Titelrace HVS vol problemen s HERSTEL LEIDEN KWAM TE LAAT Middelmatige oude garde heerst tijdens NK judo Danaiden krijgt nederlaag te slikken ia—mij KNS kan degradatie nauwelijks ontlopen Slot drama L/Leiden MAANDAG 12 DECEMBER 1977 - Yvonne Kamerling staat klaar LEIDEN - Meest opvallende uitslag in de korfbalcompeti tie was de eerste nederlaag van De Danaïden. Ook Cres cendo verloor voor de eerste maal. De Algemene was op nieuw kansloos. Fides Pacta verspeelde vlak voor tijd de zege. De Danaiden-Westerkwartier 8-10. - Het was voor de eerste maal in de micro-competitie dat De Danaïden een nederlaag kreeg te slikken. Tegenstander Westerkwartier demonstreerde gisteren in de Vijf Meihal, dat een flinke portie routine nooit weg is en won met 8-10. Waardoor Wes terkwartier meteen weer de grootste concurrent van de Leidse ploeg is geworden. Ten grondslag aan de nederlaag lag de voortreffelijke wijze waarop Dick Stoeltie de grote man bij de Danaïden, Aad van Nierop, wist uit te schakelen. Weliswaar scoorde Van Nierop vier goals, maar de Leidenaar werd door Stoeltie dermate uit zijn spel ge haald, dat hij minder gecon centreerd verdedigde. De gevolgen waren zichtbaar. De taktiek van De Danaïden, voor tachtig procent gericht op Van Nierop, leverde weinig ren dement op, dit ondanks het ge weldige steunende werk van Yvonne Kamerling. Het spel van Westerkwartier was veel gevarieerder, vooral in de laatste vijftien minuten, toen de ploeg op uitgekiende wijze aan de doelpunten kwam. Een hoogte puntje was de manier waarop Van der Berg zijn tegenstander Christiaanse op het verkeerde been zette en beheerst scoorde. De Danaïden bleef overigens wer ken, bepaald een verdienste van de ploeg. Het bleef daardoor ook spannend. Doelpunten: Aad van Nierop (4), Cees Christiaanse (3) en Elly Spelden. Eerste zege OWO-Zuiderkwartier 10-11 (7-6). - De eerste overwinning voor hekkesluiter Zuiderkwartier, dat met nota bene drie invallers de andere debutant in dit milieu in eigen huis voor de eerste maal verraste. De ploeg uit Maarssen had in de eerste vier wedstrijden veel meer gepresteerd dan Zuiderkwartier, met als klapper de knappe zege op Westerkwartier vorige week. Zuiderkwartier werkte keihard en dat bleek een juist strijdwapen in dit belangrijke duel. Bij verlies zou de achterstand op een niet degradatieplaats name lijk vijf punten zijn geworden. Aanvankelijk was het scorever loop in overeenstemming met de positie op de ranglijst OVVO leidde met 4-1. De ommekeer kwam nog voor rust 4-5 en daarna werd het een spectaculair duel met wisselende kansen en twee hard werkende teams. Hal verwege leidde OVVO opnieuw (7-6), maar na rust was het Zuiderkwartier dat steeds een voorsprong kende. Bij 10-11 mislukte weliswaar het spelen op balbezit, maar het energieke verdedigen werd be loond. Doelpunten: Dirk Derk- sen (3), Albert de Groot, Wil de Wit (2), Jeanette vd Waarden, Dirk Jan de Kreek (3), Els Lardee. MIK-Fides Pacta 13-13 (5-7). - Een onoplettendheid van Ruud Nie sing kostte Fides Pacta de volle winst. Zaterdag in sporthal Zuid maakte de thuisclub Mik name lijk vijf seconden voor tijd nog gelijk en daarmee kwam voor de Leidse ploeg een dramatisch slot aan een wedstrijd, waarin de ploeg meer dan driekwart van de tijd een voorsprong had gehad. Halverwege bedroeg deze 5-7 en na rust was het al 7-10. Een inzinking werd door de ploeg van trainer Poelstra knap uitge buit en MIK was bij 11-10 weer terug in de wedstrijd. Bij 11-13 had Fides Pacta toch weer de kans op de punten. Toen waren er nog vier minuten te spelen Doelpunten: Dik Onderwater (4), Ruud Niesing (2), Yvonne Neuteboom, Hen Brakel (4), Nico Pikaar, Diet Rijsbergen. De