Fred Hansen wil ideëel kamer bureau opzetten mui mms Controle op afvalwater TARTAAR „Motie tegen weide- winkels verbijsterend IJZERSTERKE POSITIE COMMERCIËLE KAMERBUREAUS! Weessiisn! „Nog veel kamers in Leiden Extra Ontwerp voor Witte Singel/ Doelenproject is gereed MODELWONINGEN MAANDAG 12 DECEMBER 1977 LEIDEN - De kamemood in Leiden neemt nog altijd toe. Het aantal alleenstaande woningzoekenden - vooral werkende jongeren en studenten - is een ge staag groeiende stroom en het aantal particuliere kamerverhuurders een snel opdrogende beek. De vraag is dus groot en het aanbod klein. n aeze scneve vernouaing heejl de commerciële kamer bemiddelaar vrij spel. Zijn positie is een ijzersterke en oncontroleerbareAan wie hij toewijst, hoe, maar vooral voor hoeveel is alleen zijn zaak. Voor de ka- merzoekende is een kamer zo een lot uit de loterij en dan vooral een duur lot. Het aantal commerciële kamerbemiddelaars in Leiden is sterk wisselend. Bureaus verdwijnen snel, maar duiken ook gemakkelijk weer op. Een duidelijk beeld van hun omvang ontbreekt zo. Momenteel is hun aan tal vrij beperkt. Daarbij vallen ze in twee categorieën uiteen. Een deel van de kamerbemiddeling kan gezien worden als een vorm van particuliere bijverdienste zonder een harde commerciële opzet. Het kamerbestand waamit zij kunnen putten is ook klein. Daarnaast zijn in Leiden bemiddelingsbureaus actief met een puur commerciële opzet. Zij suggereren gemakkelijk in woonruimte te kunnen voorzien en doen sterk aan werving. De minder commerciële bemiddelaars slaan uit de wo- Bij de gemeente laat men zich niet over de activiteiten ningnood geen munt. Zij schrijven eenvoudig niet meer in. De woningzoekende wordt geen valse ver wachtingen gewekt en ook niet op kosten gejaagd. De harde commerciële bemiddelaars schrijven voortdu rend in tegen pittige prijzen. i de commerciële bemiddelaars uit. Het huisves tingsbureau heeft hier formeel en wettelijk geen greep op en houdt zich dan ook afzijdig. Wel roept men kamerzoekenden op tot voorzichtigheid en waar- men tegen niet-bonafide-praktijken. Eén zo'n bureau hanteert inschrijvingstarieven van 35 jn ^eze sjtUQtje gulden voor een halfjaar. Na zes maanden moetde bureau een nu kamerzoekende opnieuw 35 gulden betalen. Een tweede bureau rekent maar liefst 55 gulden in schrijfgeld voor een kamer en 85 gulden voor een etage. Deze bedragen zijn eenmalig .In beide gevallen is de kans op huisvesting beperkt. m niet commercieel bemiddelings- gegeven. De Leidenaar Fred Han sen heeft vergevorderde plannen in deze richting. Hij wil nu proberen kamerverhuurders voor deze opzet te winnen. Zijn verhaal volgt hierbij. KEES VAN DER MALEN. LEIDEN - „Ik vind dat er maar eens wat moet gebeuren, iets redelijks, iets positiefs. Al die mooipraterij is mooi, maar je hebt er niets aan. Als je alleen maar met de wolven in het bos meehuilt, verandert er nooit iets en de situatie is toch om te huilen". januari beginnen. Zijn filosofie is dat een kamerbureau dat op niet-commerciele wijze werkt de nodige Leidenaars die kamers hebben, aan zal spreken. Via de publiciteit hoopt hij de nodige aanbiedingen te krijgen om vol gende maand te beginnen. Voldoende Het zijn strijdlustige woorden uit de mond van de Leidenaar Fred Hansen. De 33-jarige beeldend kunstenaar heeft het over de ka memood in Leiden. Met een nieuwe aanpak en een hoop idealisme wil hij die kamemood te lijf gaan. Zijn middel is de op richting van een kamerbureau zonder winstoogmerk. Fred