op het feest Spionage-schandaal in Duitsland barst los Holiday on Ice s schrijven ARIS 225,- 350,- Verre Oosten Show sekretaresse DIACONESSENHUIS LEIDEN Het vestpak als feestpak: gemaakt van 45/55 scheerwol/Eural polyester serge. Kies de kleur die u 't beste staat: zwart, marine of donkerbruin. De prijs van dit He-man pak zal u zeker aanstaan: Het 2-rij pak in eerste kwaliteit verpakt: gemaakt van 100% IWS wollen flannel, 't Merk: Career-Club. Kies uit marine, bruine of donker-grijze streep. Goed gekleed, goed gevierd. AUTOMOBIELBEDRIJF biedt aan betrouwbare gebruikte auto's. Afdeling verkoop: Voorschoterweg 51, Valkenburg (naast Home Centre) Telefoon 071-766559 ook na 6 uur. o.a. Ford Escort 1100 L de Luxe 1977 Porsche 911 Targa 1976 Lancia Monte Carlo 1976 Mazda 929 Hardtop 1976 Mini 1000 kleur zwart spec. uit. 1976 Alfa Romeo Sud Tleind 1975 Renault 5 TL eind 1975 Opel Rekord Caravan 1975 Fiat 133 1975 Audi 50 LS 1975 Opel Manta 1900 1975 Mini Clubman 1975 VW Golf 1975 Renault 15 TL Sport 1975 Triumph Spitfire Hardtop 1975 Alfa Romeo Sud 1975 Toyota Corolla 30 de Luxe1975 Ford Capri 1974 Datsun Cherry Sport Coupé 1974 Datsun Z Sport 1974 Opel Kadett eind 1974 Fiat 127 1974 Datsun Cherry L 1974 A.M.C. Hornet coupé 1974 Ford Taunus 1600 L automaat ....1974 Simca 1100 1974 Mini Clubman Estate eind 1974 VW Sirocco TS eind 1974 Alfa Romeo Montreal 1973 Mini 1000 1973 VW Passat eind 1973 Mini 850 1973 Toyota Mark II Hardtop 1973 Opel Ascona 1600 1973 Opel Kadett spec1973 Datsun Cherry L 1973 Ford Taunus 2000 GXL Coupé 1972 Opel Commodore 1972 DAF33 1972 Peugeot 404 1972 Ford Escort 1100 1972 Mini 1000 1972 DAF 55 1970 3 mnd. volledige garantie op arbeidsloon en materiaal elke gewenste keuring toegestaan. Inruil en zeer ruime financiering mogelijk. Automobielbedrijf ARIS Valkenburg. t/m ZONDAG 18 DECEMBER ^Iedere avond 20 uur, behalve zondag I Matinees met volledig avondprogramma: zaterdag 16 uur, zondag 12.30 en 16 uur. Prijzen: f. 10.-, 14 -, 16.-, 20.- en 22.-. KINDEREN t/m 15 JAAR HALF GELD 65-PLUSSERS HALF GELD in MATINEES kaartverkoop DE UITHOF van 10-17.30 uur telefonisch plaatsbespreken (070) 29 90 64/29 90S5 vanaf 10 uur en bij De Posthoorn, Groenmarkt 34, tel. 469638 (van 9-17 uur, zat. 9.30-13 uur). Bespreekbureau Haagsche Courant (9-16 uur, niet telefonisch). Het Vaderland, tel. 46 93 11 (van 10-13.30 en 15-17 uur, za. 10-13 uur). TRAM 6 BUS 25 t.b.v. de medisch direkteur. Haar taak omvat: het verzorgen van de korrespondentie en het ar chief het maken van afspraken en het bijhouden van de agenda het notuleren van vergaderingen. Vereiste vooropleiding: Havo en secretaresse oplei ding. Ervaring in een soortgelijke funktie strekt tot aanbe veling. BONN (SP) - „Een zeer zwaarwegende zaak", zo noemt de Westduitse pro cureur-generaal Kurt Rebman in Karlsruhe de spionage-affaire die zich vier jaar lang op het mi nisterie van defensie in Bonn heeft voorgedaan. De ware omvang van de spionage- activiteiten is gisteren door het dagblad Frankfurter Allgemeine Zeitung bekend geworden. Door de verrichtingen van de secreta resse Renate Lutze, van de chef afdeling sociale zaken van het ministerie, is de inhoud van ver moedelijk meer dan duizend ten dele streng geheime akten in het bezit van Oost-Berlijn en het Warschau Pact geraakt. Rebman wilde de affaire niet ver gelijken met de spionagezaak van de DDR-officier Gunter Guillaume, die jarenlang onop gemerkt als naaste medewerker van bondskanselier Willy Brandt geheimen naar Oost-Duitsland heeft kunnen doorgeven. Vol gens de procureur-generaal zijn de zaken daarom niet op één lijn te stellen, omdat het in het geval van Guillaume vooral om poli tieke inlichtingen ging, terwijl Renate Lutze, gesteund door haar man, medewerker bij de af deling bewapening, en Jürgen Wiegel, werkzaam op de afdeling marine, vele geheimen over Bundeswehr en NAVO aan de DDR'heeft kunnen toespelen. Herziening