YS en Sovj Onenigheid jet-Unie over C aïro-eonferentie NA V'O over mensenrechten PROCES TEGEN HARE KRISJNA 'Arm en rijk moeten weer met elkaar gaan praten" yIP NAAR INDONESIË PER KLM v.a.2100.- Formatie in Portugal harde dobber Italië had record aan ontvoeringen cpn *AJ KLM Thuis in de lucht. ZATERDAG 10 DECEMBER 197/ BRUSSEL (Reuter) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance, heeft gisteren verklaard rklaard dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie in rechtstreeks conflict zijn over de Egyptisch-Israëlische conferentie die in Cairo zal worden gehouden, maar dat de Sovjets nog steeds belangstelling hebben voor het bereiken van een allesomvattende vredesregeling in het Midden-Oosten. Op een persconferentie in Brussel (waar hij het NAVO-beraad heelt bijgewoond) zei de minister vlak voor zijn vertrek naar het Mid den-Oosten waar hij meer steun wil zien te verkrijgen voor de rechtstreekse besprekingen, dat "de Sovjet-Unie wenst dat er een allesomvattende regeling wordt bereikt. Hun doel blijft een con ferentie in Genève die wordt bij gewoond door alle partijen. De Sovjet-Unie en wij zijn het niet eens over het nut van een con ferentie in Cairo". Op de vraag wat er zou gebeuren als het overleg in Cairo mislukt, zie Vance: "Ik wil niet spreken van mislukking. Wij zijn van plan dit te doen slagen". Weg Het verschil van mening tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Sta ten gaat volgens Vance uit sluitend over de conferentie in Cairo. Maar Washington ziet de bijeenkomst in Cairo als een be langrijke stap in de goede rich ting, en zal al het mogelijke doen om bij te dragen tot het welslagen van die conferentie. Alle partijen zijn het er volgens Vance over eens dat er uiteinde lijk een alomvattende vredes regeling uit de bus moet komen. Er is dus volgens hem geen strij digheid tussen het uiteindelijke doel- een alomvattende regeling, bezegeld op een Geneefse con ferentie - maar slechts verschil van mening over de weg die naar dat doel moet leiden. Vance gaf toe dat de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie aanvanke lijk waren overeengekomen nog voor het eind van dit jaar de con ferentie in Genève bijeen te roe pen. Maar hij meende dat de par tijen hun voordeel moeten doen met de sindsdien gewijzigde om standigheden. "Dat sluit een uit eindelijke Geneefse conferentie niet uit". Alomvattend Vance herinnerde eraan dat de Egyptische president Sadat en de Israëlische premier Begin heb ben verklaard dat ze uit zijn op een alomvattende regeling en niet op een bilaterale overeen komst. Na zijn aankomst in Cairo ver klaarde Vance dat "de Ameri kaanse regering en het volk van de Verenigde Staten president Sadat bewonderen voor het élan dat hij aan het vredesproces hèeft gegeven". Vance wordt vandaag door Sadat ontvangen. De reis van de Ame rikaanse minister moet aantonen dat Washington de Egyptisch-Is- raelische vredesinspanningen steunt. Vance zal ook Jeruzalem, Beiroet. Damascus en Riaad bezoeken. Koning Hoessein van Jordanië is gisteren van zijn bezoek aan Cairo in Amman teruggekeerd. Sadat is van mening dat Hoessein een onjuiste opvatting over Ara bische solidariteit heeft. Sadat heeft in een interview met een krant in Koeweit, gezegd dat koning Hoessein bemiddeling aanbood tussen Egypte en Syrië, "omderwille van het behoud van de Arabische solidariteit, zoals hij haar ziet". "Hij" (Hoessein), aldus Sadat, "staat mij als Arabisch staats hoofd het meest na en heeft de meeste waardering voor wat ik heb gedaan. Maar de man zit vastgebakken aan een verkeerd LISSABON - Als de demissio naire Portugese premier Ma rio Scares vast houdt aan zijn verkiezingsbelofte dat