Minister Leber denkt niet aan aftreden Frankrijk en Engeland besluiten tot meer samenwerking Günter Wallraff en zijn werk bij Bild 48* VERTRAGING EUROPESE VERKIEZINGEN Belangrijke mededeling voor Zilvervloot-spaarders. Na spionageschandaal Bondsrepubliek Uitgaven gezondheid in Europa rijzen de pan uit De Zilvervloot WOENSDAG 14 DECEMBER 1977 BUITENLAND PAGINA 9 LONDEN (UPI) - President Valéry Giscard d'Estaing van Frankrijk en premier James Callaghan van Groot-Brittannië hebben giste ren in Londen bekendgemaakt dat zij het eens zijn geworden over grotere samenwerking ten aanzien van industriële, elek tronische en aeronautische pro jecten. "Ons overleg was een belangrijke stap op weg naar de ontwikkeling van nauwere samenwerking tus sen Frankrijk en Groot-Brit tannië," zei Giscard op een pers conferentie ten besluite van twee dagen van overleg. "Het was uit zonderlijk hartelijk", voegde hij eraan toe. Callaghan zei dat de besprekingen hadden plaatsgehad in een "vrij ontspannen sfeer" maar dat zij er niet op waren gericht grootse be sluiten te nemen. De twee regeringsleiders con fereerden maandagavond en gis termorgen op Chequers, de ambtswoning van de Britse pre miers op het platteland, 60 kilo meter van Londen. Later, vlak voor de terugkeer van de Franse president naar Parijs, gaven ze beiden nog een persconferentie van twintig minuten op de nabu rige luchmachtbasis Halton. Behalve over hun toekomstige technische samenwerking heb ben Giscard en Callaghan hun licht laten schijnen over alge mene wereldproblemen, als Rhodesië, het Midden-Oosten en de toekomst van Europa. Giscard en Callaghan zeiden dat zij hadden besloten een gemengde commissie van Franse en Britse deskundigen op te richten voor de bestudering van de terreinen waarop Brits-Franse industriële samenwerking mogelijk zou kunnen zijn. Het betreft de oliewinning voor de kust, com puters en onderdelen, de auto mobielindustrie, de machine-in dustrie en de papierindustrie. Ook hebben Giscard en Cal laghan het gehad over samen werking bij het leggen van een elektriciteitskabel van 2.000 me gawatt onder het Engelse kanaal, voor het verbinden van de elek trische toevoersystemen der beide landen. Ook kan nu de sa menwerking tot stand komen bij de bouw van een nieuwe lucht- bus met 160 plaatsen voor de korte afstand, de A-200 geheten door de Britse en Franse lucht vaartindustrie. Giscard vertelde nog dat hij en Callaghan een verslag van hun minister van financiën hadden aangehoord over de pogingen die op het ogenblik in het werk ge steld worden om het afglijden van de dollar af te remmen. "Wij hopen dat de stappen die nu gezet worden, zullen bijdragen aan gro ter stabiliteit der buitenlandse wisselmarkten", aldus de Franse president. BRUSSEL (ANP) - De gezond heidsuitgaven in de Europese gemeenschap, dat wil zeggen uitgaven in geld en natura by ziekte, invaliditeit, fysische of psychische gebreken, arbeid songevallen en beroepsziek ten, stijgen enorm. Die uitga ven zullen tegen 1980 onge veer de helft van de zogeheten sociale uitgaven gaan omvat ten en daarmee zullen ze de tot dusverre belangrijkste uitgavenpost, namelijk die van de pensioenen, voorbij streven. Dat heeft Europees commissaris voor sociale za ken, de Nederlander ir. Henk Vredeling, gisteren in Brussel meegedeeld in een bijeen komst van de Europese mi nisters voor gezondheids zorg. In 1970 schommelde het aan deel van de gezondheidsuit gaven binnen het geheel var» de sociale uitgaven nog rond een derde. Ip 1975 ging het al om 35 tot 40 pet van het totaal van de so ciale uitgaven. Binnen de ge zondheidsuitgaven stijgen vooral de uitgaven voor ziekte schrikbarend. De voornaamste factoren die het aanbod aan gezondheids zorg hebben vergroot zijn: uitbreiding van het aantal verzekerden, groei van het „verstrekkingen pakket," de technologische ontwikke ling, toenemende professio