Lugdmiiimde eer, LDWS de punten ^fif L SC Lisse verliezer van topduel tegen HYV0-3 Tegengoal in slotfase verandert verhoudingen Onnauwkeurig LFC toch te sterk voor YELO: 3-2 MAANDAG 12 DECEMBER 1977 PAGINA .13 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT LEIDEN - Opmerkelijk toch hoe zeer voetbalwedstrijden door één moment soms van "gezicht" kunnen verande ren. Neem nou het duel UVS-Unitas, het gevecht van nummer vijf en nummer laatst in de amateur-hoofd klasse. Een uur lang leek er, geheel volgens de verwachtingen, niets aan de hand voor de Leidenaars, die de partij op regelmatige wijze controleerden en met redelijk tot goed voetbal aan een 2-0 voorsprong waren gekomen. Niets leek een forse Leidse zege in de weg te staan omdat veel eerder 3-U verwacht kon worden dan 2-1, maar opeens werd alles volkomen an ders. Dankzij de actie van een daar niet verwachte man, die, van een plek waarvandaag maar zelden wordt gescoord, ineens onverwacht doeltrof. De schitterende 2-1 die voorstopper Wout van Gelder een kwartier tijd van 30 meter vond (hij hing de bal "strak" in de kruising), zette alle logische verhoudingen op losse schroeven. U VS leek van slag en Unitas startte een wanhoopsoffensief met vier spitsen, onder wie de "zware" Jan de Boon. Het mocht de Gorkumse hekkesluiter niet baten, de 2-1 zege bleef in Leiden. „Verdiend", zoals ook Unitas-trainer Wim van Duuren moest beamen, "maar voor een andere ploeg had hier misschien vanmiddag nog wel een gelijkspelletje ingezeten". Voor Unitas duidelijk niet, volgens de ijzeren voetbalwet dat ploegen die het al zo moeilijk hebben, zelden het geluk aan hun zijde krijgen. Het lot lijkt voor zulke laaggeklas seerde teams in dit soort wed strijden onontkoombaar, wat er ook wordt gedaan om het deg radatiespook te misleiden. Unitas had een wel zéér speciale schijnbeweging gemaakt voor het treffen in de Kikkerpolder dat een nieuwe begin moest inluiden. Trainer Wim van Duuren had zichzelf ingezet, hetgeen op dit niveau toch als een unicum kan. worden beschouwd. "Als je be langeloos training geeft, mag dat rustig", verklaarde hij zelf nader hand. "En ik heb het gedaan om dat ik wilde proberen rust in de ploeg te brengen. Of je nou op de bank voor joker zit, of je staat in het veld voor joker". In de beginfase van UVS-Unitas was dat laatste overigens nog bijna letterlijk bewaarheid ge worden. Laatste man Van Duu ren liet de bal toen eenmaal van zijn voet springen, waardoor Piet van Putten een uitstekend uit zicht kreeg op 1-0. De kleine Leidse vleugelspits miste nog op dat moment, maar halverwege de eerste helft had hij wel een zeer groot aandeej in de treffer van Jan Verver. Van Putten gleed in een vloeiende beweging langs zijn bewaker Twickler, die hem herhaaldelijk zéér fel op de huid zat, "dolde" net zolang met Wout van Gelder tot die toch gere- i Theo van Seggelen juicht nadat hijin tweede instantie, de tweede UVS goal heeft "gevonden". nommeerde voorstopper plat ging en legde de bal vervolgens rustig en accuraat op het hoofd van Verver die alleen maar "ja" hoefde te knikken. De 1-0 van de 25ste minuut en de direct daarop volgende tweede Leidse goal van Van Seggelen (hij demarreerde langs Van Duuren en trof doel na een "een-tweetje" met de paal), waren de beloning voor het betere spel van UVS. De Désar-ploeg voetbalde in de eerste fase zeer redelijk gezien de omstandigheden. Het