Theoloog Runia achter reis naar Z.-Afrika Kortsjnoj dient twee protesten in tegen prikacties van Spasski „KERSTNACHT" WEER NAAR DE PIETERSKERK... c3BBsmsim- Wij moeten onze plicht doen Chileense junta beloont kerkelijke medestanders Persoonlijke eisen Joe Jordan te hoog Zaalvoetbalteam van LDWS in opmars gestuit: 5-2 verlies DINSDAG 13 DECEMBER 1977 LEIDEN- Voor het eerst sinds de sluiting van de kerk wordt dit jaar weer een kerstnachtdienst gehouden in de Pieterskerk, en wel op zaterdagavond 24 december om 11 uur. Ds.R.Steenstra, die begin januari afscheid neemt van de Leidse hervormde gemeente we gens vertrek naar Wassenaar, gaat in deze dienst voor. Hij vertelde ons, dat een particuliere gift de commissie voor experi menteel lerlewerk van de hervormde gemeente in staat stelde, de kerk voor deze dienst te huren. Geheel in de lijn van de door de sluiting van de kerk afgebroken traditie zal het koor "Ex Animo" medewerking verlenen. Wim van der Reijden, organist van de doopsgezinderemonstrantse kerk, zal het orgel bespelen. Hij wordt geassisteerd dooreen trompetspeler. Kerst: roep om In tegenstelling tot de gereformeerde jongerensynode vindt prof.dr.Klaas Runia, rector van de theologische ho geschool van de Gereformeerde Kerken (Kampen) en hoofdredacteur van het Centraal Weekblad, het juist dat het bestuur van de gereformeerde synode de uitnodiging van de (blanke) Nederduits Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika tot enen gesprek over de rassenkwestie heeft aangemomen. Het zou, zo schrijft hij in het Cen traal Weekblad, onchristelijk zijn, Zuid-Afrika maar af te schrijven en aan zijn lot over te laten. Wij zijn medeverant woordelijk voor wat daar gaat gebeuren. Prof .Runia wil de feitelijke situa tie niet goedpraten. Hij is er hoe langer hoe meer van overtuigd geworden, dat de apartheid spolitiek niet alleen zedelijk fout is, maar ook politiek tot de sastreuze gevolgen zal leiden. Maar een dergelijke visie ver hinderd hem niet, te erkennen, dat de situatie bijzonder ge compliceerd is en in haar soort uniek. Met geweld Hij noemt dan drie dingen: de ge schiedenis, de bevolkingssa menstelling en de culturele ver schillen. Blank, zwart en kleurlingen horen er allemaal thuis. Volgens de laatste gegevens wonen er 4.3 miljoen blanken, 18,6 miljoen zwarten, 2.5 miljoen kleurlingen en 750.000 Aziaten. De bevol kingsgroepen hebben elk hun eigen cultuur, waarbij binnen die eenheden nog weer de nodige verschillen optreden. Sinds 1948, toen de Nationale Partij aan de macht kwam, is men de kant van de geïnstitu tionaliseerde apartheid uitge gaan. De apartheid zelf was er in feite al veel eerder (in 1909 ont namen de Briiten de niet-blan- ken het recht om in het par lement te zitten), maar sinds 1948 is ze via de wet vastgelegd en als gevolg daarvan opgelegd aan de niet-blanke bevolking. Er zijn nu meer dan 300 afzon derlijke wetten waarin allerlei onderdelen van de apartheid zijn geregeld. Hoewel de "kleine apartheid lang zamerhand wordt afgebroken, gaat de "grote" apartheid door. De verschillende bevolkingsde len krijgen hun eigen gebied toegewezen, de "thuislanden". Grote problemen daarbij de kleurlingen, die geen eigen thuisland hebben, en de stedelijke Bantoes die zich vaak helemaal niet aan het hun toe gewezen thuisland verbonden voelen. De laatste jaren spreekt men liever van "afzonderlijke ontwikkeling" of zelfs van "plu- rale democratie" in plaats van apartheid, maar, aldus Runia, dat is weinig anders dan een woordenspel. Het principe