nalisering, humanisering en arbeidsintensivering in de gezondheidszorg, en ver oudering van de bevolking. Wat dat laatste betreft Vre deling wees erop dat bejaar den 1,7 tot 2 maal zoveel ge bruik maken van de diensten van de gezondheidszorg dan alle anderen. Arbeidskosten nemen in totaal 60 tot 70 procent van de ge- zondheidskosten in, ook al omdat de lonen daar sterker gestegen zijn (inlopen van achterstand) dan in andere sektoren. Die verworvenhe den moeten niet aangetast worden, maar wel zal de pro- duktiviteit in die sector opge voerd moeten worden. Huisartsen en specialisten, die een hoog inkomen genieten, zouden het voorbeeld kunnen geven aan de grote massa, door zich in de komende jaren te matigen in hun inkomens stijgingen. Voorts Moeten er maatregelen komen om de omvang van het pakket ge neesmiddelen (overigens met behoud van dezelfde thera peutische werking) aanzien lijk te beperken. Overcon sumptie van deze middelen moet krachtig worden tegen gegaan, aldus Vredeling. BONN (SP) - De Westduitse sociaal-democratische minis ter van defensie Georg Leber ziet in het spionage schandaal op zijn departement geen aanleiding af te treden. Dit verzekerde hij op een persconferentie in Bonn, die hij kennelijk onder het motto "aanval is de beste verdedi ging" gisteren in allerijl had laten bijeenroepen. Tot grote woede overigens van de christelijk-democtatische oppo sitie, die vandaag Leber wegens de kwalijke gebeurtenis sen op zijn ministerie aan de tand voelde en zich door de gisteren getoonde voorvarendheid van de bewindsman krachtig gebruskeerd voelde. Geen persoonlijke consequenties dus voor de in het nauw ge brachte maar zich onverstoor baar tonende bewindsman Hij beriep zich erop dat de Oost- duitse spionne Renate Lutze (37), die samen met haar latere man en met de marine-ambtenaar Wiegel geheime Bundeswehr- en NAVO-documenten aan Oost- Berlijn heeft verraden, onder de CDU-minister van defensie Ge rhard Schroder was aangesteld. Dat zij onder zijn (Lebers) minis terschap was ontmaskerd is, zo zei hij de journalisten, een reden tot vreugde die hij gaarne deelde. AANKLACHT Maar niet louter opwekkende ge dachten uitte de minister Leber. Hij heeft tegen een onbekende op zijn departement een aanklacht ingediend wegens het verraden van geheime stukken. Zoals be kend was het de gezaghebbende Frankfurter Allgemeine Zeitung die maandag groot opzien baarde door uit een geheim defensie- rapport te citeren. Daaruit pas bleek, de omvang van de spionage-activiteiten van de Lutzes, die reeds anderhalf jaar geleden waren gearresteerd. De betrokken journalist van de Frankfurter krant ontkende nog tijdens de persconferentie dat hij zijn kennis bij een ambtenaar van defensie had opgedaan. Maar volgens Leber is twijfel uitgeslo ten: bepaalde schrijffouten die in het rapport waren ingeslopen kwamen ook in het bericht van de Frankfurter Allgemeine Zeitung De militaire contra-spionagedienst is op het departement een onder zoek naar het lek begonnen. In tussen heeft wel Herbert Laabs (48), chef van Frau Lutze, en hoofd van de afdeling sociale za ken van het ministerie, op eigen verzoek verlof gekregen. Laabs heeft ook gevraagd een tucht rechtelijk onderzoek tegen hem in te leiden. Dit onderzoek moet zich richten op de vraag of hij lichtvaardig en slordig met ge heime en streng-geheime docu menten is omgesprongen. ADVERTENTIE Kerstboter is echte boter voor n feestelijke prijs. Niet te versmaden SCHADE Daar heeft het wel de schijn van. Het staat namelijk vast dat deze documenten werden bewaard in een safe, waartoe -in strijd met de voorschriften- de secretaresse Renate Lutze vrijelijk toegang had, omdat zij behalve over ken nis van de cijfercombinatie ook over de sleutel van de safe be schikte, die eigenlijk bij haar chef had horen te berusten. Ook had zij de mogelijkheid naar believen uit de centrale registratie van het