Algemene-Samos 9-15 (2-6). - - Ondanks enige verbetering in het Leidse spel ten opzichte van vo rige week, was de Algemene op nieuw kansloos, omdat het Utrechtse Samos zijn ongeslagen koppositie knap onderstreepte. Alleen de eerste tien minuten had De Algemene de illusie, dat het Samos op gelijk niveau kon be strijden. Daarna was De Alge mene volledig kansloos, omdat Samos met in hoog tempo uitge voerd aanvalsspel een 1-5 voor sprong nam. Negen minuten na rust was het al 3-9 en Hoewel De Algemene zich daarna nog wel herstelde kon dit verschil niet meer verkleind worden. Doelpunten: Ruud v Vliet (4), Wirrf" v Vliet (3), Janny v Iterson en Hen Rusman. TOP-Pernix 6-3 (2-0). - Deze streekderby bracht niets, wat een micro-korfbalduel zo spectacu lair kan maken. Het was een ge zapig tempoloos spelletje, dat mateloos verveelde. TOP had de verdienste, dat het niet onbe heerst van afstand ging schieten. De ruststand 2-0 was illustratief voor de onbekwaamheid van beide teams. Na rust was vooral TOP wat slimmer door langer de bal in de ploeg te houden. Scoreverloop: 1-0 Wijnand v Vliet; 2-0 Cees Zuurmond; Rust; 2-1 Jan Mulder; 3-1 Willem Simmelink; 3-2 Jan v Seggelen; 4-2 v Vliet; 5-2 Dirk Meyer; 6-2 Simmelink; 6-3 Daan Vreeken. Duidelijk ODO-Crescendo 10-6 (5-2). - Cres cendo is nog wel koploper, maar niet langer ongeslagen. Het be scheiden geklasseerde ODO speelde de ploeg van trainer/coach Frans de Haas naar duidelijk verlies. Het ruime ver schil ontstond eigenlijk al voor rust (5-2). Doelpunten: Louis Kok (2), Leny en Gabriëlle Kok, Piet L'Ami en Wilfred Cornelisse. DKV-Ons Eiland 7-6 (4-3). - - De tweede achtereenvowgende ne derlaag voor het zo goed gestarte Ons Eiland. Het in de openings wedstrijden zo productieve Ons Eiland was gelijkwaardig aan de thuisclub, schoot erg veel, maar legde niet de juiste zuiverheid aan de dag. Constant moest een kleine achterstand ongedaan gemaakt worden Doelpunten: Huib en Rob Hasselbach, Barry v Duyn (2), Wim Nijenhuis en Piet Beekman. KNS-Eureka 5-6 (2-3). - Nu KNS ook van de vijfde van de in totaal zes tegenstanders vérloren heeft, komt de onwaarschijnlijk lij kende degradatie naar de onder afdeling toch in zicht. Het zelf vertrouwen is niet erg groot.. He- leen vd Nat miste een minuut voor tijd een opgelegde kans op de gelijkmaker. SQUASH - Bij de nationale kam pioenschappen squash, die het afgelopen weekeinde in Goirle werden gehouden, heeft Ineke Zevenhoven voor een grote ver rassing gezorgd door in de eind strijd bij de dames heersend kampioene Ada de Laivebakker met 3-2 te verslaan. Bij de heren werd Robert-Jan Anjema weer kampioen. Hij versloeg zonder moeite Rick Zandvliet. WIELRENNEN - In het Rot terdamse sportpaleis Ahoy is Gaby Minneboo kampioen van Nederland geworden achter de demy's. In een dertig kilometer lange rit liet hij zijn naaste con currenten, Martin Rietveld, Ba rend Huveneers en Mathe Pronk in een tijd van 31 minuten en één seconde achter zich. LEIDEN - Naast Foreholte, lijkt ook het Stompwijkse HVS te zullen doorstoten naar een hogere afdeling in de va derlandse zaalhandbalcompetitie. Na de 15-9 winst in Schiedam op DWS met vijf punten voorsprong op West- landia lijken het kampioenschap van de derde divisie G en de automatische promotie naar de regionale tweede klasse een uitgemaakte zaak. Ondanks dit rooskleurigs gegeven, zit HVS-trainer Jan Mackaay na de afgelopen weekeinde ge speelde wedstrijd met de handen in het haar en vrees t hij wat het kampioenschap betreft het erg ste. Mackaay kampt na het duel met DWS met drie geblesseerde speelsters. Zo moest Cobia Goemans (één van de topscoorsters) na een harde charge van een van de