Titelstrijd badminton weer saai Invaller-arbiter Mulder onder politiebewaking van het veld 11,95 Tmiesie het zestiende land voor WK Louk Sanders struikelt Kortsjnoj maakt korte metten met uitgebluste Spasski: 5-2 E 2 E E x PAGINA 12 MAANDAG 12 DECEMBER 1977 SPORT SPORT SPORT TUNIS - Tunesië heeft zich giste ren als zestiende en laatste deel nemer gekwalificeerd voor de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, volgend-jaar in Argenti- Tunesië versloeg in Tunis Egypte met 4-1. Bij de rust van deze voor 60.0000 toeschouwers gespeelde wedstrijd leidde Tunesië met 2-0. Voor Tunesië scoorden Akid (15de minuut) Temime (42ste (minuut), Erna Aziza (65ste mi nuut) en Laabidi (75ste minuut). Het doelpunt van Egypte werd ge maakt door Mokhtar Ali (80ste minuut). Eindstand in de Afrikaanse groep: Tunesië 4 2 1 1 5 7-4 Egypte 4 2 0 2 4 7-11 Nigeriè 4 1 1 2 3 5-4 Bü de loting voor de eindronden op 14 januari 1978 zijn oe volgende zestien landen betrokken: Ar gentinië, West-Duitsland, Brazi lië, Peru, Mexico, Schotland, Ne derland, Zweden, Polen, Frank rijk, Oostenrijk, Spanje, Hon garije, Italië, Iran en Tunesië. EREDIVISIE PSV-FC Utrecht 1-0 (1-0) - 15. De Ijkers 1-0. Scheidsrechter Be- rrevoets. 22.000 toeschouwers. FC Den Haag-NAC l-2(0-l)-31. Goodlass 0-1. 61. Storm 0-2. 74. Van Vliet 1-2. Scheidsrechter. Mulder. Toeschouwers: 3200. Sparta-Vltesse 4-1 T2-1) - 36. Van Zoest 1-0, 43. Clarke 2-0. 45. Bursac 2-1, 60. Clarke 3-1, 89. Van Zoest 4-1. Scheidsrechter. Beuk- man. Toeschouwers: 5.000. FC Twente-AJax 2-2 (1-1) - 8. Meijer 0-1, 20. Thorensen 1-1, 76. Krol (eigen doel) 1-2, 84. Arnesen 2-2. Scheidsrechter. Weerink. Toeschouwers: 13.000. FC VW-Roda JC 0-5 (0-3) - 12. Toonstra 0-1, 26. De Jong 0-2, 32. Koster 0-3, 52. Vermeulen 0-4, 84. Lees 0-5. Scheidsrechter Beek. Toeschouwers: 8.500. Haarlem-AZ'67 0-3 (0-2) - 7. Van Hanegem 0-1,31. Kist 0-2,59. Kist 0-3. Scheidsrechter Corver. Toeschouwers: 11.000. NEC-Feyenoord 3-2 (1-1) - 16. Sije Visser 1-0, 18. Van der Lem 1-1, 65. Mansveld 1-2, 85. Dries Visser 2-2, 87. Jansen 3-2. Scheidsrechter Wellinga. Toe schouwers: 6.000. FC Amsterdam-Go Ahead Eagles 4-4 1-3) - 2. Wetzel 1-0, Van rechter Jan Keizer. Toeschou wers: 1.000. Volendam-Telstar 2-0 (1-0) - 7. Dick Bond 1-0, 52. Dick Bond 2-0. Scheidsrechter Van Ettekoven. Toeschouwers: 3.500. EERSTE DIVISIE PEC Zwolle-Forluna SC 2-2 (2-0) - 17. Jans 1-0, 45. Warnas 2-0. 49. Ruis 2-1, 76. Engbersen 2-2. Scheidsrechter Van Dijken. Toe schouwers: 4.000. FC Dordrecht-FC Groningen 1-3 (1-1) - 4. Den Arend 1-0, 34. Bakker 1-1, 50. Schoonbeek 1-2, 81. Warner 1-3 (eigen doel). Scheidsrechter Gans. Toeschou wers: 750. Excelsior-Heerenveen 2-0(1-0) - 16 en 81. Pot Scheidsrechter Bosman. Toeschouwers: 2.500. SC Amersfoort-Wil lem 2 1-3 (1-1) - 13. Romaniuk 1-0, 16. Van Rooy 1-1, 50. Neelemans 1-2, 56. Swaans 1-3. Scheidsrechter Klint. Toeschouwers: 1.100. Wageningen-FC Den Bosch 2-0 (1-0) - 21. Menting 1-0, 63. Hazel- hekke (strafschop) 2-0. Scheids rechter. Van der Laar. Toeschou wers: 3.100. SC Cambuur-Helmond Sport 2-1 (1-0) - 13. Goosen 1-0, 63. Van der Ham 2-0, 81. Berhenne 2-1. Scheidsrechter Van Swieten. Toeschouwers: 2.500. Veendam-Eindhoven 1—2 (0—1)— 31 en 48. Schapendonk 0-1 en 0-1, 65. Brouwer 