Keuringen auto's in '81 verplicht Pas na moord kreeg Marcel aandacht Van Agt CHEQUEVERVALSERS MAKEN TON ZOEK bijna klaar met formatie Dat was schrikken op de Champs Elysées. Vechtpartij en schoten bij wilde achtervolging De Amro Bank.Voor reischeques, buitenlands geld en reisverzekeringen. WOENSDAG 14 DECEMBER 1977 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (SP) - Het ka binet-Van Agt/Wiegel is bijna klaar. Alleen voor justitie en volkshuis vesting is formateur Van Agt nog op zoek naar mi nisters. Daarna komen de staatssecretarissen nog. Gisteren heeft Van Agt twee anti revolutionairen kunnen "strik ken" voor een ministerpost Al- beda voor sociale zaken en De Koning voor ontwikkelingssa menwerking. De ARP'er Goudzwaard bedankte voor de Het kabinet-Van Agt gaat er zo uit zien: Van Agt (CDA) premier, Wiegel (WD) vice-premier en minister van binnenlandse za ken, Van der Klaauw (VVD) buitenlandse zaken, Andriessen (CDA) financiën, Aibeda (CDA) sociale zaken. Van Aardenne (WD) economische zaken, Kruisinga (CDA) defensie, De Koning (CDA) ontwikkelings samenwerking, Pais (VVD) on derwijs, Wattel (CDA) weten schapsbeleid, mevrouw Gar deniers (CDA) CRM, Ginjaar (WD) volksgezondheid en mi lieu, Van der Stee (CDA) land bouw en visserij, Tuynman (WD) verkeer en waterstaat. De KVP'ers Westerterp en Peijnenburg zijn de kandidaten voor het ministerschap van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, waarvoor Lubbers eind vorige week bedankte. Peijnenburg aarzelt nog of hij minister of staatssecretaris van algemene zaken - onder premier Van Agt - zal worden. Na de weigering van De Gaay Fortman is nog altijd niet zeker wie minister van justitie wordt. Deze post is gereserveerd voor een ARP'er. Om uit de proble men te komen is het niet on denkbaar dat formateur Van Agt voor justitie een KVP'er gaat zoeken en volkshuisvesting aan een anti-revolutionair aanbiedt. De ARP geeft van Agt de meeste problemen. Na de bedankjes van Boersma en De Gaay Fortman weigerde Goudzwaard gisteren de post voor ontwikkelingssa menwerking. "De voornaamste reden is", zo liet hij weten, "dat een minderheidskabinet (zoals Goudzwaard het kabinet-Van Agt aanduidt) tot stand komt in een reeds sterk gepolariseerde samenleving. In een tijd waarin bezuiniging en matiging onont koombaar zijn, zou een daadwer kelijk extra-parlementair kabinet (van PvdA en CDA) de voorkeur hebben verdiend". Geen motief voor Goudzwaard was dat hij vóór de PvdA en tégen de VVD kiest. "Ook voor mij is de weg naar de PvdA opengebroken en niet langer begaanbaar voor het CDA". In Goudzwaards plaats wordt nu De Koning, CDA-kamerlid en oud-partijvoorzitter van de ARP, minister voor ontwikkelingssa menwerking. Hij heeft gister avond 'ja' gezegd tegen een aan bod van formateur Van Agt. De opvolging van Boersma als mi nister van sociale zaken is ook ge regeld. Zij partijgenoot Albeda - eerder in de formatie nog bemid delaar tussen PvdA en CDA bij het conflict over de vermogens- aanwasdeling - heeft die "bij zonder zware post" aanvaard. Wel heeft hij enkele voorwaarden gesteld voor het sociaal-econo misch beleid van het nieuwe ka binet, die in de regeringsverkla ring zullen staan. Het regeerak koord met de VVD vindt Albeda "zeker niet slechter" dan dat van CDA en PvdA. Albeda staat op goede voet met de vakbeweging. De christelijke vakcentrale CNV heeft al ver klaard "vertrouwen" in Albeda te hebben. DEN HAAG (SP) - Een ton is nog zoek van een buit van ruim 160.000 gulden, die een bende Haagse chèquevervalsers afgelo pen zomer in drie dagen tijd heeft binnengehaald op postkantoren in Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Leiden en Rotterdam. De vyf verdachten voor de Haagse rechtbank beweren niet te weten waar de poen is, maar volgens of ficier van justitie mr. J.R. Bouwer is dit appeltje voor de dorst ver stopt door de leider van de crimi nele operatie: barkeeper Robbert (36). De officier eist twee jaar met aftrek tegen hem. De affaire, die de postale recherche slapeloze nachten heeft bezorgd, begon