Rechtstreekse slag met de werkgevers nodig Chomsky: "intellectuelen bagatelliseren Vietnam" Regeren op basis van vertrouwe V) VI Ontslag bij Veneta Dóe het. Stem uw levensverzekering af op de risico's van morgen. RVS. Dynamiek in gezinsverzekeringen. BUITENOM BINNENDOOR VVD-voorzitter Korthals Altes: BREDA (ANP) - De bewindslieden van de VVD in het nieuwe kabi net en de beide kamerfracties van de VVD moeten ernaar streven het vertrouwen van zoveel mo gelijk volksvertegenwoordigers en van brede groepen in de sa menleving te winnen. Dit heeft de voorzitter van de VVD, F. Korthals Altes, gisteravond ge zegd op de buitengewone alge mene vergadering van zijn partij te Breda. De WD-voorzitter wijdde een aan tal passages in zijn rede aan de tot standkoming van het nieuwe ka binet van CDA en WD. Na her innerd te hebben aan de houding van de zeven loyalisten in de CDA-tweede-kamerfractie sprak Korthals Altes over het winnen van vertrouwen. "De liberalen zijn van oordeel, dat ministers moeten regeren op basis van ver trouwen en niet omdat zij ge doogd worden", aldus Korthals Altes. "Despoten werden ge doogd tot zij door een revolutie verdwenen. Liberale bewinds lieden willen alleen op basis van vertrouwen regeren". Volgens de voorzitter van de WD faalde Den Uyl als formateur omdat hij naliet het vertrouwen van het CDA te winnen. "Na meer dan vijf maanden had het CDA geen andere keus dan naar sa menwerking met de VVD te zoe ken. Het zou anders het vertrou wen van de eigen kiezers hebben beschaamd", aldus Korthals Al- tes."De CDA-kiezers wilden im mers de meest-bekwame CDA- ministers op de verantwoor delijke posten in het kabinet. Toen een van de bekwaamsten onder hen-Andriessen door de PvdA werd uitgesloten moest de formatie-Den Uyl wel misluk ken". De VVD kwam in de buitengewone algemene vergadering bijeen voor de vaststelling van nieuwe statuten en een nieuw huis houdelijk regelement. De verga derdata - er wordt vandaag ook vergaderd in het Turfschip te Breda - waren reeds lang geleden vastgesteld. Gezien de recente politieke ont wikkelingen werd besloten een deel van de vergadering te beste den aan de kabinetsformatie. Het is de bedoeling dat vrijdag avond ook het woord zal voeten WD-fractievoorzitter Wiegel, de beoogde vice-premier in het nieuw kabinet van CDA en WD. Industriebond-NVV op lange termijn naar socialistische samenleving: ROTTERDAM - Tot zondag wordt in de Ahoy-hallen te Rotterdam een grote internationale duivententoonstelling gehouden. Hier de beste duif van alle inzendingen, zorgvuldig vastgehouden door een keurmeester. DEN HAAG (SP) - De Nederlandse overheid heeft zelf een fikse bijdrage geleverd aan de massale vernietiging van werkgelegenheid door een be leid te voeren dat in de eerste plaats was gericht op groei van sterke sectoren van het bedrijfsleven. "Daarmee werd automatisch het vonnis geveld over zwakke bedrijfstakken. De miljoenensubsidies van de rege ring waren bovendien slechts bedoeld op het overwinnen van tijdelijke moeilijkheden". De industriebond-N VV, geleid door Arie Groenevelt, lanceert deze scherpe aanval op het overheidsbeleid in de vandaag verschenen ontwerp-con- gresbrochure "Breien met 'n rooie draad" waarin het hoofdbestuur een lange-termijn-visie ontvouwt. De 200.000 leden van de bond moeten op een congres in mei volgend jaar hierover hun mening geven. loosheid door naar groepen die geen uitwijkmogelijkheden heb ben: de'ongeschoolden. De Industriebond-NVV zet een vraagteken bij de schaalvergro ting, die de overheid nu veelvul dig toepast om bedrijven over eind te houden in de internatio nale concurrentieslag, omdat door afspraken over capaci- teits-en orderverdeling kar- telvormen worden ingevoerd. Belangrijkste punten van kritiek, in de brochure: schaalvergroting bij sterke on dernemingen en bedrijfstakken heeft wel geleid tot overnemin gen van fusies, maar daardoor ontstond een verscherping