Het andere cadeau én het goede doel Slechte contracten voorde kampeerders „Dik is prachtig" NIEUWE PANTY VAN TEN CATE Pierre Balmain Elegance komt van binnenuit Tropische planten kweken Bij een ander binnen kijken OMSLAG DOEK HOORT ERBIJ DONDERDAG 15 DECEMBER 1977 De huur van een vaste standplaats op een kampeerterrein wordt soms alleen mondeling geregeld. En wordt er wel een schriftelijk rapport opgemaakt, dan is dat vaak ronduit slecht. Tot deze konklusie komt de Con sumentenbond in het novem bernummer van de Consumen ten Reisgids, de kwartaaluitgave op het gebied van reizen en re- kreatie. Deze konklusie is geba seerd op een enquête onder een aantal leden met een vaste stand plaats op een kampeerterrein. Maar liefst éénderde van deze kampeerders had alleen een mondelinge overeenkomst. De schriftelijke kontrakten bevatten veelal voor de kampeerder on gunstige voorwaarden. Het stan- daardkontrakt, opgesteld door de ANWB, Consumentenbond en RECRON (Organisatie van Re creatie-Ondernemers Nederland) blijkt door de RECRON-onder- nemers zelden te worden ge bruikt. Deze voor de kampeerder weinig rooskleurige situatie is volgens de Consumentenbond voornamelijk een gevolg van de grote schaarste aan vaste stand plaatsen. De rekreatie-onderne- mer heeft daardoor 'n machts positie. De bond pleit in verband daarmee voor een wettelijke re geling ter bescherming van de kampeerder, bijvoorbeeld ana loog aan de huur bescherming zoals die voor de huur van huizen geldt. Wy zijn graag bereid meer informa tie over deze onderwerpen te ge ven, eventueel telefonisch, nr. 070 - 889377, vragen naar de heer Van Ravensteijn. „Elegance komt van binnenuit. Het heeft niets met schoonheid te maken", vindt de Franse mode ontwerper Pierre Balmain. Hij was even in Nederland om over de geschiedenis van de couture te vertellen. Op de Franse am bassade in Den Haag sprak hy over zijn carrière in het modewe reldje. Onder zijn toehoorders de ambassadeurs van Griekenland, Iran, Tunesié, België Finland ei> Brazilië Balmain leerde het vak bij de ontwerpers Molyneux en Balanciaga. Opende in 1945 in Parijs zijn eigen salon. Werkte zich naar de top. werd een veel gevraagd couturier in koninklij ke kringen en kleedt als een van de weinige ontwerpers nog steeds vorstelijke klanten. De modekoning vertelde dat hij eens 300 japonnen ontwierp voor Ko ningin' Sirikit van Thailand. Zij gingen op statiebezoek in Europa en moest voor elk land een an dere garderobe hebben. In ver schillende landen hetzelfde jurkje dragen zou weieens als on hoffelijk kunnen worden aange merkt, vond deze vorstin. Balmain die in juli een sjieke herfst- en wintershow presenteerde er kent dat zijn collega Yves Saint Laurent op dit moment de toon aangeeft. Hij zal er echter geen nacht minder om slapen: Bal main immers kan rekenen op zijn vaste klantenkring. De modeko ning tenslotte: "De garderobe van een vrouw moet er uit zien als een mooi boeket en de verwelkte bloemen moeten op tijd door verse worden vervangen". Een nogal elitaire uitspraak, maar met zo'n kapitaal-krachtige klanten kring op de achtergrond, wel be grijpelijk. Het nieuwste op het gebied van het zelf kweken van tropische plan ten (aangeboden in setjes com pleet met potje, grond en zaad) is het uit een dikke pit kweken van een Agave. In de serie van pinda's bananen en meer van die plan tensoorten die niet zo bijster veel kans hebben van slagen, lijkt deze Agave een wat geschikter plant om zelf te kweken. De turf- tablet die er bij zit om potgrond te worden is in ieder geval al een goede basis. Nog beter is turf molm te mengen met scherp zand (metselzand). Na beworteling kunnen jonge plantjes dan in goede potgrond worden overge zet. De Agave werd in vroeger jaren tot de Amaryllis-familie gerekend. Dat duidt er al op dat het beslist geen cactus is, ook al zijn er soor ten van deze familie die venijnige stekels, bezitten. Het is wel een succulent, dus een plant die vocht opslaat in de bladeren. Ook zijn er soorten die afkomstig zijn uit woestijngebieden. Overeen komsten zijn er dus wel met de cactussen. Zelfs in de verzorging is dat het geval. Eén van de meer bekende Agave- soorten is de 'victoriae america- nae'. Dat is het forse lid van de familie met bladeren