departement geheime documen ten aan te vragen. De schade die door haar bezighe den de Bondsrepubliek en de NAVO is berokkend, moet zeer aanzienlijk zijn Wel zullen in het verloop van de anderhalf jaar sinds de arrestatie van de drie spionnen de uitgelekte geheime strategische plannen van Bun deswehr en NAVO zoveel moge lijk zijn gewijzigd, zodat althans een deel van de schade ongedaan is gemaakt. De openbaarmaking van de ge beurtenissen op het departement heeft sterke politieke aspecten. De onbekende die het Frank furter dagblad aan de opzienba rende informatie hielp heeft Le ber duidelijk de voet dwars wil len zetten. De minister heeft onder andere door het ontslag van de lucht- machtgeneraals Krupinski en Franke vorig jaar november (we gens hun steun aan de ex-nazi, overste b.d. Rudel) bij de CDU en in hogere militaire kringen aan sympathie ingeboet. Dat de mi nister (nog) niet van plan is zich ter slachtbank te laten leiden bleek uit zijn zelfverzekerde op treden op de persconferentie en in het parlement. SCHMIDT Mogelijk heeft de geheime tipgever niet alleen Leber als slachtoffer op het oog gehad, maar als laatste verantwoordelijke ook bons kanselier Helmut Schmidt. Deze is er destijds als minister van de fensie voor verantwoordelijk ge weest dat zijn beschermeling, de getrouwe sociaal-democraat Herbert Laabs, ondanks diens jeugd een bliksemcarrière in het ministerie van defensie heeft kunnen maken -een feit waarop verschillende meer rechts- gerichte dagbladen gisteren al gewezen hebben. De rust die Bonn na het tijdelijk luwen van terroristische activi teiten heeft gekend, is door de nieuwe spionageaffaire grondig verstoord. De oppositie zal niets achterwege laten om de regering haar fouten in te peperen en met een zorgvuldig gedoseerde men geling van verontwaardiging en vreugde te eisen "dat de onderste steen boven komt". Desnoods ook door middel van een parlementaire commissie van onderzoek. Dit is een instituut dat weliswaar nooit wat aan het licht brengt maar wel zorgt voor een lange tijd van opvallende krantenkoppen. Koppen die de oppositie aangenamer zullen zijn dan de regering in het algemeen en de minister van defensie in het bijzonder. PROVIDENCE (VS) - Minstens acht jonge mensen kwamen gisteren om het leven bij een felle uitslaande brand in de slaapverblijven voor meisjes studenten van de universiteit van het Amerikaanse Providence. Dit meisje wacht op de brandweer, zich tegen de verstikkende rook beschermend met een lap stof. LONDEN (Reuter/AFP) - Na een belangrijke stemming gister avond in het Britse Lagerhuis lijken de directe verkiezingen voor het Europese Parlement nu vrijwel zeker te moeten worden uitgesteld. Het Lagerhuis ver wierp met grote meerderheid het voorstel van de regering het sys teem van evenredige vertegen woordiging te introduceren voor de Europese verkiezingen en koos voor het traditionele Britse systeem van de eenvoudige meerderheid. De uitslag van de stemming bete kent dat nieuwe kiesdistricten moeten worden afgebakend. Dit neemt zoveel tijd in beslag dat Groot-Brittannië niet in staat is de door de EG gewenste kiester- mijn van mei/juni 1978 te halen. Voordat Engeland gereed is kun nen in de overige acht EG-landen de Europese verkiezingen niet worden gehouden. Naar ver wachting wordt het nu zeker 1979. Bij de stemming in het Lagerhuis spraken 319 afgevaardigden zich uit voor het systeem van een voudige meerderheid terwijl 222 tegen waren. Zowel de afgevaar digden van van Labour als die van de consevatieve oppositie hadden vrijheid van stemming. Naast de gevolgen voor de directe Europese verkiezingen kan de uitslag ook de minderheidsposi tie van Labour in het parlement verzwakken. De kleine liberale partij, die de Labour-regering helpt in het zadel houden, had te kennen gegeven haar pact met Labour wellicht te zullen herzien als het voorstel tot evenredige