Ë1SSSB fv^EESB QQQ E5EZ2 OSSSfl QQ9 [Ü2ED3li BfQQH RCL:een bokser eindstoot h t ee" ni|rrRijnsburgse Boys nadert koploper tot op twee goals Spijkenisse te bang voor Noordwijk_Z-i KA TJVIJK DOET ZICHZELF DE DAS OM: 2-3 MAANDAG 12 DECEMBER 1977 PAGINA 15 HHHHUjk fe/ i^AÊ^ÈSBK^^BKWÊIÊKÊKKÊIKHKKÊHt^Kmtmm^mRIJNSBURG - Degelijkheid en soberheid stonden zater- j i j BHmé» j .C i»* Jfo 1%. .')tt Ta>RijMBBiLy^^ K Mfft M MM m~ '_J dag voorop, in het duel waarin Rijnsburgse Boys de twee Pinncmnt WeB^oTV^» iSw}' RÉI I- punten achterstand op koploper ZCFC via de 2-1 zege VlIIlUjIlllUll 8f jlÉBÉj terugbracht tot.twee doelpunten. RIDDERKERK - De knock-out kwam als een anti-climax. Zes minuten voor het einde van RWH-RCL, het boeiende ge vecht om de tweede plaats eerste klasse, weerde Daaf Brandt een door tegenstander Vlasblom in gezonden bal met de handen af. Scheidsrechter Brand was on verbiddelijk. Hij deponeerde de bal op de stip, vanwaar Cor Ba- rendregt even later beheerst op 2-0 aanstuurde. Dat betekende de genadeklap voor het na de pauze fel aanvallende RCL, dat in de resterende tijd "dizzy" over het veld told.? en tenslotte uitge teld de kleedkamer moest opzoe ken. Het ongelukkige gebaar van Koos Haneveld kon als typerend wor den beschouwd voor de partij die RCL in Ridderkerk had gespeeld. Niets was de zwoegende Leider- dorpse ploeg daar gelukt in de afwerking op het moment dat veel pressie was ontwikkeld om de 1-0 pauze-achterstand teniet te doen. Kansen waren er vol doende gecreëerd, maar omdat die niet benut waren kon RVVH de pot uitmaken na de derde uit val van het tweede bedrijf. Op een uiterst gelukkig moment, zoals ook de Ridderkerkse trainer van Dongen besefte: "In feite was het wachten op 1-1 en dan kcmt zo'n strafschop na tuurlijk heel erg gelegen". Zijn collega Huguenin kon het arbiter Brand nauwelijks kwalijk nemen dat hij de (door de spelers fel be twiste) penalty had toegekend. Huguenin stak de hand liever in eigen boezem. Zei: "Als je de kansen niet benut, houdt alles op". Mogelijkheden Een reële benadering, omdat RCL eerder inderdaad een kwartet mogelijkheden had gekregen om tenminste naar een gelijkspel te reiken. Holl (hij wilde het te be heerst doen) en Heemskerk ne geerden die echter, waarbij voorul de laatste speler ver zuimde de wedstrijd een wellicht beslissende wending te geven. De RCL-spits kreeg het meest ideale uitzicht op de gelijkmaker toen de bal via de voet van RWH-verdediger Wim Kooiman zodanig neerdaalde, dat Heemskerk zijn wreef er op een paar meter van het doel vol te genaan had kunnen zetten. Voor de verandering werd zijn fali- kante misser nu eens goedge praat door de oefenmeester van de tegenstander. Van Dongen: "Hij kon niet uithalen, want zijn standbeen stond verkeerd. Dat heeft ons gered. Als het oen 1-1 was geworden, had dat het keer punt kunnen zijn". Nu de gelijkmaker was uitgebleven had RCL (zonder de zwaar ge blesseerd Jan van Duyn) in de slotfase het overzicht verloren. Teveel Leiderdorpse spelers wil den de rol van spelmaker gaan vervullen, waardoor ds patronen een chaotisch en traag aanzien kregen. Net als in de eerste helft. "Daarin hebben we deze wed strijd verloren", merkte Hu guenin naderhand op. "Toen bouwden we te traag, was de or ganisatie ook niet zo best". Vooral verdedigend was RCL in de beginperiode wanhopig op zoek naar de juiste rolverdeling. Dat kwam omdat Cor Barendregt, in