Kinderen gaan milieuproblemen beter begrijpen99 Leidse wint f 500, Herenhuizen aan de Rijndijk Wens van Lampie op 1500 km van huis in vervulling v.d. Water ZATERDAG 10 DECEMBER 1977 LEIDEN Eerste Leidse schoolbioloog F. v.d. Sluis aan het werk LEIDEN - "Het eerste is datje kin deren iets kunt bijbrengen over de natuur. En misschien gaan ze de hele milieuproblematiek dan ook wat beter begrijpen. Je kunt kinderen een beetje opvoeden zodat ze bijvoorbeeld iets minder gauw dingen in de natuur zullen vertrappen". Dat is volgens Frits van der Sluis (26) zo'n beetje de ideële gedachte die steekt achter de functie van schoolbioloog. Een functie die hij sinds afgelopen dinsdag vervult en die hij nog volledig gestalte moet geven. Want Frits van der Sluis is de eerste schoolbioloog in Leiden. Er zijn heel wat jaartjes voorbij ge gaan voordat de nieuwe school bioloog kon worden aangesteld. Al in de jaren zestig werd er over een dergelijke functionaris ge sproken. En eind 1975 schreef de Leidse biologiestudente Marijke van der Horst-Kruyt een nota, waarin zij ondubbelzinnig aan toonde dat een schoolbioloog in Leiden bepaald geen luxe zou zijn. Van de meeste basisscholen in Leiden, zo had zij onderzocht, vond 29 procent de aanstelling van een schoolbioloog noodza kelijk en 68 procent achtte het wenselijk. Het jaar daarop hielden vertegen woordigers van de Stichting Leidse School- en Werktuinen in onze krant een warm pleidooi voor het opzetten van een schoolbiologische dienst. Een dienst die de natuureducatie voor scholieren samen met leerkrach ten zou moeten organiseren, coördineren en begeleiden. Zo'n dienst kostte evenwel veel geld en dat was er niet, zo liet wethouder Tesselaar meermalen weten. Kort na het krantenartikel - tijdens een informatieve bij eenkomst van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie in Leiden (I VN) - gaf de wethouder de betrokkenen echter weer wat hoop: er zou wellicht toch genoeg geld bijeen te schrapen zijn voor de aanstelling van een school bioloog. Wat medio dit jaar lukte. Werkkamp Frits van der Sluis was inmiddels actief bezig op het terrein van de natuureducatie. Na drie jaar biologiestudie in Leiden (hij heeft zijn kandidaats) begon hij in 1973 één dag per week biolo gieles te geven aan een huishoud school in Den Haag. "En dat be gon me eigenlijk wel te boeien. Ik heb toen een biologisch werk kamp gevolgd van de Konin klijke Nederlandse Natuur-his- torische Vereniging, waarbij je leerde hoe je met groepen er kinderen in de natuur iets kun doen, hoe je dingen buiten kun' doen zodat ze het zelf kunnen Via contacten op dat werkkamp kwam Frits in aanraking met het werk van de Dienst School en Kindertuinen in Den Haag, die zich al vele jaren op velerlei ge bied met de natuureducatie be zighoudt. Hij volgde een cursus voor natuurgids van het IVN en hielp mee aan het opzetten van een soortgelijke cursus in Lei den. Ook was hij actief betrokken bij de oprichting van een afdeling Leiden van het IVN begin dit jaar. Vorig jaar werd er in Leiden be gonnen met het maken van les pakketten voor scholen en ook daarin had Frits een actief aan deel. Hij verwacht overigens dat het uitgeven van lesbrieven met informatie over bepaalde aspec ten van de natuur, en school- pakketten in het vervolg wel wat frequenter zal gebeuren. Wat er verder op het gebied van de na tuureducatie staat te gebeuren nu zijn aanstelling een feit is, kan hij nog niet zeggen. "Ik ben pas be gonnen en het is allemaal nog erg vaag", zegt hjj. Het enige wat hij voorlopig te mel den heeft is z'n taakomschrij ving: helpen bij het maken van leerplannen voor het onderwijs, contacten onderhouden met ver enigingen, die op het gebied van de natuureducatie en/of -be scherming actief zijn, en het be heer voeren over de informatie. Daarbij kan hij voor een deel al inspringen op de voorzieningen voor natuureducatie, die Leiden al heeft, zoals de kinderboerderij in de Merenwijk, de schooltuinen etc. Frits vindt overigens