typeerde het verschil. Daar, waar de Leidenaars elkaar in de regen nog tamelijk "glad" von den, daar zocht het aanvankelijk met twee spitsen spelende Unitas doorlopend de derde puntspeler, die er nooit was. Tenminste, als de ploeg al zover kwam met dat rommelige middenveld, waarop veel te veel balverlies werd gele den. De kansenvoorraad bleef dan ook beperkt en in de afweer werd naar de forse tackle gegre pen die wel in ruimte mate aan wezig bleek. Arbiter St kelenburg trad daar niet tegen op (Van Duu ren: "Hij liet enorm veel toe, daar mag je dan gebruik van maken") vandaar dat in het spel van actie en reactie nogal wat wilde glij partijen voorkwamen. UVS leek zich daarbij ook na de pauze het beste staande te kun nen houden. Schiep zich nog een half uur lang kansen via Verver en Van Putten (onderkant lat) en Bert Kort (de bal werd van de doellijn weggetrapt), maar werd toen plotseling geconfronteerd met de treffer waarop niet meer was gerekend. De 2-1 van Wout van Gelder was voor Unitas het sein tot een laatste desperate poging alsnog een punt mee te nemen. Van Duuren wisselde Kleijn voor De Boon en ruilde ook zichzelf nog in om UVS met vier spitsen te gaan belagen. Het had alleen tot gevolg ddat de zege van UVS tenslotte "benauwd" inplaats van "gemakkelijk" moest heten. Door één onverwacht moment. PAUL DE TOMBE LEIDEN - Ondanks het nauwelijks te bespelen veld, was LFC-VELO het aankijken volledig waard. Vijf doelpunten (drie voor LFC en twee voor VELO) en tal van aardige momenten voor beide doelen deden het slechte weer goeddeels vergeten. Dit alles was het directe gevolg van de posi tieve instelling, waarmee beide teams het doorweekte speelveld betraden. Wie verwachtte dat het ergens on deraan de ranglijst bungelende VELO zich massaal voor de veste van doelman Van der Zanden zou terugtrekken kwam bedrogen uit. Ondanks deze te waarderen spe lopvatting stonden de mannen uit Wateringen toch bij rust met 2-0 achter. Oorzaak hiervan was de snelheid die LFC in aanvallend opzicht aan de dag legde. In de twaalfde minuut mondde zo'n snelle LFC-aanval uit in een corner. Hans de Krui ff belastte zich met het nemen hiervan en trok de baal hoog voor het doel. Blessing Zuma kopte vervolgens op de lat en de terugspringende bal werd door John Verschoor in de tou wen geknald, (1-0). Hierna was VELO tot viermaal toe dicht bij de gelijkmaker. Maar kopballen van Zwinkels (2x) en Nederpelt, alsmede een schot van Bom gingen net over of vonden de attente doelman Wim Visser op hun weg. Zoals zo vaak in voetbal viel ook nu het doelpunt aan de andere kant. Een afgesla gen bal van Verschoor werd, vlak voor rust, door goaltjesdief Cock van Weerlee omgezet in een doelpunt, (2-0). De tweede helft was nog maar net aangebroken toen Sjaak Neder pelt de spanning terugbracht. Zijn verwoestende uithaal van de rand van het strafschopgebied deed de bal in de bovenhoek be landen, (2-1). De, in de tweede helft, in het rood gestoken kana ries drongen VELO in de verde diging en kregen voldoende mo gelijkheden om de score verder uit te bouwen. Van Weerlee pres teerde het echter om voor open doel de bal, vergezeld van een do sis modder, over de lat te werken. Even later zou Zuma bij een vrijwel identieke situatie de lat raken. Toch kwam LFC op 3-1. Na een pass van Koos Bekooi, omzeilde LEIDEN - Gelaatsuitdrukkingen spraken weer eens boekdelen. Neem bijvoorbeeld Ruud