wordt doorgezet, desnoods met geweld Morele steun De blanke gereformeerde kerken geven de regering in dit gebied morele steun. Ze hebben het via verschillende synodale rappor ten als het ware theologisch on derbouwd, met als gevolg dat het gesprek over deze zaak ui termate moeilijk geworden is. Zo langzamerhand zet de hele buitenwereld Zuid-Afrika on der druk. Prof. Runia vraagt zich af, of men niet bezig is psy chologisch het tegenoverge stelde te bereiken van wat men wil. Zelfs de leiders van de op positie die altijd kritisch tegen over het hele apartheidsbewind hebben gestaan, verzetten zich nu meer en meer tegen de buitenlandse druk. De partijen zijn verantwoordelijk voor wat zij vandaag doen en voorwat er morgen gebeurt. Dat geldt voor blanken en hun rege ring in Zuid-Afrika, voor de zwarten, de kleurlingen en de Aziaten en hun leiders, maar ook voor het buitenland, dat de han den niet in onschuld kan wassen als het straks, mede door die to tale druk, tot een uitbarsting komt. Prof.Runia stelt de vraag, of een andere benadering toch niet be ter zou zijn. Hij pleit voor een "gericht" werken met duide lijke haalbare doeleinden. Prof.Runia geloofd, dat het ge sprek met de kerken van zwar ten, kleurlingen en Aziaten bij zonder belangrijk is. Zij vertol ken de stemmen van verdrukten en ontrechten. Maar het is, naar zijn mening, evenzeer belang rijk het gesprek met de blanke kerken gaande te houden. Zij spelen in de hele gang van zaken daar een wel zeer grote rol. Ver reweg de meeste leden van deze kerken stemmen op de Natio nale Partij. De leden van de re gering behoren allen tot die ker ken. Twijfel groeit Van vele kanten hoort men dat dit toch geen zin heeft. Aan zo'n de faitisme en fatalisme wil Runia zich niet overgeven. Wie contact met Zuid-Afrika heeft, merkt dat hoe langer hoe meer mensen gaan twijfelen aan het eigen sys teem en zich ook gaan afvragen of ze, vanuit de bijbel gezien, wel op de goede weg zijn. Dat zouden ook tekenen kunnen zijn van een nieuwe toekomst. "Hoe het ook zij, wij moeten onze plicht doen". Jongerenconcilie. Op een bij eenkomst in de veilinghal van Breda, waar 7500 mensen bijeen zaten, heeft de prior van de oecumenische kloostergemeen schap van Taizé (Frankrijk), frère Roger, zaterdag een dubbele operatie "samen delen" voorge steld het vormen van groepen en het steunen van ontheemden en De "brief aan alle generaties", ge schreven door Roger en 18 leden van het in 1974 in Taizé begonnen jongerenconcilie, roept op om door de hele wereld heen een veelvoud te vormen van plaatsen van samen delen, waar strijd en aanbidding nauw met elkaar ver bonden z(jn in het leven van alle dag. "Het zullen plaatsen zijn, waar men in eenvoud anderen ontvangt in een woninjfwaar niet méér is dan men nodig heeft om van te leven". Daardoor zullen grenzen tussen de generaties wegvallen en tekens van tegen spraak worden opgericht in een tijd waarin het wantrouwen tus sen de mensen zich verscherpt. Hoe belangrijk het gebed is, wordt in de brief duidelijk onder streept. De operatie "samen delen" gaat gif ten verzamelen voor ontheem den, politieke bannelingen en de bevolking van arme delen in de wereld. Taizé, waarin 1940 alles is begonnen met het ontvangen van politieke vluchtelingen, vooral joden, gaat binnenkort weduwen uit Indo-China met hun kinderen opnemen, alsook een groep ouderloze jongeren. Er wordt ook een lijst gemaakt van mensen die door Europese gezinnen opge nomen zouden kunnen worden. "Het is", aldus Roger, "onze taak, met verbeeldingskracht