die wel meer dan anderhalve meter lang kunnen worden. Dat is dan wel een kwestie van vele jaren groeien, want het zijn meestal trage groeiers. Bloeien doen ze dan ook pas na een groot aantal jaren en in de huiskamer is het alleen bij optimale verzorging en onder optimale omstandigheden mogelijk. Die verzorging houdt dan in een lichte standplaats.' Dat op de eerste plaats. In de zomermaan den voelen de grotere exempla ren 'zich goed thuis in de tuin. NEW YORK (AP) "Dik is prach tig" zegt de 43-jarige New- yorkse mode-ontwerper Ra ven Chanticleer en hij heeft voor deze winter uitsluitend kleren ontworpen voor cor pulente dames. "Ze willen ons wijsmaken dat slank 'in' is maar daar moeten Daar kunnen ze vrij lang blijven staan maar wanneer de nacht- temperatuur gaat dalen beneden zes graden is het beter de planten binnen te halen. Daar blijven ze dan koel overwinteren bij een temperatuur van niet veel meer dan die zes graden. In de winter krijgt de Agave ook rust. Dus minder water en beslist geen voedsel meer. Van februari tot en met september wekelijks wat voedsel toedienen, dus ook als de plant naar buiten gaat dat niet vergeten. Het gietwater mag gerust uit de leiding komen, want de plant houdt wel van nara water (al is te hard water nooit goed). Als de pot te klein geworden is kan in het vooijaar een iets grotere pot als nieuwe verblijfplaats ge nomen worden. Liever niet in wy niet intrappen, dik is 'in' en da's best en dat zal zo blijven," Aldus de ontwerper die zelf niet veel weegt en toe geeft zijn kleren wel zo te ma ken dat vrouwen er slanker in lijken dan zy zijn. "Het me rendeel van mijn clientele is dik en wil dat blijven. Na tuurlijk ben ik daarvoor, an ders kon ik wel inpakken." aldus de goochemerd. Toen hij laatst een modeshow gaf werd geparadeerd door vier mannequins wier ge middelde gewicht omstreeks 90 kilo bedroeg. gewone poggrond overzetten maar in speciale cactusaarde. Nog even terugkomen op het zaai- werk, het plantje dat uit dat zaad tevoorschijn komt voorlopig de eerste jaren binnen houden en in het begin ook in de wintermaan den warmer houden dan de grote exemplaren. PIET DE NIES Het is misschien een idee voor deze cadeautjestijd om eens iets bijzonders ergens anders te kopen dan de winkel in de stad of buurt. Vooral als men sen in een ontwikkelingsland ermee geholpen worden. Maar eerst een ander verhaal, om later terug te komen bij het bovenstaande, over een arm dorp in een ontwik kelingsland: het dorp Wono- sari ligt in een erg droge streek. De bevolking is er arm, heeft onvoldoende om van te leven. Werk in de indu strie is er ook niet genoeg. De inwoners verbouwen het minst gewaardeerde volks- voedsel, cassave, een knol gewas, omdat rijst niet wil groeien. De behuizing van de bruine mensen bestaat uit een optrek van gevlochten bam boewanden met een aarden of hoogstens houten vloer. De bevolking in deze hooggele gen streek neemt toe, terwijl er niet veel toekomstmuziek voor de nieuwe bewoners lijkt te zijn. Dit is het nogal droeve beeld dat Wonosari biedt, een dorp in het ontwikkelingsland Indo nesië, eens ons Indié. Nieuwe impuls Aardig is, dat men vanouds in deze streek vlechtwerk van bamboe maakt: ge bruiksvoorwerpen in de vorm van schalen, manden en kor ven. Deze volksnyver- heidstak kreeg een paar jaar geleden een nieuwe impuls. Toen heeft het departement van de Indonesische kleinin- dustrie het bamboe- vlechtwerk in Wonosari op nieuw leven ingeblazen.Jon gens die net van school kwa men, daar geen vak geleerd hadden en geen of nauwelijks werk konden vinden kwamen bij elkaar. Oudere ervaren vlechtwerkers uit dé streek leerden hun het ambacht van bamboevlechter. Inmiddels zijn er zeventien families in het dorp, die de techniek beoefenen. Oorspronkelijk bracht men de vervaardigde goederen naar een markt in de buurt om ze daar te verko pen, maar nu gaat de afzet bijna geheel via Pekerti. Deze Indonesische nijverheidsor ganisatie zorgde voor meer continuïteit van de afname. Bovendien schakelt Pekerti de tussenhandel uit, zodat de opbrengst voor de hand werkslieden zo groot moge lijk is en nu zelfs het belang rijkste deel van hun inkomen vormt. Naast de schalen, manden en korven, vlechten de laatste jaren veel lampekappen. Het