hij noch met links noch met rechts in dezelfde regering zal gaan zitten, zal de kabinets formatie in Portugal een zwa re kluif worden. De regering Soares, deze week door het Portugese parlement weggestemd, had de ver trouwenskwestie gesteld, na dat de onderhandelingen met het Inter Monetair Fonds wa ren stuk gelopen. De opposi tiepartijen waren het niet eens over de door het fonds gestelde voorwaarden. Die waren onder meer belas tingverhoging en beperking van investering. Het IMF had een lening van 750 miljoen dollar in het vooruitzicht ge steld om Portugal enigszins uit de problemen te helpen. De rechtse oppositiepartijen verwijten Mario Soares een falend economisch beleid en de communisten zeggen dat Soares te veel naar rechts neigt en te weinig revolutio nair is. Zij hadden de regering met hun veertig stemmen in het parlement, kunnen red den. Pas tijdens de stemming, kwam aan het licht dat de com munisten zich uiteindelijk Mario Soares: toch i regering niet achter schaarden. President Ramalho Eanes zal zeer spoedig een nieuwe premier benoemen. De ver wachting is dat dit toch weer Soares zal worden. Een wat behoudender politicus uit de sociaaldemocratische hoek of van de centrum-democraten is misschien ook wel in staat een kabinet te vormen. Maar zo n kabinet zal dan niet lang stand houden, aangezien so cialisten. communisten enkele linkse splinterpartijen tesamen een royale meerder heid hebben in het parlement. De centrum-democraten en so ciaaldemocraten willen niets liever dan samen met de so cialistische partij een coalitie vormen. Deze steeds meer naar rechts neigende partijen willen de communisten bui ten sluiten. Zij hebben hun aanhang vooral in het noor den. De leider van de cen trum-democraten (PSD) Sa Carneiro is onlangs afgetre den. maar heeft nog zeer grote invloed in en rond de haven stad Oporto. Soares deed in zijn laatste op roep tot het parlement om toch vooral voor zijn ver- trouwensmotie te stemmen, een beroep op de communis ten, hoewel hij onder geen voorwaarde met hen wil rege ren In het verleden is hij ook nooit zo erg vriendelijk tegen hen geweest, daarom is het natuurlijk ook niet verba zingwekkend dat zij tegen hem stemden. Zij hebben de laatste weken echter steeds gezegd dat er een basis ge vonden moet worden voor samenwerking. Er is geen tijdslimiet vast gesteld waarbinnen president Eanes een premier moet be- Maandag vertrekt hij voor een bezoek van vijf dagen naar West-Duitsland. Eergisteren heeft hij druk overleg gepleegd met de poli tieke leiders, hoewel het Por tugese openbare leven stil lag, vanwege Maria Onbevlekte Ontvangen. Hij wil kennelijk zo spoedig mogelijk een premier benoem Premier Soares zag na de val van zijn kabinet toch nog een lichtpuntje; de manier waarop zijn kabinet ten val is gekomen noemde hij „een overwinning van de democra tie". Dit mag klinken als een holle kreet, maar het is voor Portugal toch heel wat. Op democratische wijze is de eerste democratische rege ring van Portugal gevallen. Nog geen jaar geleden zou een dergelijke werking van de democratie in Portugal nog onmogelijk zijn geweest. De regimes van de „kloosterling" Salazar en de louche Caetano zorgden daar wel voor. Behalve de communisten wil len alle oppositiepartijen nieuwe verkiezingen. Gezien de moeilijke politieke situatie misschien een oplossing, ware het niet dat uit enquetes is gebleken dat er sinds de laatste verkiezingen geen po litieke verschuivingen heb ben plaats gehad. FRANKFORT (DRA) - De zittingszaal van het 'Schwur- gericht' in Frankfort leek gisteren wel een tempel van de Hindoegod Krisjna: ruim een uur voor de aanvang van de behandeling dansten en zongen er de monniken