Nederlanders maken naam in „mode-mekka" Mijdt de vakantiepiek Niet goedkoop wel mooi PAGINA 20 EXTRA MAANDAG 12 DECEMBER 1977 Parijs - Het is niet gemakkelijk om in Nederland naam te maken als mode-ontwerper, maar het is wellicht nog moei lijker om dat in Parijs te doen, de Franse hoofdstad geldt tenslotte nog steeds als het Mekka van de mode. Als je wat wilt bereiken, moetje daar naar toe, moetje het daar probe ren, maar velen blijven werken in de anonimiteit, slechts een enkeling slaagt erin zich uit de schaduw te werken, naam te maken, beroemd en misschien wel een beetje rijk te worden. Door Ria Schuurhuizen De afgelopen zomer maakte de Noor Per Spook een gewaagde sprong. Hij kreeg behoorlijk wat publiciteit, vooral van de mode journalisten, uiteraard, uit Scan dinavië, maar ook Amerika. Vooral de Amerikaansen vinden het heerlijk als eens iemand an ders dan zo'n arrogante Frans man het maakt. Zo is het eigenlijk ook gegaan met Robert Nelissen, een Nederlander die tijdens de pret-a-porter-shows plotseling voor de dag kwam met een eigen collectie. Een Nederlander in Pa rijs die naam maakt, het lijkt bijna onmogelijk. Robert zelf, 34 jaar en afkomstig uit Maastricht, de meest Franse stad in Neder land kan het zelf eigenlijk ook nog niet geloven. Hij is nog wat beduusd van het plotselinge suc ces. "Een jaar ben ik voor mezelf bezig en nu al hangen kijn kleer tjes bij Goodman Bergdorff (een van de meest exclusieve waren huizen van New York). Het is toch niet te geloven." Tien jaar lang al was Robert Nelis sen in Parijs. Hij werkte als as sistent bij verschillende grote ontwerpers, bij Pierre Cardin, bij Dorothee Bis, bij Castillo en bij Balmain, maar gelukkig was hij er zeker niet. „Je krijgt geen kans je te ontplooien, je kornt onher roepelijk onder de invloed van de sterke persoonlijkheid van de „grote" ontwerper. En ze geven je geen kans je eigen ideeen uit te werken, ze zijn als de dood dat jij iets beters maakt dan zij. Alleen Christian Dior schijnt zijn as sistenten altijd de vrije hand te hebben gelaten, maar dat heb ik alleen maar van horen zeggen na tuurlijk, ik heb hem zelf niet meegemaakt. Een jaar Een jaar geleden besloot Robert NeÜssen voor zichzelf te begin nen. Het was niet gemakkelijk. Hij laadde zijn ontwerpen in zijn auto en reed in de provincie de betere boetieks af, hij schreef brieven, hij toonde overal zijn modellen aan wie het maar wilde zien. Hier en daar verkocht hij in derdaad wat, het zaakje begon een klein beetje te lopen en toen kwam er plotseling een journa liste van het Amerikaanse blad Vogue bij hem binnen. Zij schreef een artikel, plaatste wat foto's en tot de stomme verbazing van Robert kwamen de inkopers ook. En niet alleen om te kijken, ze kochten nog ook. Robert Nelissen te midden i zijn mannequ Willij van Rooxj in haar eigen creatie. Petticoat Robert Nelissen wilde al van jong- saf in de mode. In Nederland kon hij zich wat dat betreft geheel niet uitleven. „Sorry hoor, maar de Nederlanders zijn zo weinig mo debewust. Als kind al ging ik naar Luik om er een zakdoek te kopen, de Belgen hebben veel meer ge voel voor mode en zijn ook bereid er meer voor uit te geven dan de Nederlanders. Ik heb hier ook veel Belgische inkopers gehad, maar uit Nederland wat dacht je. Eentje is er even wezen kijken, maar verder niets. Het maakt me trouwens niet uit hoor. Ik ver koop liever in Amerika dan in- Nederland." De collectie van Robert Nelissen is een erg lieflijke. Fijne zachte soepele stoffen, rokken met een onderrok - de ontwerper „Ik breng de petticoat