Renovatie Tuinstadwij k bijna miljoen duurder Regel uw bankzaken tijdig vóór de kerst Camp en Morsch herstellen of de W aardgracht kantonrechter Zwaardere straf omdat ze voor de RAF plakten RAADSBESLUITEN Na wisseling aannemer Aleen PSP stemt tegen Valkbrugplan DINSDAG 13 DECEMBER 1977 Het is nog nooit voorgekomen dat het tot half zes duurde', wist een bezoeker van de zit ting van de Leidse kan tonrechter. En hij kan het we ten want hij slaat nooit een zitting over. Tijdens die lange zit gisteren kwamen tal van interessante zaken aan de orde. Daarom permiteer ik me vandaag iets langer van stof te zijn. Ook al omdat de LEIDEN - Bij een renovatie-project in deTuinstadwijk zijn de kosten na een tussentijdse wisseling van aannemer bijna een miljoen gulden - rond de negen ton - opgelopen. Dit bedrag moet extra op tafel komen om de voortgang van de renovatie mogelijk te maken. als geen verhoging van de bouwsom op tafel kwam. Daar mee kwam het hele project op de tocht te staan. Overleg tussen aannemer en over heid (gemeente en rijk) resul teerde in een extra bedrag van rond de negen ton. Dit bedrag was een compromis tussen de verlangens van de aannemer - die hoger lagen - en de prijs die de overheid redelijk en aan vaardbaar achtte. Deze zaak speelt zich af rondom het zogenaamde plan 1 in de Tuinstadwijk, een complex van ruim 200 vooroorlogse woningen in de omgeving van de Kastanje- kade. Gemeente, rijk en aanne mer zijn onlangs over deze ver hoging tot eenakkoord gekomen. De tussentijdse kostenverhoging is een voortvloeisel van het feit dat de aanvankelijke aannemer - de firma Togni - financieel vastliep en een jaar geleden werd overge nomen door de firma Dijkshoorn uit Den Haag. Deze ging op basis van de oude aannemingssom verder. Bij voorzetting van het werk bleek de nieuwe firma niet met deze begroting uit de voeten te kun nen. Dijkshoorn dreigde daarop het renovatie-werk stil te leggen, Dr. Duijfjes hoogleraar in Leiden LEIDEN - Prof.dr. F. Duijfjes, die van 1955 af als tweede genees- heer-orthopeed aan de voorma lige Anna kliniek voor orthope die verbonden is geweest, is aan de Leidse universiteit benoemd tot gewoon hoogleraar in de ort hopedie. Tot voor kort was hij buitengewoon hoogleraar. Prof. Duijfjes (59) studeerds in Lei den en aan de universiteit van Amsterdam. Van 1943 tot 1944 was hij hulpverbandmeester bij de medische dienst van de Staatsmijnen, van 1946 tot 1948 was hij, voornamelijk in de tro pen, reserve officier van gezond heid, daarna specialiseerde hij zich resp. in Heerlen (heelkunde) en Leiden (orthopedie). De voormalige Anna kliniek werd begin dit jaar opgeheven en als nieuw orthopedische afdeling ondergebracht bij het Leidse academisch ziekenhuis. De kwestie kwam gisteravond aan de orde in de algemene leden vergadering van de woning bouwvereniging "De Tuinstad- wijk". Wijkbewoner Kromwijk vroeg opheldering van zaken over deze affaire. Volgens hem fnaakte de aannemer "misbruik van de renovatie" en probeert deze "te halen wat er te halen valt". Voorzitter A.P.van Ginkel ging niet op deze beschuldigingen in. Hij maakte duidelijk dat de aanne mer op het werk toe moest leg gen. "Niemand zou er bij gebaat zijn als de aannemer failliet was gegaan", betoogde hij. Volgens de voorzitter van De Tuinstad- wijk was de bouwsom tot een re delijk peil verhoogd. Het betrokken project - zo deelde Van Ginkel mee - komt volgend jaar gereed. Datzelfde geldt voor plan 2 in de Tuinstadwijk. In het algemeen prees van Ginkel de medewerking van de bewoners en met name de ouderen bij de renovatie. Hij noemde dat "een steun in de rug" voor het bestuur. De voorzitter van "De Tuinstad wijk" deelde in de vergadering ook mee dat de bundeling van onderhoudswerkzaamheden door enkele woningbouwvereni gingen binnenkort een feit zal zijn. Men is bezig met het aan trekken van een diensthoofd voor deze zaak. LEIDEN - In het Leidsch Dag blad-gebouw aan de Witte Singel werden gistermiddag de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de Sint