LEIDSCH DAGBLAD Strengere straf helpt niet veel tegen glaasje-op Opdrachtgever moord niet kon aanzien '•"•mieiilMP" Ernstig geval van spionage PSVLOOPTNOG VERDER UIT... Top-tien' van de macht Conclusie landelijk onderzoekMl CDA sluit de rijen ONDERZOEK DODELIJKE FOUT IN ZIEKENHUIS Engelse les op Chinese televisie MAANDAG 12 DECEMBER 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35421 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WASHINGTON (UPI) - De Sovjet-Unie is nog steeds het sterkste land in de wereld. De Verenigde Staten, op de tweede plaats, lopen snel in. Brazilië is relatief sterker dan China. Israël behoort niet tot de top tien, maar Indonesië wel. Dit alles volgens de schaal van de voormalige Cl A-onderdirecteur Ray Cline, thans leider van het centrum voor strategische studies van de Universiteit van Georgetown,die een methode heeft ontwik keld om de kracht van de verschillende landen in de wereld te meten niet uitsluitend gerelateerd aan het militaire vermogen, maar ook aan gegevens zoals "nationale wil". Juist de verbetering van deze wil is de oorzaak van de opmars der Amerikanen. De Russen leiden thans volgens Cline om precies te zijn nog met 523 tegen 421 punten,maar twee jaar geleden was dit nog 675 tegen slechts 350 voor de VS. De "top tienop de schaal van Cline zijn: 1Sovjet-Unie (523 pnt.), 2. Verenigde Staten (421), 3. WesUDuitsland (168), 4. Japan (144), 5. Iran (128), 6. Brazilië (122), 7. Volksrepubliek China (120), 8. Frankrijk (101), 9. Groot-Brittannië (99), 10. Indonesië (85). 22PAGINA'S ""J DEN HAAG SP) - De inspecteur van de volksgezondheid voor Zuid-Holland, dr. L.C. Buysert, heeft een onderzoek ingesteld naar de dood van een 33-jarige vrouw uit Monster. De vrouw zou vorige week zondagmiddag in het Academisch Ziekenhuis in Leiden zijn overleden ten ge volge van een medische fout in ziekenhuis Leyenburg. Het on derzoek is op verzoek van de na bestaanden ingesteld. De vrouw moest worden opgeno men voor een vrij onschuldige operatie. Een gyneacoloog zou bij het verwijderen van een vlees boompje een vitaal deel van de nieren hebben doorgesneden. Omdat men in Leyenburg niet in staat was de gevolgen van deze fout te behandelen, zou de vrouw zijn overgebracht naar Leiden. Uiteindelijk heeft men ook daar niet kunnen verhinderen, dat ze zondag een week geleden over leed. In opdracht van de officier van jus titie wordt ook een onderzoek in gesteld naar de dood van de 49-ja- AMSTERDAM (SP, ANP) - "Ik zal zeker c rige Amsterdammer H.B. Pfau. ten schaven ita deze reis". De man overleed vrijdagmiddag Dat verklaarde vanmorgen op Schiphol Nous Solissa, één van de twee in het Julianaziekenhuis in Am- radicale Zuidmolukse jongeren de ander was Theo Thenu - rechts) die met sterdam, een uur nadat hij aan een verslaggever van de Gemeenschappelijke Pers Dienst een reis naar een breuk was geopereerd. Om- Indonesië en de Molukken maakten. dat de doodsoorzaak niet duide- Volgens Solissa is het hun duidelijk geworden dat er geen ruimte is voor lijk is, zou vandaag sectie worden onafhankelijkheid van de Zuid-Molukken in politieke zin, wel in economi- verricht.-. sche zin. (Zie verder pagina 5) i mijn eigen inzichten r DORDRECHT (SP) - De rijkspolitie van Dordrecht heeft drie mannen aange houden die hebben ge probeerd de 42-jarige Ma ria O. B. uit Har- dinxveld-Giessendam van het leven te beroven. Hoofdrolspeler in de macabere moordaanslag was haar even- oude man Willem die voor vierduizend gulden de 31-jarige Rotterdammer P. de H. had aan getrokken om samen met de 29-jarige Vlaardinger M. P. van D. het vonnis te voltrekken. O. riep de moordenaars een halt toe toen zij de al bewusteloze vrouw in het riviertje de Oude Zederik Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16 00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 0' 210221. of de agent in uw woonplaats Plaatselijk mist Overwegend droog weer met veel be wolking en plaatselijk mist. