Je went er zo gauw aan Als ik het goede doe Krijgt Nederlandse lutherse kerk een "sponsor"? Onjuiste indruk KERKDIENSTEN Op verzoek van de Lutherse Wereldfederatie zal de Evangelisch Lutherse Kerk in Nederland een ge sprek organiseren met enkele grote westerse meer- derheidskerken (Luthers) over de financiële pro blematiek van de Europese minderheidskerken. De Utrechtse predikant J. Blase, die deel uitmaakt van de kern redactie van het lutherse blad ELK, is er niet gerust op, dat zijn kerk met dit verzoek in de goede richting zit. Men zou die meerderheidskerken van De nemarken, Zweden, Noorwe gen en de Duitse Bondsrepu bliek wel eens de rol van 'sponsor'' van de Nederlandse kerk kunnen toedenken, en daar heeft ds. Blase zo zijn be denkingen tegen. Beulswerk Op zichzelf is hulp van buitenaf in de lutherse kerk niet onge bruikelijk. Het is een oude tra- titie van deze kerk, wat tegen het buitenland aan te leunen. Ds. Blase: „Wie een beetje thuis is in de geschiedenis, weet hoe onze kerk in het verleden ge steund werd door de buiten landse lutherse vorsten. In de kerk van Utrecht hangt nog al tijd een imposant schild ter herinnering aan de royale gift van koning Chnstiaan van De nemarken. Het koperen dak van de Ronde Lutherse Kerk in Amsterdam - nu een deel van een hotel - is ook zo'n buiten landse gift. En de kerk aan het Spui in Amsterdam, de oude hoofdkerk van luthers Neder land, is pas gebouwd in twee tot dat doel aangeschafte pakhui zen, nadat koning Chnstiaan van Denemarken had gedreigd, de Sont voor de Amsterdamse schepen te zullen sluiten als de Amsterdamse lutheranen hun kerk niet zouden mogen bou- De lutheranen, meestal im migranten, hadden het in die tijd allesbehalve gemakkelijk. Ook toen leed de kerk onder het verdwijnen van haar leden. Niet zozeer door ontkerkelij king als wel door ontlut- hersing. Dp. Blase. „Men kon eigenlijk niet goed mee in de maat schappij van die dagen als men geen lid was van de calvinisti sche staatskerk. Openbare ambten waren onbereikbaar. Met uitzondering van het ambt van scherprechter. Voor het minder fraaie beulswerk waren de calvinisten te fijn gebouwd. Dat moest een lutheraan maar doen. Ook was de kerk gebonden aan een paar vestigingsplaatsen, waar zij toestemming van de overheid had gekregen. Daar buiten mochten geen lutherse gemeenten gesticht worden. Het opheffen van een gar nizoen bracht soms een bloei ende gemeente terug tot een zeer laag peil'. Macht Als ds. Blaser zich die traditie herinnert, ziet hij de mogelijke hulp van grote westerse meer derheidskerken aan de finan cieel minder-draagkrachtige kleintjes min of meer in die lijn liggen. Weliswaar zijn er geen grote vor sten meer die met hun macht de min of meer in het nauw ge dreven Nederlandse luthera nen te hulp komen, maar macht is er natuurlijk nog altijd, en nog dan vroeger wordt bij CHRIST!ANUS SEXTÜS HEX DAN t NORVEC' M£ EST MER TT VS. i LUDOVICi HOLSTtm. LEIDEN-Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 dr. Lamping, 11.45 oec. studentend., Mare- kerk 10 ds. De Jong 5 ds. Meyers, Mara- nathakerk 10 ds. Brederveld, Merenwijk 9.30 en 11 ds. Hortensius, Bethlehem- kerk 10 ds. Steenstra, Bevrijdingskerk 10.30 ds. Wagenvoorde, 5 ds. Bovenberg, Vredeskerk 10 ds. Langenbach, Zuider- kerk, 5 cantated., Waalse k. 10.30 ds. Ribs, Acad. Ziekenh. 