1-2. Scheidsrechter Thomas. Toeschouwers: 2.400. De Graafschap-Heracles 1-0 (1-0) - 31. Polko. Scheidsrechter Derks. Toeschouwers: 3.500. MW-SW 1-1 (0-0) - 61. Dijk- stra 1-0,89. Peitsman 1-1. Scheids rechter Jonker. Toeschouwers: 6.700. DEN HAAG - Scheidsrechter Eg- bert Mulder heeft gisteren met zijn grensrechters na de wed strijd FC Den Haag-NAC het ter rein in het Zuiderpark onder toe ziend oog van de Haagse politie via een zijuitgang moeten verla ten. Bij de gebruikelijke uitgang stond een menigte Haagse sup porters hem op te wachten met kennelijk andere bedoelingen dan hem te bedanken voor de lei ding. Scheidsrechter Mulder wekte tij dens de wedstrijd, die met 2-1 door NAC werd gewonnen, de woede op van de Haagse spelers en het publiek door diverse te genstrijdige beslissingen te ne men. Hij kende o.a. FC Den Haag in de tweede minuut van de tweede helft gedecideerd een strafschop toe, nadat Van Leeu wen was neergegaan, maar ver zuimde hetzelfde te doen toen NAC-verdediger Budisic vier minuten later Goemans binnen het strafschopgebied neerhaalde. Mulder gaf een vrije trap buiten de witte lijnen. Ook manager Fred van Hal van FC Den Haag kon zijn ongenoegen over de gang van zaken niet voor zich houden. Aanvankelijk zou Bart Ram de wedstrijd fluiten, maar deze had zondagmorgen af gebeld, met de mededeling dat hij geblesseerd was. Van Hal, die de reden van Ram's wegblijven niet kende: "Het is toch onmogelijk dat zo'n man zich kan concentreren als hij 's ochtends om tien uur hoort, dat hij in Den Haag moet fluiten en dan helemaal vanuit Groningen moet komen. Mulder zelf kan er natuurlijk ook niets aan doen, maar ons scheelt het wel een slok op een borrel. Je hebt het kunnen zien: hij was volkomen ongecon centreerd, hij deed maar wat." Welgeteld slechts 57 minuten, een nieuw record, had Wim Meuleman nodig om zaterdag morgen in Zeist de dertien pun ten, die de agenda vormden van de bondsvergadering van de KNVB, onder de hamer door te jagen. Dat de bijeenkomst in het sportcentrum toch nog bijna een uur duurde kwam door het openingswoord van de voorzit ter, dat 30 minuten in beslag nam. Ben i i Gelder: weg Het enige punt waarover even werd gesproken was een wijziging van het algemeen reglement. Voorge steld werd dat een speler die van een amateurclub komt pas speel gerechtigd is voor een betaalde club als de amateurvergoeding van ten hoogste 6000 gulden is betaald. De discussie tussen Otto Roffel van FC Amsterdam en de woordvoerder van de amateurs Peringa, bleek overigens bnno- dig omdat het bestuurslid van de Amsterdamse eredivisieclub de strekking van het artikel dat werd gewijzigd, onjuist geïnterp reteerd had. In zijn openingswoord wees Wim Meuleman er op, dat de KNVB binnenkort het miljoenste lid zal inschrijven. Hij memoreerde dat de groei vooral komt van het jeugd- en het zaalvoetbal. Hij be nadrukte dat 80 procent van de inkomsten van lotto en toto werd ingebracht door KNVB-vereni- gingen. Voorts zei hij dat het groene licht was verkregen voor de bouw van een zwembad in het KNVB-sportcentrum. Het scheidende bestuurslid betaald voetbal mr. G. W. Kernkamp, werd benoemd tot bondsridder. Voor de laatste maal maakte Ben van Gelder, de manager van PSV, deel uit van het