Meer geld voor bouw restaurant Groenoordhallen "ONTSLAGEN EU DE GROF OPSCHORTEN" Verbreding van rijksweg wordt in Leiderdorp pot probleem Jeugdsparen 'de Zilvervloot' RAAD KNARSETANDEND AKKOORD Actief in vrije tijd Melkhandelaren hebben last van verkeersdrempels (was 8%) bovendien 10% premie LEIDSE SPAARBANK DINSDAG 13 DECEMBER 1977 LEIDEN LEIDEN/LEIDERDORP - Becij feringen van Rijkswaterstaat hebben aan het licht gebracht, dat binnen afzienbare tijd de ca paciteit van de Rijksweg 4 (Bur- GERVEEN- Leiderdorp-Leiden- Leidschendam-Voorburg) te krap zal worden om de steeds toenemende autostroom goed te kunnen verwerken. Er werd een studie opgezet om te onderzoeken op welke wijze de knelpunten het best uit de weg kunnen worden geruimd. Dat zou kunnen door een verbreding van de bestaande weg, die nu vierbaans is. Of een verlegging van de rijksweg ter hoogte van Leiderdorp, meer naar de oost kant In beide gevallen gaat het om een zeer ingrijpende maatregel, die met name voor Leiderdorp ver regaande consequenties zal heb ben. Verbreding van de be staande weg zou bijvoorbeeld kunnen betekenen, dat wonin gen aan de B. G. Cortslaan ge sloopt zouden moeten worden om ruim baan te maken. Een meer oostelijke ligging heeft zo wel gevolgen voor het landschap als voor de bestaande bebou wing. Bij Rijkswaterstaat legt men op het ogenblik de laatste hand aan een nota, waarin de verschillende mogelijkheden op een rijtje wor den gezet. Die nota, voorzien van tellingcijfers en situatiekaarten zal nog voor het eind van het jaar worden toegezonden aan de ge meenten Leiderdorp, Leiden, Zoeterwoude, Voorschoten en Leidschendam. Een woordvoerder van Rijkswater staat zegt in de nota niet meer te zien dan een "stuk hardop den ken". Aan de hand van de in de nota genoemde alternatieven wil men met de betrokken gemeen ten gesprekken voeren om te zien, welke oplossing in de toe komst de beste oplossing geeft. Inmiddels wil Rijkswaterstaat alle mogelijkheden voor een verbre ding van de rijksweg - ook op Leids grondgebied - open hou den. Daarom heeft men de Leidse raad in een brief laten weten een bezwaarschrift te zullen indienen tegen een ontwerp-bestem- mingsplan voor de Hoge Rijndijk en ongeving. In dat plan was voor de gronden aan weerszijden van de Rijksweg 4 de bestemming "openbaar groen" opgenomen. Rijkswater staat nu, vindt dat aan die gron den een bestemming "verkeers- doeleinden" moet worden toege kend. "Met de verbreding van Rijksweg 4 moet rekening wor den gehouden, hoewel er nog niet voor een bepaald plan is geko zen", zo staat in de brief. Tegen de gewijzigde opzet van de Hoge Rijndijk heeft Rijkswater staat geen bezwaar. Wel dringt men erop aan om bij een nadere uitwerking van de aansluiting van de Castellum en de bouw van de tunnel overleg te plegen met Rijkswaterstaat. In de brief wordt meegedeeld dat in goed overleg inmiddels al wel reke ning is gehouden met de verbre dingsplannen in het zuidelijk gelegen gebied, onder andere bij "Vlietland" en in de gemeente Leidschendam LEIDEN - "Schoorvoetend" en "knarsetandend" is de Leidse gemeenteraad gisteravond akkoord gegaan met het voorstel van B en W om nog eens ruim 400.000 gulden be schikbaar te stellen voor de bouw van een nieuw restaurant bij de Groenoordhallen. In juni van dit jaar trok de raad hier al een bedrag van 1.175.000 gulden voor uit. Het "schoorvoetend" gold voor de meerderheid van de CD A-fractie en het „knarsetandend" voor PPR/D'66. WD'er Van Duijn zei: "We stemmen voor, maar in ons hart zouden we liever afstem- De gemeenteraad was ontevreden over de procedure die bij deze kwestie is gevolgd en verbolgen over de foutieve berekening die ten stadhuize is gemaakt bij het ramen van het benodigde bedrag voor de bouw van het restaurant. De verantwoordelijke PvdA- wethouder Van Aken, bleek zich de gevoelens van de raadsleden wel te kunnen voorstellen: "De zelfde verbolgenheid heeft zich