"Eindelijk ben ik af van dat gedoe in Zeist "Mededelingen over AZ beslist beherAu A-diploma voorAtte Bouma Neuteboom: enige voldoende in team van West II Wales bedwingt West-Duitsland Rompelberg: record DEN HAAG - VVCS en WON hebben met verwondering ken nis genomen van de mededeling van de penningmeester van het bestuur betaald voetbal van de KNVB. Ton Zwikstra, dat er een akkoord is bereikt met het bu reau Inter Football. In de eerste plaats is, volgens de belangenverenigingen van spe lers en trainers, "de mededelin gen van Zwikstra over de rege lingen voor het WK voetbal in Argentinië onjuist", omdat het bestuur betaald voetbal nog moet beslissen. In de tweede plaats kan een derge lijke overeenkomst niet tot stand komen, omdat het overleg tussen WCS en WON met het bestuur betaald voetbal nog niet tot resul taat heeft geleid. Het gaat om de voorwaarden die de WCS en WON hebben gesteld en die Inter Football verplichten zich te onthouden van specifieke vakbondsactiviteiten en van on wettige arbeidsbemiddeling. De bezwaren van WCS en WON richten zich bovendien tegen de machtsvorming van IF in de or ganisatie van het Nederlandse betaalde voetbal. Onder deze omstandigheden zijn WCS en WON gedwongen zich te wenden tot de ministeries van CRM en sociale zaken. Alsmede tot de stuurgroep betaald voetbal, die zich bezig houdt met een rijks-subsidieregeling voor het betaalde voetbal. Een stuurgroep die door de demis sionaire minister Van Doorn van CRM is ingesteld en die in een aantal werkfasen een besluit moet nemen over de tot standkoming van een alomvat tend beleidsplan, waarin de ge RIJNSBURG - Die ene brief, die gistermorgen bij huize Bouma in de brievenbus plofte, betekende voor de geadresseerde in tweeërlei opzicht een bevrijding. De simpele mededeling, dat Rijnsburgse Boys-trainer Atte Bouma het herexamen voor het „grote trainersdiploma" met goed gevolg had afgelegd, impliceerde voor de Fries de verlossing van een dubbele obsessie: van het doel en van het middel. Of eenvoudiger gezegd: het A-diploma en "Zeist". Bouma werd in mei op twee examenonderdelen - voetbal en conditie - door de commissie te licht bevonden; kreeg voor die vakken slechts een vijf toebe deeld. "Een belachelijke zaak", vindt Bouma achteraf nog steeds. "Dat waren notabene de minst moeilijke onderdelen. Ik heb die vakken tijdens dat examen min stens even goed behandeld als die andere Maar de docenten Blok en Groenwoud hebben mij op een dubieuze manier aan on voldoendes geholpen. Zij waren het, die me op een zijs poor zetten. Zij moesten mij niet. Konden al die publiciteit niet hebben, die ik o.a. met dat mini voetbal kreeg. Zij werden door de mensen niet herkend en ik wel, daarom begonnen ze achter mijn rug om met de anderen cursisten over mij te kletsen. Over mijn ui terlijk, mijn levensinstelling en zo. De jongens hebben mij ge lukkig voor hun geroddel ge waarschuwd". Bouma reageerde zijn ongenoegen over zijn afwijzing indertijd in een vraaggesprek met een voetbalweekblad af. Hij lichtte daarin een tipje van de Zeister sluier op. Een handeling, die het zelfde effect gaf als het optillen van een beerputdeksel. Bouma vertelde in dat intervieuw o.a. dat Blok regelmaitig "in kennelijke staat" les gaf. Bouma- "Ik heb nogal wat reacties op dat inter view gehad. Achteraf gezien was ik niet zo gelukkig met dat ver haal. Nu zou ik wat minder heftig losbarsten. Maar dat neemt niet weg, dat ik nog wel steeds achter de woorden sta, die ik toen heb gezegd. Ik moet alleen wel be kennen, dat ik weieens angst heb gehad voor de gevolgen ervan. Ik had mij met dat verhaal best wel eens in de vingers kunnen snijden. Dat is gelukkig niet ge beurd. Cursusleider Plooyer heeft de zaken sportief opgevat. Heeft me de kans gegeven om te slagen en die heb ik met beide meenschappelijk onderschreven subsidievoorwaarden voor het betaalde voetbal opgenomen dienen te worden. In de stuurgroep hebben de vol gende personen en