theorie de centrumspits van RWH, zich in de praktijk op de vleugel bewoog. Inplaats van de hem toegewezen Daaf Brandt, uitgegroeid tot een aanklever bij uitstek, vond hij daar Hans Braat tegenover zich. Een voetballer die zijn mandekkings-taak niet aankon, omdat hij zelf te aanval lend was ingesteld. Gehandicapt Het gehandicapte RWH (met Van Loon en de teruggekeerde Den Hartog voor de geblesseerde Nugteren en topscorer Van Faas- sen) maakte goed gebruik van de ruimte die hei, daardoor kreeg. Nadat Barendregt al eenmaal hout had geraakt, liet spelmaker Ton van der Padt de bal (rond de 18de minuut) een lineaalrechte streep naar 1-0 trekken en RWH werd in die fase alleen van meer treffers afgehouden doordat Ab Braat de bal nog eenmaal uit het verlaten doel kopte. RCL kon er nauwelijks iets positiefs tegen over stellen. Voetbalde veel te statisch en was bovendien aan één kant (Freek Linde) vleugel lam. Al het gevaar moest komen van Wilbert Witteman die, goed samenwerkend met broer Dick, zijn directe tegenstander Kooi man alle kanten "opdolde,. Effect sorteerden de vaak imponerende witteman-acties vooralsnog niet, maar het was wel logisch dat zijn ploeggenoten hem zoveel moge lijk in heh spel probeerden te be trekken toen er na de pauze meer op tempo en op pressie gespeeld werd. Even logisch was dat RWH een andere cipier aan de vleugelspits toevoegde. Vlasblom hield Wit teman ook beter in bedwang, maar desondanks leverde hy nog voldoende voorzetten af, die hadden moeten worden afge rond. RCL bleek zaterdag echter een bokser zonder eindstoot, die tenslotte ook nog foutief af weerde via Daaf Brandt (2-0 via Barendregt). Huguenin bleef nuchter "Een verdiende neder laag. Hadden we de kansen maar moeten benutten". PAUL DE TOMBE fêg K ji HGSB Rijnsburgse Boys-spits Gé Perfors i W%w i kopduel met ZCFC-verdedrger Fuykschot. Op de achtergrond (r) Nico Zwaan. In het voornamelijk door teit beheerste treffen tussen de twee sterkste ploegen uit de tweede klasse was geen plaats ingeruimd voor technische hoogstandjes en oogstrelende combinaties, of schoon de Zaankanter Flens aan vankelijk wel naar een schoon heidsprijs drong. Zijn spel bleek echter voor zijn me despelers te intelligent te zijn, waardoor de zege van de Rijnsbur gers alleen maar door eigen toe doen af en toe in gevaar kwam. Zo tastte rechtervleugelverdediger Anne Ouwesloot herhaaldelijk mis, omdat hij op het gladde veld met te kleine noppen speelde. Ook het nonchalante spel van het middenveld leverde veelvuldig balverlies op, terwijl ZCFC te vaak gevaarlijk kon worden, omdat de Zaanse ploeg van het team van Atte Bouma alle vrijheid kreeg. Ondanks deze kritische kantteke ningen heerste RBB wel van begin tot eind, een periode waarin de steeds beter draaiende Gé Perfors zich verdienstelijk maakte, omdat hij in de beide Rijnsburgse treffers een groot aandeel had. Die goals kwamen echter pas in de tweede helft tot stand, toen de Boys wat nadrukkelijker op het doel van ZCFC begonnen te drukken. Voor de pauze leverden de moge lijkheden voor Van der Zwam, Haasnoot en Perfors niets op. Per fors had in de beginfase van de tweede periode meer succes, toen hij een door ZCFC-verdediger Fuykschot weggekopte, voorzet van Haasnoot voor de voeten kreeg en keihard de bal in het doel schoot. Die 1-0 voorsprong was van korte duur, omdat Flens vlak daarna de gelijkmaker kon aantekenen, toen de halve Rijnsburgse