Gemeente wil geen uitstel GELDACTIE SCHOLIEREN VOOR SAHEL Slopers moeten weg van terrein ADVOCAAT: „KLEINE MENSEN WORDEN BRODELOOS GEMAAKT" cy) FLEUR OP Arie Kroon weerlegt verhaal van TL-buis die aan moet blijven EVEN RECHT- ZETTEN WOENSDAG 14 DECEMBER 1977 LEIDEN Het terrein van de slopers J. G. Boutier aan de Wassenaarseweg De gemeente heeft geen ander ge schikt terrein kunnen vinden. Toch moet hij voor morgen verdwenen zijn. LEIDEN - De spanning tussen enkele Leidse autoslopers en de gemeente dreigt in de laatste weken van het jaar opnieuw naar een climax te groeien. Nadat de verhitte gemoederen in 1975 tot bedaren waren gebracht met het tijdelijk beschikbaar stellen van een braakliggend ter rein aan de Wassenaarseweg, heeft de gemeente nu laten schemeren definitief schoon schip te willen maken. Vóór 15 december - zo is de slopers aangezegd - moeten ze het terrein verlaten hebben. Waar moeten met hun bedrijf is on duidelijk. B. en W. van Leiden hebben de slopers laten weten, dat zij geen geschikt terrein heb ben kunnen vinden om de be drijven - ook al is het maar tij delijk - te huisvesten. Tegen het ontruimingsbevel van B. en W. heeft één van de slopers, J. G. Boutier, een bezwaarschrift ingediend, dat gistermiddag werd behandeld in de gemeente lijke commissie voor de beroep schriften. Deze commissie brengt een advies uit aan B. en W., die dan zullen bekijken of er redenen aanwezig zijn om het ingenomen standpunt te wijzigen. De advocaat van de sloper, mr. Tj. D. Schaper, omschreef de han delwijze van het Leids college als een "beschamende houding van een zich progressief noemend bestuur". Hij erkende, dat het college misschien volgens de let ter van de wet wel juist handelt, maar dat men voorbij gaat aan het feit, dat mensen van de één of an dere dag brodeloos worden ge maakt. "Ondanks beloften worden deze mensen nu de nek omgedraaid", aldus mr. Schaper. Hij doelde daarmee op de toezeggingen die wethouder Van Aken zou hebben gedaan aan de slopers. "Ik weet drie mensen, die onder ede zou den willen getuigen, dat Van Aken heeft beloofd, dat hij voor een ander terrein zou zorgen, wanneer de plek aan de Was senaarseweg zou moeten worden ontruimd". De beide gemeentelijke woordvoerders ontkenden na drukkelijk, dat die belofte ooit zou zijn gedaan. De heer De Jong: "In juli 1975 is duidelijk gezegd, dat het om een noodmaatregel ging en dat de slopers zelf zouden moeten uitkijken naar een ander terrein. De gemeente zou op zijn beurt kijken of men iets ge schiktst kon vinden. Volgens de heer De Jong is zowel door de wethouder als door amb tenaren gezocht naar een ge schikt terrein. "Iedere keer, dat we iets gevonden hadden, bleken er weer haken en ogen aan te zit ten", aldus De Jong. "Het is duidelijk dat we in Leiden geen geschikte plaats voor slopers hebben. Ook Gedeputeerde Sta ten - met wie we de zaak bespro ken hebben - heeft ons niet de helpende hand kunnen bieden". De heer De Raat van de gemeente benadrukte dat in de gesprekken met de slopers steeds de nadruk werd gelegd op het tijdelijke van het terrein aan de Wassenaarse weg. Ondanks dat heeft men het initiatief overgelaten aan de ge meente. "Men heeft er een rot zooitje van gemaakt zonder de moeite te doen om iets anders te vinden". Sloper Boutier bestreed dat laatste: "We hebben overal rond geke ken. In de stad op diverse plaat sen, onder andere aan de Mor- sweg, en in de omgeving van Lei den. Tot in Stompwijk toe. Maar we hebben niets kunnen vin den". Advocaat mr. Schaper vond, dat de gemeente de termijn waarop het terrein aan de Wassenaarseweg moet worden ontruimd zou moe ten verschuiven om alsnog te zoeken naar een redelijke oplos sing. Naar zijn oordeel zouden er in Leiden best plekjes te vinden zijn, waar de slopers - al is het maar weer tijdelijk - hun bedrijf kunnen uitoefenen. Als voor beeld noemde hij de omgeving van de vuilstortplaats aan de Roomburgerweg. Gemeente-woordvoerder De Raat: "Voor dat gebied wordt gewerkt aan een recreatieplan. We