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Tem peraturen tossen 4 en 8 graden. (opgemaakt om 1L15 nar) bij Meerkerk onder water hiel den. De vrouw werd door Willem O., met wie zü in een echtscheidingspro cedure was gewikkeld, uit het water getrokken en naar huis ge bracht. Zij moest in het Oog ziekenhuis in Rotterdam behan deld worden aan niet ernstig oogletsel, vermoedelijk veroor zaakt door chloroform, dat op haar gezicht was gedrukt voordat ze in het water werd geduwd. De moordaanslag speelde zich af op maandag 28 november. Volgens afspraak belde De H. toen bij de woning van mevrouw O. aan met het verhaal dat haar man bij een ongeval betrokken was geraakt en dat ze even meemoest. Meteen in de auto van De H. werd de vrouw bewusteloos gemaakt met een bedwelmingsmiddel en re den de beide mannen naar het af gelegen riviertje tussen Lex- mond en Meerkerk. Daar stond opdrachtgever O., die als tech nisch manager een goede boter ham verdiende, al te wachten. Bij een duiker werd de vrouw onder water geduwd. Dat beeld werd O. te gortig en hij gaf het duo opdracht hun werk te staken. Tegenover de later bijge komen vrouw hing hij een onsa menhangend verhaal op. Thuisgekomen vertelde de vrouw het hele verhaal aan buren' die erop aandrongen de politie te alarmeren. Dat deed O. toen maar. Nog dezelfde dag werd hij gearresteerd. De man ontkent dat hij de uit eindelijke uitvoeringshandeling had moeten verrichten zoals de beide andere verdachten vol houden. Volgens De H., die don- (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - In gebieden waar het rijden onder invloed strenger wordt aangepakt, wordt niet minder onder in vloed gereden dan elders. Met andere woorden: strenger straffen heeft niet automatisch tot gevolg dat er minder automobilisten na het nuttigen van een borrel achter het stuur gaan zitten. Hieruit kan de conclusie worden getrokken dat het niet veel uitmaakt welke strafmaatregel de rechter toepast; bovendien kan men de nodige twijfels hebben over het effect van het strafrecht als geheel. Aan de hand van de uitkomsten van hun onderzoek vragen Van Be- rgeijk en Vianen zich af of e naast het strafrecht niet naar an dere middelen moet worden ge grepen om het gedrag van ver keersdeelnemers in het algemeen en dat van rijders onder invloed in het bijzonder te beïnvloeden. Ze denken daarbij o.m. aan cam pagnes om de norm "als je ge dronken hebt, rijd je niet" eigen te maken. Daarnaast zou er ge dacht kunnen worden aan het aanbieden van meer alternatie ven, zoals beter openbaar ver voer, goedkopere taxi's 's nachts en meer mogelijkheden om te overnachten. Een derde mogelijkheid om het rijden onder invloed terug te dringen, zien de twee onder zoekers in het aanbrengen van zg. technopreventieve voorzienin gen. Een voorbeeld daarvan is het zg. alcohol ignition interlock sys tem. Dat is een systeem waarbij de bestuurder vóór het starten van zijn auto een aantal hande lingen moet verrichten die na al coholgebruik moeilijk of onmo gelijk zijn. De twee onderzoekers blijven het strafrecht overigens een onmis baar middel vinden in de strijd tegen het jijden onder invloed. Wil het echter meer effect heb ben, dan zou het beter zijn meer aandacht te besteden aan de op sporing (vergroting van de pak kans) dan aan eventuele straf- verzwaring (bijvoorbeeld meer gevangenisstraf). Van Bergeijk en Vianen hebben bij hun onderzoek diverse "ressor ten" vergeleken voor wat betreft de straftoemeting bij rijden on der invloed. Daaruit kwam naar voren dat er in het ressort Den Haag het strengst gestraft wordt. Er wordt het hoogste percentage onvoorwaardelijke gevangenis straffen toegepast en het hoogste percentage geldboetes van f500 en meer. Een en ander blijkt uit een onder zoek van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documen tatiecentrum van het ministerie van justitie naar de straftoeme ting bij het rijden onder invloed. De resultaten van dit onderzoek, uitgevoerd door drs. G. A. van Bergeijk en ir. A. C. Vianen, staan in het blad "Delikt en delink- went", dat morgen uitkomt. BELGRADO (AP) - Het Joego slavische persbureau Tan- joeg heeft vandaag uit Pe king bericht dat de Chinese televisie is begonnen met tv-cursussen Engels, wis kunde en elektronica. Het is de eerste maal dat de Chinese televisie lessen in een vreemde taal gaat uit zenden en volgens Tanjoeg is dit een gevolg van het nieuwe liberale onderwijs beleid in China. Op maandag, woensdag en vrijdag wordt aan het begin en einde van het tv-prog- ramma een Engelse les uit gezonden. De "gedoger" en de "gedoogde",Wim Aantjes en toekomstig minis ter-president Dries van Agt, schudden elkaar de hand. Op het CDA congres van zaterdag werden de rijen gesloten. PAGINA 5 PSV heeft de pun- tenvoorsprong in de vader landse voetbal-eredivisie weer verder uitgebouwd. Het Eindhovense team boekte zaterdagavond