dat het aantal schooltuinen in Leiden wel kan worden uitgebreid. "Een vijfde deel van de vijfde klassen van de basisscholen heeft een school tuin", zegt hij, "en dat is wel erg weinig". Frits werkt onder de vlag van de gemeentelijke plantsoenen dienst, die al geruime tijd de na tuureducatie in Leiden probeert vorm te geven. "Mijn idee is', zegt hij, "om eerst eens bij diverse schoolbiologische diensten in het land te gaan kijken hoe ze daar werken. En als ik dat gedaan heb te proberen aan de hand daarvan de dienst in Leiden op te zetten. Dus ik weet nog niet wat eruit komt". Wim Wirtz t ril yj xy gele steen te bouwen huizen zul len waarschijnlijk in de Rijn een aantal ligplaatsen komen. LEIDEN - Zodra de winter voorbij is zal op de plaats waar nu nog langs de Rijndijk een dumpzaak is gevestigd de eerste spa de grond ingaan voor de bouw van acht Herenhuizen. De - bouwer van deze huizen die vier tot vijf ton gaan kosten, is de garage-ex ploitant Van de Pouw Kraan. Deze kreeg van de gemeente geen toestemming voor eerdere plan nen voor de bouw van een garage met pompstation; ook zijn plan daarna voor de bouw van een cash en carry-hal met daarop wo ningen vond geen genade. Uit eindelijk is er nu overeenstem- ming over de bouw van acht he renhuizen. De huizen staan, twee onder een kap, rond een open binnenplaats. Onder deze plaats en onder de iets boven maaiveld hoogte gebouwde huizen bevindt zich een kelder waar auto's ge stald kunnen worden. Een ander gebruik van de kelderbox is ech ter ook mogelijk. De heer Van de Pouw Kraan wil voor zichzelf in een van de huizen een zwembad aanbrengen met snelstromend water; een zwembad van kleine afmetingen waar men echter in kan zwemmen doordat men door de tegenstroom op de plaats ge houden wordt. Een andere gega digde wil er een biljartkamer van maken. De huizen bevatten verder een grote woonkamer met open keu ken, drie slaapkamers, een bad kamer en een zolder. Achter de in ANTIEKE EN STULKLOKKEN Uw vakadres Eigen ateliers De betere kwaliteiten in de voordeligste prijzen v.d. WATER Relatie Europa en Derde Wereld in onderzoek LEIDEN - Een werkgroep van de Leidse universiteit is bezig de historische betrekkingen tussen Europa en de Derde Wereld te onderzoeken. Als eerste resultaat is het eerste deel in een reeks ver gelijkende studies over de ge schiedenis van de Europese ex pansie verschenen. Het wordt 16 december gepresenteerd in de senaatskamer van het acade miegebouw. De (voormalige) mi nister van ontwikkelingssamen werking drs. Jan Pronk zal bij die gelegenheid een inleiding hou den. De werkgroep voor de Geschiede nis van de Europese Expansie werd in 1974 opgericht. Zij bun delt activiteiten van twintig on derzoekers aan de Leidse univer siteit, die vanuit verschillende wetenschappen werken, zoals geschiedenis, economie, an tropologie, indologie en sinolo gie. Het eerste deel van de vergelij kende studies gaat over de be grippen expansie en reactie. Be langrijke vraag daarbij is of dat begrippenpaar recht doet aan de veelzijdigheid en verscheiden heid van de ontmoeting tussen Europa en de buitenwereld. De bundel bevat verder een bespre king van de centrale problemen van de Europese expansie en de reacties daarop in Azië en Afrika. Avignon, is de stad van mijn hart. Die stad heeft zo'n aantrek kingskracht op me, dat ik tientallen kilometers meer fietste dan normaal. Onderweg besloot ik te gaan slapen en koos daarvoor een gezellige olijfboomgaard uit. Nog steeds bijna blut, maar de vrijwel rijpe olijven brachten mij op een idee. Misschien zou er nog wat te verdienen zijn met olijven of druiven plukken. Informerend bij een wegcafé hoorde ik toevallig dat de baas van het café ook de eigenaar was van vele tientallen hectares wijngaard. En er was nog werk ook. Ik kon om één uur beginnen. Zodoende schaarde ik mij in de rij met een handvol Algerijnen en Marokkanen, een Egyptenaar, een Venozolaan, een Spanjaard en een dame van onbekende - doch zuidelijke - herkomst Voor een voor onze begrippen laag loontje sta je negen uur per dag zaterdag en zondag incluis over de struiken gebukt om de druiven richting pulpmolen te sturen. Eens zal het wijn zijn. Dat was de enige gedachte die me "overeind" hield, want ik kan er niet tegen. M n ruggegraat wil schijnbaar liever gestrekt het publiek tegemoet treden. Dus de tweede dag ging ik tussen de middag naar de patron en vroeg hem of ik niet alleen de ochtenden kon werken. Hij en zijn vrouw moesten wel even lachen maar ze begrepen het. Zodoende vond ik een uitstekend en zelfs regelmatig leven: Half zeven op staan, van zeven tot half twaalf krom staan, en dan zo snel mogelijk naar Avignon. In Avignon speel ik dan weer op de terrassen en straten en ontmoette ik oude en nieuwe vrienden. Het bevalt me uitstekend. Hoe vaak heb ik dat nou niet op het Leidse arbeidsbureau gevraagd: Is er nou niet een of ander baantje van halve dagen over?" Je houdt genoeg geld over om te leven en je houdt genoeg tijd en energie over om leuk te leven. Toch grappig dat je zoiets, vrijwel zonder zoeken op 1500 kilometer van huis vindt. Vertrek uit Nederland Ik heb hetzelfde gevoel als vlak voor mijn vertrek uit Nederland.Ik kom maar niet weg. Reeds driemaal heb ik op de terrassen een "Au revoir-blues" gespeeld en ik spreek en zing inmiddels genoeg frans om het publiek te laten begrijpen dat de tijd van gaan is aangebroken. En ook dat ik terugkeren zal. Met de 120 frank die ik van de druivenpluk overhield kocht ik voor mij en mijn fiets een treinkeaartje naar Dijon. Om half eén nog even op de terrassen spelen. Het zonnetje schijnt en er is wat publiek. Plots verschijnt er een vuurspuwer die dreigt m'n gitaar aan stukken te slaan, als ik niet opdonder. Ik haal m'n centen op en zie hem z'n povere show geven voor mijn publiek. Zijn agressiviteit komt hem duur te staan, terwijl ik op een ander terras zie, dat hij met moeite wat ophaalt. Helaas wordt hij nog agressiever en komt ten tweede male m'n gezang verstoren en ik besluit er uit veiligheidsoverwegingen helemaal mee te kappen. Dan zie ik dat hij zich verdacht dicht bij m'n trouwe tweewieler ophoudt. Mijn reddingspoging is te laat - voorband ingrijpend met een mes bewerktIk kan niets bewijzen wanneer ik met een politieagent het geval bespreek. Mensen op het terras vragen me, waarom ik niet verder speel, anderen begrijpen waarom en duwen me vijf frankstukken. Nogmaals praat ik met de politieagent en die zal "en cas d'incendie" collega's te hulp roepen. Ik nestel me op het terras en speel. Rustig tussen enkele waarderende mensen zonder aan show of centen te denken. Ik hoef niet eens te mansen, op het tafeltje naast me verschijnen spontaan handenvol franks, zelfs een tien-frankstuk. Ondanks alles wat hier zoal nus ging: een agres sieve vuurspuwer. een band aan flarden, een gebroken klomp, verloren gymschoenen (zodat ik blootsvoets verder moest) blijf ik van deze stad houden en ga ik met weemoed in het hart op de terugweg. Opmerkelijk is de houding van politie hier ten opzichte van "man- sers'. Het wordt geheel als beroep en bestaan geaccepteerd, hoewel het van je verschijning en prestatie afhangt of je als "artiest" of clochard" gezien wordt. In Avignon is het zo normaal als een ijscokarretje op een warme dag in Nederland. De eerste dag dat ik in Nederland terug was, speelde ik in de Utrechtse binnenstad op mijn oude stekkie. Maai al bij het eerste refrein kwamen er twee agenten op me af, die zeiden dat ik weg moet Toen heb ik maar wat zonder gitaar gezongen, mijn klomp uitgetrokken en toch nog drie gulden opgehaald. LAMPIE de Leidse Straatzanger De Leidse straatzanger Lampie verbleef de afgelopen drie maan den in Frankrijk. Van zijn belevenissen heeft deze krant de afge lopen periode diverse malen melding gemaakt. Vandaag de laatste aflevering handelend over de „lievelingsstad" van Lam pie: Avignon. ADVERTENTIE Geslaagd Aan de Technische Hogeschool in Delft zijn geslaagd voor het doc