10 ds. Bakker, Diac. huis 10.30 ds. Hemmes: jeugdka pel G. Herder (O. Vest) 10.30 dhr. v.d. Ploeg, psych. ziekenhuis Endegeest, 9 prot. dienst, 10 rk dienst, Geref. Kerk Zuider- kerk 10 dr. Wind, 5 cantated., dr. Lam ping, Petrakerk 10 kand. Ootjers A.dam, 5 ds. Sijtsma, O. Vest 10 ds. Hofman, 5 kand. Ootjers, Maranathak. 10 ds. Bre derveld, 5 dr. Wind, Bevr. kerk 9 ds. Schoch, Z.woude, 5 ds. Bovenberg, Groenhoven 10 ds. Sijtsma, De Mirt 10 dhr. Spijker, Mierennest 10 dhr. Kroon, Merenw. 9.30 en 11 ds. Hortensius, Dole rende Noodgem. Groot Leiden (Pieters- kerkstr. 1), 9 en 5 dhr. Maaskant Ens, Geref. Kerk Vrijg. (Herengracht 70) 10 en 5 ds. Gootjes, av.-maal, Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9) 10 en 5 ds. Manni Assen, Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard, Geref. Gem. in Ned. (Bethl. kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30, Evang. Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgracht) 10.15 ds. Bergsma te Leiderdorp, Remonstr. Doopsgez. Gem. Zevenedagadventisten 1) 10.30 ds. Kuipers, Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. v. Mameren, Evang. Chr. gemeenschap (Middelstegracht 3) 10 dhr. Dikkes, Zendingswerk Midder- nachtsroep (Zoeterw. singel 21) 5 nam. dhr. Sprey, Evang. centrum Zijlsingel 2, zo. 10 en di. 8 dhr. Zijlstra, Pinkstergem. (O. Rijn 3) 3 dhr. Eikerbout, Leger des Heils (Hooigracht) 10 en 7.30, Nw. Apost. Kerk (H. Rijndijk 24) 9.30 en 4, woe. 8. Chr. Science (Steenschuur 6) 10.30, Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6) 10.15, Zendedagsadven- tisten (Lokhorstkerk Pieterskerkstr elke zat. morgen 9.45 tot 10.45 discus siegroepen, 11 tot^12 predikdienst, Soefie-beweging, Cmd Kath. Kerk (Zoeterw. singe* 10. Vrij Kath Kerk (Vreewijkstr.) 10.30, RK Kerken Meren wijk zat. 7, zo. 9^0 11Haagw. zat 7, zo. 9, 10.45,12 en 6.30, Steenschuur zat. 7, zo. 9, 10.30, 12 en 6. Haarl. str. zat 7, zo. 9.30 10.45, 12.15 en 6. Rijndijk 281 zat. 7, zo. 9.30 en 11.30, Boshuizerlaan zat 7, zo. 9.30 en 11, Herensingel zat 7, zo. 8.30, 9.30 en 11. ABBENES - Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Den Harder. AARLANDERVEEN - Heiv. Gem. 10 ds. Wolthaus, 7 dhr. Christ Leiden, Ge ref. Kerk 10 ds. Vree. 6.30 dhr. Te- nijenhuis, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 3 ds. Kok Eemdijk, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30 en 10.30 ALPHEN AAN DEN RIJN - Ad- ventskerk 10 ds. Bogers, 5 ds. Blenk W.brugge. Kruiskerk 10 ds. Schuurman Zoetermeer, Opst. kerk 10 ds. Stelwagen Boskoop, Salv. kerk 5 ds. Alma Soest, opendeurdienst; Nabij 10 jeugd ka pel, G. H Kerk 9 en 5 dr. v. Santen, De Bron 10.30 dr. v. Santen, 6.30 ds. Koers, Drieh. 7 ds. v. Dam, AshramcoUege, 9.30 ds. Verdoorn, Oudsh. weg 10 ds. Oort, Sionsk. 9.30 ds. Verploeg, 6.30 ds. Van der Linden Dirksland, Geref. K. Mar. k. 10 dhr. Tenyenhuis, 6.30 ds. Booy Lin- schoten, Salv. k. 10 ds. Booy, 5 zie Herv., G. H. Kerk 10.30 ds. De Ruiter. 5 zie Herv. De Bron 9 ds. 't Hart Bodegr 10 ds. v.d. Ree, 6.30 ds. Koers, Geref. Kerk Vryg. 8 45 en 6.30 ds. Borgdorff, av.-maal, Ge ref. Kerk Vryg. Buiten V. 9.30 ds. v.d. Berg, 4.30 ds. Janse, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Hamstra, Oud Geref. Gem. 9.30 en 4, Baptistengem. 10 ds. Koekoek, 6.30 ds. Nieman, Noord (Sportl. 