Yance kan Syrië niet naar Cairo krijgen Verkiezingswinst Australische voor regering NAAST HET NIEUWS Begin gevraagd om concessies te doen Fransman 23 jaar in coma Meerderheid Turkse regeringscoalitie aan zijden draad Moord op Britse journalist in Egypte MAANDAG 12 DECEMBER 197T BUITENLAND LONS-LE-SAUNIER (AFP) - Een inwoner van Lons-le- Saunier in het oosten van Frankrijk, de 42-jarige Paul Balay, gaat vandaag zijn 23- ste jaar in coma in. Paul Balay, die kunstmatig wordt gevoed en te bed ligt in de woning van zijn moeder in Lons, leeft alleen nog dankzij ademhalingsapparaten die zijn aangebracht. Paul Balay was op 19-jarige leeftijd in de nacht van 11 op 12 december 1955, slachtoffer van een ongeluk. Hij had in Montmorot in Oost-Frankrijk een dansavond bijgewoond. In bewusteloze toestand over gebracht naar een ziekenhuis, is hij nooit uit de bewus teloosheid ontwaakt ondanks medische zorgen gedurende vier jaar. Toen besloot zijn moeder, thans 65 jaar, hem bij haar thuis te verplegen. On der medisch toezicht leidt Paul Balay daar een zuiver vegetatief leven. JERUZALEM/CAIRO (UPI/DPA/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse zaken Cyrus Vance krijgt deze week in Syriè te horen dat dit land onder geen beding van plan is zijn oppositie tegen de Egyptische vredesweg - die via Cairo naar Genève moet leiden - te staken. Weer brand bij Fiat in Turijn In een vraaggesprek zei Vances Sy rische collega Abdel Halim Khaddam gisteren: 'Syrië zal hem vertellen dat wij niet naar Cairo gaan, dat wij Sadats reis naar Israël blijven verwerpen en dat wij onder geen enkele voor waarde zullen marchanderen. Terwijl Syrië daarmee zijn stand punt verder verhardde, zette Vance zijn overleg in Jeruzalem voort. Algemeen wordt aange nomen dat de Amerikaanse pre mier Menachem Begin probeert te overreden om in Cairo de uit gestoken hand van Sadat te vul len met concrete concessies die, in antwoord op het historische bezoek van de Egyptische presi dent, nog steeds zijn uitgebleven. Allerlei speculaties als zou Vance hem al vóór 'Cairo' tot het be kendmaken van concessies wil len pressen, werden door Begin overigens op losse schroeven ge zet. Volgens Begin zijn de ge sprekken met Vance tot dusver 'opbouwend' geweest, terwijl de sfeer 'niet vnendschappelijker' kon zijn. Turijn (upi) - in de grote Fiat- Hervatting Genève fabrieken in Turijn is zaterdag brand uitgebroken, de vijfde Vance begon zijn rondreis door het grote brand dit jaar. Politie en Midden-Oosten - waarmee de - - - V.S. na lang aarzelen hun volle gewicht voor de lijn-Sadat in de schaal gooien - zaterdag in Egypte. Nadat hij de Egyptische 'man des vredes' had gesproken maakten beiden bekend dat Amerika en Egypte blijven stre- ANKARA (DPA) - De parlemen taire meerderheid van de Turkse regeringscoalitie hangt aan een zijden draad, aangezien drie van de afgevaardigden van de "Rechtvaardigheidspartij" hun mandaat hebben neergelegd. De drie-partijencoalitie onder pre mier Soeleiman Demirel is thans afhankelijk van de stem van één onafhankelijke afgevaardigde, die totdusver de regering ge steund heeft teneinde in het 450 zetels tellende parlement de vol strekte meerderheid te kunnen behouden. De afgetredenen zijn ontevreden over de partijleiding. Zij be schuldigen Demirel ervan tot elke prijs te pogen aan de macht te blijven. Demirel zou ook niet bedrijfsleiding i alle gevallen sprake is van brand stichting. De brand, die na twee uur kon worden geblust, heeft voor naar schatting twee miljard lire (5,7 miljoen gulden) schade aangericht. V.N. GAAN SAHEL ONTWIKKELEN NEW YORK (AFP) - Op 21 decem ber gaat een programma van de Verenigde Naties beginnen dat de wederopbouw en de ontwik keling van de Sahel beoogt. Dit gebied in het noorden van Afrika werd tussen 1968 en 1973 getrof fen door een dusdanige droogte dat de Sahara-woestijn tientallen kilometers kon oprukken. Het programma kost meer dan 100 miljoen dollar (ruim 250 miljoen gulden). Als eerste zal een lading zwaar