toraal examen elektrotechnisch ingenieur W.D. van Bergen (Bos koop), J.H. Dibbetz (Leiden) en W.P. Smit (Leiden). Quarts - Horloges De Aller Beste EIGEN ATELIERS Speelterreintje Pasteurstraat LEIDEN - De wijk Groenoord krijgt er een speelterreintje bij, als de bewoners van de Pasteur- straat, Hansenstraat, Korte Han senstraat, Musschenbroekstraat, en Groenoordstraat instemmen met een voorstel dat hen door de gemeente is gedaan. Het voorstel houdt in dat de loop van de Pas teurstraat in de richting van het slachthuisplein wordt verlegd, waardoor aan de andere zijde van de straat, bij de Prinses Marijke- school, de stoep wordt verbreed. Daarop wordt het speelterreintje gemaakt, dat met paaltjes en een muurtje begrenst zal worden. Ook heeft de gemeente aan de be woners het voorstel gedaan om de hoofdingang van speeltuin De Boei in de Musschenbroekstraat zodanig te wijzigen dat auto's een duidelijke parkeerplaats krijgen. Zij staan nu vaak kris en kras door elkaar geparkeerd. Beide voorstellen worden donderdag met de bewoners besproken in het gebouw van speeltuinvereni ging De Boei. De bijeenkomst begint om acht uur. In KRO-quiz "Zeker weten' LEIDEN - "Zeker weten" zo luidt de titel van de quiz die gisteren deels vanuit Poeldijk, deels (het kleinste stukjevanuit Leiden als onderdeel van het radioprog ramma "van twaalf tot twee" de lucht inging. In het Westlandse dorp werd het programma van de praatgrage Hans van Willigen- burg de ether in geslingerd, ter wijl op de burelen van deze krant de Leidse mevrouw Thorn rechtop in haar stoel zat te wachten. Be doeling van dit alles was dat de antwoorden die de Leidse zou ge ven op diverse vragen recht streeks de ether in zouden gaan. In alle vroegte was KRO-man Bert de Winter daarvoor gisteren naar Leiden gekomen. Uit de pakweg dertig Leidenaren die zich voor de quiz hadden opgege ven was nevrouw Thorn gekozen Slechts gewapend met een be scheiden koffertje kwam de Mevrouw Thorn rechtstreeks in de radio-uitzending "van twaalf tot twee". Tegenover haar KRO- man Bert de Winter KRO-man aan. Een koffertje waarmee de rechtstreekse ver binding met het radio-prog ramma tot stand moest komen. Twee van de drie quizronden ver toonde de 62-jarige mevrouw Thorn geen spoor van nervositeit. Zenuwachtig werd ze pas echt toen Bert de Winter voor haar ge zicht met briefjes van honderd ging wapperen. Maar toen had ze het grootste deel al achter de rug en hoefde ze enkel nog maar het antwoord op de derde serie vra gen in de gids van de KRO op te zoeken. Voor het echter zover was moest ze vragen beantwoorden als "hoeveel hofjes heeft Leiden", "noem vijf singels op", "Wie is de oudste inwoner van Nederland" en "hoe laat gaat de zon onder". De eerste twee vragen kon mev rouw Thorn als recht geaard Leids ingezetene zonder blikken of blozen beantwoordenMet de twee laatstgenoemde vragen had ze meer moeite, evenals met de muziekvragen die betrekking hadden op personen-die-be paalde-liedjes beroemd hadden gemaakt. Die antwoorden kwa men dan ook uit de mond van "as sistente" Yvonne van Oosten, ge zeten in het cultureel centrum van Poeldijk. Zij stond de Leidse bij in de strijd in het bemachtigen van de vijfhonderd gulden en kreeg als dank voor de hulp de helft van het bedrag. De Leidse wist tot haar grote genoe gen het zeshonderd koppen tel lende publiek tijdens de quiz zo ver te krijgen dat er luidkeels over "de blanke top der duinen" werd gezongen. "Zo'n kans krijg ik toch nooit meer, om te bepalen wat er in een radio-uitzending aan mu ziek te horen is" zei een ge nietende mevrouw Thorn. Overigens kwamen lang niet al haar antivoorden op het luchtig gebabbel van Hans (zoals hij al snel werd genoemd door de kan didate) er even spontaan uit als het leek. Voor de "goede orde" werd haar van alle kanten inge fluisterd waarmee ze zoal Van Wilhgenburg van repliek kon dienen. Van soep en drommen mensen waarover werd gepraat ook geen spoor.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3