tijdens een onschuldig kaartavondje in juli van dit jaar, toen het gesprek terechtkwam op mogelijke manieren om snel en makkelijk geld te verdienen. Kantoorbediende Reggy (25) wist wel wat. Hij had gewerkt bij de Bedrijfsver eniging voor detailhandel en am bachten, DETAM, aan de laan Copes van Cattenburch en hij wist dat de brandkast vol zat met blanco zichtchèques, die met de stempelmachine in het kantoor geldig konden worden gemaakt. De sleutel van de brandkast wist hij ook te liggen... Barkeeper Robbert en diens vriend Dolf (43), door de president van de rechtbank gisteren herhaal delijk omschreven als een be roepsinbreker, hoorden het ver haal met rode oortjes aan. Vol gens Reggy pleegde dit duo een paar nachten later al een inbraak in het kantoor, doch zonder resul taat, want de brandkastsleutel was niet te vinden. Reggy beweert dat hij toen op dracht kreeg de diefstal zelf te plegen. Samen met Dolfs vriend Peter (37) werd de kraak in de nacht van 24 juli met succes be kroond. Terwijl Robbert en Dolf in de auto wachtten, boorden Reggy en Peter met Dolfs ge reedschap een paar gaatjes naast de spapjoletsluiting van de tuindeur, die zij hierna konden openen. Reggy vond de brandkastsleutel op de oude plaats. Met 340 blanco zichtchèues spoedde het duo zich naar de stempelmachine. Het kostte een uurtje werk om de sta pel chèques nauwgezet van geldigheidsstempels te voorzien. Bij het weggaan werd alles weer netjes opgeruimd en afgesloten. Zelfs de gaatjes naast de span joletsluiting werden onzichtbaar gedicht met speciaal hiervoor meegebrachte plamuur, opdat de chèques geind zouden kunnen worden nog vóórdat de diefstal zou z(jn ontdekt. Diezelfde nacht demonstreerde Reggy ten huize van Dolf in Leidschendam hoe de cheques moesten worden ingevuld en van valse handtekeningen voorzien. Dit karwei werd verder opge knapt door Peter, een werkloze uitzendkracht uit Dordrecht, die honderd chèques ten bedrage van bijna 2.000 gulden per stuk op naam stelde van een neef, wiens paspoort hij kort tevoren had gestolen. Hard werk Ook de volgende maandag en dins dag was het ongewoon hard wer ken geblazen voor de bijstand trekkende vrienden, die per auto een lange lijst van postkantoren moesten afwerken om de buit binnen te halen. Dinsdag werd het werkterrein van de Haagse agglomeratie verlegd naar de Maasstad, waar een vijfde medeplichtige Wouter (32) als gids werd ingeschakeld. Het feitelijke innen werd opgeknapt door Peter met het valse pas poort, die tenslotte niet meer durfte omdat een Rotterdamse loketbeambte kennelijk argwaan had. Toch was aan het einde van de tweede dag 120.000 binnenge haald, waarvan Peter en Reggy elk vijftien mille vingen. Voor de rechtbank verklaren zij hun deel te hebben gekregen van grote baas Robbert, die dit veront waardigd ontkend. Een portie chèques ter waarde van nog een bijna vijftig mille is op 4 augustus geïnd door Robbert en Wouter. De Rotterdammer be weert dat Robbert onderweg der tig mille in veiligheid heeft ge bracht op een onbekend adres. Zij liepen tenslotte tegen de lamp door een Haagse dame, die nabij het postkantoor aan de Mezen- laan hun auto zag staan met een krant over het kentekenbord. Zij vond dit zeer merkwaardig, no teerde prompt het kenteken en ging in het postkantoor hoopvol vragen "of er soms een overval werd gepleegd". Dit was dan wel niet het geval, maar zij was er toch niet zo érg ver naast, aldus rechtbankpresident mr. Kostte. Dank zij het autonummer kon Robbert voor het postkantoor aan de Willem de Zwijgerlaan werden gearresteerd. Vriend Wouter zag het gebeuren en repte zich terug naar Rotterdam, waar hij ijlings zijn baard en snor afschoor om vooral niet te lijken op Robberts medeplichtige. Toen de politie hem kwam halen, be weerde hij al een jaar snor- en baardloos te zijn. Maar het per soneel van het postkantoor waar hij wekelijks zijn sociale uitke ring kwam halen wist wel beter. Het is een roemloos einde van de bende voor de Haagse rechtbank, waar alle verdachten op huilerige of verontwaardigde toon elkaar