Waarom Biegstraten de laatste tijd bedrukt kijkt 't Is een filter, 't Blijft een Camel. Nederland reist af op zesentwintig mei DINSDAG 13 DECEMBER 1977 PAGINA 13 Leidato-prijs Steeds als we in de decem bermaand zijn beland roept het Leidatobestuur juryleden en andere geïnteresseerden bijeen om de procedure te be ginnen ter aanwijzing van de sportman Ivrouw/ploeg van Leiden. Dat ts nu al een jaar of zeven zo. En die besprekingen grijpen altijd plaats onder een vor stelijk diner, want de Leidato heeft niet alleen oog voor de sportieve, maar zéker ook voor de inwendige mens. Vorige week was het weerzo ver. In een heel gezellig optrekje troffen elkaar de heren: Vis ser, BiegstraatenBergers, Ziegelaar, Hof enk, Van der Klugt, Philipsen, Buitenweg Paauw en de juryleden San- nes, De Tombe en Meijer, on der voorzitterschap van Jan van Zijp. Om misverstanden te voorko men, zeg ik er direct bij dat op die bijeenkomst niet de sportmanIvrouw van Leiden wordt aangewezen, dat ge beurt pas later in de maand door de jury aan de hand van allerlei ingezonden en zelf vergaard materiaal. Dat di ner zet alleen de zaken in wer king. Het nieuwe jurylid wordt geïntroduceerd (ieder jaar valt er één af), de criteria worden nog eens doorgeno men enzovoort. Toen ikzelf nog jurylid was, vond ik het etentje daarom zo belangrijk omdat je in plezie rige sfeer héél mooi zaken kon doen. In die bewuste driejaar wisten we het prijzengeld van 1000 naar 2000 gulden op te schroeven. Na de hors d'oeuvre (nooit er vóór) fluisterde ik dan naar Van Zijp: "Jan, eh, we hebben meer centjes nodig, anders komen we er niet uit". Die zin wentelde hij dan 20 keer door zijn hoofd en onder het ijs zei hij tenslotte met een goedkeurend knikje: "Ja, eh, dat zullen we even bekijken". Het kwam altijd goed. Met het prijzengeld kan nu redelijk worden gewerkt, zeker na de donatie voor vijf jaar die Bergers heeft verstrekt. Ja, er kan natuurlijk altijd meer bij, maar we moeten wel reëel blijven: zulke hemelbestor mende prestaties worden er in deze stad nu ook weer niet ge leverd. Reerug Tijdens het nuttigen van de reerug vroeg Wout Bergers het woord.. Hij vond dat je niet alleen iets moet doen ter belo ning van topprestaties, maar ook voor de sport in de breedte. Je zou bijvoorbeeld clubs moeten steunen die iets willen organiseren, maar niet helemaal uit de kosten kun nen komen. En nog zo wat dingen. Hij dacht dat je best in Leiden 25 particulieren kunt vinden die ieder 1000 gulden voor dat doel op tafel willen leggen. Hoeveel mrtsen zijn er in deze stad niet, riep hij olijk uit. Daarmee kennelijk aange vend dat die best de man 1000 gulden kunnen missen. De enige arts aan de dis, jurylid Har Meijer, parkeerde na die suggestie de reerug dan ook geruime tijd op zijn tong. Bergers ging onverdroten voortdie 25 mille zouden door een commissie moeten worden beheerd. Die zou alle aanvragen moeten bekijken en beoordelen. Het is een mooi idee van Bergers en ik bewonder zijn opti misme. Ikzelf ben in dit ver band nogal een zwart- kijkertje. Ik zie in deze stad nog niet zo gemakkelijk die 25 particulieren opgespoord die een rooie ter beschikking stel len. (Het trieste einde van de Club van Honderd, die het zelfde beoogde, staat mij nog helder voor de geest). Maar ik kan me vergissen. Ik zou me eigenlijk dolgraag willen vergissen. Bergers kent Lei den zoveel beter dan ik. Laten we het daar maar voorlopig op houden. De eerste 1000 piek voor het nieuwe fonds werden in elk geval staande de vergadering toegezegd door Joop Visser. Ik leg dat hierbij maar even vast. Niet omdat Visser mis schien op zijn woord zou te rugkomen. Driewerf neen. Zo'n man is het niet. Maar ja, eh, 