weer helemaal terug" - en keurig uitgerafelde randen. Als hij twee rokken over elkaar laat dragen zitten er in de bovenste rok splitten zodat je je handen in de zakken van de on derste rok kunt steken. Hij ge bruikt veel vage pasteltinten. De collectie die hij showde in zij zijn eigen kleine pandje werd al lervriendelijkst ontvangen, de inkopers stroomden toe. „En weet je wat ik zelf zo fijn vind, sinds ik voor mezelf werk heb ik veel meer inspiratie dan ik in ja ren heb gehad." Nederlandse De inspiratie van Willy van Rooy duurde maar heel kort, maar in die tijd ontwierp ze dan ook een broek en een jurk en daarmee wil het fotomodel, mannequin en nu ook ontwerpster Willy van Rooy de wereld veroveren. Ze leefde niet zoals Robert Nelissen jaren lang in de onbekendheid. Al zo'n zeven jaar geleden was ze een veelgevraagd fotomodel over de gehele wereld en zodoende werd Nederland al snel te klein voor haar. Vier jaar geleden ves tigde ze zich in Parijs als foto model, maar toen Yves St. Laurent bij wie ze vaak werkte als foto-model, haar vroeg om eens een show te lopen, werd ze ook mannequin. Ze had het druk met deze twee taken, maar daar tus sen door bleef ze toch haar grote hobby beoefenen, kleding ont werpen. Tenslotte had ze in Rot terdam de Academie bezocht en afgemaakt, dus ze wist waar ze mee bezig was. Jaren maakte ze haar eigen kleding, zonder er verder iets mee te doen. Maar een paar maanden geleden op een nacht kreeg ze ineens het gróte idee. "Ik werd midden in de nacht wakker en toen wist ik het ineens. Ik maak een jurk en eén broek en die ga ik dan verkopen, eens kijken hoe dat gaat." En zo gebeurde het ook; Willy van Rooy ontwierp een vrij kort jurkje met diepe splitten, kimonomouwen en een opstaand kraagje en daarbij een hele nauwe broek. „Je kunt de jurk op de broek dra gen, je kunt twee jurken over el kaar dragen, je kunt de jurk zo dragen, je kunt het uitstekend combineren met laarzen en met een hoeden als je een paar van deze combinaties hebt in ver schillende kleuren, motieven en materialen kun je er eindeloos mee combineren. Nu was het grote ontwerp er wel, maar nu moest het ook nog ver kocht worden. En ook dat ging eigenlijk vrij gemakkelijk. Ze reisde met Puck en Hans mee naar Amerika, naar de European Fashion Fair en mocht haar crea tie ophangen op een hoekje van de stand van Puck en Hans. En dat was genoeg. Ze sprak met erg veel mensen, legde contacten en tijdens de afgelopen mode-we ken in Parijs werden er heel wat van haar jurken verkocht. Vooral naar Amerika. Willy van Rooy hoopt een rhiljoen van deze jur ken te verkopen, pas dan gaat ze weer aan iets nieuws denken. Voorlopig is ze druk bezig met het vervaardigen van haar crea ties. Ook dat gebeurt in eigen be heer en de zaken zullen bin nenkort moeten worden uitge breid. Hoe dat zal gaan staat Willy van Rooy nog niet zo duidelijk voor ogen, maar ze weet in ieder geval wel zeker dat ze nu na haar succes als fotomodel en man nequin ook als mode-ontwerp ster bekendheid zal krijgen. De creatie van Willy van Rooy is ook in Nederland te koop en wel bij Puck en Hans die in Am sterdam, Rotterdam en Den Haag zaken hebben. De prijs van de combinatie is 250. Mijdt de vakantiepiek! Die waar schuwing is niet alleen van toepassing op de zomervakan tie, maar geldt ook voor dé win tersport. Vooral voor diegenen die niet zo gesteld zijn op een overstelpende drukte. Boven dien bestaat er in financieel op zicht een duidelijk voordeel. Die vakantiepiek ligt vooral in de laatste week van december, zo rond kerstmis en