de schuld geven. Peter, bijge naamd "de nek" wegens het ge brek aan afstand tussen hoofd en schouders, roept dat Robbert en Dolf hem hebben gedwongen. De officier eist niettemin een jaar en negen maanden tegen hem. Robbert, door de officier verdacht van het leiderschap en van het zoek maken van een ton, beweert dat hij alleen maar in opdracht van Peter voor chauffeur heeft gespeeld. Tegen hem luidt de eis dus twee jaar. Dolf, prof-inbreker met een straf register als een waslijst, ontkent helemaal bij de zaak betrokken te zijn geweest. De officier beloont dit met een eis van een jaar. De jeugdige Reggy beweert min of meer tegen wil en dank "mis bruikt" te zyn door Robbert, Dolf en Peter. Hij hoort een jaar tegen zich eisen, waarvan twee maan den voorwaardelijk. Wouter is de enige die ronduit toe geeft best te hebben begrepen waarom men hem als chauffeur nodig had. Hij zegt zijn aandeel in de buit, vijftien mille, aan de roulettetafel te hebben verloren. Tegen hem valt een eis van zes maanden, waarvan twee maan den voorwaardelijk. Eén ton is zoek. Wouters geld is vergokt en ook van Peters deel is niets over. Reggy had voor zijn vijftien mille een sportwagen ge kocht, waarvan de officier ter zit ting de verbeurdverklaring eist. De DETAM en de PTT zullen er niet veel wijzer van worden. De totale strop is en blijft voorlopig anderhalve ton. Vonnis in alle za ken op 27 december. Meerderheid Eerste Kamer achter wetsvoorstel ROTTERDAM - De Rotterdamse politie heeft gisteravond tijdens een vuurgevecht op de foto op een brancard wordt weggedragen. Het slachtoffer had kort daarvoor schot gehouden en twee andere mensen met schoten verwond. Het vuurgevecht ontstond, toen agenten van een surveillanceauto een straat indraaiden en de man het zonder reden op een holletje zagen zetten. Tijdens de daarop volgende achtervolging schoot de vluchtende man op de politieauto. Een 32-jarige hoofdagent in de auto en een 24-jarige voorbijganger raakten daarbij gewond. De wegehollende man vluchtte een snackbar binnen en hield de eigenaar daarvan onder schot. Hij verliet de snackbar via een achteruitgang Enige tijd later werd de man ontdekt in een pand in dezelfde straat. Toen een politieman voorzichtig naderbij kwam, werd hij direct beschoten. De op de vlucht zijnde man werd dodelijk getroffen toen de politieman terug schoot. DEN HAAG (SP)-In de loop van 1981 zullen alle personen auto's aan een - jaarlijks terugkerende - keuring moeten worden onderworpen. Voor dit grondige onderzoek kan men terecht bij erkende garages of eventueel bij speciaal daarvoor ingerichte technostations. Nadat de Tweede Kamer akkoord Volgens de indieners zullen de kos ten van een keuring op 42,50 gul den (prijspeil 1976) komen te lig gen. Wie echter aan de keuring van zijn auto direct een grote beurt koppelt, betaalt voor de controle alleen 8,60 gulden. Met een sticker op de voorruit zal jaarlijks worden aangegeven, dat de auto in goede staat verkeert. is gegaan met dit initiatiefwets voorstel van de PvdA-er Van der Doef en de VVD-er De Beer, ziet het ernaar uit dat het voorstel ook in de Eersts Kamer een meerder heid zal halen. Ook in de Eerste Kamer zal het ini tiatief van PvdA en VVD slechts door die twee partijen worden gesteund. CDA en alle andere (kleine) fracties lieten gisteren in de Eerste Kamer weten "overwe gende bezwaren" tegen het voor stel te hebben. Volgende week zal in de Eeerste Kamer over het voorstel worden gestemd. ROERMOND (SP) - Pas in de Psychiatrische Observa tiekliniek voor het Gevangeniswezen (POK) kreeg de 19-jarige Marcel K. de aandacht waarom hij heel zijn jonge leven al had geschreeuwd. Marcel te behandelen. Moeilijk heden op school. Een teleurstel ling in de liefde. Meldt zich bij de luchtmacht. Afgekeurd. Loopt huis weg. Is hulpeloos. Pro- Verhalen over in scene gezette misdrijven waarvan hij het slach toffer was geworden, een poging tot zelfmoord, knetterende ruzies met zijn vader. Het hielp allemaal niet. Pa dacht alleen aan zijn car rière en ma vond dat de kinderen maar naar