10 ds Agtereek, Volle Evang. Gem. (school Preludeweg) 10, Leger des Heils 10 en 6.30 uur. Corn, de Vla- mingstr., Moluks Prot. kerk 9.30 mej. ds. Nussy, Moluks Evang. kerk 11 ds. Sita- nala, RK Kerken Bon. kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Piuskerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45, De Bron zat. 6.30, zo. 8.30 en 11. R dam, Geref. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Kleppe Woerden, 14 dec., 7.30 ds. Ver- wey, H.I Ambacht BODEGRAVEN - Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Droogers,6.30ds. De Vreugd, ons in het Westen macht in geld uitgedrukt. De kleine lutherse kerk, nog steeds gebukt onder ontker kelijking en binding aan de weinige plaatsen waar een lut herse gemeente kan samen komen, kan zich nog nauw elijks weren. Ds. Blase. "Wat geld, wat macht, door enkele Europese meer derheidskerken aan ons over gedragen, zou ons aanzienlijk weerbaarder maken. Maar het gevaar is, dat je zo gauw aan zulke dingen gaat wennen. En bovendien: van de ene dag op de andere kan de sponsor, ge heel eigenmachtig, zijn taak als beëindigd beschouwen". Verbinding Om dat laatste duidelijk te ma ken, herinnert ds. Blase aan wat er met zijn Duitse collega Ennslin is gebeurd, wiens dochter (lid van de Rote Armee Fraktion) in de gevangenis van Stammheim de dood vond. Nadat de predikant had gesug gereerd, dat zijn dochter was vermoord, verzocht de Evan gelische Kerk hem over dit on derwerp niets meer te zeggen, op straffe van inhouding van het salaris. Een aantal Neder landse predikanten heeft naar aanleiding daarvan verzet aan getekend tegen deze stel lingneming van de Duitse kerk. Nu is de betrokken kerk niet spe cifiek luthers, maar dat neemt voor ds. Blase niet weg, dat in West-Duitsland de verbindin gen tussen kerk en staat nog steeds bijzonder hecht zijn en en dat een Duitse kerk ge- Dankzij een buitenlandse gift kreeg de Ronde Lutherse Kerk in Am sterdam een koperen dak. (Beide foto's uit het blad ELK). sprekspartner zal zijn als de Nederlandse kerk op verzoek van de Lutherse Wereldfedera tie haar financiële problemen op tafel brengt "De greep van de staat in Duits land op de kerk is nog heel groot, omdat de staat nog steeds de - inmiddels veel vrij williger geworden - kerkelijke bijdrage via de belastingdienst voor haar int". Nu zijn lutheranen van huis uit gezagstrouw, maar ds.Blase vraagt zich toch af of wij, on danks alle bloederschap in de Wereldfederatie en ondanks alle traditie en historische ver banden, wel een goede weg op gaan met zo'n gesprek over onze financiële problemen. (Johannes 3:22-30) De vierde evan gelist tekent een beeld van Johan nes de Doper dat strijdig is met de historische werkelijkheid. In het vierde evangelie neemt Johannes een andere houding aan tegen over Jezus en de andere mensen dan hij in de andere evangeliën heeft, en die andere, waar schijnlijk oudere evangeliën zul len dichter bij de historische wer kelijkheid staan. Wat de houding tegenover de men sen betreft, in de eerste drie evan geliën zegt Johannes - in de lijn van de profeten uit het Oude Tes tament: "Bekeert u, en brengt vruchten, de bekering waardig, voort." Zoiets zeg je alleen als je van mening bent dat de mensen dat ook kunnen. Maar in het vierde evangelie zegt hij iets heel anders: "Iemand kan niets nemen als het hem niet uit de hemel wordt geschonken." Dat betekent dat hij de mensen diLS niet op roept iets te doen. Je kunt nl. wel tegen mensen zeggen: "Bekeer je, sla een