Hansen wil een dergelijk ideëel bemiddelingsbureau per 1 Volgens Fred Hansen zijn er in Lei den nog voldoende particulieren die kamers voor verhuur vrij hebben, maar daarvan tot nu toe om verschillende redenen afzien: „Ik denk dat er zo toch wel enkele honderden kamers vastzitten". Hij denkt dan met name aan oudere mensen die in grote hui zen wonen en jonge echtparen die nog zonder kinderen zijn en woonruimte over hebben. Hansen gelooft dat zijn niet-com- merciële aanpak de verhuurders aan zal spreken. Daarbij wil hij hen meer rechten geven. Zijn idee is dat veel particulieren af zien van kamerverhuur vanwege de problemen die ze verwachten: „De sfeer is een beetje veranderd, vroeger zag men het als een status om een student op kamers te hebben, tegenwooidig ziet men het alleen maar als een last, men voorziet alleen maar problemen en dat is niet nodig", aldus Fred Hansen. Kom ook voor-in-de- week voor dezelfde vaste lage prijzen. Dan mijdt u de drukte en EDAH maakt het u nog aantrekkelijk ook! alleen dinsdag en woensdag. hece U-ttL redelijk zijn. Zo hebben ze die ga rantie". Fred Hansen ontvouwt zijn ideëen in zijn atelier/kunsthandel in de Kloksteeg in de Pieterswijk. „Daar is zijn plan ook gerijpt „Ik zit hier midden in de studen tenwereld, bijna dagelijks komen hier mensen die huisves tingsproblemen hebben. Het is al zover dat er studenten zijn die dagelijks met de trein uit Lim burg heen en weer reizen omdat ze geen kamer kunnen krijgen. Dat is toch hemelschreiend". Fred. Hansen: "Nog voldoende kamers in Leiden" Met zijn niet-commerciële aanpak wil Hansen de kamerzoekende een alternatief geven voor de commerciële bureaus: „Het is toch ongehoord dat men daar zulke belachelijke bedragen moet betalen. En de mensen worden daar over het algemeen alleen maar van hun geld afge holpen en niet aan een kamer ge holpen". Fred Hansen is zelf niet onbekend met de kamerbemiddeling. Zijn ouders hadden lange tijd aan het Rapenburg een bekend bemid delingsbureau: „Ik weet een beetje hoe "t gaat", zegt hij. Hij hoopt dat de naam Hansen de mensen nog aan zal spreken. Zijn ideeel woningbureau wil hij laten draaien tegen de laagst mogelijke inschrijvingsgelden. Voorlopig denkt hij aan een bedrag van 15 gulden. De opzet is dat de inge schrevenen die aan het eind van het jaar nog geen kamer hebben. het overblijvende geld terug krijgen. „Ik moet er niet aan verdienen, ik heb de inkomsten uit mijn werk dus de kosten zijn gewoon laag", zegt hij. De energie en tijd die hij in zijn idee steekt, heeft Fred Hansen er graag voor over „Ik ben zeker geen Florence Nigh tingale, maar de kamemood vind ik te gek worden en ik zie de mo gelijkheid om iets te doen. Dan moet je dat ook doen, vind ik". Gemeente schrijft bedrijven en instellingen aan Stichting Hij wil de aanwezige weerstand wegnemen door met zijn bureau in de vorm van een stichting te werken. De stichting huurt dan van de verhuurder en niet de ka merbewoner. Achtergrond van deze opzet is dat de kamerbewo ner onderhuurder is en zo minder rechten heeft. Hansen wil zo iedere huurder binden aan de re gels en beperkingen die de ver huurder stelt. „Ik geef toe, het is misschien een beetje een rot idee, maar de huurder weet waar hij aan begint. Zolang hij zich aan de regels houdt, zit hij safe. Het is de enige mogelijkheid om wat te versie ren. Veel particulieren willen al leen maar mensen op kamers die Hengelsport 1 DVS hield de zevende wedstrijd van het seizoen in de Nieuwe Vaart. De vangst