Nieuwjaar, en de eerste week van januari. Daarna wordt het weer even wat rustiger tot eind februari- begin maart. Als gevolg van de schoolvakan ties heeft menigeen geen an dere keus voor de wintersport dan .de kerstvakantie. Men is dan niet alleen gedwongen de lange rijen - die ai bij de benzi nestations op de Autobahn en in de treinen beginnen en voortduren tot voor de skiliften - voor lief te nemen, maar ook de hogere prijzen die in deze periode worden berekend. Wie dan ook niet gebonden is aan een bepaalde tijd van het jaar om met vakantie te gaan, doet er goed aan de mogelijkheden buiten het hoogseizoen eens te overwegen. Door Jan Kees Kokke Veel wintersportplaatsen'bieden bijvoorbeeld in de laatste we ken van november en de eerste weken van december een zeer redelijk geprijsd arrangement. En ze doen dat niet zonder eigenbelang natuurlijk. Men heeft alles doorgaans al in ge reedheid gebracht om de gas ten te ontvangen, maar die la ten zich slechts in geringe aan tallen zien. Dat komt vooral omdat de "sneeuwzekerheid" doorgaans omstreeks deze tijd van het jaar niet al te groot is. Maar in de wintersportplaatsen die hoger liggen dan 1500 meter kan er eind november, begin december vaak al uitstekend worden geskied. Vooral in Oostenrijk biedt een groot aantal wintersportplaat sen in de periode voor kerstmis relatief goedkope zeven- en veertiendaagse arrangementen aan; de zogenaamde Früh- winterkurzen. Maar ook in an dere landen, zoals Frankrijk en Zwitserland bestaan dit soort mogelijkheden. Het Oostenrijkse Verkeersbu reau in Amsterdam geeft zelfs een lijst met vijftig win tersportplaatsen in Tirol uit, die skikursussen aanbieden met een all-in arrangement in de periode voor Kerstmis. Om een idee van de prijzen te krijgen, geven we hier wat wil lekeurige voorbeelden. In de Tiroolse plaats Galtür 1.584 meter) kan men van 8 decem ber tot 22 december terecht voor een arrangement, be staande uit zeven dagen vol- pension, skilift, skischool en overdekt zwembad voor een prijs, die al naar gelang de luxe van het hotel varieert van iets meer dan f 400 tot onder de f 600. Een zelfde arrangement, maar dan alleen met ontbijt kost tussen de f 300 en f 345. In Hindertux (1.500 meter) kos ten zeven dagen met ontbijt, skilift en skischool in de pe riode van 28 november tot 17 december tussen de f250 en f285. In het luxueuze St. Christoph a.A. (1.800 meter) kost een Frühwinterkurs in de periode tussen 20 november en 17 de cember, bestaande uit zeven dagen halfpension, skilift en skischool tussen de f680 en f900. Zo is er nóg een groot aantal win tersportplaatsen in Oostenrijk, waar men in deze tijd van het jaar terecht kan voor prijzen die liggen tussen de f 200 en f 1000 voor een week skiën. Nadere inlichtingen geeft het Oostenrijkse Verkeersbureau, Singel 464 in Amsterdam. Zwitserland Ook bijna alle Zwitserse win tersportplaatsen bieden in het voor- en het naseizoen voorde lige all-in arrangementen. Zo kan men bijvoorbeeld in het Walliser wintersportplaatsje Grachen (1620 meter) terecht in de week van 10 tot 17 decem ber, maar ook in midden ja nuari. Zo'n zeven-daags ar rangement, bestaande uit ka mer met bad of douche en ont bijt,. skilift, skischool en vrij gebruik van het zwembad, kost afhankelijk van het soort chalet of hotel tussen de f 275 en f 550. In Centraal Zwitserland biedt Melchsee-rFrutt (1920 meter) van 25 november tot 24 decem ber (maar ook van 8 januari tot 21 januari en van 9 april tot 23 april) een zevendaags ar rangement bestaande uit half pension, skilift, vijf halve da