te pro beren depublieke opinie te alar- Op sterke aandrang van Chinese jongeren zullen zich na Pasen enkele broeders van Thaizé in Hong Kong vestigen. Onder de aanwezigen in Breda wa ren ook bisschop Ernst, aartsbis schop Kok van de oud-katholie ken, dr. Van den Heuvel van de Hervormde Kerk en ds. Mak, voorzitter van de gereformeerde synode. Bisschop Ernst wees in een toespraak op de noodzaak dat groepen christenen zich vereni gen om een nieuwe levensstijl temidden van andere zichtbaar te beleven en te verbreiden. Extra gevoelig Bisschop Bluyssen: "Ik kan heel goed de gevoelens van grote teleurstelling begrijpen over wat paus Paulus tijdens het be zoek van de Nederlandse bis schoppen aan Rome over de si tuatie van de kerk in ons land heeft gezegd". Dat verklaarde bisschop Bluyssen van Den Bosch op een zaterdag gehouden vergadering van de pastorale raad in dit bisdom. In de reacties op de pauselijke toe spraak had hij niet alleen teleurstelling, maar zelfs ge kwetstheid beluisterd. De paus noemde wel een hele serie pro blemen in het kerkelijke leven van ons land, maar zag min of meer voorbij aan allerlei hoop gevende tekenen die wijzen op een kerk waarvoor zeer veel mensen zich van dag tot dag veel moeite geven. Mgr. Bluyssen meende dat Neder landers, al zeggen zij dat niet zo gauw hardop, extra gevoelig zijn voor wat paus en bisschop pen aan oordeel in het midden brengen, en dus ook voor elk misverstand en elke terechtwij zing van die kant. Hij vond het raadzaam, de zaken die de paus Nederland te denken gaf, serieus te onderzoeken en zich vooral niet te laten ontmoedigen. "Er is veel bemoedigends aan de gang. Ik zou willen dat meer mensen dat konden zien". Aldus mgr. Bluyssen, die zijn vertrou wen uitsprak in de velen die door de verwarringen en mis verstanden van deze tijd heen de kerk trouw blijven en het beste van zichzelf voor die kerk inzet ten. Zaak Kalma Leger des Hei ls. De aanleiding van het Leger des Heils in ons land heeft de actie van een aantal van zijn reclasseerders tegen het optreden van de justitie en de burgemeester van Rotterdam in de zaak Kalma afgekeurd. De re- classeerden kwamen op voor het democratische recht van vrije- meningsuiting, dat ook politie- inspecteur Kalma niet kan wor den ontzegd. Het Leger des Heils zegt nu in een verklaring, deze actie te betreu ren omdat betrokken reclusseer- ders voor het verkondigen van nieuwe inzet „Zelfs de stal in BetI ehem was nog gastvrij vergeleken met onze moderne stallen." Dr. Philip Pot» ter, algemeen secretaris van de Wereldraad van Kerken (Ge- nève), zegt dat in zijn kerstbood schap, die uitgaat van de tekst voor hen was geen plaats in de herberg" (Lukas-evangelie). Merkwaardig, aldus dr. Potter, dat wij met kerst zo vrijgevig en gas tvrij zijn, terwijl het geboortever haal van Christus juist het tegen overgestelde laat zien en in feite het trieste lot van miljoenen mensen in de wereld van vandaag weerspiegelt. Dr.Potter hoopt, dat deze kersttijd mensen opnieuw zal oproepen „om Gods heerlijke zaak van be vrijding, vrede en gerechtigheid voor en met allen die zich in de stal bevinden weer op te vatten." hun privé-mening de naam van het Leger hebben misbruikt. Ge zien de bij het Leger binnenge komen reacties op de stellingne ming van de reclasseerden neemt de leiding aan, dat vrijwel ieder die tot deze geloofsgemeenschap behoort afwijzend staat tegenoer de actie. De actievoerders heb ben een berisping gekregen en de leiding van het Leger heeft maat regelen genomen om herhaling