Wethouder: f 37.000 voor bouw lift „Voor 75 procent subsidie, maar 500 procent armoe..." Lezers schrijven Einde renovatie komt in zicht Feest rond opening van Alphense bioscoop zolang uitgesteld KLOK VAN DE RANK JAAGT HONDEN OP VLUCHT... Valkenbnrgse raadszaal is slaapkamer Bunkers worden opgeblazen WOENSDAG 14 DECEMBER 1977 PAGINA 21 Raadslid over bouwplannen voor Midas: ALPHEN AAN DEN RIJN - "Wanneer je 75 procent subsi die krijgt en je krijgt voor 500 procent armoede met je bevol king, wat schiet je daar dan mee op?", zo vroeg het KVP- raadslid C. Winninghof zich gisteravond in de commissie algemene zaken af. Winninghof doelde daarbij op de gemeentelijke plannen om nabij de Ridderhof een wijk- gebouw neer te zetten, waar behalve de bibliotheek, het buurtcentrum Ridderveld en dergelijke ook jeugUsociëteit Midas onderdak zou moeten vinden. Wanneer de gemeente zo'n wijkgebouw zou realiseren kan ze bij het rijk aanspraak maken op een subsidie van 75 procent in de kosten. Win ninghof wilde zelfs die subsi die van 75 procent laten lo pen, omdat hij - zoals hij ook al eerder betoogde - ervan overtuigd is dat huisvesting van Midas op die plek alleen maar ellende oplevert. "Hoop onrust" De KV P-er zag zich in zijn over tuiging gesteund door Mi- das-voorzitter Cees Roos, die onlangs in het Midas-blad liet weten ook liever ergens an ders (uit de buurt van wonin gen) gehuisvest te worden. Winninghof: "Ik ben blij dat Roos het volkomen met mij eens is dat wonen er Midas el kaar niet verdragen. Dat kan alleen maar aanleiding geven tot een hoop onrust in dit ge bied en daar is niemand mee gediend". De VVD-er Vis noemde de uit spraken van Cees Roos alleen maar "slim". "Als hij huisves ting krijgt in een wijkgebouw zal hij die heus niet afwijzen. Maar hij dekt zich met deze uitspraak nu alvast in, voor wanneer in de toekomst zou blijken dat geluidshinder ont staat. Dan kan hij zeggen: zie je wel, ik heb het altijd al ge zegd", aldus Vis. Ridderhof Winninghof sprak er gister avond zijn verbazing over uit dat in een bespreking met de ondernemersvereniging het wijkwinkelcentrum De Rid derhof (naar aanleiding van de plannen voor bovenbe doeld wijkgebouw) gesproken is over een (forse) uitbreiding van het aantal winkels. Win ninghof vond het jammer dat die kwestie aan de orde was gesteld zonder dat de stich ting Winkelcentra Noord daar iets van af wist. Ook was, zo viel uit de woorden van Winning hof op te maken, gesproken over een verplaat sing van de entree van de Ridderhof naar de Bruins Slotsingel (is nu: Trouba- dourweg). De KV P-fractieleider betwij felde overigens of de onder nemersvereniging wel een oordeel over de komst van een wijkgebouw inclusief Midas) kan geven. "Het zijn klanten". Hij vond in dat verband de brief van de Vereniging van ap- partementseigenaren heel wat reëler. Daarin sprak de verenigingdie volgens Win ninghof tientallen winkelcen tra in beheer heeft, haar vrees voor vernielingen in het win kelcentrum De Ridderhof, uit. De vereniging zou in die brief verzocht hebbenop grond van ervaringen elders, de so ciëteit verder van het win kelcentrum ts realiseren. „Streekplan stuit op 100 protesten" HILLEGOM - „Er zijn ruim hon derd bezwaarschriften ingediend tegen het (bestemmings-) Plan „Landelijk Gebied". Het Ge meentebestuur van Hillegom zal na de inventarisatie van deze be zwaarschriften met de afdeling Hillegom van de Koninklijke Al gemene Vereniging voor Bloembollencultuur weer con- •tact opnemen. De KAVB-afde- ling houdt de deur daarvoor open". Dat zei KAVB-afdelingsvoorzitter Jan de Winter gisteravond tijdens de winter-ledenvergadering in zaal „Flora". Hij verwachtte „dat de gemeente Hillegom wel water bij de wijn zal doen" en hij verwachtte niet, dat dit plan voorlopig ter visie zal worden gelegd. Gaan de bezwaarschriften naar de Kroon, dan kan verwerkelijking wel 4 a 5 jaar duren", aldus De Winter. ALPHEN AAN DEN RIJN - De feestelijkheden rond de opening van de bioscoop in Alphen, op 