andere weg in en maak dat met je daden duidelijk," maar je kunt toch onmogelijk te gen de mensen zeggen: "Ontvang nu eens een cadeau van God!" in het mensenrijk niet helemaal zo toe als in het dierenrijk, waar de zwaksten worden vertrapt. We moeten alleen wel bedenken: om de heilloze weg die tot de dood leidt te verlaten,hoef je op zichzelf geen christen te zijn; dat kan ieder welmenend mens doen. Re ligieus is het om te zeggen: als ik het goede doe, dan wordt mij de mogelijkheid daartoe door God geschoTiken.dan ervaar ik dat als een godsgeschenk (zonder dat ik aan een ander voorschrijf dat hij het ook zo moet ervaren). Geschenk Als wij het goede dat wij doen erva ren als een geschenk van God, dan betekent dat b.v. dat wij niet hoe ven te zeggen: "Ons geloof staat of valt met wat wij er in ons leven van maken." Deze (veel gehoorde) stelling is m.i. maar voor de helft waar: ons geloof valt inderdaad als er niets van blijkt of alleen maar het tegendeel ervan blijkt. Maar ons geloof in God staat niet met wat wij ervan maken; ons geloof staat met wat wij van God ontvangen. Geweten De vierde evangelist veroorlooft zich inderdaad een grote vrijheid bij het tekenen van zijn figuren, en hij gebruikt zijn figuren om zijn visie te geven op de grondv raag van het geloof in God: hoe is de verhouding tussen ons zedelijk handelen en Gods goedheid? Als wij opgeroepen worden ons te be keren, omdat de we<J waarop we ons nu bevinden een heilloze weg is (b.v. omdat die kan uitlopen op het gebruik van de neutronenbom of de hongerdood van miljoenen mensen), dan wordt een beroep gedaan op ons ethische geweten, dan bevinden we ons op het ter rein van de zedelijkheid,- en dat is een heel belanarijk terrein. Omdat wij zoiets als een zedelijk geweten hebben, daarom gaat het Als een daad van God, waaruit blijkt dat God ons vasthoudt,zien we in ons geloof het leven van Je zus. Van dat leven zijn in het Nieuwe Testament en in de loop van de geschiedenis heel ver schillende beelden ontworpen. Van deze beelden zeggen we: dat zijn geen geïdealiseerde beelden van een dode,dat zijn beelden die verwijzen naar de werkelijkheid: God wil via deze mens met ons i gemeenschap treden. In de adventstijd kijken we hierop terug en zeggen we: Zijn leven is Gods geschenk aan ons; als wij vanuit dit geschenk met God le ven, dan voltrekt zich Gods toon der in ons leven. EP. MEIJERING Cantatedienst. Morgenmiddag om 5 uur wordt in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg in Lei den een cantatedienst gehouden, onder gezamenlijke verantwoor delijkheid van de hervormde en ge reformeerde kerkeraad in dit stadsdeel, waarin de chr. orato riumvereniging 'Exultate Deo' uit Voorschoten de cantate 'Wie ist dein Name so gross' van Georg Philipp Telemann zingt. De tekst van deze cantate, geschreven voor koor, solisten en orkest, is een sa menvoeging van allerlei psalm gedeelten, vooral uit de psalmen 8 en 29. Naast het koor werken mee sop raan Marry Stegenga, de alt Wil- lemke van Claerberghe, de bas Henk van den Brink, de organist Joop Brons en het Nederlands Ba- rokensemble. De muzikale leiding is in handen van Sander van Ma rion. Dr. A.J. Lamping is de voor ganger. Parochiefeest. De plechtige hoogmis van morgenochtend kwart voor 11 in de Hartebrugkerk in Leiden staat in het teken van het feest van 'Maria onbevlekt ontvan gen'. Zij is de patrones van