in mijn kamer ontladen toen wij geconfronteerd werden met deze situatie. Het spijt het college bij zonder dat het op deze manier gegaan is". TOUR zoals het zou moeten". Hij deelde mee dat er met de directeur van Gemeentewerken door het col lege inmiddels een afspraak is gemaakt "dat dit soort situaties zich niet voor zullen doen". Kwalijk Met enige haast is de gemeenteraad in juni akkoord gegaan met het beschikbaarstellen van 1.175.000 gulden; het werd noodzakelijk geoordeeld om snel met de bouw van het nieuwe restaurant te be ginnen, opdat dit gebruikt zou kunnen worden als volgend jaar de tour de France Leiden en met hame de Groenoordhallen aan doet Toen al vonden enkele raadsleden een dergelijk bedrag aan de hoge kant. In september van dit jaar signaleerde de dienst gemeentewerken dat niettemin met de 1.175.000 gulden nog niet genoeg geld beschikbaar was ge steld door de gemeenteraad. Vol gens Van Aken werd hij daarvan mondeling op de hoogte gesteld, zonder dat er aanvankelijk een concreet bedrag van de over schrijding werd genoemd. "Zou ik geweten hebben dat het om een zo hoog bedrag zou gaan, dan zouden we toen al hebben inge grepen". Er werd geen overleg gepleegd met de raadscommissie voor economische zaken en be drijven (waar de Groenoordhal onder ressorteert). "We verkeer den in de veronderstelling dat de aanbesteding zou kunnen mee vallen", zei Van Aken. Bovendien was de directeur van de Groenoordhallen al in overleg ge treden met de belastinginspectie om de te betalen BTW als aftrek baar aan te merken, terwijl de di recteur gemeentewerken met de laagste inschrijver -het aanne mersbedrijf Noorlander- de mo gelijkheden bekeek. heid was", aldus Van Aken: niet door laten gaan van dit plan' Resultaat van het op twee fronten de Raad gevoerde overleg: teruggave van de btw is mogelijk (een bedrag van 223.600 gulden); op het be stek is alsnog een bezuiniging aangebracht van 59.700 gulden. Het resterende bedrag van 182.000 gulden wordt aan het on- derhoudsfonds onttrokken. Van Aken erkende dat de gevolgde werkwijze "niet een voorbeeld is Van Duijn (WD) en Bleijie (CDA) bleven erop hameren dat de wet houder de raadscommissie eer der dan nu is gebeurd - medio november - bij de gang van zaken had moeten betrekken. "Een ui terst kwalijke zaak" noemde Van Duijn dat. "Het plan zou in juni geen schijn van kans hebben ge maakt als we toen hadden gewe ten hoe hoog het volle bedrag zou worden". Ook zei hij: "Ik ben er zeker van dat bij tijdige in schakeling van de commissie er mogelijkheden waren geweest om alternatieven uit te werken". Het WD-raadslid zag er van af om een motie van afkeuring in te dienen, "want die wordt waar schijnlijk door de wethouder nog overgenomen ook". Bleijie noemde het "bestuurlijk een ont zettende stommiteit om het werk al aan te besteden zonder de raad in de overschrijding van het kre diet te kennen". Van der Meij (SGP/GPV) sprak van een "mis kleun die zijn weerga niet kent". Dat uitstel van de bouw een schadepost van tienduizend gul den heeft opgeleverd (doordat de raad het voorstel om extra geld voor de bouw beschikbaar te stellen twee weken geleden niet wilde behandelen) is volgens dit raadslid de schuld van B en W. Door de CDA-fractie werd er op gewezen dat deze affaire an dermaal aantoont dat onder handse aanbestedingen riskant zijn. "Deze zaak stinkt", zei de CDA-fractieleider Driessen, die als enig raadslid uiteindelijk te gen stemde. Opvallend was voorts dat van de drie grote frac ties zich één lid telkens van stemming onthield: Höppener (PvdA), Zonnevylle (WD) en Vink (CDA). De overige raadsle den stemden voor. "Knarsetan dend," en "schoorvoetend". LEIDEN - Terwijl het eerste verkeer gebruik maakte van de nieuwe Sumatrabrug werden gisteren gelijk bezuinigingen paaltjes geplaatst aan het begin van de Sumatrastraat.De paaltjes staan zodanig dat een niet te brede personen- De andere mogelijk- auto