was zeer slecht. Met 26 man werden slechts 142 vissen gevangen met een gewicht van 9560 gram. De uitslag: l.G.de Roo 1610(15),2.J. denOs 1050(15), 3. H.v. Loon 920 (12), 4. F. Zandbergen 750 (12), 5. W.v. Berkel 610(11),6. H. Weisz 455 (10), 7. J.v. Loon sr. 490 (8), 8. W. Teske 480 (7), 9. P. Teske 450 (7), 10. C. Hoppenbrouwer 415 (7). Hengelsport 2 Viscollege HVS viste de negende wedstrijd in de stadswateren. De vangst was redelijk. De uitslag: 1. K. Laterveer 2575 (43), 2. F. Boot 2775 (40),3. La terveer sr. 2525 (45), 4. P. Bon tje 2450 (38), 5. P. Wondergem 2350(46),6. J.vd. Linden 1925 (32), 7. J. Leuering 1675 (29), 8. G. Bontje 1350 (20), 9. P. Blok 1255 (23), 10. G. de Brum 1150 (17). Hengelsport 3 "Zuid-West" hield de kerstvis wedstrijd in de Hërengracht en Oude Vest. De uitslag: 1 .H. Schouten 2060 (32), 2. H. Moe- nen 2000 (35), 3. J. Mooibroek 1670 (26), 4. W. Moenen 1840 (33), 5.1. Jansen 1500 (22), 6. H.v.d. Laan 1440 (23), 7. J. Verhaar 1270 (26), 8. J.v.d. Lucht 1240 (21), 9. CM. Kloots 1180 (17), 10. R. de Bezemer 890 (12). Weer- en sterrekunde De Leidse weer- en sterrekun- dige kring houdt morgen avond een lezingavond in de grote collegezaal van zoöl ogie, aan de Sterrewachtlaan. Dr. HJ. Abing zal die avond spreken over de I.RAS. een satelliet waarmee waarne mingen verricht zullen wor den in het infra-rood. De bij eenkomst begint om acht uur. Rozekruizers In de maand december zal het Rozekruizers Genootschap twee openbare lezingavonden beleggen. Morgenavond een lezing met als titel "De reinmakende kracht van het onkenbare vuur". Op dinsdag 20 december een speciale kerstlezing. Beide avonden worden gehouden in het ge bouw aan de Kort Mare 4 in Leiden en beginnen om acht uur 's avonds. LEIDEN - Ruim zevenhonderd bedrijven en instellingen in de stad hebben van de gemeente een aanvraagformulier voor een lo zingsvergunning in de bus ge kregen. Het zijn bedrijven, va riërend van snackbars en slagers tot ziekenhuizen en fabrieken, waarvan het vermoeden bestaat dat zij meer dan toelaatbaar het water vervuilen. Bedoeling van de vergunning is dat deze pas wordt verstrekt als is vastgesteld dat het betreffende bedrijf zelf voorzieningen heeft aangebracht om het afvalwater te ontdoen van stoffen die de kwali teit van het oppervlaktewater bedreigen. Pas dan mag het af valwater op het riool worden ge loosd dat vervolgens weer door een tweetal installaties in Noord en Zuid-West wordt gezuiverd. De noodzaak om in het bezit te ko men van zo'n vergunning is er sinds op 1 november de nieuwe lozingsverordening van kracht is. De gemeente deed toen haar twee rioolzuiveringsinstallaties over aan het Hoogheemraadschap van Rynland, als waterschap belast met onder meer het handhaven van de waterkwaliteit. Het afval water moest vanaf dat moment door het Hoogheemraadschap worden aangenomen en ge zuiverd. Aan de gemeente werden eisen ge formuleerd voor de kwaliteit van het door de rioleringen aangebo den afvalwater. Om aan die eisen De rioolwaterzuiveringsinstallatie in Leiden-Noord. Dr. Dooren hoogleraar LEIDEN - Dr. L. J. Dooren is aan de Leidse universiteit benoemd tot gewoon hoogleraar in de kin dergeneeskunde. Tot dusver was hij lector aan dezelfde teit. tegemoet te kunnen komen, moet de gemeente aan de producenten van afvalwater, aan iedere burger dus, voorwaarden stellen. In de praktijk gebeurt dat nu alleen aan overmatige vervuilers. Elk bedrijf nu dat door de ge meente is aangeschreven moet het uitvoerige