deze pa rochie. Onder leiding van de can tor-organist Jan Schmitz zal het gemengde koor de Missa Secunda Pontificales van L. Perozi ten ge hore brengen. Kerstactie Petruskerk. Dit weekeinde zal (achterin de kerk) de jaarlijkse collecte worden gehou den van de Sint Petrusparochie aan de Lammenschansweg in Leiden, 'om bejaarden, zieken en mensen die het moeilijk hebben met kerst mis een beetje meer kerstvreugde te kunnen geven', zo schreef het comité ons. Mocht men niet in staat zijn nu zijn bijdrage te geven, dan staat de girorekening van J.P. Brandenburg, Hoge Rijndijk 96a Leiden, hiervoor nog open: 54 86 18 (met vermelding: 'Kerstactie'). The Lord's Folks. Vanavond om 7 uur werkt de jongerengroep 'The Lord's Folks' mee aan een eucha ristieviering in de kerk aan de He rensingel te Leiden. Thema van de dienst, waarin pastor P. de Ridder voorgaat, is 'Toekomst en verwach ting'. Studie Beroepsverbod. Naar aanleiding van de affaire-Kalma zal de Raad van Kerken in Nederland zijn werkgroep 'Mensenrechten' vra gen, een studie te wijden aan be roepsverboden en andere vormen van discriminatie jegens ambtena- kUW)£NU Mtrroevp,tfO:.-s£*'<°Guyf>' wftDeccop"BEZ'G Houoem ren, alsmede aan de persoonlijke en sociale factoren die daarbij een rol spelen. De werkgroep 'Mensenrechten' werd een jaar geleden opgericht Avondmaal. De lutherse kerk van Finland heeft geen bezwaar meer tegen deelneming van jonge kinderen aan het avondmaal. Als de Finse rijksdag (de kerk daar is staatskerk) haar goedkeurt, treedt de wijziging van de kerkorde op dit punt onmiddellijk in werking. Hoog op de lijst 'Het kleine huis op de prairie'en 'De Waltons'.die in ons land respectievelijk worden uitgezonden door de Evangelische Omroep en de Tros, staan bij de Amerikaanse 'behoudende' protes tanten ('evangelikalen') hoog op de lijst van de meest aanvaardbare tv programma's. Dat blijkt uit een onderzoek van de Amerikaanse 'Church of God', die probeert het programmapeil van de Amerikaanse televisie te verhogen. De enquête gebeurde onder ruim een miljoen protestanten, aan wie werd gevraagd de tien meest aan vaardbare en de tien meest aan stootgevende programma's op te sommen. 'Maude' en 'All in the fa mily' (VPRO), Mash (AVRO), Charles Angels (Tros) en Kojak (NCRV) staan op de zwarte lijst van de Amerikaanse evangelikalen vooral de eerste twee. CHRIST! A NÜS. Het gedenkbord in de lutherse kerk te Utrecht, ter herinnering aan een royale gift van koning Christiaan de Zesde van Denemarken en Noorwegen. Het opschrift op dit fraai geschilderde houten bord eindigt met de woorden: "Bedenk, lezer, dat het Noorden terecht roemt over zulk een koning, die een marmeren gedenkteken waard is, omdat hij niet alleen door zijn naam, maar ook in feite een christen is.". Ji Afgaande op het december-num- mer van het blad "Kruistochten", een uitgave van de stichting "De akker is de wereld' te Ermelo, is niet iedereen in Hongarije onver deeld gelukkig geweest met het bezoek van de Amerikaanse evangelist Billy Graham een poosje geleden. "Natuurlijk", zo schrijft'het blad, "was het fijn dat het evangelie zomaar in het openbaar verkon digd werd. Maar tegelijkertijd was het overduidelijk, dat de Hongaarse staat de gelegenheid te baat nam om aan de buiten wereld de indruk te geven, dat christenen geen haar in de weg wordt gelegd. En die indruk is onjuist. Een Hongaarse predikant