Ook koning Hoessein gaat niet naar Cairo Amnesty wil volledige afschaffing van doodstraf EG moet bezuinigen op energie Dat was schrikken in Tunesië. NAAST HET NIEUWS Weduwe Churchill overleden Washington hekelt Moskou opnieuw Franse top in Londen Uw tosti is vol van een sappige makreel. De Amro Bank.Voor reischeques, buitenlands geld en reisverzekeringen. DINSDAG 13 DECEMBER 1977 BUITENLAND PAGINA 9 STOCKHOLM - Amnesty Inter national heeft opgeroepen tot een algehele afschaffing van de doodstraf. In een op een inter nationale conferentie in de Zweedse hoofdstad aangenomen „verklaring van Stockholm" ver zoekt de met de Nobelprijs voor de vrede onderscheiden organi satie alle regeringen in de wereld de doodstraf „onmiddellijk en volledig" af te schaffen. De Ver enigde Naties zouden daarnaast moeten verklaren dat de doodstraf in strijd is met het vol kenrecht Aan de conferentie in Stockholm namen ongeveer 200 gedelegeer den en waarnemers uit de gehele wereld deel. De conferentie was zaterdag, de dag van de men senrechten, begonnen. Op die dag had de voorzitter van Am nesty International, Thomas Hammarberg (Zweden), in Oslo de vredesprijs in ontvangst ge nomen. Ter ondersteuning van de oproep heet het in de verklaring van Stockholm dat de doodstraf de gruwelijkste onmenselijkste en vernederendste straf is die be staat en dat daarmee het recht op leven wordt aangetast Ze wordt vaak gebruikt als middel tot on derdrukking van groepen om hun mening, geloof, afkomst en sociale omstandigheden. Doodvonnissen en executies bren gen volgens Amnesty tevens een verhoogde willekeur tegen men selijke waarden met zich. Nooit is bewezen dat de doodstraf een bij zonder afschrikkende werking heeft. Ze is onherroepelijk en kan ook volledig onschuldigen tref fen. Naar de mening van Amnesty heeft elke staat de plicht het leven van alle inwoners, zonder uitzonde ring, te beschermen. De af schaffing van de doodstraf is een niet af te wy zen eis om reeds aan vaardde internationale normen te verwezenlijken. De verklaring van Stockholm, die van Hammarberg het predikaat „historisch" kreeg, is de tweede grote verklaring van Amnesty over de schending van de men senrechten. De eerste werd in 1973 in Parijs gepubliceerd en was gericht tegen marteling. De nieuwe verklaring moet gaan dienen als basis voor een cam pagne over de gehele wereld de mentaliteit van de mensen inzake de doodstraf te veranderen. Als volgende fase denkt Amnesty aan een omvangrijk overzicht dat moet aantonen hoe in de ver schillende landen de doodstraf wordt toegepast en hoe in dit verband politieke moord direct of indirect door machthebbers wordt gepleegd. Volgens de Verenigde Naties be staat de doodstraf nog in onge veer 100 landen. Ze wordt wel iswaar niet altyd toegepast maar ze vormt wel bestanddeel van de huidige rechtspraak. Frankrijk en Griekenland behoren tot de Europese landen waar men de doodstraf nog kent. In Frankrijk bijvoorbeeld is sinds 1959 in 15 gevallen gebruik gemaakt van de guillotine, een uitvinding uit de tijd van de revolutie. Alleen al in de eerste zes maanden van dit jaar wérden vyf executies vol trokken. Spanje en Turkije houden even eens nog vast aan deze onher roepelijke bestraffing. De com munistische giganten de Sov jet-Unie en China hebben op een reeks van misdaden nog de doodstraf staan, evenals meer dan 40 staten van de Verenigde Staten, Canada en - buiten Libië - de landen van de Islam, waar de straf, afhankelijk van de