verdediging doelman Star in de weg liep. Niet aangeslagen door de snelle nivelle ring ging RBB door in de jacht naar een volgend doelpunt en vond suc ces, toen Perfors een voorzet van Haasnoot voor de voeten van Van der Zwam kopte, die vervolgens geen moeite had de achterstand van RBB op ZCFC op de ranglijst tot twee goals terug te brengen. WALTER OOMEN OUD-BEIJERLAND - De krachtmeting SHO - Quick Boys, van zo groot belang voor de bezetting van de eerste vier plaatsen op de ranglijst, leek op een duel tussen twee stekelvarkens. Héél behoedzaam traden de ploegen el kaar tegemoet; door het woord "risico" was al ver voor de wedstrijd een dikke streep gehaald. Aangezien bovendien zowel SHO als Quick Boys in het bezit zijn van een schokbetonnen defensie en een matige aanvalslijn, was het duidelijk dat men de opwindende momenten met een lantaarntje diende te zoeken in de snel invallende Beijerlandse duisternis. De strijd kreeg zijn voorspelbare uitslag; 0-0. SHO - Quick Boys werd bekeken door bondscoach Arie de Vroet. Na afloop zei hij dit voorzichtige verloop van het duel wel te hebben ver wacht. "Voor Quick Boys was er uiteraard in deze zware uitwedstrijd geen enkele aanleiding om zijn nek uit te steken. En SHO was natuurlijk op zijn hoede na die grote overwinningen van Quick Boys op Barend- recht en Noordwijk. Dan wacht je af wat er van komt. Het totaal viel trouwens niet eens tegen, de tweede helft was nog tamelijk levendig". Het spel van Quick Boys was De Vroet iets beter bevallen dan dat van SHO. "Beide verdedigingen waren uitstekend. Alleen die van Quick Boys nam niet alleen goed af, maar bouwde ook behoorlijk op. Dat laatste was bij SHO minder, daar werd nogal eens vlug opge ruimd". In de woorden van De Vroet ligt de inhoud van de wedstrijd al besloten. De eerste helft was werkelijk zo dood als een pier. Gevaarlijke momenten waren er misschien twee of drie. Ze kogelde Sis-Thu-Pan halverwege de eerste 45 minuten, met wind mee, keihard op doel: de bal vloog een paar centimeter over de lat. De Vroet: 'Pan heeft het dan bij het betaalde voetbal niet gered, het blijft een voetballer met capaciteiten". Bij SHO vlamde op rechts het gevaar op, waar de oud- FC Den Haag-speler Hans Bres opereerde. Martin Heerikhuisen kon hem niet helemaal aan, maar de als vanouds goed georganiseerde Katwijkse defensie nam daarvoor tijdig maatregelen. Bovendien werd Bres nu ook weer niet zo vaak aangespeeld. Meer leven De tweede halft bracht iets meer leven in de brouwerij. Door de wat degelijker opbouw kwam Quick Boys tot wat regelmatiger aanvalsspel dan SHO. Maar Teun van der Plas, Kees van Rooyen en Bart Zandber gen beschikten niet over de macht aanvoerder-vrije verdediger Schipper (met zijn rode haar al jaren het achterlicht van de SHO-defen- sie) echt voor problemen te stellen. Lekke defensies zoals die van Barendrecht en Noordwijk mag Quick Boys uiteen rafelen, tegen goed georganiseerde verdedigingen komt de ge ringe ervaring van de blauw-witte voorhoede onherroepelijk aan het daglicht. De kansen die Quick Boys creëerde konden geen van alle het predikaat opgelegd" verwerven. Het was allemaal klein goed. Van der Plas schoot net naast toen de bal in het doelgebied geheel onverwacht voor zijn voeten sprong; Laurens Mouter had bijna succes met een lobschot dat naar de bovenhoek klom maar door doelman Barendrecht knap over de lat werd getikt; Zandbergen