerecht vaardigd dat het vuil op de ag rarische bedrijven zal blijven lig gen. Uiteraard ontsiert dit het landschap. NOORDWIJK - Een man (67) zonder vaste woon- of verblijfplaats, die in de loop der jaren een kapitale staat van dienst heeft verkre gen op het gebied van oplichterijen, blijkt ook al enkele Noord wijkse bejaarden min of meer grote bedragen afhandig te hebben gemaakt. Dezer dagen vervoegde hij zich bij een vrouw aan wie de man in bewogen bewoordingen vertelde, dat zijn elders woonachtige moeder stervende was, maar dat hij geen geld had voor de reis om van haar afscheid te nemen. Zijn vrouw had namelijk de woning afgesloten en was met medeneming van de sleutels vertrokken. Het verhaal maakte diepe indruk en daarop volgde prompt het verzoek hem wat reisgeld voor te schieten. Met enkele honderden guldens op zak vertrok de man even later onder belofte dat hij de som direct na terugkomst bij de vrouw zou bezorgen. Met renteLater kwam aan het licht dat hij haar niet alleen geld had afgetroggeld, maar ook nog voor een fors bedrag had bestolen. Uiteraard kwam de vogel niet meer opdagen. Behalve de gedu peerde vrouw, blijken meerdere Noordwijkse bejaarden slach toffer van de oplichter te zijn geworden. Hij wordt door verschei dene politiekorpsen in het land gezocht. De Noordwijkse recherche verzoekt direct de politie te waarschu wen als de man zich bij iemand meteen dergelijk verhaal aandient. BOLLENSTREEK - De afdeling bollenstreek van de Voedvngsbonden FNV wil de zo genaamde 23-dagen regeling" uit de wet schrappen. Deze regelimg heeft volgens de afdeling aanlei ding gegeven tot regelmatige ontduiking van de sociale pre mies door bollenkwekers en - ex porteurs. De 23-dagen regeling houdt in dat een seizoenwerkej die niet langer dan drie weken bij een bedrijf in dienst is geen sociale premies be taalt De werkgever doet dat ook niet, hetgeen aanzienlijk kan schelen in de arbeidskosten. In de zomer '76 heeft in< de bol lenstreek de zaak "Ierse studen- t tes" voor het nodige oproer ge zorgd in het bollen wereldje. Vol gens de Voedingsbond (district Zuid-Holland) lieten werkgevers de meisjes diverse malen twee maal een briefje ondertekenen dat zij slechts drie weken bij het bedrijf in dienst zouden zijn. Het eerste briefje zou dan verduisterd worden en zo zouden in het bol- lenvak de sociale premies ont- dekkenworden. De regionale afdeling van de Voedingsbonden FNV heeft gis teren, tijdens een vergadering in Hillegom, een voorstel op papier gezet om de 23-dagen regeling uit de wet te schrappen. Het voorstel gaat naar Utrecht, waar de cen trale van de Voedingsbonden is gehuisvest. Voorstellen met betrekking tot de CAO waren gisteren een verla ging van de leeftijdsgrens voor "vakvolwassenen" tot 21 jaar en handhaving van de volledige prijscompensatie. In dit verband merkte afdelingsvoorzitter Van Schie op dat het loon in de land en tuinbouw 14 procent achter blijft bij industriële sectoren. Te vens werd aandacht gevraagd voor een uniforme acht-urige werkdag. De vacte jaarcontracten wil de af deling voorts ook zien ver dwijnen. Bij sluiting van een be drijf betekenen deze contracten géén afvloeingsregeling. De afdeling gaat overigens in het komend jaar elke twee weken op woensdagavond een klachten avond houden m het KWJ-ge- bouw in Hillegom. Districts bestuurder Piet Lodiers, gisteren afwezig hoop dan op die avonden aanwezig te zijn. HAZERSWOUDE-Burgemeester en wethouders van Hazerswoude vinden de problematiek ten aanzien van de buurtschap de Groenendijk nauw elijks oplosbaar. Het bouwen van zo'n aantal woningen dat een vol doende minimaal draagvlak wordt verkregen, vinden ze, tegen de ach tergrond van het provinciale beleid, onmogelijk. Uitgaande van een basisniveau van vijftienhonderd inwoners zou er in die Groenendijk bouw van woningen in de orde van grootte van twee- tot driehonderd huizen moeten plaats vinden. Omdat de scholenvoorziening in de buurt schap wordt gevormd door bijzonder onderwijs, de katholieke Pius-X- schoolheeft dat tot gevolg dat het basisniveau uit dien hoofde al te gering is voor de bestaande onderwijsvoorzieningen. Het enige dat B en W toezeggen is: proberen de bestaande voorzieningen in de Groenendijk in stand te houden, evenals de leefbaarheid. Streven is eveneens om deze facetten van het maatschappelijk verkeer in de buurtschap zo mogelijk te i'erbeteren. "Zonder daarbij te streven naar de bouw van woningen", voegen B en W er veelbetekenend aan toe Een onderzoek naar het vergroten van de leefbaarheid in de Groenendijk, in de volksmond ook wel "de blindedarm van Hazerswoudegenoemd, kan pas plaats vinden, indien de gemeenteraad van mening is dat die door het bouwen van woningen zou kunnen verbeteren. Avanti-lid gaat spelen in Parijs HAZERSWOUDE - Robert de Groot, twaalfjarige jongen uit Hazerswoude waar hy lid van de vereniging Avanti, gaat op kosten van de NTTB een weekje tafeltennissen i Frankrijk. De tafeltenni bond heeft hem, en met hem nog vyf jongens en meisjes, uitgenodigd vooreen aantal wedstrijden en trai