er nog tussendoor kan het De bewoners van de Sumatrastraat zullen zich komende donderdag om acht uur in het schoolgebouw van de Louise de Coligny beraden over de nieuwe situatieZoals bekend heeft het wijkkomitee al beroep aangetekend bij i State. Iris-festival Op zaterdag 17 december or ganiseert de Stichting Iris in samenwerking met het Leidse Vrijetijds Centrum een avond waaraan diverse Leidse groepen hun medewerking verlenen. Het zijn de pop groepen Secret Service, Touch Wood en DOOP, het cabaret Met Zonder Met.de dansgroep van Milian Dool, de mimeg- roep Matrogoth en de zojuist teruggekeerde Leidse straat zanger Lampie. Verder wor den er experimentele films gedraaid. De avond is be doeld Iris uit de geldnood te helpen. Aanvang acht uur 's avonds. Archeologie In het kader van de reeks ar cheologische lezingen wordt vanavond een bijeenkomst gehouden in het Rijksmuseum van Oudheden aan het Ra penburg 28 in Leiden. Dr. JM.G. vun der Poel uit Wage- ningen zal die avond spreken over "Landwerktuigen in de pre-historie en in de Midde leeuwen". De lezing begint om acht uur precies. Vrouwenkerk Wieken" in de Merenwijk een informatie-avond gehouden over het vrouwenwerk. De avond begint om acht uur met koffie, terwijl om half negen de film "Veranderen, daar gaat het om", zal worden ge draaid. Een film over vrou wen die in een fabriek wer ken. Na afloop van de film voorstelling wordt er verteld over de activiteiten van het vrouwenwerk onder het genot van een hapje en een drankje. Hengelsport (1) "De Gulden Voorn" viste de jaarlijkse kerstwedstrijd in de Leidse Vaart in Rijnsater- woude. De vangst was zeer matig. De uitslag: 1. F. Smit 1020 gr (6 st),2. H.v Alphen sr. 760 (6), 3. H.vAlphen jr. 710(5),4. HSchouten 650(4),5. JSchouten 630(3), 6. W.Was- sink 620(2), 7. MHoogkamer 460(4), 8. D.v.dBent 330(2), 9. GHarland 240(2), 10. B.Velt- huyzen 130(1). Hengelsport (2) HSV "Sportvrienden" viste de negende wedstrijd in het Ra penburg. De vangst was goed. De uitslag: 1. CSchouten jr. 5000(98), 2. T. Kneyber 4650 (68), 3. E Mooybroek 3250(62), 4. D Schouten 3250(58), 5. J Jansen 3030(47), 6. B.v.Went 3030(52), 7. J Mooybroek 2300(38), 8. A Boesburg 2240(40), 9. CSchouten sr. 1740(26), 10. H Jansen 1720(31). LEIDEN - "De ontslagen bij de Grofsmederij moeten worden opgeschort desnoods met behulp van het ministerie van sociale za ken, waar onder het arbeids bureau ressorteert". Dit stelde CPN-raadslid Hoeven gister avond in de gemeenteraad, die op zijn initiatief een spoeddebatje hield over het voorgenomen ont slag van 54 werknemers bij dit Leids/Zoeterwoudse bedrijf. Wethouder Van Aken (economi sche zaken) deelde mee dat er inmiddels een onderzoek gaande is waarbij het ministerie van eco nomische zaken is betrokken. Op 17 januari vindt daarover een be spreking plaats, waarbij de wet houder aanwezig zal zijn. "Dan moet nader beoordeeld worden wat de verder af te leggen weg is", aldus Van Aken. Hij gaf een voorlopig antwoord op de kriti sche opmerkingen, die CPN- raadslid Hoeven aan het beleid van de Grofsmederij wijdde. In een latere gemeenteraadsverga dering zal de wethouder zijn beantwoording voortzetten. Hoeven stelde in het reorganisa tieplan van de Grofsmederij "geen enkel vertrouwen" te heb ben. "In het verleden is bewezen dat het tegendeel van overle vingskansen hiermee bereikt wordt. Geen hond gelooft dat de honderd arbeidsplaatsen, die nu nog behouden blijven, wel verze kerd zijn in de toekomst". Hij ging uitvoerig in op de geschie denis van de Grofsmederij waar de afgelopen jaren herhaalde malen ontslagen zijn gevallen. De verhuizing van het bedrijf van het Waardeiland in Leiden naar de grote Polder in Zoeterwoude heeft tot gevolg gehad dat op het Waardeiland "wel dure bun Spandoeken in de Leidse raadzaal tegen de ontslagen bij de "Grof'. galows zijn gekomen, maar de beloofde arbeidsplaatsen bij de Grofsmederij niet", aldus Hoe ven. Hij