Verzorging bejaarden en zieken komt in de knel "Ordervoorziening voortdurende zorg BEWONERS ALPENROOS BOOS Noordwij k hoeft er geen 2500 huizen bij Plan slachthuisplein knik in Pasteurstraat Haagse dieven gepakt DINSDAG 13 DECEMBER 1977 PAGINA 19 HAZERSWOUDE - De stichting Midden-Rijnland zal het ko mende jaar niet meer werk kun nen verrichten dan het hoogst noodzakelijke. Van echt beleid zal geen sprake kunnen zijn. Dit schrift de stichting in haar be leidsplan voor 1978. "We moeten volstaan met de problemen aan pakken op de wüze zoals we dat ook in de afgelopen jaren hebben gedaan. Door tijdgebrek komen we er niet aan toe na te gaan, of en in hoeverre individuele proble men hun oorzaak vinden in meer algemeen voorkomende proble- De stichting zou preventief kunnen werken door het stimuleren en oprichten van gespreksgroepen voor mensen met gelijksoortige problemen. De tijd die nodig is om zoiets op te zetten ontbreekt de stichting. Nieuwe aanvragen om hulp, al thans waar het gaat om verzor ging van bejaarden en chronische zieken, zal de stichting slechts spaarzaam kunnen honoreren. "Sterker nog", schrijft zij, "waar het de verzorging van bejaarden en chronisch zieken betreft, van wie sommigen reeds jaren hulp krijgen omdat zij niet meer zelf standig de huishouding kunnen of vereenzaamd zijn, zul- Midden-Rijnland luidt noodklok in beleidsplan len de komende jaren niet meer op hulp van de stichting kunnen rekenen". Bejaardenhuis Midden-Rijnland vreest dat dit tot gevolg zal hebben dat de bejaar den een verzoek zullen indienen om te worden opgexomen in een bejaardenhuis. Voor de gezins verzorging zal één en ander bete kenen, dahhfe pati&enten langer dan noodzakelijk in ziekenhuis zullen moeten verblijven of eer der tot opname zullen worden geadviseerd. "En dit, terwijl de overheid alsmaar beweert dat deze voorzieningen te duur zijn," schrijft de stichting in haar be leidsplan. Midden-Rijnland beweert dat de ministeries van volksgezondheid en cultuur, recreatie en maat schappelijk werk "ieder een ei gen beleid" voeren. "Het wordt hoog tijd dat er duidelijkheid komt in deze chaos en wel op de allereerste plaats voor de cliën ten, zodat zij kunnen krijgen waar ze recht op hebben." De stichting schrijft dat het duide lijk zal zijn, dat er over plannen maken voor 1978 en de daarop volgende jaren, nauwelijks kan worden gesproken. "Het aange ven van een beleid heeft dan ook veel meer het karakter van het ui ten van enkele wensen, die wij graag in vervulling zien gaan." De stichting zal nagaan of er alter natieve vormen van hulpverle ning te bedenken zijn, waardoor de "allerergste" hulpvraag wordt opgevangen. "Wij beseffen, dat dit niet meer kan zijn dan "rom melen in de marge". Huisvesting Het huisvestingsproblexxnis dit Jaar minder nijpend geweest dan men had verwacht De voor naamste oorzaak hierbij was de vacatirestop. Een plannucvkvan de personeelsbezetting is op dit moment onmogelijk. Bij een er- dere groei van de bevolking in de gemeenten waar Midden-Rijn land werkzaam is, moet er wor den gerekend op een grotere be hoefte aan huisvesting. De noodzaak van huisvesting in Leiderdorp gaat in 1979 sterk spelen. Voorzover het er nu naar uitziet zal er in dat jaar een per manente kantoor- en spreek uurruimte in gebruik kunnen worden genomen in het nieuwe gezondheidscentrum in het plan Winkelhof. Het ministerie van CRM heeft hiervoor toestem ming verleend. De svichting gaat er volgend jaar aan werken om een onderne mingsraad in het leven te roepen. De huudige overlegstructuur laat Midden-Rijnland in tact. "Het ge zamenlijk dragen van verant woordelijkheid, zover dat in de werkgroepen tot stand komt, heeft bewezen goed te werken. Daarom willen wij deze werk groepen in