MSV Duisburg legt Bregman forse boete op Boris Spasski blundert; Victor Kortsjnoj wint y uw wensen toch wei op tijd! Vrij spel JORDAN: „AANBOD AJAX NIET DE MOEITE WAARD Van Helden toch nog opgenomen in ploeg voor landen wedstrijd pttpost IF geïnteresseerd in 'Duitse' libero Weer zege Stenmark Ex-Rus breekt record van Bobby Fisher WOENSDAG 14 DECEMBER 1977 PAGINA 17 Hans van Helden: verontschuldigingen AMSTERDAM - Hans van Helden zal het komende weekeinde in Hamar voor Nederland uitkomen in de wedstrijd tegen de Noorse schaatsploeg. Het dagelijks bestuur van de koninklijke Nederlandse Schaatsenrij ders Bond besloot gisteravond dat er geen grond was af te stappen van het oorspronkelijke plan, waarbij voor de sterkste Neder landse rijder van dit moment een plaats was ingeruimd in de ploeg. De KNSB verstrekte het volgende communiqu: "Gezien de inge wonnen adviezen en de gevoerde gesprekken binnen en buiten de bond heeft het dagelijks bestuur van de KNSB besloten Hans van Helden op te nemen in de landenploeg, die het aanstaande week einde te Hamar zal uitkomen tegen Noorwegen". De Nederlandse ploeg bestaat uit Hans van Helden, Piet Kleine, Klaas Vriend, Hilbert van der Duim, Frits Schalij en Ton Oudshoorn en de sprinters Miel Govaert, André Kraayeveld, Lieuwe de Boer, Bert de Jong en Sies Uilkema. Hoewel Hans van Helden maandagavond op de Utrechtse kun stijsbaan beide afstanden van de selectiewedstrijden won, werd zijn aanwijzing voor Hamar bijna 24 uur uitgesteld als uitvloeisel van een incident met Wil Rutten, een televisiecameraman. Na die gebeurtenis, waarbij Van Helden, duidelijk geprikkeld, Rut ten met zijn schaats een schop gaf, zag de KNSB af van een onmid dellijke bekendmaking van de ploeg. Overleg Gisteren is er uitgebreid overleg geweest tussen KNSB-voorzitter Van Laer, de trainers Egbert van 't Oever en Ij aart Kloosterboeren ook tussen de voorzitter en de omstreden schaatsster, die niet achter de trainingsopzet van Kloosterboer stond en daarom buiten de kernploeg was gebleven. Van Laer verklaarde dat de Tros geen "zaak" wilde maken van de gebeurtenis in Utrecht en dat er daarom voor de KNSB ook geen aanleiding was een min of meer disciplinaire maatregel tegen Van Helden te nemen. "Ik heb uitgebreid gesproken met Hans", stelde Van Laer, "en in dat gesprek heeft hij zijn verontschuldigingen aangeboden. Dat had hij trouwens eerder ook al tegenover mensen van de televisie ge daan. Van Helden vertelde dat hij tijdens beide ritten van maandagavond uiterst gespannen was geweest, omdat hij zijn plaats in de ploeg wilde veilig stellen. Van Helden zei dat hij tijdens de 500 meter ook al bijzonder was gehinderd door de flits-foto-opnamen en dat de confrontatie met leden van de televisieploeg net iets te veel voor hem Was geweest. Daardoor ben ik een beetje uit de band gespron gen, legde Van Helden uit". Van Laer voegde er aan toe dat Van Helden met de leden van de kernploeg zou meereizen naar Inzel, Madonna di Campiglio en Innsbruck. "Na die wedstrijden zal de ploeg, mede op basis van de resultaten daar, worden vastgesteld voor het Europese kampioen schap", zei de voorzitter van de KNSB. Johan Neeskens LEEDS - Joe Jordantoiens transfer van Leeds United naar Ajax maandag afsprong, heeft gister avond in Leeds berichten als zou hij een handgeld van 30.000 pond (135.000 guldenen een weeksala- ris van 800 pond (ruim 3500 gul den); dat Ajax hem had geboden, hebben afgewezenbestempeld als belachelijk. Het was het eerste commentaar van de Schot op het niet doorgaan van zijn overstap naar Aj ax. "Niemand die bij zijn verstand is zou een dergelijk aanbod af slaan", iei Jordan. "Maar het aanbod dat Ajax mij heeft ge daan maakte het voor. mij niet de moeite waard naar Amsterdam te verhuizen. Er is geen moment gesproken over een tekengeld, en toen ik hoorde wat zij hun spelers betalen kon ik mijn oren niet ge loven". Jordan, die