Schie- damse verdedigsters, naar het ziekenhuis worden afgevoerd met een gebroken arm. Zij zal dit schijnlijkheid niet meer binnen de lijnen komen. HVS zal daar naast ook nog Ans Luyten en Ge- rda Krijnenburg geruime tijd moeten missen. De laatste kampt met een meniscusblessure. In de regionale eerste klasse was Foreholte tot de rust gelijk waardig aan het Limburgse Tra ject Ad Mosam, 5-4. Na de hervat ting bracht Elly Hoek Foreholte nog op 6-4, maar daarna werd het initiatief door Traject overgeno men. De Limburgse dames kwamen op 7-8, nadat Jet Verde- gaal de zevende Voorhoutse tref fer had aangetekend. Traject Ad Mosam profiteerde daarna vak kundig van de gaten, die de risi covolle 4-2 verdediging van Fo reholte bood en met vijf treffers op rij bepaalde de Limburgse ploeg de eindstand op 7-12. In de regionale derde divisie G, waarin naast HVS ook nog Northa en Jong Ade uitkomen, kwamen er voor de "Leidse" ploegen twee overwinningen uit de bus. Northa toonde zich met 10-8 (rust 8-5) onbetwist sterker dan het als derde geklasseerde Hollandiaan en Jong Ade ver raste de reserves van Quintus met 13-9. Bij de heren is Saturnus de onge slagen positie in de afdelings tweede klasse kwijt. In Voor schoten trok HVV*70 met de mi nimale marge aan het langste eind: 20-19. HVV'70 dankte die zege voornamelijk aan de in breng van de spelers Paul Adema en Ton Schonwetter. Bij Satur nus werd de geblesseerde Wolf Weber danig gemist. MMO nestelde zich vaster op de eerste plaats in de afdelings derde klasse C. Hellas 4 moest in de slotfase op conditie de zege aan MMO laten: 17-15. Gerard Elsgeest scoorde ondanks een strenge persoonlijke dekking ze ven treffers, terwijl broer Hans tot vijf goals kwam. De dames van Saturnus verloren met 10-8 van HW'70, terwijl in de afdelings vierde klasse C en de afdelings klasse A respectievelijk de dames en heren van Warmond aan het langste eind trokken. De dames wonnen met 5-1 van Kwiek Sport 5 en de heren ver sloegen EHC 4 met 27-13. TILBURG - Judo-bondcoach Peter Snijders heeft het afgelopen weekeinde tijdens de Neder landse kampioenschappen moe ten constateren dat het huidige peil van de Nederlandse judos- port na het tijdperk van Ruska en Geesink nog niet tot een accepta bel internationaal niveau kan reiken. In Tilburg moesten de talenten eruit springendie in 1980 tijdens de Olympische Spelen Nederland weer internationaal mee moeten laten tellen. Het bleek anders uit te pakken, want tijdens de Ne derlandse kampioenschappen heerste de (middelmatige) oude gardewaarin geen Olympische toekomst schuilt. Bij de super zwaar gewichten werd de Limburger Wil Peters natio naal kampioen, maar Peters voelt er weinig voor om ten koste van zijn prive-leven de centrale trainingen te volgen. In de zwaargewichtklasse tot 95 kilo werd Ton van de Kordelaar eerste. De Haarlemmer was negen jaar geleden een belofte, maar wegens zakelijke beslommerin gen stopte hij ruim een jaar. Gis teren spotte hij met alle favorie ten door met pijnlijk gemak als winnaar uit de bus te komen. Desondanks blijft coach Peter Snij ders hopen op een behoorlijke af- LEIDEN - Het drama was compleet voor L/Leiden. Een hele wedstrijd lang had de Leidse tweede divisionist koploper DAS in zijn greep gehad. Goed spel van de Kallenberg équipe had DAS bij rust al op een niet verwachte achterstand gezet (34-33) en na de hervatting wisten de Leidenaars stand te houden. Sensatie hing in de lucht, in één klap kon L./Leiden vanuit de achterhoede doorstoten naar een positie net onder de top. Met nog twee minuten te spelen leek succes verzekerd: 79-72. Op dat moment moest René Kallenberg met vijf fouten het veld verlaten. Tweemaal