Blokfluit en gitaar: een mooie combinatie "PARADIJSEILAND" TRUFEL 'König Oedipus' met veel pathos Meer begrip voor homo's MAANDAG 12 DECEMBER 1977 VARIA Toen we vrijdagmorgen op weg gingen naar Antwerpen had den we de ochtendbladen mee genomen, want iemand had me getipt dat Van Agt een nieuw soort regering ging vormen. Zodra we in ons hotel waren heb ik het opgezocht, en jawel, hij ging wijze en bekwame per sonen zoeken die collegiaal kunnen optreden en over een goede gezondheid beschikken naar lichaam en geest: "Ik zal het land niet opzadelen met een kabinet dat bestaat uit luiaards, ijdeltuiten en non- valeurs". Met schrik bedacht ik dat ik wel mijn paspoort had meegeno men maar mijn ariërverkla ring thuis had laten liggen. Zou ik nog terug kunnen komen? Een bange vraag, die allengs echter naar de achtergrond werd gedrongen door België en de Belgen. Ik heb geen hekel aan België, en ik heb wel schik in de Belgen. Het mooie van België is dat het op een steenworp af stand van Nederland toch vol ledig buitenland is, daar kun je je onmogelijk in vergissen. Het verraderlijkeis alleen dat het wel anders is, maar toch zo veel op al het onze lijkt, zoals kunstparels van een geheel an der materiaal zijn vervaar digd dan echte parels, maar er toch ontzettend veel op lijken. Wie in deze vergelijking de echte, en wie de kunstparels zijn laat ik nu even in het midden, het gaat om het idee. Ik lees bij voorbeeld op een etalageruit: "Afslag op de botten", en u denkt nu dat ik voor een sla gerij stond, maar nee, ik stond voor een schoenenwinkel waar je korting kreeg op de laarzen. Marsepeinen aardappeltjes he ten in Antwerpen marsepein petatjes, grote aanplakbiljet ten raden aan: "Spaar voor de thuis van uw dromen" en in de krant wordt gemeld dat Jespers de adjunct-politiecommissaris vroeg om eens af te komen naar zijn woning, wat deze deed, omdat hij daar geen graten in zag. U ziet het, graten en botten, het lijkt net Nederlands, maar in werkelijkheid is het heel iets anders, zoals alles er anders is. Nog een eenvoudig voorbeeld. De film "Soldaat van Oranje" kreeg in Antwerpen de titel "In geheime opdracht van Hare Majesteit", en boven de ingang staat met grote letters, ter aan moediging, te lezen: "aangrij pend verhaal over studenten die brutaal in de oorlog worden geschopt", en niet te vergeten: "avonturen en succesen met grieten en granaten". "Whermacht" Dat is een geheel ander land, heb ik gelijk of niet? In advertenties vragen ze om een deftige werk vrouw, en op de voorpagina van de Gazet van Antwerpen lees ik (onder de koppen "lijk van vrouw op zolderkamer" en "student deed makabere ont dekking") dat de student, die een leegstaand huis wilde hu ren, zich het huis liet tonen "door de joodse eigenaar"en even verderop lees ik: "Ook de joodse eigenaar heeft zich nooit zorgen gemaakt om de levens wandel van zijn huurders". Andere zeden, andere gewoonten zullen we maar denken. In ,,'t Pallieterke"waarin de Ne derlandse justitie wordt voor gesteld als de boze wolf die het lam Menten met huid en haar wil verslinden, is Day an "de joodse minister van Buiten landse Zaken" en wordt gezegd dat Sadat desnoods alleen met de joden wil optrekken ter ver overing van de vrede. De Is raëli's, dat zijn voor 't Pallie terke "de joden", met een hoofdletter. Antiquariaten en rommelwinkels liggen ook vol oude nazi-lectuur, wie "Mijn Kamp" van Adolf Hitler wil kopen hoeft heus niet te wach ten tot het verbod van een her druk hier in Nederland opge heven wordt. Typerend was deze mededeling in de etalage van een antiquariaat: "Wij kopen oorlogsboeken zoals: Signaal, Adler, Whermacht, Alles over Hitier en SS". Verte derend is de foutieve schrijf wijze van Wehrmacht, maar kenmerkend is, dat er blijkbaar geen belangstelling is voor zulke bladen als Pen Gun en Big Ben,en voor boeken over de Army, en over Churchill of Roosevelt en hun keurtroepen. Emancipatie Maar het is wel volop buitenland, dat moet je die Belgen nageven. De comestibleswinkels zijn van 9 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds open, en de cafes ken nen geen sluitingstijd: "Het ge beurt dat de laatste pas om 130 uur buizenstapt"En de oude dametjes zitten 's avonds niet thuis, maar in volle wapen rusting, met hun hoedje op, in het schetterende lamplicht van cafés aanwezig te wezen in het volle levenniet van plan zich te laten kisten in het blauwe licht van de televisie. In de oudere lagen is de emancipatie al vol ledig doorgevoerd in België. NICO SCHEEPMAKER LEIDEN - Er was zaterdag avond veel belangstelling voor het viertal Albertine van der Deijl-Carrière, Nora Gortzak en Piet Kunst (allen blokfluit) en Bert Maas (gi taar), dat concerteerde in de Lokhortskerk. Een uitge breid programma, heel mooi opgebouwd via Renaissance, Isaac en Desprez en hun tijd genoten Paumann en koning Henri VIII van Engeland naar de eigentijdse componisten, gaf na een aanvankelijk sta tisch begin toch voldoende afwisseling. Opvallend mooi is de combinatie blokfluit-gi taar, waarvan het laatste in strument ook continuopar- tijen te prefereren is boven toetsinstrumenten. Stijlbegrip was een kostbaar goed in de interpretatie in zijn totaal, gepaard gaande met een over de gehele linie grote muzikaliteit en exactheid in samenspel. Een bijzonder knappe solo van Albertine van der Deijl in 'Fragmente' van Shinohara, een duo van Nora Gortzak en Bert Maas in Telemann (heel gaaf ver tolkt!), en 'Reihe kleiner Duette' voor 2 altblokfluiten van Staeps, prachtig uitge voerd door Nora Gortzak en Piet Kunst, waren opmer kelijke hoogtepunten in dit geheel. De soli van Bert Maas, die ook nu weer de neiging tot intro- vertie had, waren indruk wekkend. Hij is echter een bedeesde spreker, en hij doet er verstandig aan in het ver volg een toelichting in het programma op te nemen. Mondelinge toelichting zijn voor velen dikwijls slecht te verstaan, maar bovendien kunnen zij storend zijn voor de sfeer die is opgebouwd. BEP RIJNDERS LEIDEN - Om "König Oedi pus" te kunnen volgen, moest men als toeschouwer zater dag avond in de beide schouwburg aan twee voor waarden te voldoen. Ten eerste diende men de Duitse taal zeer gedetailleerd te be heersen, wilde men de ver bale ontwikkeling, gevat bin nen een incidenteel eng ka der, kunnen volgen. Ten tweede diende men ver trouwd te zijn met de levens loop van de mythologische fi guur Oedipus. Algemeen be kend mag worden veronder steld, dat Oedipus een zoon was van koning Laios en zijn vrouw Iokaste, van wie het orakel had voorspeld, dat hij zijn vader van het leven zou beroven en zijn moeder zou trouwen. Bevreesd voor deze voorspelling liet Laios Oedi pus door een dienaar in het Cithaerongebergte te vonde ling leggen. Via een oude her der kwam Oedipus echter te recht bij koning Polybos en zijn vrouw Merope, die verder voor de opvoeding zorgdroe gen. Later zou de in Corinthe opgegroeide Oedipus zijn va der doden en zijn moeder trouwen. Eenmaal achter de waarheid gekomen, voelde hij zich zo vernederd, dat hij zichzelf met een zwaard blind maakte. Met dit gegeven kan een toneelgroep erg veel doen. Men kan kiezen voor een moderne en een klassieke interpretatie. Karl-Heinz Martell (Oedipus), Rienhold K. Olszewski, Evelyn Balser (Iokaste) e.a. hadden voor een klassieke toneelvorm geko zen. Dramatisch erg zwaar geladen dialogen en veel bombastische toneeleffecten. Het in gering getal aanwezig publiek moet enorm van deze voorstelling hebben genoten: een staande ovatie in elk ge val aan het einde van het stuk. Het mocht mij nauwelijks boeien, wellicht veroorzaakt door de overdosis pathos, die zeer vervreemdend werkte. De figuur van Oedipus kwam zonder enige twijfel het sterkst naar voren. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - Steven Membrecht's boeken "Alle homo's vliegen" en "27 Verhalen uit de homo- sexuele sfeer" en Herman Roose's boek "Sinds u het weet" vertellen het. "Gay Sweatenshop" uit Londen vertelde het met "Mr.X" een aantal weken geleden in de Leidse Schouwburg Zater dagavond bracht de Delftse Wergroep Homoseksualiteit een Nederlandse interpreta tie van het Engelse "Mr. X" in het LAK-theater. Vrijwel let terlijk wordt de Engelse tekst gevolgd. Ook hier wordt be gonnen met vier zichzelf be vredigende jongens, die daarbij aan meisjes denken. De vijfde jongen denkt, tot grote schrik van de andere vier, aan Rutger Hauer. U be grijpt het de problematiek van de homoseksualiteiteit stond zaterdagavond centraal in het stuk "Aaardige Jon- 'Aaardige jongens': gens, als ze maar van mijn kinderen afblijven" (let u vooral op die derde "a"!). Het is geloof ik met homoseksua liteit net zoals met racisme. De homofiel (Roose maakt een duidelijk onderscheid tussen homoseksualiteit en homofilie) wordt in de huidige maatschappij steeds meer geaccepteerd. Racisme kennen we officieel in Ne derland (Glimmerveen bui ten beschouwing latend) nauwelijks. Maar als de zoon homofiel blijkt of de dochter met een neger wil trouwen blijft van die acceptatie maar weinig over. Terecht wijzen de mensen van de werkgroep Homoseksualiteit er op, dat cultureel Nederland veel ver schuldigd is aan acteurs, ac trices, cabaretiers, tekst schrijvers en zangers met een homofiele geaardheid. Er worden in het stuk zelfs na men genoemd. U kent ze wel, herhaling is hier overbodig. Nog immer geldt voor de ho moseksueel: aardige jongens, zolang het kappers, etaleurs en couturiers zijn. De ge dachte dat ook huisarts, ad vocaat of ingenieur homosek- seueel kunnen zijn, lijkt bij de grote massa nauwelijks ter rein te winnen. In het vage vuur zullen ze branden, die flikkers. Zijn we die gedachte nu eindelijk ontgroeid? Wie zal het zeggen BERT KOEKEBAKKER (Puc/ P)ï~ic\ eerste proefneming uitmuntend 11 Wo lü december 1977 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Denemarken, dat slechts 1.800.000 inwoners telt, ver zendt thans, dank zijne ratio- naale boterbereidingjaarlijks 100.000 vaten (a 100 kilo) boter ter waarde van bijna 22 miljoen gulden naar Japan en China, alwaar dit product, ofschoon het de linie gepasseert is en niettegenstaande den zoon grooten afstand, in volkomen frisschen toestand aankomt. - Tusschen het rijks- telegraaf kantoor te Arnhem en dat te Nijmegen zijn proeven genomen met e$n verrespreker (tele- phoon). De uitslag was voor een In den regel kon duidelijk worden verstaan wat te Nijmegen werd gesproken. Een proefneming om uit Arn hem over Nijmegen met Utrecht te spreken gelukte niet zoo goed. Op last van het gemeentebe stuur van Berlijn worden alle scholen aldaar voorzien van telephoons met geleiddraden om de kinderen met de samen stelling en het gebruik ervan be kend te maken Vijftig jaar geleden: - Bij een boerderij in den Bo venkerkpolder (Amstelveen, red.) waren dezer dagen twee Amsterdamsche gelcgenheids- visschers in een der slooten al daar aan het "snoeken". De buit was reusachtig: zes van de roof dieren werden aan den hengel geslagen en in een z.g. gonjezak op een varkenshok gedepo neerd. Toen de gelukkige hun buit na eenigen tijd nog eens wilden bewonderen, bleek de zak met de visschen verdwenen te zijn. Bij een onderzoek bleek, dat hier van geen menschelijken opzet sprake was, doch dat een geweldige zeug haar toch al niet geringe vetheid had verrijkt door alle snoeken op te peuzelen en in haar enthousiasme ook nog een gedeelte van de gon jezak naar binnen had gewerkt - Voor den zesden keer dit jaar hebben communisten gepoogd het aan den buitenkant van de stad Riga gelegen groote ar senaal van Letland op te blazen De bewakers merkten evenwel onraad en konden op het laatste oogenblik een ontploffing voor komen, die zeer zeker noodlottig zou zijn geworden PANDA EN DE DEUGZIENER 59-13*9 Het was duidelijk dat Hop Hep hulp nodig had, en daarom greep Panda hem bij een arm om hem mee naar binnen te nemen. "Kom maar", zei hij. "Dan krijg je een kopje thee. Al die ondeug is niets voor je. Als ik jou was, zou ik m'n ontslag nemen en naar huis terug gaan". "Niet doen!" nep de assistent van de heer Duiter, aan Hop's andere arm trekkend. "Denk aan je toekomst! Je kunt beter hard werken met goede vooruitzichten!" Op dat moment verscheen de verslaggever Roepstra op het toneel om een artikel over de doe-het-zei vers in Hobbeldonk te schrijven. En de heer Duiter zag hem op zijn televisiescherm. "Die jongen ken ik! Dat is een