instanties zit ting: Zwikstra namens de KNVB, drs. Verdier names de vereniging van Nederlandse gemeenten (VNG), mr. Naber. namens het ministerie van sociale zaken, drs. Van Eerde namens het ministerie van financiën en drs. Van Gorsel namens het ministerie van CRM, die als voorzitter zal optreden. De stichting de nationale sportto- talisator (SNS) zal in een later stadium een afgevaardigde- aan wijzen. Voorlopig is de SNS ver tegenwoordigd door drs. Zwar tjes. De stuurgroep zal zich onder andere laten bijstaan door de werkgroep voorwaarden betaald voetbal, het accountantsbureau Moret en Limperg, de CRM-ac- countantsdienst, het verifica tiebureau van de VNG en de KNVB. Het is de bedoeling datde stuurgeoep voor 15 april 1978 be sluitvorming mogelijk zal ma ken. handen aangegrepen. Dit ook, omdat ik geen last meer van Block en Groenewoud had. Die mochten niet meer op de A-cur sus doceren. Waren door de KNVB op een zijspoor gezet, zo dat ik het al met al toch niet slecht had gezien". De vervanging van Blok en Groenewoud door Joop Brand en Jan Zwartkruis had volgens Bouma een andere benaderings wijze van de cursisten tot gevolg. Hij: "Voorheen werd het accent erg op het maken van fouten ge legd Nu kan er ook weieens een positief woord worden be luisterd. Alleen dat geslijm, dat is daar moeilijk weg te krijgen. Dat was vooral in de tijd van Groenewoud en Blok heel erg. Er was in Zeist een cursist bij, die ondanks zijn slechte prestaties steeds hogere cijfers kreeg. Hij is dan ook met vlag en wimpel geslaagd en werkt nu bij een betaalde club. Daar bewijst hij nu dagelijks, dat een goede voetballer nog geen goede trainer hoeft te zijn. Maar op de cursus kon hij bij Groenewoud en Blok geen kwaad doen. En een vent als Jan Mak, die werkelijk de beste was, werd afgescheept met lage cijfers". Opgelucht Bouma zegt dan ook duidelijk op gelucht te zijn met het halen van Atte Bouma: "Hier heb ik tien jaar het door hem jarenlang zo be geerde papiertje. "Ik ben nu eindelijk van dat gedoe rond Zeist af. Er is in alle opzichten een last van mij afgevallen. Moet je nagaan, ik ben nu al tien jaar trainer. Ik heb tien jaar naar het A-diploma toegeleefd Ik zie dit diploma dan ook als een er kenning voor mijn benaderings wijze van het trainerschap. Ik ben een broodtrainer". Uitgerekend bij die woorden stapt een buurvrouw met een doos ge bak binnen. Een blijk van Rijns- burgs medeleven, dat door Bouma op prijs wordt gesteld. Hij borduurt dan op het begrip "broodtrainer,' doon "Ik moet alleen van het trainerschap leven. Daarom ben ik ook een typische resultaattrainer. Ik ben geen op bouwtrainer. Dat zijn die lieden, die zich achter het een of andere jeugdplan verschuilen, omdat ze geen succes hebben. Nou, ik ga ervan uit dat elk bestuur kam pioen wil worden. Dat heb je ge woon te accepteren. Belangrijk is dan om daarbij een goed product te leveren, een goeie pot te kun nen combineren met een opti maal resultaat". r toe geleefd". Bouma wil die combinatie zoeken door het scheppen van arbeidsv reugde bij zichzelf en zijn spelers. Hij zoekt, het mag zo langzamer hand als een A-B-C-tje worden gekwalificeerd, het vooral in de persoonlijke benadering van de speler. Hij: "De speler moet naar mijn mening als een persoonlijk heid worden benaderd. Niet als nummer. Ik kan nu wel als Mi- chels gaan trainen, maar op het laatst zou ik dan struikelen. Daarom werk ik graag met lastige mensen. Proberen om die jon gens in het goede spoor ts zetten. Een Tscheu-la-Ling bijvoor beeld". Waarbij hij meteen in het betaalde voetbal is beland. Atte Bouma heeft er nimmer een geheim van gemaakt, dat hij aspiraties in die richting heeft. Afgelopen zater dag circuleerden er na de wed strijd tegen ZCFC al geruchten, dat Bouma zijn contract met Rijnsburgse Boys voortijdig zou beëindiging Geruchten, die -no tabene- zijn verspreid door ZCFC-bestuursleden, die een en ander van ZCFC-speler (en Tele- graaf-journalist) Coo