22 december aanstaande, zullen worden uitge steld totdat de bioscoop, middels een lift, ook toegankelijk zal zijn voor gehandicapten. Mocht een lift onverhoopt tot de onmogelijkheden beho ren dan zal Jochem's Theaters de kosten rond de feeste lijke opening en het bedrag dat het bedrijf zou bijdragen in de aanleg van de lift, beschikbaar stellen voor een zodanig doel dat voorkomen wordt dat elders gebeurt "wat we nu zo betreuren in Alphen". Dat vertelde directeur M. Sanders van Jochem's Theaters gister morgen op een bijeenkomst in de Alphense brandweerkazerne. Aanwezig waren het voltallige college van B en W, vertegen woordigers van de directie openbare werken en de brand weer, de directie van Jochem's Theaters, eigenaar/financier J. de Grauw van het bioscoopcom plex, de architect van het gebouw en het actiecomité "Toegang bioscoop ook voor gehandicap ten". „Moreel verplicht" Directeur Sanders van Jochem's Theaters liet verder weten dat het bedrijf alles wil doen wat in zijn macht ligt om een voorziening voor gehandicapten te realiseren. Hij zei bereid te zijn om: Samen met eigen aar/financier J. de Grauw 50.000 in de aanleg van een lift voor gehandicapten bij te dragen. De volledige kosten van de stag natie, die de aanleg van een lift met zich mee zou brengen, voor zijn rekening te nemen. (Het bioscoopcomplex zal tijdens de bouw van een lift voor een groot deel of misschien geheel onbruikbaar zijn.) De kosten van het verlies van vier plaatsen voor zijn rekening te nemen. Dit omdat één rolstoel de ruimte van een dubbele zitplaats vraagt. Een deel van de inkomsten der ving, die het verlies van 9 bioscoopstoelen (door de lift) oplevert, voor zijn rekening te nemen. Wethouder J.J. Goedhart van fi nanciën zegde vervolgens toe dat de gemeente - mits de gemeente raad daarmee akkoord gaat - be reid is een eenmalige bijdrage van 37.000 bij te dragen. Wet houder Goedhart noemde de lift in een particulier gebouw overi gens een moeilijke zaak om te subsidiëren. "Morgen dienen zich anderen aan", aldus de wethouder, die er aan toevoegde: "Wij voelen ons toch moreel verplicht hier iets aan te doen". Hij sprak de hoop uit dat de Alphense gemeenteraad zich unaniem zal scharen achter het voorstel om een bijdrage van 37.000 te geven. Wethouder J.W. Haanstra vertelde vervolgens dat hij gistermorgen contact had gehad met het Ne derlands Revalidatiefonds. Daar was hem gebleken dat er positief geadviseerd zal worden over een eventuele bijdrage van het Ne derlands Revalidatiefonds. Het zou hier eveneens om een een malige bijdrage gaan. Stoelen-verlies Het belangrijkste probleem dat op gelost moet worden is, dan ook het jaarlijks terugkerende bedrag dat het verlies van 9 bioscoopstoelen oplevert. Want directeur Sanders van Jochem's Theaters liet weten dat een oplos sing, waarbij de liftschacht uit komt in één van de vier bioscoop zalen (met het verlies van 9 bioscoopstoelen) bedrijfstech- nisch toch wel de voorkeur ver dient. Het bouwen van een lift in de foyer zou betekenen dat deze een zeer vreemde vorm zou krijgen en in dat geval bovendien minstens 1 extra per- soneelskracht nodig zou zijn. Directeur Sanders zei ook minder zwaar te tillen aan het verlies van 9 bioscoopstoelen wanneer de bioscoop veel bezoekers zou trekken. "Hoe beter de zaak draait des te groter zal onze be reidheid zijn om aan het bezwaar van het verlies aan inkomsten van 9 bioscoopstoelen, tegemoet te komen". Sanders vertelde later desgevraagd dat met een maand De Alphense actiegroep "Toegang bioscoop ook voor gehandicaptenkrijgt i baard) uitgelegd waar eventueel de lift alsnog zou kunnen komen. i de bioscoop-architect (met al te zeggen valt hoe de bioscoop zal draaien. Burgemeester R.M. Gallas zette de zaken nog eens duidelijk op een rijtje toen hij opmerkte dat er nog geen sprake is van een eindstand van zaken. "We zitten met elkaar te studeren op een oplossing". Een oplossing die, zo bleek giste ren, vanuit financieel oogpunt bezien, weer