zeven jaar geleden door Leeds werd overgenomen van de Schotse vereniging Morton voor het luttele bedrag van 15.000 pond (toen 90.000 gulden) en voor wie Ajax bereid was 350.000 pond (1.575.000 gulden) neer te tellen, had geweigerd bij Leeds United een nieuw contract te tekenen omdat de club niet voldoende te gemoet kwam aan zijn eisen. Leeds-manager Jimmy Armfield verklaarde gisteren: "Ik weet niet wat Ajax Jordan heeft geboden en ik wil het ook niet weten. Maar er zijn heel wat onjuiste bedragen genoemd, ook met betrekking tot wat hij bij ons zou verdienen" geopereerd BARCELONA - Johan Neeskens, middenvelder van FC Barcelona, is gistermiddag in Barcelona geopereerd aan de kniebanden van zijn rechterbeen. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis in de Catalaanse hoofdstad zal Neeskens in ieder geval zes weken uitgeschakeld zijn. Neeskens raakte afgelopen zondag, in de competitiewedstrijd tegen Burgos, geblesseerd. kig niets van waar, zo heeft het bestuur me verzekerd. Over uit lenen of verhuren is nog helemaal niet gesproken". Het lijkt wat onlogisch binnen de Europese Gemeenschap, maar Bregman zou best tijdelijk in Ne derland mogen voetballen en FC VW heeft al voorzichtig geïnformeerd. "Het is in ieder geval lekker dicht bij huis", zegt de in het vijf kilo meter van Venlo gelegen Baarlo wonende Bregman. Gisteren heeft Kees normaal twee keer bij MSV meegetraind, al ging dat wat moeizaam. Bregman was namelijk met Ne derlands' ausputzer nummer één, Oranje-aanvoerder Ruud Krol na het feest van Inter Football in het Cresthotel nog tot in de kleine uurtjes Amsterdam ingeweest. "Maar mijn moeder zei altijd al, als je kan drinken kan je ook werken. Met die combinatie heb ik trouwens nooit veel moeite ge had". En over de onverwachte uitnodi ging voor IF: "Daar was ik erg blij mee. Het betekent toch dat ik wellicht nog bij de selectie kom voor de WK. Nee, ik sta nergens onder contract, heb ook geen re clame overeenkomst of iets der gelijks ondertekend. Maar als er wat te verdienen valt, ben ik erg snel met het zetten van een hand tekening". MADONNA Dl CAMPIGLIO - De Zweedse Skièr Ingemar Sten- mark heeft gisteren in Madonna di Campiglio ?ijn tweede over winning geboekt in de strijd om de wereldbeker. Met een totaal- tijd van 110.81 seconden eindigde Stenmark bijna anderhalve se conde voor nummer twee, de Oostenrijker Klaus Heidegger. Na de eerste manche lag de Zweed nog op de derde plaats achter Heidegger (54.15) en de Italiaan Fuasto Radici (54.74) en had hü slechts een honderdste van een seconde voorsprong op de pas twintigjarige Joegoslaaf Bojan Krizaj, die verrassend sterk voor de dag kwam. De uitslag was: 1. Ingemar Stenmark (Zwe) 110.81 seconden (54.78 en 56.03), 2. Klaus Heidegger (Oos) 112.13 (54.15 en 57.98), 3. Bojan Krizaj (Jsl) 112.51 (54.79 en 57.72). De stand in de strijd om de wereld beker na drie wedstrijden is: 1. Ingemar Stenmark (Zwe) 50 pun ten, 2. Klaus Heidegger (Oos) 26, 3. FYanz Klammer (Oos) 25. Kees Bregman kreeg van zijn club een boete van 4000 mark. DUISBURG - Kees Bregman, de Nederlandse ausputzer van MSV Duisburg, die zaterdag in de uitwedstrijd tegen Hamburger S V uit het veld werd gestuurd, nadat hij een tegenstander een stomp in de maagstreek had gegeven, heeft van het bestuur van de Duisburgse vereniging een boete opgelegd gekregen van 4000 mark. Bregman, die verwacht acht tot twaalf wedstrijden in de Bun- desliga te worden geschorst (mede gezien zijn strafblad) is daar verschrikkelijk boos over. De vroegere speler van FC Den Haag, die ook tot zijn eigen ver rassing maandagavond was uit genodigd op het feest van Inter Football voor potentiéle WK- kandidaten: "Belachelijk, want ik mis toch al veel inkomsten door die schorsing. Maar tegen zoiets kan je in Duitsland niets doen. Het bestuur is opper machtig en de spelers pikken al les. Er is wel zoiets als een Duitse