de Groot, de trainer van Lugdunum. Lachen was et dus niet bij. Sip voor zich uitkijkend mompelde hij iets over "het grootste onrecht dat hem in zijn carrière was aangedaan". Blind was hij voor het argument, datje ze er natuurlijk wel moeten in- schoppen om recht te kunnen doen gelden op de overwinning. Verder dan: "We hadden in ieder geval een punt moeten hebben" wilde hij echt niet gaan. En dan Leo de Jong, de trainer van de winnende partij, LDWS. Zelfs de stevige snor kon de brede glimlach niet verhullen, de uitgestoken han den accepteerde hij grif. Ook hij claimde minstens één punt, maar was uiteraard verguld met het dubbele daarvan. Logischerwijs had hij meer commentaar. Vond met 1-0 iets teveel gekre gen te hebben, maar verwees toch naar zo'n beetje het oudste wetje in de voetbal-historie, dat je ze gewoon moet maken en verder niet moet "Natuurlijk heeft Lugdunum meer klasse in huis dan LDWS, dat weet iedereen. Maar men moet niet zaniken over wel of niet verdiend. Zij krijgen zes kansen en missen die allemaal. Dat is hun zwakte. Wij schep pen twee mogelijkheden en benutten er één. Dat is onze kracht. Dat is voetbal". Ruud de Groot was, de omstandigheden werkten dat misschien wel in de hand, te teleurgesteld om de zaak echt reël te beschouwen. Hij bleef hameren om het aantal gemiste kansen, de klasse beter die Lugdunum zijns inziens gespeeld had. Putte, dat vond hij het enige pluspunt van dit duel, alleen daar nog moed uit. "Dit is geen ploeg om te degraderen, dat heeft iedereen weer eens kunnen zien. Er is dan ook geen sprake van paniek. Zoveel pech als vandaag heb je maar eens in de 25 jaar. De sfeer is goed, we gaan gewoon zo door. Met iets meer geluk win je toch met twee, drie doelpunten verschil". De waarheid lag, zoals zo vaak, weer eens m het midden. Bij de derby LDWS-Lugdunum mocht laatstgenoemde zich terecht beroepen op het feit, het beste van het spel te hebben gehad. Kon zich er ook op beroepen in dit keiharde, maar faire duel, een surplus aan kansen te hebben gecreëerd. Maar moest toch erkennen erg onzorgvuldig te werk te zijn gegaan. Vooral in het eerste kwartier van de tweede helft. Toen had uitblinker Fransje Sjardijn zijn ploegmaten Pijnakker, Collé (na een foutje van de verder uitstekend spelende LDWS-doelman Stouten) en De Roo in kansrijke positie gemanouvreerd, maar geen van hen wist de juiste voortzetting te vinden. Trouwens ook vóór rust had Lugdurtum twee fraaie mogelijkheden laten liggen. André Pracht vooral. Inplaats van te koppen nam hij de bal op zijn borst mee. Stouten kon toen nog net redden. Geluk had die doelman toen Ben de Roo even daarvoor keihard op de kruising knalde. Inderdaad had Lugdunum best voor kunnen staan. "Maar je moet de bal er wel intrappen", lachte Wally Gallert. En hij had recht van spreken, want tenslotte deed hij wat half-Lugdunum niet voor elkaar kreeg. Tien minu ten voor tijd, bij de eerste echt gevaarlijke aanval van het toch zeker niet onverdienstelijk spelende LDWS, had de weer herstelde LDWS-spits (zes jaar weggeweest) bij wijze van waai schuwing de bal al tegen de lat geschoten. Om vervolgens vijf minuten later het leder koelbloedig tegen het net te knallen toen Ger de Roode het knappe voorzetje van invaller Ton Boehmer behendig had doorgetikt. "Zo moest het dus", hield Gallert Lugdunum en De Groot voor. "Het is een kwestie van goed mikken". AD VAN KAAM ■■■■■■Mi