kun nen de bewoners van de wijk Meerbrug, die net verlost zijn van af- en aan-rijdende vrachtauto's, nu niet opschepen met transport en sloop van oude auto's. Woordvoerder De Jong deelde mee, dat de gemeente niet van plan is zich opnieuw in de vingers te snijden met een tijdelijk ter rein. Na de moeilijkheden die zich eerder hebben voorgedaan aan Rooseveltstraat, Haagweg en nu de Wasenaarseweg wil men nu een definitieve oplossing. Mr. Schaper vond de eisen van de gemeente bijzonder onredelijk. "Deze mensen oefenen een prachtig beroep uit. Het zijn kleine mensjes die hard werken om een boterham te verdienen". Ook bestreed hij dat de slopers er een rommeltje van hebben ge maakt. De auto's daar ontsieren de omgeving veel minder dan die stukken blik voor mijn deur". De gemeentelijke verklaringen spraken een andere taal. De Jong: "De auto's mochten niet worden opgestapeld, maar het is toch ge beurd. En het regende klachten van de Rijksuniversiteit, van de gemeente Oegstgeest en van Cu rium. Het is een grandioze berg plaats van wrakken geworden en dat kan eenvoudig niet meer worden getolereerd". Kritiek had mr. Schaper op het feit, dat nog voor het afgelopen van de datum al een Rotterdams bedrijf opdracht heeft gekregen van de gemeente om poolshoogte te ne men. Tegen de slopers zou ge zegd zijn: "Jullie kunnen wel op krassen, want de hele zaak wordt in elkaar gedrukt. "In een reactie zei de heer De Jong het logisch te vinden dat B. en W. zich vantevo- ren op de hoogte laten stellen van de situatie ter plaatse. "Het is B. en W. ernst om de zaak op te rui- Hoewel de commissie zich gisteren niet in het openbaar over de kwestie uitsprak liet voorzitter mr. Woudstra blijken weinig te zien in een verlenging van de termijn. Een termijn die morgen afloopt. Rioleringen In het eerste kwartaal van 1978 zal de dienst Gemeen tewerken beginnen met de vernieuwing van de rioleringen in de Wil- lemstraat, Prins Hendrik straat, Prins Freder-ikstraat en de Bronkhorststraat (het hoofdriool is al vernieuwd). In verband daarmee wordt een informatieavond gehou den in clubhuis "De Zeven sprong" aan de Bernhard- kade 35. De bewoners van het zogenaamde "D"-qebied in Noord, worden vanavond om acht uur verwacht. Floralia De Tuintjesvereniging Floralia houdt donderdagavond 15 december een gezellige avond in het clubgebouw van de speeltuinvereniging Zuiderkwartier aan de An jelierstraat. Het programma vermeldt onder meer de be kendmaking van de prijs winnaars van de jaarlijkse tuinwedstrijd. Na de pauze zal er een lezing met vertoning van dia's zijn over het onder werp "Tuinen van Japan" De bijeenkomst begint om acht uur 's avonds. Cursus EHBO De Kath.Nat. Bond voor EHBO afdeling Leiden "Perke Don ders" start op dinsdag 3 ja nuari 1978 met een nieuwe cursus EHBO. De lessen wor den gegeven in de St. Bar- baraschool. Levendaal hoek St. Jorissteeg in Leiden. Aan vang 8 uur. U kunt zich voor de geldzakjes bij een geldem Kerstmis nadert. Snel. bloemengroet op tijd. Uw Fleurop- bloemist is ook maar een me Fleurop Interflora staat ervoor in. Koninginnegracht 135,'s-Gravenhage. Kerst de cursus opgeven bij mevr. D J .Merts-Singerling Roemer Visscherstraat 1, Lei den of mevrouw A.C.Te- barts-Fennes, Aioelaan 37, Leiden. Klaverjassen In het kader van het "sportcafé op de donderdagavond" or ganiseert het Leidse Vrij etijdscentrum aan de Bree- straat 66 op donderdagavond 15 december een klaverjas- avond om de Vrije Ei Trofee. De klaverjasavond begint om acht uur '.s avonds en men wordt verzocht zich van tevo ren op te geven bij het Vrije Tijdscentrum. Bejaarden- denkersfeest Woensdag 21 decmber houdt het Leger des Heils een bejaar- dendenkersfeest in de Vredes- kerk aan de Burgravelaan in Leiden. Vrijdag 16 december kunnen tussen 10 en 12 uur 's morgens toegangskaarten worden afgehaald in het ge bouw van het Leger des Heils aan de Hooigracht 30. Er zal een programma worden ver zorgd, met medewerking van een muziekkorps, zangb rigade, tamboerijngroep, terwijl