uit spraak van de rechter, wordt vol trokken door middel van gas, elektriciteit, geweer, bijl of strop. Scandinavië, Luxemburg, Italië, maar ook Argentinië en enige an dere Zuidamerikaanse staten hebben de doodstraf afgeschaft. In Zwitserland, Nederland, Groot-Brittannië en Brazilië kan de doodstraf nog in uitzon derlijke gevallen (oorlogsmisda den) worden uitgesproken. In deze landen wordt ze echter al ja ren niet meer voltrokken. Volgens een bericht van de Ver enigde Naties staan de volkeren van de e wereld overwegend nog steeds de doodstraf voor als hoogste straf voor bepaalde mis daden, ongeacht of het betrokken land een dergelijke wetgeving kent of niet. LONDEN (AFP/Reuter) - Lady Clementine Spencer-Chur- chill, weduwe van Sir Win ston Churchill, is gisteren in Londen op 92-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Lady Churchill heeft haar man tijdens zijn lange politieke loopbaan op vele reizen ver gezeld. Na de dood van haar man in 1965 leidde zij een rus tig leven. De laatste jaren werd zij nog zelden bij of ficiële gelegenheden gezien. AMMAN (AFP/UPI) - Koning Hoessein heeft gisteravond na zijn besprekingen met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, verklaard dat Jor danië niet zal deelnemen aan het voorbereidend vrede soverleg over het Midden Oosten in Cairo. De koning zei op een persconferentie dat Jordanië moge lijk aan een grotere conferentie, misschien in Genève, zou deelnemen. "Ik geloof niet dat de Geneefse con ferentie moet worden opgegeven". BELGRADO (UPI/Reuter) - De Verenigde Staten hebben giste ren in Belgrado de Sovjet-Unie scherp aangevallen wegens het oppakken van activisten voor de mensenrechten. De Russische delegatieleider reageerde woedend en zei dat Amerika "niet het morele recht heeft an dere landen de les te lezen over de mensenrechten". De Amerikaanse vertegenwoordi ger Spencer Oliver vertelde de conferentie in Belgrado dat de Verenigde Staten herhaalde schendingen hebben waargeno men van de waarborgen inzake de mensenrechten die in de slo takte van Helsinki zijn vast gelegd. "Er zijn gevangenen, zoals Mikola Roedenko en Olek- sej Tykhy, oprichters van de Oekraïnse groep die toezicht houdt op de toepassing van de slotakte in de Sovjet-Unie, die de maximale straffen kregen - res pectievelijk 12 en 15 jaar cel-uit sluitend wegens het uitoefenen van de rechten die door artikel zeven (van de slotakte) worden gegarandeerd", aldus Oliver. "We zouden nog verder kunnen gaan en andere namen noemen, an dere schendingen van de fun damentele mensenrechten, in clusief de namen van politieke gevangenen, van mensen die in de gevangenis verblijven of ver bannen zijn omdat ze uitsluitend hebben geprobeerd hun geloof te beleven of hun meningen of ge dachten te uiten". Het was de scherpste aanval op de Sovjet-Unie tijdens de nu vijf weken durende conferentie en de derde maal dat Amerikaanse ge delegeerden speciale gevallen van schending met name noem den. Als Israël gunstig antwoordt op de eisen van de Arabische landen inzake een algehele regeling tot vestiging van een rechtvaardige en duurzame vrede is Jordanië bereid tot een "totale vrede" met de joodse staat. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat president Sadat al zijn tijd wijdt aan een al gehele regeling. Hoessein herhaalde dat hij het zijn heilige taak achtte te werken aan het herstel van de Arabische een heid. Hij noemde president Sadat oprecht en vastbesloten. "Ik ben optimistischer dan ik lange tijd geweest ben". Maar hij waar schuwde dat als de vredesin spanningen mislukken "ik u niet kan zeggen welke rampen het gebied, en zelfs de wereld, zullen treffen". Generaal Ensio Siilasvuo (Finland), coordinator van' de VN-troepen macht in het Midden-Oosten, zal geen voorzitter zijn van het voor bereidend vredesoverleg in Cairo. Dit heeft de woordvoerder van de Verenigde Naties gisteren meegedeeld. Er was geen enkel verzoek daartoe aan secretaris-generaal Kurt Waldheim gedaan, zo zei de woordvoerder desgevraagd. Ge- "Onzin' neraal Siilasvuo was door Wald heim aangewezen de VN te ver tegenwoordigen. Het Egyptische semi-officiële dagblad Al Ach- ram had gisteren gemeld dat de coördinator van de VN-troepen- macht als voorzitter zou optre den. Mena House, een hotel met 305 ka mers, dat 109 jaar geleden aan de voet van de pyramiden werd ge bouwd, is gekozen als plaats van het voorbereidend vredesover leg. Het hotel, dat eens Winston Chur chill en Franklin D. Roosevelt tot zijn gasten rekende, werd ver moedelijk gekozen omdat het af gelegen ligt en gemakkelijk be waakt kan worden. Het ligt op 16 km van het centrum van Cairo De Syrische leiders willen de Ame rikaanse minister van buiten landse zaken, Cyrus Vance, niet ontvangen als hij een boodschap van Israël voor Syrië bij zich heeft. Dit heeft het officiële Syri sche persbureau Sana gisteren bekendgemaakt. In een commentaar op persberich ten dat Vance wellicht een bood schap van de Israëlische leiders zal meebrengen, haalde Sana kringen uit de omgeving van pre sident Hafez al-Assad aan, die zeiden dat „Syrië zich zal excuse ren tegenover de heer Vance, als hij werkelijk een brief van de Is raëlische leiders bij zich heeft. OPMERKELIJKE GENEZING De 36-jarige Chinese Yang Kwang Ming, die in juni van dit jaar een derdegraadsverbranding van 94 procent van haar huid opliep, is door chirurgen in een ziekenhuis in Sjanghai gered van de bijna zekere dood en leert nu weer lopen. De chirurgen hebben een methode van huidtransplantatie toegepast die in China is uitgevonden. Daarvoor gebruikten zij kleine stukjes nog gave huid van kruin en voetzolen, die niet aangetast waren. Deze stukjes werden gestopt in de gaatjes die gemaakt waren in stukken huid van donors, De eigen stukjes groeiden aan en stoot ten geleidelijk de "vreemde" huiddelen af. Er waren ongeveer twintig operaties nodig om de vrouw te redden. De eerste, op borst en buik, duurde negen uren. DE SIGAAR Leon Mets, 66, uit Temse bij Antwerpen heeft voor een wereldrecord sigaarroken gezorgd, door tegelijkertijd zes 'rokertjes' van elk tien centimeter lang en met een gezamenlijke dikte van 17,2 centimeter op te roken. TAJ MAHAL IN GEVAAR De Taj Mahal, de beroemde grafmonument dat de Indische vorst Sjah Jehan in de 17de eeuw voor zijn gemalin liet bouwen, wordt bedreigd door de voorgenomen bouw van een raffinaderij in de omgeving. Milieudeskundigen uit verscheidene landen zijn van oordeel dat het rode zandsteen en het witte marmer van het praalgraf zullen wor den aangetast door de zwaveldioxyde, dat bij het raffinageproces vrijkomt. De Taj Mahal die tussen 1640 en 1648 werd gebouwd voor Moemtaz Tahal, ligt in de Noordindiase stad Agra. Aan de bouw namen 20.000 mensen deel, onder wie kunstenaars uit Frankrijk, Italië, Turkije en Iran. GEEN STEMRECHT VROUWEN In Zwitserland heeft de emancipatiebeweging van de vrouw nog heel wat werk te verzetten, zo blijkt uit een stemming van afgelo