De sterk spelende LDWS-doelman Frans Stouten plukt de bal van de voel v plaatse. uitblinker Frans Sjardijn. Bart i Koos Bekooy Zuma handig de buitenspelval, omspeelde de keeper en werd binnen de beruchte lijnen door Wim van Dijk getorpedeerd. De terecht toegekende strafschop werd door Bekooi (die even tevo ren al met een schitterende lob de bal op de lat had doen neerdalen), verzilverd, (3-1). Toch kwam LFC nog even in de problemen. Onnodig, gezien de vele kansen die men om zeep ge holpen had. Een schot van Aad Winkels leek een gemakkelijke prooi te worden voor Wim Visser. De Leidse doelman stompte de bal echter voor de voeten van Peet Zwinkels. die met dit buitenkansje wel raad wist, (3-2). De tijd was voor VELO echter te kort om nog op gelijke hoogte te komen. LFC blijft dus, zij het op eerbiedige afstand, koploper DHC volgen. JAAP VISSER Blauw Zwart deelt met Gouda: 1-1 GOUDA - Het duel tussen Gouda en Blauw Zwart was er duidelijk één met twee gezichten. Voor de pauze heeft de Wassenaarse ploeg de toon aangegeven, terwijl na de rust Gouda domineerde. De uiteindelijke 1-1 uitslag was voor beide ploegen dan ook de te rechte beloning voor de inspan ningen, die ze zich op het glibbe rige veld hadden getroost. In de eerste helft werd het spel, zoals gezegd, hoofdzakelijk door Blauw Zwart bepaald. Was met name Pieter Donath de ideëenrijke vormgever van de Wassenaarse aanvallen, die de Goudse defensie herhaaldelijk voor grote problemen stelden. Desondanks zou Gouda, geheel tegen de verhouding in. na elf minuten toch aan de leiding ko men, toen de Gouds aanvalsspits Dick Slobbe kon profiteren van het feit, dat vier Blauw Zwart- verdedigers uitgebreid met el kaar stonden te discussiëren, wie de bal nu toch wel eens weg zou gaan trappen Dit doelpunt injecteerde Blauw Zwart tot een enorm offensief, dat na 38 minuten de Wassenaar- ders tenslotte de verdiende ge lijkmaker opleverde. Een gelijk maker, waarbij Pieter Donath aan de basis stond. Hij namelijk stuurde vleugelverdediger Mar tin Hoogenboom de vrije ruimte in. Diens rush werd met een goede voorzet besloten en be heerst door Ben Conradi inge schoten: 1-1. Gouda heeft na rust onder de be zielende leiding van ex-prof Wim Berckenkamp nog getracht om alsnog de winst te pakken, maar Blauw Zwart gaf het 1-1 gelijk spel niet meer uit handen. LEIDEN - In de derde klasse A beleefde koploper SC Lisse gisteren een bijzonder slechte dag. In eigen huis moesten de Lissenaren de punten aan concurrent HVV, dat met 0-3 won, laten. DOCOS behaalde tegen het BerkelseTOGB een regelmatige 3-1 overwinning, terwijl de "bollenderby" tus sen Van Nispen en Hillegom in een broederlijke 2-2 deling eindigde. Teylingen, tenslotte, sleepte in Den Haag tegen Raakkwar- tier een kostpaar punt uit de modder 0-0. DOCOS-TOGB £-1 DOCOS heeft tegen hek kesluiter TOGB erg veel kan sen nodig gehad om een 3-1 zege te behalen. Nadat Sjaak Rietbergen in de eerste mi nuut een schitterend schot door TOGB-doelman Hans Vonk op miraculeuze wijze uit doel zag geranseld, misten daarna Ton van Dinten - later met een blessure uitgevallen - Kees Vriesekoop uitstekende mogelijkheden om de score te openen. Wat DOCOS voor rust niet kon, daar slaagde de ploeg na de pauze echter wel in. Binnen vijftien minuten stonden de Leidenaars op een comforta bele 3-0 voorsprong. Nadat Jan Polanen met een kopbal de score had geopend, te kende Jan