van concurrentie en overcapaciteit, o.a. in de vezel-, staal- en scheepsbouwindustrie. Veel multinationals hebben voornamelijk in arbeidsbespa rende machines en gebouwen geïnvesteerd. "Nederlandse mul tinationals als Akzo, Estel, Phi lips, Shell en Unilever hebben tot Daarom bepleit de bond en met 1977 per saldo meer werk gelegenheid vernietigd dan ge schapen; Door automatisering en vol- continudiensten wordt het werk minder aantrekkelijk gemaakt. Omdat bovendien onvoldoende werk beschikbaar is voor hoger geschoolden, schuift de werk- Regioplan 'alles omvattend regioplan', waarin de ontwikkelingsmogelijkheden van verschillende sectoren en bedrijven staan aangegeven. "Om het kapitalistische systeem om te vormen tot een socialisti sche maatschappij is een recht streekse slag nodig tussen werk gevers en werknemers", aldus de industriebond-NW. Tegen die achtergrond wil de bond de macht van de multinationals breken door ook het vakbonds werk internationaal te organise- De huidige ondernemingsraden in de bedrijven moeten volgens de toekomstvisie van de bond een 'vervolg' krijgen in de vorm van zogeheten „bedrijfstakraden", waarin werknemers bij het uit voeren van een 'nationaal plan'. Daarbij moet het accent komen te liggen op de ontwikkeling van de produktie, de investeringen en de capaciteit in de gehele be drijfstak, op mogelijke samen werkingsvormen en technologi sche vernieuwingen. Gelijk in komen bepleit de Industriebond-NVV een in principe gelijk inkomen voor iedereen". Verschillen in inkomens zouden slechts ge rechtvaardigd kunnen worden door het aantal uren dat wordt gewerkt, bezwarende omstan digheden (vuil werk, continu diensten), verantwoordelijkheid en persoonlijk risico. "Toevallige omstandigheden als afkomst, aanleg, opleiding of prestaties mogen geen rol meer spelen", zo staat in 'Breien met 'n rooie draad'. Weliswaar ziet de Industriebond- NW toekomstige financierings problemen. óók bij een "be heerste groei" van de collectieve uitgaven. Maar om dan het mes te zetten in sociale uitkeringen of overheidsbestedingen wordt on aanvaardbaar genoemd. Voortaan is de bond uitsluitend be reid deel te nemen aan gesprek ken over herstructurering van zwakke bedrijfstakken als daarin kan worden onderhandeld over „arbeidsplaatsen overeenkom sten". In die overeenkomsten wil de bond afspraken maken over het aantal, soort en kwaliteit van de banen en samenstelling van het personeel (leeftijd, sekse, opleiding, nationaliteit, han dicaps etc). Langdurig werklozen zouden naar mening van de indu striebond, na omscholing, inge schakeld kunnen worden bij maatschappelijke dienstverle ning en openbare welzijnsvoor ziening. Noam Chomsky LEIDEN (ANP)-"Deintelligentsie die Amerika nodig had om in In dochina een van de meest misda dige oorlogen uit de geschiedenis te kunnen voeren, wordt thans ingeschakeld om die oorlog te bagatelliseren". Dit zei gister avond in Leiden Noam Chomsky, de Amerikaanse taalkundige en cultuurfilosoof. Naar zijn mening geschiedt deze bagatellisering door middel van geschiedverval sing en door het uiten van ern stige beschuldiging aan het adres van de slachtoffers van deze oor log. Chomsky sprak in een stampvolle Pieterskerk, ter gelegenheid van de zesde Huizingavoordracht over het onderwerp "de intel lectuelen en de staat". Organisa toren van deze lezing zijn de let terenfaculteit van de universiteit in Leiden, de maatschappij der Nederlandse letteren en het dag blad NRC-Handelsblad. Dhomsky noemde als voorbeelden v» n bagatellisering het accent dat is gelegd tijdens de onderhande lingen met Vietnam op de ver miste Amerikaanse soldaten en het feit dat in de Amerikaanse pers nog steeds censuur wordt toegepast op onwelgevallige me ningen rond de oorlog in Indo china. Hij citeerde daarbij een Amerikaanse president uit dat tiidDerk die heeft gezegd: "Wij ADVERTENTIE Gisteren smeerde Margrietje nog pap op haar wangen