pen weekend in de gemeente Sachseln in het kanton Obwald. De mannen van Sachseln besloten met vrijwel algemene stemmen geen stemrecht te verlenen aan hun vrouwen. Als argument gold dat veel vrouwen uit andere gemeenten afkomstig waren. Op federaal niveau hebben alle Zwitserse vrouwen sinds 1971 stem recht. Maar enkele plaatsen, en een van de 25 kantons, onthouden het stemrecht voor plaatselijke en kantonale zaken. DUBLIN - Begeleid door zijn verzorgershet echtpaar O'Neill .verlaat de 3-jarige Ruari Gallagher de Portlaoise-gevangenis, nadat hij - ter gele genheid nan het kerstfeest - zijn vader Eddie Gallagher had mogen bezoe ken. Deze zit een straf uit van twintig jaar wegens ontvoering van dc Nederlander Tiede Herrema. Nadat het jongetje zijn vader had gezien ging de tocht naar een tweede gevangenis, waar zijn moeder een straf uitzit wegens schilderijendiefstal. Een woordvoerder van minister Vance noemde elke suggestie dat de minister een brief of bood schap van Israël voor Syrië of enig ander Arabisch land bij zich zou hebben "onzin". In de omgeving van Waldheim be waart men een strikt stilzwijgen over de instructies die generaal Siilasvuo heeft gekregen. Deze zijn niet zoals gebruikelijk tele grafisch overgebracht maar zijn persoonlijk, schriftelijk en mon deling, toevertrouwd aan James Jonah, een hoge VN-functionaris voor speciale politieke zaken. Jonah zal "enige tijd" in Cairo blijven, maar zal geen deel uit maken van de VN-delegatie al daar. Volgens waarnemers gaat onder die technische bijzon derheden de diepe onzekerheid van Waldheim schuil over de rol die de VN-organisatie in Cairo moet spelen. Delegatie De Israëlische delegatie naar de conferentie in Cairo is vanoch tend om acht uur op een militair vliegveld aangekomen vanwaar zij per helikopter naar het Mena House werd overgebracht. Toen de Israëlische premier, Mena- chem Begin, op een persconfe rentie met Vance gevraagd werd of hij de Amerikaanse minister een boodschap voorde Arabieren meegaf, antwoordde Begin: "Verwacht u werkelijk dat ik op zo'n vraag antwoord geef?". Het Vaticaan zal op het voorbe reidend vredesoverleg inzake het Midden-Oosten in Cairo verte genwoordigd zijn, zo is uit di plomatieke bron vernomen. Francisco Monterisi, specialist voor het Midden-Oosten in de Romeinse curie, is vandaag naar de Egyptische hoofdstad ver trokken. Monterisi zal een boodschap voor de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Botros Ghali, bij zich hebben. In di plomatieke kring onderstreepte men dat de waarnemersmissie naar het overleg dat morgenoch tend begint, blijk geeft van de belangstelling van het Vaticaan voor de conferentie en van de wens deze te zien slagen. Boterhammen, broodjes, tosti's- als ze eenmaal de smaak te pakken hebben, weten ze niet meer van ophouden. Lonken naar paling. Dwepen met garnalen. Knipogen naar een stevig lekkerbekje. Ver kikkerd op een sappige vissalade. Smachten naar sardines of pilchards. Verrukt van 'n moot gebakken schelvis. Gek op gerookte haringfilets. Weg van 'n heerlijke Hollandse Nieuwe. Tja, als ze eenmaal de smaak te pakken hebben, weten ze niet meer van ophouden. En geef ze eens ongelijk. Doe meer met vis, omdat 't zo lekker is. Produktschup voor Vis en Visproduktcn, Javastraat 2b, Den Haag. BRUSSEL (ANP) - Europa moet verder bezuinigen op zijn olie importen. In 1985 moet het zijn olie-invoer beperkt hebben tot 500 miljoen ton olie per jaar. Er vindt nu wel beperking van de