dreigde een paar keer maar het bleef bij dreigen. Rustiger opbouw De Vroet: "Zoals Quick Boys aanviel, krijg je een verdediging van SHO niet gauw klein. De opbouw had wat rustiger moeten zijn en daarna hadden er ineens versnellingen moeten komen. De spelers die niet in balbezit waren, hadden veel beweeglijker dienen te zijn. Ik miste ook iemand die de lijn aangaf. Maar ik zeg er direct bij: iemand die dat kan, is meteen rijp voor het betaalde voetbal. SHO liet zich overigens niet echt in de defensie drukken. Het veerde na elke Quick Boys-aanval terug, maar kon tegen Joop den Hollander (door De Vroet zeer geprezen) en zijn manschappen zelden iets klaarmaken. Een paar oneffe heidjes, die er natuurlijk altijd wel zijn, boden Bres en Sliedrecht een paar aardige mogelijkheden. Zij maakten er een zeer matig gebruik van. En zo kregen SHO en Quick Boys allebei hun zin: ieder een punt. Na deze demonstratie behoedzaamheid draaide men in de SHO-kantine het "rad van avontuur" met hazen, konijnen, kalkoenen en wijnen als prijzen. Soms begint bij het voetballen de leut pas na de 90 speelminu- RUUD PAAUW Spelmoment uit het duel Noordwijk-Spijkenisse. John van Dijk (vierde i koppen, maar Spijkenisse-speler Daan v.d. Meer is hem juist een slag voor i rechts) tracht de bal te NOORDWIJK - De vreugdevolle wijze, waarop de Spijke- nisse-spelers na afloop van het duel tegen Noordwijk de 1-1 deling begroetten, was eigenlijk alleszeggend om trent de instelling, waarmee de eigenlandbewoners het veld in waren gegaan. Die blijheid typeerde de opluch ting over het resultaat van een confrontatiedie vooraf door de Spijkenissers met angst te gemoet was gezien. Een angst, die de Van Baaren- formatie was ingegeven door de pijnlijke ervaringen, die Spijkenisse twee jaar terug met de zeekanters had opge daan. De verpletterende ne derlagen (0-3 en 4-1) lagen bij de ploeg, die later notabene kampioen zou worden, duidelijk nog te vers in het ge heugen. 'Wij zijn vooral hier toen op een verschrikkelijke manier weg gespeeld. Noordwijk was daardoor voor de jongens een 'Angstgegner' geworden, al dus lichtte Spijkenisse-coach Jan van Baaren de vreugde omtrent de puntendeling later toe. Achteraf gezien een misplaatste vreugde, want als Spijkenisse ooit de kans heeft gehad om Noordwijk een nederlaag toe te brengen, dan was dat za terdagmiddag wel. Maar de angst, die de Spijke- nisse-spelers vóór dit duel al had beheerst, was op coach Van Baaren overgeslagen. En zoals de laatste tijd ook in het zaterdagvoetbal te doen ge bruikelijk is, werd die angst vertaald in het super- behoudende 4 4 2 concept, waar Van Baaren zijn forma tie het veld mee instuurde. Juist daardoor kon Noordwijk vooral in de beginfase domi neren. Kreeg met name Rob Suttorp na een pass van Bró- ring) na vier minuten al een uitstekende mogelijkheid om de score te openen, maar al leen voor doelman Hans Leijen faalde hij. Dit laatste leek echter niet meer dan een incidentje. De Spij- kenisse-vesting moest, omsin geld als hij door de Noord- wijkse frontlinie was, wel be zwijken. Wat na 7 minuten dan ook gebeurde, toen na een afgeslagen corner van Jan Willem Bogers de bal via John van Dijk opnieuw bij 1 terechtkwam, die daarna r een fraai vleugelschot voor 1-0 zorgde. Spijkenisse bleef ook na dat doelpunt in de wurgende Noordwijkse om klemming gevangen. Type rend voor de Noordwijkse meerderheid was, dat de