en vandaag moeders lippenstift. Ook de wereld om u heen, om haar heen, groeit. Een verzekering van 5 jaar geleden kan nu al te weinig dekking geven. Da's de dynamiek van deze tijd. Die vraagt om een dynamische verzekering, die zich telkens - op tijd - aanpast aan de vernieuwde omstandigheden. De RVS is daarin gespecialiseerd. En uw verzekerings adviseur ook. Doe het, praat met hem. Bijvoorbeeld over de Plusvier Polis van de RVS. Eén polis, ook voor vrouw en kinderen, die automatisch meegroeit met de stijgende waarde van uw gezin. f •kV Dat is dynamisch verzekeren. M hoeven ons niet schuldig te voe len, want de destruktieve gevol gen van de oorlog zijn weder zijds". De oppositie in de VS 'tegen de oorlog is drievoudig geweest ideologisch, moreel en praktisch. Vooral praktische redenen heb ben tenslotte een eind gemaakt aan de oorlog: deze werd te kost baar. Een lange tijd vertoonde de Amerikaanse industrie een grote bloei, maar na verloop van tijd kreeg het bedrijfsleven volgens Chomsky oog voor de noodzaak de geschokte orde te herstellen, zowel nationaal als internatio naal. Men was daarbij niet zozeer bang voor de intelligentsia die is geor.ónteerd op beleid en tech nocratie, als wel voor de moreel georiënteerde intelligentsia. De reden hiervoor is volgens Chomsky dat de laatste groep werd gezien als een bedreiging voor de gevestigde orde. Men probeert nu dan ook nog steeds te ontkennen dat er ooit een ideolo gische oppositie is geweest tij dens de oorlog. bijna 1 miljoen aan prijzen HILVERSUM - Veneta, Verenigde Nederlandse Tapijtindustrie NV, gaat haar hoofdvestiging in Hil versum sluiten. De 140 werkne mers worden ontslagen. Veneta gaat zich na deze reorganisatie te rugtrekken in Dinxperlo waar dan nog ongeveer 35 mensen aan de slag kunnen blijven, zo heeft de in financiële moeilijkheden verkerende onderneming gis termiddag laten weten. De heer Günther, directeur van de Duitse Vermoegensverwaltung, die groot-aandeelhouder van Veneta is, heeft zich bereid ver klaard na de reorganisatie de werkzaamheden in Dinxperlo voor drie jaar te garanderen. Het onroerend goed dat eigendom van Veneta is, zal snel worden verkocht. Er zijn contacten met serieuze gegadigden. De op brengst hiervan zal de financiële positie van Veneta herstellen. 'Ik ben bang dat men bij Veneta de zaak te lang op zijn beloop heeft gelaten en dat er nu nog maar weinig aan te doen is', zo becom mentarieerde districls- bestuurder W. Rotermundt (In dustriebond-NW) de aange kondigde sluiting. Het gekke is, aldus Rotermundt, dat de Nederlands Herstructure ringsmaatschappij (Nehem) nog steeds naar een samenwerking met andere tapijtfabrieken op zoek is. Het zou volgens de be stuurder een taak van de tapijte nindustrie moeten zijn om, gedu rende onderzoek in die branche door de Nehem, om geen mensen te ontslaan. 'Maar als bond kun je er weinig aan doen als je voor voldongen feiten wordt ge plaatst'. Pottenbakkerij failliet: 106 man op straat TEGELEN - Alle personeelsleden van het keramisch bedrijf Frank- ton in Tegelen hebben gisteren te horen gekregen dat zij zijn ont slagen, omdat het bedrijf gealp- ten zal worden. Hierdoor zijn 106 personen werkloos geworden, onder wie een zestigtal buiten landse arbeiders. De mededeling heeft het personeel bereikt van mr. J. Vlaminckx uit Venlo, die benoemd is tot curator van het inmiddels failliet verklaarde be drijf. Frankton fabriceerde o.a. bloempotten. De schulden belo pen meer dan twee miljoen. De lonen van deze week zijn nog uit betaald. Komende week zal de bedrijfsvereniging deze verplich ting Volg de detectives van Sijthoff 28 uitgezochte meester werken van Agatha Christie zijn iedere week te winnen in de puzzelaktie 'Buitenlandse Vakanties voor Gehandicapten'. Promessen nog niet gevorderd DELFT - Studenten hoeven voor lopig niet te vrezen, dat de over heid de promessen via deurwaarder en rechter gaat in vorderen.' Minister