stand houden, of schoon wel een formele band wordt gelegd met de toekomstige ondernemingsraad." Fietster (70) bij val gewond ALPHEN AAN DEN RIJN - De 70-jarige mevrouw P. J. van D. uit Alphen is gistermiddag vrij ern stig gewond geraakt toen zij met haar fiets kwam te vallen. Het on geluk gebeurde op het fietspad langs de Mozartsingel. De 16-jarige bromfietser C. P. D. haalde de bejaarde Alphense in, dezè week plotseling naar links uit. De Alphense kwam ten val en werd in bewusteloze toestand overgebracht naar ziekenhuis Rijnoord. Kerst-antiek ALPHEN AAN DEN RIJN - Aan staande zaterdag wordt in Avi fauna een kerst-antiekbeurs ge houden, waaraan ruim dertig an tiquairs zullen deelnemen. Het accent ligt dit keer, meer dan vo rige malen op de meubels. De beurs is open van 10.00 tot 18.00 Jaarverslag Dienst Sociale Werkvoorziening LEIDEN - "De ordevoorziening was mede door de aanhoudend minder gunstige conjunctuur een voortdurende zorg. Dankzij de inzet van een aantal functionarissen was de leegloop toch belangrijk minder dan in het voorgaande jaar". Bovenstaande conclusie is af komstig uit het jaarverslag over 1976 van de Gemeentelijke Dienst Sociale Werkvoorzie ning Leiden. Deze dienst spant zich in om gehandicapten (zo wel geestelijk - tijdelijk of voorgoed - als lichamelijk) aan aangepast werk te helpen. Via training en gewenning wordt NOORDWIJK - Drie Haagse jon gelui in de leeftijd van 20 tot 22 jaar kwamen gisternacht van een koude kermis thuis, toen zij in de Hoofdstraat de juwelierszaak Bruggeman trachtten te beroven. Het zonder werk zijnde trio had zich de avond tevoren geamu seerd in een Scheveningse bar en toen de centen op waren, be raamde men het plan een kraak te zetten bij een juwelier. Omdat de Haagse zaken naar hun mening te goed beveiligd waren, besloten zij in een dorp hun slag te slaan. De residentiebewoners stapten daarop in de auto en al rondrij dend kwamen zij in het holst van de nacht in de badplaats terecht. Bij observatie vond men de ju welierszaak in de Hoofdstraat een geschikt object. Om echter herkenning van de eigen wagen uit te sluiten, reed het gezelschap eerst naar Voorhout waar een Fiat werd ontvreemd. Vervol gens keerde men in de gestolen auto naar de badplaats terug. De inbrekers lieten de wagen met draaiende motor bij de juwe lierszaak staan en voorzagen zich van plastic zakken voor het mee nemen van de buit en een auto- krik om de etalageruit in te slaan. Bewoners uit de buurt hadden inmiddels het verdachte stel op gemerkt en waarschuwden de politie. Ook mevrouw Brug geman was wakker geworden. Zij hoorde rumoer op straat en toen gestreefd naar niveauverbete ring van het soort werk. De dienst trekt daartoe een scala van werkzaamheden aan, on dergebracht in drie werkver banden: de toeleverings bedrijven "De Waard", diverse administratieve of- tewel"hoofd" arbeidersprojec ten en handarbeidersobjecten, onder meer omvattende een kwekerij en het onderhoud van plantsoenen en parken. Het kwekerij project is ondertussen van de baan omdat het niet rendabel was. Voor wat "Pe Waard" betreft konden, zo vermeldt het jaarverslag, en kele uitbreidingen worden ge realiseerd. Met het doel tot een betere be drijfsvoering te komen vond in het verslagjaar een ingrijpende reorganisatie plaats van het ambtelijk apparaat. Als belang rijkste ontwikkelingen daarbij kunnen worden genoemd de benoeming van een adjunct- directeur, belast met de zorg voor de economische en com merciële activiteiten, opsplit sing van het bedrijfsbureau in arbeidskundige afdeling en productiebureau en uitbrei ding van de afdeling werving met een medewerker. Uitbouw van het orderpakket mag, zo verwacht het DWS-bestuur ze ker verwacht worden zodra deze (technisch-commerciële) medewerker