vragenformulier invullen, waaruit dan op het stadhuis precies kan worden op gemaakt welke soort stoffen in het riool worden geloosd. Wan neer gesproken wordt over ver vuiling van het water hoeft niet alleen aan allerlei chemische stoffen gedacht te worden, maar bijvoorbeeld ook aan vetten, zelfs vlantaardige. In de lozingsverordening gaat het er om dat de gemeente met de mogelijkheid om al dan niet zo'n vergunning af te geven, een in strument in handen heeft om ei sen te stellen en controle uit te water kwijt te raken, al ooit eens een controle hebben gehad, om dat ze meestal voor hun installa ties een hinderwetvergunning moesten aanvragen. Nu zal ech ter sterker gelet worden op juist het naleven van de lozingsver gunning. Voor het aanvragen van een lo zingsvergunning hebben de aan geschrevenen zes maanden de tijd, want zo lang duurt de over gangsregeling. Op de dienst Ge meentewerken is inmiddels een functionaris aangesteld die zich volledig met het werk dat aan die vergunningen vast zit, bezig houdt. Hij helpt op verzoek be drijven met het invullen van het aanvraagformulier en geeft ook adviezen over te treffen voorzie ningen. Hoe in de toekomst blijvende con trole op de naleving van de lo zingsverordening zal worden uit gevoerd, is nog niet duidelijk. Wanneer de eerste serie vergun ningen zijn afgegeven, zal men zich daar op het stadhuis over buigen en zal ook bekeken wor den of voor dit doel extra mensen moeten worden aangetrokken. LEIDEN - Het definitieve ontwerp voor het Witte Singel/Doelenp- roject van de Leidse universiteit is klaar. Volgende week zal het naar buiten worden gebracht en in januari zal het ontwerp worden gepresenteerd aan de omlig gende wijken, de toekomstige gebruikers en de gemeente raadscommissie ruimtelijke or dening. Het ontwerp is een nadere uitwer king van het structuurplan, dat vorig jaar mei werd uitgebracht. In het totale plan zitten uit breidingsmogelijkheden voor twee van de vijf „clusters". Dat geldt voor de gebouwen van wes terse talen, faculteit godgeleerd heid, centrale inter, faculteit, Ne derlands Instituut voor Nabije Oosten (uitbreiding van 2000 vierkante meter mogelijk) en voor de universiteitsbibliotheek (1000 vierkante meter). Het laatste betreft een uitbreiding aan de Witte Singelkant. Het principe van publieke door- schrijdbaarheid bij de toekom stige universiteitsbibliotheek in noord-zuid richting is enigszins verlaten, zo blijkt uit een stuk van het college van bestuur aan de universiteitsraad. Dit vanwege de bewaking en de relaties tussen de verschillende afdelingen. Het college wijst er verder op dat het van belang is dat de ruimten binnen het complex toegankelijk zijn voor gehandicapten. Het to tale oppervlak van het complex bedraagt 39.596 netto vierkante meter. Zestien Leidse dansparen in 'Musis Sacrum' LEIDEN/ARNHEM - Zestien pa ren van de Leidse dansscholen hebben het afgelopen weekeinde deelgenomen aan danswed strijden die door de Nederlandse Danssport Organisatie (NDO) werden georganiseerd in Musis Sacrum in Arnhem. De amateurs dansten in vijf ver schillende klassen. Daarvan be reikten de volgende Leidse paren de demi-finale: derde klasse: Verdegaal-Verdegaal (9e plaats), eerste klasse: Hoogkamer- Slootbeek, de Jong-Erades (ge deelde achtste en negende plaats) Beugelsdijk-Sachumsky, hoofdklasse: Kooreman-Van der Niet (gedeelde negende en tiende plaats). Het paar Beugelsdijk wist bovendien nog een finaleplaats te bereiken in de eerste klasse. Daar eindigden