spelersvakbond, maar daar hoor of zie je nooit iets van". Het sensatieblad Bild meldde zon dag dat Duisburg de Nederlander vanwege zijn kwalijke gedrag di rect van plan was te verkopen. Bregman daarover. "Daar is geluk- BELGRADO - Na veertien uur van analyseren hadden Raymond Keene en Mike Stean, de beide Britse groot meesters, die Viktor Kortsjnoj in zijn tweekamp tegen Bóris Spasski ondersteunen, de val voor de oud-wereld- kampioen opgesteld. Zou Spasski, bij de hervatting van de achtste partij toehappen, dan moest Kortsjnoj zijn vierde overwinning behalen, ontweek Spasski de lis tigheden van de Britten, dan moest de partij in remise eindigen. Echter, de experts, en daaronder mogen de schaakspecialisten van de Joegoslavische bladen, die gistermorgen in vette koppen meldden dat de eerste winstpartij van Spasski op komst was, gere kend worden, geloofden stellig in de mogelijkheden van de oud wereldkampioen, toen hij om vier uur zijn 42e zet deed. Wat er zich in werkelijkheid heeft afgespeeld, grensde aan het on gelooflijke. Spasski ruimde eerst twee pionnen van Kortsjnoj op, kwam daardoor volgens ver wachting in een duidelijke voor delige positie met drie vrij pionnen op de koningsvleugel, en dirigeerde daarop één deze dienaren naar de verste lijnen. Op de 45e zet werd Spasski tot ge ring kwaliteitsverlies gedwon gen, maar de 2000 toeschouwers geloofden nog steeds in een overwinning van Spasski. Na de 51e zet van de oud-wereld kampioen echter was er van stra tegie, de nöemer waaronder Stean het schijnbare voordeel van Spasski liet vallen, geen sprake meer. De regelrechte blunder van Spasski de h-pion naar de zevende lijn te sturen, was er één van een soort van his torische schaakblindheid. "Spasski had eerst zijn g-pion moe ten opspelen", zei Stean later, "in plaats .van de h-pion zomaar weg te geven". De verdere afwikkeling naar de vierde winstpartij verliep voor Kortsjnoj zonder problemen. Hij nam de opgerukte h-pion en dwong enige zetten later Spasski zijn paard op te geven. Daardoor kwam een eindspel op het bord - twee torens tegen een toren en twee pionnen - dat gewonnen Volkomen gedesillusioneerd staakte Spasski na de 66ste zet zijn verweer. Kortsjnoj, maar ze ker ook de secondanten Keene en Stean, hadden hem eens te meer tot wanhoop gebracht. De voorsprong, die Kortsjnoj bezit (6-2, op een totaal van op z'n hoogst twintig partijen), is op drie manieren uniek. Ten eerste is het zelfs Bobby Fischer niet gelukt Victor Kortsjnoj Spasski in acht opeenvolgende partijen vier nederlagen toe te brengen. Daarnaast is het de grootst mogelijke kloof, die ooit tussen Kortsjnoj en Spasski heeft bestaan. Spasski won in het kandidaten toernooi van 1968 hun tweekamp met 6,5-3,5. Tenslotte is het voor het eerst in een finale van het kandidatentoernooi dat het ver schil tussen de spelers meer dan drie punten bedraagt. Wit Spasski, zwart Kortsjnoj. Afgebroken stelling: wit kh2, tg5, ta4, pf6, pionnen: h4, G2, f3; zwart kd6, td2 tb7, pc6, pionnen: h7, G6, d5. 42. Ta4-Ta6, Tb7 - Tf7, 43. Pf6 x h7, Kd6 c5,44. Tg5 x g6, Pc6 - e5,45. Ph7 - g5, Pe5 x g6,46. Ta6 x g6, Tf7 - a7,47. h4 - h5, Td2 a2,48. f3 - f4. d5 - d4,49. h5 - h6, d4 - d3,50 Tg6 - g8, Ta2 - a6, 51. h6 - h7, Ta7 x h7 52. Kh2 - g3, Th7 - d7,53. Tg8 - e8+Kc5 b4,54. Tc8 - b8+Kb4 - a3,55. Pg5 - e4, d3 d2, 56. Pe3 x d2, Td7 x d2, 57. Tb8 - g8 Ka3 - b4, 58. Kg3 - f3, Kb4 - c5,59. G2 - g3 Ta6 - a3 60. Kf3 - e4, Td2 - e2+, 61. Ke4 f5. Kc5 -d6,62. G3 - g4, Ta3 - a5 63. Kf5 g6, Te2 - e6 64. Kg6 - h7, Ta5 - a7 65 Tg8 - g7, Ta7 x g7+66. Kh7 x g7, Te5 - e4 Spasski geeft op. Programma zaalvoetbal LEIDEN - Voor de hoofdklasse zaalvoetbal worden vanavond de volgende wedstrijden gespeeld: THB hal 20.25 uur; de topper Go- dyla VT tegen G. de B. In de Groenoordhal: 20.00 uur Oegstgeest-Van Gerven 21.00 uur, Swift-Cleyn Duin.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17