't was een nogal vrolijke avond. "Een gouden avond", zoals Har Meijer treffend op merkte. Piet Biegstraaten Nooit goed Aan het Leidato-diner zitten uitsluitend mannen aan. Vrouwen worden thuisgela- ten. Zo hóórt het ook, riep iemand tijdens de bijeen komst. Nee, ik zeg niet wie. Er is al ellende genoeg in de we reld. Van Zijp had ook wel aange voeld dat hier iets een beetje scheef zat, vandaar dat er aan het slot fraaie bonbons voor de dames werden meege geven. Thuisgekomen over handigde ik die aan mijn in ybed vertoevende echtgenote. Die zei: "Jan van Zijp hoeft zeker niet aan zijn lijn te den ken". "Wat is dat nou?", riep ik ontdaan, "hij had me toch kwalijk een krop sla kunnen meegeven", 't Is ook nooit goed. Biegstraaten De voorzitter van de Leidse Sportstichting, Piet Biegstraaten, maakt de laatste tijd een wat terneerge slagen indruk. De oorzaak is vermoedelijk dat als de ge meenteraad in april van het volgend jaar de grote reorga nisatieplannen voor de wel zijnssector aanneemt er wel dra geen Sportstichting meer zal zijn. Dat gaat Biegstraa ten zeer aan het hart, wat te begrijpen is, want al jaren lang spant hij zich op zijn ei gen wijze, de correctheid zelve, in voor de Leidse sport. Hij heeft er zijn ziel en zalig heid aan verpand. Ik heb maar even gebeld met wethouder Tesselaar van sportzakenwaarom die reorganisatie nu eigenlijk moet. "Er aan ten grondslag ligt de stelling", aldus de wethouder, "dat je als gemeente geen be voegdheden uit handen moet geven aan organisaties die niet-politiek dan wel niet-de- mocratisch gekozen zijn. Daaronder valt ook de Sport stichting. We hevelen nu jaarlijks enkele miljoenen over naar die instelling, waarvan het bureau ufórdt geleid door ambtenaren en het bestuur uit mensen van de Leidse sportgemeenschap be staat. Over de besteding van een deel van dat geld heeft de ge meente niets te zeggen, terwijl wij bijv. best eens zouden willen discussiëren over as pecten van wedstrijdsport en recreatieve sport, over een andere verdeling van de geit» den over de takken van sport. over het waarom van het sub sidiëren van voetballers en het niet-subsidiëren van schakers e.d. Het beheer en het beleid behoort, naar het oordeel van mijn partij (PvdA), in handen van de gemeente te zijnEr zou dus een gemeentelijke dienst voor sport en recreatie moeten ko men, daarnaast dient er een Sport- of Adviesraad of hoe je het ook wilt noemen, te wor den ingesteld, die van de kant van de sport de noodzakelijke adviezen inbrengt. Hoe die Sport- of Adviesraad intern er uit ziet, zou ik graag aan de Leidse Sport zelf willen over laten". Verschil Het verschil tussen een Sport stichting -zoals-nu en een Sportraad-straks is dat ad viezen van laatstgenoemd or gaan gewoon terzijde gelegd icunnen worden. Tesselaar geeft dat toe, maar is van me ning dat in de praktijk een gemeentelijke commissie van sport en recreatie (die de za ken voor de gemeenteraad voorbereidt) zeker niet zo gauw de adviezen van een goed meedenkende Sportraad in de wind zal slaan. Wat mijzelf betreft: ik zou niet zo'n behoefte hebben aan een andere organisatievorm van de Leidse sport als de Raad van Beheer van de Leidse Sportstichting ooit wat meer was geweest dan een dor en log lichaam. (In de Raad van Beheer zitten de vertegen woordigers van de ver schillende takken van sport in Leiden). Slechts een zeer schaars aantal malen kwam de Raad vorig jaar bijeen. Dat zegt voldoende. Tesselaar: "Laten we wel zijn: de Sportstichting is wat be- stuurskant betreft Piet Biegstraaten. Daarnaast lo pen nog wel enige goedwil lende heren, maar veel te be tekenen heeft het niet. De Raad van Beheer heeft veel te weinig fundamenteel