haar pijpen moesten dansen. De kinderen waren er toch voor haar. Zij toch zeker niet voor de kinderen. Maar voordat Marcel aandacht kreeg moest hij eerst een moord plegen. Hij wurgde op 13 juni in het Noordlimburgse Wanssum de 18-jarige Gerrie Francken, het dierbaarste wat hij op dat mo ment eigenlijk bezat. Vandaar dat hij nog steeds gebukt gaat onder reusachtige schuldgevoelens, zo bleek gisteren voor de Roermondse rechtbank. "Overdreven schuldgevoelens", aldus het rapport van de POK. "Dat hij schuldgevoelens heeft is goed, maar hij moet beseffen dat hij niet de enige is geweest die er de schuld van is dat hij een moor denaar is geworden. Om de aan dacht van anderen te krijgen is hij bereid om ver te gaan. Zijn ouders hebben hem echter steeds gezien als "de patiënt". Nu nog reageren zij star en krampachtig. Als hij dit gedaan heeft, dan moet de oorzaak buiten het gezin lig gen, is hun zienswijze Zorgenkindje Marcel is een lange, slungelachtige en zachtaardige jongen, met een normaal verstand. De kinderpsy chiater moest al vroeg over de vloer komen om "zorgenkindje" De psychiater over Marcel: "Er schuilt veel leed en ellende achter zijn rustige houding. Alle teleur stellingen in het leven zijn die avond samengebald in de afwij zing van Gerrie". De specialisten van het POK ach ten Marcel verminderd toereke ningsvatbaar met betrekking tot het gebeurde. beert, het ADVERTENTIE CHATEAU DE CAMENSAC GRAND CRU CLASSÉ EN 1855 IMPORT: WIJNKOPERIJ C. T. STEFFELAAR Nieuwstraat 32 - Leiden. "The Exorcist", zelfmoord te ple gen. Verzint vervolgens een ver haal als zou hij in een spionage- complot zijn betrokken. Krijgt werk in een restaurant in Wan- Leert Gerrie kennen. Wordt ver liefd. Gerrie niet. Eind maart 1977 geeft hij een feestje, omdat zijn zelfvertimmerde zolderkamertje klaar is. "Ik wilde met dat feestje aan iedereen laten zien dat ik zelfstandig was. Gerrie moest als gastvrouw optreden. Mijn vader moest ook komen", aldus Marcel Maar Gerrie wilde geen gastvrouw zijn. "Dat zou iedereen het idee geven dat we verkering hebben. En dat is nietzo", vond Gerrie. En pa kon ook niet komen. Moest overwerken, of zo. "Dat was een heel grote teleurstelling vbor me", aldus Marcel gisteren. Op de avond van de 13de juni dit jaar komt Gerrie wat drinken op het zolderkamertje van Marcel. Dat deed ze wel vaker. Marcel over die avond: "We draaiden wat plaatjes en praatten wat. Een week later was ze jarig. Ik had een glasservies voor haar gekocht. Ik gaf het haar die avond. Ze wilde het eerst niet aannemen, maar la ter pakte ze het toch uit. Ze zei dat ze onze verhouding eigenlijk het liefst zou beeindigen. Het flitste door me heen dat een an der wellicht meer telde dan ik. Ik was bang dat ik haar zou verlie zen. Ik hield waanzinnig veel van haar. Ineens kwam de gedachte bij me op om haar dood te maken. Ik ging achter haar staan. De rest ging als het ware automatisch. Ik wist precies wat ik deed, maar ik had mezelf niet ondercontrole. Ik legde mijn hand op haar mond. Er ontstond een worsteling. Ze viel op de grond. Ik ben op haar gaan zitten. Minutenlang heb ik toen haar keel dichtgeknepen". De rest van de avond heeft Marcel bij haar lijk zitten peinzen, 's Nachts besloot hij haar buiten bij de achterdeur neer te leggen en haar kleren in de war te maken. Het moest lijken alsof Gerrie door een onbekende was aange rand nadat ze bij hem was weg gegaan. Nadat het lijk gevonden was kwam de politie echter al binnen de kortste keren bij Mar cel, die meteen een volledige ver klaring aflegde. de film Officier van justitie mr. W. Uiter- waal volgt met een requisitoir vol onbegrip. Hij praat alsmf we te maken hebben met een groot misdadiger, die kil en sluw zijn daad heeft begaan. "Wel eerst in de cel", zegt hij, om dan vervol gens vijf jaar gevangenisstraf, alsmede terbeschikkingstelling te eisen. Verdediger mr. A. Rouwhorst kan daar niet over uit. "We hebben hier toch niet met een criminele zaak te maken. Toch eerder met een crime passionel. Marcel moet behandeld worden, en niet weer in