Dijkman zouden hebben a Bouma: "Die geruchten zijn mij ook bekend. Ikzelf weet van niets. Ik heb zelfs nog geen tijd gehad om te overwegen wat ik zal gaan doen. Misschien, dat ik naar het buiten land ga. Naar Noorwegen. Dat is momenteel erg in trek. Of Gam bia. Daar was laatst de functie van een bondscoach vrij. Maar het kan ook zijn, dat ik gewoon bij RBB blijf. Dat hangt ervan af, of we kampioen worden. Hoewel we nu bovenaan staan, zal dat niet meevallen. Er moeten tens lotte vijf nieuwe spelers worden ingepast. En we hebben nog heel wat wedstrijden voor de boeg. Maar waar ik ook naar toe zal gaan, ik blijf aan zijn trainingsmetho den vasthouden. Daar sta ik he lemaal achter. Zoals de veldtrai- ning bijvoorbeeld. Alleen op het veld kun je leren voetballen. Niet in de duinen. Met een vent op je rug tegen een duinpan aanren nen, is voor mij het bela chelijkste, dat een trainer zijn spelers kan opdragen. Als je gi taar wilt leren spelen, dan ga je toch ook niet op een piano zitten GERARD VAN PUTTEN WASSENAAR - Het districtsteam West II heeft gisteravond tegen Blauw Zwart bepaald geen grootse indruk achtergelaten. Herhaaldelijk traden in de ploeg communicatiestoornissen op en gaven de spelers duidelijk blijk niet op elkaar te zijn ingespeeld. Het vrij zwakke Blauw Zwart kon daarvan profiteren en tenslotten een verdiende 1-1 deling beha len. Een gelijkspel, dat de Wassenaar- ders met name dankten aan hun voortreffelijke doelman Peet Pieterse, die na rust knalharde schoten van Ton v. d. Padt en Spijkenisser Ron van Baaren op fabuleuze wijze uit zijn doel wist te ranselen. Het waren de schaarse hoogtepunten van een confrontatie, waarin slordigheid troef was. Foutieve passes, mis verstanden en zinloos lange soli (Wilbert Witteman) waren sche ring en inslag in dit duel, waarin alleen Hans Neuteboom (UVS) tot een krappe voldoende wist te komen. In de eerste helft leek het allemaal nog wel aardig. De wijze, waarop het districtsteam de leiding nam (Witteman verzilverde fraai voorbereidend werk van Van Baaren) beloofde veel goeds voor de rest van de wedstrijd. Niets was echter minder waar. Goed, Theo van Seggelen - overi gens verder onopvallend - testte dan een keer de capaciteiten van Pieterse, maar zijn voorbeeld werd aan de andere kant door Wim Tolido nagevolgd. Diens harde schot kon in de ogen van RVC-doelman Bakhuis echter geen genade vinden. Blauw Zwart kwam na rust steeds beter uit de verf en het was dan ook volkomen verdiend, dat Pieter Donath een voorzet van Hoogen- boom ineens fraai kon inkogelen (1-1) ANTWERPEN - Nederlands stayerkampioen Fred Rompelberg heeft in het Antwerpse sportpaleis kans gezien om het werelduurrecord achter handelsmotoren te verbeteren. De Limburger reed in zestig minuten een afstand van 72,241 kilometer, hetgeen precies 2,5 kilometer meer was, dan de afstand die recordhouder Pietro Algeri vorig jaar in Milaan reali seerde Na zijn poging in Ahoy', toen Fred Rompelberg op 23 oktober dit jaar slechts tot zestien kilometer kwam, vermeed de professional de Rotterdamse sporttempel uit boosheid op Peter Post, die hem niet in de Maastrichtse zesdaagse wil laten starten. Rompelberg gebruikte Ahoy' wel voor training, maar koos voor Antwerpen, waar de langere piste (250 meter) meer waarborg gaf voor het slagen van een aanval. De 32-jarige aannemer, die kosten noch moeite heeft gespaard om ini tiatiefnemer Martin Venix af te troeven, zorgde met zijn prestatie even wel voor een nieuw stukje broodnijd in het kleine stayerswereldje, door de recordpoging met gangmaker Joop Stakenburg te rijden, die een overeenkomst heeft met Venix. Gangmaker Norbert Koch werd door Rompelberg (in casu sponsor Frisol) aan de kant geschoven, omdat hij voor dit karwei teveel geld vroeg. AZ'67 heeft in de tweede ronde van het toer nooi om de KNVB-beker toch nog de groot ste moeite gehad met Fortuna Sc. Pas vyf minuten voor tijd stelde AZ de zege door een doelpunt van Kees