gedis cussieerd. Neem bijv. alleen maar eens de tarieven. Jaren is die zaak blijven liggen". Huiver Ik kan de wethouder in dit alles geen ongelijk geven. Toch, na enig nadenken, huiver ik ook wat van zijn plan. Want een zéér belangrijke positie zal daarin de gemeentelijke commissie voor sport en rec reatie gaan innemen. Een commissie geheel bemand door raadsleden. Beste, brave borsten, hoor, maar de erva ring heeft geleerd dat op een kleine 40 raadsleden er maar een paar kijk op sport hebben De rest kletst ontzettend uit zijn nek of komt met dingen waarvan je suizebolt. In het verleden zijn er momenten geweest dat ik heb gedacht: tubaspelers, hekketeerders en kangoeroemasseerders laat ik liever over de Leidse sport praten dan sommige raadsle den. Enfin, het wachten is nu op de uitbarsting van Piet Biegstraaten. Hij zal er de nieuwjaarsreceptie van de Sportstichting wel voor uit kiezenAls-ie dan maar niet met die rouwband op komt). Wil wethouder Tesselaar die avond vrijhouden? AMSTERDAM - Waar de KNVB met reclameadviseurs vier jaar geleden nauwelijks slaagde, heeft Cor Coster wel succes gehad. Er is voor de spelers van het Nederlands elftal een flinke pot beschikbaar uit reclame opbrengsten. De KNVB is gisteren met het bu reau Inter Football van Coster (onder protest van VVCS en WON) tot overeenstemming ge komen over de te volgen proce dure. Het komt erop neer dat IF de reclamerechten voor het Ne derlands elftal, dat in de eindron den van het wereldkampioen schap voetbal in Argentinië zal spelen, in handen heeft gekregen. De clausule over de publici- teitsrechten is uit de overeen komst verdwenen. Coster "Op dit moment hebben wij een reclameovereenkomst met vijf bedrijven en de afronding BUDO - Het hoofdbestuur van de Budobond Nederland moet voor 19 december het ontslag van de bestuurders Thoutenhoofd en Janssen intrekken. Dit heeft de president van de Utrechtse rechtbank, prof. mr. Van Dijk, gisteren bij zijn uitspraak in het kort geding, dat de twee sectie- bestuurders tegen de Budobond hadden anngegeven, bepaald. BOKSEN - In het Haagse Amicitia heeft de Leidse bokser Dirk Koolmoes in het halfzwaar- gewicht tegen de Vlaardinger Van Dijk een punten-nederlaag geleden. Een lot, dat trouwens ook zijn DTS-clubgenoot Mo hammed Dahhane overkwam. Hij verloor van de Rotterdammer Van 't Hof. van gesprekken met een zesde staat voor de deur. Die vijf, zor gen ieder voor een inbreng van 150.000 gulden. Dat is dus driekwart miljoen. En dat bedrag zal nog groter worden. Die vijf bedrijvefi hebben in wezen hun lidmaatschapsgeld betaald waarvoor zij via één object re clame mogen maken. Zouden zij meer en andere acties op touw willen zetten, dan moet er op nieuw betaald worden. Het be drag dat op deze manier bin nenkomt, is, na aftrek van 15 pro cent provisie voor IF en van de door ons gemaakte kosten, recht streeks bestemd voor de spelers". De spelers behouden buiten deze overeenkomst het recht indivi duele reclamecontracten af te sluiten. Daarbij is echter de be perkende bepaling gesteld dat die reclame niet in de sfeer van het Nederlands elftal mag wor den getrokken. Dergelijke over eenkomsten mogen niet in de concurrentiesfeer komen met^de reclameafspraken die door iF voor het Nederlands elftal zijn gemaakt. Het bureau van Coster werkt daar naast nog aan inkomsten uit sponsoring die in een aparte overeenkomst zullen worden on dergebracht. De sponsors krijgen, in tegenstelling tot de echte reclamemaker, het recht op minder ingrijpende reclame. De inkomsten uit de sponsoring komen slechts gedeeltelijk ten goede aan de spelers. Het bedrag dat via die kant binnenkomt, gaat in de "Argentinië-pot", die uit