de cel worden gestopt. Dan is zijn eigen leven in gevaar. Dan slaat hij onherroepelijk de hand aan zichzelf'. Nadrukkelijk liet het duo Van der Doef-De Beer weten niets te voelen voor techno-stations, die door de overheid worden opgezet en beheerd. Als mocht blijken, dat er naast de erkende garages nog behoefte bestaat aan andere keuringsstations, kunnen par ticuliere organisaties (zoals ANWB) gevraagd worden derge lijke stations op te zetten. De overheid steekt hier zelf geen geld in, maar kan wel eventueel helpen bij financiering. Kritiek op het wetsvoorstel (van ondermeer PPR-zijde) was e- omdat men betwijfelde of hei veel zal uithalen. Slechts een paar procent van de ongevallen zijn het gevolg van mankementen aan de auto. Van der Doef: "Ik be weer ook niet dat autokeuringen een wezenlijke, maar een vol doende bijdrage leveren aan het verbeteren van de verkeers veiligheid. Voldoende om tot een dergelijk systeem over te gaan". ADVERTENTIE DEN HAAG (SP) - De achter volging van een personen auto door een wagen met twee Haagse rechercheurs heeft gistermiddag nabij Nootdorp tot een schiet- en vechtpartij geleid. De re chercheurs slaagden er in de twee inzittenden van de auto, beiden Algerijnen, te arreste ren. De verdachten en een re chercheur raakten daarbij gewond. De rechercheurs volgden op de rijksweg Utrecht-Den Haag de personenauto omdat zij een van de inzittenden wilden aanhouden. Deze staat als ge vaarlijk bekend en wordt er van verdacht, dal hij een aan tal vermogens delicten heeft gepleegd. De bestuurder en zijn passagier merkten dat zij door de recherchewagen werden gevolgd, waarop se condaire wegen werden inge slagen. Tijdens de rit smeet de pas sagier een steen door de ruit van de recherchewagen. La ter vuurde een van de re chercheurs 'een aantal ge richte schoten af op de ban den van de personenauto, die daarop in omgeving van Nootdorp zwaar beschadigd tegen enkele bomen tot stil stand kwam. De twee buitenlanders tracht ten toen hardlopend te ont komen, maar het gevolg was dat er na enkele waar schuwingsschoten een vechtpartij met de re chercheurs ontstond, die met de arrestatie eindigde. Een van de Algerijnen bleek een schotwond in zijn lin kerdij te hebben, terwijl zijn landgenoot als gevolg van de klappen van de rechercheurs aan zijn gezicht gewond was. U ij met een taxi ran het Gare du Nord naar het hotel. Een heel eind nog, dus die nieter liep lekker op. Einde lijk zijn zee er, de chauffeur pakt de koffers en ik zeil ni 'n portefeuille trekken, is-ie foetsie, al m n zakken gevoeld, maar nergens te vinden. En dat aan 't begin van onze trip. Kan je begrijpen hoe zee ons op dat moment voelden?'' Nou cn of. Daarom raden wij van de Amro Bank altijd aan om alleen buitenlands geld voor de eerste dagen mee te nemen en veilige Amro rcischcques voor de rest van uw vakantie! Dat is een rustige gedachte. Want gebeurt daar iets mee, dan heeft u de Amro Tclcservice. Hoe werkt dat? Heel simpel. Bi j uw Amro Bank krijgt u tegelijk met uw rcischcques ook een telefoonnummer mee. Gebeurt er iets met uw rcischequcs, dan belt u dit nummer en krijgt u de Amro Telcserviee, die onmiddellijk geld overmaakt. Telegrafisch. En wat uw bagage betreft, als u een Amro reisverzekering neemt, bent u voor een gering bedrag verzekerd tegen verlies en diefstal. En tegen de kosten van ziekte, ongeval en wegens familie omstandigheden naar huis moeten. Dus wie niet van schrikken houdt tijdens z'n vakantie, die gaat eerst even langs bij de Amro Bank. Illegale stokerijen in Brabant ontdekt VESSEM/NEDERWEERT (SP) - In Noord-Brabant zijn gisteren twee illegale alcoholstokerijen in Vessem en het kerkdorp Leveroy bij Nederwecrt ontdekt. Zes mensen werden door de politie gearresteerd. Met dezc* twee stokenjen - die overigens geheel onafhankelijk van elkaar werkten - is het aantal dat door de douane of politie is ontmanteld in ons land gestegen tot 26. De stokerijen waren bij el kaar goed voor zevenduizend li ter alcohol per week

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7