vertegenwoordiging zou worden verworpen. Naar verwachting zal na de stem ming van gisteravond grotere druk worden uitgeoefend op de liberale leider David Steel om zijn samenwerkingspact met La bour op te zeggen. "Dat ben ik niet meer die mij daar vanuit de spiegel aan kijkt. Zo'n op carrière ge trimd hoofd waar ik bij jonge managers zo de pest aan heb. Tot in de puntjes gekleed, ge kortwiekt en onder de hoogte- zon tot succesfiguur gebak ken. Een gepolijste bek: die fi guur daar die mij dankzij zijn jacketkronen een regel matige rij tanden kan tonen, zijn stropdas vast aangetrok ken, zijn zekerheid ontleent aan een (geleende) massief gouden zegelring en veel te veel herenparfum aqua brava) op zijn pak van 500 mark en onder zijn oksels sprenkelt opdat het angstz weet niet te ruiken is, zou al uit zijn rol stappen nog voor hij eraan begonnen is". Zo begint de Westduitse journalist Günter Wallraff zijn boek "Verslaggever van Bild", dat nu ook in een Ne derlandse vertaling is ver schenen. Onder het pseudo niem Hans Esser was Wallraff gedurende vier maanden werkzaam als reporter op één van de dertien plaatselijke deelredacties van het West duitse boulevardblad Bild, dat met een oplage van 41/* miljoen exemplaren de groot ste krant van West-Europa is. Er is sinds het begin van de buitenparlementaire opposi tie in West-Duitsland al veel en kritisch geschreven over het bedrijf van krantenmag naat Axel Springer, waartoe Bild behoort. Het is nu echter voor het eerst dat beschreven wordt hoe journalisten van Bild te werk gaan. Door Bart Jungman Wallraff, die in ,,'t Gewone kapi talisme" en "Ongewenste re portages" al eerder vanuit ei gen ervaring sociale misstan den signaleerde en nu om herkenning te voorkomen contactlenzen nam en zijn snor afschoor (zie het citaat hierboven), kwam via een vriend die bij Bild had ge werkt op de redactie in Han nover terecht. Op zeer heldere en leesbare manier beschrijft hij in "Ver slaggever van Bild" zijn erva ringen, de metamorfose die hij in die vier maanden door maakte. Heer duidelijk wordt hoe Bild van iets onbeteke nends groot nieuws maakt en hoe ver de politieke macht van een krant kan strekken. Naast de persoonlijke notities heeft Wallraff in zijn boek ook zijn uitwerpselen als Hans Esser geplaatst. Een aardig voorbeeld hoe Bild nieuws maakt geeft Wallraff in het hoofdstuk Roofvissen. Hij begint het als volgt „Bild manipuleert. Maar daar blijft het niet bij. Want omdat de mensen die aan Bild informa tie geven, weten dat Bild ma nipuleert, de feiten verdraait en vervalst, houden zij daar vantevoren rekening mee. Zo wordt aan de eerder beschre ven trap - de reporter ver draait de zaken tot monstruo siteiten, de redactiechef ver scherpt ze en de centrale re dactie doet er nog een schepje bovenop - nog een trede toe gevoegd. Wie met zijn inlichtingen de krant wil halen, stemt zijn waarheid al op de Bild-be- hoefte af'. Wallraff beschrijft vervolgens hoe hij op pad gaat om over een aquarium- en ter rariumtentoonstelling een verhaal te maken. Onder de tentoongestelde vissen be vinden zich ook piranha's, die., de redactiechef alleen inte resseren. Eerst luistert Wall raff alias Esser nog beleefd naar een uiteenzetting over de vissen, maar dan vertelt hij dat hij eigenlijk alleen voor de piranha's is gekomen. (Vraag: In het Amazonegebied wor den toch vaak mensen door deze vissen aangevallen? Dat lees je tenminste in avon turenromans en ook wel eens in de krant. Snedig antwoord: Dat was dan zeker in Bild). De aquariumvriend vertelt dan openhartig dat die vissen er eigenlijk alleen maar bij zijn gehaald om Bild te interesse- ADVERTENTIE Als u meevaart op de Zilvervloot is het in uw eigen belang om nü direct na te kijken wanneer u daarmee bent begonnen. Want was dat in 1968, dan hebt u uiterlijk tot het eind van deze maand U moet de premie aanvragen bij de instelling waar u