er een kerstspel wordt opgevoerd en er veel zal wor den gezongen. Kerstpotten In aansluitng op het vorige be richt even iets over de kerst- potten van het Leger des Heils die zullen tot en met zaterdag op straat staan. Giften zijn bedoeld om het Leger aan vol doende geld voorde kerstactie te helpen. Wie de collectant gemist heeft kan eventueel nog een bedrag storten op gi ronummer 15748 t.n.v. Leger des Heils met de vermelding "kerstpot". LEIDEN - Om de bewoners van uitgedroogde streken in de Sa- hel-landen de helpende hand toe te steken, voeren de ongeveer 1200 leerlingen van de St. Agnes Scholengemeenschap en hun ouders momenteel een geldactie. Met de opbrengst daarvan zullen straks twee waterputten worden aangelegd om de Sahel-bewo- ners weer enigzins in staat te stellen landbouw te bedrijven. Tot dusver heeft de actie, die ge voerd wordt onder het welspre kende motto "Help ze uit de put. Geef ze putten", ongeveer 1200 gulden opgebracht. Maar er is minstens 5000 gulden nodig. De aanleg van één put inclusief mo- torpomp en bijbehorende buizen kost namelijk 2.500 gulden. Op- timistme is evenwel troef binnen de scholengemeenschap, aange zien de actie pas op 5 december is begonnen en nog lang niet alle geldzakjes die de leerlingen mee naar huis hebben genomen, bin nen yijn. De geldactie van de school is eigenlijk op gang gekomen na een televisieuitzending van Brandpunt over de verschrik kelijke droogte in de Sahel-lan- den, waarvan al talloze mensen het slachtoffer zijn geworden. De Stichting Mensen in Nood was toen al met een hulpverlenings actie bezig. En onder de docenten van de St. Agnes Scholen gemeenschap rees de idee om daar als school een bijdrage aan te leveren. Gekozen werd voor een concreet project in de vorm van een wa terput. Maar al gauw werd er be sloten voor twee van die putten geld in te zamelen. Tweeeneen- halfduizend gulden, te verdelen over 800 gezinnen betekent 3'/2 gulden per gezin, dat kan wel meer worden, dachten de docen ten. De actie kreeg nog een extra impuls bij dfc gedachte aan een soortge lijke Nederlandse actie in 1973, die eveneens een waterput ople verde. De bewoners van een be paald gebied in de Sahel konden toen op een stukje grond naast de r ,Haal ze uit de put totaal verdorde woestijnvlakte op bescheiden schaal landbouw gaan bedrijven. Er verrezen kleine tuinen met daarop o.m. een summiere bana- nencultuur. De eerste bijdrage voor de huidige actie was afkomstig van de rector van de school, die daarmee -tij dens een bezoek van Sinterklaas -op 5 december symbolisch het startsein gaf. De bedoeling is dat de actie op 23 september wordt afgesloten tijdens een kerstvie ring. Er zal dan in het hoofdge bouw aan de Eijmerspoelstraat en in de dependance van de school aan de Potgieterlaan een eucharistieviering worden ge houden, waarbij twee missiona rissen uit de Sahel, die dan hun vakantie in Nederland doorbren gen, zullen voorgaan. De bedragen die tot dusver voor de actie zijn gegeven, wisselen sterk. Soms zit er tien gulden in het zakje en in een enkel geval wordt er soms 100 gulden gegeven. Het bedrag van 5000 gulden, zo luidt de verwachting, zal m elk geval wel worden gehaald. LEIDEN - "De fabel van de TL-lamp dieniet uit mag". Zo heet een artikel dat Arie Kroon in het technische blad "Bèta" publiceerde. Hij stuurde het ook op naar een tiental instanties op het ge bied van energiebesparing en ontving enkele positieve reac ties. Maar toen hij het inle verde bij de ideeën commissie van de universiteit in Leiden handelde die het af met een boekenbcm van tien gulden. "Met de smoes dat de overheid al jarenlang een beleid voor energiebesparing voert. Nou, ik heb er nooit veel van ge merkt. Als ze me nou aanvie len op fouten in de berekenin gen maar die zijn allemaal wetenschappelijk verant woord. Ik ga zeker in beroep bij de centrale ideeëncommis- sie van het rijk. Ik heb er tenslotte niet voor niets een maand of tien geregeld aan gewerkt". Er branden zo'n honderdmil joen TL-buizen