zei, op zichzelf heel blij te zijn met de komst van Graham. Maar zuch tend voegde hij eraan toe: Het zou een stuk beter zijn geweest als een van óns daar had kunnen staan". De schrijver in "Kruistochten" ver telt nog van een incident, dat zich na een van de toespraken van dr. Graham voordeed. Toen het merendeel van de vele aanwezigen met duidelijke geba ren positief had gereageerd op de uitnodiging van de evangelist om zich geheel en al aan de Heer toe te wijden, dacht een der aanwe zige regeringsvertegenwoordi gers dat hij zoiets ook weieens kon proberen. Hij begon zijn toespraak met te zeggen, dat het toch wel heerlijk is, in een vrij land te mogen wo nen, waar dergelijke bijeenkom sten gehouden kunnen worden. "Mag ik eens aan uw opgestoken handen zien, of u het met mij eens bent?", vroeg hij. Er ging toen maar een klein aantal handen omhoog Met de methode van de evangelist kan de propaganda makende communist niet veel beginnen. kand. Boelhouwer, Geref. Kerk 10 ds. Schaafsma Utrecht, 6.30 ds. v. Wijn gaarden Mijdrecht BOSKOOP - Herv. Gem. 9.30 ds. Heijmans, 6.30 ds. Pot H.I. Ambacht, jeugdd., De Stek, 9.30 ds. Dijkstra, Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Omta, Chr. Geref. Kerk 9 ds. Kok R.dam, 3 ds. Manni Assen, Ge ref. Gem. 9.30 en 6, Opwekkingsgem. (Concordia) 9.30, Verg. v. Gelovigen (Nieuwstraat)9.30en 5., RK Kerken kerk zat. 7, zo. 8.45, 10 en 11.30, Ontmoeting zat 5.30, zo. 10.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Geertsema, Geref. Kerk 10 en 5 ds. Versluys, RK Kerk Het Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15, Bernardus zo. 10, dorp zat. 7. zo. 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz, 7 ds. v. Bruggen, Geref. Kerk 10 en 5 ds. Pouwels, av.-maal, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 kand. v. Rookhuyzen, RK Kerk Mart. kerk zat 7, zo. 8.30, 10. 11.30 en 12.45, Jozefkerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Bouman te Kat wijk aan Zee, 6 ds. Gebraad, Ontm. kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Van Niel Rijns burg, Geref. Kerk 10 ds. Vrolijk, 5 ds. v.d. Horst, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem. N. 6 10 ds. De Groot Apeldoorn, 5 ds. Vroegindewey, O. Kerk 10 ds. Arkeraats, 6 ds. Vink; Ichtusk. 10 ds. Catsburg, 5 hr. Bakker jeugdd., Pnièlk. 9.30 ds. Vink, 6 ds. Arkeraats, Gr. v. Pr. school 10 ds. Ho- vius, Hoekst 10 dovendienst, Overduin 2 ds. Baas, Geref. Kerk: Vr. kerk 10 ds. v. Halsema, 5 ds. Vrolijk, Tr. kerk lOds.v.d. Horst, 5 ds. v. Halsema, Geref. Kerk Vryg. 10.15 ds. Hoff, 3.30 dienst, Geref. Kerk Vryg. Buiten V. 8.45 en 7 ds. Roukema, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v.d. Ent Geref. Gem. 10 en 5 leesd., woe. 7.30 ds. Harinck Den Haag. Volle Evang. Gem. (Voorstraat 100) 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. 9 ds. Baes Katwijk, 5 adventsvie ring in Het Anker. Geref. Kerk 10.30 ds. Swierts, 5 zie Herv. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 ds. Knorth, 3 ds. Bovenberg Leiden, dienst met gehan dicapten, Hoofdstr. kerk 10 ds. Doesburg, 6.30 mevr. ds. v.d. KolfT; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Geursen, avondmaal 5 ds. Doesburg, avondmaal Baptistengem. 10 dhr. Lourens, 5 ds. De Vries, do. 8 bijbelkring zat 7 bidstond, RK Kerk zat. 7, zo. 9. 