van het 'internationale gezelschap voor Krisjna-bewustwording' in hun oranje gewaden. NEW DELHI - De Amerikaanse evangelist Bitty Graham maakt op het ogenblik een reis dour het door een cycloon getroffen gebied in India Op de foto wordt hij na :ijn aankomst in een van de dorpen aangeschoten door getroffen dorp die hem om hulp vraagt. Gedagvaarden voor de rechtbank zijn tien tempelvoorzitters en monniken, die worden be schuldigd bedelarij onder vals voorwendsel, ongeoorloofd wa penbezit, verduistering en diefstal tot een bedrag van mil joenen marken en schending van het briefgeheim. Het proces, dat tot aan het begin van de zomer van 1978 zal duren, moet ook op helderen of de monniken zich hebben schuldig gemaakt aan het onttrekken van kinderen aan de ouderlijke macht. De beklaagden - die worden bijge staan door 29 raadslieden - moes ten voor de aanvang van de zit- Ultra-rechts complot in Bolivia ontmanteld LA PAZ (BOLIVIA) (UPI) - De Bo liviaanse regering heeft een ul tra-rechts complot tegen het be wind van president Hugo Banzer ontmanteld en de twee voor naamste samenzweerders gearresteerd, zo meldde het dag blad „El Diano" gisteren. De sa menzweerders zouden in Santa Cruz hebben geprobeerd Banzers vliegtuig té saboteren en hadden voorts plannen om in Co- chabamba de onderminister van binnenlandse zaken, Juan Ga- marra, te ontvoeren. Als hoofdschuldigen zijn gearre steerd kolonel Jorge Echazi, commandant van het regiment pantsertroepen in de hoofdstad en Luis Mayser Ardaya, topman van de zich „socialistisch" noemende doch extreem-rechtse Falange-partij. Het militair-civiele complot zou een halt hebben willen toeroepen aan Banzers voornemen om zijn bewind te ontdoen van de meest autoritaire trekjes. Daartoe moe ten er volgend jaar juni presi dentsverkiezingen plaats heb ben. Banzer, een stroman van het leger dat de feitelijke macht hebber in Bolivia is, zal zich daarbij niet kandidaat stellen. De meeste waarnemers zijn echter van mening dat het Boliviaanse leger ook na de verkiezingen de feitelijke gang van zaken zal blijven dicteren. ROME (AFP) Het jaar 1977 heeft in Italië een recordaantal ontvoe ringen opgeleverd. Sinds het begin van dit jaar zijn al 71 mensen gekidnapt, van wie er twee werden gedood. Vijftien ontvoerden worden nog steeds vastgehouden. De geeiste losgelden zijn boven het miljard Lire drie miljoen gulden) gestegen en gaan soms tot tien miljard Lire, in een land dat in een economische crisis verkeert. In de afgelopen zeven jaar zijn 1.500 ontvoerders gearresteerd, maar dit heeft de misdadigers kennelijk miet afgeschrikt. De "ontvoeringen-industrie", zoals de Italiaanse pers het noemt, nam een grote vlucht vanaf 1970. In de jaren 1965-1970 werden in totaal 42 mensen in Italië ontvoerd. Van 1970 tot heden zijn het er .272. In de jaren zestig bleven ontvoeringen beperkt tot het zuiden van het land, waar de oude Mafia de scepter zwaaide, en het verlangde losgeld bleef veel lager. Vanaf 1970 werd het ontvoeren van mensen een bloeiende "indu strie" aldus de politie. Sindsdien werden statistieken bijge houden over dit verschijnsel, dat zich nu ook uitbreidde naar het economisch veel rijkere noorden van het land. In het industriële gewest Lombardije vonden in de afgelopen zeven jaar 70 ontvoe ringen plaats, waarvan 25 dit jaar. Bij ontvoeringen is het als met andere Mafia-zaken: de kleine "uit voerders" worden gepakt, de "breinen" blijven buiten schot, ver zucht de Calabrese rechter Guiseppe Tuccio, die zich heeft gespe cialiseerd in Mafia-zaken. De Mafia heeft overigens niet het monopolie van ontvoeringen. Tal van kleine benden doen er ook aan mee, aangelokt door de "ge makkelijke winst". De