Eel- man-formatie zich in het eerste half uur acht corners wist te verwerven, waar de Spijkenissers geen enkele te genover wisten te stellen. Die corners, steevast door Bogers of Van Dijk genomen .zaaiden nogal wat paniek in de groen-witte gelederen, maar doelpunten leverden die hoek schoppen niet op. Merkwaardig genoeg sloop door het uitblijven van verder suc ces de onnauwkeurigheid in de rood-witte brigade. Ont krachtte met name Bogers het rendement van zijn eigen werk, door zijn soli met zwakke eindpasses te beslui ten en stapte Ab Spaander man over het veld op een ma nier, alsof hij niet bij het duel betrókken was. Ook Van Baaren onderkende toen, dat 'dit' Noordwijk niet meer de formatie van twee jaar geleden was. In de rust wijzigde hij dan ook zijn con cept en werd Cees Jansen naar de spitspositie gediri geerd. Noordwijk kreeg al een veelzeggende waar- schuwwing voor de gewij zigde Spijkenisse-taktiek, toen Cees Spaanderman een inzet van linkerflankspeler Bert Bak van de lijn moest koppen. De weer opgestelde doelman Ab van der Niet - Van Buyten was gepasseerd - ging steeds onzekerder optre den, wat bijvoorbeeld bleek toen hij na een corner van de na rust excellerende spel bepaler Joep Goedendorp fi naal missloeg .waardoor Jan sen een unieke kans kreeg aangeboden. Diens inzet werd echter door Frans v.d. Veen op de lijn gekeerd. Het bleek echter uitstel van executie. Na 70 minuten kreeg Spijkenisse dan toch de ver diende beloning voor de aan houdende pressie, die de ploeg na rust op het Noordwijkse doel had uitgeoefend. Een ge lijkmaker, waarbij Goeden dorp aan de basis stond. Via hem en Jansen was de bal bij Bak terechtgekomen. Die miste echter finaal. Aange zien de Noordwijkse defensie echter 'en masse' verzuimde om in te grijpen, kon Harry Koopman alsnog de 1-1 bin nenschieten. Meer zat er daarna voor de ploeg niet in. Wat waarschijnlijk wel 'het geval zou zijn geweest als van meet af aan voor een aanval lend concept zou zijn gekozen. De angst was voor Spijkenisse echter een te slechte raadgever gebleken GERARD VAN PUTTEN KATWIJK - Katwijk weet weer wat verliezen is. Nadat de ploeg van trainer Frans van der Zeeuw vier keer op rij een overwinning had geboekt en zich daarmee een plaatsje vlak onder de top had veroverd, deed het vlak onder Katwyk geklasseerde 's-Graven- zande de ploeg zaterdag met 2-3 de das om. Of beter Katwijk deed zichzelf de das om, want zelden zal het elftal een onnodiger nederlaag hebben geleden. na zeven minuten speelde Ame- nk van Duivenvoorde verkeerd terug, waarna de toegesnelde Cees Westerhout weinig moeite had om doelman Koelewijn te passeren. Katwijk leek nauw elijks aangeslagen door die vroege tegenvaller. Met energiek en attractief voetbal toog de ploeg ten aanval en al snel was de stand weer gelijk getrokken. Jan van der Plas zette op rechts goed door en zijn voor zet werd door de weer terugge keerde Freek Rienks ingekopt (1-1). Anders dan vorige week bleek vrouwe Fortuna dit keer niet de zijde van Katwijk te heb ben gekozen. In de 23ste minuut was rechtsachter Wim Haasnoot zo ongelukkig een pass van al weer Cees Westerhout doeltref fend af te ronden. Vlak na rust leek 's-Gravenzande de strijd definitief te beslissen. Een boogbal van Aad Moerman liet keeper Kees Koelewijn voor de derde maal kansloos. Na een korte inzinking herstelde Kat wijk zich echter en werd het doel van 's-Gravenzande weer