materieel voor de aanleg van wegen worden verzonden naar Tsjaad, Gambia en Mali. Met dit materieel zal een wegennet worden aangelegd dat de boeren op het platteland uit hun isole ment moet halen, evenals de an dere bewoners van afgelegen ge bieden. Voorts kan via dit we gennet in tijden van nieuwe droogte effectief hulp worden geboden. De belangrijkste bijdragen aan het hulpprogramma voor de Sahel zijn afkomstig van Nederland, Canada, Noorwegen en Saoedie-Arabie. De Sahel omvat de Kaapverdische eilanden, Gambia, Mauretanië, Mali, Niger, Senegal, Tsjaad en Ópper-Volta. In totaal omvat de Sahel onge veer eenvijfde van het Afrikaanse continent' en telt 27 miljoen in woners. Soeleiman Demirel genoeg aandacht schenken aan de onrust in het land. Tijdens de gemeenteraadsverkie zingen van gisteren in Turkije is het in verscheidene steden tot botsingen gekomen tussen aan hangers van de deelnemende 13 partijen. Daarbij werden vijf mensen gedood en ongeveer vee rtig gewond. Bij deze verkiezingen moeten on geveer 21 miljoen kiezers beslis sen over de bezetting van om streeks 450.000 openbare func ties. Volgens de eerste berichten is zes tig procent van de kiezers opge komen. Dit is 12,5 procent min der dan bij de parlementsverkie zingen in juni. KOSMONAUTEN OVERGESTAPT MOSKOU (AFP/Reuter) - De twee Sovjetrussische kosmonauten aan boord van het ruimteschip Sojoez-26, Gezagvoerder Joeri Romanenko en boordwerktuig kundige Georgi Gretsjko, 'zijn gisteren overgestapt aan boord van het ruimtelaboratorium Sal- joet-6, zo heeft het persbureau Tass bekendgemaakt. Saljoet-6, die zich sinds 29 sep tember in een baan om de aarde bevindt, heeft zijn reis vervol gens met de twee kosmonauten vervolgd. Soejoez-26 werd zaterdag in cen traal Azië gelanceerd. ven naar een hervatting van de Geneefse conferentie waar een alomvattende regeling voor het Arabisch-Israëlische conflict uit de bus zou moeten komen. De officiële lezing blijft dat het ko mende overleg in Cairo een tus senstation is op het pad naar 'Ge nève'. Maar in Cairo treffen alleen Egypte en Israël elkaar aan de conferentietafel, een gesprek waarbij Amerika en de Verenigde Naties alleen maar aanzitten. Zeker na de jongste Syrische afwij zing wordt het door waarnemers vrijwel uitgesloten geacht dat er volgende week in Cairo nog stoelen kunnen worden bijge schoven. Gezien deze stand van zaken zijn er waarnemers die het denkbaar achten dat 'Cairo' geen tussensta tion wordt, maar een (voorlopig) eindpunt - resulterend in een af zonderlijk Egyptisch-Israelisch akkoord. Nietszeggend Vance en Begin omgaven hun overleg met een maximum aan vriendelijke nietszeggendheid en een minimum aan concrete in formatie. De Israëlische regering is kennelijk zo beducht voor lek ken dat zij een speciaal zwijg- consigne heeft gegeven aan iede reen die iets van de gesprekken afweet en Begin verzocht de aanwezige journalisten zelfs zich vrijwillig te matigen in het trek ken van conclussies of het doen van voorspellingen. 'Wij zitten hier in een vredesp roces', zei Begin. 'Alle mensen van goeden wille, ook de journa listen, zouden zich daarvan be wust moeten zijn. Ik doe een be roep op de media om te begrijpen dat nieuwsgierigheid geen beleid oplevert'. 'Er zullen zeer serieuze onderhan delingen met Egypte volgen en hopelijk ook met de Syriërs, de Jordaniërs en de Libanezen', al dus de Israëlische regerings leider. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance had na aankomst op het vliegveld Ben Goerion een geamuseerd gesprek met Israëlische collega. CARTER MINDER POPULAIR De populariteit van president Carter, sinds de maand maart constant afnemend, is verder afgenomen, blijkt uit een opiniepeiling van Gallup waarvan het resultaat gisteren in de New York Times stond. Zesenvijftig procent der ondervraagden is tevreden over hem, 29 procent niet en 15 procent behoudt zich zijn mening voor. Blijkens de vorige peiling, in oktober, waren de verhoudingen 59, 24 en 17. Wat de politiek van de president