in Nederland. Branden vaak totaal overbo dig, dag en nacht ook al is er niemand in een vertrek of ge bouw aanwezig. Kroon heeft uitgerekend dat wanneer al die lampen gemiddeld een uur minder per dag zouden branden dat ons land een be- svaring op zou leveren van in geld uitgedrukt tweehonderd miljoen gulden per jaar. Maar door gemakzucht en door het idee dat uit en aan doen meer kost dan laten branden, branden ze inder daad ook als dat niet nodig is. Een TL-buis heeft als hij brandt twee soorten kostenvan stroom en van de lamp zelf. Het argument om een lamp te laten branden is dat hij snel ler slijt door het extra schakelen. Nu gaat het erom na te gaan hoelang een lamp tenminste tussen twee schakelingen moet branden om de extra kosten aan de lamp door het schakelen en de besparing van stroomkosten in evenwicht te brengen. De fabrikanten van TL-buizen zeggen: een half uur. Kroon kwam volgens een weten schappelijk verantwoorde be rekeningswijze uit op 31/2 mi nuut. Dat wil zeggen: als je bij het verlaten van een vertrek het licht uit doet en na een uur weer terug komt heb je een uur min. 3'/2 minuut stroom kosten bespaard. Die stroomkosten zijn tien keer zoveel als de lampkosten. En de lamp zou evengoed net als nu gemiddeld drie jaar mee gaan, want de tijd dat hij niet brandt slijt hij niet, en dat weegt weer op tegen de slij tage door het extra schakelen. Kroon heeft ook ontzenuwd dat het aandoen van de TL-ver- lichting zoveel extra stroom zou kosten. Die stroomstoot is namelijk het produkt van drie factoren: spanning, stroom en tijd. Omdat de tijd van het inschakelen nooit langer duurt dan een paar se conden is het produkt van die drie factoren erg klein en niet meetbaar in extra stroom. Waarom heeft Kroon, die werkt als instrumentenmaker- op het fysiologisch laboratorium van de universiteit, dit nou allemaal uitgedokterd? Uit het oogpunt van energiebe sparing en wat we daar zelf aan kunnen doen. Hij ge loofde allang niet in de fabel van de TL-buis die niet uit mag. Daarom is hij het gaan onderzoeken. Door de uit komsten in te leveren bij de ideeëncommissie van het rijk hoopte hij dat de overheid deze gegevens zou gebruiken om haar personeel voor te lichten. Want de helft van alle verlichting in Nederland brandt bij de overheid en in gebouwen van de overheid. Maar ook de particulier zou op die manier een steentje bij kunnen dragen aan de beper king van energiegebruik. Kroon vindt de energieprijs vee! te laag, want volgens hem zou je eigenlijk de ver vangingswaarde moeten re kenen, de prijs die het kost om wat verbruikt is te ver vangen door iets anders. Het maken van elektriciteit is erg duur, tweederde van de grondstoffen, olie en gas, gaat daarbij verloren. Het alter natief als de hele voorraad grondstoffen over vijftig jaar op is, is kernenergie. Maar dat zal nooit alles kunnen ver vangen. Er is een tijd geweest dat men alles verwachtte van de ker nenergie, zoveel zelfs dat na de vondst van de aardgasbel bij Slochteren een soort uit- verkooppolitiek gevoerd werd. De meningen ten op zichte van kernenergie liggen nu wat genuanceerder en juist daarom zouden we nu extra zuinig moeten zijn met wat er nog is. Een verhoging van de energieprijs zou in dat opzicht nuttig zijn, aldus Kroon. LEIDEN - In het artikel over de Nederlandse doe-het-zelf-marjtt onder de kop "We klussen steeds meer in avonduren" (onze krant van vrijdag 9 dec.) is een on nauwkeurigheid geslopen. In het stuk staat dat de Leidse firma Janse (Haarlemmerstraat) in maart zijn afdeling hout- en houtwaren heeft moeten afstoten omdat die niet meer rendabel was. Deze mededeling is niet juist. De firma Janse heeft een gedeelte van zijn assortiment af geschaft. Het gaat om houten plaatmaterialen zoals Hardboard, zachtboard en spaanplaat. De af deling hout en houtwaren bestaat echter nog steeds. Jleite eitetieU (tie ma/en /et. 'ef/c<(en (hetgen /et, fPteit-./Ken 'j -fyleal! BREESTBAAT 114 a-b LEIDER

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3