hebt gespaard. Doe dat nü,vóór u het vergeet Overigens, de Zilvervloot blijft varen. Iedere jongere van 15 t/m 20 jaar kan de tijd om uw spaarpremie binnen te halen, aanmonsteren. Vraag een folder aan bij U weet wel: die 10 procent (belastingvrij) „De Zilvervloot", over spaarbedrag-plus-rente. Postbus 51, Den Haag. ren voor de tentoonstelling. De eigenaar van de piranha's komt er bij en vertelt dat er nooit moeilijkheden met de vissen zijn geweest. Alleen werd acht jaar geleden een man bij het schoonmaken van het aquarium in het topje van zijn vinger gebeten. Er was een piepklein stukje uit, dat moest worden gehecht. In het artikel vermeldt Esser het "ongeval" tegen het einde in een bijzin. De redactiechef gooit de zaak om en maakt van de bijzin de kop: Pi ranha's rukten museumdirec teur stuk uit hand. Bovendien wordt niet verteld dat het acht jaar geleden gebeurde. Detectives Wallraff was gistermiddag in Amsterdam om de Neder landse uitgave van het boek te introduceren. Hij ging daarbij vooral in op de gebeurtenis sen die volgden op de ver schijning van "Verslaggever van Bild". "Springer pro beerde mij in zijn kranten als een gevaarlijke vijand te be stempelen. Ik kreeg een stel detectives achter me aan, die iü mijn privéleven woelden. Een handlanger van terroris ten werd ik genoemd. Toen die tactiek niet lukte heeft men geprobeerd met een "salvo" van rechtszaken de verkoop van mijn boek te ver tragen. Er is nu weer een pro ces in Hamburg waarbij wordt geëist dat alle citaten van redactiechefs worden ge schrapt. Dat zou de essentie van het boek aantasten". Uitgever Rob .van Gennep ge looft overigens niet dat Springer zal proberen dat ook in Nederland te doen. Mede daarom heeft hij de passages die in Duitsland van recht swege geschrapt moesten worden -onderstreept- laten staan. Günter Wallraff vertelde verder nog dat uit een onderzoek is gebleken dat negentien pro cent van de Westduitsers die zijn boek heeft gekocht ook Bild-lezers zijn. Daarvan heeft acht procent zich nu voorgenomen het blad voort- 1 aan te boycotten. Over de macht van Springer zei Wall raff: "De bladen van Springer zijn door hun grote oplage een voorname machtsfactor. Poli tici houden rekening met bladen als Bild". Hij zei over aanwijzingen te beschikken dat oud-bondskanselier Ade nauer en Franz-Josef Strauss gedurende de Koude Oorlog met Springer overleg pleeg den over de te volgen lijn. Het terrorisme was volgens Wall raff niet in de extreme hoek waar het nu zit terecht geko men als er geen Bild was ge weest. "De terroristen zijn in Bild afgeschilderd als bees ten, als onmensen. Er is voor hen geen weg terug meer". "Verslaggever van Bild" is verschenen bij uitgeverij Van Gennep en kost 18.50. Publikatie van het ministerie van Scxriale Zaken. W.-Duitsland test Kruis raket in Zaire WASHINGTON (UPI) - West- Duitsland test in het geheim kruis-raketten en ballistische ra ketten voor middellange afstand in Zaïre, zo meldde gisteren het Amerikaanse tijdschrift "Pen thouse". Het project in de ura- niumrijke Sjaba-provincie, het voormalige Katanga in de Belgi sche Congo, wordt uitgevoerd met kennis en goedkeuring van de Amerikaanse regering, aldus het blad. In 1954 werd in Brussel een ak koord getekend waarin het in de Bondsrepubliek verboden is te werken aan de ontwikkeling van lange afstands- en geleide raket ten. Daarom doet de Bondsrepu bliek nu in het buitenland proe ven met deze raketten, die uitge rust zijn met kernkoppen. De Westduitse regering heeft giste ren bevestigd dat een firma uit de Bondsrepubliek snelle motoren heeft geleverd voor Zuidaf- rikaanse torpedo-boten. Het mi nisterie van economische zaken liet in antwoord op vragen uit het parlement weten dat het type mo tor geen speciaal militair karak ter heeft en zodoende kon wor den geëxporteerd naar Zuid- Afrika.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9