deed een onverholen be schuldiging aan het adres van minister Lubbers toekomen. Deze is mede-directeur geweest van Hollandia.een familiebedrijf, dat een mogelijke fusiepartner voor de Grofsmederij is geweest. "Maar het was voor Hollandia na tuurlijk gunstiger om van een concurrent af te komen dan er mee een fusie aan te gaan. In dit licht moeten we de hulp. bezien. die het i nomische zaken had moeten ko men", aldus het CPN-raadslid. In zijn beantwoording wees wet houder Van Aken erop dat ook de vakbonden met het ontslag van 54 werknemers akkoord zijn ge gaan. "De mogelijkheid van een faillissement stond recht over eind. Dat spookbeeld heeft men in elk geval willen afwenden", al dus de wethouder. Op de publieke tribune in de raad zaal was gisteravond het actie comité, dat tegen de ontsla gaanvrage door de Grofsmederij strijdt, met diverse spandoeken aanwezig. bewoners, maar lastig voor de huis-aan-huis LEIDEN - De vorige com mandant van de Leidse brandweer ingBroeshart kon zich er vaak geërgerd over uitspreken. "Hoe vaak wij niet zijn uitgerukt en dan halverwege een andere weg moesten nemen, omdat er weer een straat opengebroken was waar we niets van wis ten. We kregen altijd twee we ken later een briefje dat dat zou gebeuren" Niet alleen Broeshart was in dat opzicht slecht te spreken over de communicatie met de ge meente, ook de gezamenlijke Leidse melkhandelaren zijn dat. En daarbij gaat het hen er dan niet alleen om dat er zonder dat zij er tevoren van weten straten worden opengebroken, maar nog veel meer over hoe die straten er daarna uit gaan zien. "In verschillende wijken in onze stad is het profiel van de stra ten in meer of mindere mate gewijzigd, teneinde het door gaande verkeer te weren en het verkeer in het algemeen te dwingen met aangepaste snelheid te rijden. We zijn er van overtuigd, dat dergelijke maatregelen de woonfunctie ten goede komen", schrijft het bestuur van Kring Leiden van de Nederlandse Melk handelaren Organisatie in een brief aan het college van B en W. En vervolgens: "Het komt echter meermalen voor dat de beperkende voorzie ningen zodanig worden uit gevoerd dat het bezorgende verkeer hiervan veel hinder ondervindt" Versmalde straatjes, paaltjes die het fout-parkeren moeten tegen gaanverkeersdrempels en woonerven, zonder twijfel verhogen ze de leefbaarheid in een straat, de melkventers onderschrijven dat, maar voor de huis-aan-huis ver koop kleven er heel wat nade len aan dit soort maatregelen. In hun ogen wordt door deze veranderingen in het straat beeld op een andere manier weer wat van de leefbaarheid afgeknaagd.De "socialefunc tie" van de melkbezorger krijgt er minder ruimte door. "Vooral bejaarden, zieken en gehandicapten, worden er ernstig door gedupeerd", schrijven zij. Secretaris Van der Holst licht verder toe: "We doen als Kring onze uiterste best om de verkoop aan huis te stimule ren. Tien jaar geleden werk ten er nog 120 melkslijters in de stad, nu zijn dat er nog maar zeventig. Maar we blijven volhouden. Voor de Merenwijk hebben we net weer twee advertenties gezet voor slijters, maar ook in de nieuwe wijken wordt het ons moeilijk gemaakt. Voor de binnenstad vind je helemaal niemand meer. Dat is niet meer op te brengen. Maar ook in de Transvaalbuurt bij voorbeeld is de bezorging heel moeilijk geworden met al die paaltjes en versmalde stra ten". Wethouder Van Aken stelt des gevraagd: "Zowel bij renova tie, als door verhuizing tij delijk het aantal klanten af neemt, als bij reconstructie, zijn er voor de bezorging ex tra problemen. Ik ben er een voorstander van om in het vooroverleg dat aan zo'n re constructie van een straat vooraf gaat ook deze mensen te betrekken. Het speelt trouwens niet alleen voor hen, maar bijvoorbeeld ook voor de dienst reiniging. Die rijden met nog grotere auto's en kla gen ook over de bereikbaar heid". 81%

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3