is aangetrokken. In totaal verzorgde de Dienst So ciale Werkvoorziening werk voor 842 WSW-ers (Wet Sociale Werkvoorziening). Een stijging met 67 man ten opzichte van 1975. Het totale personeelsbe stand steeg van 842 naar 909. Met deze stijging steeg ook de totale loonkosten met ongeveer 2.763.000,-. Na aftrek van de rijks vergoeding is de stijging nog 375.000,-. Een toename die onder meer wordt veroorzaakt door een groter personeelsbe stand en door een stijging van de loonkosten. Het ziektever zuim nam toe van 9,4 procent in 1975 tot 10,8 procent in het ver slagjaar, als volgt gespeciali seerd: industrieel werkver band 12 procent, verspreide handarbeid 10,5 procent en hoofdarbeiders 9,24 procent. De in 1975 ontwikkelde plan nen tot uitbreiding van de be drijfsruimte in Waard 1 konden aan het eind van 1976 beginnen. Na een verbouwing werd niet alleen een belangrijke ruimte winst geboekt maar bovendien door - geïsoleerd - plafonds geluidshinder zoveel mogelijk gereduceerd. De arbeidssitiatie werd daardoor aanzienlijk ver beterd. Aan het einde van 1976 werd ge start met het bepalen van een "handicapfactor", dat wil zeg gen de productiecapaciteit van een werknemer gemeten naar de normale capaciteit in het vrije bedrijf. Dit is om de ont wikkeling in vaardigheid en productiecapaciteit te kunnen volgen. WATER TARIEVEN IN ALPHEN GAAN OMHOOG ALPHEN AAN DEN RIJN - Wanneer de Alphense ge meenteraad daar op 22 de cember mee akkoord gaat, zullen de watertarieven met ingang van 1 januari aan staande met ongeveer 6.7 pet. worden verhoogd. De vastrechttarieven zullen dan met 7.15 pet. worden ver hoogd, terwijl de kubieke- meter prijs van 0.96 naar 1.02 en van 0.90 naar 0.97 gaat. Het abonnementstarief zal met 1.90 stijgen naar 30.90. "Groen licht" voor eerste winkels in Ridderveld II ALPHEN AAN DEN RIJN - Wilma Den Haag BV mag in het centrum van het eerste deel van Ridderveld II (lob A) aan de slag gaan met het bouwen van winkels, een ruimte voor sociaal-culturele doeleinden en een aantal wo ningen. Het college van gede puteerde staten heeft vorige week de daarvoor noodzake lijke verklaring van "geen be zwaar" afgegeven. LEIDEN - De bewoners van de Pasteurstraat, Hansenstraat Korte Hansenstraat, Mus- schenbroekstraat en Groenoord- straat worden donderdaguvond voorgelicht over twee plannetjes voor straatverbetering. De ge meente ontving enige tijd gele den subsidie voor deze plannen van het ministerie van CRM. Het eerste plan gaat over het slachthuisplein aan de Maresin- gel. Het is de bedoeling een ge deelte van de Pasteurstraat dich ter bij het slachthuis te leggen, waardoor het parkeerterreintje zal verdwijnen. Aan de kant van de school aan de Pasteurstraat wordt de stoep dan een stuk gro ter, waarvan door middel van paaltjes, een muurtje en bomen een speelplaats kan worden ge maakt. de Musschenbroekstraat. Die in gang wordt vervolgens het plan een stuk groter zodat de auto's aparte parkeerplaatsen krijgen en niet meer als nu kris kras door elkaar zullen staan. De voorlichtingsavond is in het ge bouw van de speeltuinvereniging "De Boei" en begint om acht uur. De avond is georganiseerd door de gemeente en wijkvereniging Groenoord. Over aanpassing Drontermeerlaan in Merenwijk LEIDEN - Een zevental bewoners van de Alpenroos in de Leidse Merenwijk is bijzonder ontstemd over de wijze waarop ongeveer een maand geleden is begonnen met de reconstructie van de Drontermeerlaan. Het grote be zwaar van de bewoners is dat de auto's tot nu toe op vier tot vijf meter afstand van de achtertui nen reden en dat dat na de recon structie nauwelijks een meter zal zijn. De bewoners vinden dat er een uiterst gevaarlijke situatie wordt geschapen, in het bij zonder voor de kinderen