balverlies in de laatste minuut bracht DAS op gelijke hoogte (82-82). Cees van Diest kreeg in de aanval de bal, werd geblokt en DAS won: 82-84. Het Rotterdamse Arrows stuurde zijn tweede garnituur naar Leiden voor wedstrijd tegen eerste divisionist VAK Stars. Geen wonder dus dat de Leidenaars met ruimte cijfers (122-77) de strijd in hun voordeel beslis ten. Maar de eigen score was gezien het aantal onbenutte kansen nog te laag en de tegenstander kon te veel scoren, reden voor VAK om niet tevreden te zijn. Lace Strong was de grote man met een score-inbreng van 42 punten. Peter de Jong kwam tot 19. Ruststand: 62-35. vaardiging naar de Spelen in Moskou. Die hoop is onder meer gebaseerd op de prestaties van de 20-jarige Theo Hoen en de 22-ja- rige Henk Numan. Hoen schakelde in de halve finale Do Boersma uit, terwijl hij in de eindstrijd afrekende met diens broer Herman, beiden van de sportschool die de Europese be kerfinale haalde en daarni het Oostduitse Dynamo met 0-6 en 0-7 verloren. De Amsterdammer Numan be haalde in de klasse alle catego rieën de Nederlandse titel door in de finale af te rekenen met de na tionaal kampioen bij de superz waargewichten Peters. TENNIS - Volgens het Britse pers bureau Reuter zijn de twee ten nissers Jimmy Conners en Chris Evert vorige week in het geheim getrouwd. Het huwelijk was zo geheim dat de wederzijdse ouders niet eens van het huwelijk op de hoogte waren. TUINCENTRUM De Plantenboek Loosterweg 39a Voorhout Tel. 02522-11048 Superieur Donar verdrijft Leidse basketballers van eerste plaats GRONINGEN - De spanning aan de top van de basketbaleredivisie is weer helemaal terug. Een uitste kend spelend Nat. Ned. Donar heeft zaterdagavond voor ruim drieduizend uitzinnige toeschou wers een voorlopig einde gemaakt aan de leiderspositie van Par ker/Leiden. Het Groningse team kwam de zege (99-88) volledig toe, de Leidse ploeg herstelde zich laat van de nederlaag tegen Rotterdam (een week eerder) en stond te lang machteloos te klungelen. De brandende vraag of de Leidse basketbal- ploeg nu wel of geen topteam is bleef ook in Groningen onbeantwoord. Zeven overwin ningen behaalde Leiden uit een gelijk aantal wedstrijden, maar de krachtproef (de con frontatie met de mede-koplopers Donar en Den Bosch) werd tot nu toe alleen nog maar met minpunten afgelegd. Van Rotterdam werd onnodig en onverwacht verloren, de nederlaag in Groningen kwam daardoor niet helemaal onverwacht maar was toch te kost baar om met een simpel schouderophalen en een verwijzing naar de nederlaag van Den Bosch bij Donar af te doen. De Leidse ploeg had in de beginfase van de wedstrijd nog niets van zijn arrogantie verlo ren. De bal werd bijna nonchalant rond gespeeld en Donar leek zelfs even overbluft door zoveel durf. Leiden kon daardoor een kleine voorsprong nemen (8-12 door een zwierige Vic Bartolome). Donar had het Leidse spel echter snel door. Miller en de uitstekende John Franken (voor wie Leiden lange tijd belangstelling heeft gehad, maar die op het laatste moment toch niet kwam waardoor de weg vrij was voor Mitchell Plaat) brachten snelheid en daarte gen was Leiden niet bestand: 17-12. Vertraging Henny Blom had gekozen voor vertraging. Leiden startte met twee centers (Harry Kip en Vic Bartolome) en liet in feite één hoek van het veld onbezet. Ruimte om de bal he lemaal rond te spelen tegen de Groningse zone-verdediging was er daardoor niet, tot grote woede van Mitchell Plaat (uitgeroepen tot speler van de maand). Plaat kon de bal aan niemand kwijt, de syste men liepen helemaal verkeerd en Donar reageerde gretig. Een goed afstandschot (Fopma, Franken) en goed insnijden (Croft, Zwiers) vermoordden de Leidse