Kist veilig (2-0), na- dat het van de openingstreffer in de elfde minuut van de eerste helft vruchteloos had geprobeerd de eerstedivisieclub met grote cijfers te verslaan. Speels, zonder noemenswaardige inspanning rafelde AZ in de openingsfase de Lim burgse defensie uiteen. Het ontnam FSC in ieder geval de illusie dat de ploeg voor een bekerverrassing in Al kmaar zou kunnen zorgen. Een illusie, die volledig de grond in geboord werd toen Ny- gaard na een kopbal van Van Hanegem doelman Geilman al" na elf minuten ver sloeg: 1-0. Het pleitte echter voor Fortuna SC dat* het voor rust de enige keer zou zyn dat de Noordhollanders aan het maken van doelpunten toekwamen. Het fanatieke ver dedigen van Colombain, Bux, Van Daele en Merken had succes. Wat AZ ook probeerde, hoeveel kansen de ploeg van Cor van der Hart zich ook schiep, doelpunten leverde het niet op. Fortuna SC kreeg voor 7.000 kijkers zelfs tweemaal een beste kans op de gelijkmaker. Eenmaal reageerde Meskovic echter uit stekend op een inzet van Engbersen; de tweede keer schoot Van der Berg naast na dat hij de voor Van Hanegem ingevallen Fred Filippo op het verkeerde been had ge zet. Vijf minuten voor tyd besliste AZ het duel via Kees Kist: 2-0. Het duel AZ'76-FC Amsterdam in de derde bekerronde wordt op Tweede Kerstdag ge speeld. Of Henk van Rijnsoeverdan voor dè Alkmaarders kan spelen is nog de vraag. De verdediger liep gisteravond tegen Fortüna waarschijnlijk een meniscus op. West-Duitsland: 1-1 Het nationale elftal van Wales heeft gister avond in Dortmund wereldkampioen West Duitsland bedwongen. De door 52.000 toe schouwers bijgewoonde en door Charles Corver geleide wedstrijd eindigde in 1-1. In de 46ste minuut bracht Fischer de West duitsers op 1-0, maar precies 30 minuten later zorgde Dave Jones voor de gelijk maker. Met name in de eerste helft speelde de' ploeg van Helmut Schön die na het WK zal wor den opgevolgd door Jupp Derwell, zeer zwak. Reeds na tien minuten barstte het anders zo chauvinistische publiek los in een fluitconcert. Dat de Duitsers niet in hun spel kwamen lag echter niet alleen aan eigen onvermogen, maar ook aan de strakke mandekking die Wales toepaste. De enige speler die zich voor rust aan de malaise wist te onttrekken was aanvoerder Berti Vogts. Hij was dan ook de enige die een aantal kansen wist te scheppen. De Westduitse voetbalbond (DFB) gaat de Newyorkse vereniging Cosmos verzoeken record-international Franz Beckenbauer vrij te geven voor het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal in Argentinië. Bovendien wenst de DFB dat Beckenbauer in de gelegenheid gesteld zal worden in de vriendschappelijke en als voorbereiding geldende interlandwedstrijden tegen En geland, Sovjet Unie, Brazilië en Zweden mee te spelen, alsmede het trainingskamp voorafgaande aan het WK bij te wonen. Veel hoop heeft de DFB echter niet, omdat Cosmos zeer hoge financiële eisen stelt voor de vrijgave van Beckenbauer. Iran Het optreden van Iran in de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië is in gevaar. Dit is een gevolg van een geschil tussen de inter nationale voetbalbond (FIFA) en de Aziati sche voetbalbond (AFC). Het conflict ontstond toen de AFC afgelopen zondag op een vergadering in Hong Kong het eerder genomen besluit bekrachtigde Taiwan en Israël te weren en China op te De FIFA is over dit besluit zeer ontstemd, aangezien het tegen de reglementen ingaat zowel Taiwan als Israël zyn FIFA-leden, China daarentegen niet. De internationale bond heeft de AFC tot 12 januari de t(jd gegeven op haar beslissing terug te komen. Indien dit niet gebeurt, zal het bestuur van de FIFA sancties nemen. Dit kan leiden tot het niet toelaten van Iran, één van de vurigste pleiters voor de toelating van China en het- uitstoten van Taiwan en Israël. In geval Iran niet mag uitkomen kan het or ganisatiecomité een vervangend land gaan aanzoeken.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21