voetbalparle- ment, waarin hij in 1955 zitting kreeg. Daardoor verloor bonds vergadering zijn laatste lid dat al afgevaardigde was bij de invoe ring van het betaalde voetbal. LEIDEN - „Ongelooflijk"! Hoe heeft dit toch kunnen gebeuren? Verlies tegen het zwakker geachte MEMO." Dit soort uit spraken kon men na afloop van de schaakstrijd tussen Philidor I/Leiden en MEMO I in de hoofd klasse van de KNS B-competitie opvangen. Weliswaar staan de Leidenaars slechts met 3-4 ach ter, maar een 41/2-51/a nederlaag kunnen zij nauwelijks meer af wenden. Teamleider Joop Piket typeerde de match met: ,.We hebben de zaak beslist niet on derschat Nee, er werden op de beslissende momenten vooral in de slotfase fatale fouten ge maakt". Landskampioen V/Rotterdam had een „makkie" aan het Haarlemse VHS I. Alleen Van Baarle, Van der Vliet en Van Dop moesten een remise afstaan; 1 llt-8lls. Phi lidor j/Leeuwarden was de enige ploeg die de Rotterdammers kon bijbenen, zij het dat zij op het nippertje van BSG gaan winnen. Het Haagse DD dat vooral aan de middenborden scoorde, boekte tegen Charlois/Europoort zijn eerste overwinning. De grootste verrassing was ongetwijfeld het verlies van D/Watergraafsmeer bij E/VAS/ASC. Het werd 5'/2- 4V2, maar de zege had groter moe ten zijn. Philidor/Leiden begon bepaald slecht tegen MEMO, want Peter Gelpke was al na 13 zetten verlo ren. De manier waarop Ad van der Berg met de zwarte stukken de balans in evenwicht bracht, was bizar maar ook zeer fraai. Oppponent Kroon werd met penningen en offers in slechts 18 zetten dolgedraaid, het ging als volgt; 1 b3, b5.2. e4, Lb7.3 f3, a6.4 c4, e6.5 Ph3, Df6.6. d4, Pc6.7 Le3, Lb4+- 8 Kf2, Lc5! 9 cb5: Pd4:10 Pc3, Ph6. 11 f4, Pc2! 12 Dc2:, Pg4+. 13 Kf3, Pe3:14 Del, Dg6, 15 Pf2, f5. 16 ba6:, Ta6:! 17 Pd5, fe4: 18 Ke2, Dh5+ en wit geeft op 1-1. Theo Piket weigerde het Damegambiet, maar zijn tegen stander had constant enig over wicht. Met het oog op de nader ende tijdnood werd het remise: 1 '/2—1 */a. Van Maaren probeerde het met een doorbraak in het cen trum. Het klopte echter niet, maar een „schwindel" in tijd nood leverde herhaling van de zetten op en derhalve remise. De Graaff won in een moeilijke partij een kwaliteit, maar hij had niet veel plezier van, want zijn tegen stander kreeg te veel tegenkan- sen. De Graaff kwam er niet meer uit 2-3. Behalve Ad van den Berg is ook Joop Piket de laatste tijd uitste kend in vorm. Met enige offers en dreigingen liep hij Ballon zonder pardon onder de voet 3-3. Voor een niet correct pionoffer kreeg Van Halderen toch nog wat druk- spel, maar toen hij verzuimde naar een gunstig eindspel af te wikkelen, kon hij opgeven: 3-4. Nog steeds was er voor de Leide naars geen vuiltje aan de lucht, want Van Reek en Van der Wiel stonden op winst, terwijl Bakker remise in zijn handen had. In de tijdnood fase gaf John van der Wiel echter totaal onnodig de winst uit handen. De afgebroken stand lijkt geheel verloren. Van Reek gaat via arbitrage zijn posi tionele partij met twee pluspion nen ongetwijfeld winnen. Bakker kon het niet het matnet dichtk nopen en heeft nu een hang- stelling, waarin hij op het eerste gezicht niet meer dan remise ziet zitten. LSG I kan de promotie naar de hoofdklasse alweer vergeten. Na de 7-2 naderlaag tegen