lijkt paradoxaal: de hand werkslieden kennen het ge bruik van de ronde lam pekappen die ze maken zelf nauwelijks, omdat er geen elektriciteit in het dorp is. De opengevlochten kappen zijn veel gevraagd, en bestemd voor de huizen van de meer welgestelde Indonesiërs waar de elektriciteit wel reikt, of voor een Nederlandse of Westduitse woning. Wonosari is maar één voorbeeld van een zogenaamde 'produ- centen'groepdie zijn produk- ten via Pekerti verkoopt. Sinds 1975 zijn er nog enkele tientalls andere groepen nij verheidslieden, verspreid over heel Indonesië. Hand- geweven zijde, batikdoeken, houten speelgoed en wayangpoppen zyn enkele van de andere oorspron kelijke Indonesische produk- ten die via Pekerti een weg vinden in Indonesië, West- Duitsland en Nederland. Pe kerti is de motor voor de nij- verheidsgroepen en zij zet zich vooral in voor sociaal zwakkeren in de samenle ving. Barbara Brouwer is één van de medewerksters van deze stichting en zij stimu leert en regelt vooral de afzet naar het buitenland en in het bijzonder naar West-Duits- land en Nederland.In haar flat in een Leidse nieuwbouwwijk vertelt Bar bara over haar werk. Het is rommelig in huis, dat al voor een deel ontruimd is. Dozen vol boeken staan ingepakt in de kamer; Het is op de valreep van haar vertrek naar Indone sië. Ze gaat er nu voor de zesde keer heen, dit keer voor tweè jaar, een lange tyd. Bar bara: "Er is al een half jaar van de twee voorbij, omdat mijn visum zo lang uitbleef, maar ik krijg wel verlenging". In 1974 na haar studie kunst geschiedenis en culturele an tropologie ging Barbara van gespaard geld naar Indonesië 'In die tijd kwamen in de In- -'?nesische hoofdstad Jakar ta vertegenwoordigers van sociale organisaties van uit eenlopend karakter by el kaar. Ze richtten Pekerti op, een stichting die de volks nijverheid onder de sociaal zwakkere groepen wilde be vorderen. Aanvankelijk werkten de leden van de stichting op vrijwilligersbasis ook om hun motivatie te tes ten en nu is men nog onderbe taald. Het is de Novib, de Ne derlandse Organisatie voor Internationale Betrekkingen, die de belangrijkste bron van subsidie voor de stichting werd. Deze Nederlandse or ganisatie is nu ook Barbara's werkgever. Barbara- "Het gaat bij ons nu om kleine hoeveelheden, maar het is de bedoeling, dat we uitgroeien. Door te praten met allerlei mensen hoor je steeds van nieuwe groepen waar mogelijkheden voor een afzet via Pekerti inzitten. In de toekomst willen we vooral ook de afzet in het binnenland bevorderen. De zogenaamde nieuwe welgestelden van de Indonesië zouden de kopers van de artikelen kunnen zijn". En wat de afzet aan het buitenland betreft: "Als we een firma zijn in plaats van een stichting zoals nu zouden de produkten een stuk aan trekkelijker in prijs worden. De belastingen en de hoge transportkosten, speciaal voor stichtingen, maken de artikelen zo duur. Deze kos ten liggen veel lager als de stichting Pekerti overgaat in een firma", zegt Barbara. Nu is het nog zo, dat een bam- boelampekap uit Wonosari in Nederland 20.- kost, vier keer zo duur als in Indonesië. Houten kinderspeelgoed kost 15.- tot 25,-houten en leren wayangpoppen f 15,- tot f300,-. Toch niet allemaal zulke gekke prijzen voor een Sint-Nico- laascadeau? De Nederlandse stichting ABAL(afzetbevordering van artikelen uit landen in ont wikkeling) in Den Haag en SOS (stichting ontwik kelingssamenwerking) in Kerkrade zorgen voor de ver koop. Dichtsbijzijnde ABAL winkel: Passa Denha, Pas sage, Den Haag. Omslagdoek, wie droeg die nou nog? Ja, bij de klederdrachten in Zeeland en in Volendam, daar zag je die brede, vierkante shawls waar je helemaal in kunt kruipen nog wel, maar verder waren ze ja ren uit het modebeeld verdwe nen. Totdat vorig jaar de folklo- re-look z'n opmars begon. Inmiddels zyn de Russische boerendochters en de Spaanse schonen weer een beetje ver dwenen, maar de omslagdoek is gebleven. En hoe. Overal en altijd kun je het ding gebruiken. En zelfs als je vindt dat 'ie helemaal niet past bij je bloese, dan doe je de omslagdoek toch gewoon om. Het is trouwens een ideaal kle dingstuk, want je kunt er enorm veel mee doen. Voorwaarde is dan wel dat de omslagdoek vierkant is en minstens 1.20 in het