te voorkomen. Beroepingswerk. Hervormde Kerk - beroepen te Hien-Dode ERR.A ARD J D. van Roest Ederveen, te Hierden W. Verboom Waddinx- veen, te Enschede mevrouw W. Verboom (vicaris) aldaar. Geref. Kerken: beroepen te Koudekerk aan den Rijn J. Nierop Schiedam. Afscheid: zondag neemt ds. J. Catsburg afscheid van de her vormde gemeente te Katwijk aan Zee, om 6 uur in de Nieuwe Kerk. Op tweede kerstdag doet hij in trede in Garderem, om 2 uur, na om half tien bevestigd te zijn door ds. H. van de Post te Berga mbacht. Intrede: Donderdag avond doet ds. W. de Joode in trede in de chr. geref. kerk'te Rijnsburg in een dienst die om half 8 begint. Ds. G. de Vries te Heerde zal hem bevestigen. De Chileense militaire junta heeft bepaald, dat pastores van een aantal protestantse kerken en geloofsgemeenschappen die het regime ondersteunen voorrech ten krijgen. In de verordening worden 43 dominees genoemd die in de regeringsgezinde „do- mineesraad" zitten. De kerken zijn: de methodische Pinksterkerk, de evangelische Pinksterkerk, de Lutherse kerk van Chili (die niet is aangesloten bij de Lutherse Wereldfedreatie), het Baptistenconvent, de Kerk van God, de chr. Zendingsallian tie, de kerk der Nazareners en de Evangelische kerk op vaste grondslag. De domineesraad die bijeenkomt in het gebouw van een - uiteraard regeringsgezinde - krant, bestaat voornamelijk uit pinkstermen sen met traditionele theologische opvattingen. Onderwerping aan het regime is hun plicht Ze krijgen een pas van de overheid om ziekenhuizen te bezoeken en in gevangenissen en kazernes te preken. Ook mogen ze bijeen komsten beleggen. Niet alle protestanten in Chili staan achter de junta. Vooral de Evan- gelisch-Lutherse kerk beijvert zich om het lot van de slach toffers van het regime te verlich ten. SPORT BELGRADO - Viktor Kortsjnoj en Boris Spasski hebben gisteren in Belgrado weer een bijdrage geleverd aan de versteviging van het spanningsveld, dat met name Kortsjnoj in de finaletweekamp van het kandidatentoer nooi zo nodig heeft om tot grote prestaties te komen. Kortsjnoj heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij de beste prestaties levert, als hij zijn te genstander kan haten. Hoewel het rond de eerste zeven partijen in de Joegoslavische hoofdstad betrekkelijk rustig was gebleven, diende Kortsjnoj gisteren, bij de achtste partij van de tweekamp, binnen één uur twee protesten in wegens onsportief gedrag van Spasski. Hét eerste had betrekking op Spas ski's uiterlijk. De oud wereld kampioen droeg namelijk, even- PARTU Wit Boris Spasski (Sovjet Unie) Zwart Viktor Kortsjnoj (Statenloos) Franse opening. 1. e2-e4 e7-e6, 2. d2-d4 d7-d5.3. Pbl-c3 Lf8-b4,4. e4-e5 c7-c5,5. a2-a3 Lb4xc3,6. b2xc3 Pg8-e7,7. Pgl-(3 Lc8-d7,8. d4xc5 Dd8-c7, 9. Lfl-d3 Ld7-a4, 10. 0-0 Pb8-d7, 11. Pf3-d4 Pd7xc5, 12. Ld3-b5 (schaak) La4xb5,13. Pd4xb5 Dc7xe5,14. Tfl-el Pc5-e4, 15. F2-f3 a7-e6. 16. Pb5-d4 Pe4xc3, 17. Ddl-d2 De5-c7, 18. a3-a4 Ta8-c8, 19. Lcl-b2 b7-b5, 20. Lb2xc3 Dc7xc3. 21. Dd2xc3 Tc8xc3, 22. a4xb5 a6xb5, 23. Pd4xb5 Tc3xc2, 24. Pb5-d6 (schaak) Ke8-d7, 25. Pd6xf7 Th8-b8, 26. Tal-a7 (schaak) Kd7-e8, 27. Pf7-e5 Tb8-b2, 28. Ta7-a8 (schaak) Pe7-c8, 29. Pe5-d3 Tb2-b6, 30. h2-h4 Ke8-d7, 31. Ta8-a4 Kd7-d6, 32. Ta4-g4 Pe7-c6, 40. Pe8-f6 (schaak) Kd7-d6 als afgelopen vrijdag, knalrode das. Deze afleiding wordt in het handboek 'psychologische tactieken 64' als uiterst doeltreffend omschreven, omdat het de tegenstander uit zijn concentratie haalt. Hoe het slachttoffer ook op het bord kijkt, aldus het handboek, hij