olie-invoer plaats, maar dat is voornamelijk het gevolg van de geringe economische groei. De verhouding economische groei- /olieverbruik blijft nog steeds 1 op 1Ze zou moeten verminderen tot 1 op 0.8 of 1 op 0.7. Dat is de mening van Europees commissa ris dr. Guido Brunner, in de Europese Commissie (dagelijks bestuur van de EG) belast met energiezakeh. Vandaag hebben in Brussel weer de "energieministers" van de EG met elkaar gesproken. Aan de vooravond daarvan hield Brun ner gisteren in Brussel, een pers conferentie. Hij zei onder meer dat de olieprijsverhoging de ge meenschap in 1977 zo'n 2.5 mil jard dollar heeft gekost. De OPEC-landen (staten die olie produceren en exporteren) be spreken momenteel wat er ko mend jaar met de olieprijs moet gebeuren. Bij die landen bestaat een sterke tendens om de prijzen voorlopig te bevriezen. Maar zelfs als de prijzen niet stijgen zal de gemeenschap een reeks bespa ringsmaatregelen voor haar oliegebruik moeten nemen, aldus Brunner. Tegen 1985 moet de invoer van olie in de gemeenschap tot 500 mil joen ton teruggebracht zijn. Dit jaar is de import met 20 procent teruggelopen, echter praktisch alleen als gevolg van de stag nerende economische groei. Er werd 2.5 procent minder olie ver bruikt dan in 1976 en 13 procent minder dan in 1973, het jaar van de oliecrisis. LONDEN (DPA) - De president van Frankrijk, Valery Giscard d'Estaing, is gisteren met pre mier Raymond Barre en zijn mi nisters van Buitenlandse Zaken, Defensie en Industrie in Londen aangekomen. De Franse delega tie zal daar besprekingen voeren met premier James Callaghan en een aantal leden van het Britse kabinet. Het overleg zal onder meer gaan over mogelijkheden op het ge bied van industriële en techni sche samenwerking, waarbij ook vliegtuigprojecten aan de orde komen. Verdere punten op de agenda betreffen de ontwikke lingen in het Midden-Oosten, de toestand in Zuid-Afrika. de oost-westverhouding en militaire aangelegenheden. Politieke waarnemers nemen aan dat president Giscard zal aan dringen op een nauwere Brits- Franse samenwerking. Daarbij komt vermoedelijk het project aan de orde voor een nieuw 150 passagiersplaatsen tellend ver keersvliegtuig, waarbij de lucht vaartindustrieën van Groot-Brit- tannië. Frankrijk. West-Duits- land en Nederland betrokken zijn. Dus wij met dat huurbootje de Middellandse Zee op. En hoe t kwam begrijp ik nog niet, maar opeens knal, giek tegen m 'n hoofd. Ik helemaal dizzy, naar de dokter en jawel hoor, lichte hersenschudding. En over 2 dagen zouden we naar huis gaan. Nou, daar was volgens die dokter geen sprake van. Dus moesten we later met een hjnvlucht terug. Je begrijpt wat voor extra-kosten dat gaf. Nou en of. Daarom raden wij van dc Amro Bank altijd onze uitgebreide reisverzekering aan. Voor een gering bedrag bent u dan verzekerd tegen de kosten die dit soort jammerlijke incidenten met zich meebrengen. En dat geldt niet alleen voor ongevallen, maar ook voor ziek worden of wegens familie omstandigheden naar huis moeten. Bovendien dekt diezelfde Amro reisverzekering tegen verlies, diefstal en beschadiging van uw bagage. En is er ook nog minstens 250 gulden contant geld verzekerd. Wat dat geld betreft, raden wij u aan alleen buitenlands geld mee te nemen voor de rest van uw vakantie Dat is een rustig idee. Dus wie niet van schrikken I houdt tijdens z'n vakantie, i die gaat eerst even langs bij |0 J dc Amro Bank.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9