Sinds vorig jaar juni bevindt zich het drietal in arrest. Pas de pu- blikatie in de Frankfurter Allge meine Zeitung heeft het minis terie van defensie en de procu reur-generaal ertoe gebracht de ware stand van zaken toe te ge ven. Door de spionage van het echtpaar Lutze en van Wiegel is de DDR onder meer volledig en betrouwbaar geïnformeerd over de verdedigingsplannen van de Bundeswehr en de NAVO en over de te verwachten troepen bewegingen in het geval van een gewapend conflict. Door het be kend worden van deze streng ge heime documenten zijn Bun deswehr en NAVO gedwongen wezenlijke delen van hun strate gie grondig te herzien. Gisteren kon de woordvoerder van defensie, Kurt Fischer, niet duidelijk maken hoe het moge lijk is geweest dat Frau Lutze kennelijk zonder enige moeite enkele malen het voor haar ge heime werkzaamheden vereiste strenge antecedentenonderzoek heeft doorstaan. Doch drie maanden voor haar arrestatie is zij aan een strenge controle on derworpen, zonder dat daarbij enige verdenking op haar viel. Lichtvaardig Fischer wilde overigens niet uit sluiten dat bij het hanteren van de geheime akten lichtvaardig heid in het spel is geweest. Nor maal is dat de secretaresse wel iswaar over de getallencombina- tie van de safe beschikt waarin de geheime documenten worden bewaard, maar haar chef over de eveneens voor het openen van de kast vereiste sleutel. Kennelijk heeft Renate Lutze ook een sleutel in haar bezit gehad en zich toegang tot de akten verschaft als haar chef niet in de buurt was - waarna het maken van fotoko pieën een eenvoudige zaak moet zijn geweest. Dat geheime militaire documenten zich ook op de afdeling sociale zaken van het ministerie bevin den is volgens Kurt Fischer niet verwonderlijk. De chef van die afdeling Herbert Laabs, maakt deel uit van de conferentie van afdelingschefs die voor hun be raad op de hoogte moeten zijn van stukken die niet rechtstreeks tot hun eigen „winkel" behoren. Proces Voor het gerechtshof in Düsseldorf (waar ook Günter Guillaume en andere Oostduitse spionnen te recht hebben gestaan) zal in ja nuari of februari volgend jaar het proces tegen het echtpaar Lutze en tegen Jurgen Wiegel begin nen. De christelijk-demgcratische op positie, die reeds geruime tijd op gespannen voet verkeert met de sociaal-democratische minister van defensie George Leber, ziet haar kans schoon. Zij heeft mee gedeeld geen genoegen te willen nemen met de antwoorden die tot nu toe door Rebman en door woordvoerder Fischer ziijn gege ven en wenst alle kaarten op tafel te zien. Morgen zal zij in de Bondsdag vragen stellen over deze onverkwikkelijke affaire, die in.de Bondshoofdstad steeds hoger golven dreigt te slaan. CDU-woordvoerder voor verde digingszaken Weiskirch heeft al gezegd dat hier niet alleen amb tenaren verantwoordelijk mogen worden gesteld. Het incident zal consequenties moeten hebben „tot in de hoogste etages van de regering", lees: Georg Leber. Woordvoerder Fischer heeft klaard dat voor dit soort van langens geen enkele aanleiding bieden ARNHEM-Na een bouwtijd van een kleine drie jaar zal zaterdagmorgen de tweede brug over de Nederrijn m Arnhem worden geopend. Deze bijna 100 miljoen kostende brug waarvan ongeveer 60 miljoen gulden voor rekening van de stad Arnhem komt, vormt de verbinding tussen de twee stadsdelen Arnhem-noord en het zich sterk ontwikkelende Arnhem-zuid MalburgenDit nieuwe stadsdeel zal in 1985-1986 geheel zijn volgebouwd en plaats i ruim 60.000 inwoners. Arnhem zal dan ongeveer 140.000 inwoners tellen. Nu wonen circa 126.000 mensen in de Gelderse hoofdstad. Sonja van de VARA (3) Graag wil ik reageren op de brief van de heer Perfors uit Voorscho ten in de krant van zaterdag 3 de cember. Het betreft o.m. de schending van Gods naam in Sonja Barends Goed Nieuws show. Beiden keuren wij dat ge vloek in haar programma af en inmiddels heeft de VARA ook excuses aangeboden aan