net als voor rust met vaak gave com binaties opgezocht. De spanning keerde terug toen Freek Rienks voor de tweede maal met een kopbal succesvol was. In het resterende kwartier drong Katwijk nog fel aan, maar veel verder dan een hard schot van Amerik van Duivenvoorde, waar doelman Nico Vermeer alle moeite mee had, kwamen de Katwijkers niet. BART JUNGMAN Volendam te sterk voor Ter Leede: 3-0 VOLENDAM - Nadat er in de laatste maand een duidelijke vooruitgang in het spel en in de resultaten van Ter Leede was te bespeuren, moest het elftal afge lopen zaterdag bij Volendam buigen tegen de club van die naam. De Sassenheimers verlo ren terecht met 3-0. Trainer Turken burg van Ter Leede: "We speelden op zich niet eens een slechte wedstrijd, maar Vo lendam was eenvoudig veel te sterk voor ons. Daar doe je niks tegen. De nederlaag was gewoon terecht te noemen." De 3-0 overwinning die de Volen- dammers boekten op Ter Leede, zal bij de Sassenheimers niet hard aangekomen zijn. Er zijn in de competitie altijd wel opponen ten aan te wijzen, waartegen voor de wedstrijd met verlies rekening wordt gehouden. Dit laatste gold voor Ter Leede ook tegen Volen dam. Het elftal van trainer Tur kenburg kreeg gedurende negen tig minuten niet eenmaal de gele genheid om gevaar te stichten. Turkenburg daarover "Dreigen konden we nog wel, maar uitge speelde kansen, nee, geen enkele. Tegen dit Volendam kwamen we daarvoor gewoon tekort." Het eerste half uur slaagde Ter Leede er in het klasseverschil enigszins te verdoezelen. Volen dam, dat vanaf de eerste minuut het initiatief in handen had ge nomen, stuitte toen op een hard werkende en geconcentreerd spelende Ter Leede-ploeg, die in Hans Bisschops geen belangrijke steunpilaar op het middenveld had. Ter Leede kreeg het echter steeds moeilijker naarmate de wedstrijd vorderde en tien minuten voor rust kwamen de knap combine rende Noordhollanders aan de verdiende voorsprong toen keeper Wim v. Harskamp, na een scrimmage voor zijn doel, geen kijk had op een inzet van Siem Koning. Nog voor rust bouwde Volendam de voorsprong uit naar 2-0 door een goal van aanvoerder Jan Jonk. Na rust pakte Ter Leede de zaken meer met overleg aan, maar Volendam zag kans nog eenmaal te scoren door Jan Leeflang: 3-0. Lisser Boys komt goed weg LISSE - Lang heeft het er naar uit gezien, dat uitgerekend hek- kesluiter Maasdijk Lisser Boys de eerste thuisnederlaag zou toe brengen. Tot een kwartier voor tijd hadden de Westlanders een 0-1 voorsprong, maar uiteindelijk bezweek de mede-debutant in de derde klasse onder de druk van Lisser Boys, dat nog juist het ge lijke spel kon veiligstellen: 1-1. Bij Lisser Boys stak men na afloop een beschuldigende vinger uit richting arbiter Lansbergen, maar dat was een 'half excuus, want Lisser Boys zelf speelde gewoon erg zwak. De terugspeel bal van Ed Langereis, na zeven minuten al, was daarvan een ty perend voorbeeld. De bal werd moeiteloos door Visser onder schept en hoewel Groeneweg in eerste instantie nog redde schoof Sonneveld het leder daarna makkelyk in het Lisser doel: 0-1. Lisser Boys heeft daarna voortdu rend getracht Maasdijk onder druk te zetten, maar een kwartier voor tijd kwam de ommekeer. Toen liet Ben Barten de bal uit een hoekschop ineens naar de bovenhoek draaien: 1-1. Verder dan een inzet op de paal (Grif fioen) kwam de ploeg toen niet

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15