betreft, 13 procent der ondervraag den verwerpt haar geheel en 20 procent staat er helemaal achter. GISCARDS DOCHTER TROUWT De Franse president Valery Giscard d'Estaing heeft sinds gisteren een schoonzoon. Het is de 40-jarige staatsfunctionaris Gerard Mon- tassier, die in Palermo is gehuwd met de 24-jarige oudste dochter van het Franse staatshoofd, Valerie-Anne. Valerie-Anne heeft een universitair diploma voor politieke weten schap. Zij houdt van opera's en klassieke muziek en heeft met een andere vrouw een kookboek geschreven onder de titel: "De keuken voor jonge mensen". Giscards schoonzoon is sinds oktober 1976 adviseur van het minis terie van Buitenlandse Zaken. ZWART VERVOERT BLANK Voor de eerste keer in Zuid-Afrika heeft een zwarte taxichauffeur in Johannesburg een blanke passagier vervoerd. Tot voor kort werden taxi's bestemd voor zwarten bestuurd door zwarten en taxi's voor blanken door blanken. Een taxibedrijf is door een tekort aan personeel gedwongen om een zwarte taxichauffeur, Jacob Senne, in dienst te nemen. De blanke taxichauffeurs zijn ijlings in de bres gesprongen die hier door in de muur van de apartheid is geslagen en behouden zich nu het recht voor zwarte klanten op te nemen. HANDEL IN GEWIJDE VOORWERPEN De antiquiteitenwinkels in de Italiaanse grote steden liggen vol ge wijde voorwerpen die zijn gestolen of onderhands verkocht voor veelal lage prijzen door argeloze pastoors. Volgens het dagblad van Vaticaanstad, de Osservatore Romano, heeft een groep Italiaanse leken nu besloten een comité voor het terugvinden van gewijde voorwerpen" op te richten. Doel is de ver spreiding en de profanatie van gewijde voorwerpen voor de ere dienst tegen te gaan of reeds verkochte voorwerpen terug te kopen en weer voor hun oorspronkelijke doel te bestemmen. Het comité heeft reeds een beroep gedaan op parochie-geestelijken, hun nieuwe kerkgebouwen met oude inventaris aan te kleden. ADVERTENTIE Soepel CAIRO/LONDEN (UPI) - David Holden, de eerste buitenlandse correspondent van de Sunday Times in Londen, is in de woestijn bij het vliegveld van Cairo doodgeschoten, klaarblij kelijk door rovers, zo heeft de krant gisteren bekendgemaakt. Het lijk van de 53-jarige veteraan Holden werd woensdagmorgen zonder bagage, papieren of geld gevonden en het lag gedurende enkele dagen in een lijkenhuis in Cairo. Volgens de Sunday Times heeft een lijkschouwing aangetoond dat' Holden woensdagochtend vroeg, drieëneenhalf uur voor de ont dekking van zijn stoffelijk over schot werd doodgeschoten. Hij had een schotwond in de rug. De politie van Cairo heeft gezegd het voorlopig te houden op een roofoverval, maar daarnaast alle andere mogelijkheden, ook poli- tieke factoren, te onderzoeken, gesproken en drukten de hoop Holden, die als correspondent de uit dat het niveau in de loop der wereld rondreisde, bijna 1 miljoen aan prijzen ÉSSSH Martex elektrische voetenzak Deze Martex elektrische voetenzak biedt uitkomst aan de vele mensen die ook overdag veel hinder ondervinden van koude voeten. De voetenzak is thermisch beveiligd en heeft een VDE-keur. De verwarming vindt plaats d.m.v. een elektrisch kussen (waterdicht) dat uit de voetenzak genomen, apart als verwarmingskussen dienst kan doen. Type ML 25 Watt 69,1 jaar garantie. „MARTEX". onthou die naam! t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten Ook Begin leek daarmee de hoop nog niet te hebben opgegeven dat de andere Arabische 'confronta- tiestaten' alsnog naar Cairo ko men, desnoods als het gesprek daar al een eindweegs op streek is en wellicht aangelokt door een daar te blijken soepele Israëli sche opstelling. Vance en Sadat leken diezelfde hoop ttf hebben toen zij zaterdag zeiden dat de confrontatie van Cairo qua tijdsduur en voort gangsschema geheel open wordt gehouden. Zij zeiden eveneens dat er 'inhoudelijk' en zeker niet zuiver 'procedureeel' zal worden besprekingen kan worden opge vijzeld tot dat van ministers van buitenlandse zaken. Na afsluiting van zijn