de Bond tegen het Vloeken. Punt er achter dus. Maar ik heb er in mijn ingezonden brief ook op gewezen dat zij die de naam van Christen dragen een verant woordelijkheid hebben en niet minder een taak. Wanneer men daar niet naar handelt zal men zelf verantwoording daarvan moeten afleggen. En nu komt U met tal van beschuldigingen naar voren betreffende dingen uit het verleden. Ik geef toe dat sommige zaken an ders hadden kunnen worden aangepakt. Maar volgens mij moet elk geval op zichzelf wor den bekeken, dwz moet worden be- of veroordeeld. Nu in 1977 moeten we echter vooruit. Moge dan al hetgeen in het verleden niet goed was tot lering in onze hedendaagse tijd strekken. Tenslotte nog even dit: uw vader heb ik goed gekend. Hij was een volbloed christen-socialist. Ep ik vermoed dat u de nadruk op het christen zijn niet heeft willen leg gen. Dat is dan niet goed, want alles op deze aarde gebeurt onder Gods toelating, tot verantwoor delijkheid van de mens. En het evangelie wijst de mens de weg en stelt hem verantwoordelijk voor zijn daden. Ook nu in het geval van de kabinetsformatie, waarbij christelijk Nederland achter, het CDA dient te staan. Gods zegen zal bij dit werk moe ten worden afgesmeekt, want de Schepper van deze aarde zal het laatste woord spreken, in ons al ler belang. J. Verhave Katwijkerweg 16 Rijnsburg. (Discussie gesloten, red) Barbara Omdat ik pas vandaag uw krant van 29/11 onder ogen krijg, kan ik pas vandaag verbaasd zijn over de manier waarop Frans Happel een aantal dingen stelt over zijn ar tikel: „Barbara Nielsen: Poolse dromen op de Amstel." Mijn teksten zijn volgens Frans "getroebleerd door poëtische driften" en brengen daardoor zelfs de aandachtige luisteraar in moeilijkheden. Maar direct hierna verschijn ik in dc mening van de recensent met....* liedjes waarin Barbara werkelijk slaagt om te vertellen wat ze te zeggen heeft en die in ieder geval duidelijk maken dat er verstan delijk en eerlijk gepoogd is om een goed product af te leveren' Nou, dat kan ik absoluut niet met elkaar rijmen. Ook ben ik het niet bij voorbaat eens met Frans Happels idee dat mijn plaat (door zijn moeilijk heidsgraad) "zeker slechts een klein publiek zal bereiken". Het lijkt mij een goed idee als deze krant voor zijn lezers en lezeres sen mijn teksten afdrukt, dan kunnen de mensen zelf uitmaken wat wel of niet te moeilijk voor hen is (aan laagdunkendheid te genover het publiek is al nooit gebrek geweest: zie en hoor de reclame). En wat me nog mooier lijkt: laten mensen reageren, vraag naar hun mening en laat ze vragen stellen: aan zo'n rubriek in uw krant zou ik graag meewer ken. Tenslotte: ik heb me regelrecht geergerd aan de volgende interp retatie Happel: Happe, "Tijdens een nachtelijk interview op Hil versum III veegde een discjockey de vloer met haar aan, omdat ze gebruik had gemaakt van Poolse muziek zonder een keertje in Polen geweest te zijn." Nog eenmaal hoe het in werkelijk heid ging. Nadat ik bij Poolse vrienden veel hedendaagse Poolse liedjes had beluisterd, was ik getroffen door de muziek, die ik ging gebruiken (om de sfeer) om er nieuwe teksten op te schrijven. Nieuwe teksten, over allerlei dingen die mij bezighou den. maar niet over Polen en zjjn inwoners en ook niet over de si tuatie of weet-ik-veel-wat in dit Oosteuropese land. Dus was Theo Stokkinks opmerking in de KRO-uitzending Eldoradoi vol komen misplaatst en Happel ik deze nogal makkelijk pareren. Het feit dat Frans Happpel dit punt weer op deze achterhaalde ma nier stelt is dan ook meer dan misplaatst: het is dommigheid of kwaadwilligheid. Dat laatste sluit ik niet uit getuige zijn woorden dat "de vloer met me aange veegd" zou zijn. Ik hecht veel waarde aan het feit dat ik zowel tijdens als na die uitzending, bijna uitsluitend positieve tele foontjes en brieven binnenkreeg. Barbara Nielsen Amsterdam

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11