gen skischool en driemaal gra tis gebruik zwembad of sauna tussen de f 285 en iets minder dan f400. Inlichtingen bij het Nationaal Zwitsers Verkeersbureau, Ko ningsplein 4, Amsterdam. Ook in Frankrijk valt het hoog seizoen samen met de school vakanties ter plaatse. Die val len doorgaans van 22 december tot 5 januari, van 11 februari tot 6 maart en van 1 tot 24 april. Voor meer informatie: Nationaal Frans Verkeersbureau, Prin sengracht 670, Amsterdam. Nederland, niet goedkoop, maar wel mooi, modern en ijzersterk. En daarom werd de kinderkleding van de onlangs opgerichte Confectie Coöperatie Nederland in New York erg enthousiast ontvangen. Maar ten (links) is gestoken in een stoer tuinmanspak met versterkte kniestukken en draagt daaronder een trui met wijde col. Het meisje, Yoni, draagt een ruim vallende rimpeljurk met een gebreide trui sluiting aan de hals, terwijl Eugène op de foto ging met een geruite kiel, een hesje met strik-sluiting en een strak gesneden manchester-broek. Alle kleding werd gemaakt door de ateliers van Olly in Alkmaar. ANVR-reisbureaus gaan bin nenlandse vakanties verkopen. Ze beginnen met bungalow-arrange menten. Later dit jaar komen er ook fiets- en wandelvakanties bij. Dat wil overigens niet zeggen dat nu heel Nederland in het pakket van de bij de ANVR (Algemene Neder landse Vereniging van Reisbu reaus) aangesloten reisbureaus zit. Voorlopig gaat het alleen nog maar om vakanties in Gelderland en Overijssel. Al 150 jaar geleden kwam het Oostenrijkse dorpje Fügen in het nieuws toen het zang groepje „Die Rainer Sanger" het kerstliedje „Stille nacht heilige Nacht" componeerde. Bekend worden ging in die da gen echter niet zo snel, vandaar dat Fügen één van die lieflijke dorpjes in het Zillertal bleef. Twee jaar geleden echter werd de Spieljoch-kabelbaan in ge bruik genomen en die brengt de vakantiegangers vanuit het dorp dat maar op 550 meter hoogte ligt, op 1865 meter bo ven de zeespiegel. Vanaf dat moment werd het 2500 inwo ners tellende dorpje ineens een gewild wintersport-oord. Het dorpje dat in 786 werd gesticht en dan ook tal van beziens waardigheden biedt, heeft ho tels in diverse prijsklassen, pensions, eethuisjes, koffie shops en een paar dancings. Belangrijke zaken, maar de skiër gaat het natuurlijk in eerste in stantie om het ski-gebied. Dat vindt men in hartje winter ron dom het dorp, waar twee oefenliftjes zijn, maar belang rijker is het gebied boven op de Spieljoch waar de kabelbaan (4 persoons-cabines) na zo'n twintig minuten arriveert. Een dubbele stoeltjes lift en diverse sleepliften ontsluiten een ski gebied tot 2200 meter. Boven is ook een restaurant met terras waar men op zonnige dagen een prachtig uitzicht heeft over de omringende bergen. Fügen heeft nog een ander ski gebied in Hochfügen, waar men vanuit het dorp met de bus kan komen. Ook daar een stoeltjeslift en diverse sleeplif ten. In beide gebieden zijn de leraren van de ski-school aan wezig. Men kan zowel privé als klassikaal les krijgen, terwijl er aparte leraren en leraressen voor kinderen zijn. Voor wie zijn hart verloren heeft aan langlauf is Fügen niet zo ideaal. Al een rondom het dorp is een loipe (Langlaufbaan), maar daar kan men alleen te recht als er veel sneeuw is ge vallen, tenslotte ligt Fügen maar op 550 meter hoogte. Een fijn dorpje, vooral geschikt voor beginners, die er boven dien ook nog kunnen schaat sen, curling spelen, een rondrit maken in een arreslee en zwemmen. RIA SCHUURHUIZEN Sam Henriette v.d. Hoeven

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 20