sluitend wordt beheerd door de KNVB. De geldkist uit Argentinië zal moe ten worden gevuld door de wer kelijke baten uit de eindronden. Dat bedrag, verminderd met de kosten, wordt verdeeld via een sleutel vijf (voor de spelers), vier (voor de clubs die de spelers leve ren), één (voor de KNVB). De kosten, die moeten worden afge trokken, hoopt men bij voorkeur via een sponsoring door een luchtvaartmaatschappij te kun nen drukken. Voor echter tot uitkering uit de Ar- gentinië-kist zal worden overge gaan, zullen eerst de clubs hun aandeel krijgen. Dat aandeel be draagt meer dan een half miljoen gulden, wanneer men ervan uit gaat dat Nederland de eerste eindronde overleeft en tenminste zes wedstrijden in Argentinié zal spelen. De clubs hebben per speler 10.000 gulden bedongen wegens loon derving, dat maakt bij elkaar 220.000 gulden. Daarnaast wordt 2500 gulden per speler - per wed strijd betaald. Dat is over een groep van 22 spelers nog eens 330.000 gulden. Inter Football zal geen greep heb ben op de bedragen die via de Ar- gentinië-pot binnenkomen. Wel zal de door Interfootball geadvi seerde Oranjeraad (Krol, Rijs- bergen, Van Hanegem en Van Beveren) een stem in het kap- pittel hebben. "Dat is", stelde Kees Molenaar, die namens de spelers leverende clubs partij was bij de overeen komst, "helemaal geen pro bleem. Onze boeken zijn open en voor iedereen ter inzage. Wij zijn er bij de verdeelsleutel vijf-vier- één van uitgegaan dat de veertig procent uit de Argentinië-pot in z'n geheel ten goede moet komen aan de verenigingen die spelers beschikbaar stellen. De andere betalende clubs vallen daarbuiten. Die hebben in deze periode de gelegenheid hun vol ledige elftal vriendschappelijke wedstrijden te laten spelen". ZEIST - De spelers van het Neder lands elftal, vertegenwoordigd door Wim van Hanegem, Ruud Krol, Wim Rijsbergen en Jan van Beveren, zijn met de KNVB-be- stuurders Zwikstra, Hogewoning en Choufoer in het sportcentrum in Zeist, niet tot overeenstem ming gekomen over de aanstel ling van de chef d'équipe voor het Nederlands elftal. De spelers houden vast aan Jack van Zanten als elftalleider de KNVB heeft Jan Zwartkruis naar voren ge schoven. De meningsverschillen tussen de spelers en de KNVB, zoals die gistermiddag in Zeist tot uiting kwamen, zien er in het kort - vol gens Ton Zwikstra - als volgt uit 1. De spelers gaan niet akkoord met een winstpremie van 2000 gulden per wedstrijd. Zij willen meer. 2. De spelers eisen een garantiebe drag van 16.000 gulden. Ook dat garanderen wij niet. S. De spelers gaan niet akkoord met het terugstorten van 220.000 gul den naar de KNVB. Dit bedrag zou ten goede moeten komen aan het totale betaalde voetbal. 4. De spelers willen Jack van Zan ten als elftalleider. Wij denken in deze functie meer aan Jan Zwartkruis. ADVERTENTIE ZEIST - Op verzoek van bondsarts Frits Kessel zal het Nederlands voetbalelftal op 26 mei naar Argentinië vertrekken, waar op 1 juni het toernooi om het wereldkampioenschap begint. Kessel, die enige weken geleden een inspectiereis naar Argentinië heeft gemaakt, gelooft dat de spelers een week nodig zullen hebben om te acclimatiseren. Het aantal oefenwedstrijden dat Oranje gaat spelen is nog niet bekend. In ieder geval speelt Nederland op 2 mei tegen Club Brugge. In de maanden januari, februari, maart en april wordt telkens één oefen wedstrijd gespeeld. Als mogelijke tegenstanders gelden Israël, Frank rijk, Zweden, Marokko en Oostenrijk. De definitieve lijst van tegenstan ders zal eerst na de loting, op 14 januari in Buenos Aires, worden be kendgemaakt. W AZT l///£<5TU/6 ZAt l/AAS STZm/?D£S5£Af-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13