van de zeven gezinnen. „Eeen dit terwijl aan de overzijde van de weg een zeer ruime mogelijkheid tot op schuiving van de weg aanwezig is", aldus de bewoners. Onder zoek in het stadhuis heeft volgens de bewoners uitgewezen dat pro cedure-voorschriften niet zijn nageleefd, zodat de werkzaam heden niet uitgevoerd hadden mogen worden. In een brief aan de Leidse gemeenteraad be klaagde Alpenroos zich over het feit dat er geen enkel overleg is gepleegd met de bewoners en dat het reconstructieplan ook niet ter visie is gelegd. Verder zou in een brief van de gemeente onjuiste informatie zijn verstrekt, omdat daarin wordt meegedeeld dat de strook grond waarom het nu gaat deel zal uitmaken van het totale groenplan voor de wijk. "Al onze pogingen, zowel mondelinge als schriftelijke, om het college van B en W tot een meer redelijke houding te bewegen hebben tot nu toe geen effect gehad", aldus bewoners, die constateren dat brieven steeds onbeantwoord zijn gebleven. In de brief aan de gemeenteraad eisen de bewoners van de Alpenroos, dat de recon structie van de weg wordt terug gedraaid. Mocht dat niet gebeu ren, dan overwegen de bewoners gerechtelijke stappen te onder nemen. De bewoners zeggen op 14 november het college schrif telijk te hebben verzocht om de gewraakte reconstructiewerk zaamheden aan de Dron- termeerweg te stoppen. "Om tien uur 's morgens is deze brief over handigd aan een ambtenaar die de urgentie kende. Zonder enig bericht werd vier uur later het nieuwe asfalt gelegd." Het is bijna te veel gevraagd niet aan kwade trouw te denken", aldus de bewoners van de Alpenroos. De kwestie zal binnenkort ter sprake komen in de gemeente lijke commissie voor ruimtelijke ordening en openbare werken. De Leidse gemeenteraad besloot daartoe gisteravond. Meerijden met raadsleden NOORDWIJKERHOUT - Wie raadsvergaderingen van de gemeente Noordwijkerhout wil bezoeken en niet beschikt over enige vervoersmogelijk- heid, moet maar een beroep doen op de gemeenteraadsle den en vragen of men met hen mee mag rijden. Dat is een van de mogelijkheden die het college van B en W oppert naar aanleiding van vragen van de politieke partijen over de begroting 1978. De Prog ressieve Partij Noordwijker- hout-De Zilk'suggereerde aan het college dat inwoners van De Zilk met een busje op en neer naar de raadszaal zou den kunnen worden gebracht om op die manier de belang stelling voor de vergaderin gen toe te laten nemen. De ge ringe belangstelling wijt het college echter niet aan het ge brek aan vervoer. Protest "Leef'vereniging zij vanuit het raam de inbrekers toeschreeuwde, gingen deze er ijlings vandoor. Zij vielen echter prompt in handen van de inten sief surveillerende patrouilles van de Noordwijkse politie. Op de Van de Mortelstraat reden de politiemannen de gestolen wa gen klem. De inzittenden werden gearresteerd en ingesloten. Zij bleken de krik op hun vlucht te hebben weggegooid, maar deze werd later teruggevonden. Rode en groene lichten vernield LEIDEN - De verkeerslichtenin stallatie op het kruispunt Ples- manlaan, Haagse Schouwweg is gisteren op het oranje knip perlicht afgesteld. In het weekend zijn namelijk nogal wat groene en rode lichten van die installatie vernield en het glas om die te repareren is momenteel niet voorradig. Hoe lang het gaat duren is nog onbekend. NOORDWIJK - De gemeente Noordwijk is de bouw van een veel te groot aantal woningen toegestaan. Het is on begrijpelijk dat tot 1991 nog bijna 2500 woningen moeten worden bijgebouwd, alléén voor de opvang van de eigen bevolking Dat betekent dat binnen 15 jaar een dorp moet verrijzen dat ongeveer de omvang heeft van het huidige Noordwijk - Binnen en dat is al te gortig. Aldus de stellige overtuiging van de