Hein Carree op gelukkige wijze (met de hak) voor 2-0. Een vloeiende Rietbergen-Verburg com binatie stelde dezelfde speler na vijftien minuten in staat om 3-0 te scoren. De strijd was toen eigenlijk al beslist. Weliswaar scoorde TOGB-middenvelder Leo Vermeulen nog tegen, maar aan de andere kant verzuim den Jan Smit en Sjaak Rietbergen de score nog ver der uit te bouwen (3-1). Laakkwartier-Teylingen 0-0 - Teylingen heeft tegen Laakkwartier een verdiend winstpunt behaald. Op de Haagse modderpoel - de uit Hellevoetsluis afkomstige arbiter Maksimovic keurde het "veld" goed, waar schijnlijk, omdat hij voor dit duel een lange reis had moe ten ondernemer- kwamen de Sassenheimers uitstekend uit de voeten en pareerden met tomeloze energie de Haagse aanvallen. Veelvuldige glijpartijen waren daar het gevolg van, dit tot grote hilariteit van het pu bliek. Dertig seconden voor rust kwamen de Sas senheimers goed weg, toen na een keihard schot van Lakwa-linkerflankspeler Jaap Colpa de bal via de on derkant van de lat in de han den van Teylingen-doelman Dols belandde. Na de pauze ontspon zich een meer wisselend spelbeeld, waarbij beurtelings Laakkwartieren Teylingen in de verdrukking raakten. De voor Co v.d. Krogt ingeval len Piet Hoogervorst trof hal verwege de tweede helft na een Teylingen-aanval zelfs het Haagse houtwerk, maar doelpunten zouden niettemin uitblijven. Uit oogpunt van spelverhoudingen en doelrijpe kansen kreeg dit duel daarmee de juiste 0-0 uitslag. SC Lisse-HVV 0-3 - In dit pres- tigeduel tussen de koploper van de derde klasse A, SC Lisse en HW, is gisteren on omstotelijk komen vast te staan, welke ploeg in die af deling momenteel de sterkste is. Op het glibberige terrein demonstreerden de Hage naars een superieure tech niek, die uiteindelijk door slaggevend zou zijn. Niette min kon HW na 10 minuten slechts de leiding nemen dank zij de onvrijwillige me dewerking van Lissenaar Alex Dobbe. Die speler speelde foutief op zijn doelman terug, waar HVV- spits Frank Bijloos dankbaar van profiteerde. De Hagenaars konden daarna aanmerkelijk zekerder optre den. Creeerden zich diverse kansen, maar hadden in de twintigste minuut opnieuw de hulp van een Lisser-ver- dediger - Jos Faas - nodig om 0-2 te scoren. Dit doelpunt betekende duidelijk de nek slag voor de Lissenaren. De ploeg had op dit veld moeite om het juiste ritme te vinden en bezondigde zich aan veel vuldig balverlies. Dat Smits na een half uur uit een schitte rende aanval 0-3 binnen kon schieten, was dan ook een lo gisch gevolg van het spel beeld. Na dit doelpunt vond HW het verder welletjes. De "Groote Haagsche" heeft zich daarna beperkt tot het con solideren van de 0-3 voor sprong. wat moeiteloos lukte. Van Nispen-Hillegom 2-2 - In deze derby was Van Nispen aanvankelijk de betere ploeg. Vooral in het eerste half uur werd door de mannen uit De Zilk voortdurend pressie op het doel van Hillegom uit geoefend, wat na vijfent wintig minuten succes ople verde, toen Aad Jonker met een hard schot de score opende Een kwartier na rust werd het via Martin van Eeden zelfs 2-0, waarna Herman v.d. Schrier - Van Nispen-goalie Tino de Groot had Rien v.d. Schrier getorpedeerd - van elf meter 2-1 mocht aantekenen. Hillegom putte uit deze tref fer moed, wat vijf minuten voor tijd resulteerde in de ge lijkmaker van John v.d. Velde: 2-2.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13