con current Eindhoven I in klasse I B staan de Leidenaars weer met beide benen op de grond. Het begon vredelievend: Heemskerk zorgde voor een rus tige remise. Tolenaar geraakte in een fatale penning: l'/s-'/a. Baart verkreeg wel een goede stelling, maar oppponent Verreck mocht aanvallen, hetgeen resulteerde in eeuwig schaak: 2-1. De koning van Van Schaik kon een aanval niet pareren, terwijl Peter Bosch jn een verloren eindspel be landde: 4-l.Wichers gaf eerst wat materiaal weg, maar in tijdnood revancheerde zijn tegenstander zich door een dame cadeau te doen: 4-2. Sikkel forceerde zijn remisestelling te veel: 5-2. Ko- nings kwam uitstekend te staan, maar hij verkwanselde zijn dame: 6-2. Charles Kuijpers kwam te gen meester Frans Kuijpers ook al uitstekend te staan, maar in tijdnood ging hij toch nog in de mist 7-2. In de enige hangpartij heeft Schuering zowel materiaal als stellingvoordeel, hetgeen vol gens de boekjes gewonnen moet kunnen worden. Philidor II/Leiden gaat een totaal onverdiende zege op het Haagse DD II behalen. Door nederlagen van Van Loon en Barkema kwa men de Leidenaars met 0-2 ach ter. Kohlbeck verwoestte de vijandelijke stelling met een on verzadigbaar paardenpaar. 1-2. Visser en Pols gingen ten onder, maar Kuyf en Voorn, die zijn dame offerde, brachten de stand op 3-4. Binnendijk stond na 50 zetten slecht, maar zijn opponent vergat, zoals bij reconsructie bleek, zijn 50ste zet, zodat Phili dor deze partij reglementair won. Het is de vraag of Berg met zijn pluspion het dame-eindspel gaat winnen, maar Smit heeft in ieder geval winstkansen. Voorschoten I heeft tegen Char- lois/Europoort II enigszins ver rassend kansen op 5-5 gelijkspel, maar dan moeten Wouters en Sluiter wel beiden hun hang- partijen winnen. Bongers en Brouwers kwamen tot winst, terwijl Schuckink en Schlichting voor remise tekenden. Vier par tijen gingen door foutjes verlo- LSGII gaat zich naast Voorschoten I nestelen via een op handen zijnde zege op Goes I. Noordwijk en Os- sewaarde gaven de Leidenaars een 0-2 voorsprong. Verburg en Eg berts gingen de boot in, maar door vier remises van Geertsma, Wiebes, Bakker en Miermet en een winst partij van Erwich sloot LSG de eerste zitting met een -4-5 voor sprong af. Smout heeft in de enige hangpartij minstens een remise in handen. Dus winnen gaan de Leidenaars in ieder geval. KEES VAN STEENWIJK i Beusekom haalde haar negende titel binnen BELGRADO - Boris Spasski heeft zaterdag de in onvoor delige stand de avond tevo ren afgebroken partij van de tweekamp tegen Viktor Kortsjnoj na zeven zetten gewonnen moeten geven. Kortsjnoj leidt thans in de fi nale van het kandidaten toernooi met 5-2 en heeft uit de resterende 13 partijen nog 5x\'t nodig om zeker te zijn van het recht wereld kampioen Karpov uit te da gen. Kortsjnoj kreeg van de volle speelzaal (meer dan drieduizend toeschouwers) een daverende ovatie, toen zijn tegenstander met een achterstand van drie pion nen het zinloze van verder spelen inzag en capituleerde. Spasski zag er uitgeput uit. De zevende partij (de Tar- takower-variant van het dame-gambiet) wordt alge meen beschouwd als de beste van de tot dusver in de serie gespeelde partijen. Op on gemeen hoog niveau ont week geen van beide groot meesters