vierkant. Als je er een wilt kopen en er is een goedkopere die maar 70 of 90 centimeter in het vierkant is, doe het dan toch niet en koop die duurdere, want dan pas kun je er alles mee doen. Je kunt de omslagdoek natuurlijk ook heel eenvoudig zelf maken en het van de materialen laten af hangen waar je het ding bij wilt dragen. Bij een avondcreatie maak je er een van goud of zil- ver-lurex en je hebt nooit een koude rug. Ben je toch al kouwe lijk neem dan een lekker dikke wollen stof en je voelt je de gehele winter behaaglijk. Als het regent doe je hem om je hoofd en als je er alleen maar een eenvoudig jurhye mee wilt opfleuren dan zijn hier een paar voorbeelden hoeje- dat kunt doen. De meeste heb ik in Parijs „ont dekt", maar wie er ovêr nadenkt komt zelf misschien nog wel op een veel leuker idee. Als dat zo is, wil ik het graag zien en het weer doorgeven. Het is tenslotte een leuk spel, die omslagdoek. Ria Schuurhuizen Kijken hoe het er by een ander bin nen, in zyn huis, uitziet. Dat is een hobby waarmee veel mensen vermoedelijk heel graag vaak be zig zouden willen zyn. Helaas, de mogelijkheden zijn beperkt. Tij dens een straatje om 's avonds kun je bij de buren naar binnen gluren. En als er iemand in fami lie- of kennissenkring is ver huisd, dan kun je ongegeneerd in de nieuwe woning gaan rondneu* Voor het overige blijft het behel pen. De hobby is eigenlijk alleen uit te leven met woonbladen, vol plaatjes van huizen waar je an ders nooit binnen zou komen. Er is nu een boek verschenen dat interieur-kijkers met groot ge noegen zullen doorbladeren. Het heet „Tot woning veranderd", van de eerste tot en met de laatste bladzijde vol met foto's en weinig tekst. Een soort woonblad in boekvorm. De titel zegt het al: het gaat om hui zen die in oorsprong niet als wo ning werden gebouwd. Al die fantastische interieurs van de fbto's zijn ingericht in kip penhokken, boerenschuren, een koetshuis, een brandweerpost, een watertoren, in oude fabrie ken, in een sleepboot, een veer boot, oude scholen, oude spoorwegstations enz. Het boek is door twee Amerikanen gemaakt, Charles Fracchia en Je remiah Bragstad. De meeste voorbeelden zyn ook Ameri kaans getint. Ze zyn bedoeld om te laten zien hoe je met ver schrikkelijk veel geduld en met (meestal) veel geld van char- mante oude bouwsels exclusieve woonplekken kunt maken. Daarmee bereik je tegelijkertijd dat bijvoorbeeld zo'n mooi oud schoolgebouw niet tegen de vlakte wordt geslagen. Enfin, een leuk kykboek. Tot woning ver anderd." Uitgegeven door Landshoff. Prijs 34,- Een sleepboot van binnen. Bamboevlechter in Wonosari bezig een lampekap te maken. Foto: Barbara Brouwer. Een heel dunne, vijftien dernier panty brengt Ten Cate op de markt onder de naam Ten Cate Elegant. De kwetsbare plekken zijn versterkt en de ladderstops zijn ingebreid. Deze "sheer-panty" is mooi transparant en heeft een prachtige glans. De nach tlingerie die Ten Cate brengt is ten dele sportief maar wel zacht en warm, met vloeiende vrouwelijke lijnen. Gallons, wikkeleffecten, hals uitsnijdingen zakken en a-symetrische lijnen zijn vaak overgenomen uit de bovenkleding. Capuchons en rolkragen zijn dit seizoen bepalend. Erg mooi zijn de modellen gebaseerd op de Zuidamerikaanse dessins en kleurstellingen, afgebiesd met een van de basiskleuren. Voor de nacht, maar ook heel geschikt voor een avondje-thuis zijn de drie modellen party-dress van katoenen-batist. Deze hebben een randdessin van bloe men en vogels geinspireerd op de batiktechniek. Basis kleur is altijd ecru maar de bedrukking is blauw-grijs, olijfgroen of havanna-bruin. Bij de dusters, gemaakt van acryljersey dat aan de buitenzijde is geruwd maar van binnen glad, is meestal wel een nachthemd te koop. Een ochtendjas die ook 's avonds De tricotjersey ook een materiaal voor dusters en nachthemdenkri jgt door niet zal misstaan. De capuchon is het opruwen een angora-achtig effect. Heren-en kinderpyama's zijn Twee prachtige modellen be- een modisch detail dat ook prak- gemaakt van elastische katoen. Voor de laatste is vaak wat het dessin drukt met gestyleerd paradys- tisch erg gantrekkelijk kan zijn betreft naar de stripboeken gekeken. vogel/bloemdessm.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17