politie vreest vooral deze "nieuwe gangs ters", omdat deze niet aarzelen hun gijzelaar te doden, zelfs als er losgeld wordt betaald. Dan zijn er nog politieke ontvoeringen, die worden opgeëist door de extreem-linkse ondergrondse organisatie van de "Rode Briga des", die het vooral gemunt hebben op isdustriëlen. Oorspronke lijk was hei de bedoeling van deze ontvoeringen de slachtoffers voor een "volkrechtbank" te brengen, waarop zij zelfkritiek kon den leveren, zoals de Genuese rechter Mario Sossi in 1974. Maar de laatste tijd wordt ook een hoog losgeld gevraagd Brandt en Scheel over Noord-Zuid-dialoog: BONN(ANP)- De president van de Bondsrepubliek, Walter Scheel, en de voorzitter van SPD, Willy Brandt, hebben een beroep gedaan op de wereld om de vastgelopen dialoog tussen de industrielanden (Noord) en de ontwikkelingslanden (Zuid) weer op gang te brengen.De 'confrontatie-achtige sfeer' tussen arm en rijk moet worden overwonnen. De Westduitse politici zeiden dit bij de oprichtingsvergadering van de internationale "Noord-Zuid-Commissie" waarvan Brandt voorzitter is, die derhalve in de wandeling „Commissie-Brandt" wordt genoemd. ting hun slaginstrumenten tij delijk afstaan. Hoofdverdachte Hans Kary, een 36-jarige Amerikaan van Duitse afkomst die in de sekte 'Han- sadoetta das Adhikari' heet, mocht zijn twee meter lange oranjekleurige staf wèl behouden Het proces werd om de anderhalf uur onderbroken, ofri de be klaagden van de 'Hare Krisjna- sekte' gelegenheid te geven tot het zeggen van hun gebeden. Dal wilde overigens niet zeggen dat de monniken niet de hele tijd al met wiegend hoofd geluidloos het voorgeschreven ritueel volb rachten. Bij een inval van de politie driejaar geleden in de tempel van de sekte in Hessen, werden 70 bedel monniken in hechtenis genomen wegens straatbedelarij zonder vergunning en werd beslag- gelegd op ruim 100.000 mark. Twee beklaagden, die naar Zwit serland wisten te ontkomen, hadden 75.000 mark en ook nog 49.000 Deense kronen bij zich, toen zij door de Zwitserse politie werden aangehouden. Bij de inval confisqueerde de poli tie ook nog geweren en twee pis tolen met munitie. ADVERTENTIE ADVERTENTIE bijna 1 miljoen aan prijzen /.iL^ 26x24- \4\ 624 Uit Skol bierelke week een feestell|ke prijs van 26 cartons 24 blikken Skol hopplger pils. Thuis bezorgd door Skol Brouwerijen N.V. Breda. Skol bieruit en thuis! t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten Scheel zei dat de volkeren gewend moeten raken aan de noodzaak van wereldwijde solidariteit. Voor deze solidariteit zullen of fers moeten worden gebracht en prestaties worden verricht. Scheel herinnerde de toehoor ders aan het beleid van de Bonds republiek ten opzichte van Oost-Duitsland. Ook hier ^vas sprake van een min of meer vast gelopen dialoog. Het gaat er dan om gemeenschappelijke belan gen te vinden en van daaruit moet worden gezocht naar oplossin gen. De "Ostpolitik" van de Bondsrepubliek heeft laten zien dat het mogelijk is het karakter van een conflict te veranderen, zelfs wanneer de principiële ver schillen blijven bestaan. De inwoners van de democratische industrielanden moeten be grijpen, zo zei Scheel, dat het bij de ontwikkelingsproblematiek niet alleen gaat om onschuldig lijdende mensen in andere lan den. maar om de eigen economi sche toekomst. Het gaat "om de wereldvrede, om de bewoon baarheid van deze planeet". Aan de andere kant zullem de ont wikkelingslanden vastgeroeste ideeën en houdingen moeten la ten varen en praktische comp romissen moeten zoeken. Scheel riep ook op de waarde van andere culturen dan de Westerse niet uit het oog te verliezen. "We zullen het inzicht en de geeste lijke kracht van