ook maar een mo ment de scherpste voortzet tingen. Spasski geloofde - blijkens zijn eigen uitlatingen - lange tijd de zege in de knip te heb ben, maar strandde op de welhaast legendarische ver dedigingskunst van zijn te genstander. Kortsjnoj geldt in zulke situa ties als bijzonder gevaarlijk. Hij kwam een pion voor en wikkelde zaterdagmiddag binnen veertig minuten naar winst af. Er zal heel wat stu die voor nodig zijn om aan te wijzen waar de beslissende fout is gemaakt. Kortsjnoj, noch Spasski waren daar di rect na afloop toe in staat. In Belgrado hellen de aanwe zige grootmeesters steeds meer over naar de mening dat Kortsjnoj in deze vorm door niemand kan worden bedwongen. Zelfs niet door zijn eigen vriend Robert Fi scher. Grootmeester Robert Byrne (VS) gaf als zijn mening in een interview met het Ame rikaanse blad "Time" dat ook wereldkampioen Kar pov tegen een in deze vorm verkerende Kortsjnoj geen kans zou hebben. Het vervolg van de partij: Wit: kortsjnoj zwart: Spasski Afgebroken stand: Wit: Kh2, De7, Ta7, pionnen: h3, g2, e4. Zwart: Kg8, Dd4, Tf8, pionnen: h6, g7, a5. 42. f4-f5 (afgegeven zet van Kortsjnoj) h6-h5; 43. Ta8xa5 Dd4-d2; 44. De7-e5 Dd2-g5; 45. Ta5-a6 Tf8-f7; 46. Ta6-g6 Dg5-d8; 47. f5-f6 h5-h4; 48. f6xg7 Spasski geeft het op. UTRECHT - Volgens verwachting hebben de Nederlandse kampioen schappen badminton nauwelijks verrassingen opgeleverd. Omdat in de meeste gevallen de winnaar al bij voorbaat vaststond boden met name de finalepartijen de talrijke toeschouwers geen enkele spanning. Bondscoach Steen Sörensen was gistermiddag dan ook een van de weini gen, die tevreden de CathiTijne-spbrthal in Utrecht verliet. De immer optimistische Deen, wiens c ontract onlangs werd verlengd, toonde zich speciaal verheugd over de aansluiting met de sub-top die een aantal jonge spelers dit jaar verwezenlijkten. Sörensen: "Het verschil tussen de jeugd en de top in Nederland is dit jaar een stuk kleiner dan vorig jaar. Neem Maureen Oskam, ze speelt nu toch drie games tegen Marjan Ridder. Bij de jongens hebben Rob Nout, Marcel Daniële en vooral Richard Pal zich aangediend voor de toekomst. In het kader van ons vijfjaren plan kan ik alleen maar tevreden zijn." Richard Pal van BC Arnhem wai inderdaad zaterdag een van de weinige smaakmakers in dit overigens saaie toernooi. Vol zelfvertrouwen deed de twintigjarige student in de kwartfinale een geslaagde aanval op een van de gevestigde namen in het Nederlandse badminton: Clemens Wor tel. Knap was de wijze waarop Pal zowel in de tweede als derde game een ruime achterstand in winst wist om te zetten (11-15, 18-15, 15-11). Voor Wortel een bittere ontgoocheling. In de halve finale kon Pal niet opnieuw voor een stunt zorgen. Tegen Guus van der Vlugt kwam hij weliswaar terug tot 14-13, maar van der Vlugt wist zich nog juist op tijd te herstellen (15-8, 15-13). Pal: "Vroeger heb ik nooit gericht getraind. Begin dit jaar ben ik weer serieus begonnen met tempotraining. Daarbij heb ik mijn stijl veran derd. Het mooie is er af. Ik heb nu wel ingezien dat je alleen met effectief spel iets kunt bereiken". In de finale was Guus van der Vlugt kansloos tegen Rob Ridder, die met 15-2 en 15-8 zijn zesde titel veroverde. Bij de dames was het Joke van Beusexom, die