tegen FC Utrecht weliswaar slechts een krappe 1-0 zege "zonder glans", maar Ajax. liet een punt achter bij FC Twente. Met de op de valreep tot stand gekomen 2-2 wer den de Amsterdammers zelfs nog te royaal beloond. Feyenoord werd neerge haald door NEC, maar trainer Boskov was na af loop des duivels op scheids rechter Wellinga, die had af gefloten op het moment dat een door Notten verzonden bal op weg was naar de ge lijkmakende 3-3. Boskov: "Dat is nou al de derde keer dat deze scheidsrechter ons pakt." Wim Rijsbergen wilde de ar biter niets verwijten. De Leidse voorstopper die in Nijmegen een minuut of vijf uitviel ("om een gat in mijn scheenbeen te laten hech ten") zocht de oorzaak voor de 3-2 nederlaag in de eigen derdag werd opgepakt, ginghy in op het voorstel, omdat hij later O. hoopte te strikken voor zijn il legale wapenhandel. Het bedrag vond hij inderdaad wat laag, zo verklaarde hij tegenover de poli tie maar de latere chantage zou - zo redeneerde hij - voldoende compensatie zijn. Vlaardinger Van D., die het afgelopen week einde werd ingerekend, wordt vandaag nader aan de tand ge voeld. Leidenaar viel vrouwen lastig LEIDEN- De Leidse politie heelt gisteravond even over zeven een 18-jarige Leidenaar aangehou den die heeft bekend de afgelo pen veertien dagen 25 tot 30 vrouwen te hebben aangerand in de omgeving van het Leidse Hout. Zijn aanhouding was het resultaat van een extra surveil lance van de politie in dat gebied, nadat een aantal vrouwen aan gifte had gedaan. De man paste steeds dezelfde tac tiek toe: rijdend op een bromfiets en gehuld in donkere kleding, met een zwarte sjaal voor zijn ge zicht, reed hij veelal naast zijn slachtoffer, betastte deze en sprak haar toe. Omdat het in zijn geval vermoede lijk om veel meer aanrandingen gaat en er maar in een klein aantal gevallen aangifte is gedaan, doet de politie een beroep op een ieder die de afgelopen periode soortgelijke ervaringen met hem heeft gehad. In West-Duitsland gelederen. "We zijn zelf het stomste geweest. We hadden het nooit zover moeten laten komen". Op regionaal voetbalniveau boekte amateur-hoofdklas ser UVS opnieuw een over winning. De zege op Unitas, die aanvankelijk fors leek te gaan uitvallen, kwam ten slotte nog zeer benauwd tot stand: 2-1. Quick Boys werd win terkampioen van de zater dag-eersteklassers. De Kat- wijkers bleven door een 0-0 gelijkspel bij SHO één punt voor op RWH, dat in Rid derkerk RCL met 2-0 ver sloeg. Noordwijk kwam niet verder dan 1-1 tegen Spijke- nisse. Tweedeklasser Rijns- burgse Boys won de "topper" tegen ZCFC: 2-1. Enkele dagen voor het top- treffen tussen P/Leiden en Den Bosch is de spanning in de basketbaleredivisie weer helemaal terug. Het supe rieure Donar won zaterdag avond voor 3000 kijkers van Leiden, dat zich te laat her stelde: 98-88. Den Bosch gaat nu alleen aan kop, gevolgd door Leiden en Donar. PAGINA'S 11-18 Cyrus Vance lijkt er niet in te slagen Syrië naar Cairo te krijgen. PAGINA 7 Betogingen lopen uit op vechtpartij. PAGINA 9 Nederlanders maken naam in "mode-Mekka". PAGINA 20 Jan Lanser wil niet in poli tiek. PAGINA 19 BONN (Reuter) - Het Westduitse ministerie van defensie heeft vanochtend de ontdekking van een „buitengewoon ernstige" spionagezaak voor de communis ten bevestigd zonder evenwel precies te zeggen waar het om ging. „Een spionagezaak van de eerste orde", waarbij vergeleken het werk van de Oostduitse spion Günter Guillaume, die geheime inlichtingen doorgaf door bood schappen bestemd voor bonds kanselier Willy Brandt te onder schepen, in het niet zinkt. Aldus de „Frankfurter Allgemeine Zeitung" in een commentaar op de voorpagina. Volgens het blad werden vorig jaar drie van spionage voor Oost- Duitland verdachte agenten gearresteerd, die uiterst geheime documenten zouden hebben ge stolen over de plannen voor de toekomstige ontwikkeling van de Bundeswehr. De belangrijkste rol werd volgens de Frankfurter gespeeld door Renate Lutze, een secretaresse op het ministerie die sleutels had van de kluis in het bureau van haar baas. x 4 weken lang het LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U m.j aansluitend ais abonnee noteren E Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee ncrteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar -Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214 Leiden^^ en de krant komt

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1