wordt onvermijdelijk iedere keer door iets gekleurds gestoord. Shockerende kleuren werden door Poloegajevski ook al gebruikt in zijn tweestrijd met Kortsjnoj, in de halve finales van het huidige kandidatentoernooi, toen hij Kortsjnoj onder andere met een doordringend groen overhemd dacht te kunnen storen. Spasski had gisteren een nieuwe truc uitgedacht, om zijn ruime achterstand (2-5) met behulp van 'psychologische oorlogvoering' te kunnen verzachten. Bij elke zet, die hij deed, raakte hij haast onmerkbaar de metalen vlag van de Sovjet-Unie, waaronder Spas ski speelt, zodat het voorwerp gedeeltelijk boven het speelveld kwam te hangen. KortsjnQj kon daardoor niet het gehele speelter rein overzien en bovendien werd hij gehinderd door de flikkering van licht op het bewegend me taal. Naar aanleiding van het tweede protest liet wedstrijdleider Kazic uit Joegoslavié, de man die ook bij Petrosjan - Kortsjnoj reeds een veelheid aan protesten te verwerken kreeg, de vlag van Spasski van de speeltafel verwij deren. Misschien mede door deze af leidingsmanoeuvres liet Kortsj noj, in de eerste zitting van de achtste partij, de mogelijkheid onbenut de oud-wereld kampioen een verdere afstraffing te geven en de stand in de finale van het kandidatentoernooi naar 6-2 in zijn voordeel te voeren. Nu liet Kortsjnoj zich een voor sprong van twee pionnen, die hij op de 22ste zet veroverde, ont nemen en maakte hij zelfs op de 41ste zet, vlak voor het afbreken, een fout, die hem vandaag bij de voortzetting mogelijk in grote moeilijkheden kan brengen. Voor de vierde maal in deze twee kamp kwam de Franse opening op het bord. Tot en met de ne gende zet verliep de partij zelfs identiek aan die uit de zesde ronde. Op de tiende zet echter week Spasski af: hij rocheerde kort, in plaats van met wit Le3 te spelen. Kortsjnoj profiteerde van deze zwakke voortzetting van de oud-wereldkampioen door op de damevleugel en door het cen trum te trachten een snelle be slissing te forceren. Na de voor sprong van twee pionnen, na de 22ste zet, leek de vierde neder laag van Spasski nabij. De oud wereldkampioen verweerde zich echter geducht. Hij nam het ini tiatief over en slaagde er. met subtiel paardespel, in zijn achter stand in kwaliteit goed te maken. De 41ste zet van Kortsjnoj was van twijfelachtige kwaliteit, maar of Spasski hieruit voldoende voor deel zal weten te halen voor een eerste winstpartij is vooralsnog onduidelijk. LEEDS - De transfer van Joe Jordan van Leeds United naar Ajax is afgeketst op de persoonlijke eisen van de voetballer. Nadat gis termorgen vertegenwoordigers van Ajax en Leeds United het eens waren geworden over een transferbedrag van 350.000 pond (1.575.000 gulden), gingen de Amsterdammers met de Schotse spits en diens belangenbehartiger om de tafel zitten. Tijdens dit gesprek bleek dat de wensen van Jordan te hoog waren. Ajax-voorzitter Jaap van Praag verklaarde, nadat de onderhande lingen waren afgebroken: "Het aanbod wat we Jordan hebben gedaan zou hem met Ruud Krol tot de best betaalde speler van Ajax hebben gemaakt. Hij heeft het echter van de hand gewezen zonder te zeggen wat hij dan wel wilde". De Schot weigerde ieder commentaar, maar zijn vertegenwoordiger Roland Teeman, zei: "Het aanbod van Ajay was niet goed genoeg. Dat hij de bestbetaalde speler zou worden zegt niets. Het hangt er maar vanaf wat Ajax zijn spelers betaalt". Jaap van Praag: "We zullen geen verdere pogingen ondernemen Jordan in te lijven en elders in Europa op zoek gaan naar een speler. Jordan