een stapje dichterbij is gekomen. Onder indruk Woordvoerder Fré Vos van het ac tiecomité "Toegang bioscoop ook voor gehandicapten" zei on der de indruk te zijn van de wijze waarop de hele zaak gistermor gen door het college van B en W werd behandeld. Hij sprak zijn waardering uit over het feit dat de feestelijkheden rond de opening (receptie en open dag) worden uitgesteld totdat er een lift is. Hij stelde ook dat er mogelijk van de actiegroep een bijdrage in de kos ten zou zijn te verwachten. Een geste die door directeur Sanders van Jochem's Theaters werd af gewezen. "Dat zou me tegen de borst stuiten, want U bent toch al vaak de dupe". Burgemeester Gallos, die zijn of ficiële openingstoespraak nog even uit moet stellen, vroeg zich tenslotte hardop af "of het bioscoopgebeuren maat schappelijk gezien nu een zo be langrijke zaak is dat daar zoveel aandacht aan moet worden ge schonken". Een vraag die hij zelf met een volmondig "ja" beant woordde. "De bioscoop is voor de hele leefsituatie in Alphen een ontzaglijk belangrijke aangele genheid". Klein feest in Haagwegkwartier LEIDEN - Woningbouwvereniging Ons Belang bouwde gisteren een klein feest in het Haag wegkwartier, waar het einde van de renova tiewerkzaamheden in zicht komt. Althans waar het de complexen van deze verenigingen be treft. De laatste 52, in de Potgieterlaan en omge ving zijn of worden nu onder handen genomen. Katwijk - De "interkerkelijke commissie voor arbeid met de doven" houdt deze week haar jaarlijkse Kerstavond. Deze avond is op vrijdag 16 december vanaf 19.30 uur in de grote zaal van gebouw "Irene" bij de gere formeerde kerk aan de Voor straat te Katwijk aan Zee. Deelgenote van de feestvreugde „We zijn ov was mevrouw Krom, die een be- tevreden", nedenwoning aan de Potgieter- laan mocht betrekken. „Ik ben in een paleis terechtgekomen", zei ze, toen ze gisteren diverse geno digden over de vloer had. Eerder had ze uit handen van wethouder Verboom een schaar ontvangen, waarmee ze een lint kon verknip pen en aldus de toegang tot de woning vrijmaken. „Ik kom uit de Oltmansstraat. Daar willen de mensen niet dat er gerenoveerd wordt. Hoe bestaat het hè, als ze De renovatiewerkzaamheden van deze renovatie erg ïi secretaris Blans- jaar van Ons Belang gisteren. De voorzitter van de bewoners commissie, de heer Van der Broek bevestigde die woorden in zijn toespraak. „Sommige oude woningen, waarvoor al aan af braak werd gedacht, blijken opeens verschrikkelijk goed te zijn. Van de bewoners horen we niets dan lof. Dit is een voorbeeld hoe renovatie kan zijn". hier komen kijken willen ze van zelf'. Het echtpaar Geerlingh komt in de woning boven die van mevrouw krom te wonen en keert daarmee terug op zijn oude stek kie, na een tijdelijk verblijf aan de Boshuizerlaan. NOORDWIJK - De Rank heeft een klok, die niks doet. Dat wil zeggen de bel verzaakt z'n plicht voor de kerkdiensten en laat geen enkel geluid horen. Meer dan eens was het uurwerk reeds gerepareerd, maar in een mum van tijd deed de klok er weer het zwijgen toe, ver telde president-kerkvoogd Benschop, toen op de gisteren gehouden gemeenteavond van de Noordwijkse Her vormde Gemeente naar het staken van de bel werd geinformeerd. "Het geluid is trouwens ook niet om aan te horen", voegde de praeses er wat mistroostig aan toe en ter illustratie ver haalde hij hoe een collega kerkvoogd gewapend met een flinke dosis technische kennis, naar de klokke stoel was ge klommen om het ding weer op gang te brengen. Toen de man daarin uiteindelijk slaagde, gaf de bel zo'n afgrijselijk geluid, dat de honden uit de buurt jankend wegliepen. "Vroeger verdreef het klokgelui de boze geesten en thans de boze honden", merkte de pre sident-kerkvoogd tot hilari teit van de gemeenteleden op. Waarschijnlijk moet het regel matig stilzwijgen van de klok worden toegeschreven aan de nabijheid van de zee en wordt het mechanisme door zout aangetast. De gemeenteleden zagen een klok met "baaido pen" niet zo zitten. Maar