ningen in Panjs. Op tweede kerstdag vertrekt het gezel schap, dat op oudejaarsdag de terugreis aanvaardt. Ronald Rijsdorp heeft een ir tatie ontvangen om in week na Kerstmis trainingsstage te volgen op het nationaal sportcentrum Papendal. NIEUWVEEN - Het vertrek van de Johannes Stichting (zwakzinnigenzorg) uit Nieuwveen, is niet geheel zonder gevolgen. De gemeenteraad van het dorp krijgt de klap te verwerken. Bij de komende verkiezingen (in mei van het volgend jaar) zullen er vier raadszetels moeten worden ingeleverd. Met het vertrek van de inrichting daalde het aantal inwoners van Nieuwveen tot beneden de drieduizend. Gevolg: er mogen straks maar zeven raadsle den achter de bestuurstafel plaats nemen. Vier minder dus dan nu het geval is. Burgemeester Van der Kroft haast zich om te zeggen dat het om een "tijdelijke zaak" gaat. Huize Ur sula, ook actief in de zwakzinni genzorg, breidt zo snel uit dat net inwonertal van Nieuwveen om streeks januari 1979 de drieduizend wel weer zou hebben overschreden. "We zijn nu al door het dieptepunt heen," aldus Van der Kroft. Financiën? Blijft het feit, dat de gemeenteraad van Nieuwveen de komende vier jaar wél met zeven man al het werk moet verzetten. Voor de gemeente zelfheeft de teruggang in inwonertal nauwelijks con sequenties. Er zijn zoveel potjes (bij rijk en provincie) waaruit geld kan worden geput, dat B. en W. zich daarover geen zorgen maken. De zittende ambtenaren hoeven geen deel van hun salaris "in te leveren". Maar nieuwko mers zullen voorlopig minder gaan verdienen dan hun col lega's. Hoe denkt politiek Nieuwveen over de nieuwe situatie. Wethouder Fransen van het CDA zegt; "Ik denk dat er aan beide zijden (CDA en Gemeentebelangen) ve ren zullen worden gelaten. We vallen gewoon terug in een oude situatie. Want acht jaar geleden had het dorp ook maar zeven raadsleden." Toen zaten er drie KVP-ers, één ARP-er, één CHU-er en twee le den van Gemeentebelangen in de gemeenteraad. Fransen verwacht dat het straks wel weer zo'n beeld zal zijn. "De kiezers zijn hier vrij stabiel. Hoewel, het blijft natuur lijk altijd een moeilijke zaak om voorspellingen te gaan doen." Nadeel Fransen ziet grote problemen op doemen als de komende jaren ze ven raadsleden moeten doen wat nu elf mensen voor hun rekening nemen. "Gespecialiseerde men sen vallen weg. Kijk, uit elf raadsleden heb je een grotere keuze dan uit zeven." Zijn tussentijdse verkiezingen mogelijk als de drieduizend grens weer wordt overschre den? Fransen: "Helaas kan dit niet. We hebben het wel laten onderzoe ken, maar er zijn geen mogelijk heden om hierin verandering aan te brengen." Kan de provincie geen ontheffing geven, omdat kan worden aan getoond dat er over een jaar weer meer dan drieduizend mensen in Nieuwveen wonen? "Daar heeft de gemeente inderdaad een verzoek om gedaan," aldus Fransen. "Om toch elf raadsleden te mogen installeren. D'r zit een duidelijke groei in onze ge meente. Maar de provincie ging niet door de knieën. Ze besliste, jammer genoeg, in ons nadeel." Verantwoordelij kheid Fransen zegt dat de nieuwe raad meer verantwoordelijkheid krijgt. "De bikkelharde kanten zullen wat moeten worden afgevlakt. Nee, je eigen gezicht hoef je daardoor zeker niet te verliezen, ik ver wacht dat er op een andere ma nier overleg zal worden gepleegd. Er zal wat dieper op de zaken worden ingegaan; de beslissing zal daardoor meer tijd in beslag Van Dijk van Gemeentebelang (een bundeling van Partij van de Arbeid en WD) gaat er vanuit dat zijn groepering in de nieuwe raad niet meer dan twee zetels zal krijgen.'Nee, ik verwacht niet dat onze partij meer meer zetels zal krijgen." De Partij van de Arbeid en de WD gaan in ook ok weer samen de verkiezingen in onder de naam Gemeentebelang. "De fractie zegt dat het zo moet blijven," al dus Van Dijk, die verder stelt het jammer te vinden dat er de raadsperiode raadsperiod zeven leden zullen zijn. ZIJN. "Als je met elf man bent heb je wat meer inbreng. Wanneer er onder die zeven nu ook nog alleen maar "ja-knikkers" zijn, blijft er hele maal bar weinig over. Daarmee wil ik zeggen dat de gemeente raad dan totaal niets meer in brengt. En een eigen standpunt vind ik toch wel van belang," al dus Dijk. Wethouder Fransen - "veren laten" - ALPHEN AAN DEN RIJN - Voor de tweede keer binnen korte tijd stond gistermor gen de Alphense Bernhard laan blank. En evenals en kele weken geleden lag de oorzaak in een gebroken transportleiding van het wa terbedrijf. Vermoedelijke oorzaak wederom: het zetten van de grond. De buisbreuk kostte de water en lichtbedrijven naar schatting één miljoen liter water, ofwel ongeveer een negende deel van de normale daguitgifte. Ook het verkeer, en dan met name de fietsers, ondervond hinder van de grote plas wa ter, terwijl bewoners van de aangrenzende flats naar de water- en lichtbedrijven vermoeden wellicht enige tijd van water verstoken zijn gebleven. Op de foto de plek waar het water zich gistermorgen een weg naar de oppervlakte baande.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 31