zone. Donar had nog even problemen met de gebo den kansen. Sid Bruinsma deed voor Leiden zijn werk, veel scoren, veel lopen en slim re- bounden. Het vele wisselen van Donar- coach Parks, waardoor de Leidse sterspelers (Plaat, Collins, Bruinsma) steeds verse krachten tegenover zich kregen, had succes. Bij 23-22, 27-26, 29-28 (driemaal Fopma) was er nog spiake van evenwicht, maar de 36-28 uit een break van Franken betekende al de eerste gevoelige klap voor de Leidenaars. Donar maakte snelheid, buitte de 28 keer dat Leiden de bal verloor uit, speelde het goed onder de borden, was kortom compleet. De collectiviteit van Donar en het geknoei van Leiden resulteerden in een veelzeggende 50-36 ruststand. Het gevaar kwam bij de Groningers van alle kanten, bij Leiden vormde alleen Sid Bruinsma (16 punten) een gevaar. Alleen een snel antwoord kon Leiden na de rust nog redden, maar dat antwoord bleef vooralsnog uit. Harry Kip kreeg al na anderhalve minuut zijn vierde fout en werd gewisseld voor Wim Weemhoff, Leysner en Kop staan voor de onmogelijke opgave en één of twee minuten geheel te ontvlammen. Het drietal mist wed strijdritme en daardoor zekerheid omdat Blom te lang doorgaat met zijn basisvijftal. Weemhoff: "Ik kom niet in mijn spel', Leysnen 'Ik word onzeker en sta soms te trillen op mijn benen". Desastreus Donar had het voordeel wel iedereen te kunnen gebruiken. Het resultaat was voor Leiden de sastreus. Als een stoomwals ging Donar over Leiden heen. Het publiek werd steeds ge kker, niets was ook te gek in de afgeladen hal: Leiden \stond 26 punten achter (73—47). En pas toen kwam het antwoord. Opeens was er snelheid (Plaat), was er weer rebound (Bartolome, Bruinsma), was Collins er en stond Bruinsma niet meer alleen. Col lins tekende voor 75-58 (de eerste stap), Bruinsma en Collins stonden aan de basis van 81-71 (de tweede stap). Er waren nog vier minuten te spelen en de wedstrijd leek te breken. De klok en de foutenlast van Leiden (30 p's) redden Donar. Bruinsma hield wel vol (81-73,87-80) maar kon met zijn ploeg het scherm niet doorbreken. De derde stap (over de acht punten heen) was onmogelijk. Renso Zwiers speelde de strijd voor Donar uit (92-80), het luid bejubelde eindsignaal kwam bij 98-88. Verdiend voor Donar. In de eredivisie gaat Den Bosch nu alleen aan de Leiding. Aanstaande zaterdag speelt Lei den thuis tegen Den Bosch. HANS JACOBS ergeefse poging Renso Het enthousiasme kende in Gronin gen geen grenzen. De noordelijke nuchterheid maakte plaats voor carnavaleske taferelen. Alle kaarten voor de basketbaltopper waren ruimschoots van te voren verkocht, honderden mensen ble ven teleurgesteld voor de gesloten deuren van de letterlijk tot de nok gevulde Evenementenhal staan. Een ruit sneuvelde als uiting van De Leidse fans (ook in Groningen present) werden met gefluit be groet, maar beide supporters legioenen vonden elkaar voor de wedstrijd toch ineen fantasierijk "We are the champions"Na af loop zongen alleen nog de duizen den Groningers. Voor de wed strijd grapten de oud-teamgeno ten Kip en Fopma. Fopma won wel de sprongbal. Een dunk van de "kleine Miller" (lm89), toverballen van Franken en Croft.Groningen stond op zijn kop. Oudgediende Jan Kamman schreeuwde zich schoor, hij fun geerde als tweede coach. Aan de andere kant van het veld. Ovaties begeleidden het vertrek van Fopma (vijf fouten), gejuich bij het vertrek van Bartolome en Kip Het was alleen even stil toen Lei den terugkwam. "Zouden ze dan toch nog?" vroeg een jeugdige fan zich af, om dan met de drieduizend anderen de keel te schrapen en aan alle twijfel een einde te maken.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17