andere culturen nodig hebben om de mensheid te bevrijden van de dwang en de las ten van twijfelachtige houdingen en denkwijzen". Brandt waarschuwde de verwach tingen over de resultaten van zijn commissie niet al te hoog te spannen. De zeventien leden ver schillen niet alleen in afkomst en ervaring met elkaar, maar ook in overtuiging. Het is derhalve niet mogelijk om nu al te zeggen of er ooit eensluitende aanbevelingen zullen worden gedaan. De Noord-Zuid-Commissie. een idee van de president van de We reldbank, Robert G. MacNamara. telt negen leden uit ontwik kelingslanden en acht uit indu strielanden. i. De KLM en Garuda vliegei comfortabel jieen. F.n voor c OPEIGEN GELEGENHEID, dan ./elf. Als u minstens 21 en hoogstens 180 dagen wegblijft kost een retour Ja k.ui.. 2100, Het janguwtarisf ib 1777.. COMPLEET VER ZORGDE RONDREIS BRUSSEL (SP) - Ruimhartiger dan ooit tevoren steunt de Noord-Atlantische Raad de strijd voor de mensenrechten. Dit blijkt uit het slotcommuniqué van het hoogste gezagsorgaan van de NAVO, dat gisteren na de winterbijeenkomst in Brussel werd uitgegeven. De langste paragraaf uit dat stuk is gewijd aan de conferentie van Belgrado, waarde VS, Canada en 33 West- en Oosteuropese landen op het ogenblik spreken over vrede, veiligheid en mensenrech ten. Gedurende zijn bestaan heeft de NAVO nog maar enkele keren de strijders voor mensenrechten een hart onder de riem gestoken. Dat kon ook moeilijk vaker, om dat sommige partners (Portugal was de laatste) zelf een dictatuur vormden. Gisteren ging de raad, bestaande uit de ministers van buitenlandse zaken van alle vijftien aangeslo ten landen, voor het eerst zo ver om de dissidenten in Oost- Europa en elders openlijk te steunen. "Zo kunt u dit com muniqué rustig lezen", aldus de Nederlandse woordvoerder in Brussel. Herinnerend aan de slotverklaring van Helsinki over de fundamentele rechten van iedere burger noteren de minis ters nog even apart, „het recht van het individu om kennis te dragen van en te handelen over eenkomstig zijn rechten en plich ten op dit gebied". Dit betekent openlijke steun aan een van de belangrijkste wes telijke voorstellen die momenteel in Belgrado ter tafel liggen. Daarin wordt voorgesteld om ook groepen en burgers het recht te verlenen hun overheden bij het toepassen van de slotakte bij te staan. "Dit is een duidelijke boodschap aan de landen van Oost-Europa", aldus een woordvoerder. De comite's voor de mensenrechten in ver schillende landen daar zouden aldus gelegaliseerd worden. Minister Van der Stoel wees er de pers na afloop van de besprekin gen op dat de NAVO van de Oos teuropese landen ontspanning over de gehele linie vraagt. Wil men in Europa de barrières slech ten. dan moet het leven van de individuele burger daar ook bij betrokken kunnen worden. De NAVO-ministers zien ontspan ning verder in het kader van een breed spectrum van internatio nale betrekkingen, zo houdt meh de Sowjet-Unie en haar bond genoten voor. "Ontspan- ningsbeleid kan niet selectief ge voerd worden", aldus het com muniqué. Minister Van der Stoel ontkende met de meeste klem, dat er sprake van is dat Nederland ook nog een derde parate brigade in West-Duitsland zal moeten sta tioneren. Zoals gemeld is cfezè wéék de legering van een tyvt-ede parate brigade aoor de minsten» van defensie van de NAVO in Brussel weer eens uitvoerig be sproken. Uit de rede van de Ame rikaanse minister Vance hadden betrouwbare waarnemers don derdag afgeleid dat de overmacht van troepen aan de DDR-kant van de grens zo groot is, dat een derde Nederlandse parate bri gade in West-Duitsland nodig wordt. rrland. Afd SPL/IR

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9