Van Keme- nade van onderwijs en weten schappen heeft dit het Landelijk Overleg Grondraden (LOG) be richt. Volgens het (LOG) krijgen de stu denten bij wijze van generaal pardon nogmaals de mogelijk heid hun schuld, die ze via de promessen maakten, te betalen, 'dan wel aan te tonen dat zy se dert het vervallen van de pro messe beslist niet in staat zijn geweest de door hen aangegane onvoorwaardelijke terugbeta lingsverplichting na te komen', zoals in de brief van dr. Van Ke- menade staat. Daarmee erkent de minister, vindt het LOG, dat het voor veel stu denten, gezien hun financiële si tuatie, onmogelijk is, de pro messe tijdens de studie terug te betalen. Het LOG had kritiek op de gerechtelijke invordering, die staatssecretaris Klein eerder had aangekondigd. Blij Blijdschap.alom bij het vooruit zicht van premier Van Agt in het Catshuis, maar de vreugde van metselaars, loodgieters, schilders en be hangers zal ongetwijfeld he lemaal geen grenzen kennen. Het kan natuurlijk ook net andersom zijn. Tot het regeerakkoord van de heren Van Agt en Wiegel be hoort ondermeer een studie naar de mogelijke herinvoe ring van de fiscale aftrek baarheid van onderhoud aan het eigen huis. Ha, denken mensen zoals ik, eindelijk eens aandacht voor de mid dengroepen en hoger, die met een barse inspecteur van be lastingen zitten, maar tevens met houtzwam in de buiten boel. Ha, eindelijk weer de gouden dagen terug dat de schilder de wankele ladder beklom en de loodgieter het verzakte dak en de geluk zalige zekerheid daarbij dat het koninkrijk der Nederlan den de helft van hun activitei ten financierde door royaal met aftrekposten te strooien. Misschien komt dat allemaal weer terug. De nieuwe rege ring gaat erop studeren. Een probleempje voor die met selaars, loodgieters, schilders en behangers is er natuurlijk wel. Waar halen ze de nu ko-' mende maanden de klanten vandaan? Want er is natuur lijk geen huisvader zo gek om nü de metselaar te bestellen, terwijl hij over een paar maanden een vrijgeviger fis cus mag verwachten. Je gaat niet moedwillig je gezin te kort doen. Ik wacht in elk ge val maar even af. Juist de con fessionele ministers in de nieuwe club zullen gevoelig zijn voor het argument dat men de keizer wat des keizers is, moet geven, maar dat er nergens staat, wanneer pre- Emotie Opwinding alom over de forma tie deze week weer. Is die put dan bodemloos? Een Haags dagblad, waarvan de par lementaire redactie kennelijk meer naar „Koningen en keizers" op de buis had geke ken dan naar staatsrecht in geleerde boeken, gaf zelfs ko ningin Juliana de schuld van nieuwe vertragingen. Het ontbrak er nog maar aan dat het blad het hondje Sarah ter verantwoording had geroe pen, omdat het meer dan normaal een plasje moest doen. Zo'n Van der Grinten lijkt me niet de slimste uit de Ny- meegse klas, maar het zou ook best kunnen dat hij een keertje niet zo verschrikkelijk heeft zitten op te letten. Hij haalde de merken door elkaar en dat is heel erg voor een ju rist. Je kunt het vergelijken met een chirurg die met een broodmes gaat opereren om dat het de vorige keer, toen hij zijn lancet bij zijn vriendin had laten liggen, met een aardappelmesje ook uitste kend ging. Een parlementair meerderheidskabinet bleek het dan wel niet - soms is pa pier heel ongeduldig - maar dan noemen we het toch an ders? Soepel zijn wij bij de KVP altijd geweest. Charitas De vrijgevigheid via de beeld buis - Mies Bouman is er ooit nog eens mee tot de gemeen schap der heiligen doorge drongen - is ook al niet meer wat het geweest is. Ik heb het nu niet over de opbrengsten zelf - van die natuuractie van zoëven is nauwelyks een tro pisch regenwoud te bevloeien - maar over de heren en da mes die al die charitas in goede banen leiden. De man nen en vrouwen die die hele bonte stoet van gebrekkigen, leprozen, poreus geworden kathedralen op instorten, overbeviste waddenzeeën, moederloze