nu al voor de negende maal triomfeerde. Alleen in de tweede game ondervond zij* serieuze tegen stand van eeuwige tweede, Marjan Ridder (11-1,12-10). In de damesdubbel bewezen beide dames niet voor niets nummer twee op de wereldranglijst te staan. Met 15-5 en 15-2 werden Hanke de Kort en Marja Ravelli in de finale geveegd. Bij de heren lijkt de afstand tussen Rob Ridder en de rest van Nederland ieder jaar groter te worden. Zonder al te grote inspanning veroverde Ridder ook de dubbelspeltitels. Samen met broer Piet in het herendub- bel en met zijn vrouw Marjan in de mix. In beide gevallen moest Guus van der Vlugt weer met een tweede plaats genoegen r Nederlaag en gelijkspel van hockeyploeg BOMBAY - Na het uitstekende 2-2 gelijkspel heeft de Nederlandse hockeyploeg de tweede wed strijd tegen India met 3-2 verlo ren. Het Nederlandse team, dat zich aan het voorbereiden is op de wereldkampioenschappen, kwam voor rust met 3-0 achter. Na de hervatting speelde Oranje, dat het nog moet doen zonder Paul Litjens, veel beter. Eerst scoorde Tom van 't Hek (invaller voor Peter van der Horst) en ver volgens soleerde André Bolhuis door de Indiase defensie. Hij pas seerde iedereen, doelman Dewan incluis. India had voor dit duel vier routiniers teruggehaald. SPORTTOTO Toto 2 3 Haarlem-AZ'67 Twente-Ajax PSV-Utrecht Sparta-Vitesse Den Haag-NAC NEC-Feyenoord VW-Roda JC Amsterdam-Eagles Volendam-Têlstar PEC-Fortuna SC Excelsior-Heerenveen 5? Wageningen-Den Bosch1 Graafschap-Heracles ADVERTENTIE BOSSCHENHOOFD-Hoewel Louk Sanders, mede dankzij de op zijn internationale toernees verwor ven inzichten schier onbe reikbaar boven de nationale ten- nistop is uitgestegen, blijkt uit zijn deelneming aan het toernooi van het door de KNLTB georga niseerde wintercircuit niet ga rant te staan voor een ononder broken zegereeks. de voet dwars. Paish maakte in deze ronde eindelijk zijn aange kondigde reputatie waar door Louk Sanders in de finale met 7-5 en 6-3 te verslaan, een overwin ning, die regelmatig tot stand kwam. Sanders voerde als excuss voor zijn matige spel in de finale overver moeidheid aan, een laat gevolg van zijn 4-eis door Azië en Australië. Het laatste toernooi, aanstaand weekeinde in Am sterdam, zal wat betreft het he renenkelspel de beslissing moeten brengen. Na drie ronden staat Louk Sanders met zestien punten aan kop, gevolgd door Wouter Fok en John Paish met ieder vijf tien punten. Bij de dames is de strijd volgens de verwachting in het voordeel van nationaal kampioene Elly Vessies beslist. Zij won ook het derde toernooi ditmaal door een zege in de eindstrijd op Marriet Parker: 6-0, 7-5. STEFFELAARS OWN BLEND per fles van 12,95 voor 12.25 per doos van 12 voor per fles Exclusief Nieuwstraat 32, Leiden LOTTO De winnende getallen van de lotto zijn: 4-12-16-17-27-33. Reservege- WEST-DUITSLAND De winnende getallen van de West- duitse lotto zijn: 7-24-27-31-34-44 Reservegetal is: 19. SUPERTRIO Het supertrio kent deze week twee uitslagen omdat Mary Hollandia en Okos gelijk opt de derde plaats eindigden: 1. nummer 1 (Maestro Voorne); 2. nummer 12 (Johnny Walker); 3. nummer 5 (Mary Hollandia) en nummer 7 (Okos). Uitbetaling: 1-12-5 180,60. 1-12-7 94.90

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 12