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem. 9.30 ds. De Vree, avondmaal 7 ds. Quartel, Gouda, Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. Averes, RK Kerk zat 7. zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem. gr. kerk 10 ds. Kalkman Noordw. hout, 7 jeugdd., Pauluskerk 10 ds. De Gelder, Geref. Kerk 10 ds. De Wit, 7 zie Herv., Geref. Kerk Vrijg. 10.15 ds. Simpelaar, 4.30 leesd., Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 10.45 ds. Schuurman. 5 dienst, Chr. Geref. Kerk 10 ds. v. Dijken, 4.30 ds. Visser N.-Vennep, Geref. Gem. 10 en 4 dienst, 14 dec., 7.30 ds. Hakkenberg, Oud Geref. Gem. 9.30 en 3, 14 dec., 7.30 ds. Du Mar- chie, In Manènburcht ma. 8 evangclisa- tied., ds. Gravendeel, RK Kerken Agat- hak. zat 7. zo. 8.30,10 en 11.30, Poelhuys 7.30, 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem. 9.30 ds. Bronsgeest 6.30 ds. Bronsgeest, Haar lem, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Grif fioen, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. Hamstra, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30,9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gem. 9.30 ds. v. Ieperen, Bergschenhoek, 6.30 ds. Noordergraaf Utrecht, Geref. Kerk 9.30 ds. Helderman Badhoevedorp, 7 dr. Vlijm Leiden, RK Kerk zat. 7. zo. 9 en 11 NIEUW-VENNEP - Herv. Gem. 9.30 ds. Dubbeldam Hoofddorp, 7 ds. Ruiten berg Vianen, Geref. Kerk 9.30 ds. Wijn gaarden, 4.30 ds. Rang, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 ds. Visser. RK Kerk zat 7, zo. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem. 9.30 kand. v. Roest 7 ds. Bronsgeest, Geref. Kerk (Woerdense Verlaat) 10 en 7 ds. Noot- eboom, RK Kerk zat. 7.30, zo. 9 en 10.30. „NOORDWIJK - Herv. Gem. Voorstr. 10 ds. v. Bruggen Hillegom, 7 dr. Jansen, Hoofdstr. 10 kand. Da Costa O.geest 7 ds. Hamoen Den Haag, De Rank 10 dhr. Goyert Zeist, 3.30 ds. v.d. Bergh R.dam, Geref. Kerk Hoofdstr. 10 ds. Warnink, 5 ds. Elgersma, Vinkenl. 9.30 ds. El- gersma, 5 ds. Warnink, S. Mio, 9 ds. Bouma, v.d. Berghst 11 ds. v.d. IGaauw Hoogeveen, in Hoofdstr. en Vinkenl. kerk avondmaal Ned. Prot Bond 10.30 dr. Meyering O.geest, RK Kerken Zee 9.30 en 11, Binnen 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT-Herv. Gem. 10 ds. v.d. Klaauw Hoogeveen, RK Kerk Jozefk. zat 7, zo. 10, 11.30 en 6, Vik- torkerkzat7,zo,8,10,11.30 en 6, De Zilk zat 7. zo. 8.30, 10 en 11.30, S. Maria zat. 7.15. zo. 10. S. Bavo zo. 9.30. OEGSTGEEST - Herv. Gem. Gr. kerk 10.30 ds. Sasse, av.-maal, Pauluskerk 10 ds. Hoekstra, Gem. centr. 10.30 ds. mr. Mulder Santpoort 7 jeugdd.. Van Wyc- kerslooth 4.30 prof. dr. Jansen Schoon hoven. Geref. Kerk 10 ds. Heemskerk 7 in gem. centr. ds. Aalbers, jeugdd., Ge ref. Kerk Vrijg. 8.45 en 4.30 ds. Sim pelaar. av.-maal, Geref. Kerk Vrijg. Bui ten V. 8.45 br. Nugteren, 4 ds. v.d. Berg, RK Kerk Will, kerk zat 7, zo. 9,10.30 en 12, Bon. kapel, zat 6.30, zo. 9 en 11Volle Evang. gem. (gem. centr.) 4 dhr. v.d. Brugge. OUD-ADE - RK Kerk zat 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem. 9.30 ds. Lalleman, 5 ds. Roos Amsterdam, jeugdd., Geref. Kerk 9.30 en 5 kand. Laemoes, RK Kerk zat. 7, zo. 8.15, 9.45 en 11.30, Remonstr. Gem. 7.15 nam. mej. ds. Piso Alkmaar. ROELOFARENDSVEEN - RK Kerken P. Banden zat 7, zo. 8, 9.30, 11 en 12.15, M. Pres. zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Kruijf, av.-maal, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gem. gr. k. 