leefbaarheidsvereniging „Kri tisch Noordwijk". De vereniging heeft een bezwaarschrift inge diend tegen het ontwerp- streekplan „Zuid-Holland 'west" tegen het toestaan van de bouw van zo n grote hoeveelheid wo ningen. Dat bezwaarschrift is deze week in de brievenbus van het provincie gedeponeerd. Methoden Op basis van een andere reken methode komt „Kritisch Noord wijk" tot de conclusie dat in Noordwijk geen 2500 woningen nodig zijn, maar meer een aantal woningen in de orde van 1000. De vereniging gaat daarbij uit van het geboorte-overschot (aantal geboorten min het aantal sterf gevallen). Het geboorte-over schot van Noordwijk bedroeg enkele jaren geleden 7 promille van het totaal aantal inwoners en dat betekende toen een getal van 144. De leefbaarheidsvereniging heeft dat cijfer vermenigvuldigd met vijf (zijnde de vijf jaren van de planperiode 1976 tot 1981) en komt dan uit op een aantal te bouwen woningen tot 1981 van 720. De verwachting is dat het geboorte-overschot in de ko mende jaren steeds kleiner wordt. Thans ligt dat cijfer al rond de 4,5 promille. Uitgaande van een lager promillage in de periode van 1981 tot 1991 rekent „Kritisch Noordwijk Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland in het bezwaarschrift voor dat veel minder woningen nodig zijn, dan in het ontwerp streekplan aan de gemeente Noordwijk wordt toegekend. Kritisch Noordwijk concludeert dat in de komende vijftien jaar in Noordwijk geen behoefte is aan geheel buiten de bestaande be bouwing gelegen nieuwbouw wijken. Daarmee doelt de vereni ging ongetwijfeld op de voorge nomen woningbouw (voornemen van het college van B en W van Noordwijk) in het Vinkenveld. De gemeente wil tot 1981 in totaal 1082 woningen neerzetten in Noordwijk. Kritisch Noordwijk: „De bevol kingsaanwas bedraagt tot die da tum 720 personen. Thans worden 400 woningen gebouwd in de Grashoek. Wie moeten er in die andere woningen gaan leven, als er slechts Noordwijkers in mo gen worden ondergebracht?". De vereniging ziet verder liever dat de kale plekken in de bebouwde kom van Noord wijk-Binnen worden volgebouwd. Ander De methode die door „Kritisch Noordwijk" wordt gehanteerd, werd vroeger ook door de ge meente Noordwijk gebruikt. Zowel gemeenten als provincies hebben deze manier van plannen van de woningbouw over boord gezet, omdat zij thans menen te beschikken over een methodiek die de woningbehoefte beter en nauwkeuriger kan bepalen. Ver schillende provincies en ge meente, waaronder Noordwijk, berekenen de woningbehoefte op basis van een natuurlijke aan- wasprognose en toepassing van de leeftijdsspecifieke woning behoeftepercentages. In het kort komt die methode hierop neer dat de bevolking op een vast tijdstip (bijvoorbeeld 1-1-1976) wordt geprojecteerd op de verschillende data in de plan periode 1976 tot 1991. Aan de hand van vaste percentages wordt de woningbehoefte be paald. (Honderd bejaarden nu be tekent in 1991 120 beiaarden, die zestig woningen nodig hebben). Die percentages zijn overal het zelfde en worden om de zoveel tijd bijgesteld. Dat geldt met name ten aanzien van de te ple gen woningen voor jongeren. Voor de planperiode 1976 - 1981 is uitgegaan dat 10 procent van de totale hoeveelheid Noordwijkse jongeren een woning of kamer nodig heeft. Dat percentage is ongetwijfeld aan de lage kant en zal in de toekomst drastisch op getrokken moeten worden. Kritisch Noordwijk gaat in zyn be zwaarschrift niet in op de mts thode die wordt gehanteerd door de provincie (dezelfde als die van Noordwijk), maar op de uitkom sten. Zowel de provincie als de gemeente hebben de woning bouw voor Noordwijk berekend en komen beide op een hoeveel heid uit van rond de 2500 huizen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19