was de enige Britse speler in wie we geïnteresseerd waren. We hebben geen problemen gehad om met Leeds tot over eenstemming te komen, maar de onderhandelingen met Jordan verliepen zeer moeizaam. Het komt er kort samengevat op neer dat hij meer wilde dan wij bereid zijn te betalen en daarmee is de zaak voor ons afgedaan". KATWIJK - Het zaalvoetbal team van Van der Plas liet zich in de wedstrijd tegen LDWS niet ver rassen. De laatste weken hadden de Leidenaars nogal voor wat verrassende resultaten gezorgd. Gisteravond in de sporthal Cleijn Duin lieten de Katwijkers er geen twijfel over bestaan wie de sterk ste was: 5-2. Via simpel opgezette aanvallen werd LDWS in de verdediging gedrukt. Na 8 minuten leverde dit een treffer van Jan van der Plas op. Gert Zwaam zette de Kat- wijkse ploeg in dezelfde minuut nog op 2-0. Nadat wederom Zwaam 3-0 had laten aantekenen ging LDWS wat aggresiever opereren. Een knal van Moesman op de lat was het schamele resul taat. Ook na de doelwisseling zouden de Leidenaars paal en lat vele malen beroeren. Wally Gallert gaf LDWS nog hoop (3-1). Jan van der Plas vergrootte de marge (via een penalty) echter weer. Toen ontspon zich een strijd, waarin onzuiverheid troef was. Boven dien raakten de acteurs diverse malen geïrriteerd Scheidsrechter Uphoff reageerde daar niet altijd even adequaat op. Niettemin werd er ook nog gevoetbald. Arie Remmelzwaal scoorde met een magnifieke solo 5-1 voor Van der Plas. In de laatste seconden van de wedstrijd" bezorgde Wally Gallert LDWS tenslotte de tweede treffer. In Noordwijk organiseert de Zaal voetbalcommissie Noordwijk evenals voorgaande jaren ten bate van de Nederlandse Invali den Sportbond, een zaalvoetbal- toernooi, waaraan enkele promi nente ploegen zullen deelnemen. Zo zal bijvoorbeeld morgenavond aanvang 8 uur in de Northgo- sporthal oud-Ajax (met o.a. Sjaak Swart, Bennie Muller en Tonny Pronk) aantreden tegen FCDL, terwijl in de tweede wedstrijd oud-Feyenoord (met Coen Moulyn, en Frans Bouwmeester) het zal moeten opnemen tegen een team, bestaande uit lieden, die zich normaliter meer met croquetten en fricandellen dan met zaalvoetbal bezig houden. Volleybalteam H/Novo wint Zilveren Tulp RIJNSBURG - In Rijnsburg is za terdag het tweede Zilveren Tulp- volleybaltoernooi gehouden. Op dit door de Rynsburgse Volley bal Vereniging georganiseerde toernooi bleek bij de dames het gelegenheidsteam van "Oud ROnsburg" het sterkst, terwijl bij de heren H/NOVO als beste voor de dag kwam. "Oud Rijnsburg" legde als win nend team in de damespoule be slag op de Zilveren Tulp, terwijl bij de heren finalewedstrijden gespeeld moesten worden. In poule A eindigden RW 1 en Leython AC 2 elk met een totaal van vier punten op de eerste plaats. Uit de noodzakelijk ge worden telling bleek het gemid delde van RVV vier punten gun stiger te zijn, zodat de Rijnsbur gers finalist werden. In poule B lagen de zaken aanzien lijk eenvoudiger. Hier werd H/NOVO met vier gewonnen wedstrijden duidelijk winnaar. In de eindstrijd tussen H/NOVO 2 en RW 1 was eerstgenoemde ploeg duidelijk de sterkste. RW had dan wel het voordeel van ei gen zaal, maar H/NOVO bleek uiteindelijk over de langste adem te beschikken en trok met 15-13 de eerste set naar zich toe, terwijl ook de tweede set een zege voor de Noord wijkers opleverde: 15- 10. De strijd om de derde en vierde plaats leverde een overwinning op voor Leython AC 2. Het team versloeg "Oud Rijnsburg" met 13-15, 15-7 en 20-18.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15