Nicolaas-prijsvraag van het Leids City Centrum. Hoofdprijs- winnares was mevrouw Van Ka pel-Luk (48) uit Leiden, die een be drag van duizend gulden ontving. De tweede prijs - 750,- ging naar mevrouw Scheepstra-Smelt (35) uit Koudekerk a.d. Rijn, terwijl de 54- jarige heer DSwaan uitOegstgeest de derde prijs (f 250,-) in ontvangst mocht nemen. De prijzen werden uitgereikt door de heren G. Koop man (dir. Leidsch Dagblad), Jung- man (LCC) en Goedegebuure (Leidse Spaarbank). Aan de prijs vraag werd door ongeveer 1500 per sonen deelgenomen. De oplossing was: 1. Stadhuis, 2. Pieterskerk, 3. Morspoort, 4. Waaggebouw, 5. La kenhal, 6. Stadstimmerwerf, 7. De Burcht, 8. Hooglandse Kerk, 9. Mo len de Valk, 10. Marekerk. Dreigende Leidenaar krijgt een jaar cel LEIDEN - Een achttienjarige werkloze Leidenaar is door de rechtbank in Den Haag veroor deeld tot twaalf maanden ge vangenisstraf. De Leidenaar had tijdens een ruzie een mes getrok ken, waarmee hij zijn tegenstan der dreigde dood te steken. De rechtbank rekende hem bedrei ging met zware mishandeling aan. LEIDEN - Burgemeester Vis en zijn echtgenote hebben gisteren een be zoek gebracht aan het echtpaar C.W. Emke-Van Rooyen wonend in de Lorentzhof. Het bezoekje werd afgelegd in verband met het 65-jarige hu welijksfeest, dat het echtpaar dezer dagen viert. LEIDEN - Als gekozen wordt voor het herstel op dit moment van de Waardgracht, dan is verbetering van riolering en bestrating in de Oude Morsch en De Camp voor lopig niet te betalen. Wordt de Waardgracht voorlopig gedempt gelaten in afwachting van beroepsprocedures die hier over lopen, en worden er slechts tijdelijke verbeteringen aange bracht, dan is er wel nog geld be schikbaar voor genoemde wijken. Deze keuze leggen B en W aan de gemeenteraad voor in een voorstel waarin om krediet gevraagd wordt. Het herstellen van de Waardgracht zou 3,2 mil joen kosten. Tijdelijk aanpassing iets meer dan een ton. Voor de verbetering van walmuren, riole ring, verlichting en bestrating in de Oude Morsch en De Camp is ruim negen miljoen nodig. In de Oude Morsch zal op korte termijn een projectgroep worden ingesteld voor het opstellen van een verbeteringsplan voor de wijk. Verder zal nog dit jaar be gonnen worden met een recon structie van de Morsstraat, aldus het voorstel van B en W. Het kre diet dat gevraagd wordt zal kun nen worden gebruikt voor het leggen van riolering in de Steen straat, het Kort Galgewater, de Narmstraat, Kruisstraat, Smid- steeg, Binnenvestgracht, Aag tenstraat en (Nieuwe) Beesten markt. In de eerste Binnenvest- De laatste dagen van het jaar zijn razend drukke dagen voor uw bank. Daarom deze goede raad: regel uw bankzaken die u vóór de jaarwisseling afgewerkt wilt hebben nog deze week. De gezamenlijke banken en spaarbanken. LEIDEN - De gemeenteraad is gis teravond in meerderheid ak koord gegaan met het zg. Valkb- rugplan, zoals twee weken gelden al was te voorzien. Alleen de PSP stemde uiteindelijk tegen het plan om de Valkbrug in twee richtingen berijdbaar te maken en een aparte brug voor fietsers en voetgangers te bouwen. Het plan houdt tevens in: AANPASSING van de Molen- werf en de verkeerslichtenin- stallaties daar; aanleg van een vrijliggend fiets- gracht zal de overkluizing ver wijderd worden. Verder zullen in al die straten de bestrating en verlichting verbeterd kunnen worden. Voor De Camp is een bestem mingsplan in procedure waarin wordt uitgegaan van de huidige situatie; in het centrum kunnen enige nieuwe bejaardenwonin gen, eengezinshuizen en kun stenaarswoningen worden ge bouwd. In het gebied tussen Turfmarkt, Oude Vest, Lange Mare en Haarlemmerstraat zal de riolering vernieuwd moeten worden; hetzelfde geldt voor Prinsessekade, Turfmarkt, Caeciliastraat, Apothekersdijk en de Oude Vest. Vernieuwing van walmuren is nodig voor ge noemde markt, dijk en vest. Voor de historische De Camp wil men dezelfde straatverlichting ge bruiken als in de Pieterswijk: een gietijzeren Leidse lantaarn. Boete voor stelende stratenmaker: 750 gulden LEIDEN - Zevenhonderdvijftig gulden boete, drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en een proeftijd van twee jaar. Die straf kreeg een twintigjarige stratenmaker uit Leiden door de Haagse rechtbank opgelegd. De man had twee antieke tegels en een Friese klok ongevraagd mee genomen uit een huis aan de Ja cob Catslaan. Hij kwam er binnen door aan het touwtje te trekken dat uit de brievenbus hing. De 21-jarige dierenverzorger, die de stratenmaker naar de Jacob Cat slaan had vervoerd werd tot vijf honderd gulden boete, twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf en een proeftijd van twee jaar veroordeeld. Gevangenisstraf voor inbraak benzinestation LEIDEN - De Haagse rechtbank heeft een 19-jarige stratenmaker uit Leiden veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf. De stratenmaker had inbraken ge pleegd in een benzinestation aan de Willem de Zwijgerlaan, waar hij werd betrapt. Daarvoor had hij geluidsapparatuur meegeno men uit een kantine in Oegstgeest en een school aan de Timorstraat. trouwe lezer deze rubriek vo rige week node moest missen. Twee jongens die aan het plak ken waren geweest. Eerst dacht de rechter nog dat het pamfletten waren ten gunste van Hans Martin Schleier, de Westduitse werkgeversvoor zitterdie door RAF-leden was ontvoerd en later werd ver moord. De officier van Justi tie hielp hem echter snel uit die droom door te stellen dat de pamfletten tegen Schleier gericht waren en tegen diens oorlogsverleden. De officier stak niet onder stoelen of ban ken dat hij het met de inhoud van de pamfletten niet eens Eén van de jongens maakte be zwaar tegen de manier waarop ze door de politie be handeld waren: 'We werden uit elkaar gehaald en ieder door vijf man verhoord. Daarbij kreeg ik aldoor op merkingen als 'vieze Zuidmolukker' en 'kin dermoordenaar' naar mijn hoofd gesmeten. We hebben een nacht en een dag vastgeze ten, alsof we misdadigers wa ren'. De officier zei heel goed te begrijpen waarom ze zo be handeld waren: 'Ik kan me heel goed voorstellen dat er juist in die tijdin oktober, erg goed gelet werd op wie derge lijke pamfletten op dergelijke manier, 's nachts in het don ker, verspreidden'. In zijn eis betrok hij heel nadrukkelijk de inhoud van de pamfletten. De verdachten protesteerden daar even nadrukkelijk te gen. Hoewel de kantonrechter gezegd had zich niet over de inhoud te willen uitlaten, volgde hij de eis van de of ficier, en daarmee het vonnis van zijn Arnhemse collega die vorige maand tien plakkers daar veroordeelde tot 100,- elk, waarvan de helft voor waardelijk. Diezelfde veroor deling hoorden de twee Leidse plakkers over zich uitspreken Hadden ze voor een disco show geplakt, dan zou de ge bruikelijke boete 50- ge weest zijn. Te hard Komen we toe aan wat minder politiek geladen onderwer pen. Te hard rijden bijvoor beeld. Een buschauffeur met een Westfries accent had vol gens de dagvaarding te hard gereden, 74 kilometer per uur. 'We hebben de tachograaf opengemaakt, en daar stond 64 km. op. Maar een collega van me, die dat al vier keer heeft meegemaakt zei dat ik dat ding niet mee hoefde te nemen, want na vier keer heeft dat geen zin meer'Rech ter Van Dijke: 'Dan is die col lega niet bij mij geweest,want ik wil dat best een keer zien. Laten we de zaak nog maar even aanhouden'. 'Nou dat hoef voor mij niet hoor', zei de buschauffeur: 'Dan moet ik weer een vrije dag nemen, dat kost me meer dan die boete'. (Lopen buschauffeurs op hun vrije dag ook in uniform?) Toch besloot de rechter de zaak aan te houden en wees de chauffeur erop dat hij niet verplicht is om te komen. Schuld. Een automobilist raakte in moeilijkheden toen hij in de drukte op zaterdag om kwart voor zes het kruispunt Hoge- woerd, St. Jorissteeg moest oversteken. Hij dacht dat hij dat op een gegeven moment kon doenmaar toen hij bij het zebrapad aan de overkant kwam staken daar plotseling een paar voetgangers over. Hij stopte, nog op het kruispunt, en werd toen van achteren aangereden dooreen andere auto. De bestuurder van die andere auto kreeg een rijverbod opgelegd van acht uur. Maar hij, de verdachte, kreeg alle schuld van het on geluk, en een transactie van 75.