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. Verploeg Alphen, Bethelk. 9.30 ds. Batelaan V.schoten, 5 ds. Boo- gert Leiden, Geref. Kerk Petrakerk 9.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. Baayen, Immanuelk. 9 ds. Baayen, 10.30 ds. Byleveld, IJlst 5 ds. Damsma Mar. k. 9.30 ds. Damsma, 5 hr. s!*CEBrouwer Katwijk, jeugdd., Ge ref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Zomer, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Wallet Koude kerk a.d. Amstel, 15 dec. 7 J0 bevestiging en intrede ds. De Joode Evang. Chr. gem. (aula mavo) 10, RK Gemeenschap (aula tuinb. school) zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING - RK Kerk zat 7, zo. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Westra Beilen, 7 ds. Van Mameren, bapt predikant te Leiden, opendeurdienst, Geref. Kerk geen op gave, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Rebel, Ned. Prot Bond 10.30 ds. Noorman Bus- sum, RK Kerk zat. 7. zo. 8, 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem. 10 ds. Nicolai Zevenhoven, 6.30 ds. Lindenburg, Ge ref. Kerk 10 ds. Bezemer, 6.30 ds. v.d. Heiden, RK Kerk 9 en 12. VALKENBURG-Herv. Gem. 10en6.30, Geref. Kerk 9.30 ds. Gesink Sassenheim, 6.30 ds. Vrolijk, Geref. Kerk Vrijg. 9-30 leesd., 5 ds. Hoff VOORHOUT - Herv. Gem. 10 ds. Bro kerhof. RK Kerk zat 7. zo. 9. 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Meijering, 7 zangdienst in M. Godskerk, aula NH 9.30 ds. De Zwart, Hulp en H. 10 ds. Verheule, De Ark 10 jongerend., Geref. Kerk 10 ds. De Zeeuw, 7 zie herv., Geref. Kerk Vrijg. 8.30 ds. Zomer, 3.15 ds. Geelhoed. RK Kerken M. G. Kerk zat 7, zo. 8, 10 en 11.30, Laur. zat 7, zo. 8.30, 10.30 en 12, aula NH 11. WADDINXVEEN - Herv. Gem. Bethel- kerk (Brugkefk in restauratie) 10.30 ds. Stelwagen, 6.30 ds. Verwelius, Hoekst. 9.30 ds. Verwelius 6.30 ds. Jongerden, Bethelkerk 9 ds. Stelwagen, 5 ds. Ver welius, Immanuelkerk 10 ds. Hulst 5 ds. Comelder, Geref. Kerk Kruiskerk 10 ds. Modderaar, 5 ds. Dijkstra, Ontm. kerk 10 prof. dr. Lammens, 5 ds.' Modderaar, Oud Geref. Gem. 10 en 6-30, Chr. Afge- sch. Gem. 9.30 en 5 ds. Verloop, Vtflle Evang. Gem. (Lindengaarde 17a) 9.30, Remonstr. Gem. 10 ds. Wery, RK Kerk Viktork. 10, Ontm. kerk 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gem. 10 en 5 ds. Den Tonkelaar, av.-maal, RK Kerk zat 7 zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gem. Dorpskerk 8.30 ds. Tukker, 10.15ds. v. Leusden, 4 J0 ds. Tukker, Kievietkeri^lOds. v. Zanten, Messiaskerk 10 ds. Wiersma, Geref. Kerk 10en5ds.v. Beek Den Haag, Zuid 10en5 ds. v.d. Kamp, Ned. Prot Bond 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE - Herv. Gem. 9.30 ds. Blenk, 6.30 ds. v. Vliet Hoogmade, Geref. Kerk 9.30 ds. Hartkamp Hillegom, 6.30 ds. Rang. N.-Vennep, Ned. Prot Bond 7 nam prof. dr. v. Goudoever, RK Kerk zat 7. zo. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Lindenburg Ter Aar, 7 ds. Nicolai, Geref. Kerk 9.30 ds. v. Wijngaarden Mijdrecht 7 ds. Hartkamp, Hillegom RK Kerk zat. 7 zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem 10 ds. Bovenberg. RK Kerken Janskerk zat 7.30. zo. 9.30, Chr. D. Kerk zat 7. zo. 8.30 en 10, Meerburgkerk zat 7, zo. 10,12 en 6. ZWAMMERDAM - Herv. Gem.. 10 en 6.30 ds. Moster. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Bezemer.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4