voor een nieuwe zal de kerkvoogdij ruim achtduizend gulden moeten neertellen en dan kan bles niet trekken. dit complex van 52 woningen zijn nu halverwege. Over ongeveer een jaar hoopt Ons Belang de re novatie in het Haagwegkwartier afgerond te hebben. De woning bouwvereniging denkt over één of anderhalf jaar te beginnen met renovatie in de Mamixstraat en omgeving in Noorderkwartier. Mevrouw Krom ontvangt uit handen van wethouder Verboom de sleutel die toegang geeft tot haar gerenoveerde woning aan de Potgieterslaan VALKENBURG - Het progres sieve raadslid mevrouw v.d. roek-Westering heeft er gis teravond bij het college op nieuw op aangedrongen dat een stukje beleid wordt ge maakt. Zij vindt dat het ge bruik van meerjarenplannen een beter beleid wordt ge maakt. Zij vindt dat het ge bruik van meerjarenplannen een bëter inzicht geeft in het beleid van de gemeente. "We laten ons bij ad Broek-Weste- ring teveel leiden door de om standigheden, er is geen sprake van beleid", aldus mevrouw v.d. Broek in haar algemene beschouwingen van de gemeentebegrvting. "Het college verwijt OUj wei eens dat ik aan het polarise ren ben en dat het hier niet de tweede kamer is. Dat ben ik met u eens, dit is niet de tweede kamer, maar een slaapkamer. Alles wordt re gelmatig herhaald en dan sukkelen we vanzelf in slaap", aldus het progressieve raadslid. Zij wil de openheid van bestuur tot inzet maken van de komende gemeete- raadsverkiezingen. Sumatrabrug (1) Nauwelijks is de Sifmatrabrug geopend, of er zijn nu al moeilijk heden. In alle haast zijn er paal tjes geplaatst voor de Sumatra- straat zodat er alleen nog auto's door kunnen en geen vracht verkeer. Heel goed voor een tij delijke oplossing, maar wat is er aan het eind van de Trompstraat gebeurd? Daar zijn ook paaltjes gezet, maar zo dicht bij elkaar dat er geen auto meer door kan. Hoe moeten de bewoners van wisselwonin gen hun huis bereiken. Hoe moet de GGD of de politie ons berei-. ken als de klap van de brug open staat. Dan zitten wij geisoleerd. Weer een verkeerd beleid. De bewoners hebben er een paaltje verwijderd, wat met ruzie en handgemeen met de Tasman straat-bewoners en politie ge paard ging. Ik vraag mij af: moet dat allemaal? Na een halfjaar in de bagger te hebben gewoond is er nu begonnen aan ophoging en drainering tussen onze wonin gen. Eindelijk ook eens een pret tig geluid. W. Bodrij Van Huisweg 44 LEIDEN Sumatrabrug (2) Namens alle andere bewoners van de Van Huisweg dienen wij een klacht in over de paaltjes tussen de Trompstraat en de Van Huis weg. Want wij zijn daar de dupe stuurders van het vrachtverkeer over de nieuwe brug gaan en het personenverkeer door deTromp- straat. Dat is jaren zo gegaan. Waarom kan dat nu niet, nu we als bewoners van de Van Huis weg hier zijn komen wonen? De bakker, groenteman, melkman of de man van de leesmap die bij ons hun klanten hebben zitten kunnen nu niet meer bij ons ko men. Aangezien er nu toch al wordt ge zegd dat wij tuig en gaaies zijn, zien wij graag dat de door u ge plaatste paaltjes zo snel mogelijk verwijderd worden. Zo niet, dan gaan wij ons als tuig en gaaies ge dragen en verwijderen wij zelf de door u geplaatste paaltjes. Door redactie bekort. M. de Kleyn Van Huisweg 39 LEIDEN VALKENBURG - Dc twee bun kers die langs de Voorschoter- weg in Valkenburg staan, zullen naar alle waarschijnlijkheid voor 1 april van het volgend jaar wor den opgeblazen. De heer Van der Nagel wil in die omgeving een bedrijfswoning met kassen gaan bouwen. De heer Van der Meij van de CHU sprak gisteravond de vrees uit dat als Van der Nagel spoedig met de bouw van zijn woning begint of met kas senbouw. schade zal worden aangebracht als gevolg van het opblazen van de bunkers. Die bunkers moeten overigens ver dwijnen omdat ze een obstakel vormen bij de reconstructie van de Voorschoterweg. Toestem ming en gelden moeten voor het opblazen nog door de overheid worden gegeven.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21