ze als vierde. De wedstrijden betroffen engelse wals, tango, slow-foxtrot en quick-step, en er werd aan deel genomen door meer dan driehonderd paren. De jury voor de wedstrijden werd gevormd door het Engelse paar Dave Douglas en Janice Barb en Marcel de Rijk, mevrouw Van Oppenraay en de heren Vierbe- rink en De Wit. Koopavonden voor kerst LEIDEN - In verband met de komende kerstdagen zullen de komende week weer en kele extra koopavonden worden gehouden. Zo zullen de winkels van bet Leids City Centrum tot negen uur 's avonds geopend zijn op woensdag 21, donderdag 22 en vrijdag 23 december. De sluitingstijden van de win kels zijn de zaterdag 24 en 31 december iets gewijzigd. Ze sluiten dan 's middags om vijf uur. Stuurgroep in brief aan Leidse raad: Vroeger werd dat in mindere mate ook al gedaan, omdat de meeste bedrijven die nu een vergunning moeten hebben om hun afval- Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 Leiden Telefoon 071-142627 Openingstijden: Op de Waard: Waardgracht 51-55 - Groenesteeg 118 Dinsdags 10.00-12 00 - 2.00-5.00; 's Woensdags 10.00-12.00; 's Zaterdags 10.00-12.00 - 2.00-5.00. LEIDEN - Geef nog niet di rect uitvoering aan de in de gemeenteraad aange nomen motie dat weide- winkelp in Leiden onaan vaardbaar zijn maar wacht daarmee tot het onderzoek daarnaar is afgerond. Of, de andere mogelijkheid, wijs in plaats van de Ples- manlaan een andere plaats in Leiden aan waar een zelfbedieningswarenhuis zich zou kunnen vestigen. Dit verzoekt de stuurgroep die zich bezighoudt met een distributie planologisch onderzoek voor Rijnland (een onderzoek naar (mogelijke) plaatsen van win kelvestiging) de gemeenteraad van Leiden. De stuurgroep deelt de raad per brief mee "met ver bijstering" te hebben kennisge nomen van eerder genoemde mo tie. "Niet alleen druist deze lijnrecht in tegen de gemaakte afspraken, zelfs de grondslag van het onder zoek, dat reeds in een ver gevor derd stadium verkeert, wordt er mee op losse schroeven gezet." Volgens de stuurgroep is de aan vraag van Ahold NV om een Miro-zelfbedieningswarenhuis aan de Plesmanlaan te beginnen mede de aanleiding geweest om een dergelijk onderzoek in te stellen. In dit onderzoek wordt onder andere bekeken wat het ef fect is van een grootwinkelvesti- ging in het buitengebied van de gemeente op de bestaande win kelstructuur. Hierbij is steeds uitgegaan -en moest om onder- zoektechnische redenen ook uit gegaan worden- van een zelf bedieningswarenhuis aan de Plesmanlaan. Volgens de stuurgroep geen onlogisch uit gangspunt, omdat B en W van Leiden Ahold schriftelijk hadden meegedeeld pas over de vestiging aan de Plesmanlaan te willen be slissen als de resultaten van het onderzoek bekend zouden zijn. Het onderzoek wordt mede gesub sidieerd door de ministeries van Economische Zaken en van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Deze hebben aan hun subsidie echter de voorwaarde verbonden dat de effecten van een zelfbedieningswarenhuis in het buitengebied mede in de be schouwingen zouden worden be trokken. Volgens de stuurgroep gaat de gemeenteraad hier vol ledig aan voorbij als de motie, dat de vestiging van een weidewin- kel in Leiden te allen tijde onaan vaardbaar is, wordt gehandhaafd. Het Ministerie van Economische Zaken heeft echter reeds aan de Leiderdorpse wethouder Drenth, voorzitter van de stuurgroep, la ten weten dat het zijn aandeel in het onderzoek niet zal terugtrek ken.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3