gesprekken in Israël vliegt Vance vandaag door naar de Jordaanse hoofd stad Amman om na zijn overleg met koning Hoessein nog Bei roet, Damascus en Riaad aan te doen. Egyptische hoofdstad bepaald geen vreemde. In 1965 was hij bij de Sunday Times gekomen, waar hij zich al gauw de reputatie ver wierf van een van 's werelds meest ervaren en opvallendste correspondenten met grote ken nis van zaken ten aanzien van de Arabische landen en hun heer- CANBERRA (Reuter) - Het Australische kiezersvolk heeft de Conservatieve premier Malcolm Fraser het afgelopen weekeinde in een voor de jaren na de oorlog unieke machtspositie gebracht. Terwijl de definitieve uitslag nog werd afgewacht, stond gisteren al vast dat Frasers regering in het nieuwe Lagerhuis (127 zetels) een meerderheid van minimaal 42 ze tels zal hebben. Frasers vervroegde oproep aan de als "stembusmoe" afge schilderde kiezers - dat eigenlijk pas over een jaar had hoeven te kiezen - blijkt een onverwacht goede gok te zijn geweest. De 47-jarige premier en miljonair stelde een comfortabele meer derheid van 27 zetels in de waag schaal. De sociaal-democratische La- bourpartij had gehoopt soelaas te vinden voor "1975", het jaar waarin haar regering door een nog steeds omstreden beslissing van de kroon (formeel in Londen zetelend) uit het pluche werd ge wipt. De meeste koffiedikkijkers - die een nek-aan-nek race voor spelden - hebben het bij het ver keerde eind gehad. Labour, dat alleen van 1972-1975 niet in de oppositie zat, is een klap toegebracht waarvan de partij zich waarschijnlijk in geen jaren zal herstellen. Partijleider Gough Whitlam heeft daaraan zijn persoonlijke conclusie ver bonden en is, hoogstwaar- Machtspositie Door zijn twee monsterzeges in twee jaar tijd is Fraser in een machtspositie gekomen die al leen kan worden vergeleken met die van sir Robert Menzies, de op richter van de Liberale (is: con servatieve) partij. Menzies grondvestte de partij in de jaren '40 en was bijna 20 jaar lang premier tot hij in 1966 afscheid nam. Maar zelfs de thans 83-jarige sir Robert kon nooit prat gaan op de parlementaire steun die Fraser xich thans heeft verschaft Whitlam (en vele waarnemers met hem) hadden gedacht dat Labour profijt zou kunnen trekken van de hoge werkloosheid, de voort gaande inflatie en de contiïcten op het arbeidsfront - een rits ver schijnselen waarop Frasers coali tie tot dusver geen afdoend ant woord heeft kunnen formuleren. Het Australische kiezersvolk heeft de schuld daarvoor gelegd bij Whitlams korte "regeerpe riode" en niet bij Fraser. De Australiërs hebben Whitlams beloften tot verbetering niet ge loofd. Volgens de eerste analyses heeft Whitlam zijn winstkansen duidelijk ondergraven door zijn voornemen een streep te halen door een serie fiscale voordeel tjes die Fraser de bevolking voor de maand februari in het vooruit zicht had gesteld. Betty OSLO - De leidsters i Ierse Vredesbeweging Williams (links) en Mairead Corrigan rechtshebben zater dag in Oslo de aan de beweging toegekende Nobelprijs voor de Vrede in ontvangst genomen uit handen van de voorzitter van het Nobel-comité, Aase Lionais. Zij poseerden samen met Tho mas Hammabergvan Amnesty International, die eveneens de Nobelprijs voor de Vrede in ont vangst nam. Bij de uitreiking van de vre desprijzen zei Aase Lionaes dat vrijheid van denken, van gewe ten van godsdienst en van over tuiging ivezenlijke voorwaar den voor vrede zijn. Ze beklem toonde dat Amnesty Inter national en de Noordierse Vre desbeweging een duidelijk "nee" zeggen tegen geweld, fol tering en terrorisme,en een even duidelijk "ja" tegen de verdedi ging van de menselijke waar digheid en de mensenrechten. BOKSEN - Een boksploeg van de Sovjet Unie heeft in een ama- teurtreffen met boksters van de Verenigde Staten een 6-4 zege geboekt. Het was de vijfde zege voor de Russen in een wed- strudenreeks, waarin alleen zwaargewichten uitkomen De Amerikanen wonnen slechts eenmaal.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7