pandaberen aan- het Deze week bood de krant aardig nieuws over al menselijke dat ook deze ouderlingen van de goeder tierenheid niet vreemd blykt te zijn. Korte gedingen over en weer. De leprozen krygen nog vier miljoen van Ben Es- sing; zelf staat hij claimen- derwijs op de stoep van de beheerders van weer een an der ongemak. Men komt in de charitas hedentendage verder met een goede advokaat dan met een goed hart. Hoe merkwaardig dan weer te gelijkertijd dat men zo ver baasd is dat de mensen niet meer in rijen van drie staan te dringen om bij vorst en kou, kommer en ellende, de en veloppen, de lucifersdoosjes, de gebruikte yoghurtbekers met goede gaven op te gaan halen. Dutch Zoals wij reeds enige eeuwen weten, wordt het bijvoeglijk naamwoord „Dutch", „Ne derlands" in het Engels zel den met aangename zaken verbonden. Belazerderij, ka righeid en schijnheiligheid spelen daarbij een hoofdrol. Zoekt u maar eens in het woordenboek op, wat ..Dutch uncle" of „Dutch party" be tekenen. Sinds een paar weken hebben we er nu ook de „Dutch dis ease", de „Hollandse ziekte" bij. Op zich moest het daar eindelijk eens van komen, want rachitis staat by ons ook al enige generaties als de „Engelse ziekte" te boek, dus noblesse oblige, hetgeen geen Duits is doch Frans. De Hollandse ziekte slaat op een weinig begerenswaardige kwaal van economische sig natuur. Buiten zie je er patent uit, de gulden is hard. je kunt er een spijker op krom slaan, maar van binnen is het een beklagenswaardig geheel. Dat komt misschien wel door de grootste ramp die onze na tie vijftien jaren her getroffen heeft, de vondst van een hele grote bel vol met aardgas. Daarmee begon het grote potverteren Overheidsbestedingen in dit land beslaan nu ongeveer de helft van het nationaal inko men en daarmee voeren wij het peleton aan. Helaas is het deel van die bestedingen aan investeringen, voor later, als de gasbel is ineengeschrom peld, in de loop der jaren kleiner geworden. Daarente gen zijn de overdrachtsuitga ven (pensioenen, w.w.) in de loop der jaren ongeveer ver dubbeld. De Dutch disease is dus eigen lijk met z'n allen meeëten en de afwas laten staan. Kwis Gisteren was dit dagblad ver knoopt met de natie via een radiokwis onder leiding van Hans van Willegenburg zelve, de troetelschijf van alle huis moeders, van wie de kinderen de deur uit zyn. Een lieve oude dame, daartoe door de meneren van de KRO. van een briefkaart losgeweekt, moest een paar vragen over Leiden beantwoorden. Zij deed dat met verve en char mant. Producer Bert de Winter ver telde my over het verrassend geconditioneerde gedrag van de deelnemers. Hij had eens in Kampen gevraagd, wan neer dit Zuiderzeestadje stadsrechten had gekregen en prompt werd hij in het ver volg op zijn tochten door het goede vaderland met de stadsrechten van alle kerk dorpen, gehuchten, vlekken en buurtschappen lastigge vallen. Toen hem in Limburg eens een vlaai was aangebo den. kon hij voortaan in De venter de koek, in Twente de krentemik, in Leeuwarden de Friese duimpjes niet meer ontwijken. Die stadsrechten, daar is nooit meer een vraag aan gewijd, natuurlijk. En wat die lekkernijen betreft: in Soestdijk past zo'n kren tenmik achter de rododend rons, maar by De Winter pas sen de Arnhemse meisjes net achter het elektrisch orgel. Kwis (2) Opwindend blijft het wel. De schrandere deelneemster uit Emmeloord met dat leuke lage bloesje en veel te jong om stadsrechten te hebben, kreeg de% eerlijk byeenge- kwiste 350 gulden van De Winter. Twee geestige types bijelkaar, De Winter en de mevrouw van het bloesje. „Oeiii", riep de mevrouw, door de microfoon, „Bert de Winter stopt 350 gul den tussen m'n b.h." Binnen de minuut begonnen de kwaaie telefoontjes en de op zeggingen binnen te stromen. Want dit rechtschapen volk is er tegen dat de naam van de b.h. ydel wordt gebruikt. Han Mulder

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7