-. Dat was volgens hem niet terecht: 'Niet ik maakte een fout, maar die voetgangers die op het laatste moment overstaken. Als ik was door gereden had ik twee mensen het ziekenhuis ingereden, maar had ik wettelijk goed gezeten.Nu ik dat niet gedaan heb, en voor mijn gevoel mo reel goed zit,krijg ik de schuld van alles. Die ander had bo vendien niet op me hoeven te rijden als hij had uitgekeken. Dat rijverbod zegt toch ook wel wat'. Dat zei de rechter en officier ook, maar niet genoeg om de man vrij te spreken. Via de eis van f 50- kwam de rechter op een vonnis van f 10.-. Egyptenaren Tot slot een zaak waar rechter De Koningh nog nooit eerder mee in aanraking geweest was. Een bloembollenkweker heeft van de zomer bollen la ten pellen door twee Egyp tenaren zonder voor hen de vereiste vergunning aan te vragen. De mannen hadden geen verblijfsvergunningen de kweker vestigde daardoor de schijn op zich dat hij ze misbruikte door ze onder te betalen. Die schijn werd nog versterkt toen hij tegenover de politie verklaarde dat hij ze drie gulden per uur betaalde. Hoewel de man nu verklaarde dat hij er niet van op de hoogte was dat de Egyptena ren geen vergunning hadden, noch van het feit dat hij die had moeten aanvragen, kon hij zich voor de rechter en de officier niet van die schijn ontdoen. 'Maar waarom be taalde u ze per uur en niet per gepelde mand, wat toch ge bruikelijk is'?, vroegen zij. 'Ik betaalde ze wel per mand maar de politie vroeg naar het uurloonEn toen heb ik dat omgerekend'De officier die beweerde dat hij twee man den per uur kon pellen (af 3$0 per mand) maar de uit nodiging om dat waar te ma ken wegwuifde, eiste 750,- waarvan f 500,- voorwaar delijk. De rechter verhoogde het voorwaardelijk gedeelte van die boete tot f 600,-. De proeftijd werd gesteld op twee jaar. MARGA WUIS LEIDEN - De Leidse gemeente raad heeft gisteravond o.m. de volgende besluiten genomen. Kleuterscholen Aan het ministerie van onderwijs zal de gemeente het verzoek doen om de kleuter scholen De Boterbloem (Rijns- burgersingel) en Hummelhof (Jacob van Campenlaan) ook in 1978 in stand te houden. Formeel hebben deze scholen niet genoeg kleuters. Voetbalvelden Voor de aanleg van vier voetbalvelden in het Morsk- wartier een bedrag van 3.131.000 gulden beschikbaar. De voetbal verenigingen Leiden en ZLC zullen daar gaan spelen. De raad besloot gisteravond tevens om een garantieverklaring af te ge ven voor een lening van 200.000 gulden, die voetbalvereniging Leiden zal afsluiten om de bouw en de inrichting van een nieuw clubhuis mogelijk te maken. Unicum. De gemeente staat garant voor een lening van 175.000 gul den die tennisvereniging Uni cum zal sluiten ten behoeve van de bouw en inrichting van een kantine. pad en opstelstroken nabij het Schuttersveld; OPSTELSTROKEN BIJ HET Schuttersveld, reconstructie van de Lammermarkt en aanleg van een riolering; De reconstructie van het wegen beloop rond de molen De Valk werd door het college nodig geacht om de wijken Groenoord en Noorderkwartier te ontlasten van het verkeer dat door de nieuwe Gooimeerlaan in de Me- renwijk wordt aangetrokken, een andere reden is dat de War- monderbrug (Korte Mare) dreigt te bezwijken onder het vele ver keer dat er nu overheen rijdt. Deze brug wordt voor auto's af gesloten. De VVD-fractie laakte de wijze waarop het college aan de bevol king inspraak heeft gegeven over het Valkbrugplan, maar ging uit eindelijk wel akkoord. Binnen drie maanden zal de mogelijk heid onderzocht worden om de 2de Binnenvestgracht voor auto verkeer af te sluiten, zo besloot de raad op voorstel van Beijen (PPR/d'66). Een voorstel van Van Zijp (CDA) om de afsluiting van de War- monderbrug voorlopig als een proef van drie maanden te be schouwen werd door de raad af gewezen. Van Zijp kreeg alleen steun van zijn eigen fractie, SGP/GPV en CPN.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17