journalist!" riep hij verblekend. "Die mag daar helemaal niet komen! Ik wil geen berichten over stevige huizen en doe-het-zelvers in de krant! Stel, dat iedereen ze na gaat doen. Dan ben ik nergens meer. Ik moet ingrijpen. Nu!" Spaghetti- broodjes 175 g spaghetti, zout, 30 g boter, 100 g oud brood, 175 g belegen kaas, 1 ei, peper, pa neermeel, tomaten- Kook de spaghetti in ruim water met zout gaar en overspoel hem daarna op een vergiet met koud wa ter om aaneenkleven te voorkomen. Doe de spaghetti in de pan terug, maak hem weer heet en meng er de boter, het ver kruimelde brood,125 g van de kaas (ge raspt), het los geklopte ei en peper en zout door. Laat het mengsel 1 uur af koelen en leg er dan ronde bergjes van op een beboterd bak blik. Snijd de res terende kaas in kleine reepjes en steek in ieder 'broodje' een reepje kaas. Strooi er wat paneermeel over en bak de broodjes ca 20 minuten middenin op 225 gr C voor verwarmde oven. Geef ze warm met tomatensaus. tlPXJMlEH veAQErt .JULLIE X. af waafza/v juist ik OIFEEWEPP IAC De avonturen van Jommeke Ju sfuormctndit is het ei/snd waarvoor ive, een hs/fjaarffe- feden, sii/ffe/effd hebben. U/er zoi/den dus, vo/ff erts Uns - too/, d/e hinderen u/t e/ffen be- iveff/n ff st/ekeen ons sch/p ver ts ten hebben orn atzwemmend dit ei/and te be rei/ren j- Oriffc /oof/ffh Kindermatinee: „Robin Hood", i tion", dag. 2.30, 7 en 9.15 4.30, 7 en 9.15 uur. 16 jaar. CAMERA: „What's up doc", i from the organiza- dag. 7 en 'Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden 4.15 i AL. Nachtvoorstelling: "Morgan", vr. en za. 11.30 uur. 16 jaar. LIDO I: „Soldaat van Orar\je", dag. 2.30 en 8 uur. 16 jaar. LIDO II: ..Airport '77". dag 2.30, 7 en 9.15 uur. zo. ook 4.45 uur 12 jaar. LIDO III: „Vrouwen, praat n", do., di. 2.30, 7 en 9.15 7 en 9.15 uur. 16jaar. „Donald Duck goes 4 45 v AL. 2.30 i 2.30 STUDIO: ,,1'Une chante, 1 dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 TRIANON: „Le sheriff, dag 2.30, 7 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. 16 jaar REX: „Vrouwelijk Fruit", do., vr.. ma .cn di. 2.30,7 en 9.15 uur, za en woi en 9.15 uur. 16 jaar. Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13 00 uur tot za terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhui zen Diaconessenhuls: Middagbezoekuur 13 45-14.30 uur. Avond bezoekuur: 18.30-19.30 uur. Kin derafdeling dagelijks van 14.00-19.00 uur alleen voor ouders zondag 14 00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafdeling. Sint Llisabeth-ziekenhuls: e KLASSE: Volwassenen dagelijks v 14 00-14 45 uur en van 18.30-19 30 uu Kraamafdeiing: dag. van 11.15-12.00uur (alleen voor echtgenoot) van 15 00-16 00 uur en van 18.30-19.30 uur. Laatste kwar tier van middag- en avondbezoek baby- show. Kinderafdeling: dag. van 15.00-18.30 2e KLASSE: Volwassenen dagelijks van 11.15-12.00 uur en van 14.00-14 45 uur en van 18.30-19.30 uur. Kraamafdeiing: dag. van 11.15-12.00 uur (alleen voor echtgenoot) van 15.00-16 00 uur en van 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwartier van middag- en avond- Kinderafdeling: dag. van 15.00-18.30 Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen zijn de bezoekuren als i>olgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur. 18 30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen vuur ouders): Maandag t/m vrijdag: 16.30-18.45 uur Zaterdag en zondag 14.45-15.00 uur Bez<jek aan ernstige patiënten Wanneer vofcr ernstige patiënten door lopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks 15 00-15.45 uur. 18.30-19.00 uur Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14 15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30. 13.30- 14 15 en 18 30-19 30 uur; 3e klas 13 30- 18 30-19.30 uur; Kraamafdeiing 13.30-14.45 alleen voor echtgeno'. 20 uur; Kinderafdeling 15-15 30 uur al leen voor ouders 18-18 30 uur. Geluidshinder Sehiphol Klachten over geluidshinder van vliegverkeer van en naar Schiphol kun nen dag en nacht worden gemeld bij het informatieccntru m Geluidshinder v'hiphol (020-175000).

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21